Da li ste pročitali Kuran?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Da li ste pročitali Kuran?

Da
70
57%
Ne
52
43%
 
Total votes: 122

KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#26 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by KIseljak12 »

mobsterc wrote:Mene je uvijek fasciniralo prisustvo ateista na forumu o religiji kao npr i ovo zanimanje za neku religijsku statistiku. Eto si se oslobodio religije, uzivaj u zivotu, sto se bavis nebitnim stvarima?
Ma ja bolan, treba da sutimo ko i vazda. Tebe cemo pitati od sad za dozvolu da usta otvorimo.
L u c i f e r
Posts: 12324
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#27 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

mobsterc wrote:Mene je uvijek fasciniralo prisustvo ateista na forumu o religiji kao npr i ovo zanimanje za neku religijsku statistiku. Eto si se oslobodio religije, uzivaj u zivotu, sto se bavis nebitnim stvarima?
šta te boli q
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#28 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

mirzaaa33 wrote:Pa niko nas nije tjerao da učimo nešto napamet svaki dan po 5 sati a većina hafiza u BiH ne zna šta je naučio jer većina ne zna arapski jezik. Pa ni Besim Korkut ne zna, već ga smrčak mora ispravljati. :izet:
Nikakve pjesme,dječiji pisci,pjesnici,lektira itd...u tvojoj školi nije bilo? Jesi ti siguran da si išao uopće u školu? :D
Navedi makar jednog od te većine hafiza u BiH! ,koji ne zna arapski,jer vidim da si dobro upućen!
Objasnio ti je već jednom kako je Korkut prevodio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#29 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by Smrcak15 »

a dali je neko slusao nekad lijepo orginalno recitiranje Kur'ana na arapskom koje ga je mozda zadivilo?





a ovako horsko ucenje Kurana niste prije culi :thumbup:


a ovaj Ezan je nesto specijalno iz Jeruzalema, odavno ovako fin ezan nisam cuo :thumbup: pocinje sa 28 sekunde
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#30 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by KIseljak12 »

HardcoreMX wrote:
mirzaaa33 wrote:Pa niko nas nije tjerao da učimo nešto napamet svaki dan po 5 sati a većina hafiza u BiH ne zna šta je naučio jer većina ne zna arapski jezik. Pa ni Besim Korkut ne zna, već ga smrčak mora ispravljati. :izet:
Nikakve pjesme,dječiji pisci,pjesnici,lektira itd...u tvojoj školi nije bilo? Jesi ti siguran da si išao uopće u školu? :D
Navedi makar jednog od te većine hafiza u BiH! ,koji ne zna arapski,jer vidim da si dobro upućen!
Objasnio ti je već jednom kako je Korkut prevodio.
Ima djece koliko hoces uzrasta do 10 godina da su hafizi, a ne znaju konjugovat ketebe, haj zivio.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#31 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

L u c i f e r wrote: Pitanje je postavljeno prvenstveno muslimanima i ateistima, ali i ostali su dobrodošli.

Kada ste ga pročitali, koliko puta i šta ste zaključili na osnovu toga?

Kao musliman da ti odgovorim....

nisam ni jednom procitao Kuran, niti citam Kuran..... vec ucim iz Kurana,

ucim iz Kurana stalno i vazda.....


nisam glasao jer ne citam Kuran,

ucim iz Njeg :)


Kuran se ne cita,

uci se iz Njeg..... :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#32 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

Polako Smrčak,jedno po jedno,previše je to za početnike da ponesu... :-D
L u c i f e r
Posts: 12324
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#33 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

a dali je neko slusao nekad lijepo orginalno recitiranje Kur'ana na arapskom koje ga je mozda zadivilo?
iskreno, odmah promijenim stanicu kad čujem bilo koju vjersku muziku ili molitve, stvar ukusa :)

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#34 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

edindinn wrote:
L u c i f e r wrote: Pitanje je postavljeno prvenstveno muslimanima i ateistima, ali i ostali su dobrodošli.

Kada ste ga pročitali, koliko puta i šta ste zaključili na osnovu toga?

Kao musliman da ti odgovorim....

nisam ni jednom procitao Kuran, niti citam Kuran..... vec ucim iz Kurana,

ucim iz Kurana stalno i vazda.....


nisam glasao jer ne citam Kuran,

ucim iz Njeg :)


Kuran se ne cita,

uci se iz Njeg..... :)
haha, stara škola, 'vako bi rek'o i hadži-Alija, kutub vratnički, rahimehullahu te'ala: "Novine se čitaju, Kur'an se uči..." :mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#35 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

KIseljak12 wrote:
HardcoreMX wrote:
mirzaaa33 wrote:Pa niko nas nije tjerao da učimo nešto napamet svaki dan po 5 sati a većina hafiza u BiH ne zna šta je naučio jer većina ne zna arapski jezik. Pa ni Besim Korkut ne zna, već ga smrčak mora ispravljati. :izet:
Nikakve pjesme,dječiji pisci,pjesnici,lektira itd...u tvojoj školi nije bilo? Jesi ti siguran da si išao uopće u školu? :D
Navedi makar jednog od te većine hafiza u BiH! ,koji ne zna arapski,jer vidim da si dobro upućen!
Objasnio ti je već jednom kako je Korkut prevodio.
Ima djece koliko hoces uzrasta do 10 godina da su hafizi, a ne znaju konjugovat ketebe, haj zivio.
Pa djeca se posvetila stranom jeziku,oni su maternji prešišali,a ni ti nisi znao konjugovat tog uzrasta.
L u c i f e r
Posts: 12324
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#36 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by L u c i f e r »

edindinn wrote:
L u c i f e r wrote: Pitanje je postavljeno prvenstveno muslimanima i ateistima, ali i ostali su dobrodošli.

Kada ste ga pročitali, koliko puta i šta ste zaključili na osnovu toga?

Kao musliman da ti odgovorim....

nisam ni jednom procitao Kuran, niti citam Kuran..... vec ucim iz Kurana,

ucim iz Kurana stalno i vazda.....


nisam glasao jer ne citam Kuran,

ucim iz Njeg :)


Kuran se ne cita,

uci se iz Njeg..... :)
da bih ga prihvatio kao validan izvor znanja, valjda se najprije mora pročitati

u suprotnom, zašto ne apriori vjerovati tako i u bibliju ili drugu knjigu
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#37 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by HardcoreMX »

arzuhal wrote:
edindinn wrote:
L u c i f e r wrote: Pitanje je postavljeno prvenstveno muslimanima i ateistima, ali i ostali su dobrodošli.

Kada ste ga pročitali, koliko puta i šta ste zaključili na osnovu toga?

Kao musliman da ti odgovorim....

nisam ni jednom procitao Kuran, niti citam Kuran..... vec ucim iz Kurana,

ucim iz Kurana stalno i vazda.....


nisam glasao jer ne citam Kuran,

ucim iz Njeg :)


Kuran se ne cita,

uci se iz Njeg..... :)
haha, stara škola, 'vako bi rek'o i hadži-Alija, kutub vratnički, rahimehullahu te'ala: "Novine se čitaju, Kur'an se uči..." :mrgreen:
stara škola najjača vazda bila! Old school rules :-D
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#38 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by KIseljak12 »

HardcoreMX wrote:
KIseljak12 wrote: Ima djece koliko hoces uzrasta do 10 godina da su hafizi, a ne znaju konjugovat ketebe, haj zivio.
Pa djeca se posvetila stranom jeziku,oni su maternji prešišali,a ni ti nisi znao konjugovat tog uzrasta.
"ketebe" (كتب) je jedan od prvih glagola koji se uci na arapskom, tj. jedna od prvih glagolskih paradigmi. Ti tvrdis da ne moze neko biti hafiz, a da ne razumije sta te rijeci zapravo znace, a ja ti primjerom pokazao da ljudi mogu biti hafizi bez da razumiju. Na to mi odgovoris besmislicom, saberi se malo.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#39 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by KIseljak12 »

L u c i f e r wrote:
a dali je neko slusao nekad lijepo orginalno recitiranje Kur'ana na arapskom koje ga je mozda zadivilo?
iskreno, odmah promijenim stanicu kad čujem bilo koju vjersku muziku ili molitve, stvar ukusa :)
Upravo tako, stvar ukusa. Licno ne gotivim Mansona, a volim slusati i mise i ilahije i ucenje Kur'ana, bilo sta od navedenog ako mi dobro zvuci.

Moze li neko lijepo uciti Kur'an, a da nije musliman?
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#40 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mirzaaa33 »

HardcoreMX wrote:
mirzaaa33 wrote:Pa niko nas nije tjerao da učimo nešto napamet svaki dan po 5 sati a većina hafiza u BiH ne zna šta je naučio jer većina ne zna arapski jezik. Pa ni Besim Korkut ne zna, već ga smrčak mora ispravljati. :izet:
Nikakve pjesme,dječiji pisci,pjesnici,lektira itd...u tvojoj školi nije bilo? Jesi ti siguran da si išao uopće u školu? :D
Navedi makar jednog od te većine hafiza u BiH! ,koji ne zna arapski,jer vidim da si dobro upućen!
Objasnio ti je već jednom kako je Korkut prevodio.
Pa je li pričamo o pjesmicama ili knjizi napamet. Znam i ja sigurno preko hiljadu pjesama, što pop što rock što sevdaliniki, ili prve postave 150 timova pa mi niko ne daje titulu za to.
Ne kažem da je lako naučiti-nije, treba trudi volje i vremena ali je beskorisno.

Ne znaju arapski, većina. Imam dokaze.
User avatar
mousstapha
Posts: 4182
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#41 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mousstapha »

Pogledao sam nedavno ovaj dokumentarac koji prati priču djece koja se takmiče u učenju Kurana. Radi se o djeci koja dolaze iz svih krajeva svijeta i većina ne poznaje arapski jezik. Fascinantno je to da dijete od 10 godina nauči napamet tekst jedne knjige i recituje ili uči kroz lijepu melodiju. Na kraju filma ostaje pitanje na kojem se razilaze oni koji vjeruju da je to knjiga u kojoj je zapisan božji govor i oni za koje je to samo još jedna knjiga koju je napisao čovjek. Da li je bolje da ova djece uče jezik i pismo koje im je blisko i nastave školovanje izučavajući recimo prirodne nauke ili da se posvete učenju teksta knjige koji ne razumiju ni u kojem smislu?

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#42 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

Iz ugla islama i muslimana, i samo učenje Kur'ana ili ono što se zove recitiranje, čak i bez ikakvog razumijevanja onog što se uči, korisno je i ima svoj rezultat i korist na razne načine, na oba svijeta.

Iz ugla nemuslimana je, možda, beskorisno, na sve načine.

Čiča-miča :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

mousstapha wrote: Da li je bolje da ova djece uče jezik i pismo koje im je blisko i nastave školovanje izučavajući recimo prirodne nauke ili da se posvete učenju teksta knjige koji ne razumiju ni u kojem smislu?
Ovo je lažno pitanje jer je učenja Kur'ana napamet nekada, u islamskom svijetu, bio dio klasične i veoma rane naobrazbe, da bi se kasnije čovjek upućivao i u druge znanosti, matematiku, medicinu, astronomiju i sl.

Djeca te dobi nauče Kur'an veoma lako za godinu-dvije a onda, budući da su naučili u tom dobu, kasnije im treba pola sata dnevno da taj hifz održavaju tokom cijelog života. I obično oni potroše ta pola sata što neko potroši na dodatnih pola sata spavanja, tako da sebi ne oduzimaju priliku za učenjem stranih jezika, prirodnih nauka i bilo čega za što bi se zabrinuo neko, jel :mrgreen:

Hoću reći, jel, da se možemo zafrkavat na razne načine i izražavati svoju bojazan...A i ne moramo...
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#44 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

arzuhal wrote:Iz ugla islama i muslimana, i samo učenje Kur'ana ili ono što se zove recitiranje, čak i bez ikakvog razumijevanja onog što se uči, korisno je i ima svoj rezultat i korist na razne načine, na oba svijeta.

Iz ugla nemuslimana je, možda, beskorisno, na sve načine.

Čiča-miča :mrgreen:

....... čiča-miča :thumbup:
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#45 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mirzaaa33 »

Naučio ja tako Kur'an na našem jeziku i oni meni rekli džaba ti to - nisu mi priznali titulu hafiza. Ja recitov'o bez prestanka noćima, niko nije mog'o spavati al ništa.

Iz ugla muslimana da li je ovakvo učenje korisno pa bar malo?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#46 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

mirzaaa33 wrote:Naučio ja tako Kur'an na našem jeziku i oni meni rekli džaba ti to - nisu mi priznali titulu hafiza. Ja recitov'o bez prestanka noćima, niko nije mog'o spavati al ništa.

Iz ugla muslimana da li je ovakvo učenje korisno pa bar malo?
Ti si uzeo malo se zahebavat, al' džaba ti to, to ti je beskorisno jer nit je pametno nit je duhovito, mo'š nako landarat bezveze, nije da ne moreš... :mrgreen:
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#47 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by edindinn »

mirzaaa33 wrote:Naučio ja tako Kur'an na našem jeziku i oni meni rekli džaba ti to - nisu mi priznali titulu hafiza. Ja recitov'o bez prestanka noćima, niko nije mog'o spavati al ništa.

Iz ugla muslimana da li je ovakvo učenje korisno pa bar malo?


.... iz ugla muslimana,

saznaces kad preselis,

kao i svako..... :)
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#48 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mirzaaa33 »

arzuhal wrote:
mirzaaa33 wrote:Naučio ja tako Kur'an na našem jeziku i oni meni rekli džaba ti to - nisu mi priznali titulu hafiza. Ja recitov'o bez prestanka noćima, niko nije mog'o spavati al ništa.

Iz ugla muslimana da li je ovakvo učenje korisno pa bar malo?
Ti si uzeo malo se zahebavat, al' džaba ti to, to ti je beskorisno jer nit je pametno nit je duhovito, mo'š nako landarat bezveze, nije da ne moreš... :mrgreen:
Daj, nije bezazleno pitanje. Je li nije nikakav plus naučiti Kur'an napamet na našem jeziku, nije to zanemariva stvar.. Pokazuješ volju i želju za razumjevanjem Kur'ana.

Je li barem plus kada ide gratis uz učenje napamet Kur'ana na arapskom?
User avatar
mousstapha
Posts: 4182
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#49 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by mousstapha »

arzuhal wrote:
mousstapha wrote: Da li je bolje da ova djece uče jezik i pismo koje im je blisko i nastave školovanje izučavajući recimo prirodne nauke ili da se posvete učenju teksta knjige koji ne razumiju ni u kojem smislu?
Ovo je lažno pitanje jer je učenja Kur'ana napamet nekada, u islamskom svijetu, bio dio klasične i veoma rane naobrazbe, da bi se kasnije čovjek upućivao i u druge znanosti, matematiku, medicinu, astronomiju i sl.

Djeca te dobi nauče Kur'an veoma lako za godinu-dvije a onda, budući da su naučili u tom dobu, kasnije im treba pola sata dnevno da taj hifz održavaju tokom cijelog života. I obično oni potroše ta pola sata što neko potroši na dodatnih pola sata spavanja, tako da sebi ne oduzimaju priliku za učenjem stranih jezika, prirodnih nauka i bilo čega za što bi se zabrinuo neko, jel :mrgreen:

Hoću reći, jel, da se možemo zafrkavat na razne načine i izražavati svoju bojazan...A i ne moramo...
Kažem ova djeca, jer je u filmu sasvim jasno prikazano. Dječak koji je bio jedan od najboljih, zapostavio je sve ostale aktivnosti i posvetio se samo učenju Kurana. Skoro da ne zna ni pisati ni čitati maternji jezik, a o ostalim stvarima da ne govorim. Djevojčica koja živi na Maldivima govori kako bi željela kad odraste izučavati more i okean, ali joj se smiješi skroz druga sudbina, jer njen otac želi da se presele u neku od arapskih zemalja i da nastavi školovanje i izučavanje Islama.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#50 Re: Da li ste pročitali Kuran?

Post by arzuhal »

mirzaaa33 wrote:
arzuhal wrote:
mirzaaa33 wrote:Naučio ja tako Kur'an na našem jeziku i oni meni rekli džaba ti to - nisu mi priznali titulu hafiza. Ja recitov'o bez prestanka noćima, niko nije mog'o spavati al ništa.

Iz ugla muslimana da li je ovakvo učenje korisno pa bar malo?
Ti si uzeo malo se zahebavat, al' džaba ti to, to ti je beskorisno jer nit je pametno nit je duhovito, mo'š nako landarat bezveze, nije da ne moreš... :mrgreen:
Daj, nije bezazleno pitanje. Je li nije nikakav plus naučiti Kur'an napamet na našem jeziku, nije to zanemariva stvar.. Pokazuješ volju i želju za razumjevanjem Kur'ana.

Je li barem plus kada ide gratis uz učenje napamet Kur'ana na arapskom?
Na kojem jeziku, bosanskom ili jeziku bošnjačkog naroda, jer nije to isto? Ili misliš na neki drugi, ipak je riječ o policentričnom jeziku....
Post Reply