Alfons Kauders wrote:
Nije nametnuta "nova" vec "stara" cesta - odnosno lokalni putevi kojima se saobracalo prije izgradnje M-17 prije 35 godina. Taj put je u startu projektovan da nekad u buducnosti bude prosiren, a sada se to i cini.
Ako sam te dobro shvatio, ova cesta koja je postojala prije rata je bila vec namjenjena za autoput, a alternativa je ona jos starija cesta, ona sto su je pravili austrougari... ili cak rimljani.
Cudan neki rezon.
Alfons Kauders wrote:
... ako kaknju, brezi i visokom toliko treba alternativa... zasto na nivou opstina ili kantona ne pokrenu neku inicijativu? da rekonstruisu postojece lokalne puteve i rijese problem... ne radi se o ogromnoj kilometrazi, nije zahtjevan teren a vecinom bi se mogla koristiti postojeca trasa... od breze i visokog do petlje bi bilo desetak kilometara, do kaknja doduse jos toliko, al jebiga... samo uraditi kako treba, da bude ogranicenje 70 ili 80 umjesto 50... jos bi mogli uvesti ogranicenje, npr do 5 tona, jer put ide kroz naseljena mjesta - a kamioni neka pice autocestom. npr. tuzla prosle godine rekonstruisala sjevernu magistralu, izgradjen nadvoznjak, sredjen kruzni tok itd... mislim da je zaduzenje bilo oko 12 miliona... ako postoji javni interes na lokalnom nivou, cudi me da niko ne razmislja o tome... mozda grijesim, mozda bi to kostalo puno vise no sto mislim, ali ako se moze uraditi za neke normalne pare - sto da ne
Ovo razmisljanje ti je mnogo konstruktivnije i postenije. Zaista se postavlja pitanje zasto lokalne zajednice ne odyebu skupi autoput i okrenu se unapredjenju lokalne javne infrastrukture?
Mozda zato sto smo se iscrpili kreditima za autoput! Dakle javnim zaduzenjem finansiramo komercijalne projekte umjesto da ih trosimo za javnu infrastrukturu!
ALi, hajdemo sad pokusati da ovaj problem konacno tretiramo kako treba, zar ne bi bio cirkus da u onom pojasu od stotinjak metara uz rijeku Bosnu imamo buket nekakvih cesta koje ce jedna drugoj praviti konkurenciju?! Zar ne bi bio pravi kompromis da te opcine subvencioniraju autoput (na ustrb vinjeta za njihovo stanovnistvo) i time, u krajnjem slucaju, smanje devastaciju alternativnih cesta?!
To je, recimo, samo jedna od ideja ali glavno razmisljanje mi je i dalje na onom strateskom nivou - Rijeka Bosna i sve sto je u njenoj kotlini cini JEDINSTVENU urbanu zonu. Nista sto se tu nalazi ne smije ometati tu integraciju, pogotovo ne putna komunikacija, bez razlike kojoj kategoriji pripadala.
Kontate li vi uopce sta ja pricam?