Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Moderator: Chloe
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2479 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
John
Šta je ovo? Došli do 100. stranice i zakočili
Šta je ovo? Došli do 100. stranice i zakočili
- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2480 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Evo da i ja nastavim niz sa prošle stranice. Makedonska pjesma se zove ''Navali se Šar planina'', ali ja ću postaviti bugarsku verziju iste, jer je Sabotinova ozpjevala pjesmu maestralno - boli glava.
''Prituri se planinata''
...
Ljuba žali dan do podne
Majka žali sve do groba.
''Prituri se planinata''
...
Ljuba žali dan do podne
Majka žali sve do groba.
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#2481 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Meni se ne čini da se radi o istoj pjesmi, ja sam ovu bugarsku čuo još vrlo davno u izvođenju hora Misterij bugarskih glasova.Vipera berus wrote:Evo da i ja nastavim niz sa prošle stranice. Makedonska pjesma se zove ''Navali se Šar planina'', ali ja ću postaviti bugarsku verziju iste, jer je Sabotinova ozpjevala pjesmu maestralno - boli glava.
''Prituri se planinata''o
...
Ljuba žali dan do podne
Majka žali sve do groba.
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#2482 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
A ovdje kao muzička podloga za film! Vrlo kulturno!
https://youtu.be/Li4-dyp8wHo
https://youtu.be/Li4-dyp8wHo
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2483 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Opasna - k'o i domaTJi update... šteta što nije bolji snimak.
- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2484 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
fatamorgana wrote: Meni se ne čini da se radi o istoj pjesmi, ja sam ovu bugarsku čuo još vrlo davno u izvođenju hora Misterij bugarskih glasova.
Hmmm...fatamorgana wrote:A ovdje kao muzička podloga za film! Vrlo kulturno!
https://youtu.be/Li4-dyp8wHo
'vako,
Postoji hor ''Misterij bugarskih glasova''. To je ''Ženski vokalni hor bugarske državne radio-televizije'', ali su poznatiji kao ''Misterij bugarskih glasova''. Postoje već preko 50 godina.
Takođe, postoji kompilacijski album bugarskih narodnih pjesama u modernom aranžmanu ''Le Mystère des Voix Bulgares'' (Misterij bugarskih glasova) iz 1975. godine. i koji je rezultat petnaestogodišnjeg rada etnomuzikologa Marcel Celliera. (poslije su izdati volume 2, 3, 4, a volume 2 je dobio i Grammy nagradu). Na tom albumu izvođači su istoimeni hor (MBV) sa solisticama Yanka Rupkina, Kalinka Valcheva i Štefka Sabotinova i folklorni ansambl Filip Kutev.
E, sad ono bitno
I u izvođenju hora MBV, ali i na albumu MBV pjesmu pjeva Štefka Sabotinova. I u filmu je korištena ista verzija, naravno Štefkina.
A vidi sad
Притури са планината
Притури са планината,
че затрупа два овчеря,
че затрупа два овчеря,
два овчеря па другаря.
Първи моли, пусни мене,
мене чака първо любе,
втори моли, пусни мене,
мене чака стара майка.
Прага отваря планината,
ой вази два овчеря.
любе жали ден до пладне,
майка жали чак до гроба.
Navali se Šar planina.
Navali se Šar planina,
i obori tri ovčara, tri čobana.
Propade mi Šar planina,
pritisla mi, pritisla mi tri ovčara, tri čobana.
Prvi ovčar gu se moli:
Pušti mene Šar planino,
imam ženu što me žali.
Drugi ovčar gu se moli:
Pušti mene Šar planino,
imam sestru što me žali.
Treći ovčar gu se moli:
Pušti mene Šar planino,
imam majku što me žali.
Progovara Šar planina:
Žena žali za godinu,
sestra žali tri godine,
majka žali dur do veka.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2485 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Vipera berus wrote:Šta je ovo? Došli do 100. stranice i zakočili

- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2486 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Aaaaa, piupiu
Kad prije napravi ulet
A kad sam već u Bugarskoj, evo i ova. Čuj glasa
I ova pjesma je na nekom od albuma ''Le Mystère des Voix Bulgares'', ali ne znam na kojem.
Kad prije napravi ulet
A kad sam već u Bugarskoj, evo i ova. Čuj glasa
I ova pjesma je na nekom od albuma ''Le Mystère des Voix Bulgares'', ali ne znam na kojem.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2487 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Ma, ko bi mu čitao onoliki Rat i mir da nije izgledao 'nako ljut.medvjed23 wrote:inače, tolstoj je kao mladić jednom skratio duge i guste obrve.. no one su zatim izrasle još gušćešto je obeshrabrilo dalje estetske intervencije
![]()
-
Nocni Monni
- Posts: 367
- Joined: 06/10/2016 18:07
#2488 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Da znaš, ovim tekstićem si mi uljepšao Tolstoja.medvjed23 wrote:![]()
MUSTAFA KRILAŠ DAJE IZJAVU O SLUŽBI
KOD GROFA LAVA NIKOLAJEVIČA TOLSTOJA
Odveo me jedan Belgijanac, rudar, u svoju
domovinu. Potom sam krenuo sam, sve do Odese;
tu me, u jednoj kafani, našao marinski oficir
Pjotr Mihajlovič, grofov zet, i uzeo u službu.
Tolstoj je pitao: „Koliku, Mustafa, platu tražiš?“
Stan, hrana i odijelo. Onda se čudio:
„Treba, Mustafa, da imaš novaca. Doći će
uskoro vrijeme kada će novac vladati svijetom.
Ko bude imao više novaca, biće ugledniji, i
više će ga poštovati.“ Deset rubalja mi odredio.
Isprva mi izgledao čudan. Nosio se seoski,
malo govorio, orao je i kopao, i sam uređivao
svoju sobu. Nikada nije pušio, ali je votke
dosta pio. Noću, dok je pisao, ponekad sam
prilazio ključaonici i virio. Sjedio je za
stolom, pio votku, i pisao, ili dugo gledao
u goli zid. Ujutro je boca bila prazna.
Često sam mu govorio: Podrežite obrve, grofe,
smetaju vam kod pisanja. Nije htio. Neprestano
ih je gladio, kvasio vodom, a noću, kad nije
imao vode pri ruci, i votkom.
Životinje? Mnogo je volio. Držao je konje,
krave, ovce, a u kući imao uvijek četiri-pet
mačaka. Govorio mi je: Onaj ko voli životinje,
dobar je čovjek. I jeste, Tolstoj je bio vrlo
dobar čovjek.
Ne znam. Ja vjerujem u kismet. Vjerujem
u višu silu koja određuje naše puteve. Ja
vjerujem u tu moć, jer ne sumnjam: ona me je,
pedeset godina, i više, vodila na dugom,
izukrštanom putu: Sarajevo, Belgija, Carigrad,
Egipat, Japan, Odesa, Jasna Poljana, Petrograd,
Teheran, Bombaj, Atina…
Kako smo se rastali? Devetstoprve, išao
Tolstoj na Krim, zdravlje da vrati. Ja, svojim
putem. A on mi veli: Idi, Mustafa, idi, i sretno!
Ali znaj, svako je sutra gore od danas.
Nikada ga nisam gotivio, valjda jer sam opčinjen Dostojevskim, ali u inat ću noćas pročitati štogod kratko od njega, mozda "Platnomjera" (predivna pričica o konju u prvom licu, suze su rasipnički tekle kada sam ga prvi čitao, sreća pa nije bilo nikoga da me vidi)
- medvjed23
- Posts: 30194
- Joined: 16/07/2010 13:49
- Location: https://poezijaisve.blog/
- Contact:
#2489 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
tvoja tajna je sigurna s nama 
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#2490 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Freddie Mercury
5 September 1946 – 24 November 1991

5 September 1946 – 24 November 1991

- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#2491 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
dupli (mada za Fredija su i 3 malo
)
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
#2492 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Vipera berus wrote:Evo da i ja nastavim niz sa prošle stranice. Makedonska pjesma se zove ''Navali se Šar planina'', ali ja ću postaviti bugarsku verziju iste, jer je Sabotinova ozpjevala pjesmu maestralno - boli glava.
''Prituri se planinata''
http://www.youtube.com/watch?v=0qYFtjtiJqo
...
Ljuba žali dan do podne
Majka žali sve do groba.
(I hvala - ne smjedoh je ja opet postaviti, jer se kanarinac buni kad vidi da sta ponavljam
Da oprosti kanarinac - pokojna Sofka Sabotinova, slika i zvuk: https://www.youtube.com/watch?v=2w1Qz_gmbiQ
Inace, pjesmu sam prvi put cuo '89 (ili '90, ne sjecam se bas najbolje) u dokumentarcu o ruskim vojnicima koji su bili u Avganistanu (Afganci, rezirao Peter Kosminsky - ako koga zanima: https://rutube.ru/video/de33746f7cf38bf ... 1c183fd7a/)
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
#2498 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Last edited by John Cleese on 24/11/2016 14:21, edited 1 time in total.
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
-
John Cleese
- Posts: 42920
- Joined: 25/05/2010 18:30
