dresdener78 wrote:
Ideja o izmještenju željezničke stanice negdje na Stup nije nova. Prema kolegama forumašima na drugoj temi, rodila se ovakva ideja navodno i u glavi nekog sarajevskog političara.
Trenutno postoji idejni projekat produžetka saobraćajnice od tunela Ciglane do Stupa dijelom pored željezničke pruge, dijelom iznad željezničke pruge koja bi bila ukopana malo dublje u zemlju pa prekrivena betonskim mostom. To pretpostavlja da će biti željeznička pruga sačuvana, ali naravno nešto takvo košta svoje. Pogledano vrlo jednostavno (ali, izvinite taj izraz, "seljačko"), najlakše je ukloniti željezničke šine, stubove i tucanik, malo bagerom dograditi teren i može se lako dobiti saobraćajnica.
Sada ćemo sebi postaviti pitanje šta će donijeti nova ogromna saobraćajnica Sarajevu, u trenutku kada je javni saobraćaj srušen i na ivici kolapsa. Ponavljam da javni saobraćaj (tramvaji, trole, busevi) rade danas na otprilke 30 % prijeratnog kapaciteta!!!!!
Biće još više automobila, još više smrada, još više buke, još više praha.
Prvo moram navesti jednu zanimljivu činjenicu koju su otkrili i na bezbroju primjeraka potvrdili širom takzovanog zapada:
NEMA VEZE KOLIKO SAOBRAĆAJNICA I AUTOSTRADA GRADITE. BRZO ĆE BITI SVE BLOKIRANE OD OGROMNE GUŽVE JER NOVE I NOVE SAOBRAĆAJNICE MOTIVIRAJU VIŠE I VIŠE LJUDI DA VOZE ZADNJICE JOŠ VIŠE I VIŠE U AUTOMOBILIMA. Lijek ovakve situacije je opet samo izgradnja novih i novih saobraćajnica, longitudala, transverzala itd. Drugim rijećima - začarani krug.
Ako ne postoji regulacija automobilizma i solidna alternativa u obliku odličnog javnog saobraćaja, dolazi samo do destrukcije grada i njegovih osnovnih funkcija jer se sve pretvara u parkinge i saobraćajnice.
Na kraju ne možete bez auta ni po pet kifla što je tipično za Amerikance u njihovim ogromnim predgrađima gdje je pošta udaljena 15 km, škola 25 km i supermarket 10 km.
U njemačkom Düsseldorfu su se "ponosili" od šezdesetih godina autostradom na stubovima koja je prolazila kroz strogi centar grada, sa nadimkom "Tausendfüßler" (jer je stajala na hiljadu noga). Sada ovu saobraćajnicu demoliraju i planiraju pojačati javni prijevoz. Razlog? Ovaj "Hiljadunogić" je prouzrokovao samo beskrajnu količinu automobila i gužve, jer je svako htio da se vozi ovim pravcem, prouzrokovao je ogromno zagađenje zraka, buku, ljudi nisu htjeli da stanuju pored ove saobraćajnice. I smrad nije bio takav problem jer Düsseldorf je grad snažnih vjetrova od mora i leži na ravnom terenu, dok Sarajevo je "savršeno" za dugotrajan smog zbog toga što leži u dubokoj dolini i okruženo je planinama...
http://en.wikipedia.org/wiki/Tausendf%C3%BC%C3%9Fler
Naravno u ovom stanju, kada je željeznički saobraćaj zbog totalno loše situacije u državi izgubio bilo koji značaj, je najjednostavnije i nekako "najlogičnije" ukinuti željezničku prugu i premjestiti stanicu negdje do Stupa, jer pogledano veoma jednostavno, "baš niko više ne vozi se vozom". Ali to je (nadam se) samo privremen period, jer svugdje u drugim zemaljama Evrope počinju sa revitalizacijom i obnovom željeznice, posebno putničkih vozova. Ranije sam naveo da bi u Sarajevu bilo odlično imati liniju prigradskih vozova od Zenice do Tarčina koji bi vozili recimo u intervalu svakih 60 minuta. I da to nije takva naučna fantastika, jer u BiH postoji oko 20 elektromotornih vozova koji bi bili savršeni za to, ali već godinama trunu na slijepim kolosijecima. Pruga je projektirana na brzinu od 100-120 km za sat, ali vozovi danas voze maks. 70 km za sat jer od rata nema automatskog osiguranja pruge i putnih prelaza što je neophodno za brze vozove. Sve je bilo uništeno. Zbog toga zaustavljaju vozovi ispred SVAKOG putnog prelaza, da se izbjegnu nesreće jer signalizacija odavno ne radi. Ispričali su meni željezničari da je rat prouzrokovao samo na BH. željeznici štetu od preko 1 milijarde dolara - nakon 1992. godine je vaša željeznica propala za nekih 100 godina natrag.
Svakako ukoliko ćemo uništiti željezničku prugu i izmjestiti željezničku stanicu negdje na Stup, izgubićemo ZAUVIJEK šansu da obnovljena željeznica pruži odličnu vezu drugih zemalja i drugih gradova BiH sa strogim centrom BH. prijestonice. Ovo bi prema mome mišljenju bila katastrofalna greška i promašaj. Naravno ukoliko želimo nastavak "bangladešizacije" Bosne i Hercegovine, onda ajmo odmah likvidirati tu "zastarjelu, neefikasnu, glupu i nemodernu" željeznicu.
Primjer grada koji je "u ime Boga Automobila" ukinuo željezničku prugu kroz centar grada je gruzinska prijestonica Tbilisi. Uz tvrdnju da je željeznička pruga kroz centar grada "opasna" zbog transporta željezničkih cisterna sa naftom i naftnim derivatima, ukinuli su prugu, glavna željeznička stanica će se pretvoriti u šoping centar i vozovi će voziti po veoma zahtjevnom bajpasu Tbilisija koji se još nije ni počeo graditi (i nije sigurno hoće li ga uopće biti). Iza ove lude ideje stoji neka konzultantska firma iz SAD. Umjesto pruge - biće gradskog autoputa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tbilisi_central_station
U Gruziji ima općenito VEEEELIKIH saobraćajnih stručnjaka. Njima vrijedi kao prevozno sredstvo samo automobil i privatiziran javni saobraćaj. Dakle Tbilisi pretvaraju u mješavinu bezbroja saobraćajnica, transverzala i longitudala, tramvaje i trole su ukinuli, autobuse su privatizirali. Rezultat je da po gradu voze samo takozvane "maršrutke", to su kombijevi koji ne priznaju nikakve pretplatne karte ili povlastice, svaki putnik plaća keš ili ajde pješke. I naravno da voze samo tamo gdje je isplativo.
Metro itekako preživljava, ali zbog nedostatka subvencija ne izgleda baš najbolje, na mnogim stanicama curi voda kroz plafone tunela, otpadaju dijelovi zidova itd. Prijatelji koji su duže boravili u Tbilisiju su opisali atmosferu grada kao "saobraćajni haos, stalne gužve, za turiste i strance je jedino prevozno sredstvo skup taksi, grad stalno tone u smradu, prahu i smogu od automobilskih izduvnih plinova. Lijep i uređen grad prema njima izgleda drugačije. Najčešće je njima pala na pamet riječ "FUJ".
Naravno sada su ovi "stručnjaci" tako rekuć "otkrili Ameriku" i izmislili su projekat "brzog ekspresnog tramvaja". Pa prvo sruše postojeću infrastukturu koja se mogla jeftinje remontovati nego da sada plaćaju sve od temelja ponovo. Iza toga stoji naravno nevjerovatna korupcija u cijeloj toj državi.
Ovako izgledaju ruševine bivše tramvajske remize u Tbilisi:

Ovako izgledaju mnoge zanemarene stanice metro-a:
To što je kolega forumaš
123456789 naveo je apsolutno netačno odnosno nije slučaj u nijednom značajnom gradu srednje i zapadne Evrope. Evo meni padaju na pamet gradovi koji imaju željezničku stanicu u strogom centru grada, uz to puno prigradskih stanica jer osim brzih vozova u druge dijelove država ili druge države ima i puno prigradskih vozova:
Varšava, Krakow, Katowice, Wroclaw, Budimpešta, Pečuh, Györ, Beč, Graz, Salcburk, u Njemačkoj SVI značajni gradovi imaju vrlo razvijen željeznički sistem i stanice se nalaze u strogom centru svakog grada, npr. u Kelnu je simbol centra grada ogromna gotička katedrala i pored nje ogromna željeznička stanica... to isto London koji ima puno stanica oko samog centra (zbog historije, željezničke firme su konkurisale jedna drugoj pa nisu sklapale ugovore o zajedničkim stanicama nego je svaki prevoznik napravio svoju), u Francuskoj ima svaki veći grad željezničke stanice u centru, Italija isti slučaj, Češka isto, Slovačka isto, Danska isto, Švicarska isto... Iskreno još nisam bio širom Evrope u nekom većem gradu, kamoli u glavnom gradu, koji nema željezničku stanicu u centru.
Gradovi gdje više nema željeznica nalaze se u SAD. Sajedinjene Američke Države su postale kao narkoman ovisne o automobilima i nafti. Uništena je bila skoro čitava željeznička infrastuktura, ljudi putuju samo automobilima i avionima. Na tužnom ostatku željezničkih pruga ima pretežno teretnih vozova.
A je li slučajno da Amerikanci ljuto eksportiraju "demokratiju" upravo u zemlje gdje ima puno nafte pod nogama???? Danas Amerikanci govore o brzim vozovima nešto poput francuskog TGV jer su došli do tačke kada je daljnji razvoj autoputeva i automobilizma nemoguć zbog astronomskih količina para za izgradnju i održavanje postojeće infrastrukture. Zanimljiv podatak jeste da svake godine pogine u saobraćajnim nesrećama više Amerikanaca nego koliko ih je poginulo u cijelom Vijetnamskom ratu.
Dakle ja nebi uzimao Ameriku u obzir kao primjer, jer to je više primjer SAOBRAĆAJNOG PAKLA.
Nadam se da sam uspio objasniti neke stvari, ako ima pitanja, evo me rado ću odgovoriti
