Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fortaleza
Posts: 5611
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#26 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by fortaleza »

Lucazode wrote:
Irsar wrote:
Black swan wrote:što bogu treba molitva nekih ljudi koji su zlobni varaju kradu vrše preljube
mislim koja je poanta toga
Bog sve vidi i niko Ga ne može niti će moći prevariti. To što neko misli da sa sebe skida odgovornost za djela kroz formalnu molitvu ili pokajanje, a nastavlja činiti iste stvari kao da se ništa nije desilo je samo vrsta samoobmane i ništa više.

Isto tako ko misli da je dovoljno se moliti i tražiti oprost, a u "pozadini" uma misliti o tome kako će ipak opet griješiti i kako je to kao "neizbježno" se također vara; iako iskreno pokajanje ne mora značiti da neko baš nikada neće opet isti grijeh učiniti, svejedno se valja maksimalno truditi na izbjegavanju griješenja. Većina ljudi (danas) su teški griješnici i dobrovoljno i dragovoljno ignorantni toga, mogu samo reći da im se teško.
Većina i jesu, grešnici koji se griješe na ljudski rod, na zivotinje, licemjeri i prevaranti, bez etike, empatije, satkani od lažnog morala. A skoro svi trguju sa tim svojim Bogom za bolji svijet.

Nametnuto im je da čini dobro, žive pravilno, povrh svega da klanjaju i Bog će ih nagraditi nafakom, vječnim životom itd.

Kad bi bez vjere ostali, to dobro koje insan zdravog razuma radi bez ikakve naknade skoro pa sigurno ne bi radili.


Swan je dobro pitao ali mislim da bolje ovako djeluje,

ZAŠTO SE MOLITI BOGU, KAD TO BOGU NE TREBA NITI MI TREBAMO BOGU.
Sve dok čovjek očekuje nagradu i sve radi iz nagrade i mogućnosti vječnog života, on taj vječni život nema niti ga može zadobiti. Zato i Isusova prispodoba o siromašnoj starici koja daje manje na milostinju od bogataša. Više ona ima jer je dala sve što ima za razliku od bogataša koji daje svoje viškove premda relativno iznose više.

Molitva je meditacija, direktna veza... ne repetitivno ponavljanje sadržaja
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#27 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Diwan »

U vjeri nema prisile i sve je na dobrovoljnoj osnovi, pa samim tim i namaz, koji nije uopšte postulat vjere. Postulat vjere je spoznaja, a ne ' iznuđeno i prisino pokoravanje', vjerovanje a ne 'ibadet'. Bog nije tiranin. Istinska vjera oslobađa čovjeka, dok religijska dogma zarobljava i tamniči. Bog nije nikakav robovlasnik, kojemu se 'robovi' moraju 'klanjati' itd.

Naravno, sada će da ulete ovi okupatori sa brojnim 'dokazima' u suprotno. Ah, šta da se kaže ..
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#28 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by славянин »

Diwan wrote:U vjeri nema prisile i sve je na dobrovoljnoj osnovi, pa samim tim i namaz, koji nije uopšte postulat vjere. Postulat vjere je spoznaja, a ne ' iznuđeno i prisino pokoravanje', vjerovanje a ne 'ibadet'. Bog nije tiranin. Istinska vjera oslobađa čovjeka, dok religijska dogma zarobljava i tamniči. Bog nije nikakav robovlasnik, kojemu se 'robovi' moraju 'klanjati' itd.

Naravno, sada će da ulete ovi okupatori sa brojnim 'dokazima' u suprotno. Ah, šta da se kaže ..
Naravno nema prisile.. sve na dobrovoljnoj osnovi.

Image
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#29 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Diwan »

славянин wrote:
Diwan wrote:U vjeri nema prisile i sve je na dobrovoljnoj osnovi, pa samim tim i namaz, koji nije uopšte postulat vjere. Postulat vjere je spoznaja, a ne ' iznuđeno i prisino pokoravanje', vjerovanje a ne 'ibadet'. Bog nije tiranin. Istinska vjera oslobađa čovjeka, dok religijska dogma zarobljava i tamniči. Bog nije nikakav robovlasnik, kojemu se 'robovi' moraju 'klanjati' itd.

Naravno, sada će da ulete ovi okupatori sa brojnim 'dokazima' u suprotno. Ah, šta da se kaže ..
Naravno nema prisile.. sve na dobrovoljnoj osnovi.

Image
Ne znam u šta ti vjeruješ ili ne vjeruješ, ali takva predstava o Bogu ne dolazi od Boga. Žao mi je ako sam te razočarao.
Post Reply