juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#2451 Re: juga 1950.-1990.

Post by vazi »

kakavdanakneiskustvu
Posts: 65980
Joined: 03/08/2010 19:04

#2452 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

vazi wrote:

dalipagić i jelovac
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#2453 Re: juga 1950.-1990.

Post by aratet »

kakavdanakneiskustvu wrote:
vazi wrote:

dalipagić i jelovac
Kad je Del Toro dosao na SFF, pitali su ga sta zna o BIH, on je rekao Drazen Dalipagic.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65980
Joined: 03/08/2010 19:04

#2454 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

aratet wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
vazi wrote:

dalipagić i jelovac
Kad je Del Toro dosao na SFF, pitali su ga sta zna o BIH, on je rekao Drazen Dalipagic.

zanimljivo,nisam znao za to
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2455 Re: juga 1950.-1990.

Post by drndalo »

@radosni & @kenjac

Postovanje za pristup koji pokusavate odrzati, a puno je lakse obratno...

I ja sam fasovao pokoju cusku svojevremeno, najcesce vise nego opravdano. Uvijek kada je to bilo jedino rjesenje koje je hitno donosilo rezultat, i nije bilo vremena za demokratsko objasnjavanje zasto nesto ne bih trebao raditi (visiti na otvorenom prozoru Hotela Slavija u BG, na 8 spratu)....Razgovor i objasnjenje su isli kasnije...

Demokratija je nekima ovdje previse pomutila mozak... Poznato je i da s djetetom od 2 godine mozes voditi smislene filozofske rasprave o smislu zivota, te zasto ne bi bilo lijepo da se igra s srafcigerom oko vlastitih ociju... :kiss:
Last edited by drndalo on 12/11/2016 21:47, edited 2 times in total.
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#2456 Re: juga 1950.-1990.

Post by aratet »

kakavdanakneiskustvu wrote:

zanimljivo,nisam znao za to
Da, rodjen je i djetinjstvo proveo na Porto Riku gdje je kosarka jako popularna, cak mu je i Arroyo rodjak.
Jos je dodao nesto u fazonu da kad su se kao djeca igrali kosarke davali su jedni drugima nadimke jugoslavenskih kosarkasa, dalipagic bio posebno popularan.
User avatar
Danguba
Posts: 15875
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2457 Re: juga 1950.-1990.

Post by Danguba »

vazi wrote:
Kako ono ide, Slavnic, Kicanovic, Dalipagic, Jelovac, Tvrdic, Plecas...Cosic :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65980
Joined: 03/08/2010 19:04

#2458 Re: juga 1950.-1990.

Post by kakavdanakneiskustvu »

aratet wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

zanimljivo,nisam znao za to
Da, rodjen je i djetinjstvo proveo na Porto Riku gdje je kosarka jako popularna, cak mu je i Arroyo rodjak.
Jos je dodao nesto u fazonu da kad su se kao djeca igrali kosarke davali su jedni drugima nadimke jugoslavenskih kosarkasa, dalipagic bio posebno popularan.

ja,ima logike,znam da je portorikanac i da su uvijek bili solidni u kosarci
svi u napad
Posts: 2278
Joined: 14/10/2012 14:40

#2459 Re: juga 1950.-1990.

Post by svi u napad »

Vazi napisa: "Prosvjeta i zdravstvo su na dnu ljestvice po platama , ovim drustvima nije u interesu da stanovnistvo bude obrazovano a za lijecenje ima privatni i javni sekotr, zna se gdje ko ide. Naravno, javni sektor je jos uvijek solidan a do kad ce takav biti ne zna se.
nema vise YU nigdje na svijetu a sumnjam i da ce je biti."
E to je sustina novog svjetskog poretka. Sa glupim i neobrazovanim narodom ces lako. Jos dodaj slab sindikat ili postojanje 100-u sindikata i sva moc i pare su njihove. Kad ti jos pocnu pricati o demokratiji i pogodnostima koje imas na poslu (besplatna kafa i sat za rekreaciju) dodje mi muka. U Yugi zene imale istu platu kao muski sto je na zapadu nezamislivo. U Incelu gdje sam radio besplatan prevoz na posao i kuci, klopa dzabe i nekoliko restorana u krugu fabrike, zubari i doktori (ambulante) u krugu fabrike, ljetovanje u odmaralistu na rate, imali svoj hotel na Vlasicu, zimnica preko sindikata na rate/otplatu i onda ti on sa ponosom kaze kako imas dzabe kafu/caj na poslu. U naseljima nikakve segregacije nije bilo. U istoj zgradi stanuje direktor (veci stan naravno) i radnici iz firme. U "demokratijama" je to nezamislivo a evo sada je tako i u nasoj BiH.
Moram prekinuti. Izvinite me al ja sam stariji covjek 58 kuka i kad pocnem da analiziram onaj "mrak i diktaturu" sa ovim demokratijama hoce nesto da mi bude. Zivi i zdravi mi bili.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#2460 Re: juga 1950.-1990.

Post by listopad »

Svaka cast na temi.

Nekoliko filmskih postera iz Jugoslavije:

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2461 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

goli u sedlu, vrh film... :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2462 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

radostan dan wrote:goli u sedlu, vrh film... :thumbup:
A i s merakom ga pogledas... Prvo bude u najavi na plakatima, pa uzbudenje i ceznja rastu, pa dode, pa guzva prvih dana, ne idem jer sam finih deset godina ulazio na lazne karte (cekam da se malo razbistri ili idem od cetri do sest kad je manje raje)... Rezultat bude da se sjecam detalja ko da sam sad iz kina
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2463 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Edin H. wrote:
Connaisseur Karlin wrote:u Jugi su nastavnici / nastavnice izigravali Bogove i Bozice , nesto najgore sto se moglo desiti u obrazovnom sistemu :D

Nicija nije do zore gorilla. :D

A sada panika, lijepi strah. :skoljka:

Premda ovo bas i nije tacno, namarali su firauni Direktora skole "Petar Dokic" prije rata, premda se i on dobro marisao. :izet:
Bilo ih je sto su se bas izivljavali... Profesori i milcioneri. Joj kako su se pokunjili bili ono malo prije rata kad je anarhija nastala a i u samom ratu. Oni koji su ostali. Neki su se i isparili, najvise zbog straha od osvete, vise to nego zbog pogresnog imena
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2464 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:goli u sedlu, vrh film... :thumbup:
A i s merakom ga pogledas... Prvo bude u najavi na plakatima, pa uzbudenje i ceznja rastu, pa dode, pa guzva prvih dana, ne idem jer sam finih deset godina ulazio na lazne karte (cekam da se malo razbistri ili idem od cetri do sest kad je manje raje)... Rezultat bude da se sjecam detalja ko da sam sad iz kina
koje godine je ono kloniranje počelo... :D da nismo žtrve kakvih iluminata i te stvari...

i ja isto, ne bih otišao kad svi navru, nema šanse...nego drugi, treći dan, stogo loža ili neko ćoše, da mogu fino da pratiim i da se uživim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2465 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

User avatar
Edin H.
Posts: 53595
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2466 Re: juga 1950.-1990.

Post by Edin H. »

stakasa wrote:
Edin H. wrote:
Connaisseur Karlin wrote:u Jugi su nastavnici / nastavnice izigravali Bogove i Bozice , nesto najgore sto se moglo desiti u obrazovnom sistemu :D

Nicija nije do zore gorilla. :D

A sada panika, lijepi strah. :skoljka:

Premda ovo bas i nije tacno, namarali su firauni Direktora skole "Petar Dokic" prije rata, premda se i on dobro marisao. :izet:
Bilo ih je sto su se bas izivljavali... Profesori i milcioneri. Joj kako su se pokunjili bili ono malo prije rata kad je anarhija nastala a i u samom ratu. Oni koji su ostali. Neki su se i isparili, najvise zbog straha od osvete, vise to nego zbog pogresnog imena
Ovo si u pravu 100%, sjecam se naseg lokalnog drora (ako sta znaci muslimansko ime), manji od makova zrna kada je poceo rat, a dobro se prije mangupisao.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2467 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

Pocelo je to jos devedeset prve, kad su vidili da drzava slabi. Pozdravlja preko ulice, nasmjesen :D . A sadista da ne moze bit veci
User avatar
Edin H.
Posts: 53595
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2468 Re: juga 1950.-1990.

Post by Edin H. »

stakasa wrote:Pocelo je to jos devedeset prve, kad su vidili da drzava slabi. Pozdravlja preko ulice, nasmjesen :D . A sadista da ne moze bit veci

E upravo taj rad. :D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#2469 Re: juga 1950.-1990.

Post by listopad »

radostan dan wrote:goli u sedlu, vrh film... :thumbup:
Meni je gotiva kako su preveli naziv filma, ali i to je bolje nego Izi Rajder (kao Blejd Raner).

Evo i malo racunarstva u YU:

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#2470 Re: juga 1950.-1990.

Post by USAblues »

Edin H. wrote:Joj jesu Cehinje dobre bile :D
Upravu si...... svasta mi kroz ruke proslo.....al' Cehinja NE :sad: :skoljka:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2471 Re: juga 1950.-1990.

Post by Ommadawn »

svi u napad wrote: Kad ti jos pocnu pricati o demokratiji i pogodnostima koje imas na poslu (besplatna kafa i sat za rekreaciju) dodje mi muka. U Yugi zene imale istu platu kao muski sto je na zapadu nezamislivo. U Incelu gdje sam radio besplatan prevoz na posao i kuci, klopa dzabe i nekoliko restorana u krugu fabrike, zubari i doktori (ambulante) u krugu fabrike, ljetovanje u odmaralistu na rate, imali svoj hotel na Vlasicu, zimnica preko sindikata na rate/otplatu i onda ti on sa ponosom kaze kako imas dzabe kafu/caj na poslu. U naseljima nikakve segregacije nije bilo. U istoj zgradi stanuje direktor (veci stan naravno) i radnici iz firme. U "demokratijama" je to nezamislivo a evo sada je tako i u nasoj BiH.
Moram prekinuti. Izvinite me al ja sam stariji covjek 58 kuka i kad pocnem da analiziram onaj "mrak i diktaturu" sa ovim demokratijama hoce nesto da mi bude. Zivi i zdravi mi bili.
Kad vec spominjes Incel i pogodnosti rada u njemu tokom socijalizma, a za razliku kritike demokratije i kapitalizma, zaboravljas i drugu stranu medalje sto mozda i neki forumasi ne znaju, a to je:
- Da je Incel bio posljednja parnjaca na svijetu
- Da su radnici u Incelu radili pod jako losim zdravstvenim uvjetima
- Da u nekim pogonima Incela gdje su ljudi radili nije trebao posebna burgija za beton - dovoljna je bila i obicna burgija za metal jer su isparavanja kiselina bila toliko jaka da je burgija isla u zid kao u sir.
- Da su mnogi ljudi izgubili zdravlje tamo radeci, te otisli u prijevremenu penziju. Neki je nazalost i nisu docekali.
- Da su se desavale mnoge nesrece - vjerovatno se sjecas kada je pogon "Viskoza" gorio.
Ovo sve znam jer je oceva firma radila jedan projekat u Incelu. Kada bi dosao kuci s posla, otac je direktno s ulaza isao na balkon da se presvuce a mama ili ja smo mu dodavali odjecu - toliko je uzasno smrdilo. Bio je presretan kada su taj projekat nakon par mjeseci zavrsili.
Negdje tamo 1990-e/1991-e su automobili u BL znali da osvanu sa nekakvim ljepljivim slojem koji je nastajao tokom nekog isparavanja u Incelu.

Incel je inace (bio) smjesten u banjaluckom naselju Vrbanja. Vazdusna linija do Mejdana u kojem sam zivio je cirka nekih 4-5 km (ne znam tacno ali manje od 3 garant nije). Ljeta 1992, Incel je jos radio. Tokom veceri culo se neko lupanje koje se moze opisati kao da neko udara toljagom po praznom metalnom buretu - dakle pravo odzvanja. Sve komsije izasle na balkon da vide ko je taj idiot ali napolju nema nikoga. Ispostavilo se vrlo brzo da je bio neki kvar u Incelu, ne sjecam se o cemu je tacno bilo rijec, mozda neki kotao ili slicno. Mozes misliti kako je veselo bilo onima koji su zivjeli i radili u blizini.

Ne sporim da je kapitalizam i demokratija u BiH danas bolja - licno smatram da je to samo nastavak onoga sto je vec nastalo u socijalizmu. Ali ako cemo govoriti po pitanju Zapada i njegovog kapitalizma i demokratije, par primjera:
- poznajem licno tri covjeka (ne bih da ih imenujem) koji su radili u tri razlicite banjalucke firme kao soferi direktora. Vozili su uglavnom skupe zapadnjacke automobile, mahom Fiat 132/Argenta a kasnije i Croma, te Audi 100, Opel Senator, Mercedes W123 - automobili koji su bili nezamislivi za obicnu radnicku klasu. Radio sam u dvije ogromne i svjetski poznate kompanije na Zapadu i ni u jednoj od te dvije glavni direktor nije imao vozaca koji ga voza. Postojao je automobil samo za musterije, klijente i poslovne partnere i to samo ukoliko bi ih se dovozilo/odvozilo sa i do aerodroma/zeljeznicke stanice. Covjek koji ih je vozio nije bio samo sofer nego je imao i jos jednu sluzbu pored te.
- moje radno mjesto meni placa rekreaciju, ako ne skroz onda upola, placa mi da idem jednom mjesecno na masazu, svaka tri mjeseca imamo zabavu (koje nerjetko znaju zavrsiti i razvodom, je li :lol: ), sindikat me stiti ukoliko me sef pokusa prevariti mimo pravilnika o radu i radnom vremenu.
Postoje redovne kontrole 3-4 puta godisnje gdje se gleda kakva je sigurnost i ergonomija na radnom mjestu jer sefovima se ne isplati imati bolesne ljude koje je tesko zamijeniti novima. Ja sam licno imao takvu funkciju te sam pisao raporte.

Incelove gubitke sanirala je drzava a u to su spadali i troskovi kojima se kupovao socijalni mir - besplatan prevoz, besplatan rucak, odmaranje na rate na moru i planini, te sindikat koji ti eto obezbjedi zimnicu. I kad su pare nestale - nestao je i socijalizam i Jugoslavija. A koliko je nerentabilnih preduzeca u SFRJ bilo ciji su se troskovi i gubitci valjali pokriti te koliko je ljudi samo u administraciji radilo. Gdje je Incel danas i zbog cega ga zovu "Hiroshima"?

Sta mislis, sto su se studenti 1968-e zalili? Promasili koncert Rolling Stonesa? Jasta...
User avatar
Danguba
Posts: 15875
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2472 Re: juga 1950.-1990.

Post by Danguba »

Image

ovaj zvuk se ne zaboravlja. :-)
svi u napad
Posts: 2278
Joined: 14/10/2012 14:40

#2473 Re: juga 1950.-1990.

Post by svi u napad »

Ommadawn napisa: " I kad su pare nestale - nestao je i socijalizam i Jugoslavija".
Dragi bivsi sugradjanine, nemam namjeru da preko foruma raspravljam o nekim stvarima ali izvukao sam ovu recenicu iz tvoje diskusije jer ti zelim najiskrenije reci da se Yuga nije raspala kad su nestale pare. Kad bi imali priliku da sjednemo i onako u cetri oka prodiskutujemo o raspadu Yuge i ovim "prednositma i pravdama" na zapadu bio bi vjeruj ugodno iznenadjen. Pored Incela gdje sam zapoceo svoju radnu karijeru ja sam u nasem bivsem gradu radio i na drugim mjestima i imao dodira sa vrlo vaznim ljudima u Yugi. Svjedok sam bio nekim vaznim dogadjajima uoci rata i pocetkom rata. Sad zivim na zapadu i isto tako imam i imao sam dobre poslove (ne toliko dobro placene kao ti jer si izgleda u bransi kompjutera) kao i neke kontakte sa politicarima ovdje gdje zivim. Izvini ako te ovo moje pisanje iritira i mislis da te potcjenjujem ili da sebe uzdizem. Zelim ti reci da je diskusija (to i sam znas) oko ove teme vrlo slozena i da je tesko biti objektivan, no bez obzira sto ti kao mladji zivis dobro (hvala bogu bilo ti i bolje - od sveg srca ti to zelim) vjeruj mi da je Yuga bila mocna drzava i opasna za Zapad, te ju je trebalo razvaliti (nasli su Slobu i nacionaliste da je sjebu) i da je to zaista bila drzava po mjeri obicnog malog covjeka.
Ziv i zdrav bio i ne hatori. Zivio ti meni 100 godina ako volis naseg Aliju (posto si iz BL znas kojeg Aliju).
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2474 Re: juga 1950.-1990.

Post by stakasa »

svi u napad wrote:Ommadawn napisa: " I kad su pare nestale - nestao je i socijalizam i Jugoslavija".
Dragi bivsi sugradjanine, nemam namjeru da preko foruma raspravljam o nekim stvarima ali izvukao sam ovu recenicu iz tvoje diskusije jer ti zelim najiskrenije reci da se Yuga nije raspala kad su nestale pare. Kad bi imali priliku da sjednemo i onako u cetri oka prodiskutujemo o raspadu Yuge i ovim "prednositma i pravdama" na zapadu bio bi vjeruj ugodno iznenadjen. Pored Incela gdje sam zapoceo svoju radnu karijeru ja sam u nasem bivsem gradu radio i na drugim mjestima i imao dodira sa vrlo vaznim ljudima u Yugi. Svjedok sam bio nekim vaznim dogadjajima uoci rata i pocetkom rata. Sad zivim na zapadu i isto tako imam i imao sam dobre poslove (ne toliko dobro placene kao ti jer si izgleda u bransi kompjutera) kao i neke kontakte sa politicarima ovdje gdje zivim. Izvini ako te ovo moje pisanje iritira i mislis da te potcjenjujem ili da sebe uzdizem. Zelim ti reci da je diskusija (to i sam znas) oko ove teme vrlo slozena i da je tesko biti objektivan, no bez obzira sto ti kao mladji zivis dobro (hvala bogu bilo ti i bolje - od sveg srca ti to zelim) vjeruj mi da je Yuga bila mocna drzava i opasna za Zapad, te ju je trebalo razvaliti (nasli su Slobu i nacionaliste da je sjebu) i da je to zaista bila drzava po mjeri obicnog malog covjeka.
Ziv i zdrav bio i ne hatori. Zivio ti meni 100 godina ako volis naseg Aliju (posto si iz BL znas kojeg Aliju).
Zasto mislis da je Jugoslavija bila opasna za Zapad
Ja sam Jugoslaviju volio, meni je u Jugoslaviji bilo fino ali nisam misljenja da je to bila mocna drzava.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#2475 Re: juga 1950.-1990.

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 15/12/2016 00:38, edited 1 time in total.
Locked