Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#2401 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by klixo »

Bridgestone ? U rangu michelina i dunlopa ? il negdje izmedju save,tigrova,kengura i michelina i dunlopa ? Uzeo Bridgestonke neke 235 45 R17 za 300 km.Inace u ASA-i 30 ili 40% nisam siguran popust na ljetne gume , uzeo nedavno dunlopke 18ke umjesto šesto i kusur marki platio 460 marki.Pa eto kome su na isteku ljetne nek odleti u ASA-u.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2402 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

peli wrote:kakve su Fulda zimske gume?
Koji model jbs ga?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2403 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:kod mene su hankok, ali da kakis o tigru kao necemu losem nema smisla, svaka guma nova guma je dobra guma ;-)
Zao mi je sto se koristis takvim rjecnikom. Ako ti je to navika iz kucne komunikacije, bilo bi dobro da je ne prenosis na forum i sacuvas nas fekalija koje premeces po ustima. :thumbup:

Nisam rekao da su tigar gume losije od nikakvih, ali je Michelin bolji od tigra. To stoji. Pa prema tome treba prilagoditi i stil voznje.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#2404 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

klixo wrote:Bridgestone ? U rangu michelina i dunlopa ? il negdje izmedju save,tigrova,kengura i michelina i dunlopa ? Uzeo Bridgestonke neke 235 45 R17 za 300 km.Inace u ASA-i 30 ili 40% nisam siguran popust na ljetne gume , uzeo nedavno dunlopke 18ke umjesto šesto i kusur marki platio 460 marki.Pa eto kome su na isteku ljetne nek odleti u ASA-u.
Bridgestone su super ljetne, al nisu se kao zimske jos dokazale... Cuj popust tamo, moglo bi se odletit :D
dinozzoM6
Posts: 320
Joined: 28/12/2011 16:00

#2405 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dinozzoM6 »

klixo wrote:Bridgestone ? U rangu michelina i dunlopa ? il negdje izmedju save,tigrova,kengura i michelina i dunlopa ? Uzeo Bridgestonke neke 235 45 R17 za 300 km.Inace u ASA-i 30 ili 40% nisam siguran popust na ljetne gume , uzeo nedavno dunlopke 18ke umjesto šesto i kusur marki platio 460 marki.Pa eto kome su na isteku ljetne nek odleti u ASA-u.
Bridgestone Blizzak LM-25 je u rangu najboljih, LM-800 (i 810) manje više srednja žalost (nisu se baš nešto pokazale), ostali modeli (30, 32, 35) su blago iznad prosjeka :)

peli wrote:kakve su Fulda zimske gume?
Kao što već rekoh, imam na jednom autu Fulda Kristall HP (195/55 R16), iskreno predobre, išao na Vlašić prošlu zimu, ma možeš s njima šta hoćeš po snijegu :P po mokrom i suhom kao i svaka zimska, dovoljno dobre :)

Na drugom autu imam Fulda Kristall Supremo (215/50 R17) isto tako, odlična guma, po snijegu sve super, po mokrom možda malo bolja od HP-a, a možda je to i do dimenzije i auta, ne znam.

Nekako su mi se jednako pokazale obje, i samo riječi hvale imam za Fuldine zimske gume :)
Ne troše se brzo, iako sam ih handrio ove godine do polovine aprila, a bilo je toplih dana.
User avatar
croblue
Posts: 14
Joined: 03/10/2013 10:48

#2406 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by croblue »

Moje su Nokian WR D3 danas imale svoje snježno krštenje.

Po 30 cm dubokom (prpavom) snijegu idu kao da ga i nema, koče dobro i čini se da je njihova cijena (99 KM/kom u dimenziji 195/65 R15T) bila više nego dobra.

Image

Inače, ovih suhih dana bile su tiše, udobnije i upravljivije od dosadašnjih ljetnih Goodyear Excellence koje sam "spržio" za manje od godinu dana.
peli
Posts: 122
Joined: 30/04/2012 09:22

#2407 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by peli »

Teufik wrote:
peli wrote:kakve su Fulda zimske gume?
Koji model jbs ga?
Fulda kristal montero zimske gume dim. 185/65 R15
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2408 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

peli wrote:
Teufik wrote:
peli wrote:kakve su Fulda zimske gume?
Koji model jbs ga?
Fulda kristal montero zimske gume dim. 185/65 R15
Vozio sam dvije zime za broj vece 195/65/R15 dok ih nisam prodao.
Tiha, po snijegu fenomenalna, po mokrom malo slabija u odnosu na Dunlop WS 3D koji sada imam.
Bio sam jako zadovoljan.
Veoma dobra zimska guma.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2409 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

direstraits0078 wrote:
Bakir1 wrote:kod mene su hankok, ali da kakis o tigru kao necemu losem nema smisla, svaka guma nova guma je dobra guma ;-)
Zao mi je sto se koristis takvim rjecnikom. Ako ti je to navika iz kucne komunikacije, bilo bi dobro da je ne prenosis na forum i sacuvas nas fekalija koje premeces po ustima. :thumbup:

Nisam rekao da su tigar gume losije od nikakvih, ali je Michelin bolji od tigra. To stoji. Pa prema tome treba prilagoditi i stil voznje.
opisana situacija nije zahtjevala prilagodbu stila voznje, a da li je nesto bolje ili gore je veoma individualna stvar.
Apropo fekalija meni je zao sto su Vas mama i tata drzali pod staklenim zvonom i sto ste se morali suociti sa ovakvim nacinom komunikacije.
Nije mi bilo u namjeri zasjeniti Vas neosporni intelekt stoga se sa time u vezi duboko ispricavam
User avatar
ElRe
Posts: 16928
Joined: 12/12/2011 11:28

#2410 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

saiks wrote:Kakvo imate iskustvo sa kingstar gumama?
Proslu zimu na Lybri SW 1.9 JTD sam imao Kingstar SW41 195-65-R15 nikakvih problem nisam imao, doduse nisam se peo niti spustao padinskim dijelovima grada. Do Igmana i Bjelasnice isao i vracao se bez ikakvih problema uz voznju prilagodjenu uslovima na putu.
Prijatelj je na Passatu 1.9 TDI 5.5 3 zime imao Kingstar W411 takodje nikada problema.

Inace Kingstar proizvodi gume po Hankook licenci, a saradjuju i sa Vredesteinom.
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#2411 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by saiks »

kupio sam si hankook,vidjet cemo oce li valjati,do sada sam uvijek vozio na savi s3,koja me je dobro sluzila
User avatar
drug_profi
Posts: 65431
Joined: 16/07/2012 16:00

#2412 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

I ja sam tako i sa ljetnim prolazio nekad. Svaka guma moze da se vozi kad dohvati asfalt. Samo prilagodis brzinu, pa nekad je to i 20 na sat.
Problem je kad se uhvati bljuzga, utaban snijeg, led... onda imas bob sa 4 tocka koja nicem ne sluze.

Ovo danas zaglavilo na Kobiljoj Glavi, neko nesto ispred, nezna, nece, ne moze...
Uglavnom 100 puta stani, kreni sve na uzbrdici... od Hotonja do Bara u prvoj, 40 minuta.
TS850 perfektno, ama da sam malo proklizo pri kretanju iz brda, nego ni malo i to na vagu bez rucne.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2413 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

ovdje se moze slobodno zakljuciti da se najbolje zimske gume zovu ovako:
Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65431
Joined: 16/07/2012 16:00

#2414 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Istina i to. Nadam se i ja napretku. :D Dogodine, ili one tamo... jednom.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#2415 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Bakire... lahko je tebi, drzava ti kupi :D

Mi koji nemamo ... raspravljat cemo o gumama.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2416 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

firmino, a posto ja predjem kilometara za firmu ko prosjecni vozac kamiona meni se ne da sjesti u privatni auto a nemam potrebe ni imati ga, tj imam samo da dodjem do parkinga gdje je sluzbeni
User avatar
Qler
Posts: 25833
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2417 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Veceras sa cprsom b i fulda zimskim, ke se voze cijelu godinu, vec trecu godinu, na sokolje izasao nakon sto 4 auta prije mene nisu mogla ") iznenadio sam se pozitivno plaho :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#2418 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kamen spoticanja »

skafiskafsnjak wrote:Bakire... lahko je tebi, drzava ti kupi :D

Mi koji nemamo ... raspravljat cemo o gumama.
Veceras testirao mishelina iz 2005...cesta utaban snijeg i ponegdje smrzla bljuzga...doduse ne previse strmi nagibi...bez vecih problema. ..cvaknuo dam jedan trotoar zadnjom desnom na jacem zavoju uz kvalitetno kočenje. ..izdurat ce ovu zimu i kupujem neke 2009. godiste :D
User avatar
hopi
Posts: 7260
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2419 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Qler wrote:Veceras sa cprsom b i fulda zimskim, ke se voze cijelu godinu, vec trecu godinu, na sokolje izasao nakon sto 4 auta prije mene nisu mogla ") iznenadio sam se pozitivno plaho :)
pretpostavljam 13 felge i uske gume, mada ponovo dobar rezultat ako se voze i ljeti
jesi li gume još uvijek mekane?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#2420 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kamen spoticanja »

hopi wrote:
Qler wrote:Veceras sa cprsom b i fulda zimskim, ke se voze cijelu godinu, vec trecu godinu, na sokolje izasao nakon sto 4 auta prije mene nisu mogla ") iznenadio sam se pozitivno plaho :)
pretpostavljam 13 felge i uske gume, mada ponovo dobar rezultat ako se voze i ljeti
jesi li gume još uvijek mekane?
.
User avatar
Qler
Posts: 25833
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2421 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

14'' 165/ nesto, mislim 65 a veze nemam jesu li mekane :) nisam gledao, auto je kod mene par dana, tako da se ne sekiram previse :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2422 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:opisana situacija nije zahtjevala prilagodbu stila voznje, a da li je nesto bolje ili gore je veoma individualna stvar.
Da, ima individualno i subjektivno, ali ima i objektivno. Mislio sam na potonje.
Bakir1 wrote: Apropo fekalija meni je zao sto su Vas mama i tata drzali pod staklenim zvonom i sto ste se morali suociti sa ovakvim nacinom komunikacije.
Nije mi bilo u namjeri zasjeniti Vas neosporni intelekt stoga se sa time u vezi duboko ispricavam
:lol: Vidis da znas i fino, ne treba previse truda. :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2423 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Po ovom vremenu treba imati dobre zimske gume i opet biti oprezan i ići sa autom samo ako se mora. Međutim, kod nas ljudi nikako ne gube povjerenje u svoje polovno auto na ljetnim gumama :-)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2424 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

ma ko je uopste spomenuo ljetne gume, paralela se povlaci izmedju tigra, save, debice, niskobudzetnih guma i ostalih premijum guma.
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#2425 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by em11r »

Prosle godine sam kupio 15" GY UG7+ Made in Germany. Nisu nesto puno preko zime vozane mozda max 2000 km. Bile su pravilno uskladistene fino sve. Medjutim sad kad sam ih ponovo montirao bruje strasno.

Zato od mene minus ko kuca za GY. Iduci puta Savu ako nista mekana je.
Post Reply