Moze li rock preziviti kod nas ?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Ingot
Posts: 122
Joined: 31/10/2007 02:12

#26 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Ingot »

Nije umro rock'n'roll, to je ideja a ne odredjeni zvuk.



Vise je ova stvar rock'n'roll nego sto su to ikad bili, recimo Motley Crue

A ako ste rokeri vi sto vam je ista stvar Koke i Toma Zdravkovic, i bolje da umre
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#27 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by malsal »

Ingot wrote:Nije umro rock'n'roll, to je ideja a ne odredjeni zvuk.



Vise je ova stvar rock'n'roll nego sto su to ikad bili, recimo Motley Crue

A ako ste rokeri vi sto vam je ista stvar Koke i Toma Zdravkovic, i bolje da umre
-----------------
Motley nikad nisu bili rock band nego manekeni za frizere...
radostan dan
Posts: 27110
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#28 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by radostan dan »

ultima_palabra wrote:
:mrgreen:
Imaš rijetke zemlje, treba mi za trave? :mrgreen:[/quote]

ekstremno sam netolerantan spram raznih dizalica, spuštalica i praškastih materija, alkohola u količinama koje ugrožavaju zdravlje, porodicu...
jedino govno koje na koje sam pao su jebene cigare, koje ne pušim nego jedem, u pm :x

sjećaš li se albuma dž. li hukera, geri mura i kleptona iz 1989., 1990?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56062
Joined: 15/12/2008 16:53

#29 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by ultima_palabra »

radostan dan wrote:
ekstremno sam netolerantan spram raznih dizalica, spuštalica i praškastih materija, alkohola u količinama koje ugrožavaju zdravlje, porodicu...
jedino govno koje na koje sam pao su jebene cigare, koje ne pušim nego jedem, u pm :x

sjećaš li se albuma dž. li hukera, geri mura i kleptona iz 1989., 1990?
Heh, ma to je interna zajebancija iz dana kad se slušao Rare Earth :) Elem, ako ne voliš navedene supstance, onda nije ni čudno da ti ne leži navedena grupa u jutarnjim satima... meni recimo Get Ready najbolje sjeda oko 5 ujutru :D

Zar oni imaju zajednički album? :?
User avatar
derion
Posts: 1114
Joined: 06/01/2008 17:08

#30 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by derion »

Drago mi je da je i kod potegnuta ova tema, koja se već par godina vrti po medijima u svijetu. Npr. engleski The Guardian je pisao o tome[1] prije godinu i po.

Na godišnjoj listi Billboard Top 200 nije bilo nijednog rock benda u 2010. i 2011. godini. Evo kako je izgledala Billboard Top 15 lista u 2011:[2]

1 Adele Pop
2 Justin Bieber Pop
3 Taylor Swift Country
4 Lady Gaga Pop
5 Lil Wayne R&B/Hip Hop
6 Susan Boyle Pop
7 Lady Antebellum Country
8 Jason Aldean Country
9 Kanye West R&D/Hip Hop
10 Jackie Evancho Classical Crossover
11 Nicki Minaj R&B/Hip Hop
12 Eminem R&B/Hip Hop
13 Mumford & Sons Rock
14 Rihanna R&B/Hip Hop
15 Zac Brown Band Country
Note: the rankings are based on data provided by Nielsen Entertainment, including sales of physical and digital units sold, radio airplay, and digital streams.

Rock nije popularan, kada se uzmu suhi podaci o muzici na radio stanicama, kupovini albuma, digitalnoj kupovini i streamingu, ali mislim da Rock neće tek tako izumrijeti iz prostog razloga što je on (sa svim svojim silnim podžanrovima) prisutan na muzičkoj sceni preko 50 godina, pa je tako pustio isuviše duge korijene u muzičkoj svijesti gotovo cijelokupnog čovječanstva da bi nestao "preko noći".
Najgore što se može desiti rocku, kao i npr. progresivnom metalu kojeg rado slušam, je da pređe u neku vrstu "totalnu" alternativu ili nišu ( a tu se mnogi podžanrovi rocka već nalaze), kao što je to danas npr. jazz ili klasična muzika, koje također nisu nestale, ali ih i nema na listama, recimo, mainstream medija.


_________________
[1] - The Guardian, "Is rock'n'roll finally dead?", http://www.guardian.co.uk/music/2011/ja ... nally-dead
[2] - http://superhypeblog.com/digital/is-rock-dead
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#31 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

ima trave u kiseljaku ko traži,ali je rock u ovom gradiču strani pojam :lol: :lol: :lol: :lol:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#32 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by dezurni_ucenik »

Od svih Metallica najdraza mi je Nirvana ... :-)
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#33 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

CLASH,A OD DOMAČI DJUBRIVO ,TRULA KOALICIJA,OPP-RIJEKA....
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#34 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by sumirprimus »

nekako sam osto zaglavljen u vremenu i prostoru...
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#35 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Obskurni »

Pa i bolje da na billboard i inim top listama nema rock bendova. Multimilionski ugovori kvare dosta toga.
User avatar
Nivri
Posts: 439
Joined: 10/06/2012 20:10
Location: Land Of Freedom

#36 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Nivri »

Rock i treba da bude skrajnut. Da ga slusaju samo rijetki :D
So What! wrote:
Lounge Act wrote:na stranu rep, hip hop, pop i ostali, ali sto su narodnjaci kod nas zavladali to nije normalno :shock:
mislim da nema grada u nasoj zemlji, a i susjednim gdje se lahko moze naci kafic ili slicno, a da nema toga s*anja
niko vise ne zna da izadje i normalno se provede uz normalnu muziku vec sve neko takmicenje u picu uz slusanje narodnjaka, cak i moje drustvo, a nekad smo se zajedno smijali takvim i situacijama kad ih pjesma pogodi pa samo sto ne pocnu da rezu vene
proslog ljeta mislim da nije bilo kafica u kojem se nije vrtila "zmija i zaba", imala sam nesrecu da tada zivim u iznajmljenom stanu sa slabom stolarijom preko puta kafica koji je nekada bio pojam, ali tad su svaku noc po nekoliko puta pustali "zmiju i zabu" da sam zapamtila i sto nisam htjela,a vlasnicima dobro, narudzbe za pice samo padaju :-)
sto se tice rocka ja jedino njeg slusam i u svom gradu-tesnju nisam pronasla niti jedno mjesto na kojem ga pustaju
ima nas dosta koji ga volimo, ima i par grupa koji samo njeg sviraju pa ponekad odrze koji koncert, ali kad su u pitanju kafici, slasticarne i svi ostali objekti- rocka nigdje nema :roll:
Generacija u Jelahu pušta samo rock muzika ponekad i pop, uglavnom ja sam primjetio da ide sve i svašta od Foo Fightersa do Metallice itd... Rubin u Tešnju mješa, pa tako da se tamo često mogu čuti Peppersi, Metallica, ex-Yu rock itd.. Ali to koliko znam obično puštaju kada je manje raje jer jebiga kada dođe više ljudi hoće narodnjake i ne ppije im se uz rock muziku. Osim toga u Jelahu ima Maršal koji je onako tematski ex-Yu kafić gdje ide ex-Yu rock i poneka strana. A čak i metalci imaju svoj kafić u Jelahu, PUB Underclub nije baš na najljepšem glasu, ali subotom kada je izlazna noć kada neko da hoće rock, punk ili metal tamo može otići, a često budu i žive svirke. A za razliku od mnogih gradova, Tešanj zahvaljujući nekoliko entuzijazista ima baš fin broj koncerata godišnje. Imamo Rastok festival u Jelahu, Balkan Streets Festival na Gradini, ove godine bila Formula 4 ponovo, pa je prije para dana koncet imala isto neka prijeratna teslićka rock grupa. Kada se održava neki oveći koncert u insotranstvu uvijek bude organizovan odlazak, nije baš da smo prijestolnica kulture, ali još uvijek ima te rock kulture u Tešnju, znam jer i sam pripadam istoj.
Pa i nije lose u tom Tesnju. Nego da te pitam, ima li u Tesnju skejtera? Ne sezonskih pozera, vec godinama aktivnih?
User avatar
Nivri
Posts: 439
Joined: 10/06/2012 20:10
Location: Land Of Freedom

#37 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Nivri »

radostan dan wrote:ja sam kombinovao pivo sa rare eart u ranim jutarnjim časovima, nije išlo.

isti postupak sam primjenio pod jednakim uslovima uz jethro tull, identičnog rezultata.

onda sam domaće pivo zamjenio stranim (više vrsta), a iste sam kombinovao sa svim što ima tvrd bas, još tvrđi bubanj i gdje se prži gitara.

kao džokere u rukavu, za svaki slučaj, za uvođenje u igru u 87. minutu, čuvao sam ziggy stardust-a i ninu hagen.

i ništa...

...dok ne stigne toma.

:mrgreen:
I ti roker? Ne mogu da vjerujem sta vas je :mrgreen:
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#38 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

User avatar
Better Man
Posts: 16856
Joined: 01/10/2006 20:10

#39 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Better Man »

Nema mi ništa mrže kad ljudi ne poznaju muziku i trpaju u rock sve što ima gitaru. Uzeću za primjer Sonic Youth koji su klasični noise band, jedna vrsta alternativne muzike, a nikako rock ili drugi slični bandovi koji sviraju indie i alternativnu muziku. I da dodam da su Sonic Youth jedni od pionira alternativne/indie muzike. Treba da se jasno razdvoje stvari i kaže šta je rock, šta je metal, šta noise itd. Ako uzmemo za primjer Brucea Springsteena, onda je jasno da rock nije mrtav i on je klasični predstavnik rocka sa primjesama kantrija! Njegovi koncerti su stadionski i unaprijed su rasprodani. Čovjek u rodnom New Yerseyu na prošloj turneji je imao 7 uzastopnih rasprodanih koncerata na Giant stadionu, gdje ga je vidjelo više od pola milona fanova, a da ne spominjemo ostatak turneje. Springsteen je inače jedan od najpoštenijih muzičara, jer njegovi koncerti znaju trajati 3 sata, a nekad i duže i E Street Band je strašan na sceni, ljudi nenormalno dobro praše i sam Springsteen je prepun pozitgivne energije u što sam se i sam mogao uvjeriti. Nije đaba dobio nadimak The Boss! Neko spomenu ovdje Motley Crue i glede njih oni su klasični predstavnici Glam Metala, čija je glavna odlika frrajeri sa dugim natapiranim kosama, malo našminkani i muzika na taj fazon. I da ne pričam dalje.
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#40 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

kod nas nema ni običnog rocka a ovo glam rock,metal...to da i ne spominjem
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#41 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by forest gump »

Pa i rock je samo malo sofisticiraniji krkanluk.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#42 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Heller »

radostan dan wrote:ja sam kombinovao pivo sa rare eart u ranim jutarnjim časovima, nije išlo.

isti postupak sam primjenio pod jednakim uslovima uz jethro tull, identičnog rezultata.

onda sam domaće pivo zamjenio stranim (više vrsta), a iste sam kombinovao sa svim što ima tvrd bas, još tvrđi bubanj i gdje se prži gitara.

kao džokere u rukavu, za svaki slučaj, za uvođenje u igru u 87. minutu, čuvao sam ziggy stardust-a i ninu hagen.

i ništa...

...dok ne stigne toma.

:mrgreen:
Probaj Panteru il´ Tankard
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#43 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

forest gump wrote:Pa i rock je samo malo sofisticiraniji krkanluk.
šta ti slušaš :-D
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#44 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by forest gump »

Mrtvac Krvnik wrote:
forest gump wrote:Pa i rock je samo malo sofisticiraniji krkanluk.
šta ti slušaš :-D

Sve osim Metalike i opere.
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#45 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

forest gump wrote:
Mrtvac Krvnik wrote:
forest gump wrote:Pa i rock je samo malo sofisticiraniji krkanluk.
šta ti slušaš :-D

Sve osim Metalike i opere.
jel i turbo folk....
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#46 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by forest gump »

Ponekad. Uglavnom poslije posla i na izletu.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#47 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by malsal »

Better Man wrote:Nema mi ništa mrže kad ljudi ne poznaju muziku i trpaju u rock sve što ima gitaru. Uzeću za primjer Sonic Youth koji su klasični noise band, jedna vrsta alternativne muzike, a nikako rock ili drugi slični bandovi koji sviraju indie i alternativnu muziku. I da dodam da su Sonic Youth jedni od pionira alternativne/indie muzike. Treba da se jasno razdvoje stvari i kaže šta je rock, šta je metal, šta noise itd. Ako uzmemo za primjer Brucea Springsteena, onda je jasno da rock nije mrtav i on je klasični predstavnik rocka sa primjesama kantrija! Njegovi koncerti su stadionski i unaprijed su rasprodani. Čovjek u rodnom New Yerseyu na prošloj turneji je imao 7 uzastopnih rasprodanih koncerata na Giant stadionu, gdje ga je vidjelo više od pola milona fanova, a da ne spominjemo ostatak turneje. Springsteen je inače jedan od najpoštenijih muzičara, jer njegovi koncerti znaju trajati 3 sata, a nekad i duže i E Street Band je strašan na sceni, ljudi nenormalno dobro praše i sam Springsteen je prepun pozitgivne energije u što sam se i sam mogao uvjeriti. Nije đaba dobio nadimak The Boss! Neko spomenu ovdje Motley Crue i glede njih oni su klasični predstavnici Glam Metala, čija je glavna odlika frrajeri sa dugim natapiranim kosama, malo našminkani i muzika na taj fazon. I da ne pričam dalje.
-----------------------------------
Ne bih se slozio. Meni su sonic youth rock - ne "cisti" rock tipa zeppelin nego rock mutacija.Alternativni rock. Alter je rock,Nirvana je rock. Perl Jam i kompletan grunge pokret su rock. Tool je rock. Metallica, Napalm Death, Sepultura, Mr. Bungle, Fantomas,Iron Maiden,Indukti,Einturzende Neubauten - u neku ruku su i svi oni rock, ili makar djeca rocka.
A Springsteen mi je (normalno ovo je subjektivno) vise neki americki narodnjak sa malo rocka.
Vecina granica u muzici su vjestacke i postoje vise radi muzicki kompanija i marketinga, nije lako trpat muziku u neke cisto definisane pojmove.

(Usput, za zainteresirane: http://www.youtube.com/watch?v=f6HtFLBcy7E Metal Evolution odlican dokumentarac o metalu ali ima puno toga i orock muzici)
User avatar
Mrtvac Krvnik
Posts: 202
Joined: 18/08/2012 21:15
Location: selo neveselo

#48 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Mrtvac Krvnik »

http://www.youtube.com/watch?v=Riaw9mkRYzU
još jedan dokumentarac o rocku...
User avatar
Nivri
Posts: 439
Joined: 10/06/2012 20:10
Location: Land Of Freedom

#49 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by Nivri »

Springsteen narodnjak :lol: :lol:

Sta bi tek onda rekao za Dilana, ili pak Casha :D

DAC je npr vise roker od 80 posto tzv. rokera...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#50 Re: Moze li rock preziviti kod nas ?

Post by dezurni_ucenik »

Odlican dokumentarac o nastanku industrial scene i Nine Inch Nails



Od ostalih preporucujem:

-Better Living In Circuitry
-Re:Generation
-Joe Strummer : Future Is Unwritten
-Modulation
Ima i onaj o nastanku Kraftwerka te citave kraut scene.Zaboravio sam ime.
Post Reply