@piupiu
Fascinacija Japanskom kulturom, ne znam kada je to krenulo, ali ima sigurno 15 godina, u početku jedino što me kod Japanaca privlačilo bila je kinematografija pa sam gutao Kurosavine filmove ko lud, onda su krenuli i ostali, a onda i neke druge stvari su krenule postepeno.
Šta ja znam, gledam na njih kao na neku vrsti senseia, jer malo koji narod da je propatio tako i da pati a da iz svake nedaće izađu jači, Japanci su u posljednjih 100 godina imali toliko cunamija, ratova, zemljotresa, požari, bolesti, kuge, krize, a sve te rane brzo zacijele.
Kod nas se i 20 godina nakon rata priča o vremenu od 20 godina prije rata, u Japanu postoji jak sentiment na sva stradanja ali o tome šta je bilo nema priče, gotovo, idemo dalje. Mi u svemu tražimo opravdanje za neuspjeh, kod nas šta god da nevalja kriv je rat i krivi su drugi, kod nas je rat kriv što smo bolesni, što smo nezaposleni, što smo zaduženi, što nam političari nevaljaju opet nam kriv rat i EU.
U Japanu toga nema, imaju i oni svoje probleme ali ih rješavaju brzo i efikasno, ima i kod njih korupcije i mita, ali to kada se desi pada mrtva glava doslovno, i onda urade da do toga ne dođe. Evo primjer Fukushima-Daichi nuklearke, kada se desio potres 2011 mnoge stvari su iz korijena promjenili, ne samo u sistemu već i u vlastitim glavama, kod nas su bile poplave a nismo ništa naučili, apsolutno ništa, niti smo promjenili sistem niti smo promjenili u glavama, a kriv nam je neko drugi.
Japanac imao 2 nuklearne bačene, ali teško da će preko jezika preći riječ da je Amerikanac kriv za to (iako jeste) to je nepojmljivo, da je na nas ko bacio nuklearnu prije 400 godina mi bi i dan danas kleli tu državu i krivili je za neuspjeh.
Evo i ovaj primjer iz Fukuoke od prije par dana, propala raskrsnica u centru grada kroz 2 dana sve novo, na klixu komentar u stilu "Kod nas bi prošlo 6 mjeseci, dok prođe tender, pa ovo pa ono"
----
I sam oda uporedim, i Japan je dugo vremena bio jedna vrsta međunarodnog protektorata, gdje se njihove političare pitalo malo ili vrlo malo ali upravo u tom periodu je počeo nagli uspon Japana u svakom pogledu, jer su od zapada prihvatili neke korisne stvari koje su ukomponovali u svoje društvo, a one loše nisu prihvatili i nisu po svaku cijenu težili da se odreknu sebe i svoga zarad drugoga, kao što je slučaj kod nas.
Kod nas se otvori McDonalds ko da je restoran sa 3 mišelinove zvjezdice, u Japanu je McDolands došao davno ali i dalje je tabu tema razgovarati o ručanju u McD
