KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#26 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by respo »

maxell_sarajevo wrote:Eh i mene ovo zanima.Koliko bi koštala izgradnja jedne manje vikendice, nesto slicno kao na ovoj slici, prizemlje i potkrovlje sa neke dvije sobice za prespavati
Da li je isplatnije praviti ovakvu ili uzeti one montazne drvene?

Image
kupis montaznu i bog te veselio
izlijes plocu i onda te kuca kosta 14 hiljada kljuc dobijes u ruke
belfy
Posts: 7764
Joined: 06/08/2007 09:00

#27 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by belfy »

ja sam prije 4 godine napravio kucu od 150 kvadrata (bez podruma) sa dodatnom garazom i kotlovnicom (oboje zajedno 32 kvadrata). izaslo je nesto izmedju 96k-98k. tu su ukljuceni svi radovi i etazno grijanje bez fasade. fasadu sam radio dvije godine poslije, a cijena je bila jako niska i ovdje ti ne bi bila mjerodavna.
uglavnom, cijena gradnje ide od 500-1200 KM po kvadratu u zavisnosti za kakvu varijantu gradnje odaberes, kao i materijale. imas takodjer u opciji i montazne kuce koje su po meni jako dobar izbor, jer imas puno manje problema sa kojima se susreces tokom gradnje i ne moras trcati po svaku sitnicu koja ti ustreba u gradnji (a kojih je more). njihovu cijenu i projekte mozes lako naci i na netu.
sretno sa tim poslom i pripremi zivce.
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#28 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

talić wrote:ako ćeš graditi bez podruma nego nasuti, mrtva ploča i osnova 100 m2 pa još toliko potkrovlje računaj:
pripreme i priključci cca 10.000, dvije ploče 10.000, blokovi i zidanje 10.000, krov sa izolacijom 20.000, fasada sa izolacijom 10.000, prozori 10.000, podovi i vrata 10.000, unutrašnje malterisanje sa instalacijama i krečenjem 10.000, dva kupatila 10.000, grijanje 10.000,.... i još 10.000 za neplanirane troškove i to je samo 120.000 :roll:
Tu negje od 100.000 o 150.000 KM.

pa tako nekako i ja imam u glavi da bi izaslo..
s tim da bi fasadu ostavio zadnju.. isto tako raja radi sebi prizemlje (dnevni.b., kuhinju+ostava, trpezariju, kupatilo, spavaca i hodnik) pod detaljno a na spratu samo postavi vrata i estrih i lagano radi kad skupi para..sve zavisi koliki je koji budzet porodice..
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#29 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Erzsebet »

Prosječan Bošnjak gradi kuću na tri sprata, za svu svoju djecu po jedan. Tu kuću nikad ne završi, a fasada ostane misaona imenica decenijama nakon izgradnje temelja. Obično se neko useli u prizemlje, ili se kuća koristi kao vikendica. Nakon njegove smrti, djeca to rasprodaju i više nikad i ne pomisle tu živjeti. Kuća ponekad bude izgrađena bespravno, na klizištu ili u vodozaštitnoj zoni. Nakon što se desi neka nepredviđena situacija, naš junak traži pomoć od države da ga zaštiti. Onda, kad tu pomoć ne dobije, prijeti da će se zapaliti i ne želi priznati da je u krivu.
Samo nemoj poput ovoga :)

http://www.6yka.com/novost/1832/profil- ... g-bosnjaka
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#30 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

Erzsebet wrote:
Prosječan Bošnjak gradi kuću na tri sprata, za svu svoju djecu po jedan. Tu kuću nikad ne završi, a fasada ostane misaona imenica decenijama nakon izgradnje temelja. Obično se neko useli u prizemlje, ili se kuća koristi kao vikendica. Nakon njegove smrti, djeca to rasprodaju i više nikad i ne pomisle tu živjeti. Kuća ponekad bude izgrađena bespravno, na klizištu ili u vodozaštitnoj zoni. Nakon što se desi neka nepredviđena situacija, naš junak traži pomoć od države da ga zaštiti. Onda, kad tu pomoć ne dobije, prijeti da će se zapaliti i ne želi priznati da je u krivu.
Samo nemoj poput ovoga :)

http://www.6yka.com/novost/1832/profil- ... g-bosnjaka
:D ma jok.. kontam odmah nastaviti i sprat..sta znaci odmah..mislim godinu, godinu i pol poslije zavrsetka prizemlja. Malo parica da saberem
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#31 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by stetoskop »

Ja sam još u izgradnji, pravim kuću 9x9m, podrum, sprat i potkrovlje. Kuća je samo pokrivena i zatvorena, bez priključaka. Slijede svi unutrašnji i vanjski poslovi. Otprilike do sada je uloženo 70kKM.
Mnogo je sitnica u izgradnji na koje čovjek ne računa. Ja sam otprilike izračunao, samo za rukavice sam do sada dao preko 300KM. Pa sad zamislite koliko ima takvih sitnica.
Uglavnom košta i živaca i svega. Kada se kuća pravi i jedna marka ti treba za nju.
Što kaže Edo Majka u pjesmi, Bosanac kad kuću pravi, dio sebe u nju stavi.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#32 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Gray »

Ja ne planiram kuću još narednih 5-10 godina, ali mi se ove montažne čine jako zanimljivim. Meni je kuća želja, a čisto sumnjam da mogu naći nešto da mi se sviđa da gupim posojeću kuću, tako da mi se to čini kao najbolja opcija.


Još jedno pitanje generalno za izgradnju, meni se jako sviđaju kuće sa ravnim krovom, npr da imaš terasu na krovu na koju možeš izaći. kako takve kuće podnose naš snijeg, a posebno me zanima za montažne kuće sa ravnim krovom? Mogu li izdržati ako ima puno sniježnih padavina?
User avatar
Entropio
Posts: 7834
Joined: 21/11/2010 21:49

#33 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Entropio »

.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#34 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Erzsebet »

h_muhamed wrote:
Erzsebet wrote:
Prosječan Bošnjak gradi kuću na tri sprata, za svu svoju djecu po jedan. Tu kuću nikad ne završi, a fasada ostane misaona imenica decenijama nakon izgradnje temelja. Obično se neko useli u prizemlje, ili se kuća koristi kao vikendica. Nakon njegove smrti, djeca to rasprodaju i više nikad i ne pomisle tu živjeti. Kuća ponekad bude izgrađena bespravno, na klizištu ili u vodozaštitnoj zoni. Nakon što se desi neka nepredviđena situacija, naš junak traži pomoć od države da ga zaštiti. Onda, kad tu pomoć ne dobije, prijeti da će se zapaliti i ne želi priznati da je u krivu.
Samo nemoj poput ovoga :)

http://www.6yka.com/novost/1832/profil- ... g-bosnjaka
:D ma jok.. kontam odmah nastaviti i sprat..sta znaci odmah..mislim godinu, godinu i pol poslije zavrsetka prizemlja. Malo parica da saberem
Pa tako i ovi iz teksta isto kontaju, i onda to postane nikad :D. Šalim se, sretno, i da ne bude ovako ako Bog da :D.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#35 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Phia »

Uradi grubu gradnju cijele kuce, krov i zatvori otvore stolarijom. Za ovo ti ne treba puno novca. Ako nemas novca za cijelu kucu, uradi fine radove u prizemlju (100 m2 je za pocetak i vise nego dobro). Ako uzimas kredit manji mozes na kraci period, manja ti kamata a kad to otplatis doradjujes ostalo postepeno. Gledaj da u prizemlju imas barem jednu spavacu po projektu. Termo fasada je po meni mozda najbitniji korak zbog gubitka novca na grijanju ali eto to neka ti samo ne bude na zadnjem mjestu..
Last edited by Phia on 26/01/2013 23:09, edited 2 times in total.
zemljoOtres
Posts: 16
Joined: 30/12/2012 15:50

#36 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by zemljoOtres »

Prije svega riješi građevinsku dozvolu pa onda gradi.

Gradnja stambenog objekta je u svemu tome najmanji problem.Najveći je problem novac.
Za gradnju kuće 9x9 p+p bez podruma trebalo bi da se izdvoji od 80 000 do 300 000 KM (ovisno o materijalu za gradnju)
Sistem ključ u ruke prihvatiti samo u slučaju da imaš dobrog prijatelja iskusnog građevinskog inžinjera koji će biti nadzorni kod izvođenja radova.
Najjeftinija solucija je da lično nabavljaš materijal kod profesionalnih komercijalista s kojima se može dogovoriti lijep rabat do cca 15% (detalji na pp)
Za gradnju dogovarati samo sa provjerenim iskusnim majstorima,najbezbolnije...preporuka prijatelja/poznanika koji će vam preporučiti majstore a majstori bi trebali da potvrde svoje kvalitete nekim od izgrađenih objekata.
Ne preporučujem renomirane građevinske firme jer su napuhali cijene a radove izvode konobari,pekari,slastičari,pravnici i svi ini koji nemaju veze sa građevinom.

Dobro se pazi onih koji kažu da znaju sve raditi a jeftine cijene ponude,to su ti priučeni koji ne paze na statiku jer nemaju pojma ni šta znači statika.

Bavim se građevinom dugo godina,učio sam od oca dok je bio živ a kroz obrazovanje sam stekao par diploma.Par diploma sam stekao iinterno,radeći te poslove u renomiranim stranim građevinskim firmama.
Svojim kvalitetom kod izvođenja radova sam stekao povjerenje pa me mnogi preporučuju te tako nemam slobodnog vremena zbog posla.Susrećem se sa svakakvim investitorima a najčešće sa onimakoji nemaju ni ideju kako bi to trebalo izgledati a kamo li da znaju koji bi materijal izabrali.
Zato ti preporučujem da prvo kupiš građevinsko zemljište,regulišeš građevinsku dozvolu te priključke a onda sa tim projektom kod komercijaliste u građevinsko stovariše,kupiš materijal a tek onda pronađeš majstore za izvođenje radova.

S obzirom da sam ja sam sebi gradio,nije me koštalo mnogo.Nisam plaćao radnu snagu a materijal dobijao sa većim rabatom.Tako me gradnja mog skromnog doma 8x8 p+p sa dodatnom garažom i šadrvanom koštala 62 000 KM + građevinska dozvola i priključci 23 500 KM.
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#37 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

Phia wrote:Uradi grubu gradnju cijele kuce, krov i zatvori otvore stolarijom. Za ovo ti ne treba puno novca. Ako nemas novca za cijelu kucu, uradi fine radove u prizemlju (100 m2 je za pocetak i vise nego dobro). Ako uzimas kredit manji mozes na kraci period, manja ti kamata a kad to otplatis doradjujes ostalo postepeno. Gledaj da u prizemlju imas barem jednu spavacu po projektu. Termo fasada je po meni mozda najbitniji korak zbog gubitka novca na grijanju ali eto to neka ti samo ne bude na zadnjem mjestu..
Pa tako sam i mislio.. PRIZEMLJE-ulazni hol, dnevni boravak, trpezarija, kuhinja, niša ili ti ga špajz, spavaca, kupatilo i cipelar + garaza. A na spratu uraditi samo grube radove i postaviti sobna vrata
Sta mislis, okvirno kolio mi je potrebno novca da ovo gore navedeno uradim?
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#38 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

zemljoOtres wrote:Prije svega riješi građevinsku dozvolu pa onda gradi.

Gradnja stambenog objekta je u svemu tome najmanji problem.Najveći je problem novac.
Za gradnju kuće 9x9 p+p bez podruma trebalo bi da se izdvoji od 80 000 do 300 000 KM (ovisno o materijalu za gradnju)
Sistem ključ u ruke prihvatiti samo u slučaju da imaš dobrog prijatelja iskusnog građevinskog inžinjera koji će biti nadzorni kod izvođenja radova.
Najjeftinija solucija je da lično nabavljaš materijal kod profesionalnih komercijalista s kojima se može dogovoriti lijep rabat do cca 15% (detalji na pp)
Za gradnju dogovarati samo sa provjerenim iskusnim majstorima,najbezbolnije...preporuka prijatelja/poznanika koji će vam preporučiti majstore a majstori bi trebali da potvrde svoje kvalitete nekim od izgrađenih objekata.
Ne preporučujem renomirane građevinske firme jer su napuhali cijene a radove izvode konobari,pekari,slastičari,pravnici i svi ini koji nemaju veze sa građevinom.

Dobro se pazi onih koji kažu da znaju sve raditi a jeftine cijene ponude,to su ti priučeni koji ne paze na statiku jer nemaju pojma ni šta znači statika.

Bavim se građevinom dugo godina,učio sam od oca dok je bio živ a kroz obrazovanje sam stekao par diploma.Par diploma sam stekao iinterno,radeći te poslove u renomiranim stranim građevinskim firmama.
Svojim kvalitetom kod izvođenja radova sam stekao povjerenje pa me mnogi preporučuju te tako nemam slobodnog vremena zbog posla.Susrećem se sa svakakvim investitorima a najčešće sa onimakoji nemaju ni ideju kako bi to trebalo izgledati a kamo li da znaju koji bi materijal izabrali.
Zato ti preporučujem da prvo kupiš građevinsko zemljište,regulišeš građevinsku dozvolu te priključke a onda sa tim projektom kod komercijaliste u građevinsko stovariše,kupiš materijal a tek onda pronađeš majstore za izvođenje radova.

S obzirom da sam ja sam sebi gradio,nije me koštalo mnogo.Nisam plaćao radnu snagu a materijal dobijao sa većim rabatom.Tako me gradnja mog skromnog doma 8x8 p+p sa dodatnom garažom i šadrvanom koštala 62 000 KM + građevinska dozvola i priključci 23 500 KM.
Znaci Vas je kostala kuca oko 85.000KM ... i koliko bi ja trebao odprilike dodati na radnu snagu, hajde mo reci da su ljudi od struke, da kvalitetno rade!?
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#39 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Phia »

h_muhamed wrote:
Phia wrote:Uradi grubu gradnju cijele kuce, krov i zatvori otvore stolarijom. Za ovo ti ne treba puno novca. Ako nemas novca za cijelu kucu, uradi fine radove u prizemlju (100 m2 je za pocetak i vise nego dobro). Ako uzimas kredit manji mozes na kraci period, manja ti kamata a kad to otplatis doradjujes ostalo postepeno. Gledaj da u prizemlju imas barem jednu spavacu po projektu. Termo fasada je po meni mozda najbitniji korak zbog gubitka novca na grijanju ali eto to neka ti samo ne bude na zadnjem mjestu..
Pa tako sam i mislio.. PRIZEMLJE-ulazni hol, dnevni boravak, trpezarija, kuhinja, niša ili ti ga špajz, spavaca, kupatilo i cipelar + garaza. A na spratu uraditi samo grube radove i postaviti sobna vrata
Sta mislis, okvirno kolio mi je potrebno novca da ovo gore navedeno uradim?
Javicu ti za par dana jer bas imam sad nekoga ko radi nesto vrlo slicno i predracun mu se radi na vec projektovan idejni bas takvog rasporeda 8x8, prizemlje plus visoko potkrovlje sa ovim navedenim planom da se radi fino samo prizemlje.
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#40 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

Phia wrote:
h_muhamed wrote:
Phia wrote:Uradi grubu gradnju cijele kuce, krov i zatvori otvore stolarijom. Za ovo ti ne treba puno novca. Ako nemas novca za cijelu kucu, uradi fine radove u prizemlju (100 m2 je za pocetak i vise nego dobro). Ako uzimas kredit manji mozes na kraci period, manja ti kamata a kad to otplatis doradjujes ostalo postepeno. Gledaj da u prizemlju imas barem jednu spavacu po projektu. Termo fasada je po meni mozda najbitniji korak zbog gubitka novca na grijanju ali eto to neka ti samo ne bude na zadnjem mjestu..
Pa tako sam i mislio.. PRIZEMLJE-ulazni hol, dnevni boravak, trpezarija, kuhinja, niša ili ti ga špajz, spavaca, kupatilo i cipelar + garaza. A na spratu uraditi samo grube radove i postaviti sobna vrata
Sta mislis, okvirno kolio mi je potrebno novca da ovo gore navedeno uradim?
Javicu ti za par dana jer bas imam sad nekoga ko radi nesto vrlo slicno i predracun mu se radi na vec projektovan idejni bas takvog rasporeda 8x8, prizemlje plus visoko potkrovlje sa ovim navedenim planom da se radi fino samo prizemlje.
ok, cekam da mi javis

unaprijed HVALA
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#41 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Phia »

Vazi javim ti cim saznam. On planira doduse garazu naknadno uz objekat dozidati ali eto moci ces na osnovu kvadrature skontati otprilike.
samoTEgledam
Posts: 724
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#42 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by samoTEgledam »

Ono što bih ti preporučio, ne radi potkrovlje već ozidaj puni sprat i opali ploču.
Koštat će te u startu koju hiljadu više, ali u konačnici dosta jeftinije i dosta dosta kvalitetnije, + što ćeš imati extra dobar tavan za razne sezonske stvari.
Ovo ti iz iskustva govorim. Zet mi se zeznuo pa uradio potkrovlje, a kod mene ploča i tavan.
Samo omalterišeš i spreman i sprat, a za potkrovlje treba izolacija, regips ili neko drugo rješenje i nikad ali baš nikad rahat. Nek se crijpljika pomjeri, prokišnjava a ne znaš tačno gdje.
Neko je spominjao ravni krov, nema sreće u ravnom krovu, izoluj ga ne znam ti čime, opet ljeti toplo.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#43 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Phia »

samoTEgledam wrote:Ono što bih ti preporučio, ne radi potkrovlje već ozidaj puni sprat i opali ploču.
Koštat će te u startu koju hiljadu više, ali u konačnici dosta jeftinije i dosta dosta kvalitetnije, + što ćeš imati extra dobar tavan za razne sezonske stvari.
Ovo ti iz iskustva govorim. Zet mi se zeznuo pa uradio potkrovlje, a kod mene ploča i tavan.
Samo omalterišeš i spreman i sprat, a za potkrovlje treba izolacija, regips ili neko drugo rješenje i nikad ali baš nikad rahat. Nek se crijpljika pomjeri, prokišnjava a ne znaš tačno gdje.
Neko je spominjao ravni krov, nema sreće u ravnom krovu, izoluj ga ne znam ti čime, opet ljeti toplo.
I na plocu odozgo moras isto tako stavljati termoizolaciju. Krov moze pokriti ljepenkom pa cijepom i nema brige za prokisnjavanje. A ostavljanje stvari na tavan je zamorno bolje napraviti supu u vidu nekog pomocnog jeftinog objektica ili kad uradi sprat onu spavacu iz prizemlja koristi kao istavu.
Last edited by Phia on 27/01/2013 02:37, edited 1 time in total.
zemljoOtres
Posts: 16
Joined: 30/12/2012 15:50

#44 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by zemljoOtres »

h_muhamed wrote:
zemljoOtres wrote:Prije svega riješi građevinsku dozvolu pa onda gradi.

Gradnja stambenog objekta je u svemu tome najmanji problem.Najveći je problem novac.
Za gradnju kuće 9x9 p+p bez podruma trebalo bi da se izdvoji od 80 000 do 300 000 KM (ovisno o materijalu za gradnju)
Sistem ključ u ruke prihvatiti samo u slučaju da imaš dobrog prijatelja iskusnog građevinskog inžinjera koji će biti nadzorni kod izvođenja radova.
Najjeftinija solucija je da lično nabavljaš materijal kod profesionalnih komercijalista s kojima se može dogovoriti lijep rabat do cca 15% (detalji na pp)
Za gradnju dogovarati samo sa provjerenim iskusnim majstorima,najbezbolnije...preporuka prijatelja/poznanika koji će vam preporučiti majstore a majstori bi trebali da potvrde svoje kvalitete nekim od izgrađenih objekata.
Ne preporučujem renomirane građevinske firme jer su napuhali cijene a radove izvode konobari,pekari,slastičari,pravnici i svi ini koji nemaju veze sa građevinom.

Dobro se pazi onih koji kažu da znaju sve raditi a jeftine cijene ponude,to su ti priučeni koji ne paze na statiku jer nemaju pojma ni šta znači statika.

Bavim se građevinom dugo godina,učio sam od oca dok je bio živ a kroz obrazovanje sam stekao par diploma.Par diploma sam stekao iinterno,radeći te poslove u renomiranim stranim građevinskim firmama.
Svojim kvalitetom kod izvođenja radova sam stekao povjerenje pa me mnogi preporučuju te tako nemam slobodnog vremena zbog posla.Susrećem se sa svakakvim investitorima a najčešće sa onimakoji nemaju ni ideju kako bi to trebalo izgledati a kamo li da znaju koji bi materijal izabrali.
Zato ti preporučujem da prvo kupiš građevinsko zemljište,regulišeš građevinsku dozvolu te priključke a onda sa tim projektom kod komercijaliste u građevinsko stovariše,kupiš materijal a tek onda pronađeš majstore za izvođenje radova.

S obzirom da sam ja sam sebi gradio,nije me koštalo mnogo.Nisam plaćao radnu snagu a materijal dobijao sa većim rabatom.Tako me gradnja mog skromnog doma 8x8 p+p sa dodatnom garažom i šadrvanom koštala 62 000 KM + građevinska dozvola i priključci 23 500 KM.
Znaci Vas je kostala kuca oko 85.000KM ... i koliko bi ja trebao odprilike dodati na radnu snagu, hajde mo reci da su ljudi od struke, da kvalitetno rade!?
recimo da bi 'ruke' koštale cca 50k-65k za ovaj moj objekat


sve ti zavisi od projekta,recimo u projektu piše parket a ti možda odlučiš brodski patos da radiš pa je tu odmah razlika i u materijalu i u cijeni izvođenja radova.
zato kažem da prvo sjedeš sam sa sobom i odlučiš šta i kako hoćeš,iznos ti niko nemože procijeniti u 10k ovako bez podataka.
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#45 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by h_muhamed »

A zna li iko koliko se tacno placaju komunalije, voda, struja, kanalizacija i sl.!? Kako to ide, sta je mjerilo, velicina lokacije ili...!?
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#46 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by teletrader »

Kazu "vidjeli covjeka kako ide ulicom i prica sam sa sobom,neko je pitao "sta mu je je li poludio?"...odgovorise "ma jok,on ti kucu pravi.."
Kucu sam poceo praviti malo iz dosade,malo sto sam imao viska para (nije mi trebala za zhivot) a imao sam nekoga u koga sam imao povjerenje po pitanju izvedbe ,tako da sam mogao sebo dopustiti relativni "luxuz" boravka vani i obilaska gradjevine svaka 3-4 mjeseca...
Sto se tice cijene radova,sve zavisi od interijera,na fasadi,betonu,cigli i ne mozhes puno ustedjeti (a da ne smanjujes velicinu kuce)..
Interijer je sve, struja (ja nisam mogao vjerovati da su meni ugradjena 2 km el.kabla),parketi (hoces li neke od 80km ili bices zadovoljan laminatom) ,grijanje...
Sve dok si u fazi zidanja,primjetices velik napredak za jako malo para..Kada predjes na interijer,vidjeces kako ces trositi i 5erocifrene iznose u KM a bices daleko od zavrsetka...
Mene je kuca (koja je za nase standarde izuzetno luxuzno uradjena) doslo oko 1000km/m2 s tim sto:
-nisam morao placati gradj. dozvole niti prikljucke
-dobio sam pola zemljista na poklon
Otezavajuci faktori su otezhan prilaz,tako da je trebalo sve betonirati skoro rucno i nadzor koji je "stara skola" pa radi izuzetno sporo ,ali kvalitetno...
Jedan veliki faktor na nasem podneblju je grijanje kuce,koje,zaviso od kvadrature,moze biti i do 500m2 mjesecno..
Meni je prosli februar dosao racun od okruglo 1000 km za plin, kuca je bila hladna pa je trebalo neko vrijeme da se zidovi ugriju... ovih mjeseci mi dolazi oko 400-500 km... znaci bitna stavka ukoliko namjeravas i stanovati u svojoj kuci..zato ne bi bilo odmah u pocetku razmotriti opciju grijanja na pelete ili ugalj...
Ako nista da sarajevo postane br.1 po necemu u Evropi...
Mnogi mi detalji padaju na pamet,ako ti bude trebalo kakvih konkretnih savjeta,sibni na PM :D
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#47 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by crnoplavo »

Erzsebet wrote:
Samo nemoj poput ovoga :)

http://www.6yka.com/novost/1832/profil- ... g-bosnjaka
Prosječan Bošnjak je nekad čitao Oslobođenje. Sada više ne čita te novine, jer «iz navike» kupuje Avaz. Naviku je promijenio u vrlo kratkom roku, iako je preko 40 godina čitao druge novine, a i njegova porodica je radila to isto
prosjecan srbin bi povukao paralelu s vjerom pradjedovskom
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#48 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by shibonja »

Eh teme,gdje me nadje,hehem

Ja cu ti reci koliko sam hrakno prije sto je i prva lopata zabijena u zemlju(znam da imas zemlju)

Dulum zemlje sa svim papirima i prevodima 50 hiljada km(nije Sarajevo,drugi grad,lokacija prva zona)
Gradjevinska sama je bila preko 13 hiljada km,59 km po kvadratu,prije nego sam je dobio otislo je jos na projekat 2 hiljade,pa su mi trazili a cesticu,to je nekih 500km ,struja voda itd preko 3 hiljade ,i nista nedaju dok ne pokazes gradjevinsku na sunce!! Skriveni troskovi ,nekakve taxe prije gradjevinske nekih 500km...
Kuca 235 kvadrata,kada sam skoro racunao izasla me gradnja sa rukama oko 190 hiljada,materijal je ytong i radjeno je po njihovom sistemu,grijanje na pellet,..gledao sam da ugradim sto kvalitetnije materijale..uselio prosle godine :D
Znaci sve oko 260 hiljada,odbijes zemlju i kvadrate mozda te izadje 175 hiljada ako hoces kako treba da je kuca
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#49 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by bilic »

Pitao si za priključke. Radim u Elektro Distr . Sarajevo pa nešto znam .
Priključak struje nečeš dobiti bez gradzevinske dozvole . Nemoj nasijedati , na razne price ...
Imas vise priključaka i oni su sad ograniceni SNAGOM... Postavljaju se nova brojila sa sklopkama . kolko platis toliko dobijes.
Tako idu priklj. od 1200 KM do 3000 KM
Monofazni od 4,2 KW je 1200 KM ( upalis rernu 4 kw i jos nesto iskoci sklopka ) OVO JE NAJJEFTINIJI
Monofazni od 6,3 KW je 1650 KM PREPORUKA
Monofazni od 10 KW oko 2100 KM
TROFAZNI SU OD 7 KW PA NAVISE DO 23 KW

PRVO ...
Znaci vec kreni radit urbanisticku saglasnost ( treba ti makar 45 dana da je pravonsnazna ) oko 300 do 500 km
A onda znas da li ces dobiti GRADZEVINSKU . A za nju ce ti trebati idejni projekat od projektanta pa PRAVI PROJEKAT
I ON KOSTA .... Ako si bio pripadnik ARMIJE BIH , mislim da imas besplatnu gradzevinsku do 250 kvadrata..
Ima toga bukadar za sad dosta od mene... :-) :-)
User avatar
kadinica
Posts: 883
Joined: 04/05/2012 12:46

#50 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by kadinica »

shibonja wrote:Eh teme,gdje me nadje,hehem

Ja cu ti reci koliko sam hrakno prije sto je i prva lopata zabijena u zemlju(znam da imas zemlju)

Dulum zemlje sa svim papirima i prevodima 50 hiljada km(nije Sarajevo,drugi grad,lokacija prva zona)
Gradjevinska sama je bila preko 13 hiljada km,59 km po kvadratu,prije nego sam je dobio otislo je jos na projekat 2 hiljade,pa su mi trazili a cesticu,to je nekih 500km ,struja voda itd preko 3 hiljade ,i nista nedaju dok ne pokazes gradjevinsku na sunce!! Skriveni troskovi ,nekakve taxe prije gradjevinske nekih 500km...
Kuca 235 kvadrata,kada sam skoro racunao izasla me gradnja sa rukama oko 190 hiljada,materijal je ytong i radjeno je po njihovom sistemu,grijanje na pellet,..gledao sam da ugradim sto kvalitetnije materijale..uselio prosle godine :D
Znaci sve oko 260 hiljada,odbijes zemlju i kvadrate mozda te izadje 175 hiljada ako hoces kako treba da je kuca
E to reci...

Prvo čestitam što si napravio legalan objekat sa svim papirima, rijetkost je to (pokretač teme misli ni da mu projekat ne treba), a ovo je zapravo ono što bi trebalo biti. Zato sam i rekla da je jeftinija varijanta kupiti gotovu kuću.
Drugo, svaka čast na trudu i živcima, želim vam puno lijepih trenutaka u svojoj kući....
Post Reply