Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mist
Posts: 2182
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#24176 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mist »

Drugi put kad bude kupovao auto neka gleda dimenziju guma,sta drugo da mu kazem :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13442
Joined: 11/02/2012 21:08

#24177 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

ma ne znam sta je problem vidjeti koja velicina u ovom slucaju sirina felge.
Pise na felgama, ako ne pise(sa vidljive strane) nadjes na internetu svoj model felge i potvrdis.

Uneses na wheel size calculator postojecu i zeljenu dimenziju. Ako pokaze da je guma npr. plus 5mm prema amortizeru odes do auta i uvjeris se da imas prostora da priustis tih npr. 5mm.
Ako nisi tako siguran ili si lijen,
super uzmes sljedecu preporucenu dimenziju za to auto ako je npr. 215 50 17. uneses tu dimenziju sa fabrickom velicinom felge i uneses svoju sa 205/55/16 i vidis aha ova 17ka je isto ili blize amortizeru mogu priustit razliku i tjt.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24178 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

milojicabrzi wrote: 22/10/2023 10:07 Pitao na više mjesta, tražio ovu 195 60 16, nemaju uglavnom, može li neka alternativna dimenzija, svi pametuju, eto ne bi trebalo biti problema, niko ne zna dati pravi odgovor, a sve lafo profesionalci...uglavnom, sve se svelo na to-najbolje je staviti dimenziju koja je i došla fabrički.
Wheelsize kaze da moze ici 195 65 R15.
Tako da ti je jeftinije kupiti celicne 15ke i najbolje zimske gume, nego samo gume 16ke.

Osim ako izricito ne trazis allseazon radi jednostavnosti i skladistenja

Obzirom da ti je 6.5J fabricka felga, mozes bez problema ici na 205 55 R16.
User avatar
kabal1337
Posts: 13442
Joined: 11/02/2012 21:08

#24179 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

ma to je jos bolja opcija
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5099
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#24180 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by anex »

Da ne otvaram temu, pitanje: zašto na kutiji lanaca velicine 16" nema npr moje gume 235-55-R16?
User avatar
kabal1337
Posts: 13442
Joined: 11/02/2012 21:08

#24181 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

imas razlicite gupe lanaca koji odgovaraju na razlicite velicine guma
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5099
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#24182 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by anex »

kabal1337 wrote: 22/10/2023 11:23 imas razlicite gupe lanaca koji odgovaraju na razlicite velicine guma
Pa kako onda traziti lance ako je R16 velicina?
User avatar
kabal1337
Posts: 13442
Joined: 11/02/2012 21:08

#24183 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

anex wrote: 22/10/2023 11:24
kabal1337 wrote: 22/10/2023 11:23 imas razlicite gupe lanaca koji odgovaraju na razlicite velicine guma
Pa kako onda traziti lance ako je R16 velicina?
pogledaj grupu 110
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#24184 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

anex wrote: 22/10/2023 11:21 Da ne otvaram temu, pitanje: zašto na kutiji lanaca velicine 16" nema npr moje gume 235-55-R16?
Veličinu lanaca ne određuje prečnik felge nego širina gume i ukupna zapremina točka.

Za dimenziju 235/55 R16 i za lanac debljine 9 mm, odgovarajuća veličina lanca je 110.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5099
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#24185 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by anex »

Eh to... :thumbup:
Hvala.
milojicabrzi
Posts: 2616
Joined: 18/11/2009 12:43

#24186 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

kabal1337 wrote: 22/10/2023 10:19
milojicabrzi wrote: 22/10/2023 10:07 Pitao na više mjesta, tražio ovu 195 60 16, nemaju uglavnom, može li neka alternativna dimenzija, svi pametuju, eto ne bi trebalo biti problema, niko ne zna dati pravi odgovor, a sve lafo profesionalci...uglavnom, sve se svelo na to-najbolje je staviti dimenziju koja je i došla fabrički.
https://energydoo.com/?swoof=1&pa_sirin ... promjer=16

Izvini, ali ako treba nekoga da je briga da "ustedi" ili pronadje povoljniju gumu ili rjesenje onda si to ti, a ne neko na forumu ili u radnji. Naravno da ti niko u radnji nece reci, jer imas xxxx kupaca koji su supci ti njemu pomognes i on te poslije jebe da oprostis.

Covjek ti napisao sta bi moglo, tvoje da provjeris sirinu felge, potvrdis na vise izvora koji su javno dostupni i uvjeris se da moze.

zimas lijepo wheel size/ tire calculator, metar ako treba. Pa bujrum provjeri racunski i fizicki je li moze ili ne
Vidi, auto je novo, pa mi se baš ne eksperimentiše sa nekim rješenjima, koja nije odobrio proizvođač.

Ne vidim šta je problem prodavcu u radnji da pomogne kupcu, pa platit ću gume svakako, neću ih džaba odnijeti...

Dobro, možda sam ja pogrešno vaspitan da pomognem ljudima, naročito kad me to ništa ne košta.

Uglavnom, gume našao, kupio, a da je nezgodno kada dođe frljava dimenzija, jeste...

Priča mi prijatelj da je svojevremeno zamalo odustao od dobrog auta koje je našao (mislim da je neka Honda bila u pitanju), jer je također imala neke divlje dimenzije guma...

Slijedeći put možda uzmem 205-ce :) :thumbup: :bih:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24187 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Eno 408 ima 205-55-19 :shock:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24188 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

kravamuzara wrote: 22/10/2023 13:55 Eno 408 ima 205-55-19 :shock:
DS4 ista dimenzija. Auto smijesno izgleda na tako uskim gumama.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#24189 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

195 55 R20 Scenic :D
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24190 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

alal ga francuzi tu vole usrati
drug imao clio vako dimenzija 165 65 r16
guma skupa teško je naći, baš bi volio znati to razmišljanje zašto je baš takva dimenzija stavljena, šta se to posebno postiglo?
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24191 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Leon16v wrote: 22/10/2023 19:30 195 55 R20 Scenic :D
Biciklisticka :lol:

I jos su na 408 one eko ko drvene.

Niza potrosnja na testu, u katalog nizi CO2 = usteda.
HD_2015
Posts: 1558
Joined: 27/08/2015 12:54

#24192 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HD_2015 »

Ne znam šta je toliki problem oko guma. Mogu se dimenzije felge i gume mijenjati u nekim granicama, barem kod nas.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24193 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Leon16v wrote: 22/10/2023 19:30 195 55 R20 Scenic :D
Može li se uletiti u krivinu onako malo žešće ili se odmah prevrne :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#24194 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

francuska zaprezna kola
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24195 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

nitro_90 wrote: 23/10/2023 09:24
Leon16v wrote: 22/10/2023 19:30 195 55 R20 Scenic :D
Može li se uletiti u krivinu onako malo žešće ili se odmah prevrne :mrgreen:
Odmah na krov... :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#24196 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Sa strane taj Scenic dobro izgleda :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13442
Joined: 11/02/2012 21:08

#24197 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

veci precnik veca povrsina
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24198 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Interesantan web shop conti.ba

Dobra ponuda.

A naletih i na test all season guma, u koje je uključena Hankook ljetna i zimska guma kao referenca.
Brate, ova tehnologija all season guma je dosla do savrsenstva skoro.
Tacno se za nase podneblje vise ne vidi potreba za sezonskim gumama.

https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm

I još jedan sa nepoznatim referensnim gumama, ali sa više brendova u testu.

https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24199 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

HD_2015 wrote: 23/10/2023 09:06 Ne znam šta je toliki problem oko guma. Mogu se dimenzije felge i gume mijenjati u nekim granicama, barem kod nas.
Kad ti dodje 205/55/R19 na 7J felgi i nemas bas nekih alternativa :lol:

215/50/R19 i 225/50/R19 su jos rijedje, a da uzimas nove felge trosak jos veci.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#24200 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JavierBosnia »

Koja guma ide na ovu felgu
6.5 J x 16 H2 ET 33
Post Reply