#2426 Re: juga 1950.-1990.
Posted: 12/11/2016 17:06
Da li ce odgovor - tenks jugo (drugi put) biti dovoljan da me razumijes, ili neće? 
nece,jer nema nikakve veze sa mlacenjem djeceradostan dan wrote:Da li ce odgovor - tenks jugo (drugi put) biti dovoljan da me razumijes, ili neće?
U je o te ! Pa ti zajebaniji od mene. I kod mene nema nista samo zato sto imaju drugi. Mnogo toga ima kad se zasluzi. Ali mi je bio ogroman sjeb kad sam skonto da nema one radosti kad nesto dobije . Jos se sjecam kad su mi kupili Pony !!! Koja je to radost bila !radostan dan wrote:Ja svom djetetu pruzam materijalno manje nego sto sam u mogucnosti. Pod materijanim ovom prilikom podrazumjevam -ono sto on podrazumjeva pod materijalnim-, a to su obicno gluposri i sitnice...
Moguce, tacnije sasvim realno je da mu dajem u tom smislu manje nego sto su meni moji roditelji davali. A davali su zaista mnogo.
Takodje, kada god sam mu/smo mu nesto dali, objasnjeno mu je - zasto je dobio, i kako je dobio...gdje je kupljeno, iz kog razloga, i koliko je novaca kostalo...i osnovno - odakle nama novci da mu to pruzimo.
Mom djetetu je zabranjeno da ide u sony igraonice, iako se jako ljuti zbog toga, jer mu drugari idu...u sony igraonicama ordiniraju momčići 3-4 godine stariji od njega, te gazda zgubidan od 30 ljeta i njegovi pajtosi, zadime ionako malu prostoriju cigarama, deru klipače i pričaju o avionima i kamionima, kneletima, ćelama, zemuncima i slicno...
Moje dijete jos nije uslo u kladionicu, iako mu drugovi sad se vec moze reci redovno iscitavaju liste i uplacuju tikete...
Moje dijete nema obavezni dzeparac, niti dobija 5 maraka za dorucak dnevno kao gotovo svi drugi iz njegovog razreda. Dobija 1 KM za uzinu, i dobija 5 KM za svaku peticu u dnevniku.
Moje dijete je dobijalo batine i to zesce svaki put kada je bilo bezobrazno i pokazalo nepostovanje prema drugom ili starijem, ili kada je slagalo. Zbog nestasluka nikada nije kaznjavan.
Moje dijete ima kompjuter, ali nema internet, tablet, ajfon i te stvari, i pored silne zelje i molbi da mu se kupi. Samo par njih iz razreda nema, medju njima i moje dijete. Mobilni dobija tek povremeno, i to iskljucivo kod kuće.
Biciklo, skejtbord, fudbal, itd,itd, nikad nije.dobilo u trenutku kada je trazilo, nego ili naknadno, ili za rodjendan, ili za neki ostvareni rezultat.
Jedino sto im se popusta i sto mogu da izvoljevaju, i da traze -i pticijeg mlijeka- je - hrana. Bilo kod kuce, bilo vani, bilo kad i bilo gdje...
Prije nego me strijaljate, zelio bih i ovo napisati -
Moja djeca su medju pristojnije obucenima u skoli.
Moja djeca su najboji djaci u razredu, a moguce i u skoli,tako kazu...
Treniraju odbojku - dobrovoljno.
Idu na sekcije - ekoloska, planinarska...dobrovoljno
Idu na dodatne (ne dopunske, nego dodatne) casove - takodje dobrovoljno.
Svaki vikend stariji sin izlazi u susret drugarima iz razreda i drugarima iz zgrade, i pomaze im u matematici, na njihov poziv ili molbu njihovih roditelja. I nikad nije rekao ne, ili mu bilo tesko...
Vjerujem da su ovi moji svjetonazori povezani ne samo sa kucnim vaspitanjem, vec i sa negdasnjim sistemom u kom sam se gradio kao licnost.
Nema veze sto tog sistema vise nema, ja svoju djecu ionako nemam namjeru predati ovdasnjem drustvu i drzavi.
Tenks Jugo...
pa,dobro,znam da su mlatili djecu u jugo-skolamaradostan dan wrote:Cini ti se...
Connaisseur Karlin wrote:pa,dobro,znam da su mlatili djecu u jugo-skolamaradostan dan wrote:Cini ti se...![]()
ali to nije opravadanje da tuces vlastitu djecu,ako nisi u stanju sa njima normlano razgovarati
Nisu ona ispala...tek trebaju da ispadnu.KatarinaKosaca wrote:Divna vam djeca ispala...i od @kenjca decko koji rece ono za dobra vremena i od radosnog. Ali nemojte se zanositi da je do vaseg odgoja. Prije je neki gen ili velika majcinska ljubav. Jer metode su![]()
Kako god, nije to tema. Ko ih ima nek su mu zivi i zdravi, ko ih nema neka ne place zbog toga
tebe su vjerovatno odhranili u batinama,ali nemamo svi jednaka iskustvaradostan dan wrote:Connaisseur Karlin wrote:pa,dobro,znam da su mlatili djecu u jugo-skolamaradostan dan wrote:Cini ti se...![]()
ali to nije opravadanje da tuces vlastitu djecu,ako nisi u stanju sa njima normlano razgovaratimisliš da se ne prica?
Sta ti radis sa svojima kada kazne i zabrane ne daju rezultat?
Klinku niko nikada nije ni najblaze šljepnuo...niti smije. Ostao bi bez ruke momentalno.
Razgovoromradostan dan wrote:Jesu, jesu...cerecili, ko inkvizicija nekad...
Nego draga moja (koju neobicno cjenim, i sa sadasnjim i predjasnim nikom), kako ti to zamisljas da ces raditi, kada budes imala djece?
mislim da je teze danas odgajati djete u BiH ,a ti zivis u inostranstvu,gdje je normlano vidjeti da djete otovri vrata glavnog ulaza zgradeKENJAC wrote:Ako mu ikakav gen od mene dodje bit ce to gen koji ce mu vazda govorit " nista ne pada sa neba , za sve neko treba da se oznoji ! Svak , normalno , odgaja djecu najbolje sto misli. Svak daje prioritet onome sto misli da treba bit prioritet. Osim one standardne suplje " da bude covjek" ja sam prioritet stavio na kucnu vaspitanost i skolu ! Kad postara vidi na ulici mora ga pozdravit. Kasirku na kasi ! Komsinici pomoc da donese kese do lifta ! A ovo sam ja naucio od mog komsiluka. Mog SFRJ komsiluka ! Da sam ga pustio da ga vaspita ova metropola nebi ni cacu svog pozdravljao ! I jos nesto. Moj sin prica nas jezik da niko nebi pozno da je rodjen ovdje ! I svako ljeto ide u Yu sa nama. I zna sve drzave ex Yu i sve glavne gradove. Zna ko je bio Tito ! I navija za Djokovica ! I nikad nece zaboravit ko je i odakle je !
Connaisseur Karlin wrote:u Jugi su nastavnici / nastavnice izigravali Bogove i Bozice , nesto najgore sto se moglo desiti u obrazovnom sistemu
radostan dan wrote:Vidis tu cu se sloziti sa tobom...tako je bilo. Danas pak ucenici glume bogove i lijepe samare nastavnicima i profesorima.
Sredine nema,...nije ponudjena jer ju je nemoguce ostvariti u praksi ovog drustva...i ne samo ovog, isto se desava i u srbijii, makedoniji...sta ciniti, koju opciju izabrati? Situacija je -stani/pani, pet do 12... Sta uciniti, a tvoje dijete je u pitanju?
Skola bez autoriteta, ulica edukator, negativna selekcija uzora, sadrzaja, modela identifikacije...
Ukratko, demokratija na balkanski nacin ..
Kako djelovati u situaciji crno/bijelo? Teoretisati o sivom koje nije niti ce zadugo biti u ponudi? U ovakvoj BiH, ili okolnim zemljama?
ili demoliranje auta od nastavnikaEdin H. wrote:Connaisseur Karlin wrote:u Jugi su nastavnici / nastavnice izigravali Bogove i Bozice , nesto najgore sto se moglo desiti u obrazovnom sistemu
Nicija nije do zore gorilla.![]()
A sada panika, lijepi strah.![]()
Premda ovo bas i nije tacno, namarali su firauni Direktora skole "Petar Dokic" prije rata, premda se i on dobro marisao.
u septembru je bila kupovina cipela za novu skolsku godinu, dobila ja divne crne lakne cipelice s malim kaisicem, stavila kutiju pored kreveta , cipelice na kutiju i gledajuci u njih zaspalaKENJAC wrote:Jutros uz kafu , sin nam govori kako mu moramo tene kupit. Sta fali ovima sto ima ? Nista al znas od kad ih nosim !? Od kad , majke ti ? Od pocetka skolske godine !!! Pa to su samo dva mjeseca mazlume ! A koliko ih to trebam nosit ???
Otvorim ja ovu stranicu na forumu i pokazem mazlumu ove baletanke i kazem da sam ovo nosio citavu skolsku godinu ! A , znate sta mi mazlum kaze ? Kaze , i vi govorite da vam je tada bilo bolje , uz nasilu gromoglasni smijeh !
Joj kakvu je cvoku dobio , jos tetura kroz kucu ! A dobit ce nove tene , al u qurcu !!!
svaka cast druzeradostan dan wrote:Ja svom djetetu pruzam materijalno manje nego sto sam u mogucnosti. Pod materijanim ovom prilikom podrazumjevam -ono sto on podrazumjeva pod materijalnim-, a to su obicno gluposri i sitnice...
Moguce, tacnije sasvim realno je da mu dajem u tom smislu manje nego sto su meni moji roditelji davali. A davali su zaista mnogo.
Takodje, kada god sam mu/smo mu nesto dali, objasnjeno mu je - zasto je dobio, i kako je dobio...gdje je kupljeno, iz kog razloga, i koliko je novaca kostalo...i osnovno - odakle nama novci da mu to pruzimo.
Mom djetetu je zabranjeno da ide u sony igraonice, iako se jako ljuti zbog toga, jer mu drugari idu...u sony igraonicama ordiniraju momčići 3-4 godine stariji od njega, te gazda zgubidan od 30 ljeta i njegovi pajtosi, zadime ionako malu prostoriju cigarama, deru klipače i pričaju o avionima i kamionima, kneletima, ćelama, zemuncima i slicno...
Moje dijete jos nije uslo u kladionicu, iako mu drugovi sad se vec moze reci redovno iscitavaju liste i uplacuju tikete...
Moje dijete nema obavezni dzeparac, niti dobija 5 maraka za dorucak dnevno kao gotovo svi drugi iz njegovog razreda. Dobija 1 KM za uzinu, i dobija 5 KM za svaku peticu u dnevniku.
Moje dijete je dobijalo batine i to zesce svaki put kada je bilo bezobrazno i pokazalo nepostovanje prema drugom ili starijem, ili kada je slagalo. Zbog nestasluka nikada nije kaznjavan.
Moje dijete ima kompjuter, ali nema internet, tablet, ajfon i te stvari, i pored silne zelje i molbi da mu se kupi. Samo par njih iz razreda nema, medju njima i moje dijete. Mobilni dobija tek povremeno, i to iskljucivo kod kuće.
Biciklo, skejtbord, fudbal, itd,itd, nikad nije.dobilo u trenutku kada je trazilo, nego ili naknadno, ili za rodjendan, ili za neki ostvareni rezultat.
Jedino sto im se popusta i sto mogu da izvoljevaju, i da traze -i pticijeg mlijeka- je - hrana. Bilo kod kuce, bilo vani, bilo kad i bilo gdje...
Prije nego me strijaljate, zelio bih i ovo napisati -
Moja djeca su medju pristojnije obucenima u skoli.
Moja djeca su najboji djaci u razredu, a moguce i u skoli,tako kazu...
Treniraju odbojku - dobrovoljno.
Idu na sekcije - ekoloska, planinarska...dobrovoljno
Idu na dodatne (ne dopunske, nego dodatne) casove - takodje dobrovoljno.
Svaki vikend stariji sin izlazi u susret drugarima iz razreda i drugarima iz zgrade, i pomaze im u matematici, na njihov poziv ili molbu njihovih roditelja. I nikad nije rekao ne, ili mu bilo tesko...
Vjerujem da su ovi moji svjetonazori povezani ne samo sa kucnim vaspitanjem, vec i sa negdasnjim sistemom u kom sam se gradio kao licnost.
Nema veze sto tog sistema vise nema, ja svoju djecu ionako nemam namjeru predati ovdasnjem drustvu i drzavi.
Tenks Jugo...
nije to samo naBalkanu tako, u EUropi je jos i gore, prosvjetni radnici nemaju vise nikakav ugled. Nema vise sistema, bar ga ja ne znam, niti zemlje koja ulaze u prosvjetu.radostan dan wrote:Vidis tu cu se sloziti sa tobom...tako je bilo. Danas pak ucenici glume bogove i lijepe samare nastavnicima i profesorima.
Sredine nema,...nije ponudjena jer ju je nemoguce ostvariti u praksi ovog drustva...i ne samo ovog, isto se desava i u srbijii, makedoniji...sta ciniti, koju opciju izabrati? Situacija je -stani/pani, pet do 12... Sta uciniti, a tvoje dijete je u pitanju?
Skola bez autoriteta, ulica edukator, negativna selekcija uzora, sadrzaja, modela identifikacije...
Ukratko, demokratija na balkanski nacin ..
Kako djelovati u situaciji crno/bijelo? Teoretisati o sivom koje nije niti ce zadugo biti u ponudi? U ovakvoj BiH, ili okolnim zemljama?
KENJAC wrote:Ma vidim ja mane Jugoslavije , ali su mi draze nego vrline ovih sada !