Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2451 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
:thumbup: :thumbup:

Divna, predivna....
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Evo jedna i od mene:



I još jedna legendarna s juga, tamo odakle je Koštana:

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

:D

Samo da prijavim: kupih Školegijum i priručnik pride... Hvala, Arzo, što me podsjeti, Alah te nagradio. :srce: :kiss: :D

Preporuka svim prosvjetnim radnicima i roditeljima koji imaju klince u osnovnoj ili srednjoj školi!
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2452 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

piupiu wrote:Krivo je more
More je krivo
Okuka

:D
Žena pobježe
Nije da sam je čuv'o
Krivo je more

:D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2453 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:
piupiu wrote:Krivo je more
More je krivo
Okuka

:D
Žena pobježe
Nije da sam je čuv'o
Krivo je more

:D
:thumbup: :lol:

Kakav si ti Bosanac, 'bem mu samuraja, Murakami-sana i planinu Fuji?! Razbij tu metriku, uprljaj to, razbucaj, razbacaj, je l' bosanski haiku il' nije? :D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2454 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:hipijevska avangarda Image :thumbup:
:izet:

Anarhista. K'o i svi pravi ljudi. :D


User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2455 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

:D
MUSTAFA KRILAŠ DAJE IZJAVU O SLUŽBI
KOD GROFA LAVA NIKOLAJEVIČA TOLSTOJA


Odveo me jedan Belgijanac, rudar, u svoju
domovinu. Potom sam krenuo sam, sve do Odese;
tu me, u jednoj kafani, našao marinski oficir
Pjotr Mihajlovič, grofov zet, i uzeo u službu.

Tolstoj je pitao: „Koliku, Mustafa, platu tražiš?“
Stan, hrana i odijelo. Onda se čudio:
„Treba, Mustafa, da imaš novaca. Doći će
uskoro vrijeme kada će novac vladati svijetom.
Ko bude imao više novaca, biće ugledniji, i
više će ga poštovati.“ Deset rubalja mi odredio.

Isprva mi izgledao čudan. Nosio se seoski,
malo govorio, orao je i kopao, i sam uređivao
svoju sobu. Nikada nije pušio, ali je votke
dosta pio. Noću, dok je pisao, ponekad sam
prilazio ključaonici i virio. Sjedio je za
stolom, pio votku, i pisao, ili dugo gledao
u goli zid. Ujutro je boca bila prazna.

Često sam mu govorio: Podrežite obrve, grofe,
smetaju vam kod pisanja. Nije htio. Neprestano
ih je gladio, kvasio vodom, a noću, kad nije
imao vode pri ruci, i votkom.

Životinje? Mnogo je volio. Držao je konje,
krave, ovce, a u kući imao uvijek četiri-pet
mačaka. Govorio mi je: Onaj ko voli životinje,
dobar je čovjek. I jeste, Tolstoj je bio vrlo
dobar čovjek.

Ne znam. Ja vjerujem u kismet. Vjerujem
u višu silu koja određuje naše puteve. Ja
vjerujem u tu moć, jer ne sumnjam: ona me je,
pedeset godina, i više, vodila na dugom,
izukrštanom putu: Sarajevo, Belgija, Carigrad,
Egipat, Japan, Odesa, Jasna Poljana, Petrograd,
Teheran, Bombaj, Atina…

Kako smo se rastali? Devetstoprve, išao
Tolstoj na Krim, zdravlje da vrati. Ja, svojim
putem. A on mi veli: Idi, Mustafa, idi, i sretno!
Ali znaj, svako je sutra gore od danas.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2456 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Uranio, medo! :D :kiss:

User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2457 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

ne znam jesam došo ili pošo :lol:

inače, tolstoj je kao mladić jednom skratio duge i guste obrve.. no one su zatim izrasle još gušće :D što je obeshrabrilo dalje estetske intervencije :D

evo jedna pjesma o nesnu..


laku noć :kiss:

:run:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2460 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Govori Tom Waits...

User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2461 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

piupiu wrote:Evo, da se i njega sjetimo...
U kolovozu 1908. godine, već u dubokoj starosti, Lava Nikolajeviča Tolstoja je shrvala teška bolest; vjerujući da će uskoro umrijeti, veliki je mislilac osjetio potrebu da se još jedanput obrati braći ljudima porukom, u kojoj je čitavo iskustvo života sažeo u jednoj riječi: LJUBAV. Svojstvo da ljubi ističe Tolstoj kao temeljno svojstvo i potrebu svakog čovjeka, dok odsutnost ljubavi smatra uzrokom svega zla. Oporavivši se toga puta, Lav Nikolajevič Tolstoj umro je dvije godine kasnije, 20. studenoga 1910., ostavljajući svoju zadnju poruku u amanet čovječanstvu.


http://www.prometej.ba/clanak/kultura/l ... udima-1384
Stvarno si neiscrpan izvor kvalitetnih članaka :kiss:
Posebno me nasmijalo u prvoj rečenici ...ovakvo ili onakvo nikom potrebno društveno uređenje :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2462 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

Popu pop, a hodžu hodž. :wink:

(iz poglavlja "Neke posve tajnovite narodne izreke i poštapalice iz okoline Maglaja", Arzuhalica, vol. XXIV, štamparija "Boljšoje pikino", Nižnji Novgorod, 1962)
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2463 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

Jelo, o čem' je ona knjiga što dođe uz Školegijum? (kako Vela potura hinjski srbistiku: školegijUM, hehe...po muslimansko-hrvatskoj federaciji to dođe: školegij)

Samo natukni, ne moraš prepričavat sve... :mrgreen:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2464 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Jok arzuhal, školegij ga dođe po Latinima, a po Muhamedanskom je povazda bilo mektebulhana
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2465 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

Krokodajl wrote:Jok arzuhal, školegij ga dođe po Latinima, a po Muhamedanskom je povazda bilo mektebulhana
Evo baš konsultujem srpsko-agarjanski rječnik i stoji: medresetluk. Dobro si ti...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2466 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

ccccc dokon Pop....
pun intended
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2467 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

U čast glumcu Seadu Bejtoviću: Pozorište mladih pokreće Malu scenu

Pozorište mladih Sarajevo pokreće Malu scenu, koju će nazvati „Sead Bejtović Malecni“, u čast svom nekadašnjem prvaku, doajenu bh. glumišta Seadu Bejtoviću, poznatom po nadimku Malecni, povodom godišnjice njegove smrti, koja se navršava 24. novembra, a umro je u 73. godini.

Na taj dan, Malu scenu „Sead Bejtović Malecni“, svečano će otvoriti predstava za djecu „Bremenski Muzikanti“ u režiji glumice Belme Lizde-Kurt. U predstavi igraju Aldin Tucić i Rijad Gvozden, a u njenom stvaranju učestvovali su studenti Odsjeka za dramaturgiju Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu Nedžma Čizmo, Ajla Medanhodžić i Hamza Demirović, dok su lutke i scenografiju napravili studenti Internacionalnog univerziteta u Sarajevu: Amna Bajrić, Bedrija Šahbaz, Benjamin Šehić, Emina Avdibegović, Fatih Er, Samir Leskovac i Zehra Šarić.

Sead Bejtović je rođen 1942. u Sarajevu, a 1953.godine postaje član tadašnjeg Pionirskog pozorišta, današnjeg Pozorišta mladih. Njegovi teatarski počeci vežu se za čitav niz uloga junaka dječije literature, koji su tada zaokupljali maštu njegovih vršnjaka (Palčić, Pinokio, Mačak u čizmama, Junaci Pavlove ulice, Tom Sawyer,...). Svojevremeno, svojim glasom oživio je kultni crtani lik - Duška Dugouška.

(M. Ču./ Faktor.ba)

smrdim/vijest/u-ast-glumc ... enu-223581
Lijepo. :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2468 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Distopija — žanr ljudskog pesimizma

Kratki animirani istorijat.

User avatar
petunija
Posts: 4113
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2469 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
:thumbup: :thumbup:

Divna, predivna....
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Evo jedna i od mene:



I još jedna legendarna s juga, tamo odakle je Koštana:

Podsjeti me na matursku ekskurziju, baš ovakve pjesme smo pjevali u busu :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2471 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

sjajan Blogger i twitteras jedan...

LAKU NOTJ
ČITAOČE
I SUTRA
BUDI SVESTAN
DA JE
DANAS
POŠTO SI
DANAS
SJEBAO
KAD JE BILO
JUČE
.
TO SI
SEBI NAPISAO
.
JESAM
.
NA SPAVANJE
.
LETIM

i jos jedna

AORISTE
PREVARIO SI ME
OOO
KAKO SAMO
PREVARIO SI
MENE ME
TOG DANA
NE SEĆAM SE
TAČNO
PREVARIO SI
ME
OOO
AORISTČE
.
UĆUTI
.
OPROSTITE

i jos
LJUDI MISLE
DA ZNAJU SVE
SVE MISLI
DA ZNA LJUDE
A NIKO NIKOG
NE POZNAJE
.
SAMO BIBER
NA ČIZBURGER?
.
SAMO
.
IZVOLITE
.
HVALA

...
NEDOSTAJU MI
NEDELJNI DORUČCI
U CIRKUSU
I
DUGE NOĆNE ŠETNJE
PO ZATVORENIM
LUNA PARKOVIMA
U KOJIMA BIH
SILOVAO BALERINE
.
LAŽEŠ!
.
LAŽEM
Last edited by hadzinicasa on 22/11/2016 12:43, edited 1 time in total.
Post Reply