Zenica / III Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#26 Re: VOZUCA 1995

Post by Epitop »

trimi68 wrote:Lopta,

Image

tretman zarobljenika
Pokaži nam i slike tretmana civila koje su četnici uhvatili.
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#27 Re: VOZUCA 1995

Post by darkpitar »

po svemu ovome Odredu "El-Mudžahidin" :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :run:
darkpitar
Posts: 89
Joined: 14/02/2009 10:38

#28 Re: VOZUCA 1995

Post by darkpitar »

Epitop wrote:
trimi68 wrote:Lopta,

Image

tretman zarobljenika
Pokaži nam i slike tretmana civila koje su četnici uhvatili.
bas i mene zanima...pa ako imas daj i te slike
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#29 Re: VOZUCA 1995

Post by The 51st State »

a zasto ce vam te slike, da se uvjerite da su mudzahedini isti ko i cetnici?
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#30 Re: VOZUCA 1995

Post by hepek071 »

najgoru stvar koju sebi možeš uraditi je da zlo opravdavaš zlom. Time svjesno gaziš sebe i ulaziš u dio priče "svi smo isti".

Ko god da je žrtva ubica je uvijek samo monstruozni zločinac. I jebe mi se koju zastavu nosi i u šta se zaklinje...radi ovih me je stid što sam bio pripadnik ARBiH. Najveći neprijatelj borbe za Republiku Bosnu i Hercegovinu jesu mudžahedini i njihova domaća logistika.

orgijanje mundžosa, orgijanje četnika, orgijanje ustaša...who fucken cares..orgijanje je samo orgijanje a čini mi se da ima dovoljno sado-mazo orjentiranih delegata koji će stati iza "svojih".

nego ko god ovo opravdava dabogda mu u kući vako bilo :?
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#31 Re: VOZUCA 1995

Post by Ponekad s'proljeca »

Pun mi kofer ovih Bosnjaka demokrata sto oplakuju Vozucu.

Ako vam je do idealnog rata, onda iznajmite one ratne igrice, pa tamo do mile volje razmisljajte koga ce te da upucate a koga ne.

Grobnice se jos iskopavaju, cetnici novi rat pripremaju a vi oplakujete cetnike.

Najbolje da od onih silovanih zena oformimo jednu veliku brigadu da nas one brane od budcih pokolja, a mi da pijemo muske hormone kako bi dosli tobe.
siddharthabih
Posts: 3
Joined: 11/05/2009 12:58

#32 Re: VOZUCA 1995

Post by siddharthabih »

Pozdrav,
Odmah na pocetku da vecini koja je aktivna na ovom forumu izrazim divljenje i najiskrenije simpatije. Sada se vijerovatno pitate zasto. Ja sam Srbin iz Vozuce, i u poslednjih desetak godina koliko sam na internetu, nisam naisao ni na jedan vas sajt/forum na kome postoji trunka diskusije koja nije sovinisticka, nacionalisticka i zaslepljena mrznjom, da ne spominjem da sam na rijetkim mijestima naisao na osude zlocina obje strane ili makar neko svijetlo razuma. Pokusao sam se aktivnije angazovati na Avazu ali posle brisanja nekoliko mojih komentara koji su bili apsolutno odmjereni - i koji su generalno slali neki poziv na pomirenje i razumijevanje, odustao sam i duboko razocaran samo pratio diskusije tematski vezane za Balkan.

Iskreno, ovo sto sam do sada procitao vraca mi nadu u BiH i zajednicki zivot.
A sada da malo "zakuvam" :)
Osvrnuo bih se na neke komentare.

Za:"Bosanac sa dna kace"
Koja su to dijeca klana u vozuckoj skoli? Ja za tako nesto ne znam.

Za:"VERNESA"
Ni u Vozucoj za vrijeme rata nije bilo dana da makar jedna granata nije pala, koliko sam se samo nagledao kratera sto od haubice sto od 120-ki. I svugdje u Bosni gdje god je bilo dometa - ni jedna strana nije birala mete. To je sastavni dio tog ratnog ludila na koje smo svi bili osudjeni kad smo pojeli govno pa krenuli jedni na druge. Ovim ne opravdavam granatiranje Zavidovica nego kazem samo da te razumijem skroz.

Za:"karanana"
"velika pobjeda armije bih. iako je vozuca prdimahovina sto se tice velicine,"
Zamisli ti sad da si na drugoj strani, da si vozucki Srbin. Citav rat si proveo u okruzenju... na smijene ides u rov a iza ledja ti kuca, zena, dijeca i rodbina. Nema povlacenja, nema izgubljene linije, za tebe taj pojam ne postoji - metak, metak, svejedno ti je za tebe - nije ti svejedno ali slika dijece u glavi, slika poklanih zena iz zaseoka blizu linija gdje su nastajali muslimanski proboji. Nalazis se na magistrali Zenica - Tuzla, izmedju dva korpusa Armije BiH, kao izmedju cekica i nakovnja, nema nazad. I onda 94-e povlacenje civila. U Vozucoj samo vojska. Lakse ti je, iskreno posle toliko ratovanja j**e ti se za sve, i onda jednog dana stize naredba o povlacenju ka Ozrenu, koridorom koji, ispostavice se, vise ne postoji. Povlacenje bez ikakvog reda i poretka.

A sada mi reci sta ima veliko u toj pobijedi :)

"ona je simbolicna jer je to leglo najvecih cetnika na svijetu, onih ozrenskih."
Bas zbog svega onog iznad sto sam napisao nakacise vozuckim Srbima taj epitet cetnistva, pa zar je cetnistvo kad znas da nema uzmicanja i da takvo pitanje u glavi ne postoji. Za vrijeme i posle rata su nas glorifikovali i u RS nazivali herojima jer smo opstajali i pored takvih uslova... a u federaciji satanizovali zbog mnogih Bosnjaka koji su na Vozucoj poginuli. A to sto se tice Ozrena, nadji bilo kojeg Vozucanina, Srbina ili Bosnjaka, pa ga nazovi Ozrencem, pa ces cut sta ce ti reci... :D

Za: "primus-1"
"ozren je jedno od onih mjesta koje ni nakon 2 ww,nije "oslobodjeno"......ali brate zadnji u ovoj zemlji koji Se trebaju na nesto zaliti su ozrenci.prava rijec za njih je LEGLO cetnistva."
Iako Vozuca geografski vecinom pripada obroncima Ozrena, kulturoloski nemamo veze sa njima... i iskreno slabo sta znam o njima i tom njihovom legendarnom cetnistvu na koje nailazim na vasim sajtovima.


Za:"Alfons Kauders"
"na ozrenu je bilo zlocina, ali nema ni govora o planskom zlocinu, jer da se islo sa namjerom da se pobije sto vise ljudi, bilo bi par hiljada poginulih na srpskoj strani..." Svaki zlocin je planski, cim je zlocin odmah je planski - a u Vozucoj nije ni moglo biti ubijeno na hiljade ljudi jer ih tamo nije bilo, rekao sam vec da su civili iseljeni iz Vozuce 94-e. A sto se tice te granate na Tuzlu, svi vi koji ne znate tacno geografiju Vozuce, pogledajte na google maps pa cete vidjeti je li bilo ikakve teoretske sanse da neko od oruzija koje je bilo u Vozucoj - dobaci do Tuzle, to je makar egzaktno i podlozno konkretnoj proveri. Odakle je ta granata dosla, nemam pojma, u svakom slucaju je za osudu. Ja bih licno zatvorio svakoga ko je neduznog ubio. Od Srebrenice se jezim i stidim sto sam Srbin, a tek koliko se jezim na glupost nekih Srba koji je velicaju. Dal je ubijeno 10, 50, 1000 ili 10 000 ljudi razlike nema - sve su to odlike ludila. Jer dovoljno je ubiti jednog nevinog pa da si, po hriscanskim ili islamskim kriterijumima, necovijek i djavolov sin, a pod tim smo se zastavama borili i u te vrijednosti kleli, sramota me gluposti... fuj

--------------
Ponavljam, drago mi je da vidim da ima Bosnjaka koji ljudski osudjuju zlo ma gdje bilo pocinjeno. Razumijem gorcinu i u jednom i u drugom narodu. Lud ili glup je svako ko se zatvori u svoj kavez samoobmane ili samosazaljenja. Ja licno poslije rata nisam mogao da cujem ni za kakve muslimane i mrzio sam, ali to je bila direktna posledica svega sto sam dozivio, tako da razumijem ogorcene ljude. Hvala Bogu pa covijek dodje pameti. Zalosno je kad ostanes takav i ne iscupas se iz zla koje ti je nametnuto, jer me niko ne moze ubijediti da smo po prirodi zli, jedni, drugi ili treci. Samo smo jako podlozni losim uticajima, svako od nas moze praviti budalu, uvijek smo se kroz istoriju povlacili za nekim ko je dalek i nista sa nama nema a identifikovali smo se sa njima, sa rusima, germanima, turcima. Tukli smo njihove bitke za njihov racun a placali svojom i krvlju svoje dijece. I dan danas cujem kako bjelosvijetski psi laju kroz nasa usta. Samo molim Boga da se opametimo, jer smo sudjeni jedni drugima - kojim usudom nisam pametan da tumacim.
Pozdrav
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#33 Re: VOZUCA 1995

Post by clav »

O ovome, kao i ostalim prljavim slucajevima iz rata se trebaju baviti nadlezne institucije, a najmanje novinari i udruzenja ovih i onih. Jednostavno ne postoji mogucnost da se na ovaj nacin ustanovi sta se stvarno dogodilo. Sacekajte zvanicne izvjestaje i presude iz Haga. Postoje 100% izvjestaji stranih obavjestajnih sluzbi.
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#34 Re: VOZUCA 1995

Post by konrad »

Strasno je kako se jedan zlocin, evo vidimo i dokumentovan fotografski, opravdava, samo zato sto su ga pocinili u "nase" ime.
Odsjeci zarobljeniku glavu, koji je najvjerovatnije bio obicni vojnik, mjestanin koji se nasao tu gdje jeste, kao na hiljade drugih ljudi kojih nije niko pitao hoce li ili nece da ratuju, je zlocin prve kategorije.
Mene interesuje kakvi su to ljudi i koji slikaju takve stvari, kakvi su to manijaci samo. Taj koji je to slikao, nije to radio da svijetu pokaze zlocin, nego za neku morbidnu uspomenu.
Stvarno se svasta slobodno pise. To moze samo kod nas, uzas stvarno.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#35 Re: VOZUCA 1995

Post by BaileyS »

Nakon dvije akcije desetkovana i rasformirana Prnjavorska pjesadijska brigada VRS-a. Trebali li veci argument za ocjenu uspjesnosti.

U to vrijeme svi su pisali ode o ofanzivi na Vozucu, od Slobodne Bosne i Dana pa do Oslobodjenja i Avaza. Valjda takve price bile u modi. Danas to ne prolazi, puno je popularnije glumiti demokratu i generala poslije bitke.
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#36 Re: VOZUCA 1995

Post by generator »

The 51st State wrote:a zasto ce vam te slike, da se uvjerite da su mudzahedini isti ko i cetnici?
Zar u to jos treba nekoga uvjeravati.Sama akcija brilijantna,ostatak klasika cetnicka skola.
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#37 Re: VOZUCA 1995

Post by insajder 078 »

[quote="BaileyS"]Nakon dvije akcije desetkovana i rasformirana Prnjavorska pjesadijska brigada VRS-a. Trebali li veci argument za ocjenu uspjesnosti.

U to vrijeme svi su pisali ode o ofanzivi na Vozucu, od Slobodne Bosne i Dana pa do Oslobodjenja i Avaza. Valjda takve price bile u modi. Danas to ne prolazi, puno je popularnije glumiti demokratu i generala poslije bitke.[/quote

Prnjavorsku brigadu bi razbila i djeca iz vrtica tako da se ne treba ponositi time!Radi se o najgoroj brigadi VRS kojoj je bila ravna samo Osinjska brigada nazvana po istoimenom selu pored Dervente!Mislite da su oni tamo slucajno bili???Tad su vec pocele racunice i moglo se pretpostaviti sta ce se desavati za par mjeseci,naravno sve dok se nije doslo do 51/49%.Inace gro snaga na Vozuci su cinile takve brigade uz prosvjetne radnike i penzionere koje su iz zeze zvali "bijele beretke"aludirajuci na boju njihove kose.Ti ljudi nisu mogli ni hodati kako treba a o nekom otporu je izlisno govoriti.Nadam se da ce jednog dana neko od srpskih generala objasniti njihovim porodicama zasto su zrtvovani i da li je moglo bez toga.Eto ko je cinio tu strasnu silu i armadu na Vozuci......
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#38 Re: VOZUCA 1995

Post by goshpar »

e moj sidarta... da je barem trecina srba poput tebe mi uopste ne bi ni ratovali...

a i veceras je bila jedna vijest na tv - ispracaj posmrtnih ostatak ubijenih u bratunac... najmladja zrtva imala je sest (6) mjeseci...

ko li ubi nju i ostale hiljade i hiljade i hiljade i hiljade... neduznih...

ubiti takve monstrume, ne ljude - to nisu ljudi... ne mogu osudjivati...
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#39 Re: VOZUCA 1995

Post by konrad »

insajder 078 wrote:Prnjavorsku brigadu bi razbila i djeca iz vrtica tako da se ne treba ponositi time!Radi se o najgoroj brigadi VRS kojoj je bila ravna samo Osinjska brigada nazvana po istoimenom selu pored Dervente!Mislite da su oni tamo slucajno bili???Tad su vec pocele racunice i moglo se pretpostaviti sta ce se desavati za par mjeseci,naravno sve dok se nije doslo do 51/49%.Inace gro snaga na Vozuci su cinile takve brigade uz prosvjetne radnike i penzionere koje su iz zeze zvali "bijele beretke"aludirajuci na boju njihove kose.Ti ljudi nisu mogli ni hodati kako treba a o nekom otporu je izlisno govoriti.Nadam se da ce jednog dana neko od srpskih generala objasniti njihovim porodicama zasto su zrtvovani i da li je moglo bez toga.Eto ko je cinio tu strasnu silu i armadu na Vozuci......
Najmanje 30% vojske su cinili tzv trecepozivci, sve te ofanzive pred kraj rata su cista stela i mikarenje teritorijalnih procenata.
Jos jednom da ponovim da odavno nisam procitao gore komentare nego na ovoj temi. Toliko sovinizma, Boze sacuvaj.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#40 Re: VOZUCA 1995

Post by Prozor »

ma ja nista Srbi oprave nisu izgubili, sve medjunarodne stele
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#41 Re: VOZUCA 1995

Post by SaraLe »

konrad wrote:
insajder 078 wrote:Prnjavorsku brigadu bi razbila i djeca iz vrtica tako da se ne treba ponositi time!Radi se o najgoroj brigadi VRS kojoj je bila ravna samo Osinjska brigada nazvana po istoimenom selu pored Dervente!Mislite da su oni tamo slucajno bili???Tad su vec pocele racunice i moglo se pretpostaviti sta ce se desavati za par mjeseci,naravno sve dok se nije doslo do 51/49%.Inace gro snaga na Vozuci su cinile takve brigade uz prosvjetne radnike i penzionere koje su iz zeze zvali "bijele beretke"aludirajuci na boju njihove kose.Ti ljudi nisu mogli ni hodati kako treba a o nekom otporu je izlisno govoriti.Nadam se da ce jednog dana neko od srpskih generala objasniti njihovim porodicama zasto su zrtvovani i da li je moglo bez toga.Eto ko je cinio tu strasnu silu i armadu na Vozuci......
Najmanje 30% vojske su cinili tzv trecepozivci, sve te ofanzive pred kraj rata su cista stela i mikarenje teritorijalnih procenata.
Jos jednom da ponovim da odavno nisam procitao gore komentare nego na ovoj temi. Toliko sovinizma, Boze sacuvaj.
Otkad je sovinizam napadati CETNIKE :roll: :-)
Na slici nije CIVIL , kad je Tito mogao ubijati ustase i njihove pomogace, bez sudjenja, sto ovi nebi mogli ...
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#42 Re: VOZUCA 1995

Post by Vares City »

Bio sam u Vozucoj i prije rata,mnogo puta,i oko Vozuce,....
Prvo da odgovorim srbinu koji je napisao za njega objektivne rijeci.
Jest jarane,u pravu si,sve je kako si napisao,sve,djeca,kuca u mislima,ali jarane,.....godina je '95!!!!!
Sta bi prije toga,jel' '92,'93,'94 bilo tih sika??????

Razgovarao sam a i danas razgovaram sa momkom koji je sve to prezivio,srbin je ,....
Ni danas nije svjestan kako su "mudzosi"za tako kratko vrijeme uspjeli da se "popnu"do njih i da uz takvu "dreku"rastjeraju sve one "hrabre"ove,one RATNIKE,SAMPIONE,..
Kaze da je bezbroj pute cuo "ALA EGBER"(Allahu Ekber)i da mu se krv u zilama ledila kad je to cuo u rano jutro,jos je bio mrak,...rano jutro...
I samo je "vidio"kako svi bjeze gavom bez obzira a i on za njima usput psujuci dan kad' se je rodio,....
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#43 Re: VOZUCA 1995

Post by halo_ba »

SaraLe wrote: Na slici nije CIVIL , kad je Tito mogao ubijati ustase i njihove pomogace, bez sudjenja, sto ovi nebi mogli ...
Ni on to nije radio satarom...
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#44 Re: VOZUCA 1995

Post by JBL »

On je SAMO zive zatrpavao u jame... Kao da to ima nekakve veze btw.
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#45 Re: VOZUCA 1995

Post by generator »

Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#46 Re: VOZUCA 1995

Post by halo_ba »

generator wrote:Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
Postoji, i te kako. Ma kako groteskno zvucalo.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#47 Re: VOZUCA 1995

Post by clav »

generator wrote:Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
Postoji nesto sto se zove ''na narocito svirep nacin''. U zapadnim drustvima odsjecanje glave jeste svirep nacin.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#48 Re: VOZUCA 1995

Post by JBL »

halo_ba wrote:
generator wrote:Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
Postoji, i te kako. Ma kako groteskno zvucalo.
Naravno da nema ali kad si vec zapeo... Poslije WWII Tito (nije misljeno doslovce) je obracunovao sa izdajnicima na razne nacine. Sve od streljanja, bacanja u jame, metak u potiljak, ... Filozofirati o tome ste je to bolje/slabije je budalestina.

Cetnici svake godine odrzavaju mitinge dok neki Bosnjaci danas filozofiraju o zlocinima mudjahedina. Svasta.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#49 Re: VOZUCA 1995

Post by JBL »

clav wrote:
generator wrote:Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
Postoji nesto sto se zove ''na narocito svirep nacin''. U zapadnim drustvima odsjecanje glave jeste svirep nacin.
To je samo definicija koja se za odredjivanje kazne. Generalno je u "zapadnim drustvima" (osim nekih drzava SAD) sasvim svejedno kako nekome skratis zivot jer su kazne generalno bezvezne. Konkretno, za odsjecanje glave mladoljetne osobe je u EU optuzeni dobio 6 godina. Mozes 3x pogadjati nacionalnost zrtve i napadaca.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#50 Re: VOZUCA 1995

Post by clav »

JBL wrote:
clav wrote:
generator wrote:Ne postoji dobar i los nacin ubijanja.
Postoji nesto sto se zove ''na narocito svirep nacin''. U zapadnim drustvima odsjecanje glave jeste svirep nacin.
To je samo definicija koja se za odredjivanje kazne. Generalno je u "zapadnim drustvima" (osim nekih drzava SAD) sasvim svejedno kako nekome skratis zivot jer su kazne generalno bezvezne. Konkretno, za odsjecanje glave mladoljetne osobe je u EU optuzeni dobio 6 godina. Mozes 3x pogadjati nacionalnost zrtve i napadaca.
Odredjivanje kazne govori da se ne posmatra isto. Nisam cuo za taj slucaj. Imas li link?
Post Reply