Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2376 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Dajte ba ljudi, čovjek kupuje gume 165/70/14, vjerovatno za neko malo auto. Sava ili sl. klasa je odlična za takvu dimenziju, ništa ti bolje i ne treba.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2377 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

Sava ljetna je smece, mom starom tako rekli ne teba ti bolja i on ih kupi .... to po kisi jedva krene uz brdo. skinuo ih i bacio.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2378 Re: Ljetne gume

Post by Ned071 »

lavic wrote:Sava ljetna je smece, mom starom tako rekli ne teba ti bolja i on ih kupi .... to po kisi jedva krene uz brdo. skinuo ih i bacio.
e vidis, a moj šura vec dvije godine vozi na laguni savine gume. vrlo zadovoljan. svako ima drugačija iskustva. mada je činjenica da ne bi trebalo štedjeti previše ako makar dvije kupuje. razlika je 50-ak maraka. trebalo bi da se čovjek može toliko protegnuti
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2379 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Dzontra_Volta wrote:Dajte ba ljudi, čovjek kupuje gume 165/70/14, vjerovatno za neko malo auto. Sava ili sl. klasa je odlična za takvu dimenziju, ništa ti bolje i ne treba.
kakve veze to ima :-) :-) , kvalitetnija guma ce ranije zaustaviti vozilo na mokrom/suhom bila ona u ovoj 165/70/R14 ili 285/35/R19 :wink: :thumbup:
Bas zato sto je ova dimenzija moze skuplju i bolju gumu traziti , heble vas ove nepoznate marke i ko ih plasira prvi na trziste :D

CUj kelly, pettlas , kleber, aplus, starmaxx, dayton, viking, rhino :lol: :lol: :lol: :run: Sava je avion za ova smeca 8-)
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2380 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

Ned071 wrote:
lavic wrote:Sava ljetna je smece, mom starom tako rekli ne teba ti bolja i on ih kupi .... to po kisi jedva krene uz brdo. skinuo ih i bacio.
e vidis, a moj šura vec dvije godine vozi na laguni savine gume. vrlo zadovoljan. svako ima drugačija iskustva. mada je činjenica da ne bi trebalo štedjeti previše ako makar dvije kupuje. razlika je 50-ak maraka. trebalo bi da se čovjek može toliko protegnuti
Pa dobro, ti vozis na plin, on na savi,,,,moze sve i svak zna sta njemu najvise odgovara.
Ja ne bi Savu ljetnu ni pod razno, ja kupim "RT"prije "Blue" Dunlopa, Potencu prije Turance, Sport contact prije premium contact, ali to sam ja,

drugi stavi Eco gumu da mu manje trosi i traje duze, svak ima svoje prioritete.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2381 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2382 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
otprilike isti vozaci koji i kod nas kupuju to :D .

Em GT radial jel , nexen, falken, sava ,barum i sportiva su solidni brendovi :thumbup:

Na dboljim autima iz tih zemalja koje si naveo , nisam bas vidjao ova smeca poput petlasa, debice , naknanga :)
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2383 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
otprilike isti vozaci koji i kod nas kupuju to :D .

Em GT radial jel , nexen, falken, sava ,barum i sportiva su solidni brendovi :thumbup:

Na dboljim autima iz tih zemalja koje si naveo , nisam bas vidjao ova smeca poput petlasa, debice , naknanga :)

Amare, iznenadio bi se na kakva vozila se stavljaju tskve gume, ali ja ne vidim tu neki problem. Ja radim sa njima, i ta auta vidjam svaki dan. :wink:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2384 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
amar1994 wrote:
konektovan wrote:Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
otprilike isti vozaci koji i kod nas kupuju to :D .

Em GT radial jel , nexen, falken, sava ,barum i sportiva su solidni brendovi :thumbup:

Na dboljim autima iz tih zemalja koje si naveo , nisam bas vidjao ova smeca poput petlasa, debice , naknanga :)

Amare, iznenadio bi se na kakva vozila se stavljaju tskve gume, ali ja ne vidim tu neki problem. Ja radim sa njima, i ta auta vidjam svaki dan. :wink:
:thumbup:
Samo nek stavljaju , njihove su pare a i glava na kraju krajeva :)

Ti si odabrao neku sredinu :D
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2385 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

Ja sam imao dunlop winter sport 3d prije savinih s3+, vozio tri zime, na istom autu, i vjeruj mi, da ja nikakvu posebnu razliku nisam primijetio, ili bar nisam bio u takvoj situaciji da se primijeti ta neja razlika izmedju premium gume i ove moje budget gume. Prosle godine kad sam kupovao ljetne, imao budzet od 400 KM na raspolaganju,kontao uzeti dvije continental i upariti ih sa dvije stare, ali, kontam, bolje uzeti 4 sava intensa hp za te pare, nek budu nove sare na svakom tocku.
User avatar
newklear
Posts: 1411
Joined: 10/12/2009 15:59

#2386 Re: Ljetne gume

Post by newklear »

Dzontra_Volta wrote:Dajte ba ljudi, čovjek kupuje gume 165/70/14, vjerovatno za neko malo auto. Sava ili sl. klasa je odlična za takvu dimenziju, ništa ti bolje i ne treba.
Kupujem gume za Clio II, nekad nekad mi se desi da prođem 100 km/h :D :D :D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#2387 Re: Ljetne gume

Post by basicm »

Kelly se pravi gdje i sava, ima ih iz slovenije takodje. Malo procitati o tim lijevim proizvodjacima ne bi bilo lose. Pa pogledati reifendirekt pa viditi kakvih sve lijevih ima tamo...
Malo pretjerujete sa blacenjem.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2388 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

konektovan wrote:Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
Moj europljanine, ja sam bosnjo i ponosim se tim, a ti sto si ustedio 150-200 KM zato sto si stavio smece si prepametni europljanin otvorenih vidika.
Kad tu svoju ustedu prevedes u svakodnevni zivot to ti je ovako, dobre gume traju 40-50000 km ili 4-5 godina i ti si na godisnjem nivou ustedio oko 40 KM, strasna usteda, provjeri da nema koja vila u Maldivima....
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2389 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

newklear wrote:
Dzontra_Volta wrote:Dajte ba ljudi, čovjek kupuje gume 165/70/14, vjerovatno za neko malo auto. Sava ili sl. klasa je odlična za takvu dimenziju, ništa ti bolje i ne treba.
Kupujem gume za Clio II, nekad nekad mi se desi da prođem 100 km/h :D :D :D
Uniroyal ti je 73 KM/kom, dobra guma za pristojan novac.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2390 Re: Ljetne gume

Post by _Reds_ »

Kakve su vam preporuke sa 215/45 17, pogon na 4 točka?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2391 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

_Reds_ wrote:Kakve su vam preporuke sa 215/45 17, pogon na 4 točka?
Ako vec duze vrijeme vozis to auto trebao bi znati kako ga vozis i kakva ti guma odgovara, tvrda, meksa, da se brzo ili sporije grije, da je mozes voziti 5-6 godina ili ti to nije bitno, da je dobra po kisi ili ti je vazniji "grip'po suhom.... sama dimenzija ti nista ne znaci.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2392 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

_Reds_ wrote:Kakve su vam preporuke sa 215/45 17, pogon na 4 točka?
hankook :)

http://www.majagume.ba/Products/Product/11843292
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2393 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

lavic wrote:
konektovan wrote:Sta bi ste rekli za jednog svabu, Austrijanca, Engleza, Francuza, koji voze na savi, sportivi, matadoru, barumu, petlasu, debici, Gt, nexenu, falkenu, cooperu, nankangu, linglongu, apollu?!
Ali moj bosnjo, ti si naj naj, naj si pametniji, naj si strucniji, naj si kriticar, naj si, eh moj bosnjo, jos samo da ti je malo razuma.
Moj europljanine, ja sam bosnjo i ponosim se tim, a ti sto si ustedio 150-200 KM zato sto si stavio smece si prepametni europljanin otvorenih vidika.
Kad tu svoju ustedu prevedes u svakodnevni zivot to ti je ovako, dobre gume traju 40-50000 km ili 4-5 godina i ti si na godisnjem nivou ustedio oko 40 KM, strasna usteda, provjeri da nema koja vila u Maldivima....
E moj bosnjo, ja se isto kotrljam na savinim kao i ti na premiumu, i gle cuda, i meni traju taman toliko. :wink: :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2394 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
E moj bosnjo, ja se isto kotrljam na savinim kao i ti na premiumu, i gle cuda, i meni traju taman toliko. :wink: :D
Slika sve kaze , sava je korektna guma :thumbup:

Image
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2395 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
E moj bosnjo, ja se isto kotrljam na savinim kao i ti na premiumu, i gle cuda, i meni traju taman toliko. :wink: :D
Slika sve kaze , sava je korektna guma :thumbup:

Image
Ovaj diagram samo pokazuje koliko se guma trosi, ne i ostale parametre, i dobro si rekao da se kotrljas.....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2396 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

lavic wrote:
amar1994 wrote:
konektovan wrote:
E moj bosnjo, ja se isto kotrljam na savinim kao i ti na premiumu, i gle cuda, i meni traju taman toliko. :wink: :D
Slika sve kaze , sava je korektna guma :thumbup:

Image
Ovaj diagram samo pokazuje koliko se guma trosi, ne i ostale parametre, i dobro si rekao da se kotrljas.....
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Evo, 12ta je od 20 :)
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2397 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

Pa eto, ja se kotrljam, a ti vjetovatno lebdis na preniumu. :wink: :D :lol:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2398 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

Da zakljucimo najbolja guma iz Savinog programa je 12 na testu.

12th: Sava Intensa UHP 2
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#2399 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

konektovan wrote:Pa eto, ja se kotrljam, a ti vjetovatno lebdis na preniumu. :wink: :D :lol:
Mislis da si smjesan i pametan, a u konacninci si napravio kompromis radi 20 KM po komadu, toliko ti eventualno guzica vrijedi.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2400 Re: Ljetne gume

Post by _Reds_ »

lavic wrote:
_Reds_ wrote:Kakve su vam preporuke sa 215/45 17, pogon na 4 točka?
Ako vec duze vrijeme vozis to auto trebao bi znati kako ga vozis i kakva ti guma odgovara, tvrda, meksa, da se brzo ili sporije grije, da je mozes voziti 5-6 godina ili ti to nije bitno, da je dobra po kisi ili ti je vazniji "grip'po suhom.... sama dimenzija ti nista ne znaci.
jeste druze, izamjenao sam guma na bacanja, vodim formulu 1, pa sve to znam.

Trazm neku prosjecnu gumu, nikakve krajnosti. Znaci neku bestbuy ulozeno dobijeno.

Na autu su sada fabricke bridgstone, ovim bi im bila 6 sezone, pa mislim da su za mjenjanja, presle su oko 40.000!
Post Reply