Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#26 Re: Divlje zivotinje

Post by chengaba »

kriticarka_nikova wrote:
Cuj slijepo kuce? Zar vukovi tek tako ostave svoju mladuncad?
Ovo je slijepo kuče! :D

Image



A što se tiče ptica, sjećam se da nam je u Zemaljskom muzeju pričao "tour guide" kako je početkom prošlog vijeka bilo normalno da kruže lešinari iznad grada (i to tri-četiri vrste njih), i to baš ogromni, metar, metar i po raspon krila (u dijelu sa pticama, pa pravo na kraju oni što stoje na granama). :|
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#27 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Kod mene na vikendici je dobar prizor ujutro gledati ka nebu i vide se fino jastrebovi/orlovi sta su vec, kako samo plove nebom :thumbup: :thumbup:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#28 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Admir_1984 wrote:Kod mene na vikendici je dobar prizor ujutro gledati ka nebu i vide se fino jastrebovi/orlovi sta su vec, kako samo plove nebom :thumbup: :thumbup:
Jel' ti to mene indirektno pozivas u svoju vikendicu?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#29 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

kriticarka_nikova wrote:
Admir_1984 wrote:Kod mene na vikendici je dobar prizor ujutro gledati ka nebu i vide se fino jastrebovi/orlovi sta su vec, kako samo plove nebom :thumbup: :thumbup:
Jel' ti to mene indirektno pozivas u svoju vikendicu?
Al nema medvjeda i vukova :-D Jedino nam je jedna mala srna dosla, kerovi je natjerali bili i onda cuko od komsije je poklopio shapom i cekao da neko dodje. Dolazio veterinar, bila kod njih, kad je malo narasla vodili su je u zoo vrt, al sad ne znam jel ostala tamo ili je negdje pustena u shumu

P.S. Moja vikendica je shirom otvorena :-D :-D :-D :-D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#30 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@chengeba moguće je da se radi o bjeloglavim supovima, ali njihov raspon krila je gotovo 3 metra, velike su to ptice, a ja sam imala priliku prije mjesec dana da ih pomilujem koliko sam im bila blizu.

@Admire nemoj ti sad meni nema meda ni vukova ….nema toga….vidi kako si to romantično predstavio: jutro-gledanje u nebo-jastrebovi….ma ljepota jedna. Imam prijedlog! Hajmo svi kod Admira u vikendicu da kolektivno gledamo taj prizor!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#31 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Moze, nastimat cu nekako da dodjete kad jos trava ne bude pokoshena, pa da sta korisno i uradite :D :D

Ima dobar prizor i navece, ono tishina, a u daljini svjetlucaju oni svitci, odmara dushu (samo se treba dobro utoplit) :D :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#32 Re: Divlje zivotinje

Post by bez_ideje »

Meni su vukovi ubjedljivo najdraze i najljepse zivotinje........nisam vidjela vucka izbliza,ni medvjeda (sem onog u Pionirskoj)....jesam lisicu vise puta,divlje prase,lane....
User avatar
Vrteska
Posts: 661
Joined: 23/05/2010 05:10
Location: iza tebe

#33 Re: Divlje zivotinje

Post by Vrteska »

.
Last edited by Vrteska on 28/08/2013 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82611
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Divlje zivotinje

Post by Truba »

od "divljih" zivotinja vidio sam samo vjevericu i ptice neke

zar vuk nije istrijebljen u europi???
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#35 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Vuk istrijebljen u Evropi? Hm…koliko znam mi smo u Evropi a eto ima svjedoka da su vidjali vuka i kod nas…

Da ne govorim koliko ih ima u crnogorskim planinama, a i CG je u Evropi jelde?

Ima vukova u Evropi o i te kako, ne znam odkud ti ta informacija?
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#36 Re: Divlje zivotinje

Post by Topla voda »

obozavam tvoje teme :)
a nemam ti sta pricati za ovo,bas mi mrsko..

..uglavnom,covjek hodao po planini,istocna je bosna u pitanju,a tamo ih ima milion,kad bih ti rekao ime,ne bi ti nista znacilo.
medvjedica je imala mlado ,a on se slucajno zatekao tu,brao neke jagode ispod smreka,sta li..
i sjecao se jedino da je vidio mladunce i nesto kao ,jeste slatko i to,a nju nije primijetio,klinac bio sa mozda 18-20,i nije razmisljao da mladunce nije samo,i ona mu skocila sa ledja i izujedala ga i izudarala sapama..
i on u panici kako je bjezao,igrom slucaja je naletio na nizinu,na nizbrdicu i svaljutao se dole.
kod njih ti je izgleda,zbog konstitucije i duzine nogu,najsigurnije bjezati niz brdo,jer je ona njega napadala sve dok nije poceo trcati strmo.

a sto se vukova tice,oni ako su u coporu,tu nema spasa..al da dodjes u tu situaciju,to je gotovo nemoguce,jer jedino mozes vidjeti izvidnicu copora,nekog single da hoda,al taj ti nece nista dok nisu u coporu.i vise se boje ljudi,mada tako ne bi covjek rekao, od medvjeda.

ostalo po bosni nije opasno,opet ,mozda divlje svinje,al i to ako su mladi u blizini,al opet ni blizu kao ove dvije gore zvijeri,jer su inertni i omiljeni plijen lovaca.rijetko koga divlja svinja povrijedi...a uz to su i stetocine koje unistavaju usjeve i to,iskopavaju krompir i svasta nesta rade po selima,dok ove ne silaze u sela u zadnje vrijeme,jer je dosta mina po planinama,pa lovci ne unistavaju njihovu hranu,koliko su prije..

svasta ja nadrobih :)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#37 Re: Divlje zivotinje

Post by bez_ideje »

Kod vukova ne treba stvarati buku......njih buka izludjuje i pocinju napadati sve oko sebe....Sto si mirniji i sto manje nagle pokrete pravis,vece sanse da ces vecerat,a ne bit veceran :mrgreen: (tako kaze Najdzel)
User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#38 Re: Divlje zivotinje

Post by kurty »

bez_ideje wrote:Kod vukova ne treba stvarati buku......njih buka izludjuje i pocinju napadati sve oko sebe....Sto si mirniji i sto manje nagle pokrete pravis,vece sanse da ces vecerat,a ne bit veceran :mrgreen: (tako kaze Najdzel)
ovo je opcenito pravilo hodanja po "divljini"

sto veca buka da se stvara
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#39 Re: Divlje zivotinje

Post by kokuz_sa »

kriticarka_nikova wrote:@vratnik jel ti ovo slika iz nekog ZOO vrta? Izgleda mi tako, a ovaj lik mi djeluje poput onih ZOO radnika.
No, sta uciniti kad vidis medvjeda?
Za vuka kazu dobro je uz sebe imati debelu spagu i samo je vodoravno pruziti iza sebe jer ce vuk tad pomislit da je zmija a on se boji zmije vise nego ičeg (ako je tacno jer navodno seljani su tako nekad isli iz sela u selo pa kad sretnu vuka izvodili su taj trik sa spagom)

@kokuz, kad je to bilo? Na Romaniji bijah bas prije 7 dana. Pretpostvaljam da si bio u autu? Kako je vuk reagovo kad si naisao s autom?

@Romeo dobro jelen…al jesi vidio medu i vuka na Trebevicu? Znam da je Trebevic pun mina nije mi jasno kako nikad ni jedan medo nije nagazio minu? Sjecam se poslije rata da je jedan medo nagazio kod Kladnja (bilo na dnevniku) i pogino jadnicak…
ima hmm u zimu ...znam da je snijeg bas bio..ja krenuo na pecanje i bilo ovak oko 6h ujutro neki zastoj i kolona vozila ide onak sporo kad iz sme izadje vuk pridje cesti na jedno metar i po i onda lijepo krenu u suprotnom pravcu onako ide uz auta..ja se ono jos pitao jel vuk il cuko kad jarani zavikase u autu vidi vuka vidi ga koliki je..
kontam da je bio neki mlad vuk koji je eto prisao cesti iz znatizelje il sto je kontao da ima kakve hrane
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#40 Re: Divlje zivotinje

Post by kokuz_sa »

sad se sjeti
ima koja god bil oje u novinama da su mislim negdje kod nas u krajini lovci krenuli na divlje svinje a ulovili RISA
i bila bas i slika sa mrtvim risom..
ima svega kod nas u sumama..kad samo spomenes ime perucica..to je koliko znam najveca i najgusca prasuma u evropi i ima jos djelova kojim covjek nije prosao..pa tako da ima i zivotinja..ne bi se zacudio ako izvuku odatle i neke u ratnim uniformama koji kontaju da je jos uvijek na snazi II svjetski rat :D

i mozda ima i nesto vece od ovoga
Image
ovo je inace najveci medo ikad vidjen i ubijen na svijetu
Last edited by kokuz_sa on 18/08/2010 02:30, edited 1 time in total.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#41 Re: Divlje zivotinje

Post by Topla voda »

bio je na vlasicu onaj vanzemaljac ,prije par godina.. :D
drama citava bila...
...pa se ispostavi nakon 5 dana dramaturgije po stampi i dnevnicima, da je kuna zlatica bila :D
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#42 Re: Divlje zivotinje

Post by threshold »

ja imam sliku medvjeđeg izmeta :lol: :lol: kad nađem postavim.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#43 Re: Divlje zivotinje

Post by Cholina_Lokica »

ako me sjecanje ne vara, ris je prije 2-3 godine bio nadje4n i na aerodromskom negdje :D pa je udmoljen preko foruma :mrgreen:
User avatar
GAU 8
Posts: 652
Joined: 12/11/2009 13:46

#44 Re: Divlje zivotinje

Post by GAU 8 »

Ima medvjeda, lisica, dabrova oko Rijeke Semesnice, blizu Bugojna.

To je prije rata bilo jedno od omiljenih lovista na medvjede, Josipa Broza.

Ja tu cesto vidim tragove medvjeda.

Inace, kada se krecete u podrucju gdje ima medvjeda, treba praviti buku, pricati i sl. kako biste najavili svoje prisustvo i dali mu priliku da vas zaobidje. Najagresivniji je kada ga se iznenadi, ili ako je mecka sa mladima.

Kada bjezite, pokusajte u zadnjem momentu baciti komad opreme, hrane i sl. da ga zaokupi.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#45 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

@Topla voda pa ja inace su sve životinje opasne kad imaju mlade u blizini.
Sto se tice divljih svinja one su se nakotile i u nizim podrucijima pa recimo u posljednje vrijeme se vidaju na podrucju Posavine na nekih 200 metara n/v. Inace divlje svinje isto znaju bit gadne kad su s mladima, napadaju a brze su.
Ja sam pitala cini mi se vec nekog od vas ako bi znao odgovor da li se sve ove gore navedene životinje plase vatre? Ako se plase vatre da od sad sa sobom nosim baklju?
Eh naumpade mi film “Na ivici” sa Alekom Baldwinom i Entoni Hopkinsom. Jestel gledali? Moram odgledat i ovaj noviji film “U divljini” kazu da je bas za mene jer ja sam veliki avanturista.

Dalje…

@bez_ideje eto @kurty ti je dala odgovor , a isti sam dobila od vecine iskusnih planinara.

@kokuz da nije bio neki pitomi vuk? Cuj on je tako nonšalantno izaso iz sume i priključio se koloni vozila? Mislim to mi lici na cuke, al na vuka…
Sto se tice Perucice, poznato je da je ona Nacionalni park, kazu da jos uvijek ima dijelova koja čovjek nije istrazio (jao kad ovo pisem bas bi mi bio gust da odem dole istraživat, (ima li ovdje zoologa, biologa i slicnih?hajmo der dol) i da je bas bas divlja. U junu mjesecu ove godine bila je vijest bas na Sarajevo-X da je jedan Francuz prenocio na Sutjesci a onda se uputio u Perucicu i izgubio mu se svaki trag, nesto lik. Ne znam jesul ga nasli. O tome su svjedočili osoblje motela koji se nalazi nedaleko od Sutjeske gdje je i bio ovaj Francuz.

@Dile velis na aerodromu nasli risa? To je dokaz koliko nam je prometan aerodrom da se i risevi skrivaju na njemu.

@GAU 8 auuu nemoj zezat ovo za Bugojno? Prodjem ja tu cesto. Gdje tacno dodje ta rijeka Semesnica (ili Šemešnica jel?) nesto nisam obracala paznju na nju.
(Uh sad odmah zamišljam kako vozim auto i auto se pokvari na putu i izadje medo pred mene…zeznuto, zeznutoooo u p.m.)
User avatar
black
Posts: 17254
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#46 Re: Divlje zivotinje

Post by black »

Image
(fotka preuzeta sa drugog foruma)

vuk na zelenoj glavi (prenj), fotkano mobitelom, lik sa kcerkicom bio, skonto ga, opalio sa mobitelom i nabro kud ga noge nose :mrgreen:
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#47 Re: Divlje zivotinje

Post by statix »

Bio sam na Perucici, nocili smo na Tjentistu, i rafting na Tari je bio odlican, zavrsava se na Drini. Glede Perucice, znam da smo isli autima od Tjentista do prasume, a tamo onda imaju oznacene staze za setnju i planinarenje. Obicno vas vode na vodopad, mislim Skakavac, kroz sumu, ali sve su oznacene staze. Uvijek se sjetim mirisa sume koji je bio slican bijelom luku, to je od neke biljke, ne sjecam se naziva. :D

Sto se tice divljih svinja imam lose iskustvo, jer su nam gotovo ubili psa na vikendici tokom noci, dok nas nije bilo. Inace, samo sam lisicu vidio uzivo.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#48 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

Ajj slike, jebote! A vidi posmrtne ploce (ako vidim dobro), medo je bas iza posmrtne ploce. Koja slika!

A kako ih nije namiriso?Imaju oni dobar njuh. Jes doduse nekad vjetar miris nosi na drugu stranu,suprotnu pa zavara medin njuh.

Eh jos se nisam popela na vrh Prenja, a kad ovo vidim ne znam da li cu. Neko je vuka vidio na Zelenoj glavi. Izgleda da je vukovima i medama to omiljeno mjesto.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#49 Re: Divlje zivotinje

Post by kriticarka_nikova »

statix wrote:Bio sam na Perucici, nocili smo na Tjentistu, i rafting na Tari je bio odlican, zavrsava se na Drini. Glede Perucice, znam da smo isli autima od Tjentista do prasume, a tamo onda imaju oznacene staze za setnju i planinarenje. Obicno vas vode na vodopad, mislim Skakavac, kroz sumu, ali sve su oznacene staze. Uvijek se sjetim mirisa sume koji je bio slican bijelom luku, to je od neke biljke, ne sjecam se naziva. :D

Sto se tice divljih svinja imam lose iskustvo, jer su nam gotovo ubili psa na vikendici tokom noci, dok nas nije bilo. Inace, samo sam lisicu vidio uzivo.
@statix jedno pitanje. Koje je rase bio taj pas?
I zasto planinari pretezno vode tornjake sa sobom na planinu? Da li su tornjaci bas toliko sposobni da ih odbrane od vukova i medvjeda pa eto i divljih svinja?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#50 Re: Divlje zivotinje

Post by Admir_1984 »

Meni je dedo pricao da je jednom ishao busem putem Bugojno-Kupres i odjednom vozac uspori i rece putnicima da pogledaju sa desne strane, medo lagano hoda sa strane :)
Post Reply