Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2451 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by madner »

Srbska vojska je dovoljno jaka da zauzme Kosovo, kada bi Taci odlucio da se usprotivi zelji NATO snaga. Da su htjeli da se bore za isto, 3 armija je bila tu pa su se povukli nakon sto su izgubili 3 tenka za napuhavanja i 2 oklopna transportera zbog opijanja vozaca :D
User avatar
CSKA
Posts: 3628
Joined: 20/02/2008 16:28

#2452 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by CSKA »

Sta to nudi EU,da se napravi RS na Kosovu :lol: . Bolje odma albanci da odustanu od sjevera Kosova,ako je to istina.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2453 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Zasto Srbi ne traze zamjenu stanovnistva, pa da se Srbi sa sjevera Kosova humano presele u region Bujanovca i Presevske doline na jugu Srbije a Albanci na sjever Kosova i mirna Srbija i mirno Kosovo?
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2454 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Helikopter wrote:Zasto Srbi ne traze zamjenu stanovnistva, pa da se Srbi sa sjevera Kosova humano presele u region Bujanovca i Presevske doline na jugu Srbije a Albanci na sjever Kosova i mirna Srbija i mirno Kosovo?
Ne može,ostade onda Albancima rudnik Trepča,simbol kolevke! :D

Image
Neposlusna
Posts: 295
Joined: 03/04/2009 11:46

#2455 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Neposlusna »

Samo se vi sprdajte, Srbi su se jutros slozili sa ciscenjem barikada i balvana. Totalnu kontrolu preuzima Kfor.
Sta su mislili, da ce im to ustrajati. :lol: :lol: :lol: :skoljka:
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2456 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Neposlusna wrote:Samo se vi sprdajte, Srbi su se jutros slozili sa ciscenjem barikada i balvana. Totalnu kontrolu preuzima Kfor.
Sta su mislili, da ce im to ustrajati. :lol: :lol: :lol: :skoljka:
Eto drva za zimu!Kad sada po Kosovu zabruje motorke! :D
Univerzim-BL
Posts: 66
Joined: 04/07/2011 19:01

#2457 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Univerzim-BL »

Nego.. ko isjece moju sumu da bogda mu se kuca zapalila,ja jutros dodjoh na njivu kad pola sume mi nema i medzu mi iskrcili majku im Lopovski idem namah u miliciju da prijavim kradju Drvai sjecu sume.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2458 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

Univerzim-BL wrote:Nego.. ko isjece moju sumu da bogda mu se kuca zapalila,ja jutros dodjoh na njivu kad pola sume mi nema i medzu mi iskrcili majku im Lopovski idem namah u miliciju da prijavim kradju Drvai sjecu sume.
Drvo i šuma na stranu,ali radi međe se u BiH najlakše glava gubi! :D
Univerzim-BL
Posts: 66
Joined: 04/07/2011 19:01

#2459 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Univerzim-BL »

prljavi Hare wrote:
Drvo i šuma na stranu,ali radi međe se u BiH najlakše glava gubi! :D
samo da zapecem kruh idem da vidim koje krcio moju medju

User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2460 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Avanturisti na sjeveru Kosova

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15297699,00.html

Image
Nakon incidenata na graničnim prelazima KFOR preuzeo kontrolu
Nastavak pregovora zbog napetog stanja na graničnim prelazima između Kosova i Srbije i danas komentarišu njemački mediji. Neki smatraju kako bi novo povlačenje granica na Kosovu ugrozilo brojne druge granice na Balkanu.

Image
NATO nikada nije ni pokušao da uspostavi punu kontrolu na sjeveru
Kada je KFOR u ljeto 1999. preuzeo kontrolu nad Kosovom, zaustavio se na Ibru. Područje naseljeno Srbima sjeverno od rijeke Ibar međunarodna zajednica nikad nije mogla da kontroliše - ili nije htjela? Ovako o stanju na Kosovu piše list "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i nastavlja:

"Ni UN-ova prelazna uprava nikada nije ozbiljno pokušavala da preuzme kontrolu na sjeveru. Svi su se pomirili s tim da na tom području posljednju riječ ima Beograd. Ništa se nije promijenilo ni nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost. Vlada u Prištini nema nikakav uticaj na sjeveru te zemlje. Spor oko carinskih pečata tako je ustvari samo tehnički detalj spora koji se vuče još od 1912. godine kada su se oko tih teritorija otimale Srbija i Albanija.

Prije 99 godina Srbija je protjerala Osmansko carstvo s tih prostora. Sada Beograd želi da zadrži makar dio teritorija osvojenih u Balkanskim ratovima. Stoga bi EU morala da istraje u zahtjevima da Srbija može da postane kandidat za članstvo u Uniji samo ako vodi dobrosusjedsku politiku u regiji. To važi i za njen odnos prema Kosovu, iako se perspektiva Kosova za članstvo u EU još uvijek nalazi u dalekoj budućnosti", piše "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Pojas bezakonja

Image
Barikade lokalnih Srba u mjestu Rudare
Incidenata na granici između Srbije i Kosova više nema, ali spor time nije riješen, napominje "Süddeutsche Zeitung":

Trupe NATO saveza žele da samo privremeno kontrolišu granične prelaze na sjeveru Kosova. One će istovremeno ignorisati odluku vlade u Prištini o embargu na proizvode iz Srbije. Kosovski premijer Tači embargom želi da prisili Srbiju da prizna carinske pečate Kosova. Još jedan cilj vlade u Prištini bio je da se akcijom specijalne policije uspostavi državni autoritet na sjeveru.

U ovom trenutku kosovskoj vladi to nije pošlo za rukom. Tači je protiv svoje volje morao da prihvati dogovor Srbije i KFOR-a.

Image
Hašim Tači nije uspio u svojim namjerama
Pojas na sjeveru Kosova ostaje prostor bezakonja u kojem cvjetaju kriminal i korupcija. Time su pogođeni ostali dijelovi Kosova. Uloga misije EU je ustvari bila da sa tome stane u kraj. Brisel u ovom slučaju djeluje bez jasnog pravca. Sve dok i pet preostalih članica EU ne priznaju Kosovo, ne treba računati da će Unija imati jedinstven stav.

Upravo zato Beograd i ne vidi razlog zašto bi se odrekao Kosova i predlaže podjelu te zemlje. To bi postavilo znak pitanja iznad cjelokupnog poslijeratnog poretka na Balkanu. To bi ohrabrilo one koji bi da imitiraju Beograd da učine isto i zatraže promjene granica.

EU mora obje strane dovesti za pregovarački sto i prisiliti ih na nastavak razgovora. Pri tome se obje strane moraju osloboditi njihovih iluzija. Niti Beograd može povratiti Kosovo, niti Priština može ostvariti suverenitet na sjeveru avanturističkim akcijama specijalaca.

Autor: Azer Slanjankić

Odg. ur.: Jasmina Rose
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#2461 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by kiky »

pa hočel sad srbija uvozit robu iz kosova i izvozit na kosovo ili če opet pokušat da trpa svoje smeče a da ne uvozi s kosova ...
ko kontrološe ta dva uboga kvazi granična prelaza i kako če to izgledat ...
User avatar
pici
Posts: 46379
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2462 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by pici »

Kosovo
Balvani čekaju odluku Skupštine u Leposaviću :mrgreen:

Image

http://www.slobodnaevropa.org/content/b ... 90569.html
e i Hovi s SLOBOdne europe vala se zaHebaju šHo jes yes :oops: :mrgreen:


edit: novi festival poslije GHuČe "Balvanijada" :mrgreen:
Last edited by pici on 08/08/2011 21:45, edited 1 time in total.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#2463 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Bosnolog »

Janjić: Najveći gubitnici kosovske krize par tajkuna iz Srbije
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/27032 ... -iz-Srbije
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#2464 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by prljavi Hare »

SVI NA SVOJA RADNA MESTA! :D


БОГДАНОВИЋ: СРБИ ПРИПРАВНИ И ПОСЛИЈЕ БАРИКАДА

Српски министар за Косово и Метохију Горан Богдановић је рекао да ће Срби са сјевера Косова остати приправни и послије уклањања барикада.


Инфо
20:07 | 08/08/2011

Извор: СРНА
Image
Фото: ТАНЈУГ


Он је рекао да ће Срби са Косова донијети исправну одлуку и уклонити барикаде, али да ће остати приправни и да неће распуштати кризне штабове, додавши да се "апсолутно не може имати поверење" у међународну заједницу.

Богдановић је навео за Б92 да је "у посљедњих 12 година имао ту несрећу да је учествовао у свим разговорима о рјешавању проблема и увијек , или у већини случајева, из међународне заједнице су изигравали српску страну".

Он каже да ЕУ и САД треба да изврше притисак на Приштину да би пристала да се мирним путем ријеше сви проблеми.

"Не можемо једностраним потезима, не можемо претњама, не можемо ратом. Мислим да смо све то имали и видимо где смо дошли. Доста је барикада, доста је проблема, доста је сукоба. И то стално говоримо. Овим споразумом са КФОР-ом смо хтели да дамо шансу дијалогу", истакао је Богдановић.

Ђ.В.


Ono što je Bogdanović želio da kaže je:"SNAJPERISTI!NE MIČITE!GDJE STE,TU I OSTAJETE!" :D

Tako je lako čitati velikosrpske poteze,jednom kada prođeš njihovu školu! :dance: :dance: :dance:
User avatar
tbv
Posts: 882
Joined: 19/12/2010 14:46
Location: _______________
Contact:

#2465 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tbv »

Srpski analitičari: Tadić mora prihvatiti novu realnost i priznati Kosovo
http://www.tacno.net/Novost.aspx?id=8307
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#2466 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by kiky »

imal neki rok za uklanjanje barikada ...
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#2467 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Bosnolog »

kiky wrote:imal neki rok za uklanjanje barikada ...
Nema :mrgreen:
Fotogalerija: Sever Kosova
Barikada, srpska sudbina
Image
http://www.e-novine.com/fotogalerija/fo ... dbina.html
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2468 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Alfons Kauders »

Bosnolog wrote:
kiky wrote:imal neki rok za uklanjanje barikada ...
Nema :mrgreen:
Fotogalerija: Sever Kosova
Barikada, srpska sudbina
Image
http://www.e-novine.com/fotogalerija/fo ... dbina.html
svaka slicnost sa balvan revolucijom u hrvatskoj je namjerna... :D

Image

a ishod... ima u wikipediji vec... :D
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2469 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

POLITIKA | 10.08.2011

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15 ... 2-xml-mrss

Sporazum Srbije i Kosova ostavio nedoumice

Sporazum Srbije i Kosova ostavio je mnoge nedoumice, iako su pojedinačno navedene sporne tačke. Rezultat se različito tumači i u Beogradu i Prištini, a na Kosovu se smatra kako je položaj Prištine nešto bolji.

Image

Prema sporazumu, KFOR će nadzirati granične prijelaze Jarinje i Brnjak najmanje do 15. rujna. Preduvjet svakog sporazuma je i uklanjanje barikada, što se postepeno događa na terenu. Srbija nema prigovora na način kako se on provodi, jer kako je izjavio tajnik u srbijanskom Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović, međunarodne snage su "tolerantne kada je u pitanju rok za uklanjanje barikada". Uopće, sporazum su čelnici Srbije ocijenili "dobrim, mada ne i idealnim" i donekle čudi kako je i Priština ovaj sporazum predstavila kao - vlastitu pobjedu i utvrđivanjem suvereniteta na sjeveru Kosova.

Kupovina vremena

Image
Barikade na sjeveru Kosova neugodno podsjećaju na situaciju u BiH i Hrvatskoj 1991. i 1992.

Istina je vjerojatno negdje na sredini, smatra kosovski analitičar i ekonomski ekspert Ibrahim Redžepi: "Vlada doza zbunjenosti ovim sporazumom jer se ono, kako ga predstavlja kosovska Vlada, ne poklapa s onim što govore Boris Tadić i kosovski Srbi. Sporazum je zapravo način da se kupi vrijeme, da se smanje napetosti i nije trajno rješenje koje će zadovoljiti Prištinu. “Afrim Hoti, politolog sa Prištinskog sveučilišta, ukazuje kako se čuju sve glasniji pozivi i Beogradu i Prištini neka se vrate za pregovarački stol. Hoti smatra da se i kosovski Srbi mogu radovati sporazumu jer on zaustavlja šverc i kriminal. "Sporazum koristi i jednima i drugima. Srbi konačno mogu ukloniti barikade dok kosovska strana ima bolju poziciju pred slijedeću rundu pregovora. Provodi se odluka Prištine o reciprocitetu ekonomskih odnosa sa Srbijom, iako dva granična prijelaza nisu sasvim ovisna o Prištini, nego i od KFOR-a."

Poređenje s Hrvatskom

Prištinski analitičar Bajram Redžepi ipak je oprezan i poziva međunarodnu zajednicu da dobro promatra, što se tamo zbiva: "Slike sa sjevera Kosova me podsjećaju na prve dane rata u Hrvatskoj. Ali mi više nismo u 1990. ili 1991. godini i ne mogu niti zamisliti da će doći do ozbiljnije eskalacije. Usprkos tome, zaoštravanje je uvijek moguće i međunarodna zajednica mora biti mnogo aktivnija i da vrši pritisak i na Prištinu i na Beograd kako bi se došlo do trajnog rješenja.“

Autori: Esat Ahmeti
Odg. urednica: Jasmina Rose
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2470 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

POLITIKA | 10.08.2011

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15 ... 2-xml-mrss

Podjela Kosova je apsolutno neprihvatljiva

Image
Volfgang Išinger

„Ideje (o podjeli Kosova) apsolutno su neprihvatljive. Posredovanje generala Bilera takođe ukazuje da KFOR Kosovo posmatra kao integralnu državu“, kaže za DW Volfgang Išinger, nekadašnji povjerenik EU za Kosovo.

Dojče vele: General Erhard Biler proteklih dana nije brinuo samo o bezbjednosti, nego je i posredovao u sporu. Sada su Srbi nejedinstveni i postavlja se pitanje da li je zaista moguće izbjeći eskalaciju na Kosovu?

Volfgang Išinger: Veoma se nadam u to i želim da izrazim posebno poštovanje prema generalu Bileru koga lično poznajem i cijenim odavno. Mislim da je kao komandant KFORa veoma mnogo učinio, jer je umio da – umjesto da posmatra eskalaciju – predloži rješenje koje su onda obje strane, bar u principu, prihvatile. Mislim da ne bi smjelo biti nikakvih izgovora, obje strane moraju i sprovesti ono što je dogovoreno. I sada čekamo da kosovski Srbi sprovedu svoj dio.

Kako ocjenjujete situaciju na Kosovu, i uopšte na Balkanu, kada je o bezbjednosti riječ. Da li se još mogu očekivati manji sukobi ili je to prošlost?

Bilo bi lijepo da do ovog sukoba oko granice i trgovine između Srbije i Kosova uopšte nije došlo. To su problemi koji su odavno morali biti rješeni. Mislim da je važno podsjetiti sve, posebno zvaničnike u Beogradu, da bez otklanjanja sukoba, bez obzira na koji način, vrata u EU za Srbiju se ne mogu dalje otvoriti i neće se otvoriti. Mislim da je to u Beogradu shvaćeno na svim nivoima i da su toga svjesni i lokalni političari na sjeveru Kosova.

Da li Kosovo i Srbija imaju izgleda da uđu u EU i šta bi morali sasvim drugačije da urade? Treba li Srbija da prizna Kosovo ili je moguće naći neko drugo rješenje?

Nikada nismo postavili kao uslov neko specifično rješenje. Predlagali smo kako bi bilo moguće rješiti problem i bez trenutnog punog obostranog priznanja. Svjesni smo političkih i pravnih problema na obje strane. Dakle, nismo zahtjevali nikakvo specifično rješenje, ali je zahtjev jasan. Mora biti stvorena situacija u kojoj će odnosi Srbije i Kosova biti bez problema i zategnutosti. Nemoguća je situacija u kojoj nova članica EU svojim pristupanjem u Uniju, da tako kažem, uvozi neriješene teritorijalne probleme. Toga neće biti, niti smije da bude. I mislim da to u Beogradu sasvim dobro znaju. To naravno zna i predsjednik Tadić za koga mislim da je izuzetno odgovoran i moderan političar. Nadam se da su to u međuvremenu shvatili i drugi političari u Beogradu.

Kako ocjenjujete ulogu Evropske unije u cijeloj situaciji? Ona nije jedinstvena kada je riječ o Srbiji i Kosovu.

EU je u teškoj situaciji, jer s jedne strane na Kosovu ima najveću misiju u svojoj istoriji – Euleks. S druge strane, zbog nesaglasnosti među članicama - 22 su za priznavanje Kosova kao nezavisne, suverene države, pet ih nije spremno na taj korak – ona u rješavanju sporova između Srbije i Kosova ne može da se angažuje onako kako bi to bilo poželjno. Zato ponavljam da je dobro što je u ovoj situaciji general Biler, KFOR, preuzeo inicijativu i što nije došlo do nove eskalacije na granici. Zato zaslužuje zahvalnost i to pokazuje da je dobro što još postoji KFOR. Biće potreban još neke vrijeme.

Veoma hvalite KFOR, ali Euleks nije posebno na cijeni u Beogradu. Kako gledate na to?

Mislim da EU ispunjava svoje zadatke na Kosovu onoliko dobro koliko je to moguće u sadašnjim okolnostima. Mislim da je dobro da istaknuti predstavnici EU lično razgovaraju sa zvaničnicima u Beogradu i Prištini. Zato mislim da je dobro što upravo ove nedjelje (njemački ministar spoljnih poslova) Vestervele dolazi u Prištinu. Smatram da je to važna poruka i ohrabrenje za obje strane da nastave dijalog i da traže rješenje. Mislim da je i važna poruka mladoj državi Kosovo to što će njemački ministar spoljnih poslova najesen ponovo doći u Prištinu.

Poruka je svakako i posjeta kancelarke Angele Merkel krajem mjeseca Srbiji. Kao iskusan pregovarač, da li smatrate da dijalog Beograda i Prištine ima izgleda na uspjeh?

Ima, i mora da ih ima.Ukoliko ne bude nastavljen i ukoliko u doglednoj budućnosti ne donese rezultate to će izuzetno negativno uticati na izglede za ulazak u EU obje zemlje. I to će prije svega biti veliki problem za Srbiju koja bi željela da još tokom ove godine učini nove korake u približavanju EU. Zato se nadam da se shvata da se sada čine presudni koraci. Podsjećam da smo još prije tri godine, prilikom misije takozvane Trojke, predlagali na koji način da se neutrališu problemi između Beograda i Prištine i bez obostranog trenutnog punog priznavanja. Ti prijedlozi su na stolu i nije ih teško formulisati. To je zadatak političara, naročito u Beogradu, ali i u Prištini, da se sada pozabave tim prijedlozima i ostvare ih uz pomoć EU.

Ne ulazeći u detalje tih prijedloga, neki političari u Beogradu proteklih mjeseci jasno su rekli da Kosovo mora biti podijeljeno. Da li je to moguće, a da se ne destabilizuju druge zemlje, na primjer, BiH, Makedonija, Crna Gora, pa i sama Srbija?

Ostajem pri mišljenju koje zastupam već godinama da su takve ideje apsolutno neprihvatljive. Mislim da posredovanje generala Bilera takođe ukazuje da KFOR Kosovo posmatra kao integralnu državu. KFOR je nadležan za cijelu državnu teritoriju Kosova, uključujući i sporni sjever oko Mitrovice. Mislim da je ispravno da se takve ideje o podjeli stave ad akta. Sada bi trebalo postići kompromis i naći trajno rješenje problema između Srbije i Kosova. Takvo rješenje je moguće, na dohvat je ruke i bilo bi u interesu naroda na obje strane. I to je pretpostavka da se nastavi putem ka EU.

Autor: Bahri Cani/ Nenad Briski

Odg. urednik: Svetozar Savić
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#2471 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Rasim Ljajić zabrinut zbog "ugroženih srpskih interesa":

Hag je bio paravan za Kosovo


Autor Fena 2011-08-12 12:29:00

http://www.dnevniavaz.ba/globus/region/ ... osovo.html

Image
Rasim Ljajić zabrinut zbog "ugroženih srpskih interesa"

U Miloševićevo vrijeme propuštena je velika šansa za solucije koje su bile povoljnije, smatra Ljajić
Ministar rada i socijalne politike i lider SDPS-a Rasim Ljajić izjavio je da su se obistinile njegove slutnje da je za EU haški uslov bio samo paravan za Kosovo i da Kosovo sada izbija kao glavni uslov, što se građanima mora otvoreno reći.

"Obistinile su se moje slutnje da je haški uslov bio samo paravan za Kosovo. To je bilo evidentno dan poslije izručenja (Radovana) Karadžića 2008, kada se na sastanku Vijeća ministara EU u Bruxellesu gotovo nisu ni osvrnuli na to. Kada smo izručili (Ratka) Mladića, odmah su tražili (Gorana) Hadžića...To je svojevrsna hipokrizija koju Evropa demonstrira prema nama. Kosovo sada izbija kao glavni uslov, i to građanima moramo otvoreno reći", rekao je Ljajić.
On je dodao da EU insistira na rješavanju kosovskog pitanja, ali da to u ovom trenutku nije formulirano kao izbor između Kosova i članstva u Uniji.

Prema njegovim riječima, čak i da Srbija nije uhapsila Gorana Hadžića, zbog izručenja Ratka Mladića dobili bi status kandidata za EU, ali je datum početka pregovora još neizvjestan jer EU očekuje konkretan napredak u pregovorima Beograda i Prištine.

Ističući da je još u vrijeme Slobodana Miloševića propuštena velika šansa za mnoge solucije koje su povoljnije od ove koju Srbija ima sada na Kosovu, Lajić je ukazao da „mi sada ne treba javno da govorimo o bilo kojem konačnom rješenju, jer su naše pozicije slabe, pa se čak i najbolje ideje u startu osujećuju". "Naši građani imaju puno pravo da budu nezadovoljni ponašanjem EU, zbog dvostrukih standarda, često nepravedne politike koja je vođena prema Srbiji. Ali, sada moramo da djelujemo krajnje racionalno, hladne glave da pristupimo čitavom procesu. Moramo da kažemo da EU ostaje naš vanjskopolitički prioritet i da tu nema dileme. Ne bi bilo pametno da se konfrontiramo s Evropom. Ipak, postoje i neke crvene linije ispod kojih ne možemo da idemo", kazao je Ljajić.

"Treba da nastavimo pregovore sa EU, da učinimo sve da poboljšamo kvalitet života ljudi na Kosovu, da ih zadržimo tamo, jer samo zahvaljujući njima smo i u poziciji da pregovaramo... Stalno moramo da imamo dijalog sa ljudima koji žive na Kosovu", kazao je Ljajić.
Slijedeci projekat Srbije i Srba radi njihovih teritorijalnih, politickih, ekonomskih i drugih osvajanja i interesa je da pokusaju posvadjati izmedju sebe srbijanske i crnogorske Bosnjake/Sandzaklije sa Albancima na Kosovu i Albaniji. Istu stvar oni vec odavno rade i u Bosni i Hercegovini gdje pokusavaju okrenuti Bosnjake/Bosance protiv Albanaca na Kosovu i u Albaniji na sve moguce nacine. Njihov krajnji cilj je da u buducnosti razbiju bilo kakve saveze i saradnju na politickom, ekonomskom, vojnom i drugim nivoima izmedju Bosnjaka i Albanaca. Na taj nacin najvise pokusavaju izolovati Bosnjake/Bosance koji im na taj nacin postaju lak plijen u bilo kojem smislu. Za to koriste ubacene igrace sa Bosnjackim predznacima koji predstavljaju Bosnjake kao sto je primjer Rasim Ljaic i drugi koji rade za srpske interese protiv i samih Bosnjaka i Albanaca.

Naravno bilo bi puno bolje, pametnije i konstruktivnije da Srbija i Srbi i radi njih samih promjene svoju vec dugo vremena destruktivnu politiku "Zavadi Pa Vladaj" izmedju drugih naroda i da se okrenu umjesto toga stvaranju povjerenja i saradnje izmedju naroda koji dijele zajednicki prostor i zajednicku politicku, ekonomsku, vojnu i svaku drugu sudbinu.
User avatar
Highlander
Posts: 99
Joined: 10/06/2011 11:30
Location: Balkan

#2472 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Highlander »

citat: "Slijedeci projekat Srbije i Srba radi njihovih teritorijalnih, politickih, ekonomskih i drugih osvajanja i interesa je da pokusaju posvadjati izmedju sebe srbijanske i crnogorske Bosnjake/Sandzaklije sa Albancima na Kosovu i Albaniji. Istu stvar oni vec odavno rade i u Bosni i Hercegovini gdje pokusavaju okrenuti Bosnjake/Bosance protiv Albanaca na Kosovu i u Albaniji na sve moguce nacine. Njihov krajnji cilj je da u buducnosti razbiju bilo kakve saveze i saradnju na politickom, ekonomskom, vojnom i drugim nivoima izmedju Bosnjaka i Albanaca. Na taj nacin najvise pokusavaju izolovati Bosnjake/Bosance koji im na taj nacin postaju lak plijen u bilo kojem smislu. Za to koriste ubacene igrace sa Bosnjackim predznacima koji predstavljaju Bosnjake kao sto je primjer Rasim Ljaic i drugi koji rade za srpske interese protiv i samih Bosnjaka i Albanaca.

Naravno bilo bi puno bolje, pametnije i konstruktivnije da Srbija i Srbi i radi njih samih promjene svoju vec dugo vremena destruktivnu politiku "Zavadi Pa Vladaj" izmedju drugih naroda i da se okrenu umjesto toga stvaranju povjerenja i saradnje izmedju naroda koji dijele zajednicki prostor i zajednicku politicku, ekonomsku, vojnu i svaku drugu sudbinu."

___________________________________________

R - kakvo iskrivljeno rezonovanje. Nije ni čudo što smo svi skupa u banani. Ispada da je "normalno" da cionisti, SAD i Britanija zavađaju Srbe i Bošnjake, da na grobovima Srba i Bošnjaka velike imperije ostvaruju svoje interese.

Prezir za komentar i duboko poštovanje za velikog Rasima Ljajića.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#2473 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by ultima_palabra »

Highlander wrote:velikog Rasima Ljajića
:lol:
User avatar
Highlander
Posts: 99
Joined: 10/06/2011 11:30
Location: Balkan

#2474 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Highlander »

p.s.

A ti, koji bi da se, navodno "okreneš umjesto toga stvaranju povjerenja i saradnje izmedju naroda koji dijele zajednicki prostor i zajednicku politicku, ekonomsku, vojnu i svaku drugu sudbinu"...

...kreni prvo od svojih KOMŠIJA. Komšije i bližnji su ti Srbi, u ulici, pa u državi, susjedi su ti Srbi i Crnogorci, a ne Tirana i Vašington.

Sa bližnjima se dogovaraj, a ne sa daljnjima.
Last edited by Highlander on 13/08/2011 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#2475 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 60 drzava priznalo nezavisnost!

Post by ultima_palabra »

Koji kralj :lol:

Najveća srpska zabluda je taj stav da su oni nekome u svijetu bitni, pa da se protiv njih na trulom zapadu kuju zavjere :-) A u stvari ih zapadni birokrati puste da se malo igraju, pa kad vide da se ne znaju fino igrati sa ostalom djecom onda im odvale šamarčinu i pošalju u ćošak...

Što je pogrešno, jer srpskim političkim elitama uporno polazi za rukom da uvlače čitav region sa sobom u glib... da ih je zapad ozbiljno shvatio odavno bi završili kao nacistička Njemačka i krenuli putem denacifikacije.
Post Reply