Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2376 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Eto...sad ispadoh i malouman, nepismen, nenacitan....

Buzzeru...kako se ovo zadnje iz tvog posta, boldirano, uklapa sa ovim:
3) "Bosanci", odnosno, oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju po sadasnjim zakonima spadaju u rubriku "Ostali".
Ako oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to.
(Mogu recimo osnovati stranku i to uraditi kroz ucesce u vlasti ili mogu sakupljati potpise i vrsiti pritisak na stranke na vlasti da to za njih urade)

Zanemari navodnike. Ja sam navodnike spomenuo samo kao dio ukupne izjave. Ako se pogleda drugi dio izjave (bold), a onda i treci dio (red), navodnici nad Bosancima imaju i te kakvog smisla...

Ali dobro...moze biti da sam ja zglajz'o...Ako jesam, rado cu Pedji ponuditi izvinjenje. Ali, kako ni na konkretna pitanja na tu tematiku nisa dobio ni priblizno konkretne odgovore (npr. koju naciju pretstavljaju ljudi iz BiH koji sjede u zgradi UN-a, ispred BiH), moze biti da nisam (samo) ja zglajz'o... ;-)
MufljuzMali
Posts: 180
Joined: 13/10/2009 23:22

#2377 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by MufljuzMali »

Dozer wrote:
Ali dobro...moze biti da sam ja zglajz'o...Ako jesam, rado cu Pedji ponuditi izvinjenje. Ali, kako ni na konkretna pitanja na tu tematiku nisa dobio ni priblizno konkretne odgovore (npr. koju naciju pretstavljaju ljudi iz BiH koji sjede u zgradi UN-a, ispred BiH), moze biti da nisam (samo) ja zglajz'o... ;-)
kontra pitanje - koju naciju predstavlja neko ko sjedi u delegaciji npr Belgije pri UN-u? ili Njemacke, Zanzibara etc

BiH opterecenost terminologijom - narod, nacija, nacionalnost, etnija - je u drugim sistemima nebitna. Takva osoba predstavlja DRZAVU.

a ako se zaposljavas "privatno" za UN, onda imas pitanje - nationality i najcesce drop down listu u kojoj su izlistane DRZAVE, i tu uneses ime DRZAVE ciji pasos posjedujes.

Svi gradjani BiH su po automatizmu drzavljanstva (u mojim ocima) Bosanci i Hercegovci. Da li je to nacionalnost ili nesto drugo, ne znam jer nisam pravnik a ionako svako ima svoju neku cudnu definiciju nacije, etnije i naroda.
Iz ove postavke imas tri grupacije bosanaca (i hercegovaca naravno):
a) oni koji su bosanci i tu zavrsavaju svaku daljnu diskusiju o svom izjasnjavanju
b) bosanci koji jos uz to kazu da su srbi, bosnjaci, katolici, budisti, eskim, kauboji
c) bosanci koji smatraju da se trebaju tretirati na istom nivou kao i srbi, hrvati, bosnjaci, jevreji, mungosi, klokani
c je de facto podgrupa od a, ali uslijed trenutnog ustavnog konstrukta - konstitivnih naroda nazalost bitna. da nepostoji diskriminatorni ustav, bilo bi svejedno da li si zastupnika a) ili c) grupe, jer bi imao sva ista prava.

ako sam dobro shvatio PK/NS se zalaze za opciju (znaci promjenu ustava) da je nebitno kako se ti osjecas i izjasnjavas jer imas ista prava kao i svako drugi (da sad ne citiram pedju - neovisno od brojacanosti itd). u tom sistemu bi svi primarno bili bosanci (jer si drzavljanin) a sve iza toga je samo tvoja licna odluka koja ne utice na tvoja prava.
kad bi se guralo da se osnuje stranka bosanaca sa ciljem da postanu 4. konstituivni narod, to jos uvijek ne bi rijesilo korijen problema. to je i razlog zasto pedja kaze: "zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to". pedja nikome ne osporava pravo da se izjasnjava ili proglasava narodom, samo je besmisleno dodavati jos naroda na listu u ustavu jer uvijek ti ostaju neki "ostali" koji nemaju ista prava.

samo treba citati kako pise i onda nema nesporazuma :D

opet cu se vratiti na pocetak moga posta. kako god se ti osjecao, cim predjes granicu ko god da te pita sta si, a on ima neku funkciju (odnosno pravo) tipa carinik, granicni policajac ili slicno ti ces odgovoriti bosanac. to sto si ti mozda osjecas eskimom je bitno samo tebi i mozda tvojoj zeni i NIKOME drugom. tako bi barem trebalo biti, a u BiH nazalost nije.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2378 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Dozer wrote:Eto...sad ispadoh i malouman, nepismen, nenacitan....

Buzzeru...kako se ovo zadnje iz tvog posta, boldirano, uklapa sa ovim:
3) "Bosanci", odnosno, oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju po sadasnjim zakonima spadaju u rubriku "Ostali".
Ako oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to.
(Mogu recimo osnovati stranku i to uraditi kroz ucesce u vlasti ili mogu sakupljati potpise i vrsiti pritisak na stranke na vlasti da to za njih urade)

Zanemari navodnike. Ja sam navodnike spomenuo samo kao dio ukupne izjave. Ako se pogleda drugi dio izjave (bold), a onda i treci dio (red), navodnici nad Bosancima imaju i te kakvog smisla...

Ali dobro...moze biti da sam ja zglajz'o...Ako jesam, rado cu Pedji ponuditi izvinjenje. Ali, kako ni na konkretna pitanja na tu tematiku nisa dobio ni priblizno konkretne odgovore (npr. koju naciju pretstavljaju ljudi iz BiH koji sjede u zgradi UN-a, ispred BiH), moze biti da nisam (samo) ja zglajz'o... ;-)
ma nisi ti ni malouman, ni nepismen, ni nenacitan... ti si kataloski egzemplar tvrdoglavog bosanca. :D i shvati ovo kao kompliment, molim te.

kako se uklapa? ovako:
ti se recimo odlucis kandidirati za clana predsjednistva. i napises u nekakvom formularu da si bosanac po nacionalnosti, a cik ti lijepo odbije kandidaturu i podsjati te da se clanovi predsjednistva po vazecem ustavu i zakonima biraju iz redova bosnjaka, srba i hrvata. ti onda popizdis i odlucis se izboriti za svoje ljudsko i demokratsko pravo da se kandidiras za clana predsjednistva. osnujes stranku bosanaca i hercegovaca, osvojis dovoljan broj glasova koji ti da dovoljno utjecaja da dohakas diskriminaciji i postanes clan cetveroclanog predsjednistva bih. ili peticijama privolis vladajucu koaliciju da ukine diskriminaciju koju je sama proizvela. medjutim, tvoji sunarodnjaci bosanci i hercegovci i dalje bivaju diskriminirani u dijelovima zemlje gdje su u manjini, pa im vladajuci bosnjaci, srbi i hrvati ne dozvoljavaju da budu proporcionalno zastupljeni u vlasti i javnim institucijama. u sbk situacija napeta, bosnjaci, hrvati i bosanci/hercegovci osvojili po trecinu mjesta u kantonalnoj skupstini, ko ce s kim koalirati, ko s kim vladu formirati? uvidjas li gresku u konceptu?
evo ti sad parafraza dijela pedjinog posta:
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba, Hrvata, Bosanaca i Hercegovaca nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
inace pisem ovaj post sjedeci na radnom mjestu u zgradi un-a gdje predstavljam svoje dvoje maxuma komplikovane genetske strukture. ovdje ni njih, ni mene nacionalni identitet ne cini ni boljim, ni gorim, ni uspjesnijim, niti manje uspjesnim. valja zapeti i raditi.
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#2379 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by doktor78 »

Pitanje za Pedju:
Juce je Zdravko Krrsmanovic izjavio da ce NSP, ako se ispune odredjeni uvjeti, dati predizbornu podrsku kandidatima koalicije SDS-PDP-SRS za predsjednika RS, odnosno clana Predsjednistva BiH. Da li to znaci da ce i NS dati podrsku ovim kandidatima? Ako ne, kakva je onda to koalicija gdje clanovi te iste koalicije imaju razlicita politicka stajalista?
Bojim se da Krsmanovic svojim zadjim istupima moze da vam nanese vise stete nego koristi...
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2380 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

buzzer wrote:
Dozer wrote:Eto...sad ispadoh i malouman, nepismen, nenacitan....

Buzzeru...kako se ovo zadnje iz tvog posta, boldirano, uklapa sa ovim:
3) "Bosanci", odnosno, oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju po sadasnjim zakonima spadaju u rubriku "Ostali".
Ako oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to.
(Mogu recimo osnovati stranku i to uraditi kroz ucesce u vlasti ili mogu sakupljati potpise i vrsiti pritisak na stranke na vlasti da to za njih urade)

Zanemari navodnike. Ja sam navodnike spomenuo samo kao dio ukupne izjave. Ako se pogleda drugi dio izjave (bold), a onda i treci dio (red), navodnici nad Bosancima imaju i te kakvog smisla...

Ali dobro...moze biti da sam ja zglajz'o...Ako jesam, rado cu Pedji ponuditi izvinjenje. Ali, kako ni na konkretna pitanja na tu tematiku nisa dobio ni priblizno konkretne odgovore (npr. koju naciju pretstavljaju ljudi iz BiH koji sjede u zgradi UN-a, ispred BiH), moze biti da nisam (samo) ja zglajz'o... ;-)
ma nisi ti ni malouman, ni nepismen, ni nenacitan... ti si kataloski egzemplar tvrdoglavog bosanca. :D i shvati ovo kao kompliment, molim te.

kako se uklapa? ovako:
ti se recimo odlucis kandidirati za clana predsjednistva. i napises u nekakvom formularu da si bosanac po nacionalnosti, a cik ti lijepo odbije kandidaturu i podsjati te da se clanovi predsjednistva po vazecem ustavu i zakonima biraju iz redova bosnjaka, srba i hrvata. ti onda popizdis i odlucis se izboriti za svoje ljudsko i demokratsko pravo da se kandidiras za clana predsjednistva. osnujes stranku bosanaca i hercegovaca, osvojis dovoljan broj glasova koji ti da dovoljno utjecaja da dohakas diskriminaciji i postanes clan cetveroclanog predsjednistva bih. ili peticijama privolis vladajucu koaliciju da ukine diskriminaciju koju je sama proizvela. medjutim, tvoji sunarodnjaci bosanci i hercegovci i dalje bivaju diskriminirani u dijelovima zemlje gdje su u manjini, pa im vladajuci bosnjaci, srbi i hrvati ne dozvoljavaju da budu proporcionalno zastupljeni u vlasti i javnim institucijama. u sbk situacija napeta, bosnjaci, hrvati i bosanci/hercegovci osvojili po trecinu mjesta u kantonalnoj skupstini, ko ce s kim koalirati, ko s kim vladu formirati? uvidjas li gresku u konceptu?
evo ti sad parafraza dijela pedjinog posta:
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba, Hrvata, Bosanaca i Hercegovaca nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
inace pisem ovaj post sjedeci na radnom mjestu u zgradi un-a gdje predstavljam svoje dvoje maxuma komplikovane genetske strukture. ovdje ni njih, ni mene nacionalni identitet ne cini ni boljim, ni gorim, ni uspjesnijim, niti manje uspjesnim. valja zapeti i raditi.
Ne, dragi @dozeru, nisi ti ni malouman, nepismen, nenacitan...a nisi ni tvrdoglavi "Bosanac" (u smislu @buzzerovog "komplimenta")...Jednostavno si postavio sasvim logično pitanje i sada te obrađuju razni 'našestrankovci' koji pišu iz zgrade UN-a i sl. Hoće da te ubijede kako trebaš više vjerovati onome što napiše Peđa, nego svom zdravom razumu...

Evo, da pomognem sa malim silogizmom: ako već Naša stranka "ohrabruje" grupu ljudi koji se osjećaju Bosanacima da osnuju svoju stranku kojom će se izboriti za svoja ustavna prava i jednakopravnost, kako onda Naša stranka planira sprovesti u djelo ovo što sami zagovaraju:
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba, Hrvata, Bosanaca i Hercegovaca nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
Da li ovo znači da ciljeve Naše stranke trebaju provoditi neke druge stranke (valjda one istinske građanske a ne kvazi-građanske poput Naše stranke)... Na kraju, ja sam stekao dojam kako naša stranka samo deklarativno zagovara ravnopravnost svih građana bez obzira na ovo-ono, dok u praksi stoji na braniku onoga što su "jamila" tri "sveta" nad-naroda sa nadljudskim pravima...mada, vjerujem da će me opet čitava hrpa našestrankovaca ubjeđivati kako ja ne vidim skrivenu mudrost Naše stranke, i sl.
Kontrast-x
Posts: 17
Joined: 25/04/2010 15:21

#2381 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kontrast-x »

Zasto Real Khan trosi ovoliko vremena za stranku koja nece osvojiti vise od 5 posto glasova, i ciji ce glasaci biti uglavnom apstinenti? Ja ne smatram da ce NS napraviti neke velike rezultate na izborima, ali kada vidim da neko ovoliko trosi vremena na nesto sto nije znacajno, pocinjem se pitati koji je razlog tolikog truda. Mozda se boji da ce ipak NS uzeti neciji glas.
Kontrast-x
Posts: 17
Joined: 25/04/2010 15:21

#2382 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kontrast-x »

Da li to znaci i da tih 3 ili 5 posto je veliki problem za nekoga?
Ni za jednu malu stranku nije napisano ni blizu ovoliko postova. Izgleda da se ove najvise boje.
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#2383 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kecher II »

[quote]Mnogi u EU i USA su spremni platiti hrpu para samo da im kažem istinu u lice[/quote]
:dance: :lol: :lol:

pitanje za p.k.

Koji, i na siroko i na daleko, poznati politicki analiticar i savjetnik sa nasih prostora je izgovorio ove rijeci?

i ukoliko budete imali prilku da li cete zatraziti njegove usluge u svrhu propagiranja ideja NS-a?
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#2384 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vaca »

Real Khan wrote:
Ja više neću komentarisati na ovoj strani, odoh da vidim šta druge stranke rade :D Odoh sada u Fahrinu pljuvaonicu :D Puno pozdrava i neka vam je sretno na izborima, ali na ovakav način ni vaši članovi neće glasati za vas.

Yours sincerely,

Real Khan :D
i kako sada da ti vjerujemo bilo šta što kažeš. nisi od riječi :-)
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2385 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Uh, kako vidim, nije vam puno trebalo da me "konstruktivno" obradite :D

@kontrast-x,

Ne bojim se ja stranke koja će doista osvojiti nekih 5-6%, nego me je strah za te dosadašnje apstinente da se ne razočaraju ublehom koju nudi Naša stranka...
Da se pojavila istinska građanska stranka koja stoji na zaštiti prava SVIH građana BiH (da, čak i onih "mrskih" Bosanaca) onda bih i ja pisao pozitivno o takvoj stranci... Međutim, ovdje imamo kvazi-građansku stranku koja se deklarativno zalaže za jednaka prava svih, dok istovremeno šalje "mrske" Bosance da se uhvate registracije za izbore i da SAMI sebi traže selameta... Postavlja se pitanje: "A KOGA ONDA ZASTUPA NAŠA STRANKA?!"
Ili ja ne kontam građanske stranke, ili nešto ne valja u ovoj wannabe "građanskoj stranci"... S obzirom da ja doista vidim te dosadašnje apstinente kao kritičnu masu potencijalnih glasača za suštinske promjene koje će dokinuti monopol nacionalističkih prevaranata, strah me je da ih sada ne preveslaju ovi kvazi-građani koji ne znaju ni da li bi piškili ni kakili...ali "nešto" uporno "hoće" (a ja sam ih samo pitao ŠTA i KAKO!?)
kecher II wrote:[quote]Mnogi u EU i USA su spremni platiti hrpu para samo da im kažem istinu u lice

:dance: :lol: :lol:

pitanje za p.k.

Koji, i na siroko i na daleko, poznati politicki analiticar i savjetnik sa nasih prostora je izgovorio ove rijeci?

i ukoliko budete imali prilku da li cete zatraziti njegove usluge u svrhu propagiranja ideja NS-a?[/quote]

:D Pardon, stvarno sam bezobrazan što se hvalim svojim znanjem i dobrom platom... Mislio sam da Naša stranka (barem tako piše na njihovoj web stranici) cijeni znanje...a kako vidim, vama je izgleda najveći "trn u oku" kada vam neko u lice kaže da ste politički diletanti (što je dokazano najmanje na 30 primjera samo na ovoj forumskoj temi)... A što se tiče mog eventualnog angažovanja, Naša stranka nema tih para da plati moje usluge (iz principa :mrgreen: a da su dovoljno mudri, izvukli bi neke dobre pouke iz mog nastupa ovdje i ne bi zaglavinjali u svoju propast jer možete mene pljuvati koliko hoćete, ali dosta pametnih glavica ipak čita vaše odgovore i vide kako se odnosite spram neistomišljenika :wink: )
vaca wrote:
Real Khan wrote:
Ja više neću komentarisati na ovoj strani, odoh da vidim šta druge stranke rade :D Odoh sada u Fahrinu pljuvaonicu :D Puno pozdrava i neka vam je sretno na izborima, ali na ovakav način ni vaši članovi neće glasati za vas.

Yours sincerely,

Real Khan :D
i kako sada da ti vjerujemo bilo šta što kažeš. nisi od riječi :-)
Stvarno mi je žao što vas razočarah, ali kada me neko povuče za tastaturu...ne mogu odoliti. Pa, nisam ni ja od kamena :D Još kada dodamo privatne molbe drugih forumaša da ipak nastavim pisati, onda je nastavak neizbježan :D
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#2386 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pshhh »

Pedja Kojovic wrote: Naša stranka će se zalagati za ukidanje svih ustavnih odredaba koje a priori diskriminiraju građane BiH na osnovu njihove nacionalne ili bilo koje druge pripadnosti, uključujući i boravište."

p.k.
Nasa stranka ce ovo, ona ce ono, pa ce 'vako, pa 'nako ... stvarno dosadno, naporno i vec vidjeno ...

Nista konkretno osim suplje ... gdje su vam rezultati do sada, da bi neko glasao za vas?
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2387 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

pshhh wrote:
Pedja Kojovic wrote: Naša stranka će se zalagati za ukidanje svih ustavnih odredaba koje a priori diskriminiraju građane BiH na osnovu njihove nacionalne ili bilo koje druge pripadnosti, uključujući i boravište."

p.k.
Nasa stranka ce ovo, ona ce ono, pa ce 'vako, pa 'nako ... stvarno dosadno, naporno i vec vidjeno ...

Nista konkretno osim suplje ... gdje su vam rezultati do sada, da bi neko glasao za vas?
Da budemo do kraja korektni, Naša stranka nije dosada učestvovala na višim razinama vlasti...tako da nisu mogli imati nikakvih dosadašnjih rezultata (barem što se tiče ustavnih pitanja)...ali to ih ne spriječava da jasno iznesu svoj stav kojim bi barem dali do znanja KAKO ONI MISLE MIJENJATI USTAV I UKIDATI DISKRIMINACIJU... znam, treba otići na web stranicu Naše stranke i pročitati "mudrost" :D koja kaže: "u skladu sa ustavom predviđenim procedurama" (wow, how yes no :-) )...a kada ih pitam ŠTA AKO (kada) IZ RS-a dobiju odgovor da oni NE ŽELE MIJENJATI NIŠTA...jer ukidanje diskriminacije podrazumijeva da se briše diskriminatorno ime RS-a (jer nije samo srpska prćija nego prema ustavima BiH i RS-a taj entitet PODJEDNAKO PRIPADA I DRUGIM NARODIMA I OSTALIM (da, i onim "mrskim" Bosancima koji trebaju "osnovati svoju vlastitu stranku" a ne čekati od Naše stranke bilo kakvu pomoć)...onda me počnu pljuvati razni buzzeri, luzeri itd. a vace i p.k. jedva čekaju da odjebem sa ovog foruma da mogu na miru prosipati ublehe "apstinentima"...
User avatar
black
Posts: 18640
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#2388 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by black »



shta kazhe bojanche, desilo se etnichko chischenje, zashto je problem reci ono shto je recheno i u odluci tribunala i u raznim rezolucijama da je u srebrenici pochinjen genocid? problem u koalicionom partneru ? kukavichluk..? nazvati stvari pravim imenom zarad pokojeg glasa iz RS-a
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2389 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Real Khan wrote: Ne, dragi @dozeru, nisi ti ni malouman, nepismen, nenacitan...a nisi ni tvrdoglavi "Bosanac" (u smislu @buzzerovog "komplimenta")...Jednostavno si postavio sasvim logično pitanje i sada te obrađuju razni 'našestrankovci' koji pišu iz zgrade UN-a i sl. Hoće da te ubijede kako trebaš više vjerovati onome što napiše Peđa, nego svom zdravom razumu...

Evo, da pomognem sa malim silogizmom: ako već Naša stranka "ohrabruje" grupu ljudi koji se osjećaju Bosanacima da osnuju svoju stranku kojom će se izboriti za svoja ustavna prava i jednakopravnost, kako onda Naša stranka planira sprovesti u djelo ovo što sami zagovaraju:
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba, Hrvata, Bosanaca i Hercegovaca nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
Da li ovo znači da ciljeve Naše stranke trebaju provoditi neke druge stranke (valjda one istinske građanske a ne kvazi-građanske poput Naše stranke)... Na kraju, ja sam stekao dojam kako naša stranka samo deklarativno zagovara ravnopravnost svih građana bez obzira na ovo-ono, dok u praksi stoji na braniku onoga što su "jamila" tri "sveta" nad-naroda sa nadljudskim pravima...mada, vjerujem da će me opet čitava hrpa našestrankovaca ubjeđivati kako ja ne vidim skrivenu mudrost Naše stranke, i sl.
za razliku od korektnog dozera evo i analiticara...
ja sam svoje postove pisem, nema nas mnozina. http://www.youtube.com/watch?v=xn8iCc4gShA ?
ovo sto si citirao je moja parafraza pedjinog posta, a ne "ovo sto sami zagovaraju (ns)". ti to znas ali ti je zgodno bilo za podvaliti, jasno k'o real khan. ali kad si se vec potrudio...
nasa stranka deklarativno zagovara to sto zagovara, dok je u praksi do sada tek uspjela preporoditi opstinu bosanski petrovac i sacuvati svoj obraz u gradskoj skupstini sarajeva. nije mnogo, ali je makar pozitivno. za razliku od "predstavnika" tri "nadnaroda" sa nadljudskim pravima ciji ostanak na vlasti panicno branis sluzeci se insinuacijama i podmetanjem.
uz to jos i obeca pa slaga da neces vise... :-)
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2390 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

buzzer wrote:
uz to jos i obeca pa slaga da neces vise... :-)
:D Vidiš da se ne razumiješ u politiku... :D Da si pročitao moj prethodni komentar koji si samo djelimično citirao, saznao bi zašto sam morao prekršiti dato "obećanje"... :D
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#2391 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vaca »

Real Khan wrote:Uh, kako vidim, nije vam puno trebalo da me "konstruktivno" obradite :D


:D Pardon, stvarno sam bezobrazan što se hvalim svojim znanjem i dobrom platom... Mislio sam da Naša stranka (barem tako piše na njihovoj web stranici) cijeni znanje...a kako vidim, vama je izgleda najveći "trn u oku" kada vam neko u lice kaže da ste politički diletanti (što je dokazano najmanje na 30 primjera samo na ovoj forumskoj temi)... A što se tiče mog eventualnog angažovanja, Naša stranka nema tih para da plati moje usluge (iz principa :mrgreen: a da su dovoljno mudri, izvukli bi neke dobre pouke iz mog nastupa ovdje i ne bi zaglavinjali u svoju propast jer možete mene pljuvati koliko hoćete, ali dosta pametnih glavica ipak čita vaše odgovore i vide kako se odnosite spram neistomišljenika :wink: )
vaca wrote:
Real Khan wrote:
Ja više neću komentarisati na ovoj strani, odoh da vidim šta druge stranke rade :D Odoh sada u Fahrinu pljuvaonicu :D Puno pozdrava i neka vam je sretno na izborima, ali na ovakav način ni vaši članovi neće glasati za vas.

Yours sincerely,

Real Khan :D
i kako sada da ti vjerujemo bilo šta što kažeš. nisi od riječi :-)
Stvarno mi je žao što vas razočarah, ali kada me neko povuče za tastaturu...ne mogu odoliti. Pa, nisam ni ja od kamena :D Još kada dodamo privatne molbe drugih forumaša da ipak nastavim pisati, onda je nastavak neizbježan :D
ja ne razumijem zašto svodiš priču na lični nivo? pričaš o svojoj velikoj plati, svojim angažmanima....zašto? koga interesuje? osime tebe da li je iko govorio o sebi?

ne smetaju meni stvarno tvoji postovi, ali mi smeta licemjernost u njima!

nego kada si tako analitičan i dalekovid, daj mi opciju. za koga da glasam? ja, evo glasački apstinent, stvarno nisam imala opciju do sada. daleko od toga da je NS idealna stranka, ja bih voljela da su stvari drugačije. Ali mislim da nije do njih. Atmosfera je takva da ovakve struje kod nas očito nemaju mnogo prolaza.

Po tebi Real Kahn, za koga da glasam da mi bude bolje?
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2392 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Real Khan wrote:
buzzer wrote:
uz to jos i obeca pa slaga da neces vise... :-)
:D Vidiš da se ne razumiješ u politiku... :D Da si pročitao moj prethodni komentar koji si samo djelimično citirao, saznao bi zašto sam morao prekršiti dato "obećanje"... :D
jebiga ja nisam ni politicar, ni analiticar. samo ne volim kad se laze, podmece...
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#2393 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kecher II »

Real Khan wrote:Pardon, stvarno sam bezobrazan što se hvalim svojim znanjem i dobrom platom...
ev' ovako, vise citam ovaj forum i samo ponekad nesto prokomentarisem, onako sto mi se ucini zanimljivo i stvarno nisam naisao niti na jednog forumasa da prica o sebi u ovom smislu kao cjenjeni i nadaleko i nasiroko poznati @real kahn, stoga sticem dojam da si ti neki mali, iskompleksirani, propali i u samom svom zivotu sporedni lik koji je tezio da mozda nekad bude ovo kako se samopredstavlja (politicki savjetnik i analiticar sirom EU-a i SAD-a, 2xVSS, dobra plata...), uvidjevsi i kasno shvativsi da si vec u nekoj srednjoj zivotnoj dobi (oko 40-ak god. ovo sam zakljucio iz par tvojih postova) a da iza sebe nemas nista osim frustracija za svoje neuspjehe (poslovne i licne) ne preostaje ti nista drugo nego da iz svog sobicka pratis dnevno-politicko 'ranje u BiH i, skriven iza nick-a, blatis ljude koji imaju ideju i cilj i znaju kako da tu svoju ideju, naravno uz podrsku saradnika, sprovedu do konacnog cilja i realizacije ideje.
Real Khan wrote:a kako vidim, vama je izgleda najveći "trn u oku" kada vam neko u lice kaže da ste politički diletanti
ti da ista vidis ne bi se obracao meni kao NS-u i ocjenjivao mene kao ''politickog diletanta''.
Real Khan wrote:možete mene pljuvati koliko hoćete, ali dosta pametnih glavica ipak čita vaše odgovore i vide kako se odnosite spram neistomišljenika
i jos jednom....
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2394 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

vaca wrote:
ja ne razumijem zašto svodiš priču na lični nivo? pričaš o svojoj velikoj plati, svojim angažmanima....zašto? koga interesuje? osime tebe da li je iko govorio o sebi?

ne smetaju meni stvarno tvoji postovi, ali mi smeta licemjernost u njima!

nego kada si tako analitičan i dalekovid, daj mi opciju. za koga da glasam? ja, evo glasački apstinent, stvarno nisam imala opciju do sada. daleko od toga da je NS idealna stranka, ja bih voljela da su stvari drugačije. Ali mislim da nije do njih. Atmosfera je takva da ovakve struje kod nas očito nemaju mnogo prolaza.

Po tebi Real Kahn, za koga da glasam da mi bude bolje?
To što napisah kako dobro zarađujem na političkim analizama, nije puko hvalisanje nego je bila replika na zajedljiva potpitanja u stilu "a, koji si ti klinac-palac?!" (što je inače tipičan "odgovor" za naše podneblje kada se neko uvrijedi na otvoreno ukazivanje na činjenicu da mu politika ne ide i da brljavi u politici kao slon u staklarskoj radnji)...

Licemjerje u mojim postovima...? (molim objasniti ukoliko nije teško)

Ja nigdje nisam tvrdio da imam čarobnu kuglu ili magične kašike (za kašike obratite se gosn. @zavrzlami, jer čovjek fakat zna pogoditi "u sridu" :D ), ali mogu za početak reći da ova stranka koja se na forumu nudi kao "građanska" ni po čemu nije građanska (evo sami eksplicitno odbacuju i šutaju ljude koji se ne svrstavaju u jedan od tri "nad-kolektiva" iliti "sveta tora" nego traže svoja prava kao Bosanci i/ili Hercegovci).
Za koga glasati? Pa, prije svega treba vidjeti ko šta nudi, na koji način planira provesti svoje zamisli u djela, treba odbaciti ublehe i vidjeti da li je to što ostane realno i provodivo...pa onda dobro prostudirati izborne liste (kada budu gotove i dostupne javnosti) i tu dobro pročešljati (ako treba i proguglati) koga stranke nude, pa tek onda izaći na izbore i svjesno dati glas onom pojedincu (ili stranci) koji nudi suštinu i to na izvediv način. Ako mene pitaš za koga ću ja glasati, onda ću reći da neću glasati za samo jednu stranku (na različitim nivoima) nego ću izabrati po nekoliko pojedinaca za koje znam da vrijede i da nisu dezorjentisani u politici... Sve zavisi od ponude. Kvalitetnih i poštenih ljudi možeš naći u mnogim strankama (obično pri dnu liste kandidata :D ), ali najveća je greška staviti X u polje za čitavu listu. Ja recimo biram unutar jedne liste samo jednog ili nekoliko pojedinaca, ali nikada ne glasam za čitavu stranačku listu (naravno, nemojte na istom papiru glasati za pojedince iz više od jedne stranke jer će vam listić biti nevažeći). Eto, ne bih suflirao ni za jednu stranku, ali u svakom slučaju imat ćete svi dovoljno imena u ponudi pa glasajte, ali prije toga dobro se informirajte ko je to i šta ta osoba ili grupa donosi i obavezno pitajte KAKO i na koji način planiraju donijeti toliko željene promjene...ako dobijete površne i kontradiktorne odgovore poput ovih iz Naše stranke, odmah bi vam trebalo biti jasno da su to ublehe koje idu na jeftinu fintu kako treba nešto mijenjati (jer svi jako dobro znamo da fakat treba, ali ako su se već registrirali za izbore onda neka nam kažu KAKO oni planiraju nešto mijenjati. S druge strane, nacionalističke stranke će opet ići na kartu straha i demagogije, ali tu ne treba nasjedati jer odmah nakon izbora će oni opet zajedno na jenjetinu a nas ostale ko šiša...

Ne znam da li sam dovoljno jasan, ali moram priznati da sam duboko razočaran Našom strankom jer se odmah nakon osnivanja pokazala i dokazala kao jeftina ubleha...meni je to odavno jasno, a kada će ostalim forumašima biti, vidjet ćemo. Nadao sam se da je napokon izronila jedna građanska opcija, ali slušajući i čitajući Bojana Bajića, Peđu Kojovića i znajući Fadila Šeru, shvatio sam da je to veliko razočarenje za koje ja nikada neću glasati... Poznavajući političku scenu, mogu reći da unutar SDP (kvalitetni socijalni i ekonomski programi, a dokazani patrioti), BPS (dokazani patrioti, kvalitetni socijalni i ekonomski programi, plus revizija tajkunske privatizacije), SDU (slični SDP-u), BOSS (slični BPS-u, samo Mirnes zna nekada usrati motku :D ) ima stotine boljih i kvalitetnijih ljudi i iskusnijih političara koji doista mogu promijeniti stvari na bolje, pod uslovom da dobiju puno više glasova nego što imaju sada... Eto, nisam ni za SDA, ni za SBiH, a bogami ni za Fahrinu ŠBBKBB... :D

P.S. Molim da mi se ne briše ovaj post da ne bih kasnije morao ponovo objašnjavati objašnjeno. Hvala
User avatar
just__curious
Posts: 5
Joined: 03/05/2009 22:41

#2395 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by just__curious »

Pedja Kojovic wrote:just curious

Ja ne znam mnogo detalja o tome ali znam da je vjecnica koju spominjete iskljucena iz stranke zbog nepostivanja odredbi statuta. O cemu se konretno radilo, ja zaista ne znam, ali ako vas zaista zanima mogu pitati u tom OO NS/a.

p.k.
Pedja, zaista me zanima razlog, pa bih te zamolio da nas o tome obavijestis kako si se ponudio. Nisam siguran da je to iskljucenje doslo od OO.

Hvala.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2396 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Pitanje za p.k.

Kako to da jedna "građanska stranka", kakva se NS ovdje predstavlja, može zdušno braniti prava homoseksualaca (sjetimo se prošle godine i QueerFesta) a Bosancima u državi Bosni i Hercegovini hladno kažu da sami sebi traže prava kroz osnivanje svoje stranke...? Da li je to pametan pristup? Da li prema NS homoseksualci zaslužuju više prava nego Bosanci? :mrgreen:

Ufff...mogu tek sad' zamisliti kako će pojedinci zapjeniti :D
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2397 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Real Khan wrote:Ja nigdje nisam tvrdio da imam čarobnu kuglu ili magične kašike (za kašike obratite se gosn. @zavrzlami, jer čovjek fakat zna pogoditi "u sridu" :D ), ali mogu za početak reći da ova stranka koja se na forumu nudi kao "građanska" ni po čemu nije građanska (evo sami eksplicitno odbacuju i šutaju ljude koji se ne svrstavaju u jedan od tri "nad-kolektiva" iliti "sveta tora" nego traže svoja prava kao Bosanci i/ili Hercegovci).
jasno je da se mora puno raditi da bi se puno zaradilo, ali sto lazes, majka mu stara? i to jos tako providno.
mozda se moze i postenim radom zaraditi. probaj...

p.k. nije rekao ovo sto mu real khan podmuklo podvaljuje:
(evo sami eksplicitno odbacuju i šutaju ljude koji se ne svrstavaju u jedan od tri "nad-kolektiva" iliti "sveta tora" nego traže svoja prava kao Bosanci i/ili Hercegovci)
medjutim kad bi real khan korektno citirao izjave ili programska nacela ns kao npr.:
Svaki građanin BiH, bez obzira na svoju etničku, polnu, rodnu, klasnu ili ma koju drugu pripadnost mora biti zaštićen zakonskom regulativom u skladu sa Međunarodnom poveljom o ljudskim pravima. A to podrazumijeva da se u ustavnim rješenjima ne smije kolektivno, odnosno etničko pravo nadrediti individualnom, tj. pravu svakog građanina. Svaki građanin, također, ne smije biti diskriminiran i marginaliziran po bilo kojem osnovu, a neophodno je stvoriti takva ustavna rješenja koja će omogućiti pravo svakom pojedincu da se bez obzira na svoju etničku ili ma koju drugu pripadnost može kandidirati za bilo koju funkciju na bilo kojoj razini vlasti.
... ne bi imao materijala za svoje skupocjene analize.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2398 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Ja sam mislio na ovaj post...točkica 3 :D Nadam se da sam korektno citirao (ali izgleda da opet "lažem" jer ne trebam svojim očima vjerovati, je li tako @buzzeru? :D )
Pedja Kojovic wrote:Abacija

1 ) "Jednakiji od drugih" je poznati motiv iz poznate knjige Georga Orwella, "Zivotinjska Farma".
2) Mi ne zelimo uticati na demografiju u negativnom smislu. To su "bolesne" ideje Mao ce Tunga.
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba Hrvata i "Ostalih" nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
3) "Bosanci", odnosno, oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju po sadasnjim zakonima spadaju u rubriku "Ostali".
Ako oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to.
(Mogu recimo osnovati stranku i to uraditi kroz ucesce u vlasti ili mogu sakupljati potpise i vrsiti pritisak na stranke na vlasti da to za njih urade)

4) To tamo ne pise, ali se to (prirodno) pravo moze dedukcijom izvesti iz evropske deklaracije.

U prijedlogu reformi socijalnog sistema Nasa stranka ce se zalagati za promjene - od porodiljskog odsustva, preko pomoci za djecu do obdanista i skola - koje ce sadasnji trend u natalitetu u citavoj BiH pokrenuti u pozitivnom pravcu.

p.k.
...a nakon ovakve izjave stranačkog funkcionera, ja sve ono što je napisano u Statutu i Programu stranke smatram običnim p... dimom :mrgreen: Što bolan konstantno zabijate autogolove iz svih pozicija... :D
Last edited by Real Khan on 31/05/2010 16:13, edited 1 time in total.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2399 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Real Khan wrote:Pitanje za p.k.

Kako to da jedna "građanska stranka", kakva se NS ovdje predstavlja, može zdušno braniti prava homoseksualaca (sjetimo se prošle godine i QueerFesta) a Bosancima u državi Bosni i Hercegovini hladno kažu da sami sebi traže prava kroz osnivanje svoje stranke...? Da li je to pametan pristup? Da li prema NS homoseksualci zaslužuju više prava nego Bosanci? :mrgreen:

Ufff...mogu tek sad' zamisliti kako će pojedinci zapjeniti :D
mozes li pasti nize?

Naša stranka, shodno svome programu i svome ljudskom i demokratskom duhu, podržava svaki individualni i kolektivni identitet i borit će se protiv svakog oblika diskriminacije i nepoštivanja osnovnih ljudskih prava. Također zahtijevamo da se u procesu ustavnih reformi vodi računa o pravima svih manjina i zaštiti svih identiteta a posebice homoseksualnog, jer je očito da je u Bosni i Hercegovini ugrožen život ove populacije, a ne štiti ih dovoljno ni ustav koji krši većinu međunarodnih konvencija o ljudskim pravim ai pravima manjinskih identiteta.

Mi nismo ni anacionalna, ni nadnacionalna stranka.
Kao ljudska, svenacionalna i građanska bosanskohercegovačka politička opcija, mi priznajemo sve nacije i ustajemo u zaštitu svih individualnih i kolektivnih identiteta. Ali, ne političkim i ideološkim parolama, nego zakonskim procedurama, stajemo na stranu rasnih, nacionalnih, religijskih, spolnih, rodnih, političkih, kulturnih i drugih prava, kako bismo iz sadašnjeg stanja antagonističkih odnosa što prije došli do harmonične i istinski jednakopravne pluralnosti smišljeno podijeljenog bosanskohercegovačkog društva.
(iz programa nase stranke)
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2400 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

buzzer wrote:
Real Khan wrote:Pitanje za p.k.

Kako to da jedna "građanska stranka", kakva se NS ovdje predstavlja, može zdušno braniti prava homoseksualaca (sjetimo se prošle godine i QueerFesta) a Bosancima u državi Bosni i Hercegovini hladno kažu da sami sebi traže prava kroz osnivanje svoje stranke...? Da li je to pametan pristup? Da li prema NS homoseksualci zaslužuju više prava nego Bosanci? :mrgreen:

Ufff...mogu tek sad' zamisliti kako će pojedinci zapjeniti :D
mozes li pasti nize?

Naša stranka, shodno svome programu i svome ljudskom i demokratskom duhu, podržava svaki individualni i kolektivni identitet i borit će se protiv svakog oblika diskriminacije i nepoštivanja osnovnih ljudskih prava. Također zahtijevamo da se u procesu ustavnih reformi vodi računa o pravima svih manjina i zaštiti svih identiteta a posebice homoseksualnog, jer je očito da je u Bosni i Hercegovini ugrožen život ove populacije, a ne štiti ih dovoljno ni ustav koji krši većinu međunarodnih konvencija o ljudskim pravim ai pravima manjinskih identiteta.

Mi nismo ni anacionalna, ni nadnacionalna stranka.
Kao ljudska, svenacionalna i građanska bosanskohercegovačka politička opcija, mi priznajemo sve nacije i ustajemo u zaštitu svih individualnih i kolektivnih identiteta. Ali, ne političkim i ideološkim parolama, nego zakonskim procedurama, stajemo na stranu rasnih, nacionalnih, religijskih, spolnih, rodnih, političkih, kulturnih i drugih prava, kako bismo iz sadašnjeg stanja antagonističkih odnosa što prije došli do harmonične i istinski jednakopravne pluralnosti smišljeno podijeljenog bosanskohercegovačkog društva.
(iz programa nase stranke)
Sad, ovo sve dovedi u korelaciju sa prethodno citiranom izjavom Peđe Kojovića u kojoj lijepo kaže:
Pedja Kojovic wrote:Abacija

1 ) "Jednakiji od drugih" je poznati motiv iz poznate knjige Georga Orwella, "Zivotinjska Farma".
2) Mi ne zelimo uticati na demografiju u negativnom smislu. To su "bolesne" ideje Mao ce Tunga.
Nas cilj je izgradnja politickog sistema u kojem drustveni polozaj Bosnjaka, Srba Hrvata i "Ostalih" nece zavisiti od njihove brojnosti(demografije) nego ce svaki gradjanin BiH biti u potpunosti zasticen bez obzira na svoju nacionalnu, vjersku ili bilo kakvu drugu pripadnost.
3) "Bosanci", odnosno, oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju po sadasnjim zakonima spadaju u rubriku "Ostali".
Ako oni koji se tako osjecaju i izjasnjavaju zele biti prepoznati kao narod onda trebaju da se organizuju i izbore za to.
(Mogu recimo osnovati stranku i to uraditi kroz ucesce u vlasti ili mogu sakupljati potpise i vrsiti pritisak na stranke na vlasti da to za njih urade)

4) To tamo ne pise, ali se to (prirodno) pravo moze dedukcijom izvesti iz evropske deklaracije.

U prijedlogu reformi socijalnog sistema Nasa stranka ce se zalagati za promjene - od porodiljskog odsustva, preko pomoci za djecu do obdanista i skola - koje ce sadasnji trend u natalitetu u citavoj BiH pokrenuti u pozitivnom pravcu.

p.k.
Locked