Sa Gradacca,bijele kule

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#26

Post by fukara_tz »

Evo Gradacacke ljepotice
Image

I za cara specijalno :) Kula u Srebreniku
Image
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#27

Post by BECHO »

Eh, sjecam se kao da je jucer bilo, vojnika 2 korpusa i 107 brigade HVO, Bosnjaka i Hrvata, koji su zajednicki odbranili grad od agresora! Kazu da je najveca srpska vojnicka kletva za vrijeme rata bila: 'Daj Boze da te posalju na Gradacac'! :)
/&/&%%$$
Posts: 12
Joined: 22/01/2005 15:05
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#28

Post by /&/&%%$$ »

zna li ko onako iz prve ruke ispricati sagu o oklopnom vozu i specijalcima iz srbije

kada se povaljase po izlasku... medusobno

i nasta jos jedan srpski ep..ojjjjjj :zzzz:
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#29

Post by AISI_304 »

BECHO wrote:Eh, sjecam se kao da je jucer bilo, vojnika 2 korpusa i 107 brigade HVO, Bosnjaka i Hrvata, koji su zajednicki odbranili grad od agresora! Kazu da je najveca srpska vojnicka kletva za vrijeme rata bila: 'Daj Boze da te posalju na Gradacac'! :)

"Gradacacka 107 nije bila HVO!!" :x
Iako je bilo insistiranja ,vec je bila "MHVO" da se zna,u pocetku,.
A poslije je jacanjem armijkih formata usla u 2 korpus i za svoje zasluge "cini mi se" dobila i naziv viteska.... :-D
Mnogi ma je ta kletva bila i ostvarenje :Di to mi se cini :D
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#30

Post by AISI_304 »

/&/&%%$$ wrote:zna li ko onako iz prve ruke ispricati sagu o oklopnom vozu i specijalcima iz srbije

kada se povaljase po izlasku... medusobno

i nasta jos jedan srpski ep..ojjjjjj :zzzz:
Jedino sto se moze reci je to ,da je to bilo jedno od najboljih popunjenja u vojnom naoruzanju koje je itekako dobro doslo u daljnjem ratovanju. :D a bilo ga je dovoljno, toliko dovoljno ,da su "kojim slucajem ""probili" mozda o ovome danas ne bi ni pricali.O kakvoj se grdosiji radi najbolje je da nekad malo svratite i pogledate taj "trofej" bice vam mnoge stvari jasnije .
Pasa moj solidni ,tezak je to sudar bio ,"vojnicki i ljudski" odraden,a medusobno se nisu povaljali da su bogdom....ne bi nasih ljudi nastradalo.Jos pricati o tome pa da jos neko i u Hagu zavrsi :D
/&/&%%$$
Posts: 12
Joined: 22/01/2005 15:05
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#31

Post by /&/&%%$$ »

jesu se medusobno pobili kada su nakon par dana izasli iz oklopnjaka i u nepoznavanju ko je ko bilo je i valjanja medusobno

cuo sam da je u vozu nadeno hrane za 1 mjesec..da ne govorim o oruzju


mozda postavim fotografije
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#32

Post by micika »

Image
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#33

Post by micika »

Image
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#34

Post by AISI_304 »

/&/&%%$$ wrote:jesu se medusobno pobili kada su nakon par dana izasli iz oklopnjaka i u nepoznavanju ko je ko bilo je i valjanja medusobno

cuo sam da je u vozu nadeno hrane za 1 mjesec..da ne govorim o oruzju


mozda postavim fotografije
znali se koliko ih je bilo,ja cuo stotinjak :D cuo sam isto i da se dva dana naoruzanje izvlacilo kamionima i traktorima :D
svasta se cuje,to je trajalo dugooooooo,ja sam cuo da ih ima jos i prezivjelih :lol: :lol: de ziv bio postavi te fotke ja ih nemam a volio bi ih viditi :D cuo sam da i video snimak ima :D ma svasta se tu cuje :D nisam odavdeeee :D pa ne znam o tome puno :D nego ovako sto cujem :D muse,zelo,hadzija,roki,pero,sajci...slucajno bili tu :D

ma da su se oni bogdom sami pobili nebi nasih ljudi nastradalo,jarani mi Ati i Mrkica iz jednog dobrog bataljona tu pogidose, a rodak mi invalid osta,najvaznije je da oni nisu prosli,to je bio jedan od mnogobrojnih neuspjelih pokusaja...ma pokusali su oni i vodenim putem...
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#35

Post by novalic »

evo i mene.. ledenicanke pored gradacca...

oklopni voz je na par stotinjaka metara od moje kuce...

naravno, price variraju... istina je da je gradacac ima specificnu konfiguraciju i sto se tice boraca, i strateskog polzaja... a tako i price poslije svega toga...

najljepsi grad... meni, naravno....cure uvijek posebno lijepe i dotjerane... momci su nam bili galantni, dobro odgojeni.. dolce vita... nekada....
sto se od rata prilicno promijenilo...

kako rece jedan moj jaro, kono, kako smo mi fini bili... i ne radi se o nostalgiji, nego je stvarno svijet nekako drugaciji sada.. ili su posljedice rata ... ili je to nekakva evolucija... bizarna...
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#36

Post by novalic »

BECHO wrote:Eh, sjecam se kao da je jucer bilo, vojnika 2 korpusa i 107 brigade HVO, Bosnjaka i Hrvata, koji su zajednicki odbranili grad od agresora! Kazu da je najveca srpska vojnicka kletva za vrijeme rata bila: 'Daj Boze da te posalju na Gradacac'! :)
ja sam cula, dabogda na gradaccu zavrsio...

u toj postaji su bili moji ledenicani... pa i bila je i pozaricka.. kolega iz gimnazije, fazlija, amir fazlic...
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#37

Post by novalic »

AISI_304 wrote:
/&/&%%$$ wrote:jesu se medusobno pobili kada su nakon par dana izasli iz oklopnjaka i u nepoznavanju ko je ko bilo je i valjanja medusobno

cuo sam da je u vozu nadeno hrane za 1 mjesec..da ne govorim o oruzju


mozda postavim fotografije
znali se koliko ih je bilo,ja cuo stotinjak :D cuo sam isto i da se dva dana naoruzanje izvlacilo kamionima i traktorima :D
svasta se cuje,to je trajalo dugooooooo,ja sam cuo da ih ima jos i prezivjelih :lol: :lol: de ziv bio postavi te fotke ja ih nemam a volio bi ih viditi :D cuo sam da i video snimak ima :D ma svasta se tu cuje :D nisam odavdeeee :D pa ne znam o tome puno :D nego ovako sto cujem :D muse,zelo,hadzija,roki,pero,sajci...slucajno bili tu :D

ma da su se oni bogdom sami pobili nebi nasih ljudi nastradalo,jarani mi Ati i Mrkica iz jednog dobrog bataljona tu pogidose, a rodak mi invalid osta,najvaznije je da oni nisu prosli,to je bio jedan od mnogobrojnih neuspjelih pokusaja...ma pokusali su oni i vodenim putem...

ati i mrkicu, ako se ne varam, sam znala :( i mnoge druge :(


video snimak ima, ja ga imam.. pa to se nalazilo u slobodnoj prodaji bez problema....
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#38 O tvrdavi Starog grada Gradacca

Post by AISI_304 »

O tvrdavi Starog grada Gradacca u narodu kola jedna zanimljiva legenda koja pripovijeda ovo:

..."Mjesto gdje lezi varosica Gradacac i njegova okolina bilo je prije turskog osvajanja "car sumovitih predjela,priorna basca da je mogla prkositi Elizeju" ,"pod najzdravijom i najugodnijom klimom nebeskoga svoda"....Taj kraj se dopade nekoj Madarskoj kraljici kojoj je pripadala Posavina.Ona je ovu tvrdavu sazidala "kao svoj ljetnikovac" i dovela kroz zemlju "na cunke" vodu "najzdraviju sto biti moze" koja izvire iz stijena sumskog predjela zvanog Humke.Tu je svake godine sa svojim drugaricama i pratnjom provodila ljeto i "lov lovila".
Pri osvajanju Bosne ,bio je odreden neki Arapin kao vojskovoda da zauzme ovu tvrdavu od Madara,koji su se sklonili ispred turske sile.Prilikom jurisa izginulo je 3/4 vojske.Vojskovoda je uspio da na konju preskoci bedem i da ostaloj vojsci otvori vrata,ali je pri tome poginuo pogoden tanetom.Kad je vojska zauzela tvrdavu, sasjekla je sve njene branitelje.Taj gradic prozvali su "ICKALA"-----(dvije kule) :D
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#39

Post by AISI_304 »

Zanimljiva je i jedna legenda o postanku i gradnji dzamije "HUSEJNIJE"

....Kad se Husein-beg Gradascevic-"Zmaj od Bosne" odlucivao da izgradi prelijepu dzamiju nije mogao postici saglasnost svojih saradnika gdje i na kojem mjestu da podigne to prekrasno zdanje .I tako ,dok je sjedio na mekanom minderu na doksatu bijele kule sa svojim saradnicima rece ovo:
-"Tamo gdje ja i moj at zajedno panemo sa bedema grada neka se podigne bijela dzamija".
I "Zmaj od Bosne"razigra svoga pomamna doru i gdje srecno padose ,tu i dzamiju sagradise.

Inace dzamija "Husejnija"je podignuta 1826 kako se cita sa tarifa vise ulaznih vrata,koji je napisan na turskom,arapskom i perzijskom jeziku.
A narodna pjesma za gradnju ove dzamije veli ovo:
-U Gradaccu,gradu bijelome,
hair cini Huso kapetane,
hair cini bijelu dzamiju,
Nju mi gradi Salko Sarajlija:
alem mece,alem stati nece.
Stan aleme ,stan dragi kamene,
dobru sam te hajru namjenio,
da s udaju cure Begzadica,
da se zene momci Fidahica.... :D
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#40

Post by AISI_304 »

Jos malo o Gradaccu....

Povrsina opstine iznosi ....40 500km -kvadratnih
sa 56 549 stanovnika(popis`90)
Privreda opstine:
-industrija 57,4%
-poljoprivreda 6,7%
-gradevinarstvo 5,3%
-saobracaj 3,2%
-trgovina 24,8%
-ugostitelj.i turizam 0,9%
-zanatstvo 1,1%
-komunalne djelatnosti 0,2%
-ostale djelatnosti 0,5%

Ekoloske referense:
-Gradacac spada medu dva u BiH i sesnaest gradova bivse juge koji ima kolektor za preciscavanje otpadnih voda,
-izgradena gradska kanalizacija,
-izvrsena regulacija rijeke Gradasnice.
-izgraden Istocni i Zapadni laterarni kanal cime se rjesava problem poplave na sirem podrucju opstine; :D
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#41

Post by AISI_304 »

pozdrav ledenicanki...nisam znao da Novalica ima u ledenicama ,ja sve mislio da je to gore na Novalicima :D Munir mi je poznat :D
najljepsi grad... meni, naravno....cure uvijek posebno lijepe i dotjerane... momci su nam bili galantni, dobro odgojeni.. dolce vita... nekada....
sto se od rata prilicno promijenilo...
:-D joooooj i meni :-D ma potpisujem :D
kako rece jedan moj jaro, kono, kako smo mi fini bili... i ne radi se o nostalgiji, nego je stvarno svijet nekako drugaciji sada.. ili su posljedice rata ... ili je to nekakva evolucija... bizarna...
-ima vrijeme prije rata
-za vrijeme rata
-poslije rata
svako ovo vrijeme ima svoju vrijednost ,a rat je ucinio svoje....evolucija...
licno mi se sve zadrobilo i sve faze osjetio ,ali ratno vrijeme cijenim iznad svega i ko nije u njemu odrastao ,ucestvovao i osjetio ratne ljubavi ,patnje ,boli ,radosti,tugu i zalosti... ne moze to razumiti .i ne znam za cim zaliti ,ako bi vec za necim onda su to izgubljeni zivoti dragih osoba,patnje neduznih ljudi, invalidi koji su postali ovisni o drugima....
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#42

Post by violentjack »

AISI_304 wrote:Jos malo o Gradaccu....

Povrsina opstine iznosi ....40 500km -kvadratnih
sa 56 549 stanovnika(popis`90)
Privreda opstine:
-industrija 57,4%
-poljoprivreda 6,7%
-gradevinarstvo 5,3%
-saobracaj 3,2%
-trgovina 24,8%
-ugostitelj.i turizam 0,9%
-zanatstvo 1,1%
-komunalne djelatnosti 0,2%
-ostale djelatnosti 0,5%

Ekoloske referense:
-Gradacac spada medu dva u BiH i sesnaest gradova bivse juge koji ima kolektor za preciscavanje otpadnih voda,
-izgradena gradska kanalizacija,
-izvrsena regulacija rijeke Gradasnice.
-izgraden Istocni i Zapadni laterarni kanal cime se rjesava problem poplave na sirem podrucju opstine; :D
Prepisano iz knjige Sadika Sehica Husein Kapetan jel
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#43

Post by violentjack »

Ako ko zeli podatke po naseljima Gradacca..Vida.Novalici..Rajska..Tramosnjica..Mionica..Medida
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#44

Post by car-x »

violentjack wrote:Ako ko zeli podatke po naseljima Gradacca..Vida.Novalici..Rajska..Tramosnjica..Mionica..Medida
ja mogu o liporascu pricat.. hehehe..
User avatar
sicky
Posts: 1944
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#45

Post by sicky »

car-x wrote:
violentjack wrote:Ako ko zeli podatke po naseljima Gradacca..Vida.Novalici..Rajska..Tramosnjica..Mionica..Medida
ja mogu o liporascu pricat.. hehehe..
carU hajd' mi ti reci jel se pise Sreberenik ili Srebrnik :? Negdje pise jedno negdje drugo :-? Ali gore na onoj kuli je pisali men' se cini ovo drugo.. :-? i daj slika svoga grada..imam ja iz tvrdjave ako ti treba :D

Mici..slikala sam se na kuli tvoga grada isto ljetos kad sam bila i u Srebr(e)niku...ali samo kratko :( :roll:
Proteus Invisible
Posts: 14
Joined: 24/01/2005 03:00

#46

Post by Proteus Invisible »

sicky wrote:carU hajd' mi ti reci jel se pise Sreberenik ili Srebrnik :?
ImageImageImage
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#47

Post by car-x »

sicky wrote:
car-x wrote:
violentjack wrote:Ako ko zeli podatke po naseljima Gradacca..Vida.Novalici..Rajska..Tramosnjica..Mionica..Medida
ja mogu o liporascu pricat.. hehehe..
carU hajd' mi ti reci jel se pise Sreberenik ili Srebrnik :? Negdje pise jedno negdje drugo :-? Ali gore na onoj kuli je pisali men' se cini ovo drugo.. :-? i daj slika svoga grada..imam ja iz tvrdjave ako ti treba :D

Mici..slikala sam se na kuli tvoga grada isto ljetos kad sam bila i u Srebr(e)niku...ali samo kratko :( :roll:
u biti, staro ime je Srebrnik.. ali je valjda to bilo tesko za izgovoriti, pa su mu dodali jos jedan vokal, da zvucnije zvuci..

a ponukan lijepim temama o mostaru, tuzli i gradaccu, vec danima se pripremam da na slican nacin predstavim i moju mahalu.. malo se prebukiran poslom, pa ne stignem, ali u svakom slucaju sun, veri sun.. stej tjund..
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#48

Post by novalic »

nema novalica u ledenicama a i ja nisam novalicka..

sasvim slucajno sam se registrirala pod tim imenom nekako u vrijeme kada sam po ne znam koji puta citala "Pobratimstvo" profesora i pokojnog Novalica Mustafe.. moga profesora i izvrsnog prijatelja...

poslije nisam htjela da mijenjam...

o liporascu care mozemo oboje, jer sam to mjesto jako dobro poznavala, stari mi je iz tramosnice, tacnije iz njivka, pa se i tu saralo... iz liporasca sam imala tri prijateljice u gimnaziji... i jos ponesto....
kamberi...
joj, ko se sjeti medjedje.. koja je to vukojebina bila.. ne znam da li je i ostala, a dobre su sanse 8-)
pa vuckovci, bagdale... snaha mi je sa bagdala...
pa vida...
ma prekrasna mjesta... karaca i ciganluk... begovo brdo..
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#49

Post by car-x »

hehehe.. ja se liporasca sjecam iz krticine perspektive.. :-)
AISI_304
Posts: 14
Joined: 06/11/2004 00:51
Location: Obecano

#50

Post by AISI_304 »

Prepisano iz knjige Sadika Sehica Husein Kapetan jel
-Nije.Nego "Turisticki i privredni vodic"....od Sevke Mesanovica :D
Ako ko zeli podatke po naseljima Gradacca..Vida.Novalici..Rajska..Tramosnjica..Mionica..Medida
-Vida 1-2 i 3,Lukavac G i D,,Hunke,Zelinja g,d,i srednja,Krecane D i G,
Razljevi ,Sibovac,Pozarike,Svirac,Varos,Hazna,Pamuci Bukva ,Rakija,Kerep,Karaca,Kamberi,Alibasici,Srnice,Tuzlani,Huskici,
Mahmut mahala,Toke,Tocak,Jelovce selo....Bagdale,Pestalici,Skorici,
,Njeverica,Turic,Cardak,Obudovac,Vuckovci,Pelagicevo,Slatina,Dzakule,
Karanfil mahala,Kulino brdo,.......nastavite me :D
ma uzduz i poprijeko,proso i vidio ,svih se ni ne sjecam :D podsjetite me :D
nema novalica u ledenicama a i ja nisam novalicka..
-ma znam ...zato te i pita.. :D
hehehe.. ja se liporasca sjecam iz krticine perspektive..
-Tamo mi je jaran pogoden ,na zadatku bili, tenkovskom direktno,....kad se sveka sjetim prst na celo stavim ,sta bi sve uradio... :D ima jedan mali odatle Ivo Curcic se zove ,zajedno u skolu isli... :D ima i Ivica u lijevu ruku ranjen.... :D
stari mi je iz tramosnice, tacnije iz njivka,
-Poznajes li Kamenjase,Antu i brata mu ,sinove ....iz Tuzlana su znam ih,znaju i oni mene ,gdje su sada, ...Nino,....,Cacic Ivica stari mu benzinsku na Ormanici drzo...svih se ni ne sjecam :D
Post Reply