Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#26 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

Mu'min wrote:
flag wrote:da je relativno jeftiniji ali pouzdan.
da ti bi i dobro i jeftino. :D
"Probudi se Ive, žito je zrelo!" :lol:
Nećeš mi vjerovati, ali baš je tako. Baš mi je čudno da niko neće skupo a slabo :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#27 Gdje prave Stihl za Bosnu?

Post by Mu'min »

Nego de malo uspoređuje Stihl, Husqvarnu sa ostalim tipa Solo, Kawasaki itd. pa da skupa se lakše odlučimo. ako zeznamo, skupa ćemo zeznut. :)

Šta veliš na Stihl FS90, koji je dostupa u BiH?

Pitanje je da li su Stihl trimmeri u Bosni istog kvaliteta kao ovi u Italiji ili Sloveniji?
Naime opće poznato da Nutella u Italiji nije ni približno ista kao ova što se prodaje po Bosni koja je iz Poljske, dok je italijanska orginal Ferrero Italija.
Naslovnica
Posts: 28254
Joined: 20/03/2013 15:38

#28 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Ja sam konto neku od ovih polovnih preko Pika, za 350-300km, ima ih od 5ks, šta mislite?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#29 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Naslovnica

trimmer na motku ili kosačicu na 4 kotača tražiš?
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#30 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by likce »

Ja imam oko 2 duluma,nekada je to bila lagana nizbrdica medutim prilikom kupovine kuce i domisljatim,mastovitim,bajkovitim majstorijama mog babe tu je dovuceno kamiona i kamiona zemlje!On je htio neke kaskade,mada ni on nezna sta je htio ali je napravio veliki nagib kojim se jedva hoda!Uglavnom kako su kamioni dovlacili zemlju,pitaj boga odakle,tu sada ima nekih travurina koje ne rastu ni u najvecoj dzungli!
Normalno na meni je da ja to kosim!Ove samohodne ne dolaze u obzir jer je ne bi tri covjeka mogle cuvati,rucnom kosom je nemoguce jer ne vidis sta se krije ispod( nekada bude kamen,nekada zeljezo itd.)!

Rodak je imao stilovku polovnu,dobra i jaka,mozes zemlju orati sa njom,ali radi kada ona hoce!Jedan dan pali,drugi ne,radis sa njom sjednes da zapalis ona nece itd!Prosle godine,pocetak sezone,nedjelja kupio laks gorivo,sve pripremio i poceo paliti oko 9 ujutro i palio sam tamo negdje do tri,nabio dva zulja i nabio je nogom i vratio rodaku!Imao nekih para i odem i kupim novu za 320 KM, gardner best ja mislim da pise na njoj,njemacka,0,75 kw i radi kao singerica!Sto je najbitnije nije me iznevjerila u paljenju!Ako znam da je necu paliti 1-2 mjeseca izlijem gorivo iz nje i onda je upalim da odradi dok se sama ne ugasi i to je to sto se tice odrzavanja!Dosada sam pokosio oko 15-20 duluma a nije me izdala,a vidjet cemo dalje!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#31 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Nasmija ti mene fetic sa svojim mukama. Nešto mi poznate te svojeglave odluka roditelja.
Kako vidim kod sviju nas je ista "škola" kad nešto nije to to, džabe bacati pare. Zato treba dobro gledati štaš kupiti.
Čudi me što je Stihlovka a toliko zezala, sad ako je opet 2. ruke pitaj Boga ko je to kurlijo i kako.

Ja ću probati šta preko vikenda sa svojom brijat po njivi (ako šta ne otpane u putu do njive). :D
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#32 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by likce »

Kao sto kazes,stilovka je mozda presla vise ruku,kupljena je polovna pa zato i zeza ali inace ja sam uvijek za stilovke,samo ako je nova ili ako je polovna ali od nekog koga znas i vjerujes da kupis!Ja nazalost tada nisam imao pare za stilovku,ali sam imao za ovu i eto dosada slusa,sada u subotu je radila 8 sati :D !

Moj savjet svima,nema veze koliko je vruce napolju,majica ili kosulja dugih rukava inace postoji mogucnost raznih plikova na rukama!Meni su nekakvi plikovi bili na rukama,mazao sam mjesec dana da prode,doduse kod mene je trava koja jos nije istrazena i otkrivena :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#33 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Ja za košnju trave i inače rad po njivi (pogotovu paradajzi) volim koristiti one vojne maskirne pantole, po mogućnosti i majicu takvu jer ne treba brinuti da se trava neće moći oprati. :D
User avatar
Johnzy
Posts: 290
Joined: 16/03/2013 19:58

#34 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Johnzy »

Zavisi za šta ćeš koristiti trimer ili kosačicu. Ako imaš uređen, ravan travnjak koji bi kosio jednom u tri nedelje minimum, onda kosilica. Za sve ostalo trimer. Ja imam trimer Stihl fs55. Ima 0,75kw. Koristim je u voćnjaku oko kuće i vinogradu od 25 ari. Ima strunu i dvokraki mač. Strunom se kosi trava bez problema a mačem sve zeljaste i neke tanje drvenaste biljke, glog, trnjina. Imam je četiri godine i baš sam zadovoljan. U poslednje vreme malo teže pali. Čini mi se da je karburator uništen lošim gorivom. Inače je u stanju da radi ceo dan, onoliko koliko i ja mogu.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#35 2% ili 4%

Post by Mu'min »

Dva pitajna:

1. Koliko % ulja vi dajete?
Negdje čitam 2%, onda 4%.
Ja u svoju dajem 2% koliko i u motorku (Stihl) pošto pripremam mješavinu od 1x za sve.

2. Koliko dugo vama stoji mješavina da je nakon toga koristite?
Vele opet ako je više od 2 mjesec ne stavljaj u motorku, pa tako kontam i kosačicu.
User avatar
Johnzy
Posts: 290
Joined: 16/03/2013 19:58

#36 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Johnzy »

Ja koristim stilovo ulje, 100ml ide na 5l, tako da bi to bilo 2%. Retko mi ostane gorivo preko dva meseca u balonu, ali sam ga ja i tada koristio.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#37 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by likce »

1. Sasvim je dovoljno 2%,kao sto je @johnzy napisao na pet litara benzina bocica od 100 ml.
Ja licno imam lose iskustvo sa uljem iz modrice,ono zeleno,nekako mi gusi trimer,pocne vise pusiti,da ne kazem da je i slabija!Kako sam presao na inino ulje,ono je crveno,mnogo je bolje!Ima jos neko ulje isto crvene boje,i ono je dobro ali sam zaboravio naziv!

2. Ja u potpunosti izbjegavam da ostavljam gorivo dugo u kosilici,a isto tako izbjegavam i da kosim sa gorivom starijim od dva mjeseca!Uzimam manje kolicine a cesce,ono po potrebi!Ima tu istine u vezi tog goriva koje dugo stoji pogotovo zajebaje prilikom paljenja,tako da nisam raspolozen da probam!Isto bih i tebi preporucio!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#38 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Što se tiče ulja koristim orginalno od Stihla.

A gorivo isto gledam da nije staro, pa tako kupujem po 2.5l bencina mada je i to nekad previše jer za sada nemam velikih površina al u kombinaciji sa motorkom to ide, bar u zimsko doba. :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#39 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ratarka »

flag wrote:kako objasniti da recimo pokosim 500 kvadrata, sjednem da odmorim i iduca
dva ili tri dana nema sansi ponovo je upaliti. A neki drugi put sasvim normalno upalim i kineskinja radi pa i mjesec dana bez bilo kakvih problema.
Rekoh ti, svaki put moram grah razbaciti da vidim kakve su sanse za kositi travu :lol: .
to ti je sve zato sto sjednes! sta imas sjedit dok sve ne zavrsis, kad ne odmaras radi uredno mjesecima, prilagodi se :lol: :lol: :lol:
bjezim sad da ne budem bjena :run:
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#40 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by dragan.s »

Ja ne pravim gorivo sam već kažem ovome na pumpi gdje sipam da mi napravi mješavinu tako da se sekiram je li 2 ili 4 %. Ta mješavina bude malo crvenkasta, vjerovatno zbog vrste ulja koju pumpadžija stavlja. Za ovih 4-5 godina nisam imao problema sa gorivom, a kao što sam već ranije pisao ni svjećicu nisam morao mjenjati.
Na početku sezone se malo teže upali, ali ništa strašno.
Ja ne gledam koliko je gorivo staro niti na kraju sezone istačem iz rezervoara. Ali uvijek prije nego uspem, bidon dobro protresem da se ulje nanovo izmiješa sa benzinom jer se kod dužeg stajanja zna odvojiti sloj ulja i pasti na dno.
Naslovnica
Posts: 28254
Joined: 20/03/2013 15:38

#41 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Mu'min wrote:Naslovnica

trimmer na motku ili kosačicu na 4 kotača tražiš?
4 kotača.
ne mora biti samohodna
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#42 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by BISCANIN2 »

Kosilica bilo koja ima metalno kuciste i motor od briggs stration ,briggsovi motori su izdrzljivi i laki za odrzavanje ,ja trimer imam mtd isto amerikanac i vec par godina mi sluzi ko doxa .Inace ulje se u ksolici mjenja svaikih 10 radnih sati ,međutim ja ga mjenjam svakih 5radnih sati da mi brigs traje jos duze :-D .
Bitno je da mi lose gorivo ne zacepi diznu ,i takodje svjecicu promjeniti jednom u dvije godine.i Noz se takodje malo predje isprave zubovi koji nastanu kad kosilica udari u kamen .Za vece povrsine briggsov motor vece snage i samohodna ipak puno znaci kad su malo vece povrsine.
Pozdrav.
Trimer stil ,nema sumnje ko ima lovjane da iskešira.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#43 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

BISCANIN2 wrote:Trimer stil ,nema sumnje ko ima lovjane da iskešira.
Koji model predlažeš? :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#44 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Naslovnica wrote:
Mu'min wrote:Naslovnica

trimmer na motku ili kosačicu na 4 kotača tražiš?
4 kotača.
ne mora biti samohodna
Pa ja lično bi kupio sam ono što je provjereno. Raja podvali a ti poslije gledaj "oklej vedro" :)
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#45 Re: 2% ili 4%

Post by J3r1ch0 »

Mu'min wrote:Dva pitajna:

1. Koliko % ulja vi dajete?
Negdje čitam 2%, onda 4%.
Ja u svoju dajem 2% koliko i u motorku (Stihl) pošto pripremam mješavinu od 1x za sve.

2. Koliko dugo vama stoji mješavina da je nakon toga koristite?
Vele opet ako je više od 2 mjesec ne stavljaj u motorku, pa tako kontam i kosačicu.
Stihl savjetuje ukoliko se koristi njihovo ulje za dvotaktne motore da se dodaje 2% a ostala ulja 4%.
Mješavina ne bi trebala da stoji duže od 2 mjeseca naime, benzin je lako isparljiv i mješavina koja stoji duže vremena postaje premasna i to je uglavnom razlog teškom paljenju a jednom kada se upali tome svjedoči plavi dim iz motorke ili trimera. Ovaj problem se smanjuje ukoliko se koriste namjenski kanisteri za držanje goriva. S druge strane čuo sam da i ulje gubi neka svojstva ako dugo stoji pomješan sa benzinom.

Usput, ja imam FS 120 i zadovoljan sam sa njim. Sa njim sam dobio trokraki nož kojeg sam ubrzo prestao da koristim i koristim ga samo ako mi nestane silka. Koristim originalni stihl silk za njeg i kupujem namotaj od 100 m u ovlaštenoj stihl radnji. Naočare su obavezna oprema do te mjere da ukoliko naočara nema ili se zaborave obavezno odgoditi košenje. Uz naočare preporučujem gumene radne čizme DO KOLJENA koje efikasno štite od letećih kamenčića i grančica, također je poželjno nositi majicu dugih rukava bez obzira koliko bilo vruće.


Image
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#46 Re: 2% ili 4%

Post by Mu'min »

J3r1ch0 wrote:Sa njim sam dobio trokraki nož kojeg sam ubrzo prestao da koristim i koristim ga samo ako mi nestane silka.
A zašto si prestao koristiti trokraki nož?
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#47 Re: 2% ili 4%

Post by J3r1ch0 »

Mu'min wrote:
J3r1ch0 wrote:Sa njim sam dobio trokraki nož kojeg sam ubrzo prestao da koristim i koristim ga samo ako mi nestane silka.
A zašto si prestao koristiti trokraki nož?
Pokazao se ne praktičnim za košenje okućnica. Sa silkom se odlično pokose rubovi uz ogradu, drveće i sl. a i može se kositi tik uz zemlju za razliku sa nožem.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#48 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

To je istina mada nož i onako koliko mi je poznato (učim) nije za travu već za obradu debelih biljnih stabljika i sličnog, ostalo je laks.
Problem je što nam je mrsko mjenjavati pa rađe 2x prežemo sa jednim. :)
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#49 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by J3r1ch0 »

Mu'min wrote:To je istina mada nož i onako koliko mi je poznato (učim) nije za travu već za obradu debelih biljnih stabljika i sličnog, ostalo je laks.
Problem je što nam je mrsko mjenjavati pa rađe 2x prežemo sa jednim. :)
Ovaj trokraki se pokazao odličan za ne previše izraslu travu na ravnoj pitomoj livadi gdje nije bitno da pokosiš do same zemlje. Također, meni se pokazao slab za šikare ili slično.

Za okućnice nema potrebe za njim niti potrebe da se dva puta prelazi sa silkom.
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#50 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by rimac »

odlična tema jer ovih dana istražujem.

Imam na vikendici malu kosinu, pa sam čitao da 4-taktni motori nisu baš najbolj za nagib, i zato treba paziti da motor ne radi previše dugo bez ulja.

Imao sam ranije na struju kosilicu, trimere... sad bih uzeo nešto jače da mogu kositi 1,5 dulum.

Dilema:
Einhell benzinska kosilica, red line koja je bolja od onih plavih, RG-PM 48 s košta u FISu 729,90 KM. i 2 godine garancije
U Merkuru ima Mtech M 5355 sp, cijena 649 KM.
U KErametalu imaju Stiga collector 53 sb, 659 KM

Viking je dobar, ali mislim da je previše nosi na brend....
Post Reply