Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2426 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

jedino ako si ih kupio u bosanskoj krupi :lol:
lutas okolo umjesto da informacije trazis na pravom mjestu ;-)
nije vezano za gume :kiss:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2427 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:ovdje se moze slobodno zakljuciti da se najbolje zimske gume zovu ovako:
Image
Da, gledao sam takve sa "kalošama" od guma kako se ne mogu pokrenuti iz mjesta. :-)
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#2428 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Maystor »

Mislio uzeti Alpin A4, ali uzeh opet savu s3+ 205/55, tek došla iz fabrike. Iznenadio sam se koliko je dobra ovih prvih dana po snijegu i ledu. Ne znam je li to do tog + u nazivu (godinama zimi koristio s3 na različitim autima) ili je do novog auta esp/tcs (mada se nije ni upalio).
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2429 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

@drvosjeca
ma dobro je, cak sta vise u redu je.
sto mi gurate rijeci u usta, rekao sam takav auto na zimskim gumama :-)
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#2430 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by em11r »

Bakir1 wrote:jedino ako si ih kupio u bosanskoj krupi :lol:
lutas okolo umjesto da informacije trazis na pravom mjestu ;-)
nije vezano za gume :kiss:

hahaha :) nisam

djesi bakire krme te ubolo :)

sorry za ot
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#2431 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by The BEN10 »

uskrsno_respo wrote:Pogledao auto metar snijega na njemu ovi okolo ciste bljuzga guzva
Okrenem se i na tramvaj fino
Bez guzve bez ciscenja bez nerviranja dodjem na posao za 10 minuta :-D
A jesil' se šverco ?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2432 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:@drvosjeca
ma dobro je, cak sta vise u redu je.
sto mi gurate rijeci u usta, rekao sam takav auto na zimskim gumama :-)
Ja druže stanujem u brdu, vidi se po nicku :mrgreen: , i kada je prije par godina bio onaj kijamet od 1.5m snijega ja sam regularno sišao i opet se popeo na brdo sa dobrim zimskim gumama bez 4x4. Znam šta si htio reći ali prije svih pomagala guma je broj 1 na svakom auto, 4x4 je naravno neprikosnoven.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2433 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

ova slika je nastala po tom kijametu, na mom povratku iz bosanske krupe, negdje oko vlasica, jer sam stao da odmorim.
pogon ultimativno u kombinaciji sa bilo kakvom zimskom gumom koja je dobra u smislu sare i starosti, dalje guma, a svima je zajednicki faktor individua koja vozi taj auto.
moja supruga sa g klasom i gusjenicama umjesto tockova ne bi prosla kuda bi ja prosao sa fiestom i dobrim zimskim gumama.
tako da ovo naprdjivanje oko toga koja guma je sveti gral medju gumama ne vodi nicemu ako osoba za volanom nije vozac kakav bi trebala biti sve od nabrojanog baci niz rijeku.
sve se ne kraju svodi kakav je ko vozac u tim finesama izmedju tigra i michelin gume
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#2434 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by pirpa »

Raja kakva su vam iskustva sa Hankook gumama ?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2435 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

moja dobra i odlicna, ali eto mene bi se moglo nazvati nekim ko nije mjerodavan jer se vozim na 4x4
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#2436 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by pirpa »

Bakir1 wrote:moja dobra i odlicna, ali eto mene bi se moglo nazvati nekim ko nije mjerodavan jer se vozim na 4x4
:lol: :lol: :thumbup:
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#2437 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dinozzoM6 »

Ne znam smijem li staviti linkove sa pik-a ovdje, ali evo, prijatelj mi prodaje dva seta (po 4 kom) zimskih guma:
prvi set su (moje :P) Fulda Kristall Supremo 215/50 R17 DOT 2210 - dubina profila oko 4-5 mm (korištene dvije zime, ljeti skladištene)
http://www.pik.ba/artikal/9871733/fulda ... 15-50-r17/

drugi set su Goodyear UltraGrip Performance2 245/40 R18 DOT1909 - dubina profila malo iznad 4 mm, isto tako dvije zime korištene.
http://www.pik.ba/artikal/9871868/goody ... 45-40-r18/

Broj telefona je na pik oglasima, pa eto kome trebaju gume :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2438 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

dinozzoM6 wrote:Ne znam smijem li staviti linkove sa pik-a ovdje, ali evo, prijatelj mi prodaje dva seta (po 4 kom) zimskih guma:
prvi set su (moje :P) Fulda Kristall Supremo 215/50 R17 DOT 2210 - dubina profila oko 4-5 mm (korištene dvije zime, ljeti skladištene)
http://www.pik.ba/artikal/9871733/fulda ... 15-50-r17/

drugi set su Goodyear UltraGrip Performance2 245/40 R18 DOT1909 - dubina profila malo iznad 4 mm, isto tako dvije zime korištene.
http://www.pik.ba/artikal/9871868/goody ... 45-40-r18/

Broj telefona je na pik oglasima, pa eto kome trebaju gume :)
Mislim da prijatelj nije stavio slike svojih guma sa razlogom :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2439 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bakir1 wrote:@drvosjeca
ma dobro je, cak sta vise u redu je.
sto mi gurate rijeci u usta, rekao sam takav auto na zimskim gumama :-)
Ja druže stanujem u brdu, vidi se po nicku :mrgreen: , i kada je prije par godina bio onaj kijamet od 1.5m snijega ja sam regularno sišao i opet se popeo na brdo sa dobrim zimskim gumama bez 4x4. Znam šta si htio reći ali prije svih pomagala guma je broj 1 na svakom auto, 4x4 je naravno neprikosnoven.
Ja sam licno testirao na snijegu razliku izmedju auta sa zimskim gumama i 4X4 sa cjelogodisnjim gumama.
Gdje radim ima jedna gadna uzbrdica, i tu stanem i pokusam krenuti. Auto sa samo prednjom vucom i zimskim gumama bez ikakvih problema, Tiguan sa cjelogodisnjim gumama vec se bori, te hoce nece, i tek kada sam iskljucio TC iskopao se. O kocenju je bespredmetno pricati.
Zato i Tig dobija zimske gume :D
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#2440 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dinozzoM6 »

jefferson wrote:Mislim da prijatelj nije stavio slike svojih guma sa razlogom :lol:
A nije ih slikao, čeka mene da dođem iz Sarajeva pa da ih uslikam i postavim xD

Btw. ne znam stvarno kakve su ove Goodyear, ali znam za moje Fulde da su u baš dobrom stanju :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2441 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

dinozzoM6 wrote:
jefferson wrote:Mislim da prijatelj nije stavio slike svojih guma sa razlogom :lol:
A nije ih slikao, čeka mene da dođem iz Sarajeva pa da ih uslikam i postavim xD

Btw. ne znam stvarno kakve su ove Goodyear, ali znam za moje Fulde da su u baš dobrom stanju :)
Cim se to vrti oko 4-5mm nema tu nafake, posebno takav tip guma koji je vise okrenut performansama pa im je smjesa svakako tvrdja nego npr GY Ultra Grip.
hadzidado
Posts: 133
Joined: 26/05/2013 20:22

#2442 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hadzidado »

Danas vozio sa UG8 195/65R15 kroz čist neutaban snijeg od cca 30cm, led i uklizan snijeg i kroz bljuzgu aman do koljena(Doboj).
Prošao sve bez problema.
Par puta sam skrenuo žestoko u raskrsnici po bljuzgi i snijegu,čisto da vidim šta će se desiti - i ništa!
Nekako mi dosadna vožnja :D
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2443 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

hadzidado wrote:Danas vozio sa UG8 195/65R15 kroz čist neutaban snijeg od cca 30cm, led i uklizan snijeg i kroz bljuzgu aman do koljena(Doboj).
Prošao sve bez problema.
Par puta sam skrenuo žestoko u raskrsnici po bljuzgi i snijegu,čisto da vidim šta će se desiti - i ništa!
Nekako mi dosadna vožnja :D
Ako ti je dosadno preporučujem Rogoj ujutro i naveče i ljetni stil vožnje, garantovano ti više neće biti dosadno :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2444 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by agent_zero »

Šta znače one oznake na cjenovnicima, u konkretnom slučaju kod save: 91h, 91t, 95t xl i koja je razlika između s3 i hp verzija?

Isto je pitanje i za vredestein.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2445 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

agent_zero wrote:Šta znače one oznake na cjenovnicima, u konkretnom slučaju kod save: 91h, 91t, 95t xl i koja je razlika između s3 i hp verzija?

Isto je pitanje i za vredestein.
91 - Indeks nosivosti u ovom slucaju 91=615, 95=690 kg po gumi
H, T - je ideks brzine H = 210 km/h, T = 190 kmh
XL = oznaka za dodatno opterecenje (Extra Load)
HP obicno oznacava High performance i to je ko biva trebala biti guma sa boljim performansama od standardne.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#2446 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by daxon »

edit:
nisam vidio da je već odgovoreno, ali evo jedan sajt sa objašnjenjima oznaka:
http://www.vujacic-company.me/oznake-na ... ar-guma_7/
Last edited by daxon on 28/11/2013 12:18, edited 1 time in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2447 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by agent_zero »

Tenk ju gajz :mrgreen:
peli
Posts: 122
Joined: 30/04/2012 09:22

#2448 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by peli »

prijatelji forumasi,

planiram da kupim 2 zimske gume i stavim ih naprijed, a da nazad ostanu ljetne gume. da li ima neko slicno iskustvo?

auto se vozi po gradu, najvise relacija cen. vila - centar, nema brdskih padina nit takvih slicnih voznji. mozda ponekad do zenice i to je to.

zahvaljujem unaprijed.

lp
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2449 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

Imas par stranica prije klipove... Pogledaj ih pa se mozda predomislis :)
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2450 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

peli wrote:prijatelji forumasi,

planiram da kupim 2 zimske gume i stavim ih naprijed, a da nazad ostanu ljetne gume. da li ima neko slicno iskustvo?

auto se vozi po gradu, najvise relacija cen. vila - centar, nema brdskih padina nit takvih slicnih voznji. mozda ponekad do zenice i to je to.

zahvaljujem unaprijed.

lp
Bolje ti je na otpad i kupi 4 polovne zimske nego da vozis na dvije nove zimske i dvije ljetne :wink:
Post Reply