Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2376 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:sam reko da pustis covjeku da objasni?
Pa procitat ce neko. Prije 5 mjeseci su rekli da nece uzimat MMFovu transu i sada on unosi konfuziju u redove.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2377 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Corto Maltese wrote:
Da, taj dio sam pogrešno prenio. .
Namjerno...
nije prvi put.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2378 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Alfons Kauders wrote:sam reko da pustis covjeku da objasni?
Objasnio ja ili neko drugi, potpisivao se prstom ili kaligrafskim pismom, ostaje fakat da je predviđeni deficit za sljedeću godinu 450.000.000KM i da to nije dobro.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2379 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Corto Maltese wrote:
Alfons Kauders wrote:sam reko da pustis covjeku da objasni?
Objasnio ja ili neko drugi, potpisivao se prstom ili kaligrafskim pismom, ostaje fakat da je predviđeni deficit za sljedeću godinu 450.000.000KM i da to nije dobro.
Dobro, u pravu si. Eto, vjerujemo. :-)
Hajde sad, zapali jednu, popij kavu, pa onda polahko smisljaj sljedecu mahanu sadasnjoj vladi.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#2380 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

madner wrote:
Problem firmi u vecinskom vlasnistvu federacije nije manjak kapitala, na raznim racunima imaju puno vece iznose od ovoga sto isplacuju.
Naravno, sjetimo se onih 44 miliona KM koji su pronađeni na nekom računu BH Telecoma, nisu ušle ni u kakav bilans :-D Te bi pare svakako otišle u razvoj... nečije vikendice :oops:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2381 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »


Transparency International:
Elektroprivreda BiH krši Zakon o slobodi pristupa informacijama

15. 12. 2011.

Elektroprivreda BiH odbila je dostaviti Transparency International BiH ugovor koji je sklopila sa Rudnap Group a.d. Beograd, označivši ga povjerljivim, bez prethodno sprovedenog testa javnog interesa.


Nakon što je Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) uputio zahtjev Elektroprivredi BiH da dostavi ugovor koji je sklopila sa Rudnap Group a.d. Beograd, Elektroprivreda je dostavila odgovor da je ugovor povjerljiv, te je uputila TI BiH da od Rudnap konzorcijuma traži saglasnost za dostavljanje pomenutog ugovora.

Elektroprivreda je ovim na više načina prekršila Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH, prije svega što nije dostavila ugovor koji je kao javno preduzeće prema Zakonu obavezna dostaviti, te što odgovor TI BiH-u nije dostavljen u formi rješenja, čime se TI BiH-u oduzimaju pravna sredstva za žalbu na odgovore.

S druge strane, Elektroprivreda je odmah odbila dostaviti odgovor i označila ugovor povjerljivim, iako je prvo bila obavezna sprovesti test javnog interesa kojim bi se utvrdilo da li je opravdana tajnost ugovora. U isto vrijeme, Elektroprivreda je kao potpisnica ugovora dužna tražiti odobrenje od kompanije s kojom je sklopila ugovor, a ne TI BiH. Elektroprivreda je na ovaj način bez ikakvog uporišta odbila primijeniti Zakon, uputivši TI BiH na privatnu firmu, koja nema nikave obaveze po Zakonu o slobodi pristupa informacijama.

Očigledno je da se praksa tajnosti i netransparentnosti pri javnom ugovaranju nastavlja, a dosadašnje iskustvo pokazalo je da kada javne insitucije nisu spremne da postupe po zakonu i učine informacije javno dostupnim, razlog obično leži u činjenici da su kršeni i drugi zakoni osim Zakona o slobodi pristupa informacijama.

TI BiH će iskoristiti sva pravna sredstva i insistirati na objavljivanju ovog ugovora, kako bi se utvrdila zakonitost samog ugovora, te kako bi javnost mogla biti informisana o tome šta sam ugovor podrazumijeva, navedeno je u saopštenju Transparency Internationala BiH.

Još jedan ''povjerljivi'' ugovor ...
User avatar
nemam_ideje
Posts: 875
Joined: 29/03/2011 20:04

#2382 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nemam_ideje »

Zar nije TI kupljen :oops: To je bila donedavna tvrdnja :oops:
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2383 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

nemam_ideje wrote:Zar nije TI kupljen :oops: To je bila donedavna tvrdnja :oops:
Pa to kako pase, sad im pase...ovako. Jbg. :lol: :lol:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#2384 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2385 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

poznanik wrote:Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Ne vjerujem, ipak je biti savjetnik jako specificno. Obicno svi predsjednici drzava ili vlada sebi biraju savjetnike po nekoj licnoj preferenci.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2386 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

poznanik wrote:
Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Premijer ima 6 savjetnika, zamjenici premijera po 5, ministri po 3. Konkursa nema.

Prema neslužbenim podacima, na platnim spiskovima u Vladi FBiH nalazi se najmanje 60 osoba koje tretiraju kao savjetnike, a čija početna plaća iznosi blizu 1.500 eura.

Koliko pojedina ministarstva imaju savjetnika gotovo je nemoguće provjeriti, jer sami ministri određuju broj i biraju kadar.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2387 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Banksy wrote:
poznanik wrote:
Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Premijer ima 6 savjetnika, zamjenici premijera po 5, ministri po 3. Konkursa nema.

Prema neslužbenim podacima, na platnim spiskovima u Vladi FBiH nalazi se najmanje 60 osoba koje tretiraju kao savjetnike, a čija početna plaća iznosi blizu 1.500 eura.

Koliko pojedina ministarstva imaju savjetnika gotovo je nemoguće provjeriti, jer sami ministri određuju broj i biraju kadar.
Ja kako znam da je ovaj broj smanjen i to najmanje u pola.
LIMITIRAN BROJ SAVJETNIKA ČLANOVA VLADE FBiH

Zaključcima donesenim na današnjoj sjednici u Sarajevu, Vlada Federacije BiH je utvrdila broj savjetnika nositelja izvršnih funkcija u Vladi Federacije BiH. Tako federalni ministar može imati najviše tri, a zamjenici premijera Federacije BiH najviše pet savjetnika, uključujući i funkciju ministra. Premijer Federacije BiH, zaključeno je, može imati šest savjetnika.

Zaduženi su svi članovi i tajnik Vlade Federacije BiH da usuglase pravilnike o unutarnjoj organizaciji federalnih ministarstava i Glavnog tajništva Vlade Federacije BiH u dijelu koji se odnosi na sistematizirana radna mjesta savjetnika ministra, savjetnika zamjenika premijera i savjetnika premijera Federacije BiH.

Današnji zaključak počet će se primjenjivati od 1.1.2012. godine.
User avatar
vee-jay
Posts: 9831
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#2388 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vee-jay »

Pitam se sta su Lagumdzija, Tihic & co trazili na sastanku Vlade Federacije sa Sindikatom? I onda FTV ne pita za izjavu Vladu Federacije nego Tihica i Lagumdziju. Kakve se time poruke salju :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#2389 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

Banksy wrote:
poznanik wrote:Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast? Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Premijer ima 6 savjetnika, zamjenici premijera po 5, ministri po 3. Konkursa nema.
Prema neslužbenim podacima, na platnim spiskovima u Vladi FBiH nalazi se najmanje 60 osoba koje tretiraju kao savjetnike, a čija početna plaća iznosi blizu 1.500 eura.
Koliko pojedina ministarstva imaju savjetnika gotovo je nemoguće provjeriti, jer sami ministri određuju broj i biraju kadar.
Ovoliki broj savjetnika nema ni kineski predsjednik :-) :?

Je li postojanje i rad savjetnika regulisan zakonom, i kojim?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2390 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

vee-jay wrote:Pitam se sta su Lagumdzija, Tihic & co trazili na sastanku Vlade Federacije sa Sindikatom? I onda FTV ne pita za izjavu Vladu Federacije nego Tihica i Lagumdziju. Kakve se time poruke salju :roll:
Da se vidi ko je gazda. Mislim da se to još uvijek zove: "Otuđeni centri moći"
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#2391 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by rahmanjin »

Banksy wrote:
poznanik wrote:
Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Premijer ima 6 savjetnika, zamjenici premijera po 5, ministri po 3. Konkursa nema.

Prema neslužbenim podacima, na platnim spiskovima u Vladi FBiH nalazi se najmanje 60 osoba koje tretiraju kao savjetnike, a čija početna plaća iznosi blizu 1.500 eura.

Koliko pojedina ministarstva imaju savjetnika gotovo je nemoguće provjeriti, jer sami ministri određuju broj i biraju kadar.
Od kada se to racuna plata kod nas u eurima? Ne vjerujem da je savjetnicima tolika plata, jer mislim da predsjednik vlade FBiH ima 2300 maraka platu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2392 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
vee-jay wrote:Pitam se sta su Lagumdzija, Tihic & co trazili na sastanku Vlade Federacije sa Sindikatom? I onda FTV ne pita za izjavu Vladu Federacije nego Tihica i Lagumdziju. Kakve se time poruke salju :roll:
Da se vidi ko je gazda. Mislim da se to još uvijek zove: "Otuđeni centri moći"
a ko je iz vlade potpisao taj protokol?

koji je inace potpisan prije nego sto je formirana vlada... sa strankama i njihovim vodjama, ne vladom...

samo nastavi... :D i objasni nam jos ponesto o budzetu usput :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#2393 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

u Slobodnoj (herceg)Bosni se racuna u kojim god valutama vijest zvuci bolje :oops:

Ignorisanje istine je preduslov za svaki tekst a insuinacije rezervni plan.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2394 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:u Slobodnoj (herceg)Bosni se racuna u kojim god valutama vijest zvuci bolje :oops:

Ignorisanje istine je preduslov za svaki tekst a insuinacije rezervni plan.
ali kad se crno na bijelo pokaze da su tekstovi... :D blago receno neutemeljeni... :D to opet ne pije vode, vec se i dalje ponavlja isto... :D

ko neka sekta hebote... :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2395 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

ReD aka Socijalista wrote:
Banksy wrote:
poznanik wrote:
Zna li neko ko su sve savjetnici premijera Vlade FBiH, Nermina Nikšića, i za koju oblast?


Kako se "postaje" savjetnik premijera FBiH, da li konkursom, obzirom da se radi o državnoj službi?
Premijer ima 6 savjetnika, zamjenici premijera po 5, ministri po 3. Konkursa nema.

Prema neslužbenim podacima, na platnim spiskovima u Vladi FBiH nalazi se najmanje 60 osoba koje tretiraju kao savjetnike, a čija početna plaća iznosi blizu 1.500 eura.

Koliko pojedina ministarstva imaju savjetnika gotovo je nemoguće provjeriti, jer sami ministri određuju broj i biraju kadar.
Ja kako znam da je ovaj broj smanjen i to najmanje u pola.
LIMITIRAN BROJ SAVJETNIKA ČLANOVA VLADE FBiH

Zaključcima donesenim na današnjoj sjednici u Sarajevu, Vlada Federacije BiH je utvrdila broj savjetnika nositelja izvršnih funkcija u Vladi Federacije BiH. Tako federalni ministar može imati najviše tri, a zamjenici premijera Federacije BiH najviše pet savjetnika, uključujući i funkciju ministra. Premijer Federacije BiH, zaključeno je, može imati šest savjetnika.

Zaduženi su svi članovi i tajnik Vlade Federacije BiH da usuglase pravilnike o unutarnjoj organizaciji federalnih ministarstava i Glavnog tajništva Vlade Federacije BiH u dijelu koji se odnosi na sistematizirana radna mjesta savjetnika ministra, savjetnika zamjenika premijera i savjetnika premijera Federacije BiH.

Današnji zaključak počet će se primjenjivati od 1.1.2012. godine.
Zapravo, jeste. Koliko se sjećam, prošli premijer je imao 5 savjetnika, Nikšić digao na 7, pa onda spustio na 6. Eto, piše u članku koji si sam postavio koliko ih ko ima.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2396 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Savjetnika za odjevanje u slobodno vrijeme nema...?

Salim se... Ali, sest je malo... Z. Njemacka, nije sala... Valja nama preko Rajne... :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2397 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Na jučerašnjem sastanku u Vladi FBiH vođena je duga diskusija i o strahovitom deficitu u FBiH od 350 miliona KM, zbog čega je, kako saznajemo, federalni ministar finansija Ante Krajina prisutnima iznio dosta crne prognoze za veći bh. entitet.
Ko je Anti dozvolio da širi defetizam?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2398 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »


Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"


Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.


On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.

''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.

Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.

Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2399 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Banksy wrote:

Perić: "Moguć bankrot i pad Vlade FBiH do Božića"


Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji, upozorio je danas zamjenik predsjednika HSP-a i delegat u federalnom Domu naroda Josip Perić.


On otkriva kako je budžet Federacije za iduću godinu u dubiozi od 600 miliona maraka i kaže da Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.

''Vlada može pasti i do Božića. Ako će se sindikati i svi korisnici budžeta ponašati kao slon u stakleniku onda Vlada može pasti ili može doći do bankrota. Ja uporno ponavljam da smo mi jedina država čiji je budžet u dubiozi, a svakodnevno zapošljavamo administraciju i potpisujem kolektivne ugovore koje nije moguće provesti'', rekao je Perić za Dnevni list.

Perić kaže da u Federaciji vlada "sindrom Grčke" i da su odnosi u vladajućoj koaliciji napeti.

Prema njegovim riječima, najveća neslaganja unutar vladajuće platforme su revizija boračkih prava i pokušaji da se uvođenjem građanske opcije briše konstitutivnost naroda.
Peric je rekao: Eh vidis kako se mi borimo s krizom, vlada nece pasti ona je stabilna i sve mjere cemo poduzeti da odvedemu fbih u pravi kolosijek.

Kako covjek pali Banksy :lol:
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2400 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Zaista se mnogo toga izgubi u prevodu. Kad pažljivije pogledate, izjava, koja na Hrvatskom glasi ovako:
Federalna Vlada može pasti do Božića ili može doći do bankrota u Federaciji. Budžet Federacije za iduću godinu je u dubiozi od 600 miliona maraka i Vlada mora zavesti red u budžetu i smanjiti potrošnju administracije u kojoj mora biti otpuštanja.

kad se prevede na Bosanski, zvuči mnogo optimističnije.
Eh vidis kako se mi borimo s krizom, vlada nece pasti ona je stabilna i sve mjere cemo poduzeti da odvedemu fbih u pravi kolosijek.
Hoće prevodioci prevarit, koliko jučer smo čuli i vidjeli šta je onaj Washingtonski uradio našem Željku. Poruka svima- učite strane jezike, pa makar to bili Bosanski, Hrvatski i Srpski.
Post Reply