Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
Highlander
Posts: 99
Joined: 10/06/2011 11:30
Location: Balkan

#2476 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Highlander »

ultima_palabra wrote:Koji kralj :lol:

Najveća srpska zabluda je taj stav da su oni nekome u svijetu bitni, pa da se protiv njih na trulom zapadu kuju zavjere :-) A u stvari ih zapadni birokrati puste da se malo igraju, pa kad vide da se ne znaju fino igrati sa ostalom djecom onda im odvale šamarčinu i pošalju u ćošak...

Što je pogrešno, jer srpskim političkim elitama uporno polazi za rukom da uvlače čitav region sa sobom u glib... da ih je zapad ozbiljno shvatio odavno bi završili kao nacistička Njemačka i krenuli putem denacifikacije.

R - Koga ti to, navodno, interpretiraš? Ko pominje "bitnost", "truli zapad" i "zavjere"? Ja pominjem elementarni red poteza, a to je spoznaja da Srbi i Bošnje imaju isti životni prostor i da je sasvim normalno da se prije svega oni, kao prve i najbliže komšije dogovaraju, a ne da ginu za bilo čije interese.

Rasim Ljajić je izdanak te svijesti, on je čovjek mira i dobre volje i ima puno poštovanje mnogih ljudi širom Balkana.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#2477 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by ultima_palabra »

Highlander wrote:
ultima_palabra wrote:Koji kralj :lol:

Najveća srpska zabluda je taj stav da su oni nekome u svijetu bitni, pa da se protiv njih na trulom zapadu kuju zavjere :-) A u stvari ih zapadni birokrati puste da se malo igraju, pa kad vide da se ne znaju fino igrati sa ostalom djecom onda im odvale šamarčinu i pošalju u ćošak...

Što je pogrešno, jer srpskim političkim elitama uporno polazi za rukom da uvlače čitav region sa sobom u glib... da ih je zapad ozbiljno shvatio odavno bi završili kao nacistička Njemačka i krenuli putem denacifikacije.

R - Koga ti to, navodno, interpretiraš? Ko pominje "bitnost", "truli zapad" i "zavjere"? Ja pominjem elementarni red poteza, a to je spoznaja da Srbi i Bošnje imaju isti životni prostor i da je sasvim normalno da se prije svega oni, kao prve i najbliže komšije dogovaraju, a ne da ginu za bilo čije interese.

Rasim Ljajić je izdanak te svijesti, on je čovjek mira i dobre volje i ima puno poštovanje mnogih ljudi širom Balkana.
Kao prvo, Bošnjaci (kao ni Hrvati i Albanci) nisu ginuli za bilo čije interese nego za goli opstanak ugrožen od strane tih istih komšija... čast izuzecima.

A ovo je taj čovjek pomirenja...
Beograd -- Rasim Ljajić izjavio da su, posle oslobađanja Ramuša Haradainaja i Nasera Orića, "pala u vodu" sva nastojanja Srbije da pokaže da je neophodna saradnja sa Tribunalom.
B92 subota, 5. jul 2008.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom je kazao da posle tih oslobađajućih presuda "ne postoji čovek u Srbiji koji ne misli da je taj sud politička a ne pravna institucija'', ali i da ''uprkos svim problemima i dalje moramo da sarađujemo sa tim sudom, jer je to interes Srbije''.

On je naveo da u zemlji "ne postoji neko koga država može da ubedi da Haški sud nije politički sud, već pravni" i da je prema rezultatima istraživanja, pre oslobađanja Haradinaja, 76 odsto ispitanika smatralo da je Tribunal politička institucija, dodajući da bi sada taj procenat sigurno bio još veći.

Prema njegovom mišljenju, procenat građana koji ne veruje Hagu bio bi sada 99,99 odsto.

Lajić je kazao da je sužen manevarski prostor za bilo kakvu reakciju Beograda povodom oslobađajućih presuda Haradinaju i Oriću, kao i da ''osim što možemo da iznosimo političke stavove i ocene'' u praksi teško da možemo da preduzmemo bilo kakav efikasan korak.

"Ovo je još jedna otežavajuća okolnost koja nam stoji na putu pune saradnje sa tim sudom. A postavlja se i pitanje svrhe Tribunala, jer ovakve presude teško da će doprineti utvrađivanju pune istine i procesu pomirenja'', kazao je on.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2478 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

Srbija nema sanse da ikad ovlada Kosovom i Kosovarima, ne mogu da razumijem da neki ne shvataju da od 1999 Srbija nema nikakvu kontrolu nad Kosovom, i da su novonastali problemi oko granicnih prelaza dokaz toga, da Srbija ima kontrolu ti granicni prelazi nebi ni postojali... jedno je zivjeti kroz iluzije hraneci se mitologijom, drugo je prihvatiti stvarnost i cinjenice.., zbog toga predlazem svim onim koji imaju imalo politicke moci u BiH da se zalazu za priznavanje Republike Kosovo, jer to je zastarjeli adut velikosrpskih politicara kojem je vrijeme da se nadje na smetlistu istorije...

dodatak:
Istoričar Nikola Samardžić kaže da se mit o pomoći Rusije još od vremena Petra Velikog provlači u delu srpskog društva, ali da je istorija pokazala da je podrška izostala u većini momenata koje je Srbija smatrala važnim.

“Jedan od apsurda naše istorije je da u vremenu kada bi trebalo da učimo na sopstvenmim greškama mi te greške zapravo ponavljamo. Tokom devedesetih ovde se gajilo očekivanje da će Rusija intervenisati na srpskoj strani. Dobro je za Srbiju da ona to nikada nije učinila, i dobro je da je Rusija danas sve dalje ne samo od naše politike i ekonomije nego i od naše kulture. Jer je ona jedna autoritarna i nedemokratska država. i ni u kom smislu ne može da nam bude uzor”, zaključuje Samardžić.

Genadij Sisojev kaže da je jasno zašto je danas kosovska tema pala nisko na listi prioriteta Rusije.

“Zato što je kosovska tema na neki način povezana sa temom Abhazije i Južne Osetije. Te dve republike otcepljene od Gruzije koje je Rusija priznala pre tri godine. Naravno da je ta kosovska politika Rusije i ranije bila hendikepirana na neki način. Jer ona ima ograničenja, jer kada je Rusija govorila o Kosovu uvek je imala u vidu Abhaziju i Južnu Osetiju zato što ima sličnosti u tim problemima”, ocenjuje Sisojev.
Last edited by tbv on 13/08/2011 17:57, edited 1 time in total.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#2479 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by zavrzlama »

tbv wrote:Srbija nema sanse da ikad ovlada Kosovom i Kosovarima, ne mogu da razumijem da neki ne shvataju da od 1999 Srbija nema nikakvu kontrolu nad Kosovom, i da su novonastali problemi oko granicnih prelaza dokaz toga, da Srbija imaju kontrolu ti granicni prelazi nebi ni postojali... jedno je zivjeti kroz iluzije hraneci se mitologijom, drugo je prihvatiti stvarnost i cinjenice.., zbog toga predlazem svim onim koji imaju imalo politicke moci u BiH da se zalazu za priznavanje Republike Kosovo, jer to je zastarjeli adut velikosrpskih politicara kojem je vrijeme da se nadje na smetlistu istorije...

dodatak:
Istoričar Nikola Samardžić kaže da se mit o pomoći Rusije još od vremena Petra Velikog provlači u delu srpskog društva, ali da je istorija pokazala da je podrška izostala u većini momenata koje je Srbija smatrala važnim.

“Jedan od apsurda naše istorije je da u vremenu kada bi trebalo da učimo na sopstvenmim greškama mi te greške zapravo ponavljamo. Tokom devedesetih ovde se gajilo očekivanje da će Rusija intervenisati na srpskoj strani. Dobro je za Srbiju da ona to nikada nije učinila, i dobro je da je Rusija danas sve dalje ne samo od naše politike i ekonomije nego i od naše kulture. Jer je ona jedna autoritarna i nedemokratska država. i ni u kom smislu
ne može da nam bude uzor”, zaključuje Samardžić.

Genadij Sisojev kaže da je jasno zašto je danas kosovska tema pala nisko na listi prioriteta Rusije.

“Zato što je kosovska tema na neki način povezana sa temom Abhazije i Južne Osetije. Te dve republike otcepljene od Gruzije koje je Rusija priznala pre tri godine. Naravno da je ta kosovska politika Rusije i ranije bila hendikepirana na neki način. Jer ona ima ograničenja, jer kada je Rusija govorila o Kosovu uvek je imala u vidu Abhaziju i Južnu Osetiju zato što ima sličnosti u tim problemima”, ocenjuje Sisojev.
srbija je svjesna da nema kontrolu nad kosovom,a to je plaho ni ne interesuje,jer oni postuju zakon "krvi i teritroije" srbija sad vodi bitku sa srpskim narodom da odrzi vezu tog naroda sa Kosovom ,a ako odrze tu emotivnu i ideolosku vezu,nacekat ce oni povoljan trenutak da se osvete albancima,a nece biti postedjena ni BIH ...
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2480 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Stvara se neka nova realnost na Kosovu

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15 ... 2-xml-mrss

Image

Posjetu šefa njemačke diplomatije Kosovu analitičari ocjenjuju pozitivno. U prvi plan se ističe poruka da nema promjene granice, da je geografska karta već iscrtana i da je dijalog i mir za sve najbolji.

Nedeljko Zejak, poznavalac kosovskih zbivanja, dugogodišnji dopisnik Blica, a odnedavno beogradske Pravde, kaže za DW da je posjeta njemačkog šefa diplomatije Guida Vestervelea, koja je došla u vrijeme smirivanja tenzija na sjeveru, imala za cilj poslati jasnu poruku zvaničnicima u Prištini, ali posredno i Srbima sjeverno od rijeke Ibar i zvaničnom Beogradu.

“Njegova rečenica da Njemačka neće prihvatiti bilo kakvu promjenu granica, niti podjelu Kosova, jasno upozorava. Istovremeno i njegova najava da će Njemačka nastaviti sa lobiranjem u svijetu oko nastavka priznavanja nezavisnosti sasvim dovoljno govori - da se stvara neka nova realnost na Kosovu. Tačnije, da se ovdje mora graditi neko demokratsko i multietničko društvo i da u tom smislu Njemačka čini napore da Vladu u Prištini ubijedi kako nije sve u omeđavanju kosovske teritorije, nego i u stvaranju uslova života, za sve zajednice, za sve građane, ravnopravno kao što ih to imaju i Albanci", kaže Zejak.

Image
Vestervele i Tači

Pozitivni efekti i za sjever Kosova

Zejak smatra da će ova posjeta imati pozitivne efekte i za srpsku stranu jer se ministar Vestervele snažno založio za mir i nastavak dijaloga: “To je jedna pozitivna poruka i za sjever Kosova. Poruka za sve one koji bi, eventualno, nekim nasiljem pokušali da promijene situaciju na sjeveru Kosova.”

S druge strane, Gazim Bažaku, kosovski analitičar u prvi plan stavlja podršku Njemačke u demokratskom razvoju Kosova, jasnom stavu da nema promjene granice i da se dijalog o tehničkim pitanjima mora nastaviti a efekti osjetiti na terenu. Posjeta Prištini je, međutim, iskorišćena i da se „institucijama Kosova prenese jasno upozorenje da ne smije biti jednostranih akcija, a da prethodno ne budu informisane zemlje Velike petorke, bar u najmanju ruku. Vestervele je kazao da Njemačka treba uvijek da bude informisana o svim događajima koji se dešavaju na Kosovu“, kaže Bažaku.

Njemačka najviše podržava Kosovo

Image
Kriza je bila, između ostalog, obilježena i postavljanjem barikada od strane Srba

Prema mišljenju analitičara Halila Matošija, ova posjeta nedvosmisleno potvrđuje da je Njemačka jedna od zemalja EU koja najviše podržava Kosovo i to ne samo po pitanju nezavisnosti, koje je priznala među prvima, nego i teritorijalnog integriteta .

“Mislim da je ovo i diplomatska pobjeda Vlade Kosova naspram krize na njenom sjeveru gdje se situacija polako smiruje. Sada će, dakle, na stolu biti mirnodopska pitanja jer izgleda da je izbjegnut oružani konflikt”, kaže Matoši ponovivši da je “samom posjetom sjeveru njemački šef diplomatije konkretno dao do znanja da nema promjene granica.”

Autor: Refki Alija, Prizren
Odg. urednica: Marina Martinović
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2481 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Ex -Yu

Stefanović: Ne razgovara se o autonomiji sjevera Kosova

http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 01632.html

Image
Borislav Stefanović

SRNA - 13.08.2011 15:42

BEOGRAD - Šef pregovaračkog tima Vlade Srbije u pregovorima s Prištinom Borislav Stefanović izjavio je danas da autonomija sjevera Kosova u ovom trenutku nije tema, a da su napisi sličnog sadržaja u prištinskim medijima samo još jedna u nizu spekulacija vezanih za pitanje Kosova. "To nije tema, reč je o još jednoj u nizu spekulacija kad je reč o rešavanja problema na severu Kosovu. Mi smo spremni i otvoreni za svaki razgovor koji bi ponudio rešenje za sporna pitanja na Kosovo i Metohiji, ali za rešenja koja ne narušavaju interese Srbije i u skladu su sa našim Ustavom", izjavio je Stefanović.

Reagujući na napise u prištinskim medijima o takozvanoj "substancijalnoj autonomiji" koju, kako se navodi, pripremaju u Evropskoj uniji, Stefanović je negirao da su takvi razgovori vođeni, jer to "jednostavno nije tema".
"Nijednog momenta nismo razgovarali o tome, ta tema nije otvorena", rekao je Stefanović za beogradske medije i naglasio da je Srbija uvijek bila spremna da razgovara o svim temama kako bi se problem Kosova riješio, pod uslovom da je rješenje u skladu sa Ustavom Srbije.

Međunarodni predstavnici predložili su kosovskim institucijama da obezbijede specijalni status za sjeverni dio Kosova, izjavili su diplomatski izvori za dnevnik "Zeri", ističući i da je Beograd upoznat sa ovim prijedlogom. "Koha ditore", u gotovo istovijetnom tekstu, navodi da u EU pripremaju plan za sjever Kosova po kojem bi srpske opštine imale jedan zajednički mehanizam pomoću kojeg će same odlučivati, a dobile bi i stepen finansijske samostalnosti. "Srpske opštine na sjeveru Kosova će imati zajednički mehanizam pomoću kojeg će same odlučivati. One će na direktan način dobijati određeni procenat od carinskih taksi na prelazima sa Srbijom i na taj način će dobiti finansijsku autonomiju od strane Vlade Kosova", citira list navode neimenovanih diplomatskih izvora u Prištini. "Mehanizam preko kojeg će opštine odlučivati biće nazvan "regionalni savjet za sjever" i biće formiran na osnovu Ahtisarijevog plana", piše "Koha ditore" i dodaje da će opštine imati i jednu posebnu budžetsku liniju koju će kontrolisati Priština.

List navodi da će drugi detalji kao što su dokumenta, tablice, sudovi i ostali problemi, biti riješeni dijalogom Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2482 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Ex -Yu

http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 01662.html

Pacoli traži priznanje Kosova po Africi

Image
Behdžet Pacoli

AGENCIJE - 13.08.2011 19:43

PRIŠTINA - Nezavisnost Kosova ubrzo će priznati još država Afrike, najavio je prvi zamjenik premijera Kosova Behdžet Pacoli, poslije boravka u Gvineji, Tanzaniji i Maliju.

"Tokom posjete Gvineji, Pacoli se sastao sa predsjednikom Alfom Kondom i dobio jake garancije da se ubrzo očekuje priznavanje Kosova", navodi se se u saopštenju Pacolijevog kabineta.

Tokom posjete Tanzaniji, Pacoli se sastao sa osnivačem partije Hizb al Nahdah, Rašidom al Ganušijem koji je "dao garancije da će Tanzanija priznati Kosovo ukoliko njegova partija pobjedi na izborima".

Tokom posjete Maliju, od predsjednika te zemlje Amadua Tumanija Turea, Pacoli je dobio "obećanje da će Mali ozbiljno razmatrati pitanje priznavanje Kosova".

Pacolijeva posjeta afričkim zemljama, čiji je cilj bilo osiguranje priznanja nezavisnosti Kosova, treća je za tri mjeseca.
Univerzim-BL
Posts: 66
Joined: 04/07/2011 19:01

#2483 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Univerzim-BL »

Kosovo Pripada Albancima i njiima je dosta ugnjetavavanja i ponizavanjanja od strane srba mozda i nebi niko u komisuluku vjerovao da ta ista Srpska Politika pomjesana sa mitologijom,fasizmom i napunjena crkvenim huskackim nabojom nije isto tako radila po RH i BiH sada kada su ispusili na sve strane kao traze Pravdu.

Niko nije kriv sto su Srbi kolektvo slijepi pa slijede propalu politiku i Balvan Revoluciju,Ja da sam Zakon prvo bih na par godina robije sudio svakoga ko je sijekao Balvane a onda paljenje,vandalizam,sverc,terorizam i sve sta nosi sa njihovim ponasanjem jer samo na taj nacin moze da se Opamete i da shvate da su prosla vremena Divljanja i Dzabaluka,Osvajanja i Prisvajanja.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2484 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Svjetski Kongres bošnjačko kosovske dijaspore traži od BiH da prizna nezavisnost Kosova

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... osova.html

Autor Fena 2011-08-14 18:46:00

Image
Foto: Arhiv

Dodaje da bi "priznanjem Kosova od države BiH bio olakšan nezavidan položaj kosovskih Bošnjaka"
Svjetski Kongres bošnjačko kosovske dijaspore (SKBD) usvojio je na 2. sjednici Izvršnog odbora u Luksemburgu deklaraciju u kojoj zahtijeva od države BiH da pokrene proces priznanja neovisnosti Kosova.

SKBD smatra da je, nakon što je Međunarodni sud pravde iznio mišljenje da deklaracija o neovisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnog prava, više nego jasno da se proces državnosti Kosova ne može zaustaviti.

- Samo je pitanje dana kada će i preostalih pet članica EU priznati Kosovo. Srbija će morati prije ili kasnije faktički da prizna državnost Kosova da bi postala članica EU, tvrdi SKBD u saopćenju za javnost.

Dodaje da bi "priznanjem Kosova od države BiH bio olakšan nezavidan položaj kosovskih Bošnjaka, posebice onih iz Pećko-Istočkog regiona, koji su poslije velikih posleratnih oluja i svakodnevnih diskriminacija, progona i ubistava svedeni na zadnjem popusu sa 17 hiljada na nešto oko četiri hiljade".
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2485 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Ex -Yu

http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 01707.html

Nestabilno snabdijevanje na sjeveru Kosova

Image

AGENCIJE - 14.08.2011 16:52

KOSOVSKA MITROVICA - Snabdijevanje osnovnim namirnicama u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice je i dalje nestabilno, rekli su vlasnici trgovinskih objekata, tvrdeći da Kfor uglavnom ne propušta kamione iz Srbije sa robom do tri i po tone.

S druge strane, stanovnici tog dijela grada navode da zasad mogu da pazare dovoljno robe i da su rafovi u prodavnicama uglavnom popunjeni. Menadžer "Frukta" marketa Dragan Stefanović je rekao da trenutno imaju dovoljno robe, ali iz starih zaliha, dodajući da u ponudi imaju najmanje mlijeka. "Trenutno ima dovoljno zejtina, brašna i šećera, ali mleka veoma malo. Nije kao pre, a i kupaca je manje", rekao je Stafanović, koji je ocijenio da dogovor o propuštanju kamiona sa robom do tri i po tone na prelazima Jarinje i Brnjak ne može da zadovolji potrebe građana. On kaže da taj market od početka zabrane uvoza robe iz Srbije i nereda na prelazima prošlog mjeseca nije dobio robu iz Srbije. "Na prelazima Jarinje i Brnjak, koliko znam, ne propuštaju kamione do tri i po tone. Možda idu preko okolnih brda", kaže Stefanović.

Radnik samousluge "Gile komerc" Radenko Kostić potvrdio je da na rafovima nema dovoljno mlijeka, jogurta, ulja i šećera, dok snabdjevenost hljebom varira. "Mnogo je otežano otkako su specijalci kosovske policije ROSU započeli izolaciju severa Kosova", istakao je Kostić. I dalje se, prema njegovim riječima, vraćaju kamioni sa kvarljivom robom, na primjer mlijekom i sirom, i to kamioni sa robom manje težine od tri i po tone, koliko je predviđeno privemenim sporazumom.

U prodavnicama sjevernog dijela Kosovske Mitrovice žale se i da je kupaca sve manje, bez obzira što je u toku sezona godišnjih odmora. Oni ističu da se veliki broj stanovnika vratio sa godišnjih odmora zbog nedavnih nemira i neizvjesne budućnosti.

Predstavnici Vlade Srbije i Kfora postigli su 5. avgusta sporazum koji predviđa da vozila do tri i po tone mogu slobodno da prolaze, dok teretne vozila sa većim teretom moraju da posjeduju odgovarajući sertifikat Crvenog krsta.

Dogovoreno je da sporazum važi do 15. septembra, a pregovori između Beograda i Prištine će biti nastavljeni 5. septembra u Briselu.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#2486 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Highlander wrote:
ultima_palabra wrote:Koji kralj :lol:

Najveća srpska zabluda je taj stav da su oni nekome u svijetu bitni, pa da se protiv njih na trulom zapadu kuju zavjere :-) A u stvari ih zapadni birokrati puste da se malo igraju, pa kad vide da se ne znaju fino igrati sa ostalom djecom onda im odvale šamarčinu i pošalju u ćošak...

Što je pogrešno, jer srpskim političkim elitama uporno polazi za rukom da uvlače čitav region sa sobom u glib... da ih je zapad ozbiljno shvatio odavno bi završili kao nacistička Njemačka i krenuli putem denacifikacije.

R - Koga ti to, navodno, interpretiraš? Ko pominje "bitnost", "truli zapad" i "zavjere"? Ja pominjem elementarni red poteza, a to je spoznaja da Srbi i Bošnje imaju isti životni prostor i da je sasvim normalno da se prije svega oni, kao prve i najbliže komšije dogovaraju, a ne da ginu za bilo čije interese.
Rasim Ljajić je izdanak te svijesti, on je čovjek mira i dobre volje i ima puno poštovanje mnogih ljudi širom Balkana.
Dje si ba bio '92 pa da to kazes dabicu i sratku. :D
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2487 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Prirodni Resursi Kosova

1. Jedan od velikih prirodnih resursa Kosova su razne rude kao i drugi proizvodi iz rudnika Trepca (Kopaonik, lokacija, sjeverna/sjeverozapadna regija Kosova)
http://www.geographic.org/geographic_na ... 7&c=kosovo
http://en.wikipedia.org/wiki/Kopaonik
Rude: Cink, Olovo, Srebro, Zlato itd.

Prema poslednjim procjenama iz 2001 godine, preostali kapacitet Trepce je oko 29.000.000 tona rude od cega je:
3.40 dо 3.45 % odnosno 999,000 t оlova
2.23 do 2.36% odnosno 670,000 t cinka
74 до 81 g/t odnosno 2,200 t zlata

Izvađena ruda
Procjenjuje se da je u razdoblju od 1931. do 1998. godine, iz Trepčanskih rudnika izvađeno oko 34.350.000 t rude, od čega [1]:
6% odnosno 2.066.000 t olova,
4% odnosno 1.371.000 t cinka,
75 g / t odnosno 2.569 srebra
102 g / t odnosno 4.115 bizmuta.
Procijenjena količina izvađenog zlata, od 1950. do 1985. godine, je oko 8/7 tona odnosno oko 250 kg godišnje, kadmija, od 1968. do 1987. godine 1655, a pored navedenog, izvađene su i manje količine germanija, galija, indija, selenijum i telurijuma.

Према последњим проценама из 2001 године, преостали капацитет Трепце је око 29.000.000 тона руде од цега је:
3:40 - 03:45% односно 999.000 т олова
2:23 - 02:36% односно 670.000 т цинка
74 - 81 г / т односно 2,200 т злата

Извађена руда
Процењује се да је у периоду од 1931. до 1998. године, из Трепчанских рудника извађено око 34 350 000 t руде, од чега[1]:
6 % односно 2 066 000 t олова,
4 % односно 1 371 000 tцинка,
75 g/t односно 2 569 сребра
102 g/t односно 4 115 бизмута.
Процењена количина извађеног злата, од 1950. до 1985. године, је око 8.7 тона односно око 250 kg годишње, кадмијума, од 1968. до 1987. године, 1 655, а поред наведеног, извађене су и мање количине германијума, галијума, индијума, селенијума и телуријума.

Vise info o Rudnicima Trepca na: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A0%D1%83 ... 1%87%D0%B0

ZLATNA RUDA KOSOVO

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... UDA-KOSOVO

Ekipa Novosti | 11. avgust 2007. 18:48 | Komentara: 10

Međunarodna zajednica pokušava da nam oduzme ogromna rudna bogatstva na Kosmetu koje je Svetska banka, samo za lignit, procenila na 13,5 milijardi evra. Najznačajnije mesto u strukturi mineralnih sirovina zauzima lignit, čije geološke rezerve iznose 14,7 milijardi tona i rangirane su kao pete u svetu. Kosovska energetska kompanija KEK registrovana je kao preduzeće 6. oktobra 2000. godine i Unmik joj je prepustio upravljanje nad energetikom KiM.

SVI pokušaji ekonomskog "vrednovanja" Kosova i Metohije uglavnom se zasnivaju na rudnim bogatstvima južne pokrajine.
Samo rezerve lignita na KiM Svetska banka procenila je na 13,5 milijardi evra, a njihova eksploatacija donela bi bar 35.000 novih radnih mesta i znatne prihode kosovskom budžetu.
U jedan od aduta kosmetskih rudnika, međutim, ubrajaju se retki minerali - indijum, kadmijum, germanijum, talijum i galijum. Oni se koriste u industriji visokih tehnologija, zbog čega mnogi smatraju da su ovi resursi, zapravo, glavna meta svetskih kompanija.

Primena indijuma je u obliku indijum-kalaj oksida, od kojeg se proizvode providne elektrode za LCD monitore. Kadmijum se koristi u proizvodnji nikl-kadmijumskih baterija i drugih elektronskih komponenti, a germanijum, talijum i galijum u proizvodnji infracrvenih spektroskopa, poluprovodnika, foto-ćelija, komponenti u nuklearnoj industriji...

Kosovo i Metohija, nesporno, obiluje izuzetnim rudnim i energetskim potencijalima. Još u srednjem veku oblast Novog brda bila je poznata po bogatim nalazištima srebra i kovnici novca. Srebrne žile se i danas eksploatišu u "Trepči".
- Resursi su jedan od glavnih oslonaca privrednog razvoja svake zemlje - kaže Veselin Kočanović, načelnik Odeljenja za privredu i ekonomski razvoj u Ministarstvu za KiM. - Gubitak kontrole nad resursima Kosova i Metohije, neminovno dovodi u nepovoljan položaj prerađivače iz Srbije koji su se oslanjali na taj potencijal.

Najznačajnije mesto u strukturi mineralnih sirovina zauzima ugalj vrste lignita, čije geološke rezerve iznose 14,7 milijardi tona i po svom značaju rangirane su kao pete u svetu. Na osnovu dosadašnjih istraživanja utvrđena su tri lignitska basena - kosovski, metohijski i drenički basen.

Produktivna serija kosovskog lignitskog basena prostire se od Kosovske Mitrovice na severu, do Kačanika na jugu. Ugalj pripada grupi tipičnih lignita, u centralnom delu je kvalitetniji u odnosu na periferiju basena. Odlikuje se visokim sadržajem vlage (do 45 odsto) i niskim procentom sumpora (do 0,8 odsto). Utvrđene su geološke rezerve od 11,5 milijardi tona, od kojih su eksploatacione 8,8 milijardi tona.

Metohijski basen ima ugalj po kvalitetu sličan lignitu iz kosovskog basena. Ukupne geološke rezerve procenjene su na oko 2,7 milijardi tona, od kojih su eksploatacione oko 1,5 milijardi tona. Na lokaciji Drenice konstatovane su pojave lignita, ali neophodna su dalja istraživanja. Raspoloživi podaci govore da se rezerve lignita u eksploatacionim poljima ovog basena mogu grubo proceniti na oko 500 miliona tona.

- Do usvajanja rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i ulaska snaga Kfora i Unmika, proizvodnja se odvijala u Javnom preduzeću površinski kopovi "Kosovo" u Obiliću koje je bilo u sastavu Elektroprivrede Srbije - navodi Kočanović. - Kosovska energetska kompanija KEK registrovana je kao preduzeće 6. oktobra 2000. godine i Unmik joj je prepustio upravljanje nad energetikom KiM. Sa površinskih kopova, iz termoelektrana Kosovo I i Kosovo II, proterano je oko 8.000 radnika srpske i drugih nealbanskih nacionalnosti. Kopovima se, čak, menjaju imena, a na njima rade isključivo Albanci. Kao jedna od posledica nedovoljnih količina proizvedenog uglja su stroge restrikcije u snabdevanju električnom energijom.

Bilansne rezerve olova i cinka na području KiM procenjene su na 42.200.000 tona, što predstavlja 74,1 odsto bilansnih rezervi Srbije. Cink je, po količini koja se proizvede i potroši svake godine u svetu, na četvrtom mestu, posle gvožđa, aluminijuma i bakra. Eksploatacija olovno-cinkanih ruda obavljala se u više rudnika. Sa jamskim načinom eksploatacije aktivni su rudnici Belo brdo, Stari trg, Ajvalija, Kišnica, Novo brdo, Badovac i Žuta prla, a površinski su Koporić i Kišnica II. Koncentracija ruda obavljala se u flotacijskim postrojenjima u Zvečanu, Leposaviću i Badovcu. U proizvodnji, osim olova, dobijali su se i prateći metali - srebro, bizmut, kadmijum. Pored olova i cinka, na KiM se nalaze i eksploatišu još dva važna metala - nikl i kobalt. Rezerve nikla i kobalta na KiM su procenjene na 19.932 miliona tona. Niklonosne rude su se vadile na lokalitetima Staro Čikatovo i Glavica. Rezerve rude boksita procenjene su na 1,7 miliona tona, a ova ruda se može eksploatisati u rudniku Grebnik, na teritoriji opštine Klina. Rezerve nemetala nisu dovoljno istražene. Procena je da KiM raspolaže značajnim nalazištima magnezita i raznih vrsta glina - kaolin, bentonit, vatrostalne i keramičke.

Od 14. avgusta 2000. godine Unmik je preuzeo upravljanje "Trepčom" na Kosovu i Metohiji i ona od tada posluje u dva pravna okruženja, kao dva pravna lica, što samo po sebi, tvrdi Kočanović, podrazumeva težak status.
U organizacionom smislu, kompanija je etnički podeljena na Trepču sever i Trepču jug. Sever čine rudnici i flotacija Leposavić, rudnici Crnac i Belo brdo, površinski kop Koporiš, Metalurgija olova Zvečan (topionica olova, rafinerija olova, prerada aku-otpada, transport robe...).

U okviru "Trepče jug", gde rukovode i rade Albanci, nalaze se rudnici Stari trg, Ajvalija, Kišnica, Novo brdo, flotacije Prvi tunel i Kišnica, zatim, u Kosovskoj Mitrovici, Metalurgija cinka, Hemijska industrija i Fabrika akumulatora.
Od 1995. godine van "Trepče" su Fabrika industrijskih baterija Peć, "Famipa" Prizren i "Fapol" Podujevo.

T. Spalević

SREĆNO U KONCESIJU
KOSOVO je na meti mnogih svetskih megakorporacija, što najbolje objašnjava struktura njegovih rudnih bogatstava. I ostatak Srbije prepun je rudnog bogatstva, ali kako nam je objasnio profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Nebojša Vidanović, "mi imamo svega i svačega, ali po malo". Slučaj novootkrivenog minerala jadarit, nazvanog po oblasti Jadar u zapadnoj Srbiji, prošao je samo kao senzacionalna novinarska vest. Geolog Kris Stenli iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu tvrdi da je sastav identičan zamišljenom kriptonitu, pa se Supermen na nekoliko dana uselio u Srbiju.

- Rudarstvo, uz poljoprivredu, jeste jedan od naših najvećih potencijala - kaže Vidanović. - Ali ono što imamo treba uz malo pameti krajnje mudro rasporediti.
U poslednje vreme pitanje koncesija i privatizacije aktuelno je i u rudarstvu. Postoje mnogi koji su obazrivi kada se načne ova tema, ali Vidanović upozorava da je naša zemlja u krajnje nepovoljnoj situaciji i da su strana ulaganja neophodna.

- Koncesije oduvek postoje - tvrdi Vidanović. - Mi imamo dovoljno stručnosti da ispitamo i otvorimo nalazište, ali je problem sa novcem. Teško možemo da se merimo sa multinacionalnim kompanijama kao što je "Rio Tinto" koji je dobio izvršno pravo na eksploataciju u rudniku Piskanja kod Raške. To je kompanija u rangu "Dženeral motorsa" u automobilskom svetu. Na tom ležištu postoji ogromno ležište bornih minerala za koje znamo mnogo godina, ali je uvek nedostajalo novca da bismo mogli nešto i da uradimo. I zato nalazište stoji.
Vidanović naglašava da je država finansijski nemoćna da stane iza ovakvog projekta. To je, kaže on, ista priča kao sa autoputevima.

- Koncesije nose i dobre i loše strane - kaže profesor. - Postoje slučajevi da međunarodni konzorcijumi otkupe ležište samo da bi mirovalo, a oni čuvali cenu rude na tržištu. Tako veliki sprečavaju male da uđu u posao i prave im konkurenciju. Istovremeno, tu su veliki ulagači koji na jednoj lokaciji uposle radnu snagu, naprave infrastrukturu i značajno pomognu razvoju jednog kraja.

Nalazište Crni vrh sa velikim nalazištima bakra takođe je dato u koncesiju. Naš sagovornik kaže da smo imali i Bor, kao impresivno ležište, ali njega su u velikoj meri dotukle socrealističke navike. Bor je živeo od bakra, a proizvodnja je bila skupa i opterećena kojekakvim "privescima", od komunalne infrastrukture nadalje. Sve u gradu je finansirao rudnik.
- Rešenje bi moglo da se traži u privatizaciji i mi sada imamo dva privatizovana rudnika u Srbiji - dodaje Vidanović. - Jedan je "Rudnik", a drugi je "Kovin", gde se ugalj eksploatiše iz podvodnog kopa. Sada je Srbija, posle nekoliko decenija, došla u situaciju da umesto uvoznika postane izvoznik uglja.
Posebno ako prorade i ostala nalazišta. Vidanović pominje samo neka - veliko ležište nikla na Mokroj gori, ima ga u značajnim količinama i kod Baba na Kosmaju, na Bukulji ima urana, baš kao i na Staroj planini...

KAMENOLOMI
KADA studenti RGF polažu ispit "ležišta mineralnih ruda" navikli su da se "izvlače" na sličan način.
- Za koju god rudu da ih pitamo gde se nalazi - uvek mogu da odgovore da je ima na Uralu ili Kopaoniku - u šali će Vidanović.- Znaju da će tu teško da pogreše. Onda moram da ih pitam: "A gde još?"

KRIPTONIT

PRONALAZAK ovog minerala u javnosti je skrenuo veliku pažnju na sebe. Vidanović uz osmeh kaže da je to jedna "tipično novinarska letnja priča".
- Taj mineral će imati svoju primenu, ali je daleko od nekog senzacionalnog značaja - kaže Vidanović. - Štaviše, u odnosu na mnoge minerale koji imaju lepu kristalnu strukturu, kriptonit je čak i – ružan.

KOPAONIK

SRBIJA raspolaže velikim količinama nemetala koji su u svetu "pravi hit", poput kvarcnog peska.
- U kamenolomima se proizvodi, pored ostalog, i meterijal za završni, habajući sloj asfalta - kaže Vidanović. - A on je neverovatno tražen. Ko danas ima dobro pozicioniran kamenolom sa ovim materijalom bolje prolazi nego vlasnik rudnika zlata, jer ovog drugog čeka mnogo skuplja proizvodnja.

Zoran Nikolić

TREPČA NA DVA DELA
POSTUPAK privatizacije RMHK "Trepča" a. d. Zvečan, nije započet, a kako za "Novosti" kaže generalni direktor Jovan Dimkić, u praksi je to i neizvodljivo sve do konačnog rešenja statusa Kosova i Metohije. Iako je ovo oficijalno jedna kompanija, nad kojom je Unmik 2000. godine preuzeo upravljanje na njenom kosovskometohijskom delu, realno postoje dve nezavisne ekonomske i tehnološke celine.

To su "Trepča sever" sa ukupno oko 4.000 radnika srpske i "Trepča jug" sa 5.500 radnika albanske nacionalnosti. U vlasničkoj strukturi kompanije najveći akcionar je Fond za razvoj Republike Srbije sa oko 57 odsto, a ostali su manji akcionari, uglavnom srpske kompanije i banke, kao i nekoliko stranih akcionara.

Dimkić navodi da dugovanja ove kompanije iznose oko 250 miliona evra i to prema domaćim i stranim poveriocima, dobavljačima, bankama, sopstvenim radnicima, a najviše prema fondovima Republike Srbije za neplaćene poreze i doprinose. Unmikova administracija je pokušala da pokrene stečajni postupak, ali je taj proces zaustavljen.
- Pre dve godine reaktivirali smo proizvodnju u našim rudnicima Crnac i Belo brdo, kao i flotaciju u Leposaviću - kaže Dimkić. - Ostvarujemo proizvodnju na nivou od 70.000 tona olovo-cinkove rude po rudniku, a ove godine je za rudnik Crnac planirana proizvodnja 100.000 tona. Ruda je relativno dobrog prosečnog sadržaja metala olova, cinka i srebra. Trenutno nam je u rudarstvu uposleno oko 500 radnika koji ostvaruju dobre proizvodno-finansijske rezultate.
S obzirom na to da je proizvodnja u potpunosti finansijski samoodrživa i kompanija je solventna u tom organizacionom delu, gde se ostvaruje i profit koji se reinvestira u potrebe proizvodnje, kao što su sanacija rudničke infrastrukture, zamena dotrajale opreme, opremanje radnika ličnim zaštitnim sredstvima ...
"Trepči sever" pripada i površinski kop Koporić i privodi se kraju izrada biznis plana kako bi se i ovde pokrenula proizvodnja.
- Izrazito je loša kvalifikaciona struktura postojeće radne snage, odnosno nedostaju nam jamski radnici - navodi Dimkić. - Takođe, nova regulativa, koja je propisana za rad na KiM zahteva visoke standarde, a posebno je komplikovana procedura za nabavku i upotrebu eksploziva i eksplozivnih sredstava, koja su nama neophodna za rad. Sve su to ograničavajući faktori u ostvarivanju boljih rezultata.

U sklopu "Trepče sever" je i Metalurgija olova u industrijskom krugu Zvečan, sa pratećim organizacionim jedinicama, energetikom, laboratorijom, transportom, institutom, i ostalim. U ovom delu u narednih šest meseci biće završena rekonstrukcija rafinerije olova, a zaokružiće se i tehnološki ciklus prerade akumulatorskog otpada i ostalog olovnog sekundarnog materijala. Ovaj projekat, koji će uposliti oko 200 ljudi, realizuje se uz poštovanje najstrožih evropskih standarda po pitanju zaštite životne sredine.

Kako navodi direktor "Trepče", u severnom delu kompanije ima uposlenih oko 1.300 radnika i primenjuje se princip periodične zamene radne snage zbog velikog tehnološkog viška i ublažavanja socijalnog problema.
Ukupne rezerve olovo-cinkove rude na kompletnoj teritoriji KiM, uključujući i "Trepču jug" (Stari trg, Kišnica, Ajvalija i Novo brdo) iznose 51 milion tona, od kojih je svega 6,5 miliona tona na severu KiM. Stari trg je uvek bio najveći rudnik i samo njegove rezerve iznose oko 28 miliona tona.

Po važećim cenama metala na svetskom tržištu, olovo-cinkova ruda na KiM sa prosečnim sadržajem 3,5 odsto olova, 2,5 odsto cinka i 60 do 70 grama srebra po toni vredi oko osam milijardi evra. Postoje i rudne rezerve, odnosno geološke rezerve nižih kategorija, što je još dodatnih dve milijarde evra.

SEVER-JUG

DIREKTOR Dimkić nije želeo da komentariše poslovanje "Trepče jug", jer rukovodi samo severnim delom. Južni ima svoj menadžment - Albance. Poznato je, međutim, da se ulažu napori kako bi se pokrenula proizvodnja, da je situacija u tehnološkom smislu teška, pre svega, zbog zapuštenih rudnika.
N T. S.

Vise o rudnicima Trepca na: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A0%D1%83 ... 1%87%D0%B0

Novosti: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... UDA-KOSOVO

Komentari
Dejan 12. avgust 2007. 19:54 #300213
Neverovatno! Govori se o rudnim bogatstvima, koji u sustini predstavljaju IMOVINU, a Srbija jos NEMA ZAKON O RESTITUCIJI, oduzete imovine. Cak sta vise, podpredsednik Vlade i Dusan Prorokovic govore kako albancima na Kosmetu treba omoguciti da koriste "SVOJE RESURSE" i da se ekonomski jos vise osamostale. Sto javno ne kaze niko, sustinska i presudna "borba", "bitka", "politika" ili kako god to nazvali, jeste prica o imovini. Sta bilo kome znaci da li je administrativno Kosmet deo Srbije ili ne? Ako je u pitanju imovina, tj. ko je na vlasti, taj upravlja imovinom, onda je cela prica o odbrani kosmeta potpun promasena i unapred IZGIBLJENA!!!! Samo PRIVATNA SVOJINA POJEDINCA ILI POJEDINACA NAD IMOVINOM, KOJA JE NEMOGUCA BEZ ZAKONA O RESTITUCIJI, je jedina i sustinska prica, sve ostalo je PROMASENA PRICA, da se ljudi zamajavaju. I dosta vise sa tim glupostima da su uvek neki drugi krivi, da postoje belosvetske zavere, a da se ne pogleda u sopstveno dvoriste. medju sopstvene politicare. Ša ne mogu nasi politicari da traze ili brane ako se otimanje nastavlja i u centru Srbije. Dosta licemerja i mngoo goreg od toga, kriminalnog pljackanja.

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

Dani 12. avgust 2007. 19:37 #300212
Pa odavno se znalo da srbska politika zali Kosovo zbog rudnih bogatsva,a ne zbog kulturne,verski objekata,a najmanje zbog srpskog zivlja.To srbima na Kosovo treba im biti veoma jasno.Rudna bogatstvo nikako nije blago za srbina iz Sumadije ili Beograda, to je bogatsvo alabanaca i srba i svim ostalima kiji zivu na Kosovo... Sad treba svima biti jasno ko kome naplacuje dugove... Kosovska ruda i narod platila srpske dugove ali vise nece,Kosovo i Kosovari (albanci,srbi...),radit ce samo za sebe... a moguca je postena mendjunarodna saradnja...

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 2Odgovorite na komentar

dejan vuksanovic 12. avgust 2007. 18:23 #300205
Sve ove cinjenice i sva Ruska podrska Srbima, nazalost i na sramotu, nisu dovoljne da se u senci borbe za spas KiM, mnogi "Srbi" ne mogu otrgnuti ideje da treba da podele KiM ili da je predaju celu siptarima i da bi sa tim cinom nacionalne izdaje, poverovali da cemo "uci" u EU!!!!!!!??????!!!!!!!! I ovaj cinjenicni tekst potvrdjuje da Srbma nisu potrebne EU-nije i NATO-i vec koncentracija na sopstvene prirodne resorse koji su enormni. Nazalost posto se ponasamo kao arapi s pocetka 20 veka, lutamo gladni po tlu koje u svojoj utrobi sadrzi neprocenljivo bogatstvo! Pojedinci, mirodobni profiteri (mnogo opasniji od onih ratnih, koje su gorko kritikovali i kaznjavali) za saku EURA zele da prodaju sve Srbsko EU-ji, da bi EU-ski predatori dosli na Srbsku zemlju i da bi pronasli blago, da bi ga eksplatisali, uzeli celokupan profit od Srbskog blaga, a da bi mi VLASNICI BLAGA na kraju dana pravili mrvice na svojoj zemlji kao jeftina radna snaga i to kao manjina i pokusni kunic! Porazno i NEPRIHVATLJIVO!

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

НИКОЛА Т. КОСТИЋ 12. avgust 2007. 14:24 #300187
ОЈ КОСОВО ГРДНО СУДИЛИШТЕ, НА ТЕБИ СЕ СОДОМ ЗАПУШИО... ЊЕГОШ.

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

Djuradj 12. avgust 2007. 12:11 #300170
Jos u srednjem veku su Latini slali svojerudare,kopace,zlatare i druge iz Dubrovnika,da ne pricam o Sasima koji su bili vrli rudari za srednji vek.Novo Brdo,Brskovo,itd su bili centri rudarstva i zanatskih delatnosti.Danas je 21.vek,Latini opet dodjose po to isto i pride,kadmijum,galijum i slicno.Ccc...

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

Predrag Vitomira Zdrale 12. avgust 2007. 09:46 #300157
I zasto sada o tome govorite? Mislim stvarno je bez veze! Godinama slusamo Spiritualne razloge za ocuvanje Kosova i Metohije u sastavu nase Srbije a sad od jednom saznajemo o finansijskim resursima! Ne plasite se, branicemo mi Srbi nase Kosovo pa vi posle crpite resurse i pravite budale od nas kao i do sada ! Robovi Rotsildovi, kvislizni i izdajnici svoga naroda i svoje zemlje, od 6. Oktobra ste poceli da nas zalazete kao zivo meso ! Da mi je znati iz kog razloga ste objavili ovaj clanak jedan dan nakon razgovora sa novim pregovorackim timom? Niste se nagodili po vasem ukusu? Skinucemo mi siptare ne brinite, ali i vas kvislinge i Rotsildove sluge cemo da skinemo !!!

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

A´Gjekaj 12. avgust 2007. 02:54 #300139
Odkad UNMIK-ovi geolozi javno obavestili o rudarskom bogatsvu Kosoava, sada odjednom i novosti javno: "Zlatna ruda Kosovo". Cudno! Znaci albanski geolozi imali pravo, tada kad su rekli "Dok Trepca radi Beograd se gradi" i za to moglo se dobiti 10 godina zatvora. Sada izgleda da na Kosovo ima sto puta vise od tih "Zlatne rude" nego sto su jugoslavenske ovce u opce znali. Pozdrav.

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 1Odgovorite na komentar

Sindjelich 12. avgust 2007. 01:00 #300134
Sve je ovo Srbima koji su na vlast odavno bilo poznato ali da ne uvrede Siptari i svoji finciski kolege,sa njihovu pomoc sve ce, navedene sirovine pasti u rukama Srpskih neprijatelja, jer, ko ne postuje svoje nece ni tudje pa je zato Srbija dosla do ovaj stepen...

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

IC 12. avgust 2007. 00:48 #300132
...sVE JE TO OK...13 MILARDE...saveznoci u 1 i 2 svetskom ratu...to je tehnologija za 3 svetski rat...a vi pricajte sta pricate...nismo od juce...vase rude i minerali i iseljavanja stanovnista do zla....ta suma ne predstavlja nist od 13 miliarde za svetsku zajednicu ili sanjate ili je ulog vas zivot...Ortodoksni zivot.pardon pravoslavni od 200 miliona pa verovatno ce posle toga doci protestanti od 500 miliona posto se vec vodi rat sa muslimanskom zajednicom...irak avgamistan pa probaju i sa Iranaom...Sve zavisi od vas ako niste prodate duse kao uvek sto ste bili...Pozdrav

Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar

Lala 11. avgust 2007. 23:38 #300130
A SETITE SE SAMO DA NAM JE GOSTUJUĆI U JEDNOJ EMISIJI NA NAŠOJ TELEVIZIJI MAJKL POLT SA NEDUŽNIM OSMEHOM NA LICU NA JEDNU PRIMEDBU O AMERIČKIM INTERESIMA NA KOSOVU REKAO DA AMERIKA NEMA NIKAKVE MATERIJALNE INTERESE NA KOSOVU I JOŠ KAO ZAČUĐENO PITAO - KAKVE BI TO INTERESE MOGLA AMERIKA DA IMA NA KOSOVU? LUPEŽI BELOSVETSKI A JOŠ GORI OVI NAŠI "DEMOKRATSKI" LUPEŽI ŠTO IH PODRŽAVAJU!!!
Sto kazu na sjeveru Kosova: Zlatni Rudnik Trepca radi a Srbija i dalje rezerve zlata gradi. Procjenjene zalihe samo zlata na 2200 tona i u vrijednosti od caa 600 milijardi dolara, a gdje sve ostalo.

Zato Srbi, Kfor i EUlex zdruzeno cuvaju i rade na sjevernoj granici Kosova na obezbjedjivanju i exploataciji zlatnih rudnika. Naravno, ne traze Srbi i Srbija sjever Kosova bez veze ili zbog srpskih stanovnika na kosovu. Njih interesuje taj dio kavlitetne teritorije je se tu nalazi poznati rudnik Trepca sa velikim prirodnim bogatstvom. Evo gore iznad malo fakta o toj teritoriji sjevernog Kosova.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2488 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Politički analitičar Dušan Janjić: Na sjeveru Kosova se vodi bitka za rudna bogatstva i energetiku, ali Beograd to još nije shvatio

http://www.dnevniavaz.ba/globus/region/ ... jalog.html

Autor Redakcija 2011-08-15 11:41:00

Image
Kosovo: nakon barikada ponovo za sto

EU će dobiti srbijanski pristanak za pečat i carine, poslije čega ih budućnost dijaloga neće zanimati
Politički analitičar iz Beograda Dušan Janjić ocijenio je da će u nastavku razgovora Beograda i Prištine o sjeveru Kosova, EU dobiti srbijanski pristanak za pečat i carine, poslije čega Uniju budućnost dijaloga neće mnogo zanimati. Janjić je rekao da beogradski pregovarači ne žele da priznaju da su prethodno prihvatili, pa odustali od carinskog pečata, zbog čega sad "pripremaju javnost".

"Prema mojim saznanjima o sjeveru Kosova razgovarano je u Briselu, a insistiranje prištinskih medija na mogućim rješenjima pokazuje da je tamošnje javno mnijenje, iako dirigovano, progresivnije od ovog u Beogradu, koje se bavi odbranom pozicije Borislava Stefanovića", rekao je Janjić za srbijansku štampu, a prenosi Srna. On smatra da se na sjeveru Kosova vodi bitka za rudna bogatstva i energetiku i da "Beograd to još nije shvatio, iako ima rok da do 1. novembra pokrene bilo kakvu konkretnu inicijativu u vezi sa sjeverom pokrajine, osim podjele".

Janjić je rekao da bi o sjeveru Kosova, prema listi tema posrednika EU za tehnički dijalog Beograda i Prištine, trebalo da se razgovara i u okviru pitanja institucija, što bi smanjilo srbijanski manevarski prostor, jer bi status sjevera bio rješavan u okviru plana Martija Ahtisarija ili varijacija na tu temu.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2489 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

МЈЕШТАНИ ПРИЛУЖЈА НАСТАВЉАЈУ ПРОТЕСТ

Неколико стотина мјештана већински српског насеља Прилужје у општини Вучитрн, окупило се јутрос протестујући због изградње моста који спаја њихово и албанско село Главотина.

Инфо | 12:34 16/08/2011 | Извор: СРНА

Мјештани сматрају да ће изградњом моста бити угрожена безбједност Срба и не прихватају образложење команданта КФОР-а Ерхарда Билера да се на тај начин повећава слобода кретања.

Од КФОР-а, мјештани траже да спријечи изградњу моста, а од надлежних институција у Влади Србије да предузму мјере код међународних институција да се обустави изградња.

Протестно окупљање мјештана Прилужја други дан за редом протекло је без инцидената, а за то вријеме настављени су радови на изградњи моста у чијој се близини налази патрола КФОР-а.

Билер је синоћ изјавио да он не може спријечити изградњу моста у Прилужју, али да може гарантовати безбједност свим грађанима./

В.Ч.







Šta je sad ovo?U školama su nas sve učili da mostovi spajaju ljude,mnogo pjesama i poema je o toj
temi napisano! :D
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2490 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

prljavi Hare wrote:МЈЕШТАНИ ПРИЛУЖЈА НАСТАВЉАЈУ ПРОТЕСТ

Неколико стотина мјештана већински српског насеља Прилужје у општини Вучитрн, окупило се јутрос протестујући због изградње моста који спаја њихово и албанско село Главотина.

Инфо | 12:34 16/08/2011 | Извор: СРНА

Мјештани сматрају да ће изградњом моста бити угрожена безбједност Срба и не прихватају образложење команданта КФОР-а Ерхарда Билера да се на тај начин повећава слобода кретања.

Од КФОР-а, мјештани траже да спријечи изградњу моста, а од надлежних институција у Влади Србије да предузму мјере код међународних институција да се обустави изградња.

Протестно окупљање мјештана Прилужја други дан за редом протекло је без инцидената, а за то вријеме настављени су радови на изградњи моста у чијој се близини налази патрола КФОР-а.

Билер је синоћ изјавио да он не може спријечити изградњу моста у Прилужју, али да може гарантовати безбједност свим грађанима./

В.Ч.

Šta je sad ovo?U školama su nas sve učili da mostovi spajaju ljude,mnogo pjesama i poema je o toj
temi napisano!
:D
Klasika, jedan dio Velikosrba (jer ne mogu se svi Srbi generalizovati, ima ih i korektnih i koji misle svojom glavom drugacije ali su u manjini) i njihovih politicara i stranki na sjeveru Kosova pokusavaju da zapisaju njihov komad teritorije, da se tu potpuno razdvoje od albanaca/kosovara i da tu u toj zapisanoj i izolovanoj teritoriji naprave drzavu u drzavi pa da je onda prvom prilikom spoje sa Srbijom, isto kao sto to pokusavaju da urade u Bosni i Hercegovini sa entitetom Republikom Srpskom. Normalno da ih u tom projektu ne interesuje nikakvo mjesanje sa albancima u vezi stvaranja multikulture, multinarodnosti, spajanja mostovima i drugim komunikacijama jer bi im onda taj projekat razdvajanja i zapisavanja teritorije propao. Jer bi se onda trebali integrirati u drzavu Kosovo i nebi imali nikakvu svoju posebno zapisanu teritoriju nego bi cijelu teritoriju kosova djelili sa svim narodima na tom prostoru. A to njih ne interesuje, jer Velikosrbi uvijek idu na sve ili nista, za njih ne postoji sredina, ako im ponudis prst oni hoce da uzmu cijelu ruku.
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2491 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

- Prosečnom građaninu je potpuno jasno zašto se Srbija ne može porediti sa nacističkom Njemačkom, možete li kao historičar navesti razlike?

Samo bih rekao da Jevreji nikada nisu izvršili genocid nad Nijemcima, nikada nisu imali vojsku koja je vršila bilo kakve odmazde nad Nijemcima i većina Jevreja su bili uzorni građani u Njemačkoj. Kada ovde poredimo događaje, to je potpuno drugačije. Nažalost, ta zloupotreba ima podršku i meni se čini da smo mi u našem robovanju jugoslovenstvu i socijalizmu došli u poziciju da postanemo neka vrsta obredne žrtve SAD i EU. Braneći Jugoslaviju umjesto srpske nacionalne interese, mi smo izgubili sve u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Samo tamo gdje smo branili srpski nacionalni interes tamo je nešto i zaštićeno, na sjeveru Kosova i u BiH.


Čedomir Antić 16.08.2011.
sve dok ovako razmisljaju nema nista od mira i pomirenja, njihov cilje je isti, samo su sredstva sprovodjenja tog cilja drugacija....
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2492 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

tbv wrote:
- Prosečnom građaninu je potpuno jasno zašto se Srbija ne može porediti sa nacističkom Njemačkom, možete li kao historičar navesti razlike?

Samo bih rekao da Jevreji nikada nisu izvršili genocid nad Nijemcima, nikada nisu imali vojsku koja je vršila bilo kakve odmazde nad Nijemcima i većina Jevreja su bili uzorni građani u Njemačkoj. Kada ovde poredimo događaje, to je potpuno drugačije. Nažalost, ta zloupotreba ima podršku i meni se čini da smo mi u našem robovanju jugoslovenstvu i socijalizmu došli u poziciju da postanemo neka vrsta obredne žrtve SAD i EU. Braneći Jugoslaviju umjesto srpske nacionalne interese, mi smo izgubili sve u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Samo tamo gdje smo branili srpski nacionalni interes tamo je nešto i zaštićeno, na sjeveru Kosova i u BiH.


Čedomir Antić 16.08.2011.
sve dok ovako razmisljaju nema nista od mira i pomirenja, njihov cilje je isti, samo su sredstva sprovodjenja tog cilja drugacija....

Čuj samo šta nacistički kreten kaže:"došli u poziciju da postanemo neka vrsta obredne žrtve SAD i EU"! :-)
Kakvim samo glupostima oni hrane građane Srbije,to je čudo jedno!SAD i EU odabrala Srbiju za obrednu
žrtvu ? :-) Da je ovaj imbecil sam sa ovom i sličnim vrstama objašnjenja svega što se događa i onome što je
uzrokovalo današnje posljedice te politike,već je ovakvih na stotine,a uglavnom se radi o ljudima koji su
akademski obrazovani,što je još tužnije! :-) :-) :-)
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#2493 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Valbon_1 »

:-D
Gvineja i Niger priznali Kosovo
Gvineja i Republika Niger priznale su nezavisnost Kosova, saopćio je danas potpredsjednik kosovske vlade Bedžet Pacoli.

Bedžet PacoliPacoli je naveo da je priznavanje od tih dviju afričkih država uslijedilo nakon njegovog direktnog lobiranja.

Pacoli nije saopćio druge detalje odluke vlasti Gvineje i Nigera, javio je Blic

Kosovo je tri godine od proglašenja nezavisnosti priznalo 79 država.
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2494 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Ima jedna stvar koja me bas interesuje u vezi sa Kosovom.Prica Njemacke i Britanije je da nece da primaju zemlje u EU koje se ne priznaju medjusobno je jasna poruka Beogradu.A vise me interesuje kako ce Kosovo onda uci u EU,kada ga ne priznaje pet clanica EU.Spanija i Kipar su govorili da cak i ako Srbija prizna nekada,da one nece nikad.

Ili bi onda kao u slucaju sa Slovenijom,pocelo zavrtanje ruku od Amerikanaca,da i one priznaju Kosovo.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2495 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by vivaldi »

CSKA wrote:Ima jedna stvar koja me bas interesuje u vezi sa Kosovom.Prica Njemacke i Britanije je da nece da primaju zemlje u EU koje se ne priznaju medjusobno je jasna poruka Beogradu.A vise me interesuje kako ce Kosovo onda uci u EU,kada ga ne priznaje pet clanica EU.Spanija i Kipar su govorili da cak i ako Srbija prizna nekada,da one nece nikad.

Ili bi onda kao u slucaju sa Slovenijom,pocelo zavrtanje ruku od Amerikanaca,da i one priznaju Kosovo.
Prva stvar Kosovo je od EU daleko bar 30 godina pa je ta prica sada bas nevazna. Sto se tice zavrtanja ruku, to mogu uraditi Srbiji, ali ne mogu ovim zemljama. Oni ne prizanju Kosovo zbog vlastitog interesa, a ne zbog Srbije. Mogu Ameri gurati koliko hoce, ali tu ce biti mrka kapa. Guraju oni i Tursku u EU, ali kada se dodje do licnog interesa, tu ne moze bas sve na silu.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2496 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Дачић: Србија не тргује Косовом



Нико не треба Србију да ставља у ситуацију да бира између Косова или Европе, каже заменик премијера Ивица Дачић. Србија не може да тргује својим националним и државним интересима у корист уласка у ЕУ, рекао Дачић.

Србија не може да тргује својим националним и државним интересима у корист уласка у Европску унију, рекао заменик премијера Србије Ивица Дачић и позвао највише државне званичнике да такве поруке преносе међународној заједници.

"Није само битно шта ће немачка канцеларка Ангела Меркел да каже приликом посете Београду, него је битно и шта ће да каже председник Србије, премијер и други, јер и ми морамо тачно да пошаљемо поруке, а то је да нико не треба Србију да ставља у ситуацију да бира између Косова или Европе", рекао је Дачић новинарима.

Дачић, који је и министар полиције и председник Социјалистичке партије Србије, навео је да је Србији циљ да буде чланица ЕУ, али да због тога "не може да тргује својим националним и државним интересима".

"Ми не можемо да разговарамо у смислу узми или остави Косово и Метохију", истакао је Дачић. :D

Према његовим речима, Србија треба да пошаље јасне поруке међународној заједници да жели мир, да неће ратовати, али и да неће гледати мирно прогон свог народа на Косову, да то не може да чини и да ником не падне на памет да то покуша.

Србија, сматра Дачић, треба да пошаље и јасну поруку Албанцима да жели мир са њима и завршетак историјског конфликта, али да не провоцирају Србију "скривајући се иза великог брата".

Дачић сматра неопходним и да се јасна порука пошаље косовским Србима, који од државе очекују да саопшти шта ће учинити у случају неповољних варијанти.(malo prijeti mali Slobo :D )

Министар је позвао учеснике дијалога да што пре разговарају о суштинским стварима, а то је проналажење компромисног решења.

"Све ово је остало фактор нестабилности и фактор који може запалити поново неку ватру на Балкану", истакао је Дачић и напоменуо да је дијалог једино решење.






Mali Slobo bi ponovo palio vatre po Balkanu,iako je pametnom insanu jasno kako stoje stvari i gdje je
realnost!Nema ti druge Ivice nego sabljom krenuti na KFOR i Albance,jer ti imaš ovlasti na Kosovu,onoliko
koliko je i ja imam!
:D

Image


A evo kako realnost izgleda,moj Dačiću!

АУТОБУСУ "ЛАСТА" ЗАБРАЊЕН УЛАЗАК НА КОСОВО

Аутобус предузећа "Ласта" са око 40 путника заустављен је на административном прелазу Кончуљ - Бела земља и није му дозвољен улазак на Косово, потврдио је генерални директор овог транспортног предузећа Велибор Совровић.
Инфо | 10:48 16/08/2011 | Извор: СРНА

Аутобус, који је јуче око 15.00 часова кренуо из Београда, зауставила је косовска полиција на административном прелазу, тражећи од возача увјерење из Приштине да "Ласта" може да обавља превоз на територији Косова.

"Путници, међу којима је било жена и деце, телефоном су звали родбину и пријатеље тражећи помоћ и после два до три сата чекања, пребачени су приватним колима и комбијима до српских енклава", испричао је Совровић.

Совровић је подсјетио да ово није први пут да имају сличне проблеме и појаснио да су прошле године аутобуси "Ласте" на прелазу Кончуљ били заустављени али им је, ипак, на упорно инсистирање путника и возача дозвољен пролазак на Косово.

Аутобус "Ласте" који је јуче заустављен на амдинистративном прелазу саобраћао је на редовној линији за Ранилуг и Шилово, посљедње село у српској енклави на два километра од Гњилана.

В.Ч.



Eto moj Dačiću gdje treba da se obratiš za potvrde,uvjerenja,dozvole i slično..........
u Prištini!
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2497 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

vivaldi wrote:
CSKA wrote:Ima jedna stvar koja me bas interesuje u vezi sa Kosovom.Prica Njemacke i Britanije je da nece da primaju zemlje u EU koje se ne priznaju medjusobno je jasna poruka Beogradu.A vise me interesuje kako ce Kosovo onda uci u EU,kada ga ne priznaje pet clanica EU.Spanija i Kipar su govorili da cak i ako Srbija prizna nekada,da one nece nikad.

Ili bi onda kao u slucaju sa Slovenijom,pocelo zavrtanje ruku od Amerikanaca,da i one priznaju Kosovo.
Prva stvar Kosovo je od EU daleko bar 30 godina pa je ta prica sada bas nevazna. Sto se tice zavrtanja ruku, to mogu uraditi Srbiji, ali ne mogu ovim zemljama. Oni ne prizanju Kosovo zbog vlastitog interesa, a ne zbog Srbije. Mogu Ameri gurati koliko hoce, ali tu ce biti mrka kapa. Guraju oni i Tursku u EU, ali kada se dodje do licnog interesa, tu ne moze bas sve na silu.

Pa da se ne lazemo i Srbija je jedno 30 svjetlosnih godina od EU.Cemu onda ovoliki pritisci.Izgleda da je vazno samo da se dobije odluka o nezavisnosti od Srbije,a o EU otom potom za oboje.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#2498 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by vivaldi »

CSKA wrote:Pa da se ne lazemo i Srbija je jedno 30 svjetlosnih godina od EU.Cemu onda ovoliki pritisci.Izgleda da je vazno samo da se dobije odluka o nezavisnosti od Srbije,a o EU otom potom za oboje.
Ma jasta nego je daleko. Pritisci su u skladu sa vaznosti srbije i kosova i cijelog regiona - to samo u nasim ocima izgleda svjetsko pitanje.

Iz Brisela i Vasingtona svaki dan izadju stotine saopstenja u pravcu cijelog svijeta. Nasi mediji (ko i nigerijski, kolumbijski, kazastanski, novozelandski..) filtriraju samo ono sto je naslovljeno na nas pa se stice taj neki fake osjecaj vaznosti, a u sustini boli nekoga tuki..
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2499 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

17.08.2011. SAD: Nezavisno i suvereno Kosovo ima pravo da vladavinu zakona uvede i na sjever države

Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Philip Reeker rekao je u Prištini da je "Kosovo nezavisna i suverena država i da kao takva ima pravo da vladavinu zakona uvede na cijeloj teritoriji, uključujući i sjever".

Reeker je nakon sastanka sa kosovskim premijerom Hashimom Tachijem rekao da je Kosovo nezavisna i suverena država koja ima pravo da proširi svoju vlast na cijeloj teritoriji zemlje.

"Ovdje je riječ o vladavini zakona, a to je ključni i fundamentalni koncept ne samo ovdje, već u cijeloj Evropi", rekao je Reeker.

Prema njegovim riječima, i posrednik EU u dijalogu Beograda i Prištine Robert Kuper jasno je stavio do znanja da "ne može biti povratka na status quo".

"Ono što je sada potrebno jeste povratak dijalogu i mi se radujemo povratku za pregovarački sto pod okriljem EU početkom septembra", rekao je Reeker, koji je na mjesto zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju postavljen 8. avgusta.

Reeker je rekao da su mu Tachi i ministri u kosovskoj vladi jasno predočili da su "opredijeljeni za vladavinu zakona i dobrobit za sve građane Kosova".

"To je važno za cijeli region", rekao je američki zvaničnik, ističući da uvođenje vladavine zakona na cijeloj teritoriji Kosova ima za cilj da se obezbijedi "kvalitetniji i bezbjedniji" život za sve ljude na Kosovu, uključujući i sjever.

Odgovarajući na pitanje novinara da li podrška SAD tome da Priština proširi vlast na sve dijelove zemlje može da se prevede kao "konkretna podrška Washingtona akcijama kosovske vlade na sjeveru", Reeker je rekao da nije potrebno nikakvo prevođenje, jer je "Kosovo nezavisna i suverena zemlja i ima pravo da vladavinu zakona uvede širom zemlje".

Reeker je naglasio da su granice u regionu određene i da se neće mijenjati, a da podjela Kosova "nije opcija".

Osim predstavnika administracije u Prištini, Reeker će se tokom posjete sastati i sa predstavnicima Eparhije raško-prizrenske u manastiru Gračanici, najavila je Ambasada SAD u Prištini.

http://www.24sata.info/vijesti/regija/7 ... z1VIKOE2QK
:thumbup: ako nekom treba crtati nek se obrati akademskim slikarima SANU i BANU....
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2500 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Pešićeva: Severu specijalni status
IZVOR: BETA, PEŠČANIK
Beograd -- Vesna Pešić ocenila da će međunarodna zajednica verovatno predložiti specijalni status za sever Kosova i da bi Srbija taj predlog trebalo da prihvati.


"Ako to Boris Tadić prihvati, a bilo bi dobro da to uradi, Srbija ne bi ispustila praktično poslednju ponudu i jedini mogući dobitak", smatra ona.

"To bi bio konačni izlazak iz ambisa Kosova, posle vekova opsesivnog samouništavanja i uništavanja i Albanaca i ostalih naroda", navela je Pešićeva u autorskom tekstu na sajtu Peščanika.

Samostalna poslanica Skupštine Srbije je rekla da je "potrebno iz sve snage dati podršku uplašenom Tadiću da prihvati poslednju šansu... Po svoj prilici, Tadić se neće usuditi da prelomi... Jer prihvatanje specijalnog statusa bi značilo priznavanje Kosova".

Prema njenim rečima, Tadić je "izgleda rešio da pripreti EU i spreči rasplet na Kosovu".

"Tako se verovatno neće izbeći da nam stigne ceh uvek iste glupe srpske politike: nećemo dobiti ni članstvo u EU, a od Kosova neće biti baš ništa dobijeno. Onda ostaju samo kuknjava i gusle", navela je Pešićeva.

"I Evropa i Kosovo bila pogrešna politika"
Ona je rekla da je Tadić do sada vodio pogrešnu politiku, kojom je pokušao da se dodvori biračkom telu tako što je na prethodne izbore ušao sa parolom "I Evropa i Kosovo".

"To je bila politika filovanja torte: malo Kosovo, malo EU. A omča se stezala i zato što nije završio sa Haškim tribunalom, a obećao je. Svima je bilo jasno da on igra igru i da neće da preda Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Tu je Srbija izgubila kredibilitet, jer je lagala kako politička volja postoji, ali, eto, ne mogu službe da nađu optužene", napisala je Pešićeva.

Ona je dodala da je Tadić konačno rešio da preda poslednje haške optuženike u trenutku "kada ulazi u sve veće probleme oko Kosova, i kada mu dobijanje kandidature za članstvo Srbije u EU i datum početka pregovora postaju pitanje 'biti ili ne biti'".

"Ali nema odjeka, nema očekivane nagrade... jer je baš sama predaja pokazala da je obojicu krila država i sve vreme pravila komediju od glavnog haškog tužioca Serža Bramerca i EU. Ne prašta se lako ako od onih od kojih zavisiš i u čije redove hoćeš da uđeš praviš budale", navela je Pešićeva.

Ona je naglasila da su zato "velike sile stalno ljute na Srbiju, zbog te prevarantske politike".

Vesna je rekla sve objektivno.I gluposti oko srpske politike i EU i Kosovo,i igranja sa haskim optuzenicima i otpor Taciju da napravi centarlizovano Kosovo.

Vesna ovaj put od mene dobija jedan :thumbup: .
Post Reply