Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 977
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#23976 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JoeyTribbiani »

Renault debili sa svojim rješenjima za sijalice. Dok se nisam uštelio, krvave ruke bile od raznih govana ispod haube :oops: :D
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#23977 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

Industrialyzer wrote:
Qler wrote:Ja imam vise sijalica u rezervi, i nije kompliovano, ali moras vaditi far... mislim da bi se kako god napatio da mi u nekoj vukojebini u mrklom mraku crkne...
Nedavno me bas napatilo na Fordu to, sve polako da sta ne polomim, nekakve plastike ga drze... i samo jedan saraf. Nije bas najjednostavnije rjesenj, ali je mila majka za Megane/Scenic II :mrgreen:
Ako je na Focusu MK2 trebaš samo odozgo lagano potisnuti donju plastiku prema dole i ode bez problema... na mondeu MK4 kao kod Qlera treba baš dobro zapeti za ćošak fara da plastike popuste...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#23978 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

hebo vas H7 :D
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#23979 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

kakaljin wrote:Ne mogu da shvatim vozace koj ne daju zmigavac kada se prestrojava iz trake u traku, ali nakon nekoliko sekundi upali zmigaca da skrene iz trake iz koje ne moze nigdje drugo sem skrenuti ili lijevo ili desno, nema dva pravca iz te trake. Koji je rezon pogresnog davanja ili ne davanja zmigavca, pa kada se prestrojava obavezan si dati zmigavac, a kada skreces iz trake gdje nemas gdje drugo nego tu gdje skreces on pali zmigavac.
To meni izgleda kao da su ih u auto školama instruktori pogrešno učili. Ja sam, inače, polagao u malom gradiću, gdje i nije bilo prestrojavanja niti semafora tad, pa sam opet znao kako se prestrojava i kako se ponaša na semaforima. Nauči se kad se hoće. Btw, kad sam polagao vozački nisu bila obavezna ni oborena svjetla danju (niti je bilo dnevnih svjetala),pa ih ipak palim.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23980 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Focus Mk2 ok kad se ustelis, jedan saraf i par poteza da se izvuce iz kucista, treba biti pazljiv kad se vraca da distanceri udju na svoja mjesta, ali je zato Fabia Mk1 dizel zlo dok se ne ustelis jer imas 5-6 cm prostora izmedju fara i akumulatora.
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#23981 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimist »

Najgore auto na kojem sam ja mijenjao sijalice je Corsa D. Tu apsolutno nikakvog prostora nema za zamjenu.
Na jednoj strani se ko nesta i moze, a na drugoj gdje je akumulator nema ni cm prostora.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23982 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Zato psotoje ljudi koji su se skolovali za taj posao i zasluzuju da zarade svoju platu kao sto svi mi zasluzujemo da uradimo posao za sta smo se skolovali.

Sto bi ja nekome uzimao hljeb iz ruku ili neko meni.

Svako neka radi svoj posao i svima nam bi bilo bolje.

Niko se nije naucen da sve zna i nemo svako sve znati.

PS: vidio sam i ja kada mi je majstor mjenjao sijalicu i vrlo je lako, zmjeniti izvrne se saraf sa poluge i izvuce se poluga i onda izvucem far i zasmjenim sijalicu, ali mi ne pada napamet da ja to radim jer ima covjek koji radi taj posao i koji zaradjuje do toga.
User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#23983 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Optimist wrote:Najgore auto na kojem sam ja mijenjao sijalice je Corsa D. Tu apsolutno nikakvog prostora nema za zamjenu.
Na jednoj strani se ko nesta i moze, a na drugoj gdje je akumulator nema ni cm prostora.
Lijeva je fakat problematicna.
Na desnoj se skine kuciste filtera (cini mi se dva-tri sarafa) i imas prostora koliko hoces, a na lijevoj moras stati postranice tako da lijevom rukom uđeš između veznog lima, hladnjaka i akumulatora. Tako daobijas pokretljivost sake da mozes izvaditi sijalicu bez vecih problema. Naravno pozeljno je da je motor hladan inace ces fasovati opekotine.

EDIT: evo sad pogledao sliku da se podsjetim. Nije hladnjak nego ekspanziona posuda rashladne tekucine ono na sta se isprzis.
A inace po pravilu bi trebalo demontirati bocu od tekucine za brisace da se dobije dovoljno prostora.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23984 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

kakaljin wrote:Zato psotoje ljudi koji su se skolovali za taj posao i zasluzuju da zarade svoju platu kao sto svi mi zasluzujemo da uradimo posao za sta smo se skolovali.

Sto bi ja nekome uzimao hljeb iz ruku ili neko meni.

Svako neka radi svoj posao i svima nam bi bilo bolje.

Niko se nije naucen da sve zna i nemo svako sve znati.

PS: vidio sam i ja kada mi je majstor mjenjao sijalicu i vrlo je lako, zmjeniti izvrne se saraf sa poluge i izvuce se poluga i onda izvucem far i zasmjenim sijalicu, ali mi ne pada napamet da ja to radim jer ima covjek koji radi taj posao i koji zaradjuje do toga.
Zoves li elektricara da ti zamjeni sijalicu u kuci???
Zamjena sijalica je nesto sto je predvidjeno da radi vozac sam vozac na licu mjesta jer utice na trenutnu tehnicku ispravnost vozila i upravo zato zamjenu sijalica imas objasnjenu u upustvu za upotrebu i upravo zato su sijalice obavezan dio pratece opreme.
Last edited by tempuser on 07/10/2019 16:36, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#23985 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

kakaljin wrote:Zato psotoje ljudi koji su se skolovali za taj posao i zasluzuju da zarade svoju platu kao sto svi mi zasluzujemo da uradimo posao za sta smo se skolovali.

Sto bi ja nekome uzimao hljeb iz ruku ili neko meni.

Svako neka radi svoj posao i svima nam bi bilo bolje.

Niko se nije naucen da sve zna i nemo svako sve znati.

PS: vidio sam i ja kada mi je majstor mjenjao sijalicu i vrlo je lako, zmjeniti izvrne se saraf sa poluge i izvuce se poluga i onda izvucem far i zasmjenim sijalicu, ali mi ne pada napamet da ja to radim jer ima covjek koji radi taj posao i koji zaradjuje do toga.
Kreneš negdje preko granice (ili bilo gdje, nebitno) kasno navečer ili nedjeljom, skontaš pregorila sijalica a da je zamijeniš moraš biti naučnik, imati dizalicu i specijalizovani alat.
Strpljivo čekaš do svitanja ili do ponedjeljka da bi svako radio svoj posao ili xebeš konstruktoru od-do što je od tako trivijalne operacije na autu napravio nauku?!
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#23986 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by MAN-lion's coach »

tempuser wrote:
Zoves li elektricara da ti zamjeni sijalicu u kuci???
Zamjena sijalica je nesto sto je predvidjeno da radi vozac sam vozac na licu mjesta jer utice na trenutnu tehnicku ispravnost vozila i upravo zato zamjenu sijalica imas objasnjenu u upustvu za upotrebu i upravo zato su sijalice obavezan dio pratece opreme.
Vozac jeste duzan da otkloni neispravnost na licu mjesta i da nastavi kretanje.
Ja na svojoj petici kad sam mijenjala pozicije na desnoj strani nije bilo teorije da uvucem prste i izvucem istu od filtera zraka kojeg sam na kraju nakon nekoliko pokusaja morala da skinem i ostala modre lijeve i desne ruke.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#23987 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by MAN-lion's coach »

vjeshalica wrote:
Concord wrote:
vjeshalica wrote: Svijetla????
Kojem zakonu?
Mijesas upotrebu prednjih dnevnib svjetala i zadnjih pozicija
Nema zadnjeg dnevnog svjetla
Nemas pojma.
Dnevnib?
Po zakonu o bezbjednosti saobracaja BiH, kojeg bi ti preporucio da prelistas prije nego poletis nekoga da stavis na forum. Po danu uopste ne mora da ima upaljenu poziciju nazad.

Ĉlan 27.
(1) UreĊaji za osvjetljavanje ceste na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu ukljuĉiti
dok se ne ukljuĉe stražnja poziciona svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske tablice

clan Pravilnika za koji ti nikad u zivotu nisi cuo

Brkas pojmove odnekle-donekle. Kad pricas o pozicijama.
Kod mene na autu kad upalis poziciju na salteru gori prednja i zadnja, kad drzis na auto modu gore kratka svjetla i pozicije ili kad okrenes skroz na dnevno svjetlo gori kratko i pozicije sve. Jedino na nuli ne gori nista.

Kad smo kod tih pozicija:
ZOBS kaze ovako:
Clan 94.
(2) Svjetla za označavanje motornog vozila moraju biti upaljena za vrijeme dok su upaljena bilo koja svjetla za osvjetljavanje puta ili posebna svjetla za maglu.

Pozicije po Pravilniku jesu svjetla za oznacavanje vozila tj.obrisa vozila. Nadam se da razumijes.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#23988 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

To je dokaz da moraju biti upaljene pozicije a to sto klockarosi ne pale to oni misle na salteru da je kratko svjetlo za poziciju
Papci
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23989 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Naslovnica wrote:
kakaljin wrote:Zato psotoje ljudi koji su se skolovali za taj posao i zasluzuju da zarade svoju platu kao sto svi mi zasluzujemo da uradimo posao za sta smo se skolovali.

Sto bi ja nekome uzimao hljeb iz ruku ili neko meni.

Svako neka radi svoj posao i svima nam bi bilo bolje.

Niko se nije naucen da sve zna i nemo svako sve znati.

PS: vidio sam i ja kada mi je majstor mjenjao sijalicu i vrlo je lako, zmjeniti izvrne se saraf sa poluge i izvuce se poluga i onda izvucem far i zasmjenim sijalicu, ali mi ne pada napamet da ja to radim jer ima covjek koji radi taj posao i koji zaradjuje do toga.
Kreneš negdje preko granice (ili bilo gdje, nebitno) kasno navečer ili nedjeljom, skontaš pregorila sijalica a da je zamijeniš moraš biti naučnik, imati dizalicu i specijalizovani alat.
Strpljivo čekaš do svitanja ili do ponedjeljka da bi svako radio svoj posao ili xebeš konstruktoru od-do što je od tako trivijalne operacije na autu napravio nauku?!

Sto ti navodis je vanredna situacija, a ja govorim o situaciji kada si u gradu a servis ti blizu i radi.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23990 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

tempuser wrote:
kakaljin wrote:Zato psotoje ljudi koji su se skolovali za taj posao i zasluzuju da zarade svoju platu kao sto svi mi zasluzujemo da uradimo posao za sta smo se skolovali.

Sto bi ja nekome uzimao hljeb iz ruku ili neko meni.

Svako neka radi svoj posao i svima nam bi bilo bolje.

Niko se nije naucen da sve zna i nemo svako sve znati.

PS: vidio sam i ja kada mi je majstor mjenjao sijalicu i vrlo je lako, zmjeniti izvrne se saraf sa poluge i izvuce se poluga i onda izvucem far i zasmjenim sijalicu, ali mi ne pada napamet da ja to radim jer ima covjek koji radi taj posao i koji zaradjuje do toga.
Zoves li elektricara da ti zamjeni sijalicu u kuci???
Zamjena sijalica je nesto sto je predvidjeno da radi vozac sam vozac na licu mjesta jer utice na trenutnu tehnicku ispravnost vozila i upravo zato zamjenu sijalica imas objasnjenu u upustvu za upotrebu i upravo zato su sijalice obavezan dio pratece opreme.
Mozda jeste sijalica, a jeli mi obazna oprama alat specijalni da odvrnem sarafe i nosace sa drzaca fara da ga mogu skinuti da promjenim sijalicu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23991 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

kakav specialni alat? torx 25?
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23992 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

bitanga_sa_otesa wrote:kakav specialni alat? torx 25?
Pa jeli mi obavezan taj alat da ga kupim i da drzim u autu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23993 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

kakaljin wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:kakav specialni alat? torx 25?
Pa jeli mi obavezan taj alat da ga kupim i da drzim u autu
pa meni da je taj kljuc za zamjenu sijalice imao bi ga radi sebe ,ako mi crkne sijalica da mogu zamijeniti...kod mene je gedorica 7mm i vadi se cijeli far,pa je nosim u pretincu. kakvi ste vi vozaci koji ne mijenjate gumu ili sijalicu ?? :( :run:
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23994 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

bitanga_sa_otesa wrote:
kakaljin wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:kakav specialni alat? torx 25?
Pa jeli mi obavezan taj alat da ga kupim i da drzim u autu
pa meni da je taj kljuc za zamjenu sijalice imao bi ga radi sebe ,ako mi crkne sijalica da mogu zamijeniti...kod mene je gedorica 7mm i vadi se cijeli far,pa je nosim u pretincu. kakvi ste vi vozaci koji ne mijenjate gumu ili sijalicu ?? :( :run:
Da mi sijalica crkava svaki sedam dana, imao bi alat a i zapitao bi se jeli uredu sve sa mojim instalacijama i kakve to sijalice kupujem.

Ja sam do sada na svom autu za 9 godina DVA puta sijelice promjenio tako da nema potrebe da imam alat i da imam rezervnu sijalicu vec kada vidim da je crkla odem odamah u servis i sve mi ljudi zavrse za 5 minuta.

A sto se tice gume, Hvala bogu pa mi na ovom autu jos ni jednom nije pukla guma, a na prijasnjem sam dozivio ispuhivanje gume, ali opet sam polako dosao tako do vulkanizera koji je odradio posao vidio jeli pukla i dao inekciju u gumu i napuhao je i nastavio dalje.
Last edited by kakaljin on 07/10/2019 20:22, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#23995 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

svaka im cast kad se moze izvadit tako far :)

kod ovoga,prvo treba skinut one plastike ispod motora,pa spustit branik i tek onda odvrtat sarafe na farovima :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23996 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

kakaljin wrote:
Da mi sijalica crkava svaki sedam dana, imao bi alat a i zapitao bi se jeli uredu sve sa mojim instalacijama i kakve to sijalice kupujem.

Ja sam do sada na svom autu za 9 godina DVA puta sijelice promjenio tako da nema potrebe da imam alat i da imam rezervnu sijalicu vec kada vidim da je crkla odem odamah u servis i sve mi ljudi zavrse za 5 minuta.

A sto se tice gume, Hvala bogu pa mi na ovom autu jos ni jednom nije pukla guma, a na prijasnjem sam dozivio ispuhivanje gume, ali opet sam polako dosao tako do vulkanizera koji je odradio posao vidio jeli pukla i dao inekciju u gumu i napuhao je i nastavio dalje.
meni u zadnje 4 godine koliko imam ovaj auto nije crkla nijedna sijalica,niti pukla guma,ali eto nosim alat ako se slucajno desi,ne zelim da me neko zaustavlja i maltretira radi toga i zelim da mi je sva signalizacija ispravna.
Naslovnica
Posts: 35467
Joined: 20/03/2013 15:38

#23997 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

bitanga_sa_otesa wrote:kakav specialni alat? torx 25?
Nisam mislio bukvalno specijalni alat, nego alat tipa šarafciger, neki ključ, skidanje farova, skidanje karambolke, šta ja znam, Do sada nisam imao auto gdje je potreban bilo kakav alat da bi se zamijenila sijalica, pa me ove drame oko Astri, Megana i sl baš iznenađuju.
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#23998 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Concord »

MAN-lion's coach wrote: Brkas pojmove odnekle-donekle. Kad pricas o pozicijama.
Kod mene na autu kad upalis poziciju na salteru gori prednja i zadnja, kad drzis na auto modu gore kratka svjetla i pozicije ili kad okrenes skroz na dnevno svjetlo gori kratko i pozicije sve. Jedino na nuli ne gori nista.

Kad smo kod tih pozicija:
ZOBS kaze ovako:
Clan 94.
(2) Svjetla za označavanje motornog vozila moraju biti upaljena za vrijeme dok su upaljena bilo koja svjetla za osvjetljavanje puta ili posebna svjetla za maglu.

Pozicije po Pravilniku jesu svjetla za oznacavanje vozila tj.obrisa vozila. Nadam se da razumijes.
vjeshalica wrote:To je dokaz da moraju biti upaljene pozicije a to sto klockarosi ne pale to oni misle na salteru da je kratko svjetlo za poziciju
Papci
Jos ovaj put cu pokusati objasniti da svi vide koliko je jasno.

1. Svjetla za označavanje vozila (pozicijska svjetla)
2. Dnevna svjetla
3. Kratka svjetla za osvjetljavanje puta
4. Duga svjetla za osvjetljavanje puta
5. Svjetla za maglu
6. Stop svjetla
7. Rikverc svjetla
8. Zmigavci

Uhvatili ste se pravilnika da pozicije moraju biti upaljene dok su upaljena bilo koja svjetla za osvjetljavanje puta. To je tacno, samo sto su svjetla za osvjetljavanje puta duga i kratka svjetla.
Dnevna svjetla NE spadaju u svjetla za osvjetljavanje puta. Fabricki dolaze na vecini novih auta vec godinama unazad i gore sama, bez pozicije, i zakonom su dovoljena za voznju po danu.
Licno vozim auto sa takvim dnevnim svjetlima (kao i par forumasa koji su se javili) vec 5 godina i nikad nisam dobio kaznu zato sto mi pozadi nista ne gori, niti je bilo ko drugi koga poznajem. I nastavit cu vozit tako, a ti vjesalica i dalje slikaj i postavljaj na forum.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23999 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

kakaljin wrote:
Ja sam do sada na svom autu za 9 godina DVA puta sijelice promjenio tako da nema potrebe da imam alat i da imam rezervnu sijalicu vec kada vidim da je crkla odem odamah u servis i sve mi ljudi zavrse za 5 minuta.
Da li ti je slucajno neko spomenuo da je voznja sa neispravnom signalizacijom nepropisna i kaznjiva?
Ako vidis da ti je sijalica crkla npr. u subotu poslijepodne hoces li voziti neispravan do ponedjeljka?
Zakonom i pravilnicima je regulisano da za rasvjetna tijela koja se ne mogu zamjeniti na licu mjesta nego u servisu (xenoni, LED itd) vozac ne mora imati rezervne u obaveznoj opremi = ne mora ih zamjeniti na licu mjesta.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24000 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

tempuser wrote:
kakaljin wrote:
Ja sam do sada na svom autu za 9 godina DVA puta sijelice promjenio tako da nema potrebe da imam alat i da imam rezervnu sijalicu vec kada vidim da je crkla odem odamah u servis i sve mi ljudi zavrse za 5 minuta.
Da li ti je slucajno neko spomenuo da je voznja sa neispravnom signalizacijom nepropisna i kaznjiva?
Ako vidis da ti je sijalica crkla npr. u subotu poslijepodne hoces li voziti neispravan do ponedjeljka?
Zakonom i pravilnicima je regulisano da za rasvjetna tijela koja se ne mogu zamjeniti na licu mjesta nego u servisu (xenoni, LED itd) vozac ne mora imati rezervne u obaveznoj opremi = ne mora ih zamjeniti na licu mjesta.
Do sada mi nije crkla u subotu poslijepodne od ova dva puta, a i da jeste zovnem servis i promjene mi bez obzira rad li ili ne jer vlasnik ovlastenog servisa je moj prijatelj i uradice mi to jer mu je blizu servis od kuce gdje stanuje, a normalno necu ga u pola noci zvati.

A u ostalom i sam kazes da neka svjetla ne mogu zamjeniti sama vec se mora u servis ici, tako da opet je ono sto kazem
Post Reply