Vlada FBiH (2011 - .........?)
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2401 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Da vidimo sta je Ante rekao
Prihodi u 2012. godini planirani su na razini prihoda za ovu godinu, rashodi su također na razini tekuće godine s nešto ušteda, i kada sve ovo stavimo u međusobni odnos, da nije obveza po otplati duga, imali bismo, gledano godinu za godinu, uravnotežen budžet s aspekta prihoda i rashoda. Međutim, obveze po osnovi unutarnjeg i vanjskog duga su prvi prioritet i one se prvo moraju izvršiti, a za ovo drugo koliko ostane“, kazao je Krajina.
Federalna vlada planira pokriti najveći dio minusa izdavanjem vrijednosnih papira, dodao je federalni ministar finansija, a najveći dio tih dugoročnih vrijednosnih papira otkupila bi gospodarska društva u vlasništvu Federacije BiH koja imaju slobodnih deponiranih sredstava.
Radi se o profitabilnim poduzećima poput BH Telecoma, Elektroprivredi BiH, Pošti BiH, Aerodromu Sarajevo, s čijim su menadžmentima već obavljeni pregovori.
Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Europske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće budžetskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.
Ministar Krajina upozorio je i na to da uskoro na naplatu dolaze sredstva MMF-a potrošena u 2009. i 2010. godini, a radi se o pola milijardi maraka koliko će morati biti vraćeno 2013. i 2014. godine.
Zanimljivo je da niko ne gleda javno dostupne brojke, nego samo uzima recenice iz konteksta koje njemu pasu u datom momentu.
Prihodi u 2012. godini planirani su na razini prihoda za ovu godinu, rashodi su također na razini tekuće godine s nešto ušteda, i kada sve ovo stavimo u međusobni odnos, da nije obveza po otplati duga, imali bismo, gledano godinu za godinu, uravnotežen budžet s aspekta prihoda i rashoda. Međutim, obveze po osnovi unutarnjeg i vanjskog duga su prvi prioritet i one se prvo moraju izvršiti, a za ovo drugo koliko ostane“, kazao je Krajina.
Federalna vlada planira pokriti najveći dio minusa izdavanjem vrijednosnih papira, dodao je federalni ministar finansija, a najveći dio tih dugoročnih vrijednosnih papira otkupila bi gospodarska društva u vlasništvu Federacije BiH koja imaju slobodnih deponiranih sredstava.
Radi se o profitabilnim poduzećima poput BH Telecoma, Elektroprivredi BiH, Pošti BiH, Aerodromu Sarajevo, s čijim su menadžmentima već obavljeni pregovori.
Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Europske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće budžetskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.
Ministar Krajina upozorio je i na to da uskoro na naplatu dolaze sredstva MMF-a potrošena u 2009. i 2010. godini, a radi se o pola milijardi maraka koliko će morati biti vraćeno 2013. i 2014. godine.
Zanimljivo je da niko ne gleda javno dostupne brojke, nego samo uzima recenice iz konteksta koje njemu pasu u datom momentu.
- HAVANA
- Posts: 32694
- Joined: 19/08/2008 23:04
#2402 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Deset strategija manipulacije ljudima
15/12/2011 23:35Dodaj komentar
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svjetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog (Noam Chomsky) donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.
1) PREUSMJERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmjeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju svijeta.
2) STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagovao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje sa namjerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.
3) POSTUPNOST PROMJENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, biće sprovedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o promjenama.
4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promjene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu težinu promjena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promjeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.
5) UPOTREBA DJEČIJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kad se govori djeci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svijest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja.
6) BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvjesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.
7) NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
VELIČANJE GLUPOSTI
Javnost treba podsticati u prihvatanju prosječnosti. Potrebno je ubijediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.
9) STVARANJE OSJEĆAJA KRIVICE
Treba ubijediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, uslijed oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac, opterećen osjećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u poslednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čovjeku i na fizičkom i na psihičkom planu.
15/12/2011 23:35Dodaj komentar
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svjetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog (Noam Chomsky) donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.
1) PREUSMJERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmjeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju svijeta.
2) STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagovao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje sa namjerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.
3) POSTUPNOST PROMJENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, biće sprovedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o promjenama.
4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promjene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu težinu promjena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promjeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.
5) UPOTREBA DJEČIJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kad se govori djeci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svijest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja.
6) BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvjesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.
7) NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumjevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.
Javnost treba podsticati u prihvatanju prosječnosti. Potrebno je ubijediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.
9) STVARANJE OSJEĆAJA KRIVICE
Treba ubijediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, uslijed oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac, opterećen osjećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u poslednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čovjeku i na fizičkom i na psihičkom planu.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2403 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.
Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije
.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
- ReD aka Socijalista
- Posts: 2187
- Joined: 22/08/2010 00:23
- Location: U Daytonu General major
#2404 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije
.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2405 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Zaista ne razumijem,
Perić laže, ne razumije problematiku, nije kredibilan izvor, šta
Perić laže, ne razumije problematiku, nije kredibilan izvor, šta
Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"
Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.
On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.
''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.
Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.
Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2406 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ne, Peric ima pravo, samo sto nije rekao nista novo.Banksy wrote:Zaista ne razumijem,
Perić laže, ne razumije problematiku, nije kredibilan izvor, šta![]()
Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"
Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.
On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.
''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.
Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.
Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
Platforma je pogrijesila sto je pocetkom godine potpisala preoptimistican protokol sa sindikatima, koji se sada pozivaju na isti i tvrde da ce se protiviti bilo kakvim novim mjerama stednje.
Peric zapravo indirektno priznaje da je protokol bio greska i da nece biti love da se sve mjere ispostuju, a usput pokusava dio odgovornosti prebaciti na sindikate. Dakle, krivi su i sindikati i stranke koje su potpisale nerealan protokol kako bi im izasle u susret - jer su uradili isto sto i prethodne vlade - prihvatili su status quo i zastitili radnike u javnom sektoru, a nas ostale ko jebe...
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#2407 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Pa eto rjesenja... Neka torbar stisne petlju i barne u invalide... Rjesice nas velike bijede zvane bivsi sdp na vlasti...madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije
.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2408 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
To se zove populizam.
Zasto vam treba Peric, imate plan prihoda i rashoda gdje sve fino pise pa sami ocijenite koliko smo blizu kraha.
Tipican primjer manipulacije je kada neko kaze da cemo morati odplatiti sljedece godine 300 miliona ali ne napomene da smo i ove godine isplatili slicnu cifru i da je ona vec uracunata u rashode.
Zasto vam treba Peric, imate plan prihoda i rashoda gdje sve fino pise pa sami ocijenite koliko smo blizu kraha.
Tipican primjer manipulacije je kada neko kaze da cemo morati odplatiti sljedece godine 300 miliona ali ne napomene da smo i ove godine isplatili slicnu cifru i da je ona vec uracunata u rashode.
Last edited by madner on 16/12/2011 13:34, edited 1 time in total.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2409 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Niko ne pominje ustede na nizim nivoima, tj. u kantonima i (donekle) opstinama. Kantoni nose najveci teret, dosta javnih preduzeca koja su godinama u crvenom, a tu su i skolstvo, zdravstvo, policija.ReD aka Socijalista wrote:Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije
.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Sto se tice usteda na platama, tu ce najvise rezova morati biti u kantonima, dok ce FBiH morati stediti na socijali i kresati broj zaposlenih u federalnoj administraciji. Tu ima puno vise prostora za rezove u odnosu na kantone, procentualno gledajuci...
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2410 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ima moj prijedlog koji je jako jednostavan i efektivan.Alfons Kauders wrote:Niko ne pominje ustede na nizim nivoima, tj. u kantonima i (donekle) opstinama. Kantoni nose najveci teret, dosta javnih preduzeca koja su godinama u crvenom, a tu su i skolstvo, zdravstvo, policija.ReD aka Socijalista wrote:Pa iz ovog bi se barem moglo iscrpiti 50. Pogotovo sad kad je revizija u toku.madner wrote:Nego, sta smo skontali? Cinjenica da se ove godine nismo morali uzimati transe od MMF-a je znak da je ekonomski krah blizu ili znak da imamo jos par dana?
Inace ljudi vole udarati po administraciji, ali 10% manje place i naknade bi bilo circa 23 miliona. Vise love se moze ustediti ako se prekrize svi NGOovi na grbaci entiteta.Ili se napravi revizija pemzija bivse vojske federacije
.
Poredjenja radi, ratni vojni invalidi primaju oko 300 miliona i neratni oko 100 miliona iz tog istog budzeta.
Sto se tice usteda na platama, tu ce najvise rezova morati biti u kantonima, dok ce FBiH morati stediti na socijali i kresati broj zaposlenih u federalnoj administraciji. Tu ima puno vise prostora za rezove u odnosu na kantone, procentualno gledajuci...
Po ustavu Federacije kantoni imaju pravo da svoje nadleznosti prenesu na visi nivo. Time bi i federalna ministarstva zdravlja, obrazovanja i kulture imala neku svrhu.
Niksicu ako ovo predlozis, hocu i ja honorar savjetnika
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2411 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Nije ovo pitanje priznavanja organa vlasti, ako HSP nije bio dobar izvor informacija za X jer je pokret fasistickog predznaka, nije dobar izvor informacija ni za Y.KatarinaKosaca wrote:Čekaj ba. Sasvim je jedno imati stav o jednom pokretu fašističkog predznaka i njegovih zločina, a sasvim drugo biti legalista (za razliku od Dodika) i priznati organe vlasti i one koji čine tu vlast, bez obzira šta o njima misliomadner wrote:Ne pomaze biti indirektan, ljudi ne kontaju koliko su nedosljedni svojim stavovima. Juce do jedne vijesti jedna prica, poslje vijesti druga prica.Chmoljo wrote:otkad su ustaše kredibilne?
Kome to nije jasno, teško će mu se nacrtati.
Samo kakve veze ima delegat u Domu Naroda sa budzetom?
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2412 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
To je tačno ...Alfons Kauders wrote:Ne, Peric ima pravo, samo sto nije rekao nista novo.Banksy wrote:
Platforma je pogrijesila sto je pocetkom godine potpisala preoptimistican protokol sa sindikatima, koji se sada pozivaju na isti i tvrde da ce se protiviti bilo kakvim novim mjerama stednje.
Peric zapravo indirektno priznaje da je protokol bio greska i da nece biti love da se sve mjere ispostuju, a usput pokusava dio odgovornosti prebaciti na sindikate. Dakle, krivi su i sindikati i stranke koje su potpisale nerealan protokol kako bi im izasle u susret - jer su uradili isto sto i prethodne vlade - prihvatili su status quo i zastitili radnike u javnom sektoru, a nas ostale ko jebe...
Perićeve izjave prenosim jer je na naslovnicama, u vladajućoj je koaliciji, a tvrdi nešto što svi drugi poriču.
Pretpostavljam da je i ovaj njegov intervju neka vrsta političkog pritiska i ucjene usmjeren prema koalicionim partnerima ...
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2413 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Pritisak na sindikat da ne traze vece plate.
Samo ovdje govorimo o cifri koja je oko 3 miliona, gore dole.
Samo ovdje govorimo o cifri koja je oko 3 miliona, gore dole.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2414 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
+madner wrote:
Pritisak na sindikat da ne traze vece plate.
Samo ovdje govorimo o cifri koja je oko 3 miliona, gore dole.
Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2415 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Po definiciji- plata, rezultati rada, način stupanja na funkciju i sve ostalo što se veže uz savjetnike u vladi FBiH, spadaju pod temu "Vlada FBiH". Ne postoji niti jedna druga tema koje se to više tiče nego što je ova. A ako misliš da neko lupa gluposti onda to fino oboriš svojom protivargumentacijom. Koliko se sjećam, za to forum i služi.Chmoljo wrote:tamo gdje se objavljuju i na čije se 'pametno' pisanje poziva - nema. prije bi pristajala podforumu Sci Fi.Corto Maltese wrote:Visina plata savjetnika premijera FBiH nema veze sa temom pod nazivom: "Vlada FBiH"!?!?Chmoljo wrote: ko i cifra plata savjetnika federalnog premijera?
-
domaci.ba
- Posts: 232
- Joined: 28/12/2010 17:12
#2416 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2417 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
-
domaci.ba
- Posts: 232
- Joined: 28/12/2010 17:12
#2418 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9%madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
-
domaci.ba
- Posts: 232
- Joined: 28/12/2010 17:12
#2419 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
domaci.ba wrote:Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata nakon koju godinu izdavanja iznosila 9%madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
- ReD aka Socijalista
- Posts: 2187
- Joined: 22/08/2010 00:23
- Location: U Daytonu General major
#2420 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Moze svake drugedomaci.ba wrote:Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9%madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2421 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Treba ovo javiti Anti Krajini, da se onoliko ne sekira.madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2422 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Naravno da je moguce, treba vratiti oko 550 miliona. Ove godine je starog duga odplaceno oko 300 miliona, s tim da je uzeto samo 150 miliona novog. Dakle u najgorem slucaju ce MMF dug postati obavznice.domaci.ba wrote:Ima i taj vanjski i unutrasnji dug, zar je moguce da mogu obveznice sve pokriti. Da ne bude na njih kamata iznosila 9%madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.Onda od toga nema. Mada vidio sam tu info. da ce ove kompanije kupovati obveznice al' nemere svake godine.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2423 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Jučer sam o tome negdje čitala, lagano već provlače te priče ... Postavim kad se sjetim gdjedomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2424 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
On to vec zna, to je njegov plan.Corto Maltese wrote:Treba ovo javiti Anti Krajini, da se onoliko ne sekira.madner wrote:No passaran, izdat ce se obavznice, te iste firme ce ih kupiti, MMF ce se odplatiti i mrski okupator nece krociti na nase tlodomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2425 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Pošto će, u međuvremenu, te dvije firme ostati bez razvojnog kapitala i finansijskih rezervi, jer će isti biti pretvoren u obveznice FBiH, moglo bi doći do zanimljive situacije. Da neko kupi dvije najveće federalne firme, i automatski postane glavni povjerilac te iste Federacije. U Hrvatskoj i Srbiji su čuda činili takvim transakcijama. Za pranje para bolje igre nema.Banksy wrote:Jučer sam o tome negdje čitala, lagano već provlače te priče ... Postavim kad se sjetim gdjedomaci.ba wrote:Kada nas stisnu rate od mmf-a u narednim godinama. Kakve su nam sanse da zadrzimo telekome i elektroprivredu?. Nesto kontam posto nema para da se vraca, nema reformi, stranci ce garant traziti ove zlatne koke.
