Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23801 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Nemam iskustva sa vw benzincima al atmosferski benzinac manje-vise nijedan nije skupo odrzavati, svjecice vjerovatno do 40tak KM, jedino ne znam bobine ako odu mada one drze pravo puno kilometara, ostalo rijetko crkava na vecini. Ulje i filteri vjerovatno 100-120KM. Zupcasti i kvacilo isto nije uvala neka. Ako je dobro auto no sikiriki
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23802 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bordo gandalf wrote:
bordo gandalf wrote:Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
:zoka:
Tu nista nije skupo, samo malo potrosnja veca....ako ti ne smeta....
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23803 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

konektovan wrote:
bordo gandalf wrote:
bordo gandalf wrote:Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
:zoka:
Tu nista nije skupo, samo malo potrosnja veca....ako ti ne smeta....
Znam da oni 2.0 piju dosta ulja ne znam jesu li ovi 1.6 toliko zedni ulja. Koliko je to malo veca potrosnja, 8-9 litara?
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#23804 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

Optimist wrote:
tempuser wrote:
1,6 atmo i 1,4 turbo su nebo i zemlja...
Slazem se, ali je pitanje da li ta razlika vrijedi toliko para?

Po meni je najpostenije bilo da ostave u prodaji i 1.6 atmosferac pa neka kupac bira. Nesto slicno sto radi Octavia sa 1.6 atmosfercem pored modernih turbobenzinaca u ponudi.
pa ne mogu zbog ovih eu normi. ja sam svoju 1.6 platio 27k i za te pare sam se pomirio sa zastarjelim kokpitom, jeftinijom izradom. ali vec da ti 39k, meni zvuci preskupo.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bordo gandalf wrote: Znam da oni 2.0 piju dosta ulja ne znam jesu li ovi 1.6 toliko zedni ulja. Koliko je to malo veca potrosnja, 8-9 litara?
Pa cesto se vrti i vise od toga i to ljeti. :mrgreen:
10 l je realnije, ali ako ti to ne smeta, motor ko motor je generslno pouzdan.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23806 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

konektovan wrote:
bordo gandalf wrote: Znam da oni 2.0 piju dosta ulja ne znam jesu li ovi 1.6 toliko zedni ulja. Koliko je to malo veca potrosnja, 8-9 litara?
Pa cesto se vrti i vise od toga i to ljeti. :mrgreen:
10 l je realnije, ali ako ti to ne smeta, motor ko motor je generslno pouzdan.
Isao bi plin u taj motor :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23807 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Sta te onda briga koliko trosi :mrgreen:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23808 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Throttle wrote:Sta te onda briga koliko trosi :mrgreen:
Pa vise me brine potrosnja ulja :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23809 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Litru u gepek i gas :mrgreen: mada bih ja gledao bar da je onaj 1.6 16v radi snage, ne znam u kojem je autu taj 1.6 8v al vjerovatno je slabasan a ako je plin potrosnja ti ne igra ulogu ako bude veca, jedino registracija malo veca. Naravno , ako u tom.modelu ima 16v
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#23810 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

nepass1 wrote: pa ne mogu zbog ovih eu normi. ja sam svoju 1.6 platio 27k i za te pare sam se pomirio sa zastarjelim kokpitom, jeftinijom izradom. ali vec da ti 39k, meni zvuci preskupo.
Jasno je meni da tu eko norme uslovljavaju prodaju.
Samo sam se osvrnuo da je to sada preskupo u odnosu na prije, te sto nisu ostavili u opciji za balkansko trziste i 1.6 kao sto je Octavia prodavala 1.6 MPI euro5 paralelno sa ostalim novim motorima.
Btw i Duster se prije mogao kupiti 4x4 najjeftiniji za 24k KM, sad ga nema ispod 30k KM...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23811 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Optimist wrote:
nepass1 wrote: pa ne mogu zbog ovih eu normi. ja sam svoju 1.6 platio 27k i za te pare sam se pomirio sa zastarjelim kokpitom, jeftinijom izradom. ali vec da ti 39k, meni zvuci preskupo.
Jasno je meni da tu eko norme uslovljavaju prodaju.
Samo sam se osvrnuo da je to sada preskupo u odnosu na prije, te sto nisu ostavili u opciji za balkansko trziste i 1.6 kao sto je Octavia prodavala 1.6 MPI euro5 paralelno sa ostalim novim motorima.
Btw i Duster se prije mogao kupiti 4x4 najjeftiniji za 24k KM, sad ga nema ispod 30k KM...
Mislim da proizvodnja, a ne prodaja diktira, tj da se ne mogu proizvoditi Euro5 autompobili i da ova tura A7 1,6 MPI Euro5 (koje su razgrabili taksiti) nije standardni low budget model (Tour), nego da je "zalutala" kod nas, bas kao i nekad tura povisenh "ukrajinki", pa onih povucenih Seata itd od priej 3god, jer je low budget model zapravo stari model sa osnovnom opremom, ali aktuelnim motorima.
Ja zapravo ne znam da li je Skoda sa trenutnom pozicijom unutar grupacije i ciljane kupce, uz model A7 uopste nudila opciju Tour? Zadnji Tour kojeg se sjecam je bio nakon sto se pojavio A5 FL, a bio je stari A5 sa CR motorima, osnovnom opremom, komandnom tablom, volanom i retorvizorima sa FL-a.
Ako krenu da u najavljenom pravcu da unutar VW grupacije Seata opet reanimiraju i "podignu" (zapravo je on bio fenjeras), a Skodu "spuste" tako sto neke stvari nece vise biti dostupne, mozda se uz novi model opet pojavi neki Tour, tipa A7 FL osnovna oprema i neki osnovni 1,0 ili 1,2 TSI. Dizel prestaje biti osnovni model u VW-u, 1,6 TDI valjda skroz povlace iz ponude u Golfu VIII.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23812 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Throttle wrote:Litru u gepek i gas :mrgreen: mada bih ja gledao bar da je onaj 1.6 16v radi snage, ne znam u kojem je autu taj 1.6 8v al vjerovatno je slabasan a ako je plin potrosnja ti ne igra ulogu ako bude veca, jedino registracija malo veca. Naravno , ako u tom.modelu ima 16v
Taj 16v je FSi mensecini, i nije bas za plin....
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23813 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

konektovan wrote:
Taj 16v je FSi mensecini, i nije bas za plin....
Nije svaki. 1,6 FSI je imao oznako BAD i bio je 10-ak KS jaci od "obicnog" a,6 16v.
Koliko znam bile su dvije verzije 1,6 8V, stari sa 75 KS i noviiji sa 100 KS. Stari se ugradjivao u Golfa III, Pola 6N, Octaviu Mk1 prije FL-a itd, noviji u Golfa IV, Audi A4 B5, Octaviu Mk1 FL, AF, Passat B5 itd.
Last edited by tempuser on 27/10/2019 09:15, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23814 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Upravo, 1.6 16v ima u golfu 4 npr a nisam vidio da je napisao o kojem autu se radi.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23815 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Throttle wrote:Upravo, 1.6 16v ima u golfu 4 npr a nisam vidio da je napisao o kojem autu se radi.
Ja kontam da cojek pita za golf mk5?! :roll:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23816 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23817 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Throttle wrote:Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Pa to u osnovi i jeste EA827 motor iz dvice, audija jajeta itd...
Naslovnica
Posts: 35480
Joined: 20/03/2013 15:38

#23818 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Kakav je automaCki mjenjač kod ovih Octavia Scout što su dijelili invalidima, pun xin Q na piku?!
Problematičan ili OK?!
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23819 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Throttle wrote:Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
Nemam odredjen model, iz vw grupacije su iste ugradjivali u seate audi i vw modele. Na poklopcu motora imaju oznaku 1.6 sr i kao ti su sa 8 ventila. Na ove sa 16 ventila ne moze plin????
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23820 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bordo gandalf wrote:
Throttle wrote:Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
Nemam odredjen model, iz vw grupacije su iste ugradjivali u seate audi i vw modele. Na poklopcu motora imaju oznaku 1.6 sr i kao ti su sa 8 ventila. Na ove sa 16 ventila ne moze plin????
Ttebas druze napisati koji model auta je u pitanju..... ;-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23821 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Naslovnica wrote:Kakav je automaCki mjenjač kod ovih Octavia Scout što su dijelili invalidima, pun xin Q na piku?!
Problematičan ili OK?!
Nisu to octavie Scout (da bogdo jesu) nego obicni karavani TSI, a na ovim zadnjim podjelama automatski mjenjac je standardno DSG.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23822 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

konektovan wrote:
bordo gandalf wrote:
Throttle wrote:Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Nemam odredjen model, iz vw grupacije su iste ugradjivali u seate audi i vw modele. Na poklopcu motora imaju oznaku 1.6 sr i kao ti su sa 8 ventila. Na ove sa 16 ventila ne moze plin????
Ttebas druze napisati koji model auta je u pitanju..... ;-)
Evo konkretno leon 1.6 2004 godina
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23823 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

To bi trebao biti leon mk1, u taj moze plin sigurice... :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35480
Joined: 20/03/2013 15:38

#23824 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

tempuser wrote:
Naslovnica wrote:Kakav je automaCki mjenjač kod ovih Octavia Scout što su dijelili invalidima, pun xin Q na piku?!
Problematičan ili OK?!
Nisu to octavie Scout (da bogdo jesu) nego obicni karavani TSI, a na ovim zadnjim podjelama automatski mjenjac je standardno DSG.
SORRY!!!
Pogresno sam na pisao, radise o TOUR modelu! :thumbup:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23825 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

bordo gandalf wrote:
Throttle wrote:Nemam pojma, u originalnom postu ne spominje. Zato sam ga vec i pitao koji je model, 1.6 8v imas i u dvici :mrgreen:
Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
Nemam odredjen model, iz vw grupacije su iste ugradjivali u seate audi i vw modele. Na poklopcu motora imaju oznaku 1.6 sr i kao ti su sa 8 ventila. Na ove sa 16 ventila ne moze plin????
Moze i na 16v plin samo da nije fsi motor
imas u golfu 4 i leonu mk1 taj 16v motor samo evo kako gledam, u leonu je izmedju 8v i 16v 5KS razlike tako da ti nije bitno
drug ima 1,6 16v i fercera plin bez problema, g4 je kod njega
Post Reply