Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2401 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

HAVANA wrote:Kuku ja napiso da mi se isplatilo.Nisam ni vidio ovo za guzove. :lol:
Haj sta ces, tako se vazda ljudima omakne pa priznaju sto inace ne bi :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2402 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:Šta si ti? Transmiter ili resiver kad te zanima ;-) :razz:
Ma prvo da cujem tvoja iskustva pa cu vidjet onda sta sam :mrgreen:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2403 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by japin_mutapi »

ja u djepu vazda nosim kutijicu vazelina da malo podmazem kad se gazdi digne kurac ... manje boli
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#2404 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

kloniran wrote:
melac wrote: Posto sam u toj bransi i radio sam sa svim nabrojanim firmama, mogu reci da ima ljudi tj. majstora koji zarade preko 2000 milje neto, no to su najbolji od najboljih, ali nikada kao majstori vec kao brigadiri ili voditelji posla, koji preuzmu odgovornost i vode par desetina ljudi na gradilistu i na neki naci odgovaraju za posao.
Poznajem covjeka koji vodi poslove na izgradnji u Tibri koni jesecno zaradi i 5000KM, ali to je jedan covjek koji vodi 40tak majstora i pomocnih radnika. Ali on je bas gonic litiga lider po novom.
Recimo u Interclimi radi covjek koji vodi ekipu majstora, brigadir, koji samo rjesenja ima i koji se ne boji najteze zadatke preuzeti na sebe, zaradi preko 2000 milje mjesecno bez problema. No to su zaista rijetki primjer.
Solidan majstor s preko 5-10 godina iskustva zaradi oko 5-8 KM za radni sat. Sad koliko ih ima toliko mnozi, nije neka pljacka.
Pa to, al ovdje ljudi pricaju da obicni majstor ide preko 2 milje hladno, ne govorimo o tzv. project managerima ili ti ga brigadirima i poslovođama.
Da plaćaju toliko ne bi im svako malo neko odlazio, bas iz te interclime i svih slicnih firmi.
Al ovdje dok skontaju kako zadržati radnika samo će uhljebi u državnoj službi ostati.
Segrt koji je meni krecio stan rekao je da ga gazda placa 4 KM sat. Inace, njih dvojica su mi okrecili stan od 50 kvadrata sa gold jupolom za 2 dana za 400 KM .
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#2405 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

japin_mutapi wrote:ja u djepu vazda nosim kutijicu vazelina da malo podmazem kad se gazdi digne kurac ... manje boli
detroit-mercy wrote: Haj sta ces, tako se vazda ljudima omakne pa priznaju sto inace ne bi .
Eto vas braca Karamazovi :lol:
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#2406 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hendrix »

Iz ove rasprave ja skontah da je buducnost Bosne scenario gdje uhljebi uzivaju i rade kancelarijske poslove a svi ostali su neki vid majstora da uzimaju lovu od uhljeba jel.

Prevrni, obrni, doruckuj apaurine, nauci, odvadi, dodaj..puno je tu nesigurnosti Havana, neko jednostavno hoce da radi posao od 8 do 4 i prst u uho, i to ne znaci da nece da radi jbg. Zasto neki posten majstor ne bi radio u fabrici normalan posao umjesto da se zajebaje privatno? Pa ja imam rodjaka koji je prije rata bio superstar metalostrugarstva u svojoj mahali...znaci sinonim...lik je otiso u Njemacku, a gde drugo jel, i radi u Mercedesu vec 25 godina i je pada mu na pamet da on nesto struze u magazi svojoj, ima normalan posao.

Jednostavno ne mozemo svi biti avanturisti i riskirati posudjivati milje tamo vamo...tebi je proslo a ja ih znam desetine koje ljudi ganjaju za te posudjene milje...samo im trebalo da krene biznis, i ne krenu jbg.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2407 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Hendrix wrote:Iz ove rasprave ja skontah da je buducnost Bosne scenario gdje uhljebi uzivaju i rade kancelarijske poslove a svi ostali su neki vid majstora da uzimaju lovu od uhljeba jel.

Prevrni, obrni, doruckuj apaurine, nauci, odvadi, dodaj..puno je tu nesigurnosti Havana, neko jednostavno hoce da radi posao od 8 do 4 i prst u uho, i to ne znaci da nece da radi jbg. Zasto neki posten majstor ne bi radio u fabrici normalan posao umjesto da se zajebaje privatno? Pa ja imam rodjaka koji je prije rata bio superstar metalostrugarstva u svojoj mahali...znaci sinonim...lik je otiso u Njemacku, a gde drugo jel, i radi u Mercedesu vec 25 godina i je pada mu na pamet da on nesto struze u magazi svojoj, ima normalan posao.

Jednostavno ne mozemo svi biti avanturisti i riskirati posudjivati milje tamo vamo...tebi je proslo a ja ih znam desetine koje ljudi ganjaju za te posudjene milje...samo im trebalo da krene biznis, i ne krenu jbg.
Samo sto ni uhljeba nema toliko da placaju sve te majstore.
Problem je kupovna moc stanovnistva, ko ce platiti sve te majstore sto zarade prosjecnu bh platu za dva-tri dana :mrgreen:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2408 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by studiorum_tuzlaensis »


Kantonalni sud u Sarajevu održat će 26. decembra ročište na kojem bi vijeće trebalo odlučiti da li će Aliju Delimustafića pustiti iz pritvora u kojem se nalazi od 14. aprila 2017. godine.
Početak glavnog pretresa u ovom predmetu odgođen je osam puta iz različitih razloga i probijen je zakonski rok prema kojem suđenje treba početi najkasnije 60 dana od izjašnjenja o krivnji.

Riječ je o najkompleksnijem predmetu u kojem je optuženo 38 osoba i osam firmi. Problem je krenuo u samom početku, upravo zbog velikog broja osoba, jer su se iz ročišta u ročište neki ljudi razboljeli, imali povrede ili se nisu pojavljivali iz nekih drugih razloga. Svako otkazano ročište građane je koštalo minimalno 30.000 KM.
Upravo sam dodao još jedan razlog da se napusti ova gubernija u Dnevniku razloga.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2409 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

mirsek wrote:
kloniran wrote:
melac wrote: Posto sam u toj bransi i radio sam sa svim nabrojanim firmama, mogu reci da ima ljudi tj. majstora koji zarade preko 2000 milje neto, no to su najbolji od najboljih, ali nikada kao majstori vec kao brigadiri ili voditelji posla, koji preuzmu odgovornost i vode par desetina ljudi na gradilistu i na neki naci odgovaraju za posao.
Poznajem covjeka koji vodi poslove na izgradnji u Tibri koni jesecno zaradi i 5000KM, ali to je jedan covjek koji vodi 40tak majstora i pomocnih radnika. Ali on je bas gonic litiga lider po novom.
Recimo u Interclimi radi covjek koji vodi ekipu majstora, brigadir, koji samo rjesenja ima i koji se ne boji najteze zadatke preuzeti na sebe, zaradi preko 2000 milje mjesecno bez problema. No to su zaista rijetki primjer.
Solidan majstor s preko 5-10 godina iskustva zaradi oko 5-8 KM za radni sat. Sad koliko ih ima toliko mnozi, nije neka pljacka.
Pa to, al ovdje ljudi pricaju da obicni majstor ide preko 2 milje hladno, ne govorimo o tzv. project managerima ili ti ga brigadirima i poslovođama.
Da plaćaju toliko ne bi im svako malo neko odlazio, bas iz te interclime i svih slicnih firmi.
Al ovdje dok skontaju kako zadržati radnika samo će uhljebi u državnoj službi ostati.
Segrt koji je meni krecio stan rekao je da ga gazda placa 4 KM sat. Inace, njih dvojica su mi okrecili stan od 50 kvadrata sa gold jupolom za 2 dana za 400 KM .
pa eto to je neka konkretna informacija
da placa sebi osiguranje bilo bi nekih 40 % manje od cifri ispod
4x174h mjesečno =696 -8 sati radno vrijeme
ili 4*220h=880 -10 sati radno vrijeme
ili 4*264h=1056 -12 sati radno vrijeme
vikendi otprilike da budu slobodni

a zimi je ionako tesko raditi na građevini duže od 8 sati
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2410 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ja ne znam sta vam znace ta nabrajanja...Raznih situacija ima.I meni je moj majstor sam okrecio stan od 96 m2 za 5 dana i obojio 6 vrata za 850 km a odma iza toga radio brvnaru na poslu rigipsom i postavio laminat 700 km ruku.Taj posao za 6 dana.Danas dadoh mehanicaru 170 km za ruke,samo danasnji dan sto je radio.A nisam bio jedini na toj dizalici.Ima ih 4. I 4 radnika.1400 im plata .U prosjeku dizalica da dnevno od 120 do 250 ruku.4 radnika i on.Kirija 1100.Pa racunaj...Rashod,prihod,svi prijavljeni ...Halal mu svaki dinar.Dabogda ih jos 6 postavio.Jos sto se nabere od rabata na dijelove...Bude i zeljeza par stoja za otpada ...Nakupi se ko zna sta i kako....
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2411 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

mirsek wrote:
kloniran wrote:
melac wrote: Posto sam u toj bransi i radio sam sa svim nabrojanim firmama, mogu reci da ima ljudi tj. majstora koji zarade preko 2000 milje neto, no to su najbolji od najboljih, ali nikada kao majstori vec kao brigadiri ili voditelji posla, koji preuzmu odgovornost i vode par desetina ljudi na gradilistu i na neki naci odgovaraju za posao.
Poznajem covjeka koji vodi poslove na izgradnji u Tibri koni jesecno zaradi i 5000KM, ali to je jedan covjek koji vodi 40tak majstora i pomocnih radnika. Ali on je bas gonic litiga lider po novom.
Recimo u Interclimi radi covjek koji vodi ekipu majstora, brigadir, koji samo rjesenja ima i koji se ne boji najteze zadatke preuzeti na sebe, zaradi preko 2000 milje mjesecno bez problema. No to su zaista rijetki primjer.
Solidan majstor s preko 5-10 godina iskustva zaradi oko 5-8 KM za radni sat. Sad koliko ih ima toliko mnozi, nije neka pljacka.
Pa to, al ovdje ljudi pricaju da obicni majstor ide preko 2 milje hladno, ne govorimo o tzv. project managerima ili ti ga brigadirima i poslovođama.
Da plaćaju toliko ne bi im svako malo neko odlazio, bas iz te interclime i svih slicnih firmi.
Al ovdje dok skontaju kako zadržati radnika samo će uhljebi u državnoj službi ostati.
Segrt koji je meni krecio stan rekao je da ga gazda placa 4 KM sat. Inace, njih dvojica su mi okrecili stan od 50 kvadrata sa gold jupolom za 2 dana za 400 KM .
daj broj segrta ako valja na pp stan 55 kvadrata krecenje na mojmilu...hvala
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2412 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ih,a sto mene ne pitas,moj ti skup? :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2413 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Jel fkt tako skupo i tesko uzeti macak i oplesti po zidu
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2414 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

mk ultra wrote:Jel fkt tako skupo i tesko uzeti macak i oplesti po zidu
Nije.Znam ja i okrecit,i oko vode,struje...svega pomalo,jer me interesuje, ali ne znam.Nije to moj posao.Na svom cu zaraditi i za sebe i za placanje majstora.Neka svako radi svoj posao,i zaradi.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2415 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

HAVANA wrote:Ih,a sto mene ne pitas,moj ti skup? :lol:
nisam vidila ba :lol: haj salji broj samo da ne fuseri pliz :) al krecenje u martu
@ultra ne znam ja krecit probala 1 i nikad vise...okrecila sebe :-?
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2416 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

vjesticanametli wrote:
HAVANA wrote:Ih,a sto mene ne pitas,moj ti skup? :lol:
nisam vidila ba :lol: haj salji broj samo da ne fuseri pliz :) al krecenje u martu
@ultra ne znam ja krecit probala 1 i nikad vise...okrecila sebe :-?
+38762840513 Eko.I rigips radi odlicno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2417 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Fala :-D poslacu poruku
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2418 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by radostan dan »

japin_mutapi wrote:ja u djepu vazda nosim kutijicu vazelina da malo podmazem kad se gazdi digne kurac ... manje boli
Ne valja ti to...
Benjo34
Posts: 2208
Joined: 21/01/2018 00:49

#2419 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Benjo34 »

Imam pitanje u vezi ove vijesti o usvajanju zakona u Njemačkoj, na osnovu čega su naši mediji izvukli zaključak da isti važi od 2020?? Mnogi ljudi koji su tamo mi kažu da zapravo važi od sljedeće godine tj nakon ratifikacije, ni njemački mediji nigdje ne spominju 2020.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2420 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Ma ne citaj nase ....od 2019 ba
Benjo34
Posts: 2208
Joined: 21/01/2018 00:49

#2421 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Benjo34 »

vjesticanametli wrote:Ma ne citaj nase ....od 2019 ba
Hvala, jer imam nekih planova :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4375
Joined: 18/06/2010 21:18

#2422 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

Benjo34 wrote:Imam pitanje u vezi ove vijesti o usvajanju zakona u Njemačkoj, na osnovu čega su naši mediji izvukli zaključak da isti važi od 2020?? Mnogi ljudi koji su tamo mi kažu da zapravo važi od sljedeće godine tj nakon ratifikacije, ni njemački mediji nigdje ne spominju 2020.
Ako ti sta znaci njemacki mediji
Nach Inkrafttreten des Gesetzes im Jahr 2020
Navode primjenu od 2020
Do tada vaze postojece olaksice za Balkan
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2423 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali jomu »

od 2020 primjena za cijeli svijet, balkan ne spada u to, balkanci mogu odmah :mrgreen:
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#2424 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

HAVANA wrote: Nije.Znam ja i okrecit,i oko vode,struje...svega pomalo,jer me interesuje, ali ne znam.Nije to moj posao.Na svom cu zaraditi i za sebe i za placanje majstora.Neka svako radi svoj posao,i zaradi.
100 %. I neka to bude jedan, eventualno dva posla tj djelatnosti, srodne, ne različite. Najjači su mi oni majstori za sve. On kreči, postavlja laminat, zida, šaluje, plete pape, mota sarme, šiša ovce, montira namještaj, popravlja kišobrane.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2425 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

zrakomlat wrote:
HAVANA wrote: Nije.Znam ja i okrecit,i oko vode,struje...svega pomalo,jer me interesuje, ali ne znam.Nije to moj posao.Na svom cu zaraditi i za sebe i za placanje majstora.Neka svako radi svoj posao,i zaradi.
100 %. I neka to bude jedan, eventualno dva posla tj djelatnosti, srodne, ne različite. Najjači su mi oni majstori za sve. On kreči, postavlja laminat, zida, šaluje, plete pape, mota sarme, šiša ovce, montira namještaj, popravlja kišobrane.
Ako je tako trazi projekat kad ti majstor izvodi vodu, struju, građevinu itd :mrgreen:
Post Reply