Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2401 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Da vidimo sta je Ante rekao

Prihodi u 2012. godini planirani su na razini prihoda za ovu godinu, rashodi su također na razini tekuće godine s nešto ušteda, i kada sve ovo stavimo u međusobni odnos, da nije obveza po otplati duga, imali bismo, gledano godinu za godinu, uravnotežen budžet s aspekta prihoda i rashoda. Međutim, obveze po osnovi unutarnjeg i vanjskog duga su prvi prioritet i one se prvo moraju izvršiti, a za ovo drugo koliko ostane“, kazao je Krajina.

Federalna vlada planira pokriti najveći dio minusa izdavanjem vrijednosnih papira, dodao je federalni ministar finansija, a najveći dio tih dugoročnih vrijednosnih papira otkupila bi gospodarska društva u vlasništvu Federacije BiH koja imaju slobodnih deponiranih sredstava.

Radi se o profitabilnim poduzećima poput BH Telecoma, Elektroprivredi BiH, Pošti BiH, Aerodromu Sarajevo, s čijim su menadžmentima već obavljeni pregovori.

Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Europske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće budžetskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.

Ministar Krajina upozorio je i na to da uskoro na naplatu dolaze sredstva MMF-a potrošena u 2009. i 2010. godini, a radi se o pola milijardi maraka koliko će morati biti vraćeno 2013. i 2014. godine.


Zanimljivo je da niko ne gleda javno dostupne brojke, nego samo uzima recenice iz konteksta koje njemu pasu u datom momentu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2402 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by HAVANA »

Deset strategija manipulacije ljudima
15/12/2011 23:35Dodaj komentar

Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svjetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog (Noam Chomsky) donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.
1) PREUSMJERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmjeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju svijeta.
2) STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagovao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje sa namjerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.
3) POSTUPNOST PROMJENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, biće sprovedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o promjenama.
4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promjene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu težinu promjena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promjeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.
5) UPOTREBA DJEČIJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kad se govori djeci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svijest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja.
6) BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvjesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.
7) NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
8) VELIČANJE GLUPOSTI
Javnost treba podsticati u prihvatanju prosječnosti. Potrebno je ubijediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.
9) STVARANJE OSJEĆAJA KRIVICE
Treba ubijediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, uslijed oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac, opterećen osjećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u poslednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čovjeku i na fizičkom i na psihičkom planu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2403 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?

Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta. :D Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije :D .

Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2404 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?

Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta. :D Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije :D .

Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2405 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

Zaista ne razumijem,
Perić laže, ne razumije problematiku, nije kredibilan izvor, šta :?

Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"

Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.

On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.

''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.

Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.

Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2406 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Banksy wrote:Zaista ne razumijem,
Perić laže, ne razumije problematiku, nije kredibilan izvor, šta :?

Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"

Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.

On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.

''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.

Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.

Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
Ne, Peric ima pravo, samo sto nije rekao nista novo.

Platforma je pogrijesila sto je pocetkom godine potpisala preoptimistican protokol sa sindikatima, koji se sada pozivaju na isti i tvrde da ce se protiviti bilo kakvim novim mjerama stednje.

Peric zapravo indirektno priznaje da je protokol bio greska i da nece biti love da se sve mjere ispostuju, a usput pokusava dio odgovornosti prebaciti na sindikate. Dakle, krivi su i sindikati i stranke koje su potpisale nerealan protokol kako bi im izasle u susret - jer su uradili isto sto i prethodne vlade - prihvatili su status quo i zastitili radnike u javnom sektoru, a nas ostale ko jebe...
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2407 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?

Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta. :D Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije :D .

Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Pa eto rjesenja... Neka torbar stisne petlju i barne u invalide... Rjesice nas velike bijede zvane bivsi sdp na vlasti... :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2408 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

To se zove populizam.

Zasto vam treba Peric, imate plan prihoda i rashoda gdje sve fino pise pa sami ocijenite koliko smo blizu kraha.
Tipican primjer manipulacije je kada neko kaze da cemo morati odplatiti sljedece godine 300 miliona ali ne napomene da smo i ove godine isplatili slicnu cifru i da je ona vec uracunata u rashode.
Last edited by madner on 16/12/2011 13:34, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2409 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

ReD aka Socijalista wrote:
madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?

Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta. :D Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije :D .

Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.
Niko ne pominje ustede na nizim nivoima, tj. u kantonima i (donekle) opstinama. Kantoni nose najveci teret, dosta javnih preduzeca koja su godinama u crvenom, a tu su i skolstvo, zdravstvo, policija.

Sto se tice usteda na platama, tu ce najvise rezova morati biti u kantonima, dok ce FBiH morati stediti na socijali i kresati broj zaposlenih u federalnoj administraciji. Tu ima puno vise prostora za rezove u odnosu na kantone, procentualno gledajuci...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2410 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?

Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta. :D Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije :D .

Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.
Niko ne pominje ustede na nizim nivoima, tj. u kantonima i (donekle) opstinama. Kantoni nose najveci teret, dosta javnih preduzeca koja su godinama u crvenom, a tu su i skolstvo, zdravstvo, policija.

Sto se tice usteda na platama, tu ce najvise rezova morati biti u kantonima, dok ce FBiH morati stediti na socijali i kresati broj zaposlenih u federalnoj administraciji. Tu ima puno vise prostora za rezove u odnosu na kantone, procentualno gledajuci...
Ima moj prijedlog koji je jako jednostavan i efektivan.

Po ustavu Federacije kantoni imaju pravo da svoje nadleznosti prenesu na visi nivo. Time bi i federalna ministarstva zdravlja, obrazovanja i kulture imala neku svrhu.

Niksicu ako ovo predlozis, hocu i ja honorar savjetnika :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2411 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

KatarinaKosaca wrote:
madner wrote:
Chmoljo wrote:otkad su ustaše kredibilne?
Ne pomaze biti indirektan, ljudi ne kontaju koliko su nedosljedni svojim stavovima. Juce do jedne vijesti jedna prica, poslje vijesti druga prica. :D
Čekaj ba. Sasvim je jedno imati stav o jednom pokretu fašističkog predznaka i njegovih zločina, a sasvim drugo biti legalista (za razliku od Dodika) i priznati organe vlasti i one koji čine tu vlast, bez obzira šta o njima mislio
Kome to nije jasno, teško će mu se nacrtati. :roll:
Nije ovo pitanje priznavanja organa vlasti, ako HSP nije bio dobar izvor informacija za X jer je pokret fasistickog predznaka, nije dobar izvor informacija ni za Y.

Samo kakve veze ima delegat u Domu Naroda sa budzetom?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2412 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

Alfons Kauders wrote:
Banksy wrote:
Ne, Peric ima pravo, samo sto nije rekao nista novo.

Platforma je pogrijesila sto je pocetkom godine potpisala preoptimistican protokol sa sindikatima, koji se sada pozivaju na isti i tvrde da ce se protiviti bilo kakvim novim mjerama stednje.

Peric zapravo indirektno priznaje da je protokol bio greska i da nece biti love da se sve mjere ispostuju, a usput pokusava dio odgovornosti prebaciti na sindikate. Dakle, krivi su i sindikati i stranke koje su potpisale nerealan protokol kako bi im izasle u susret - jer su uradili isto sto i prethodne vlade - prihvatili su status quo i zastitili radnike u javnom sektoru, a nas ostale ko jebe...
To je tačno ...
Perićeve izjave prenosim jer je na naslovnicama, u vladajućoj je koaliciji, a tvrdi nešto što svi drugi poriču.
Pretpostavljam da je i ovaj njegov intervju neka vrsta političkog pritiska i ucjene usmjeren prema koalicionim partnerima ...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2413 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Pritisak na sindikat da ne traze vece plate.

Samo ovdje govorimo o cifri koja je oko 3 miliona, gore dole.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2414 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

madner wrote:
Pritisak na sindikat da ne traze vece plate.

Samo ovdje govorimo o cifri koja je oko 3 miliona, gore dole.
+

Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2415 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Chmoljo wrote:
Corto Maltese wrote:
Chmoljo wrote: ko i cifra plata savjetnika federalnog premijera? :D
Visina plata savjetnika premijera FBiH nema veze sa temom pod nazivom: "Vlada FBiH"!?!? :roll:
tamo gdje se objavljuju i na čije se 'pametno' pisanje poziva - nema. prije bi pristajala podforumu Sci Fi.
Po definiciji- plata, rezultati rada, način stupanja na funkciju i sve ostalo što se veže uz savjetnike u vladi FBiH, spadaju pod temu "Vlada FBiH". Ne postoji niti jedna druga tema koje se to više tiče nego što je ova. A ako misliš da neko lupa gluposti onda to fino oboriš svojom protivargumentacijom. Koliko se sjećam, za to forum i služi.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#2416 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by domaci.ba »

Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2417 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#2418 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by domaci.ba »

madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9% :D Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#2419 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by domaci.ba »

domaci.ba wrote:
madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata nakon koju godinu izdavanja iznosila 9% :D Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2420 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

domaci.ba wrote:
madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9% :D Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
Moze svake druge 8-)
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2421 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Treba ovo javiti Anti Krajini, da se onoliko ne sekira.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2422 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

domaci.ba wrote:
madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9% :D Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
Naravno da je moguce, treba vratiti oko 550 miliona. Ove godine je starog duga odplaceno oko 300 miliona, s tim da je uzeto samo 150 miliona novog. Dakle u najgorem slucaju ce MMF dug postati obavznice.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2423 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
Jučer sam o tome negdje čitala, lagano već provlače te priče ... Postavim kad se sjetim gdje :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2424 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlo :D
Treba ovo javiti Anti Krajini, da se onoliko ne sekira.
On to vec zna, to je njegov plan. :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2425 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Banksy wrote:
domaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
Jučer sam o tome negdje čitala, lagano već provlače te priče ... Postavim kad se sjetim gdje :D
Pošto će, u međuvremenu, te dvije firme ostati bez razvojnog kapitala i finansijskih rezervi, jer će isti biti pretvoren u obveznice FBiH, moglo bi doći do zanimljive situacije. Da neko kupi dvije najveće federalne firme, i automatski postane glavni povjerilac te iste Federacije. U Hrvatskoj i Srbiji su čuda činili takvim transakcijama. Za pranje para bolje igre nema.
Post Reply