Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#2426 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

Qler wrote:Dosadno, nemas nista da radis, jos ako imas tempomat, mozes pustiti film preko sajbe :) Meni je draze ovo nase malo auto puta nego svih onih 200km te dionice. Kod nas imas neki krajolik, malo krivuda cesta, imas nesto da radis. Gore samo gas drzis, volan fixiras pravo, i gledas kud sunce hoda :)


aha,i ja to ne volim,proljetos samo što nisam zaspao vozeći tim autoputem,dosadno,dosadno,zato i ne idem tuda
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#2427 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

kravica-bijača,to je kod ljubuškog?
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#2428 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by simonese »

kakavdanakneiskustvu wrote:kravica-bijača,to je kod ljubuškog?
haman
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2429 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

Qler wrote:Ma neka krivina, ja se ospem kad trebam prema Zagrebu da idem... nema mi goreg puta od one dionice od Sl. Broda do Zagreba....
i meni takodje ,oduzi se bogte..... samo sto ja izletim na okucane :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2430 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

Qler wrote:Dosadno, nemas nista da radis, jos ako imas tempomat, mozes pustiti film preko sajbe :) Meni je draze ovo nase malo auto puta nego svih onih 200km te dionice. Kod nas imas neki krajolik, malo krivuda cesta, imas nesto da radis. Gore samo gas drzis, volan fixiras pravo, i gledas kud sunce hoda :)
:thumbup: da ti nisi ja ili ja nisam ti??? :)
imamo isto misljenje ,nema mi veceg meraka nego po bih voziti bes iz tih razloga
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#2431 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekolo

Post by Bumerang »

U izgradnji dio autoputa 5C Bijača - Kravice

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .18_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .17_mn.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .16_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .15_mn.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .14_mn.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .13_mn.jpg
Image

Zavrsena dionica Autoceste
http://static.klix.ba/media/images/vije ... .11_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.5_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.4_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.3_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.2_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.7_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.6_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.8_xl.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.9_mn.jpg
Image

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .10_xl.jpg
Image

VIJESTIBIH26.06.2013. u 16:43 21

Pogledajte kako iz ptičje perspektive izgleda autoput Bijača - Kravice

Prije šest dana otvoreno je pet kilometara autoceste na poddionici Bijača - Kravice, a u našoj fotogaleriji kako ovaj dio puta zajedno s graničnim prijelazom izgleda na snimcima iz helikoptera.

POVEZANO
GP Bijača i Bosanska Gradiška će biti put za bh. proizvode u EU
Špirić: Bijača i Bosanska Gradiška će biti spremni do 1. jula
Sokolar: Neće biti drastičnih promjena pri ulasku u Hrvatsku nakon 1. jula
Vijeće ministara utvrdilo prijedlog Ugovora o graničnim prijelazima
Parafirani ugovori između BiH i Hrvatske: Promet preko granice i nakon 1. jula


Pogledajte kako iz ptičje perspektive izgleda autoput Bijača - Kravice

Projekt je vrijedan 56 miliona KM, a uspješno su ga izvele domaće kompanije ŽGP i Hidrogradnja, predvođene kompanijom Euro-Asfalt d.o.o. Sarajevo. U sklopu poddionice Bijača - Kravice je izgrađen i granični prijelaz Bijača. Prijelaz će biti otvoren i pušten u promet 28. juna.

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 4.2_xl.jpg
Image

Ovaj granični prijelaz će imati sve prateće objekte, kao i veterinarsku inspekciju, fitosanitarnu inspekciju i sanitarna preduzeća, a izgradnja je koštala osam miliona KM.

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .12_xl.jpg
Image

Na poddionici - Kravice, pored autoceste dužine 5 kilometara izgrađena su 2 nadvožnjaka, 3 podvožnjaka, Centar za održavanje i kontrolu prometa, čeoni cestarinski prolaz i odmorište Kravice.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/pogledaj ... 30626104#2
Last edited by Bumerang on 20/11/2013 16:58, edited 1 time in total.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4800
Joined: 21/02/2011 12:56

#2432 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by REDDEVILS »



Gradnja Autoputa 5C LOT 3 Vlakovo :bih:
DON_eARL
Posts: 3846
Joined: 31/10/2010 22:26

#2433 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DON_eARL »

Puštena u promet ona novoizgrađena traka pored WISA Shopping Centra. Stari most je ograđen, vjerovatno sada ide rekonstruja mosta i ceste do kružnog toga.
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#2434 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by McMoy »

dark side of the moon wrote:
Kako od ovoliko prostora oni opet naprave krivinu :zid: :zid: :zid:
Vrlo moguće da je pravac odakle počinje naš dio autoputa već ranije definisan sa hrvatske strane.
A i nije nekakva šteta, jer svakako prilaziš ili si tek prošao GP, pa ćeš morati sporo voziti.

Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2435 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

McMoy wrote: Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
Izace nam ta ljepota na nos!

Lijepo je, naravno, imati ovakvu infrastrukturu. I ja jedva cekam da krenem na more preko Bijace. Ali onome ko ce iz Ljubuskog svaki dan autoputem na posao u Mostar zanesvjestat ce se od putarine pa ce najednom shvatiti kako nije losa ni stara cesta!
Vinjete ljudi, vinjete se moraju uvesti vec sad. Mora se odvojiti kategorija svakodnevnih vozaca od onih sto ponekad koriste autoput.
Na kraju krajeva, vec sad je ljepse voziti se taksijem nego tramvajem, ko ima pare, ali vidimo da je malo takvih. Tako isto je i sa autoputem, jes to sve divno i krasno, ali ko ce se njime voziti? Je li ovo pravljeno za tri frtalja BH gradjana koji ne privredjuju ili za onaj frtalj koji radi, ali im je plata malo veca od mjesecne putarine?!
A da ne kazem da ce upravo te jade otplacivati silne kredite za autoput, vozili se il' ne vozili!

Hajde nastavite sa ovim EPP-om.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2436 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mO k3 »

dustaban wrote:
McMoy wrote: Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
Izace nam ta ljepota na nos!

Lijepo je, naravno, imati ovakvu infrastrukturu. I ja jedva cekam da krenem na more preko Bijace. Ali onome ko ce iz Ljubuskog svaki dan autoputem na posao u Mostar zanesvjestat ce se od putarine pa ce najednom shvatiti kako nije losa ni stara cesta!
Vinjete ljudi, vinjete se moraju uvesti vec sad. Mora se odvojiti kategorija svakodnevnih vozaca od onih sto ponekad koriste autoput.
Na kraju krajeva, vec sad je ljepse voziti se taksijem nego tramvajem, ko ima pare, ali vidimo da je malo takvih. Tako isto je i sa autoputem, jes to sve divno i krasno, ali ko ce se njime voziti? Je li ovo pravljeno za tri frtalja BH gradjana koji ne privredjuju ili za onaj frtalj koji radi, ali im je plata malo veca od mjesecne putarine?!
A da ne kazem da ce upravo te jade otplacivati silne kredite za autoput, vozili se il' ne vozili!

Hajde nastavite sa ovim EPP-om.
Vinjete kao kod Slovenaca za ceste u autoput ... Ne samo za autoput
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#2437 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

dustaban wrote:
McMoy wrote: Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
Izace nam ta ljepota na nos!

Lijepo je, naravno, imati ovakvu infrastrukturu. I ja jedva cekam da krenem na more preko Bijace. Ali onome ko ce iz Ljubuskog svaki dan autoputem na posao u Mostar zanesvjestat ce se od putarine pa ce najednom shvatiti kako nije losa ni stara cesta!
Vinjete ljudi, vinjete se moraju uvesti vec sad. Mora se odvojiti kategorija svakodnevnih vozaca od onih sto ponekad koriste autoput.
Na kraju krajeva, vec sad je ljepse voziti se taksijem nego tramvajem, ko ima pare, ali vidimo da je malo takvih. Tako isto je i sa autoputem, jes to sve divno i krasno, ali ko ce se njime voziti? Je li ovo pravljeno za tri frtalja BH gradjana koji ne privredjuju ili za onaj frtalj koji radi, ali im je plata malo veca od mjesecne putarine?!
A da ne kazem da ce upravo te jade otplacivati silne kredite za autoput, vozili se il' ne vozili!

Hajde nastavite sa ovim EPP-om.
Znaci možemo prekinuti dalju izgradnju autoputeva, jer mi imamo razvijenu mrežu. Uživajte.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2438 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote:
dustaban wrote:
McMoy wrote: Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
Izace nam ta ljepota na nos!

Lijepo je, naravno, imati ovakvu infrastrukturu. I ja jedva cekam da krenem na more preko Bijace. Ali onome ko ce iz Ljubuskog svaki dan autoputem na posao u Mostar zanesvjestat ce se od putarine pa ce najednom shvatiti kako nije losa ni stara cesta!
Vinjete ljudi, vinjete se moraju uvesti vec sad. Mora se odvojiti kategorija svakodnevnih vozaca od onih sto ponekad koriste autoput.
Na kraju krajeva, vec sad je ljepse voziti se taksijem nego tramvajem, ko ima pare, ali vidimo da je malo takvih. Tako isto je i sa autoputem, jes to sve divno i krasno, ali ko ce se njime voziti? Je li ovo pravljeno za tri frtalja BH gradjana koji ne privredjuju ili za onaj frtalj koji radi, ali im je plata malo veca od mjesecne putarine?!
A da ne kazem da ce upravo te jade otplacivati silne kredite za autoput, vozili se il' ne vozili!

Hajde nastavite sa ovim EPP-om.
Znaci možemo prekinuti dalju izgradnju autoputeva, jer mi imamo razvijenu mrežu. Uživajte.
... i srusiti ovo sto je vec izgradjeno :D
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2439 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

tec wrote:
dustaban wrote:
McMoy wrote: Kakogod, lijepo je vidjeti svaki novi metar autoputa u BiH. :bih:
Izace nam ta ljepota na nos!

Lijepo je, naravno, imati ovakvu infrastrukturu. I ja jedva cekam da krenem na more preko Bijace. Ali onome ko ce iz Ljubuskog svaki dan autoputem na posao u Mostar zanesvjestat ce se od putarine pa ce najednom shvatiti kako nije losa ni stara cesta!
Vinjete ljudi, vinjete se moraju uvesti vec sad. Mora se odvojiti kategorija svakodnevnih vozaca od onih sto ponekad koriste autoput.
Na kraju krajeva, vec sad je ljepse voziti se taksijem nego tramvajem, ko ima pare, ali vidimo da je malo takvih. Tako isto je i sa autoputem, jes to sve divno i krasno, ali ko ce se njime voziti? Je li ovo pravljeno za tri frtalja BH gradjana koji ne privredjuju ili za onaj frtalj koji radi, ali im je plata malo veca od mjesecne putarine?!
A da ne kazem da ce upravo te jade otplacivati silne kredite za autoput, vozili se il' ne vozili!

Hajde nastavite sa ovim EPP-om.
Znaci možemo prekinuti dalju izgradnju autoputeva, jer mi imamo razvijenu mrežu. Uživajte.
Ma ja, moras ti izokrenuti stvari.
Autoputevi jesu definitivno vrhunski infrastrukturni objekti, ali su i jako skupi. Zbog toga se ta infrastruktura u pravilu odvaja od javne infrastrukture i komercijalizuje na razne nacine. I zbog toga je preporucljivo da se razdvoji i gazdovanje nad autoputevima i javnim komunikacijama, jer je temeljni uslov za autoputeve postojanje, odnosno ZADRZAVANJE postojecih (alternativnih) javnih komunikacija.
I opet konkretan primjer. Stara cesta SA-ZE je bila dobra cesta, putovanje na doj dionici od 75 km je otprilike trajalo sat vremena. Autoput ce to skratiti za jedno deset km i jedno 15 min, ali poanta je u tome sto je unistena alternativna, odnosno nametnuta je nekakva nova alternativna cesta koja ono prethodno putovanje od sat vremena produzava na sat i po, a naplatna politika na autoputu je takva da ce i to biti prihvatljivije od izdvajanja za putarinu iznos u visini kirije ili rate kredita za stan!

I sad se vi stavite u kozu tog famoznog Kakanjca, Visocaka ili Zenicanina kojem je svakodnevno putovanje u Sarajevo bilo normala, sa kakvom on zabrinutoscu gleda na ovaj "napredak"!
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#2440 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hajvan »

ima ti ova logike, itekako.
još tome kad se dodaju naaplatne kućice VEČ u Jošanici, umjesto na izlazu iz Ilijaša, pokazuje koliko se Sarajvo (samoincijativno) smješta u onu emirovsku floskulu "guzno crijevo"....

e, kud ne odoh.... s kako uskogrudim ljudima ja zivim okružen :(
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2441 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

dustaban wrote: Ma ja, moras ti izokrenuti stvari.
Autoputevi jesu definitivno vrhunski infrastrukturni objekti, ali su i jako skupi. Zbog toga se ta infrastruktura u pravilu odvaja od javne infrastrukture i komercijalizuje na razne nacine. I zbog toga je preporucljivo da se razdvoji i gazdovanje nad autoputevima i javnim komunikacijama, jer je temeljni uslov za autoputeve postojanje, odnosno ZADRZAVANJE postojecih (alternativnih) javnih komunikacija.
I opet konkretan primjer. Stara cesta SA-ZE je bila dobra cesta, putovanje na doj dionici od 75 km je otprilike trajalo sat vremena. Autoput ce to skratiti za jedno deset km i jedno 15 min, ali poanta je u tome sto je unistena alternativna, odnosno nametnuta je nekakva nova alternativna cesta koja ono prethodno putovanje od sat vremena produzava na sat i po, a naplatna politika na autoputu je takva da ce i to biti prihvatljivije od izdvajanja za putarinu iznos u visini kirije ili rate kredita za stan!

I sad se vi stavite u kozu tog famoznog Kakanjca, Visocaka ili Zenicanina kojem je svakodnevno putovanje u Sarajevo bilo normala, sa kakvom on zabrinutoscu gleda na ovaj "napredak"!
Nije nametnuta "nova" vec "stara" cesta - odnosno lokalni putevi kojima se saobracalo prije izgradnje M-17 prije 35 godina. Taj put je u startu projektovan da nekad u buducnosti bude prosiren, a sada se to i cini.

Druga stvar fokusiras se samo na dionicu SA-ZE... Pitam se koliko bi raje koristilo alternativni pravac od Semizovca do Konjica npr. (a tu ce fakat ostati postojeci put)

O ostatku trase da i ne pricamo. SA-ZE-DO ce vecim dijelom koristiti postojecu trasu, ali ostatak nece... Dakle barem 75% puta ce biti nova trasa i postojece magistrale se nece dirati.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2442 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Vinjete uvoditi na mrezi koja ima jedva 50 km je besmisleno. Vinjete se uvode u drzavama koje imaju potpuno izgradjenu mrezu autoputeva, U slucaju BiH to bi bilo bar 800 km autoputa u funkciji.
Stara cesta Sa-Ze nije bila alternativa nego je u startu gradjena kao poluautoput s namjerom da se izgradi i druga kolovozna traka kad povecanje saobracaja to bude zahtjevalo. alternativni pravac je uvijek bio put kroz kiseljak i lasvansku dolinu. O ovom pricamo vec 15 puta
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2443 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

neki wrote:Vinjete uvoditi na mrezi koja ima jedva 50 km je besmisleno. Vinjete se uvode u drzavama koje imaju potpuno izgradjenu mrezu autoputeva, U slucaju BiH to bi bilo bar 800 km autoputa u funkciji.
Stara cesta Sa-Ze nije bila alternativa nego je u startu gradjena kao poluautoput s namjerom da se izgradi i druga kolovozna traka kad povecanje saobracaja to bude zahtjevalo. alternativni pravac je uvijek bio put kroz kiseljak i lasvansku dolinu. O ovom pricamo vec 15 puta
repetitio est mater studiorum

nego interesuje me... ako kaknju, brezi i visokom toliko treba alternativa... zasto na nivou opstina ili kantona ne pokrenu neku inicijativu?

da rekonstruisu postojece lokalne puteve i rijese problem... ne radi se o ogromnoj kilometrazi, nije zahtjevan teren a vecinom bi se mogla koristiti postojeca trasa... od breze i visokog do petlje bi bilo desetak kilometara, do kaknja doduse jos toliko, al jebiga... samo uraditi kako treba, da bude ogranicenje 70 ili 80 umjesto 50... jos bi mogli uvesti ogranicenje, npr do 5 tona, jer put ide kroz naseljena mjesta - a kamioni neka pice autocestom

npr. tuzla prosle godine rekonstruisala sjevernu magistralu, izgradjen nadvoznjak, sredjen kruzni tok itd... mislim da je zaduzenje bilo oko 12 miliona... ako postoji javni interes na lokalnom nivou, cudi me da niko ne razmislja o tome... mozda grijesim, mozda bi to kostalo puno vise no sto mislim, ali ako se moze uraditi za neke normalne pare - sto da ne
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#2444 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Pa vec i postoji alternativa i izmedju navedenih mjesta, cesta Semizovac-Podlugovi-Visoko-Kakanj i dalje u izgradnji. Nista bolju alternativu nema ni Slavonski Brod prema Zagrebu pa se tamo ne zale. I ovo se ponavlja vec milion puta al nekima dzaba
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#2445 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

dustaban wrote: I opet konkretan primjer. Stara cesta SA-ZE je bila dobra cesta, putovanje na doj dionici od 75 km je otprilike trajalo sat vremena. Autoput ce to skratiti za jedno deset km i jedno 15 min, ali poanta je u tome sto je unistena alternativna, odnosno nametnuta je nekakva nova alternativna cesta koja ono prethodno putovanje od sat vremena produzava na sat i po, a naplatna politika na autoputu je takva da ce i to biti prihvatljivije od izdvajanja za putarinu iznos u visini kirije ili rate kredita za stan!
Drugi konkretan primjer: od 1976 do danas na toj cesti su poginule doslovno hiljade ljudi! Ginu i dan danas na onih 5-6 kilometara od Lasve do Zenice!

Na svim do sada izgradjenim dionicama autoputa A1 od Sarajeva pa evo do Biljeseva od 2003. do danas su poginule slovom i brojem 2 (dvije) osobe.

E sad, jel bolje da djeca imaju oceve i da majke imaju svoje kceri i sinove ili je bitnije da se forumski smradovi dzaba voze?

Meni dileme nema :run: :run: :run:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2446 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

Alfons Kauders wrote: Nije nametnuta "nova" vec "stara" cesta - odnosno lokalni putevi kojima se saobracalo prije izgradnje M-17 prije 35 godina. Taj put je u startu projektovan da nekad u buducnosti bude prosiren, a sada se to i cini.
Ako sam te dobro shvatio, ova cesta koja je postojala prije rata je bila vec namjenjena za autoput, a alternativa je ona jos starija cesta, ona sto su je pravili austrougari... ili cak rimljani.
Cudan neki rezon.
Alfons Kauders wrote: ... ako kaknju, brezi i visokom toliko treba alternativa... zasto na nivou opstina ili kantona ne pokrenu neku inicijativu? da rekonstruisu postojece lokalne puteve i rijese problem... ne radi se o ogromnoj kilometrazi, nije zahtjevan teren a vecinom bi se mogla koristiti postojeca trasa... od breze i visokog do petlje bi bilo desetak kilometara, do kaknja doduse jos toliko, al jebiga... samo uraditi kako treba, da bude ogranicenje 70 ili 80 umjesto 50... jos bi mogli uvesti ogranicenje, npr do 5 tona, jer put ide kroz naseljena mjesta - a kamioni neka pice autocestom. npr. tuzla prosle godine rekonstruisala sjevernu magistralu, izgradjen nadvoznjak, sredjen kruzni tok itd... mislim da je zaduzenje bilo oko 12 miliona... ako postoji javni interes na lokalnom nivou, cudi me da niko ne razmislja o tome... mozda grijesim, mozda bi to kostalo puno vise no sto mislim, ali ako se moze uraditi za neke normalne pare - sto da ne
Ovo razmisljanje ti je mnogo konstruktivnije i postenije. Zaista se postavlja pitanje zasto lokalne zajednice ne odyebu skupi autoput i okrenu se unapredjenju lokalne javne infrastrukture?
Mozda zato sto smo se iscrpili kreditima za autoput! Dakle javnim zaduzenjem finansiramo komercijalne projekte umjesto da ih trosimo za javnu infrastrukturu!
ALi, hajdemo sad pokusati da ovaj problem konacno tretiramo kako treba, zar ne bi bio cirkus da u onom pojasu od stotinjak metara uz rijeku Bosnu imamo buket nekakvih cesta koje ce jedna drugoj praviti konkurenciju?! Zar ne bi bio pravi kompromis da te opcine subvencioniraju autoput (na ustrb vinjeta za njihovo stanovnistvo) i time, u krajnjem slucaju, smanje devastaciju alternativnih cesta?!
To je, recimo, samo jedna od ideja ali glavno razmisljanje mi je i dalje na onom strateskom nivou - Rijeka Bosna i sve sto je u njenoj kotlini cini JEDINSTVENU urbanu zonu. Nista sto se tu nalazi ne smije ometati tu integraciju, pogotovo ne putna komunikacija, bez razlike kojoj kategoriji pripadala.

Kontate li vi uopce sta ja pricam?
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#2447 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by UltrasNaBaterije »

pasha moj, ti pričaš stvari koje trenutno ni po jednom kriteriju nisu realne niti moguće ni u bogatijim državama od naše, dakle filozofiraš a veze nemaš, što bi se narodno reklo 'laprdaš' :)

Jedno tipično razmišljanje, rekao bih, možda nekog ekonomiste ili čak pravnika, koji ima zamisli, i koji bi htio nešto nekako, ali uz naglasak da mu se sve svodi na neke preporuke kako bi to lijepo funkiconisalo. Idealizam je ispario tamo prije 70 godina, realizma ti ne bi škodilo :|
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2448 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dustaban »

ins wrote:
dustaban wrote: I opet konkretan primjer. Stara cesta SA-ZE je bila dobra cesta, putovanje na doj dionici od 75 km je otprilike trajalo sat vremena. Autoput ce to skratiti za jedno deset km i jedno 15 min, ali poanta je u tome sto je unistena alternativna, odnosno nametnuta je nekakva nova alternativna cesta koja ono prethodno putovanje od sat vremena produzava na sat i po, a naplatna politika na autoputu je takva da ce i to biti prihvatljivije od izdvajanja za putarinu iznos u visini kirije ili rate kredita za stan!
Drugi konkretan primjer: od 1976 do danas na toj cesti su poginule doslovno hiljade ljudi! Ginu i dan danas na onih 5-6 kilometara od Lasve do Zenice!
Na svim do sada izgradjenim dionicama autoputa A1 od Sarajeva pa evo do Biljeseva od 2003. do danas su poginule slovom i brojem 2 (dvije) osobe.
E sad, jel bolje da djeca imaju oceve i da majke imaju svoje kceri i sinove ili je bitnije da se forumski smradovi dzaba voze?
Meni dileme nema :run: :run: :run:
Sram te i stid bilo. Smrad si ti a ne "forumski smradovi" koji bi da se voze dzaba".
Vidis li ti bolan koje gluposti valjas i koliko si kontradiktoran. Velis ljudi ginu na staroj cesti, na autoputi ne ginu!

GINUT CE I DALJE jer ce ostati na staroj cesti zato sto NEMAJU PARA, shvati to vec jednom, NEMAJU PARA da plate autoput! Sta ces reci kad na onom nezasticenom pruznom prelazu u Cekrcicima voz samelje jos jednog jadnika koji je tuda krenuo da ustedi 5 maraka od autoputa?!
Autoput ce zaista spasiti mnogo zivota - ovih objesnih pulena sto voze ferarije!
Last edited by dustaban on 27/06/2013 13:19, edited 1 time in total.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2449 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Friško, jutrošnje, dionica Vlakovo - Rakovica

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2450 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

dustaban wrote:
Alfons Kauders wrote: Nije nametnuta "nova" vec "stara" cesta - odnosno lokalni putevi kojima se saobracalo prije izgradnje M-17 prije 35 godina. Taj put je u startu projektovan da nekad u buducnosti bude prosiren, a sada se to i cini.
Ako sam te dobro shvatio, ova cesta koja je postojala prije rata je bila vec namjenjena za autoput, a alternativa je ona jos starija cesta, ona sto su je pravili austrougari... ili cak rimljani.
Cudan neki rezon.
To nije moj rezon, tako je zamisljeno prije 30-40 godina, mozda i prije no sto sam bio rodjen, tako da ne vidim sto meni fakturises taj "cudan rezon."
Alfons Kauders wrote: ... ako kaknju, brezi i visokom toliko treba alternativa... zasto na nivou opstina ili kantona ne pokrenu neku inicijativu? da rekonstruisu postojece lokalne puteve i rijese problem... ne radi se o ogromnoj kilometrazi, nije zahtjevan teren a vecinom bi se mogla koristiti postojeca trasa... od breze i visokog do petlje bi bilo desetak kilometara, do kaknja doduse jos toliko, al jebiga... samo uraditi kako treba, da bude ogranicenje 70 ili 80 umjesto 50... jos bi mogli uvesti ogranicenje, npr do 5 tona, jer put ide kroz naseljena mjesta - a kamioni neka pice autocestom. npr. tuzla prosle godine rekonstruisala sjevernu magistralu, izgradjen nadvoznjak, sredjen kruzni tok itd... mislim da je zaduzenje bilo oko 12 miliona... ako postoji javni interes na lokalnom nivou, cudi me da niko ne razmislja o tome... mozda grijesim, mozda bi to kostalo puno vise no sto mislim, ali ako se moze uraditi za neke normalne pare - sto da ne
Ovo razmisljanje ti je mnogo konstruktivnije i postenije. Zaista se postavlja pitanje zasto lokalne zajednice ne odyebu skupi autoput i okrenu se unapredjenju lokalne javne infrastrukture?
Mozda zato sto smo se iscrpili kreditima za autoput! Dakle javnim zaduzenjem finansiramo komercijalne projekte umjesto da ih trosimo za javnu infrastrukturu!
ALi, hajdemo sad pokusati da ovaj problem konacno tretiramo kako treba, zar ne bi bio cirkus da u onom pojasu od stotinjak metara uz rijeku Bosnu imamo buket nekakvih cesta koje ce jedna drugoj praviti konkurenciju?! Zar ne bi bio pravi kompromis da te opcine subvencioniraju autoput (na ustrb vinjeta za njihovo stanovnistvo) i time, u krajnjem slucaju, smanje devastaciju alternativnih cesta?!
To je, recimo, samo jedna od ideja ali glavno razmisljanje mi je i dalje na onom strateskom nivou - Rijeka Bosna i sve sto je u njenoj kotlini cini JEDINSTVENU urbanu zonu. Nista sto se tu nalazi ne smije ometati tu integraciju, pogotovo ne putna komunikacija, bez razlike kojoj kategoriji pripadala.

Kontate li vi uopce sta ja pricam?
Nismo se "iscrpili" kreditima za autoput, ni blizu. Pogotovo ne opstine koje s njim nemaju nista... Pomenuo sam primjer Tuzle, koja se zaduzila da rekonstruise dio puta koji uopste nije u opstinskoj nadleznosti. Isto bi mogle uciniti Breza, Visoko i Kakanj, uz podrsku kantona.

A ne slazem se da cijela dolina Bosne cini jedinstvenu urbanu zonu, ni blizu. Sarajevska kotlina jeste jedinstvena urbana zona, i tu ce piciti besplatna obilaznica.
Post Reply