Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#2476 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 »

Veličina samoobmane koju si muslimani dozvoljavaju po pitanju "slobodne volje/izbora", "sudbine", Allahovog "sveznanja" i td. se najbolje može ilustrovati kroz sljedeće razmatranje.

Muslimani vjeruju da je Allah stvorio čovjeka, prvi koji je bio se zvao Adem. Nebitno i da je Muhammed a.s. prvi, to ništa ne mijenja. Ako je Allah "oduvijek" i "prije nego je stvorio Adema" znao tačno kakav će taj Adem biti, znao tačno kakav će svako biti, onda je jedino logično... da je Allah stvorio sve i svakoga u skladu i isključivo po svom znanju. U suprotnom, ispalo bi da Allah djeluje po principu generatora nasumičnih brojeva, gdje ni sam ne zna šta će na kraju ispasti. Ali tu leži problem - ako je znao kakav će biti čovjek A, i prije nego je stvorio prvog čovjeka, onda je Allah *morao* stvoriti čovjeka A upravo takvim da on bude... čovjek A po Allahovom (sve)znanju.

Također, kako Allah navodno "zna sve", uključujući "budućnost", to znači i da Allah je "oduvijek" znao i djela koja će neko počiniti. Drugačije rečeno, Allah je *morao* definisati da još uvijek "nestvoreni" čovjek A počini tačno određena djela, jer Allah to zna i mora biti onako kako Allah zna. Ne može čovjek A sada učiniti nešto što Allah mu nije definisao i odredio da učini, prosto iz razloga što je to nemoguće - jer Allah je "oduvijek" znao da će čovjek A učiniti to što će učiniti. Pa je zato stvorio čovjeka A i stvorio djela koja će isti učiniti, te učinio da čovjek A učini ta djela, kako bi bilo onako kako Allah zna da će biti/da jeste. A mora biti onako kako Allah zna da će biti/da jeste, jer u suprotnom - Allah nije "sveznajući".

Dakle, čovjeku A je oduvijek, i prije nego je stvoren prvi čovjek, tačno definisana ličnost i djela... koje tijelo će imati, kakvog spola će biti, gdje i kada će rođen biti, nivo inteligencije, fiziološke, metaboličke i općenito biološke karakteristike... ukratko - čovjek A je "oduvijek", i prije nego je njegova ideja postala manifestna u fizičkom svijetu, bio tačno i precizno definisan. U suprotnom, da to nije tako, onda bi to značilo da Allah ne zna sve.

Što vodi jednom zaključku. Kako je svaki izbor koji bilo kada napravi nužno pod uticajem stvari koje sam naveo u prethodnom pasusu, onda je jasno kako čovjek A može napraviti samo one izbore koji su usklađeni sa tim stvarima... Jer izbori koje sada čovjek A pravi su uvijek dijelom pod uticajem prijašnjih izbora, ali i stvari gdje se izbor napraviti ne može (npr. mjesto rođenja, roditelji, inteligencija i dr.). Plus - vidjeti treći odlomak.

Toliko o "slobodnoj volji i izboru". Bar sa ovog, uobičajenog za prosječnog muslimana, gledišta.

I naravno, ovo je najpliće moguće razmatranje... Ima ih koji se smatraju integralnim dijelom Božanstva, pa pitanje "slobodne volje/izbora" je apsurdno, jer su oni sami (prema njihovom razmišljanju) "volja/izbor", oni sami su manifestacije "svjesne volje" i tako dalje... Koliko je to nešto prihvatljivo u Islamu je druga priča...
User avatar
A1miR
Posts: 46
Joined: 17/06/2015 21:15
Location: Tuzla (BiH)
Contact:

#2477 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by A1miR »

RNG_25 wrote:Veličina samoobmane koju si muslimani dozvoljavaju po pitanju "slobodne volje/izbora", "sudbine", Allahovog "sveznanja" i td. se najbolje može ilustrovati kroz sljedeće razmatranje.

Muslimani vjeruju da je Allah stvorio čovjeka, prvi koji je bio se zvao Adem. Nebitno i da je Muhammed a.s. prvi, to ništa ne mijenja. Ako je Allah "oduvijek" i "prije nego je stvorio Adema" znao tačno kakav će taj Adem biti, znao tačno kakav će svako biti, onda je jedino logično... da je Allah stvorio sve i svakoga u skladu i isključivo po svom znanju. U suprotnom, ispalo bi da Allah djeluje po principu generatora nasumičnih brojeva, gdje ni sam ne zna šta će na kraju ispasti. Ali tu leži problem - ako je znao kakav će biti čovjek A, i prije nego je stvorio prvog čovjeka, onda je Allah *morao* stvoriti čovjeka A upravo takvim da on bude... čovjek A po Allahovom (sve)znanju.

Također, kako Allah navodno "zna sve", uključujući "budućnost", to znači i da Allah je "oduvijek" znao i djela koja će neko počiniti. Drugačije rečeno, Allah je *morao* definisati da još uvijek "nestvoreni" čovjek A počini tačno određena djela, jer Allah to zna i mora biti onako kako Allah zna. Ne može čovjek A sada učiniti nešto što Allah mu nije definisao i odredio da učini, prosto iz razloga što je to nemoguće - jer Allah je "oduvijek" znao da će čovjek A učiniti to što će učiniti. Pa je zato stvorio čovjeka A i stvorio djela koja će isti učiniti, te učinio da čovjek A učini ta djela, kako bi bilo onako kako Allah zna da će biti/da jeste. A mora biti onako kako Allah zna da će biti/da jeste, jer u suprotnom - Allah nije "sveznajući".

Dakle, čovjeku A je oduvijek, i prije nego je stvoren prvi čovjek, tačno definisana ličnost i djela... koje tijelo će imati, kakvog spola će biti, gdje i kada će rođen biti, nivo inteligencije, fiziološke, metaboličke i općenito biološke karakteristike... ukratko - čovjek A je "oduvijek", i prije nego je njegova ideja postala manifestna u fizičkom svijetu, bio tačno i precizno definisan. U suprotnom, da to nije tako, onda bi to značilo da Allah ne zna sve.

Što vodi jednom zaključku. Kako je svaki izbor koji bilo kada napravi nužno pod uticajem stvari koje sam naveo u prethodnom pasusu, onda je jasno kako čovjek A može napraviti samo one izbore koji su usklađeni sa tim stvarima... Jer izbori koje sada čovjek A pravi su uvijek dijelom pod uticajem prijašnjih izbora, ali i stvari gdje se izbor napraviti ne može (npr. mjesto rođenja, roditelji, inteligencija i dr.). Plus - vidjeti treći odlomak.

Toliko o "slobodnoj volji i izboru". Bar sa ovog, uobičajenog za prosječnog muslimana, gledišta.

I naravno, ovo je najpliće moguće razmatranje... Ima ih koji se smatraju integralnim dijelom Božanstva, pa pitanje "slobodne volje/izbora" je apsurdno, jer su oni sami (prema njihovom razmišljanju) "volja/izbor", oni sami su manifestacije "svjesne volje" i tako dalje... Koliko je to nešto prihvatljivo u Islamu je druga priča...
Poštujem tvoj rezon.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#2478 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by choxnox »

RNG_25 wrote:Samo stavljam stvari u perspektivu. A četvrtu opciju saopšti onima koje će zapasti treća opcija. A to ništa ne mijenja niti dokazuje.

A na ostatak posta, ako Allah da, odgovorim nekom drugom prilikom. Možda.
Nema potrebe da odgovaras jer to od tebe nisam ni ocekivao niti trazio. Samo kazem da se ponasas kontradiktorno. U jednom postu "naginjes" prema Islamu, dok vec u sljedecem onako "teoretises" i postavljas pitanja za koja mislis da ces sagovornika zbuniti jer su na prvu nelogicna. Sve ono nesto, kao-kao trazis, pa se pitas, a ocito sve sa namjerom da izazoves sumnju kod ne bas jako islamski obrazovanih sagovornika.

Kao sto rekoh, radi sta hoces, ali pomalo postajes ofiran sa tim nacinom diskusije. Cak bih se usudio reci da od takvog nacina imas korist (vjerovatno finansijsku) jer se redovno vrtis po podforumu Religija i to u topicima koji se ticu Islama.

I da, unaprijed da ti kazem da nema potrebe da na ovo odgovaras, nemoj se dzabe zamarati.

A1miR wrote:Da ne pomislis da nisam postovao tvoj trud. Procitao sam sve sto si napisao, ali sto sam i planirao poslije toga pitati, drugi su clanovi foruma vec pitali, pa da se ne ponavljamo.

I dalje ostaje na istome. Ko zeli vjerovati, naci ce nacin i razlog, te izbjeci prepreke razuma.

A buduci da je Allah prije mog rodjenja znao gdje cu biti rodjen i kakav cu zivot zivljeti, te kako cu razmisljati, onda je Licno On odredio da cu ja biti atesita. Jer i prije mog rodjenja je On znao da cu ja biti ateista, pricamo o istom filmu, bez obzira gledao ga isti lik vise puta, pa poslije zajedno sa prijateljima, radnja filma ostaje ista, 'Almir je ateista'. Tako da, kako god okrenes, ja sam Allahova volja, te moj ateizam je isto Njegova volja i na kraju cu zbog toga sto sam ateista, sto je Njegova licna volja, ja gorjeti u vjecnoj vatri... Hm hm hm... Da je sud u pitanju, imao bih prituzbu :D

Elem, Allah je vjecan i bice vjecan...U tom slucaju, obzirom da je zemlja, 'naucno' dokazano, stara nesto iznad 4 miljarde, a da ce kad tad zavrsiti svoje, to je onda nista drugo nego milioniti dio milisekunde u Allahovom zivotu. Onako, sad i shvatam Njegov gnjev i volju da kaznjava ljude, citavu vjecnost je cekao na milioniti milisekundardni momenat zabave :) Doduse, jedino ako je i 'vanzemaljcima' u ovoj a i u drugim galaksijama, te univerzumima gospodar. Et, koliko god ovo zvucalo smijesno i nekulturno sa moje strane, ovo je nista drugo ne cisto logican zakljucan vodjen ''''''cinjenicama'''''' (namjerno vise navodnika) navedenim u Kur'anu :) Nije do mene, tako pise i tako ja skontah :D
Vidi, nije meni cilj ikoga ubjedjivati ni u sta, ali ako vidim da se neko muci oko necega na sta drugi nisu dali odgovor onda se potrudim da pojasnim ako mogu.

Nije Allah dz.s. tebi odredio da ces biti ateista, ali ti je odredio pod kakvim okolnostima ces se roditi i pod kakvim okolnostima ces zivjeti. Ti si ateista zato sto ti to zelis. Allah dz.s. nije okrutan da tebe ucini ateistom i da ti nemas prilike vratiti se vjeri i onda da te na kraju stavi u Dzehennem.

Kako mozes reci da te Allah dz.s. ucinio ateistom i da nemas izbora kada ti je dao priliku i uputio te da cujes o Islamu? Do tebe je hoces li Islam prihvatiti ili ne.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#2479 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 »

Kad se ostane bez argumenata pribjegava se "analizama ličnosti". Očekivano doduše...
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#2480 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by choxnox »

RNG_25 wrote:Kad se ostane bez argumenata pribjegava se "analizama ličnosti". Očekivano doduše...
Pa ne moras se odmah ljutiti i pribjegavati trolanju teme i sagovornika zato sto sam ti pogodio zicu i zato sto znam tacno sta radis na ovom forumu i s kojim ciljem.
User avatar
A1miR
Posts: 46
Joined: 17/06/2015 21:15
Location: Tuzla (BiH)
Contact:

#2481 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by A1miR »

choxnox wrote: Nije Allah dz.s. tebi odredio da ces biti ateista, ali ti je odredio pod kakvim okolnostima ces se roditi i pod kakvim okolnostima ces zivjeti. Ti si ateista zato sto ti to zelis. Allah dz.s. nije okrutan da tebe ucini ateistom i da ti nemas prilike vratiti se vjeri i onda da te na kraju stavi u Dzehennem.

Kako mozes reci da te Allah dz.s. ucinio ateistom i da nemas izbora kada ti je dao priliku i uputio te da cujes o Islamu? Do tebe je hoces li Islam prihvatiti ili ne.
Ti uporno drugo i to nerazmno, a ja uporno prvo, i to razumno. Da se ne ponavljamo, a ponavljamo se ako nisi primjetio.
A1miR wrote: A buduci da je Allah prije mog rodjenja znao gdje cu biti rodjen i kakav cu zivot zivljeti, te kako cu razmisljati, onda je Licno On odredio da cu ja biti atesita. Jer i prije mog rodjenja je On znao da cu ja biti ateista, pricamo o istom filmu, bez obzira gledao ga isti lik vise puta, pa poslije zajedno sa prijateljima, radnja filma ostaje ista, 'Almir je ateista'.
Da ne bi ovako spamali do sutra, u redu je. Neka bude eto nerijeseno :D da se niko ne osjeca uvrijedjen. Ali zaista i doista :)
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#2482 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 »

choxnox wrote:
RNG_25 wrote:Kad se ostane bez argumenata pribjegava se "analizama ličnosti". Očekivano doduše...
Pa ne moras se odmah ljutiti i pribjegavati trolanju teme i sagovornika zato sto sam ti pogodio zicu i zato sto znam tacno sta radis na ovom forumu i s kojim ciljem.
Tvrdnja bez dokaza se bez dokaza i odbacuje.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#2483 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by choxnox »

A1miR wrote:
choxnox wrote: Nije Allah dz.s. tebi odredio da ces biti ateista, ali ti je odredio pod kakvim okolnostima ces se roditi i pod kakvim okolnostima ces zivjeti. Ti si ateista zato sto ti to zelis. Allah dz.s. nije okrutan da tebe ucini ateistom i da ti nemas prilike vratiti se vjeri i onda da te na kraju stavi u Dzehennem.

Kako mozes reci da te Allah dz.s. ucinio ateistom i da nemas izbora kada ti je dao priliku i uputio te da cujes o Islamu? Do tebe je hoces li Islam prihvatiti ili ne.
Ti uporno drugo i to nerazmno, a ja uporno prvo, i to razumno. Da se ne ponavljamo, a ponavljamo se ako nisi primjetio.
Pa tako odmah reci na pocetku da nisi dosao na temu da ti se nesto pojasni nego si dosao da filozofiras i da se naprdjujes na ovu temu. Ja nerazumno, ali zato ti prstis razumnim argumentima :lol: Ok, nek ti bude. Zaista ne zelim svoje vrijeme trositi na isprazne razgovore u sitne sate. Da si dosao prije 10 godina mozda bih i imao vremena za to.

A1miR wrote:
A1miR wrote: A buduci da je Allah prije mog rodjenja znao gdje cu biti rodjen i kakav cu zivot zivljeti, te kako cu razmisljati, onda je Licno On odredio da cu ja biti atesita. Jer i prije mog rodjenja je On znao da cu ja biti ateista, pricamo o istom filmu, bez obzira gledao ga isti lik vise puta, pa poslije zajedno sa prijateljima, radnja filma ostaje ista, 'Almir je ateista'.
Da ne bi ovako spamali do sutra, u redu je. Neka bude eto nerijeseno :D da se niko ne osjeca uvrijedjen. Ali zaista i doista :)
Pa vidis da si analogiju sa filomom (ne)namjerno pogresno protumacio. Nije poenta analogije radnja filma, nego da ti znas nesto sto tvoj prijatelj ne zna. Ali s obzirom da ono gore prethodno, znam ja da ti kontas na sta sam ja mislio ali zelis malo da "argumentovano" razgovaras sa bilo kojim od vjernika. Izgleda da ti je ili dosadno ili uzaludno pokusavas dokazati da Bog ne postoji. I za ovo ti isto vrijedi kao i ono gore.

RNG_25 wrote:
choxnox wrote:Pa ne moras se odmah ljutiti i pribjegavati trolanju teme i sagovornika zato sto sam ti pogodio zicu i zato sto znam tacno sta radis na ovom forumu i s kojim ciljem.
Tvrdnja bez dokaza se bez dokaza i odbacuje.
Nije to tvrdnja nego cinjenica pokrijepljena dokazima.
User avatar
A1miR
Posts: 46
Joined: 17/06/2015 21:15
Location: Tuzla (BiH)
Contact:

#2484 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by A1miR »

choxnox wrote:Izgleda da ti je ili dosadno ili uzaludno pokusavas dokazati da Bog ne postoji. I za ovo ti isto vrijedi kao i ono gore.
Druze, postojanje Boga se evo, 'uzaludno' dokazuje vec nesto iznad 2000 godina. Mislim na ove 'danasnje' Bogove. Da ne pricam o stotinama hiljada godina prije od kako se vjerovalo u kamenje, Boga sunca, Boga vode, Boga zetve, Boga kirije, Boga viceva itd itd. Nije stvar dosade, vise je u pitanju morbidna znatizelja jer pokusavam da shvatim kako ljudi sami sebe ubijede u nesto tako dogmaticno sto zabranjuje razumna pitanja.

Niko mi nije gore odgovorio na prethodno pitanje. Da li je incest izmedju brata i sestre dozvoljen, jer kako sam upucen, Adam i Hava su prvi ljudi na svijetu, tj dvoje koji su boravili u dzenetu, pa ih je Bog kaznio i poslao na zemlju. Produkt covjecanstva vidim samo kroz incest-odnose njihove djece radi razmoznavanja?
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#2485 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 »

choxnox wrote:
RNG_25 wrote:
choxnox wrote:Pa ne moras se odmah ljutiti i pribjegavati trolanju teme i sagovornika zato sto sam ti pogodio zicu i zato sto znam tacno sta radis na ovom forumu i s kojim ciljem.
Tvrdnja bez dokaza se bez dokaza i odbacuje.
Nije to tvrdnja nego cinjenica pokrijepljena dokazima.
Gore navedeni citati, a i neki dolje, su primjeri kako neki ljudi "razmišljaju" i donose "zaključke".

Rekao si, citiram:
Nema potrebe da odgovaras jer to od tebe nisam ni ocekivao niti trazio. [1] Samo kazem da se ponasas kontradiktorno. [2] U jednom postu "naginjes" prema Islamu, dok vec u sljedecem onako [3] "teoretises" i postavljas pitanja za koja mislis da ces sagovornika zbuniti jer su na prvu nelogicna. Sve ono nesto, kao-kao trazis, pa se pitas, a [4] ocito sve sa namjerom da izazoves sumnju kod ne bas jako islamski obrazovanih sagovornika.

Kao sto rekoh, radi sta hoces, ali [5] pomalo postajes ofiran sa tim nacinom diskusije. Cak bih se usudio reci da od takvog nacina [6] imas korist (vjerovatno finansijsku) jer se redovno vrtis po podforumu Religija i to u topicima koji se ticu Islama.

I da, unaprijed da ti kazem da nema potrebe da na ovo odgovaras, nemoj se dzabe zamarati.
Dakle, [1] subjektivna percepcija, [2] pretpostavka, [3] još jedna pretpostavka i komentar na moje namjere, [4] tvrdnja bazirana na subjektivnoj percepciji "očitih" dokaza mojih namjera, [5] kako god, [6] još jedna tvrdnja bez materijalnog (ili ikakvog) dokaza... predstavljaju za neke ljude "činjenice potkrijepljene dokazima".

Zapravo, jedino za šta je sve ovo dokaz jeste kako malo je potrebno da se vjeruje u bilo šta, kada ovakve stvari predstavljaju "činjenice potkrijepljene dokazima". Samim time, postojanje religija, mitova i legendi, raznih čudesa i svega ostalog u šta milijarde vjeruju je pravilo, ništa neobično i sasvim očekivano... a manjina će da prema tome bude skeptična.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#2486 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by todd_smith »

Kada je svecanost i kada se klanja za lejletu-l-kadr?

Nedelja ili ponedjeljak?
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#2487 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Almond »

todd_smith wrote:Kada je svecanost i kada se klanja za lejletu-l-kadr?

Nedelja ili ponedjeljak?
U ponedjeljak,ako Bog da.

Samo,po Allahovoj volji noć Kadra ne bude uvijek za 27-u noć :D

Klanjaj,razmišljaj... sve ove preostale noći Ramazana,sam u domu ili u nekoj od džamija gdje se klanja noćni namaz.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#2488 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by todd_smith »

Almond wrote:
todd_smith wrote:Kada je svecanost i kada se klanja za lejletu-l-kadr?

Nedelja ili ponedjeljak?
U ponedjeljak,ako Bog da.

Samo,po Allahovoj volji noć Kadra ne bude uvijek za 27-u noć :D

Klanjaj,razmišljaj... sve ove preostale noći Ramazana,sam u domu ili u nekoj od džamija gdje se klanja noćni namaz.
Ma ok je sve to, znam ja, nisam ja sezonski vjernik :wink:

Nego nesto poceli razgovarati i jedni pricaju u nedjelju jer je to UOCI 27. noci, dok drugi govore da je ponedjeljak jer je to 27. noc, pa zato pitam :mrgreen:
User avatar
Capajebo
Posts: 22031
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#2489 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Capajebo »

todd_smith wrote: Nego nesto poceli razgovarati i jedni pricaju u nedjelju jer je to UOCI 27. noci, dok drugi govore da je ponedjeljak jer je to 27. noc, pa zato pitam :mrgreen:
Hajmo malo logike, ako se kaze 27 noc ramazana, kako oda UOCI 27 noci? :mrgreen: :lol:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#2490 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by todd_smith »

Capajebo wrote:
todd_smith wrote: Nego nesto poceli razgovarati i jedni pricaju u nedjelju jer je to UOCI 27. noci, dok drugi govore da je ponedjeljak jer je to 27. noc, pa zato pitam :mrgreen:
Hajmo malo logike, ako se kaze 27 noc ramazana, kako oda UOCI 27 noci? :mrgreen: :lol:
Pa to sam i ja govorio ali nekako me pred sehur smuntase logikom tipa:

Nedjelja je 26. dan ramazana tj poslije iftara/jacije to je vec uoci 27. noci :lol: :lol: :lol:
User avatar
Capajebo
Posts: 22031
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#2491 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Capajebo »

todd_smith wrote:
Capajebo wrote:
todd_smith wrote: Nego nesto poceli razgovarati i jedni pricaju u nedjelju jer je to UOCI 27. noci, dok drugi govore da je ponedjeljak jer je to 27. noc, pa zato pitam :mrgreen:
Hajmo malo logike, ako se kaze 27 noc ramazana, kako oda UOCI 27 noci? :mrgreen: :lol:
Pa to sam i ja govorio ali nekako me pred sehur smuntase logikom tipa:

Nedjelja je 26. dan ramazana tj poslije iftara/jacije to je vec uoci 27. noci :lol: :lol: :lol:
Nedaj se zbunit, jer je nedjelja 25 dan ramazana, nedjelja na ponedjeljak 26 noc ramazana :mrgreen:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#2492 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by choxnox »

RNG_25 wrote:
Gore navedeni citati, a i neki dolje, su primjeri kako neki ljudi "razmišljaju" i donose "zaključke".

Rekao si, citiram:
Nema potrebe da odgovaras jer to od tebe nisam ni ocekivao niti trazio. [1] Samo kazem da se ponasas kontradiktorno. [2] U jednom postu "naginjes" prema Islamu, dok vec u sljedecem onako [3] "teoretises" i postavljas pitanja za koja mislis da ces sagovornika zbuniti jer su na prvu nelogicna. Sve ono nesto, kao-kao trazis, pa se pitas, a [4] ocito sve sa namjerom da izazoves sumnju kod ne bas jako islamski obrazovanih sagovornika.

Kao sto rekoh, radi sta hoces, ali [5] pomalo postajes ofiran sa tim nacinom diskusije. Cak bih se usudio reci da od takvog nacina [6] imas korist (vjerovatno finansijsku) jer se redovno vrtis po podforumu Religija i to u topicima koji se ticu Islama.

I da, unaprijed da ti kazem da nema potrebe da na ovo odgovaras, nemoj se dzabe zamarati.
Dakle, [1] subjektivna percepcija, [2] pretpostavka, [3] još jedna pretpostavka i komentar na moje namjere, [4] tvrdnja bazirana na subjektivnoj percepciji "očitih" dokaza mojih namjera, [5] kako god, [6] još jedna tvrdnja bez materijalnog (ili ikakvog) dokaza... predstavljaju za neke ljude "činjenice potkrijepljene dokazima".

Zapravo, jedino za šta je sve ovo dokaz jeste kako malo je potrebno da se vjeruje u bilo šta, kada ovakve stvari predstavljaju "činjenice potkrijepljene dokazima". Samim time, postojanje religija, mitova i legendi, raznih čudesa i svega ostalog u šta milijarde vjeruju je pravilo, ništa neobično i sasvim očekivano... a manjina će da prema tome bude skeptična.
Dobro, evo priznajem 50% je sansa da to radis iz finansijskih, a 50% je sansa da to radis iz ideoloskih razloga. Sve ostalo sto sam rekao je tacno.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#2493 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by RNG_25 »

choxnox wrote:Dobro, evo priznajem 50% je sansa da to radis iz finansijskih, a 50% je sansa da to radis iz ideoloskih razloga. Sve ostalo sto sam rekao je tacno.
Zar svaki musliman ne radi sve iz istih takvih razloga? I zar "ideološki" razlozi kod muslimana nisu dio materijalnih razloga (u okviru kojeg su i finansijski)? Radi i jesu.
User avatar
Libyano
Posts: 480
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#2494 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Libyano »

Tesko je prosjecnom insanu shvatiti pitanje Bozije volje i Bozijeg znanja. Ulema se po tim pitanjima razlikuje jednako kao sto se razlikuju u misljenjima kada su pravne teme u pitanju. Tako pored pravnih skola postoje i dogmatske. Najpoznatije i najrasurenije su Esarijska i Maturidijska. U pitanju je kolizija najbitnijih Bozijih svojstava, volje i znanja i sa druge strane nacela slobodne volje i pratece odgovornosti. Da li je Allah dz.s. predodredio sve, ukljucujuci i ko ce biti vjernik a ko ne, ili ljudi imaju slobodu, i koji je domen te slobode. Najbolje je potraziti u literaturi, posto se tu ima o cemu pricati danima...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2495 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Libyano wrote:Tesko je prosjecnom insanu shvatiti pitanje Bozije volje i Bozijeg znanja. Ulema se po tim pitanjima razlikuje jednako kao sto se razlikuju u misljenjima kada su pravne teme u pitanju. Tako pored pravnih skola postoje i dogmatske. Najpoznatije i najrasurenije su Esarijska i Maturidijska. U pitanju je kolizija najbitnijih Bozijih svojstava, volje i znanja i sa druge strane nacela slobodne volje i pratece odgovornosti. Da li je Allah dz.s. predodredio sve, ukljucujuci i ko ce biti vjernik a ko ne, ili ljudi imaju slobodu, i koji je domen te slobode. Najbolje je potraziti u literaturi, posto se tu ima o cemu pricati danima...
Najbolje je to prihvatiti kao datost, kao jednu dogmu ako tako vise volite. Razglabanje o ovome moze biti kontraproduktivno. Upravo na konto ovog pitanja su se pojavile dve sekte u Islamu, kaderije i dzebrije. I jedni i drugi su otisli u krajnosti glede ovog pitanja, dok je prava mera srednji put.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#2496 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Romanista 101% »

jel haram klanjati u dresu fudbalskog kluba :) :roll:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#2497 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

Romanista 101% wrote:jel haram klanjati u dresu fudbalskog kluba :) :roll:

samo u dresu sarajeva :D :lol: :mrgreen:

šala,
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#2498 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Romanista 101% »

Diwan wrote:
Romanista 101% wrote:jel haram klanjati u dresu fudbalskog kluba :) :roll:

samo u dresu sarajeva :D :lol: :mrgreen:

šala,
Salu na stranu ja sam stvarno cuo da crvena boja nije preporucljiva ni za muske ni za zenske, e sad koliko je to tacno ja ne znam
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2499 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Diwan wrote:
Romanista 101% wrote:jel haram klanjati u dresu fudbalskog kluba :) :roll:

samo u dresu sarajeva :D :lol: :mrgreen:

šala,
Smatram da je neukusno klanjati u dresu crvenih sejtana, jer oni su Iblisova stranka. :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 9947
Joined: 25/05/2013 23:49

#2500 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by apsidejzi »

Towelie wrote:
Diwan wrote:
Romanista 101% wrote:jel haram klanjati u dresu fudbalskog kluba :) :roll:

samo u dresu sarajeva :D :lol: :mrgreen:

šala,
Smatram da je neukusno klanjati u dresu crvenih sejtana, jer oni su Iblisova stranka. :lol:
Jednom je moj jaran otisao u dzamiju na dzumu sa dresom Chichago Bulls-a. Niko mu nije nista rekao, ali ga je poslije bilo stid kad je skontao da se zaboravio presvuci. :D :D :D :D
Post Reply