Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24051 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

insaneinthebrain wrote: 16/10/2023 09:44
ElRe wrote: 15/10/2023 21:40 Sladić kaže biće još jedan toplotni talas sa sjevera Afrike, krajem ove sedmice.
do 25.11. se jos ne mora stavljati. mogu ljetne i dalje

Image
To je to, realno mjera pocetak decembra da se stave zimske.
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#24052 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 16/10/2023 08:26
Dzontra_Volta wrote: 13/10/2023 18:05 Jbg meni mehaničar na Butmiru, a živim i radim u Novom Sarajevu, tako da sam ja *ebo ježa kako god. :mrgreen:
Ti si onda osudjen na cekanje i gubljenje vremena. :D
Ma dobra je stvar što se ja s njim mogu dogovoriti da dovedem auto i popodne i naveče, a često mi ga sam dovuče nazad pred kuću. Majstor za poželjeti.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24053 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Dzontra_Volta wrote: 16/10/2023 10:24
Ateista wrote: 16/10/2023 08:26

Ti si onda osudjen na cekanje i gubljenje vremena. :D
Ma dobra je stvar što se ja s njim mogu dogovoriti da dovedem auto i popodne i naveče, a često mi ga sam dovuče nazad pred kuću. Majstor za poželjeti.
I to je dobro, vazno je da je fleksibilan,to puno znaci.
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#24054 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

insaneinthebrain wrote: 16/10/2023 09:44
ElRe wrote: 15/10/2023 21:40 Sladić kaže biće još jedan toplotni talas sa sjevera Afrike, krajem ove sedmice.
do 25.11. se jos ne mora stavljati. mogu ljetne i dalje

Image
Do 25.11. ili 25.10.?
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24055 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

insaneinthebrain wrote: 16/10/2023 09:44
ElRe wrote: 15/10/2023 21:40 Sladić kaže biće još jedan toplotni talas sa sjevera Afrike, krajem ove sedmice.
do 25.11. se jos ne mora stavljati. mogu ljetne i dalje

Image
Prošle godine ih stavio na kraju 11. mjeseca, nisu mi ni trebale do tada po temperaturama.

Ko može neka sačeka black friday, bit će neka akcija zar.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25469
Joined: 12/08/2013 12:51

#24056 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by insaneinthebrain »

Dzontra_Volta wrote: 16/10/2023 11:55
insaneinthebrain wrote: 16/10/2023 09:44

do 25.11. se jos ne mora stavljati. mogu ljetne i dalje

Image
Do 25.11. ili 25.10.?
Do 10.og. Al ako vrijeme posluzi moci ce i u nevembru
HD_2015
Posts: 1558
Joined: 27/08/2015 12:54

#24057 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HD_2015 »

Altsa wrote: 15/10/2023 16:15 Moze li biti problem ako stavim gume 185/65R15 a originalne koje su dosle uz auto su 185/60R15 ili je to mala razlika.
Ne vidim šta bi bio problem.

Ako ćemo sitničariti, mjerač brzine neće biti 100% tačan, malo udobnija vožnja (deblje gume) i više izvijanje gume u krivinama.

Prevelika guma - može strugati po blatobranu, ali u tvom slučaju vjerovatno neće, jer je mala razlika.
User avatar
Altsa
Posts: 9226
Joined: 19/03/2004 18:31

#24058 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Altsa »

HD_2015 wrote: 16/10/2023 13:45
Altsa wrote: 15/10/2023 16:15 Moze li biti problem ako stavim gume 185/65R15 a originalne koje su dosle uz auto su 185/60R15 ili je to mala razlika.
Ne vidim šta bi bio problem.

Ako ćemo sitničariti, mjerač brzine neće biti 100% tačan, malo udobnija vožnja (deblje gume) i više izvijanje gume u krivinama.

Prevelika guma - može strugati po blatobranu, ali u tvom slučaju vjerovatno neće, jer je mala razlika.
:thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24059 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Možda nekome posluži informacija.
Prognoza padavina za period decembar-februar.
Dole je skala koja pokazuje odstupanje od prosječnih padavina za to područje.
Za Balkan je zapravo u januaru prognozirano dosta snježnih padavina.

Image

I evo prognoze samo za januar:

Image
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#24060 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

drug_profi wrote: 17/10/2023 09:46 Možda nekome posluži informacija.
Prognoza padavina za period decembar-februar.
Dole je skala koja pokazuje odstupanje od prosječnih padavina za to područje.
Za Balkan je zapravo u januaru prognozirano dosta snježnih padavina.

Image

I evo prognoze samo za januar:

Image
Ove dugoročne prognoze nisu uopšte relevantne, jer maximalno do 3 dana možeš imati iole preciznu prognozu, sve preko toga je šta bi bilo kad bi bilo.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24061 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Nisu lose dugorocne prognoze za okvirno planiranje, ali svakako treba pratiti i kratkorocnu prognozu jer moze iznenaniti snijeg i ranije, koji se uglavnom ne zadrzi ali napravi kolaps u saobracaju, dijelom zbog ljetnih guma a najvise zbog nesposobnih vozaca.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24062 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Better Man wrote: 17/10/2023 09:53 Ove dugoročne prognoze nisu uopšte relevantne, jer maximalno do 3 dana možeš imati iole preciznu prognozu, sve preko toga je šta bi bilo kad bi bilo.
Proguglaj malo ECMWF.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24063 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

Ne vjerujem im ništa dalje od 7 dana po pitanju prognoze, čak je i to puno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24064 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Eto, budemo vidjeli koliko su precizni.
Dakle očekuje se malo više snijega u januaru nego što je uobičajeno, dok su decembar i februar izgleda ispod prosjeka.
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24065 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 17/10/2023 10:38 Eto, budemo vidjeli koliko su precizni.
Dakle očekuje se malo više snijega u januaru nego što je uobičajeno, dok su decembar i februar izgleda ispod prosjeka.
Nadam se da ce biti tacno, prosla godina je bila katastrofa sto se tice snijega, tek pred kraj januara pao kako treba, valjda ce ova biti bolja.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24066 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NecuVise »

Ateista wrote: 16/10/2023 10:03
insaneinthebrain wrote: 16/10/2023 09:44

do 25.11. se jos ne mora stavljati. mogu ljetne i dalje

Image
To je to, realno mjera pocetak decembra da se stave zimske.
Realno cjelogodisnje, pogotovo gradovi koji se nalaze niže od Sarajeva, tipa Zenica, Doboj, Hercegovina svakako :-D
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#24067 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dimu1927 »

nitro_90 wrote: 17/10/2023 10:16 Ne vjerujem im ništa dalje od 7 dana po pitanju prognoze, čak je i to puno.
Upravo

U subotu bila prognoza za citavu ovu sedmicu kisa kisa kisa, eto pala samo u nedjelju i to je to... ne mogu ni 3 dana unaprijed pogoditi cesto
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24068 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

NecuVise wrote: 17/10/2023 11:35
Ateista wrote: 16/10/2023 10:03

To je to, realno mjera pocetak decembra da se stave zimske.
Realno cjelogodisnje, pogotovo gradovi koji se nalaze niže od Sarajeva, tipa Zenica, Doboj, Hercegovina svakako :-D
Za dosta vozaca jeste, opet ko ide zimi na planinu cesto onda bas i ne, ja se ne bih usudio sa cjelogodisnjim na bjelasnicu, a ove zime planiram uzeti sezonsku kartu i skoro svaki vikend gore, tako da nista bez dobrih zimskih guma. :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#24069 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

Ateista wrote: 17/10/2023 12:25
NecuVise wrote: 17/10/2023 11:35

Realno cjelogodisnje, pogotovo gradovi koji se nalaze niže od Sarajeva, tipa Zenica, Doboj, Hercegovina svakako :-D
Za dosta vozaca jeste, opet ko ide zimi na planinu cesto onda bas i ne, ja se ne bih usudio sa cjelogodisnjim na bjelasnicu, a ove zime planiram uzeti sezonsku kartu i skoro svaki vikend gore, tako da nista bez dobrih zimskih guma. :D
da li si mozda probao cjelogodisnje gume?
User avatar
Ateista
Posts: 51664
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24070 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

kabal1337 wrote: 17/10/2023 13:34
Ateista wrote: 17/10/2023 12:25

Za dosta vozaca jeste, opet ko ide zimi na planinu cesto onda bas i ne, ja se ne bih usudio sa cjelogodisnjim na bjelasnicu, a ove zime planiram uzeti sezonsku kartu i skoro svaki vikend gore, tako da nista bez dobrih zimskih guma. :D
da li si mozda probao cjelogodisnje gume?
Vozio sam rent a car vozila na all season gumama, ali ne po planini i snijegu vec tamo gdje nema ni pravog ljeta ni prave zime, tako da ne znam kako se ponasaju na snijegu.
Nekom logikom, ako je u pitanju neki kompromis izmedju ljetnih i zimskih, trebalo bi da imaju kompromis i u performansama i ocekujem da bi prava zimska guma trebala da bude bolja na snijegu nego all season, a pri tome cak i kod zimskih gledam da uzmem neku malo bolju, bar Dunlop WS.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24071 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Idu All season i po snijegu bez problema, osim ako nećeš da se vereš na Hrid dok je mećava,
Sa Bjelava i na Bjelave bez problema po bijeloj cesti.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24072 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

Crossclimate 2 zimi ide ko zimska.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#24073 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Vector G2 isto. Sad ima i G3
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#24074 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kravamuzara »

G3 je na drugoj skuli, za prvu se jos opirem sa dva seta :D
team87
Posts: 317
Joined: 03/05/2010 14:31

#24075 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by team87 »

Imate li prijedloge gdje kupiti nove zimske gume u Sarajevu, 18-ka je u pitanju i ne bih bas neko smece.
Post Reply