Ljetne gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- drug_profi
- Posts: 65410
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2401 Re: Ljetne gume
Upravo je to poenta price o gumama.
Jedini kontakt auta i ceste je guma. Od nje sve zavisi i sve pi*ke materine od sigurnosne opreme u autu su ovisne o tvom izboru guma.
Tih par stotina kvadratnih centimetara kontakta drze tonu-dvije pod kontrolom na cesti od kojih je i nekih 70-80 kila i tvoja guzica.
Ako će me premium učiniti sigurnijim, ja neću praviti kompromis. U mom slučaju, 4 premium gume su bile za 110 maraka skuplje od 4 save.
Da se samo jednom desi da mi sava nije dovoljna, ceh je mnogo veći.
Svak za se bira, i ja neću reći da je dalabu onaj ko vozi na tigru ili savi, ali na moj auto to neće.
A auto mi vrijedi max 4000 danas.
Jedini kontakt auta i ceste je guma. Od nje sve zavisi i sve pi*ke materine od sigurnosne opreme u autu su ovisne o tvom izboru guma.
Tih par stotina kvadratnih centimetara kontakta drze tonu-dvije pod kontrolom na cesti od kojih je i nekih 70-80 kila i tvoja guzica.
Ako će me premium učiniti sigurnijim, ja neću praviti kompromis. U mom slučaju, 4 premium gume su bile za 110 maraka skuplje od 4 save.
Da se samo jednom desi da mi sava nije dovoljna, ceh je mnogo veći.
Svak za se bira, i ja neću reći da je dalabu onaj ko vozi na tigru ili savi, ali na moj auto to neće.
A auto mi vrijedi max 4000 danas.
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#2402 Re: Ljetne gume
Razlika je mnogo veca. Prosle godine, sava je bila u mojoj dimenziji 90 KM, a najjeftiniji premium 150 KM, pa ti vidi?!lavic wrote:Mislis da si smjesan i pametan, a u konacninci si napravio kompromis radi 20 KM po komadu, toliko ti eventualno guzica vrijedi.konektovan wrote:Pa eto, ja se kotrljam, a ti vjetovatno lebdis na preniumu.![]()
![]()
Ali, ja sam prezadovoljan, ne gledajuci cijenu, tihe, udobne, nisu lose ni na kisi, po meni, jako korektne gume. Auto ima 90 KS,.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#2403 Re: Ljetne gume
OK, dao si vise informacija pa ti eventualno mogu pomoci._Reds_ wrote:jeste druze, izamjenao sam guma na bacanja, vodim formulu 1, pa sve to znam.lavic wrote:Ako vec duze vrijeme vozis to auto trebao bi znati kako ga vozis i kakva ti guma odgovara, tvrda, meksa, da se brzo ili sporije grije, da je mozes voziti 5-6 godina ili ti to nije bitno, da je dobra po kisi ili ti je vazniji "grip'po suhom.... sama dimenzija ti nista ne znaci._Reds_ wrote:Kakve su vam preporuke sa 215/45 17, pogon na 4 točka?
Trazm neku prosjecnu gumu, nikakve krajnosti. Znaci neku bestbuy ulozeno dobijeno.
Na autu su sada fabricke bridgstone, ovim bi im bila 6 sezone, pa mislim da su za mjenjanja, presle su oko 40.000!
Bridgestone gume generalno dugo traju i po godina i kilometrazi. Ako je tim gumama 6 godina, imaju dovoljnu dubinu sare i nema vidljivih pukotina na gumama zbog starosti, nisi osjetio probleme tipa, proklizavanje pogonski tockova pri normalnom kretanju, zanosenje zadnjeg kraja, neudobnost ili povecanu buku te su gume jos uvijek dobre i ne trebas bacati pare. Ako bilo sta od navedenog si primjetio onda je vrijeme za zamjenu.
Gume srednjeg kvaliteta, Fulda, Uniroyal, Hankook su dobre, a sa GY, Dunlop, Pirelli,Bridgestone,Conti, Mis, ne mozes pogrijesiti, naravno ovo se ne odnosi na gume tzv. ECO gume, ja te ne volim i ne bi ih nikome preporucio. Te su gume eventualno za mala i slaba gradska auta.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#2404 Re: Ljetne gume
Gumama bi ovo bila 6. sezona, pa nemaju nikakvih ošećenja na sebi, niti sam šta primjetio, ali šta znam, jednostavno guma je 6. godina, pa se bojim da nije jednostavno otvrdnula. Na suhom je sve ok, dodushe nisam ih testirao sada ovo na kisi nekoj, jer nije bilo neke kise u zadnje vrijeme.lavic wrote:OK, dao si vise informacija pa ti eventualno mogu pomoci._Reds_ wrote:jeste druze, izamjenao sam guma na bacanja, vodim formulu 1, pa sve to znam.lavic wrote:
Ako vec duze vrijeme vozis to auto trebao bi znati kako ga vozis i kakva ti guma odgovara, tvrda, meksa, da se brzo ili sporije grije, da je mozes voziti 5-6 godina ili ti to nije bitno, da je dobra po kisi ili ti je vazniji "grip'po suhom.... sama dimenzija ti nista ne znaci.
Trazm neku prosjecnu gumu, nikakve krajnosti. Znaci neku bestbuy ulozeno dobijeno.
Na autu su sada fabricke bridgstone, ovim bi im bila 6 sezone, pa mislim da su za mjenjanja, presle su oko 40.000!
Bridgestone gume generalno dugo traju i po godina i kilometrazi. Ako je tim gumama 6 godina, imaju dovoljnu dubinu sare i nema vidljivih pukotina na gumama zbog starosti, nisi osjetio probleme tipa, proklizavanje pogonski tockova pri normalnom kretanju, zanosenje zadnjeg kraja, neudobnost ili povecanu buku te su gume jos uvijek dobre i ne trebas bacati pare. Ako bilo sta od navedenog si primjetio onda je vrijeme za zamjenu.
Gume srednjeg kvaliteta, Fulda, Uniroyal, Hankook su dobre, a sa GY, Dunlop, Pirelli,Bridgestone,Conti, Mis, ne mozes pogrijesiti, naravno ovo se ne odnosi na gume tzv. ECO gume, ja te ne volim i ne bi ih nikome preporucio. Te su gume eventualno za mala i slaba gradska auta.
Ima li neko iskustva sa onom Hankook, što je preložena gore. Cijenom mi je ok.
-
snake c3
- Posts: 485
- Joined: 05/01/2013 21:06
#2405 Re: Ljetne gume
Kakva je ova guma? http://www.majagume.ba/Products/Product/9585842
Cijena je dobra, a kada se uzme u obzir gratis montiranje i balansiranje, cijena je odlična.
Čitao sam na iskustva na nekim .uk stranicama pravo zadovoljna raja.
Cijena je dobra, a kada se uzme u obzir gratis montiranje i balansiranje, cijena je odlična.
Čitao sam na iskustva na nekim .uk stranicama pravo zadovoljna raja.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2406 Re: Ljetne gume
Evo kakve su po testu , nemam iskustvasnake c3 wrote:Kakva je ova guma? http://www.majagume.ba/Products/Product/9585842
Cijena je dobra, a kada se uzme u obzir gratis montiranje i balansiranje, cijena je odlična.
Čitao sam na iskustva na nekim .uk stranicama pravo zadovoljna raja.
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... ootout.htm
-
snake c3
- Posts: 485
- Joined: 05/01/2013 21:06
#2407 Re: Ljetne gume
Haha po testu nikakve
.
Nije mi jasno kako test pokazuje jedno, a iskustva drugo. Pa barem da približno bude....
Nije mi jasno kako test pokazuje jedno, a iskustva drugo. Pa barem da približno bude....
-
Me_again
- Posts: 2396
- Joined: 08/02/2016 20:34
#2408 Re: Ljetne gume
Super su ovi testovi ionako.snake c3 wrote:Haha po testu nikakve.
Nije mi jasno kako test pokazuje jedno, a iskustva drugo. Pa barem da približno bude....
Debelo manja, po broju poena, razlika između Save (ovdje ozloglašene od nekih ...) i prve gume na testu nego između Baruma i Save.
Bez zeze, ova Sava UHP uopšte nije loša guma, lično iskustvo.
Bez obzira na sve priče o trajnosti Michelina, nakon skoro 50.000 km sa njima bukvalno sam malo-malo "hvatao" auto po suhoj cesti iako je profil još bio u zakonskim okvirima. O kiši nema potrebe da govorim. Kada sam stavio UHP preporodio sam se.
-
snake c3
- Posts: 485
- Joined: 05/01/2013 21:06
#2409 Re: Ljetne gume
Sad sam malo baš potražio ove testove itd... Na ovom testu http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... 45-R17.htm Sava ispred Michelina, Uniroyal, Yokohama....(do duše dosta zahvaljujući manjoj potošnji), a razlika u cijeni 80-90 KM/kd.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2410 Re: Ljetne gume
Sava HP i UHP gume, i zimske i ljetne, su sasvim korektne. U iole ozbiljnijim dimenzijama proizvode se u Francuskoj i Njemačkoj, a nijedna nije iz Poljske. I to dovoljno govori.Me_again wrote:Super su ovi testovi ionako.snake c3 wrote:Haha po testu nikakve.
Nije mi jasno kako test pokazuje jedno, a iskustva drugo. Pa barem da približno bude....
Debelo manja, po broju poena, razlika između Save (ovdje ozloglašene od nekih ...) i prve gume na testu nego između Baruma i Save.
Bez zeze, ova Sava UHP uopšte nije loša guma, lično iskustvo.
Bez obzira na sve priče o trajnosti Michelina, nakon skoro 50.000 km sa njima bukvalno sam malo-malo "hvatao" auto po suhoj cesti iako je profil još bio u zakonskim okvirima. O kiši nema potrebe da govorim. Kada sam stavio UHP preporodio sam se.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#2411 Re: Ljetne gume
Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2412 Re: Ljetne gume
samo navedi ljudima je li za cash ili za sve(kartice i cekove)channel10 wrote:Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#2413 Re: Ljetne gume
Mislim da je za keš( kartica jednokratno). Najbolje nazvati i pitati.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2414 Re: Ljetne gume
Na tu cijenu dodati 5 KM montaze i balansiranja.channel10 wrote:Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
Ima li gdje cijena za 225/45R17 da se pogledaju?
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#2415 Re: Ljetne gume
Kod njih kelly ta dimenzija 111 KM - 25%, dzaba.mali_milojica wrote:Na tu cijenu dodati 5 KM montaze i balansiranja.channel10 wrote:Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
Ima li gdje cijena za 225/45R17 da se pogledaju?
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#2416 Re: Ljetne gume
Pitaš ih na fb stranici...ne znam zašto komplikuju sa tim skrivanjem cijena 
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#2418 Re: Ljetne gume
Sa facebooka:mali_milojica wrote:Na tu cijenu dodati 5 KM montaze i balansiranja.channel10 wrote:Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
Ima li gdje cijena za 225/45R17 da se pogledaju?
Poštovani, u dimenziji 225/45 R17 Vam možemo ponuditi sljedeće modele ljetnih guma: Goodyear 91Y EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 - 168,00 KM; Dunlop 91Y SPORT MAXX RT2 - 164,80 KM; Pirelli 91W P7 CINTURATO - 165,70 KM; Fulda 91Y SPORTCONTROL 2 - 135,60 KM; Sava 91Y INTENSA UHP 2 - 110,70 KM; Kelly Tires 94W UHP XL - 83,40 KM. Cijena montaže i balansiranja za gume veličine 17" je 7,00 KM.Za dodatna pitanja stojimo na raspolaganju! Srdačan pozdrav
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#2419 Re: Ljetne gume
Dunlop 15-ka 95, 16-ka 116 čini mi se. Uglavnom imate cijene čim otvorite stranicu. Jel iko išao na stranicu 
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#2420 Re: Ljetne gume
HvalaDzontra_Volta wrote:Sa facebooka:mali_milojica wrote:Na tu cijenu dodati 5 KM montaze i balansiranja.channel10 wrote:Samo da prijavim sniženje ljetnih guma u Unitrade-u za 25 posto.
Ima li gdje cijena za 225/45R17 da se pogledaju?
Poštovani, u dimenziji 225/45 R17 Vam možemo ponuditi sljedeće modele ljetnih guma: Goodyear 91Y EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 - 168,00 KM; Dunlop 91Y SPORT MAXX RT2 - 164,80 KM; Pirelli 91W P7 CINTURATO - 165,70 KM; Fulda 91Y SPORTCONTROL 2 - 135,60 KM; Sava 91Y INTENSA UHP 2 - 110,70 KM; Kelly Tires 94W UHP XL - 83,40 KM. Cijena montaže i balansiranja za gume veličine 17" je 7,00 KM.Za dodatna pitanja stojimo na raspolaganju! Srdačan pozdrav
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#2421 Re: Ljetne gume
Imaju cijene samo za te dvije velicine te cijene imaju i na klix reklami sto se ovdje vrti za sve ostalo moras izgleda pitatichannel10 wrote:Dunlop 15-ka 95, 16-ka 116 čini mi se. Uglavnom imate cijene čim otvorite stranicu. Jel iko išao na stranicu
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#2422 Re: Ljetne gume
Neko moze 4 gume kupiti za cijenu jedne moje 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#2423 Re: Ljetne gume
od ovih svih ja bi RT2 ili GY ASym3 , zbog jacine i snage alfemali_milojica wrote:HvalaDzontra_Volta wrote:Sa facebooka:mali_milojica wrote: Ima li gdje cijena za 225/45R17 da se pogledaju?
Poštovani, u dimenziji 225/45 R17 Vam možemo ponuditi sljedeće modele ljetnih guma: Goodyear 91Y EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 - 168,00 KM; Dunlop 91Y SPORT MAXX RT2 - 164,80 KM; Pirelli 91W P7 CINTURATO - 165,70 KM; Fulda 91Y SPORTCONTROL 2 - 135,60 KM; Sava 91Y INTENSA UHP 2 - 110,70 KM; Kelly Tires 94W UHP XL - 83,40 KM. Cijena montaže i balansiranja za gume veličine 17" je 7,00 KM.Za dodatna pitanja stojimo na raspolaganju! Srdačan pozdrav
Pirelli je star 7 godina
-
Enticer
- Posts: 723
- Joined: 21/12/2004 13:44
- Location: Sarajevo
#2424 Re: Ljetne gume
Moram uskoro uzimati sve 4 ljetne gume, pa me zanimaju sta, kako, koje i gdje. Vozim monovolumen 85 kw trenutno sa na njemu gume goodyear 205/55/16. Na naljepnici u autu pise da ove gume odgovaraju:
195/60 R16C 99/97T
195/60 R16C 99/97H
205/55 R16C 98/96H
215/55 R16C 95H rf.
Ima guma brze se kotrljaju, neke stede gorivo, neke bolje/slabije koce, neke su bolje po suhom, neke po mokrom itd... nemam iskustva pa bih volio cuti misljenja.
195/60 R16C 99/97T
195/60 R16C 99/97H
205/55 R16C 98/96H
215/55 R16C 95H rf.
Ima guma brze se kotrljaju, neke stede gorivo, neke bolje/slabije koce, neke su bolje po suhom, neke po mokrom itd... nemam iskustva pa bih volio cuti misljenja.
- hopi
- Posts: 7255
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#2425 Re: Ljetne gume
pa idi onda na 205 55 r16, najveći je izbor i najpovoljnije su od tih dimenzija
ako ne znaš koje a i nemaš neke posebne želje, uzmi šta od top marki (ionako često nemaju baš sve na stanju), montiraj i miran
ako ne znaš koje a i nemaš neke posebne želje, uzmi šta od top marki (ionako često nemaju baš sve na stanju), montiraj i miran

