Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23751 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

konektovan wrote: Dpf, zamajac, turbina, dizne......znas i sam sta su najveci strahovi kod vozaca sa ovih prostora... :mrgreen:
Kad ovo citam danas je isto sto sam citao i prije 20 godina za klimu, ABS, airbagove, el. prozore, katalizatore! :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23752 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

tempuser wrote:
konektovan wrote: Dpf, zamajac, turbina, dizne......znas i sam sta su najveci strahovi kod vozaca sa ovih prostora... :mrgreen:
Kad ovo citam danas je isto sto sam citao i prije 20 godina za klimu, ABS, airbagove, el. prozore, katalizatore! :lol:
Ne bojim se kvarova elektronike, ali me strah izjebanih kvacila i prljavih dpf. Ipak su stavke koje u cetverocifrene.
amar1994 wrote:nadam se da nisi ozbiljan za napuhane cijene qashqaia(kao novih ne polovnih) :D
Nisam bas shvatio ovaj tvoj upis.
Obzirom da gledam samo 4wd, a ne ove hendikepirane, te da nisu preko 150K km, izbacuje mi sve pofine cijene.
I koristio sam riječ "nabildane", što ima ipak malo drugačije značenje od "napuhane".
Naslovnica
Posts: 35480
Joined: 20/03/2013 15:38

#23753 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

tempuser wrote:
Naslovnica wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:to je onda nesto naleglo i sad je ok :thumbup:
I kod mene prestalo da curi na letvi.
Mora da je naleglo!
8-)
To se u strocnoj terminlogiji kaze: nadoce u voznji! :lol:
Jutros opet procurilo.
:sad:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23754 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

drug_profi wrote:
tempuser wrote:
konektovan wrote: Dpf, zamajac, turbina, dizne......znas i sam sta su najveci strahovi kod vozaca sa ovih prostora... :mrgreen:
Kad ovo citam danas je isto sto sam citao i prije 20 godina za klimu, ABS, airbagove, el. prozore, katalizatore! :lol:
Ne bojim se kvarova elektronike, ali me strah izjebanih kvacila i prljavih dpf. Ipak su stavke koje u cetverocifrene.
To je, cini mi se, prije svega strah od novih tehnickih rjesenja.
To je cijena ako hoces da ima 150 KS, da ide ko lud, da trosi 5-6 lit. Ako te je strah th stvari kupis G2, nemas problema sa diznama, DPF-om, a kvacilo 150 KM sa rukama!
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23755 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Nisu to jedine opcije, ali ne bih sa tobom ulazio u raspravu.
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#23756 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

drug_profi wrote:Nego, nesto mi zapade za oko ford Kuga. Valja li to auto sta kao polovnjak? Dizel, benzinac? Cijena odrzavanja?
Čisto da znam da li da ga ostavim u jednačini ili da ga izbacim.
I ja gledam slicne modele za next car i mokka mi se zasad najvise svidja.
Ovaj primjerak mi se cini cak i nerealno dobar.
Kilometraza, oprema, stanje, servisi, ....

Opel Mokka 1.4 Turbo 4×4 Enjoy (21.000 KM)
https://www.olx.ba/r/35380549/105272

Heknes plin i jos uradis neke osnove sto treba uradit na autu sa 88k km i za 23k si miran.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23757 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Jest ga namaščobio onim kokpit sprejom :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23758 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

drug_profi wrote:Nisu to jedine opcije, ali ne bih sa tobom ulazio u raspravu.
Naravno da nisu, benz + LPG, samo ne znam cega se onda bojis...?
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#23759 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

taman za tebe, hanumu i ćuku...ostale moš centrotransom prevozit.
malo i usko brate....
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#23760 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

Throttle wrote:Jest ga namaščobio onim kokpit sprejom :D
Jes :D al se opet cini dobra jebla sebe.

Ova mokka jedina ispunjava uslove jeftinijeg odrzavanja (iako ima turbinu i plutajuci jos uvijek nema dpf,problem sa diznama i klasicni velki servis), male potrosnje (pogodna za plin) i ipak nesto pristojnije snage i momenta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#23761 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

Mora li svako auto imati neke bezze opcije koje se slabo ili nikako ne koriste a koje poskupljuje auto?
Iz BiH najmanje 50-60% osoba ne prijedje granicu u toku godine, ceste slabe, potreba za autom prilicna...pa zasto ne bi neko radio auta sa minimalnim opcijama(kao G2) a ne sve mjerio sa EU standardom.
Zasto se od Golfa napravila limuzina kada mu to nije bila namjena?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#23762 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Ima li neko iskustva sa 1.6 8v vw benz. motorom? Koje su im mane? Jesu li skupi za odrzavati?
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#23763 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

tabija wrote:
Throttle wrote:Jest ga namaščobio onim kokpit sprejom :D
Jes :D al se opet cini dobra jebla sebe.

Ova mokka jedina ispunjava uslove jeftinijeg odrzavanja (iako ima turbinu i plutajuci jos uvijek nema dpf,problem sa diznama i klasicni velki servis), male potrosnje (pogodna za plin) i ipak nesto pristojnije snage i momenta.
pa mogu ti i na benzincu injektori otići...koja je cijena bobina, kad vrisnu?
sve ti je to mačak u vreći, kako te zapadne. ne kazem da prilikom kupovine treba grlom u jagode, ali...
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#23764 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by radostan dan »

dupLJi. :zoka:
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#23765 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

radostan dan wrote:
tabija wrote:
Throttle wrote:Jest ga namaščobio onim kokpit sprejom :D
Jes :D al se opet cini dobra jebla sebe.

Ova mokka jedina ispunjava uslove jeftinijeg odrzavanja (iako ima turbinu i plutajuci jos uvijek nema dpf,problem sa diznama i klasicni velki servis), male potrosnje (pogodna za plin) i ipak nesto pristojnije snage i momenta.
pa mogu ti i na benzincu injektori otići...koja je cijena bobina, kad vrisnu?
sve ti je to mačak u vreći, kako te zapadne. ne kazem da prilikom kupovine treba grlom u jagode, ali...
Naravno da moze...moze i motor na 80k zaribat.
Ipak, procentualno su mnogo manjse sanse na ovom autu nego na dizelu...realno.

Ja sam naveo samo ugrubo ove najvece stavke, najskuplje zajebancije.
Ima tu jos more stvari koje mogu otici, ako je auto les dzaba mu sve ostalo.
Stanje prvo gledat pa sve ostalo...
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23766 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

tempuser wrote:
drug_profi wrote:Nisu to jedine opcije, ali ne bih sa tobom ulazio u raspravu.
Naravno da nisu, benz + LPG, samo ne znam cega se onda bojis...?
Tesko naci 4x4 sa modernim benzincem i sa pristojnom opremom, da nije bas lada...
A i tu sad treba biti zabrinut za mehaniku i kvacila.
Ima jedna kuga sa 2,5T benzincem, niske kilometraze, ali to bi sisalo 17-18 plina po gradu glatko, ako benzina vuce po fabrickim spec. 14,5 litara.
Mislim, ima jos koja godina da prodje dotle, ali eto sad sam poceo da se interesujem, da pratim malo i da se pokusam malo edukovat oko toga sta izbjeci, sta gledati, na sta paziti... jer da bi sve pohvatao treba suziti izbor na 3-4 modela max.
Zasad Mokka, Duster, Vitara... rado bih ubacio Nissana ako se nađe.
Fol je sto je lako kupit, ali je pitanje da li ce se moci odrzavat sa smanjenim prihodima. Ili cu mozda odgoditi penziju do 65-te.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23767 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: Tesko naci 4x4 sa modernim benzincem i sa pristojnom opremom, da nije bas lada...
A i tu sad treba biti zabrinut za mehaniku i kvacila.
Ima jedna kuga sa 2,5T benzincem, niske kilometraze, ali to bi sisalo 17-18 plina po gradu glatko,
s parama nista nije tesko naci :D a sta ima veze sto bi sisalo toliko? sta bi ti benzinca od 2 tone 4x4 da trosi 6 plina? :lol: :lol: :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23768 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

@drug_profi: Vrtila se ta Kuga po forumu, ak0 je fotkana negdje u garazi trznog centra. Ako u medjuvremenu nisu fotke zamijenjene
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23769 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

tabija wrote:
drug_profi wrote:Nego, nesto mi zapade za oko ford Kuga. Valja li to auto sta kao polovnjak? Dizel, benzinac? Cijena odrzavanja?
Čisto da znam da li da ga ostavim u jednačini ili da ga izbacim.
I ja gledam slicne modele za next car i mokka mi se zasad najvise svidja.
Ovaj primjerak mi se cini cak i nerealno dobar.
Kilometraza, oprema, stanje, servisi, ....

Opel Mokka 1.4 Turbo 4×4 Enjoy (21.000 KM)
https://www.olx.ba/r/35380549/105272

Heknes plin i jos uradis neke osnove sto treba uradit na autu sa 88k km i za 23k si miran.
Dobra brate, sve sto ima opreme zguro je u nju. Ovo je kostalo oko 45-50K kao novo.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23770 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Throttle wrote:@drug_profi: Vrtila se ta Kuga po forumu, ak0 je fotkana negdje u garazi trznog centra. Ako u medjuvremenu nisu fotke zamijenjene
jest nesto u starom gradu. 35.000 kilometara, desetak godina stara. Sve mi to cudno, ali hajd da imam namjeru kupovati istrazio bih bolje.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#23771 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Za penzionera Duster ili Vitara mjera auto, zbog kucnog (umanjenog) budzeta i odrzavanja.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#23772 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Ma jest to je ta Kuga vjerovatno, i ona je imala smijesnu kilometrazu. Ne sjecam se sta presudi forumsko pucanstvo al ako ide plin na nju ja se ne bih mislio
Sto se mokke tice, ovako na prvu fale bolji farovi, grijaci volana i sjedista i park senzori. Ostalo sve ima
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23773 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote:
drug_profi wrote: Tesko naci 4x4 sa modernim benzincem i sa pristojnom opremom, da nije bas lada...
A i tu sad treba biti zabrinut za mehaniku i kvacila.
Ima jedna kuga sa 2,5T benzincem, niske kilometraze, ali to bi sisalo 17-18 plina po gradu glatko,
s parama nista nije tesko naci :D a sta ima veze sto bi sisalo toliko? sta bi ti benzinca od 2 tone 4x4 da trosi 6 plina? :lol: :lol: :lol:
Pa ne mora bas 6 moze i 7-8.
A ne, pa besmisleno je imati troskove na plinu od cca 20 maraka na 100 kilometara grada. Onda je dizel rentabilniji.
I ne razmisljam o suv-u od 2t vec nesto normalno do 1,5t. Tu se vec mogu nadati unutar 10-12 litara plina po gradu,

Ali na dugu stapu je to jos.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#23774 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Optimist wrote:Za penzionera Duster ili Vitara mjera auto, zbog kucnog (umanjenog) budzeta i odrzavanja.
Ma da ovo je neki moj kont.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#23775 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Bit ce vitara 1.6 atmo na prodaju do tada koliko hoces. Ja evo stoju okreno s tim motoron na plinu, kahno nije. Smece madjarsko. :D
Post Reply