Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#2376 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

tesanj wrote:Ok. Reci mi kakva je razlika u protestima protiv Asada, i protesti protiv Sisija.
Narod je protiv Asada izasao na ulice radi lose ekonomske situacije, radi represivnog rezima i milion drugih razloga.
Narod je protiv Sisija izasao na ulice zato sto je smijenio Mursija.

Vidis li ogromnu razliku :) .
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2377 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

Evo ako nekoga interesuje, ovaj twiteras (link ispod) je napravio odličan sažetak prijedloga novog ustava.

Izgleda stranke koje imaju veze sa vjerom će da budu zabranjene kao i organizacije civilnog društva. Tu je i masa drugih stvari koje odgovaraju samo eliti i vojsci....

Rehabilitacija Mubarakovog režima je skoro potpuna.

https://twitter.com/zalali
tesanj
Posts: 663
Joined: 23/11/2010 23:03

#2378 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by tesanj »

Kikibombona wrote:
tesanj wrote:Ok. Reci mi kakva je razlika u protestima protiv Asada, i protesti protiv Sisija.
Narod je protiv Asada izasao na ulice radi lose ekonomske situacije, radi represivnog rezima i milion drugih razloga.
Narod je protiv Sisija izasao na ulice zato sto je smijenio Mursija.

Vidis li ogromnu razliku :) .
Tko je Mursi??
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#2379 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by udrch »

razliku bi napravila samo činjenica da su jedni legitimni, a drugi nisu..
međutim to nije slučaj..tako da ne postoji ogromna razlika, već velika sličnost, jer i jedan i drugi ubijaju naroduz pomoć vojske..
ali ne znam zašto je to bitno, jer ti podržavaš ubijanje i jednog i drugog..jedina razlika su ti opravdanja..kod Assada strah od vehabocionista, a u Egiptu navodno su razlozi ekonomski..Mursi nije znao ekonomiju, ali zato general i sudija to razvaljuju..
Abu Sakkar
Posts: 276
Joined: 21/06/2013 20:16

#2380 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Abu Sakkar »

Kikibombona wrote:
Ja Sam Odavle wrote:Bas si ovo pravedno srocio. Zamisli onda kako je onima desetorici kojima petorica namecu volju? Da li je sukob neminovan? I onda jos kriviti za sukob onu desetoricu koji nece da se sloze s onim sto su im nametnuli ona petorica.

Zeli li se mir u bilo kojem polarizovanom drustvu (kakva su u vecini drzava danas na svijetu) vojsku treba drzati u kasarnama gdje im je mjesto a vlast osvajati na izborima.
Nametanja ne treba biti, to je moj stav. Eto, u tvojoj AmeriKi svi imate ista prava. Sta bi ti rekao da neko u USA donese zakon koji ce favorizovati bijelce? Sta bi na to rekli crnci? Da li bi se pobunili?

Abu Sakar

Posalo mi je link sa novim ustavom i tamo fakat pise da ce se ulema sa nekog sveucilista ocitovati o zakonima koji budu predlozeni. Dakle, vidio svojim ocima, samo mi sad ne ide najbolje sa guglom da to isto pronadjem na netu :mrgreen: .
Pa i u onom starom ustavu ulema je imala riječ. Kažem ti da ti šupljira.
Uostalom taj ustav je bio na referendumu, i šta bi? Usvojen ko od šale.

Druga je stvar što se tzv liberali ne mogu organizovati, nijedne ozbiljne partije nemaju ba, niti su je u stanju napraviti... da bi dobili izbore. Zadnja profesionalno urađena anketa je MB davala 63% podrške, Mursi je nešto malo pao na 53%.

Ali zato je tu MOI.

MB bi danas odnio najviše glasva na izborima, i toga su svjesni i MOI i taj tvoj drug, zato ih planiraju eliminisati iz političkog života. A mnoge i onog fizičkog.
tesanj
Posts: 663
Joined: 23/11/2010 23:03

#2381 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by tesanj »

udrch wrote:razliku bi napravila samo činjenica da su jedni legitimni, a drugi nisu..
međutim to nije slučaj..tako da ne postoji ogromna razlika, već velika sličnost, jer i jedan i drugi ubijaju naroduz pomoć vojske..
ali ne znam zašto je to bitno, jer ti podržavaš ubijanje i jednog i drugog..jedina razlika su ti opravdanja..kod Assada strah od vehabocionista, a u Egiptu navodno su razlozi ekonomski..Mursi nije znao ekonomiju, ali zato general i sudija to razvaljuju..
Ako se meni obracas Asada pdrzavam samo zato sto smatram da je manje zlo od: SAD, izrael,Engleska, S.Arabija I dzihadista koji su jedini na ispravnom putu a svi ostali su nevjernici. U Egiptu m.b. je iz naroda i zato imaju legitimno pravo da traze povratak Mursija. I jos, revolucija u Siriji je nazalost preusmjerena u drugom pravcu kojom upravljaju cionisti i ameri, a netreba ni sumnjati u cijem oni interesu rade.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#2382 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by udrch »

obraćam se onome što je govorio o ogromnim razlikama..
ali eto i ti si se pronašao, ali ti je odgovor klimav..jer "ono što je loše, ne može nikako biti dobro"..
razlika je velika između pobjede Assada i NF-a..ako Assad pobjedi niko neće kreirati politiku zemlje osim njega..on i samo on..ako pobjedi FSA, nusra i ostali radiklani će imati priliku da utiču na politiku zemlje, ali ako pokušaju da njihova riječ bude presudna biće na suprotnoj strani..ipak u normalnim uslovima radikalne grupe ne mogu prevladati nigdje na svijetu..u teška vremena oni dođu do izražaja, ali historija je pokazala da su kratkog daha..
Abu Sakkar
Posts: 276
Joined: 21/06/2013 20:16

#2383 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Abu Sakkar »

udrch wrote:obraćam se onome što je govorio o ogromnim razlikama..
ali eto i ti si se pronašao, ali ti je odgovor klimav..jer "ono što je loše, ne može nikako biti dobro"..
razlika je velika između pobjede Assada i NF-a..ako Assad pobjedi niko neće kreirati politiku zemlje osim njega..on i samo on..ako pobjedi FSA, nusra i ostali radiklani će imati priliku da utiču na politiku zemlje, ali ako pokušaju da njihova riječ bude presudna biće na suprotnoj strani..ipak u normalnim uslovima radikalne grupe ne mogu prevladati nigdje na svijetu..u teška vremena oni dođu do izražaja, ali historija je pokazala da su kratkog daha..
Tačno, i sami će morfirati, već se to dešava u Siriji.
tesanj
Posts: 663
Joined: 23/11/2010 23:03

#2384 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by tesanj »

udrch wrote:obraćam se onome što je govorio o ogromnim razlikama..
ali eto i ti si se pronašao, ali ti je odgovor klimav..jer "ono što je loše, ne može nikako biti dobro"..
razlika je velika između pobjede Assada i NF-a..ako Assad pobjedi niko neće kreirati politiku zemlje osim njega..on i samo on..ako pobjedi FSA, nusra i ostali radiklani će imati priliku da utiču na politiku zemlje, ali ako pokušaju da njihova riječ bude presudna biće na suprotnoj strani..ipak u normalnim uslovima radikalne grupe ne mogu prevladati nigdje na svijetu..u teška vremena oni dođu do izražaja, ali historija je pokazala da su kratkog daha..
Radikalne grupe su ubacene da se Sirija podijeli nazalost to se i desava. Podjelom Sirije naj vise profitira Izrael, tako da su se rijesili veoma jakog neprijatelja, a nastale enklavice ce Izrael mlatit kad im se cejfne.
Abu Sakkar
Posts: 276
Joined: 21/06/2013 20:16

#2385 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Abu Sakkar »

Khadijah Al Shater, kćerka uhapšenog MB lidera Khairat Al Shatera

User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2386 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

tesanj wrote: Radikalne grupe su ubacene da se Sirija podijeli nazalost to se i desava. Podjelom Sirije naj vise profitira Izrael, tako da su se rijesili veoma jakog neprijatelja, a nastale enklavice ce Izrael mlatit kad im se cejfne.
tačno ... a prva i najradikalnija grupa je klan al-asad i njihovi poltroni i mnogobrojne paramilicije pod njhovom kontrolom

u egiptu isto ... najradikalnija grupa je vehabijska vojna hunta i njihovi poltroni i razne paramilicije koje kontrolišu
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#2387 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by mujke82 »

El-Ihvân el-Muslimûn su Haridžije
Govornik: Šejh ´Abdul-Muhsin bin Nâsir el-´Ubejkân
Izvor: Časopis ”al-Madînah”, dio ”ar-Risâlah”, str. 6


Iako postoje ljudi koji pokušavaju opravdati el-Ihvân-ul-Muslimûn, njihova teorija je bez sumnje haridžijska, tekfirska teorija. Njihove knjige svjedoče o tome. Nalazimo kako je Sejjid Kutb postavio temelje za Tekfir i proglasio muslimane nevjernicima. Pozivao je ka nasilju i neposlušnosti vladarima (pobuni). Upravo je ovo metodika Haridžija.
Tek sada su uvidjeli da su pogrješili i da ovaj način razmišljanja nikud ne vodi. Šta su oni dali muslimanima za sve ove godine? Nisu im dali ništa osm žrtve. Jedan biva zatvoren dok drugog vješaju.
Zbog njihovih djela i radnji Da`va se zategnula. Da`va u Egiptu, Siriji, Libiji, Tunisu se zategnula zbog njihovih radnji. Svi pobožni muslimani su dobili probleme zbog skupine koja poziva pobuni i organizuje tajne organizacije kako bi uklonili vladara. Svakako, osobe neće šutjeti ako ih pokušaš ukloniti. Zbog toga vidimo kako su pripremili vladare.
Mi ne branimo vladare. Ima vladara, a zaštitu tražimo od Allâha, koji su daleko od vjere i koji ne primjenjuju njezine sudove. Ali postoji li napredak i korist u onome što ovi ljudi čine ili da li biva samo gore? Svakako biva samo gore.
Na početku, ovi vladari su bili okrenuti od vjere. Ali pored toga, nisu se borili protiv pobožnih i onih koji žele da primjene šerijatske zakone. Džamije su bile pune i ljudi su se slobodno mogli posvetiti obožavanju. Kad su vladari vidjeli da ima religioznih ljudi koji su se borili da šire iskušenja, haos i da ih (vladare) uklone, oni su počeli da se bore protiv svih religioznih ljudi i da pritežu Da`vu.
To nije od metodike Vjerovjesnika (sallallâhu ´alejhi ve sellem), njegovih sljedbenika i ostalog Selefa da se tajno djeluje i pokušava srušiti vladar.

Da nas Allah uputi amin i da olaksa muslimanima u Egiptu amin
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2388 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by japin_mutapi »

sisi i vojna hunta su anti-cionistički-kontra-američki-protiv-imerijalistički borci za slobodu svijeta
a vehabijske kraljevine podržavajući generale i huntu svrstavaju se na svijetlu stranu i historija če ih pamtiti po ovoj epskoj borbi protiv zla

p.s. che je zaboravljen ubrzo če mladi revolucionari i borci protiv NWO umjesto njegovih slika na majicama nositi slike generala sisija i kralja saudije ...
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#2389 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by HM 2011 »

Kikibombona wrote:
jastuk1 wrote:
Naravno da od nameta nema selameta. Stvar je u tome što je ustav bila izglasala većina. I onda su bogati vidjeli da više nema gomilanja pa su odlučili da potroše milijarde u kontrarevoluciju u čemu su i uspjeli. No ovo su tek early days. Svakvi obrti su mogući.

Čitam večeras twitter poruke nadobudnih nazovi liberala (a da su Bogdo liberali, već samo oportunisti) i pro-pučista koji sada drže jezik za zubima i ne usuđuju se puno kritikovati masakre da ih vojna hunta ne bi ščepala u haps. Izgleda da se pojavio prijedlog za novi ustav - svi su pomalo potišteni LOL jer se ništa ne mijenja. Šta su očekivali od vojne hunte. ha ha ha
Jesu bogati izasli na ulice?

Zamisli da kod nas neka od partija nametne za sirotinju korisne zakone i da na nagovor milionera ista sirotinja krene rusiti vlast :mrgreen: .

Nema nikakve logike.
Već viđeno kod nas - više puta, na najrazličitije načine.....

Masa je glupih, potrebno je identifikovati predvodnike čopora... LJude sa najvećim kredibilitetom, njih podplatiti, privoliti, na način tajnih društava, bratstava, ali i kroz posao, redovnu komunikaciju - na sve moguće načine.........

Onaj ko kontroliše subkulture demokratskog društva - taj kontroliše demokratsko društvo.....
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#2390 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by HM 2011 »

505sCrtom wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
505sCrtom wrote:[
Drži vojsku, a i vjeru, podalje od vlasti i neće biti problema.
Da li isto pravilo, po tebi, vazi i za Iran?

Eeee, necemo Iran dirat, jelde.
Da. Za svako društvo na dunjaluku. Za svaku religiju. I za svaku vojsku.
Drži vojsku a i vjeru podalje od vlasti - ovo je nemoguće - prvo postavljam pitanje - S ČIM DA SE BRANIM OD VOJNOG TENKA, REPLIKOM, S ČIM DA SE BRANIM OD VRHOVNOG IDEALA - ELABORACIJOM DA TAJ IDEAL NIJE VRHUNSKI - IAKO JE VRHUNSKI ALI KAKO ZA KOGA, KAKO KADA, KAKO GDJE...........

To su djelovi društva koji se međusobno prožimaju......

Poštuj zakone svoje zemlje, utiči na donošenje pravednih zakona - e to već ima smisla.......

Postoje dva vrlo različita tipa Državnih ideala - koji utiču na to kakva će biti pozicija tog društva u odnosu na druga društva....

Prvi tip je - Ideal da živimo i svi zajedno napredujemo....

Drugi tip je - Ideal da živimo.....

Na kraju napredniji pojedu ove što bi životarili jer kad tada postaju paraziti.
moke_31
Posts: 1984
Joined: 18/05/2011 14:54

#2391 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by moke_31 »

mujke82 wrote:El-Ihvân el-Muslimûn su Haridžije
Govornik: Šejh ´Abdul-Muhsin bin Nâsir el-´Ubejkân
Izvor: Časopis ”al-Madînah”, dio ”ar-Risâlah”, str. 6


Iako postoje ljudi koji pokušavaju opravdati el-Ihvân-ul-Muslimûn, njihova teorija je bez sumnje haridžijska, tekfirska teorija. Njihove knjige svjedoče o tome. Nalazimo kako je Sejjid Kutb postavio temelje za Tekfir i proglasio muslimane nevjernicima. Pozivao je ka nasilju i neposlušnosti vladarima (pobuni). Upravo je ovo metodika Haridžija.
Tek sada su uvidjeli da su pogrješili i da ovaj način razmišljanja nikud ne vodi. Šta su oni dali muslimanima za sve ove godine? Nisu im dali ništa osm žrtve. Jedan biva zatvoren dok drugog vješaju.
Zbog njihovih djela i radnji Da`va se zategnula. Da`va u Egiptu, Siriji, Libiji, Tunisu se zategnula zbog njihovih radnji. Svi pobožni muslimani su dobili probleme zbog skupine koja poziva pobuni i organizuje tajne organizacije kako bi uklonili vladara. Svakako, osobe neće šutjeti ako ih pokušaš ukloniti. Zbog toga vidimo kako su pripremili vladare.
Mi ne branimo vladare. Ima vladara, a zaštitu tražimo od Allâha, koji su daleko od vjere i koji ne primjenjuju njezine sudove. Ali postoji li napredak i korist u onome što ovi ljudi čine ili da li biva samo gore? Svakako biva samo gore.
Na početku, ovi vladari su bili okrenuti od vjere. Ali pored toga, nisu se borili protiv pobožnih i onih koji žele da primjene šerijatske zakone. Džamije su bile pune i ljudi su se slobodno mogli posvetiti obožavanju. Kad su vladari vidjeli da ima religioznih ljudi koji su se borili da šire iskušenja, haos i da ih (vladare) uklone, oni su počeli da se bore protiv svih religioznih ljudi i da pritežu Da`vu.
To nije od metodike Vjerovjesnika (sallallâhu ´alejhi ve sellem), njegovih sljedbenika i ostalog Selefa da se tajno djeluje i pokušava srušiti vladar.

Da nas Allah uputi amin i da olaksa muslimanima u Egiptu amin
Kakva hrpa gluposti za nepovjerovati, naravno, ako je ovo zaista ovako napisano. Ikhvanu-l-muslimun Haridžije????

Jasno je do sada da Saudijska Arabija iz nekog razloga podržava vojnu huntu u Egiptu, kao i UAE i zajedno su dali 8 milijardi dolara Egiptu-vojsci odmah nakon svrgavanja Morsija. Qatar, s druge strane, podržava Muslimansku braću.

Samo jednostavno ne mogu da vjerujem da su saudijci spremni da idu ovako daleko da muslimansku braću pozivaju haridžijama. Izgleda da ih je nešto pravo pritislo. Čini se da im je SAD naredio da podržavajući vojsku u Egiptu čuvaju leđa Izraelu i da na svaki mogući način pokušaju ocrniti Muslimansku braću u svijetu i umanjiti njihovo legitimno pravo na demokratiju, jer stav saudije ima veliki uticaj na muslimane na bliskom istoku i u svijetu.

Geostrateški položaj Egipta je nemjerljiv za geostrateške interese Izraela-SAD-a. Ne može se pojmiti šta bi značilo za Palestince deblokada Gaze koju je Mursi već lagano pripremao proteklu godinu dana. Treba se prisjetiti da je vojska odmah nakon svrgavanja Morsija uništila spremišta goriva blizu granice sa Gazom, zatrpala tunele za krijumčarenje robe u Gazu i prekinula sve aktivnosti na Sinaju vezane za Gazu pod plaštom borbe protiv terorizma i navodnih napada i kidnapovanja egipatskih sigurnosnih snaga na Sinaju, navodno od pripadnika Muslimanske braće.

Ostanak Morsija na vlasti bi osim deblokade Gaze (što bi automatski izazvalo velike probleme za Izrael i njihovu politiku "dogovarajmo se da se nikad ne dogovorimo") dovela u pitanje i sporazum iz Camp Davida iz 1979. godine sa Izraelom a time i pogoršanje odnosa sa SAD-om, da ne spominjem zabranu prolaza kroz Suecki kanala za izraelske i američke ratne brodove.

Jednostavno,Egipat zbog svoje geostrateškog položaja u odnosu na Izrael ne smije pasti u ruke demokratije i Muslimanske braće i postati ono što je npr. postala Turska. Vidimo svakodnevno koliko ih Erdogan handri iako je Turska udaljenija i ne graniči sa Izraelom, te se može samo pretpostaviti kakve bi im probleme mogao stvoriti DEMOKRATSKI I NEOVISNI Egipat!!!!

Samo sramota za ovakvu užasnu i licemjernu politiku Saudijske Arabije!!!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50653
Joined: 29/12/2005 01:20

#2392 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

mujke82 wrote:El-Ihvân el-Muslimûn su Haridžije
Govornik: Šejh ´Abdul-Muhsin bin Nâsir el-´Ubejkân
Izvor: Časopis ”al-Madînah”, dio ”ar-Risâlah”, str. 6


Iako postoje ljudi koji pokušavaju opravdati el-Ihvân-ul-Muslimûn, njihova teorija je bez sumnje haridžijska, tekfirska teorija. Njihove knjige svjedoče o tome. Nalazimo kako je Sejjid Kutb postavio temelje za Tekfir i proglasio muslimane nevjernicima. Pozivao je ka nasilju i neposlušnosti vladarima (pobuni). Upravo je ovo metodika Haridžija.
Tek sada su uvidjeli da su pogrješili i da ovaj način razmišljanja nikud ne vodi. Šta su oni dali muslimanima za sve ove godine? Nisu im dali ništa osm žrtve. Jedan biva zatvoren dok drugog vješaju.
Zbog njihovih djela i radnji Da`va se zategnula. Da`va u Egiptu, Siriji, Libiji, Tunisu se zategnula zbog njihovih radnji. Svi pobožni muslimani su dobili probleme zbog skupine koja poziva pobuni i organizuje tajne organizacije kako bi uklonili vladara. Svakako, osobe neće šutjeti ako ih pokušaš ukloniti. Zbog toga vidimo kako su pripremili vladare.
Mi ne branimo vladare. Ima vladara, a zaštitu tražimo od Allâha, koji su daleko od vjere i koji ne primjenjuju njezine sudove. Ali postoji li napredak i korist u onome što ovi ljudi čine ili da li biva samo gore? Svakako biva samo gore.
Na početku, ovi vladari su bili okrenuti od vjere. Ali pored toga, nisu se borili protiv pobožnih i onih koji žele da primjene šerijatske zakone. Džamije su bile pune i ljudi su se slobodno mogli posvetiti obožavanju. Kad su vladari vidjeli da ima religioznih ljudi koji su se borili da šire iskušenja, haos i da ih (vladare) uklone, oni su počeli da se bore protiv svih religioznih ljudi i da pritežu Da`vu.
To nije od metodike Vjerovjesnika (sallallâhu ´alejhi ve sellem), njegovih sljedbenika i ostalog Selefa da se tajno djeluje i pokušava srušiti vladar.

Da nas Allah uputi amin i da olaksa muslimanima u Egiptu amin
Kakvo ocigledno ispiranje mozga za rad necije guzice. Prosto za nepovjerovati!!! Ljudi potpuno kontrolisu sve pore drzavnog i vjerskog zivota, ukljucujuci i te sejhove koji ispiru vjernicima mozak sa idejom da "narod ne smije ustajati protiv svojih vladara". Kaknem se ja na svakog tog vladara i uopste na poimanje da postoji "vladar". Cuj "vladar"??!! Pa nije srednji vijek! I onda jos pride neki kozojeb nadje pametovati vjernicima da znate ne treba citat knjige jer obican insan moze pogresno da ih interpretira! (To je ovaj Mujke isto ranije napisao).

Ovo je najblatantnije ispiranje mozga na nivou najekstremnijih kultova, ono u stilu da slusaju vodju koji im je i duhovni lider, bozanstvo haman, pa ako treba i poubijace se svi ako im to kaze, sto uostalom ovakvi mozgovi i rade evo vec godinama, samo sto umjesto da sebe roknu za sobom vode i hiljade drugih nevinih ljudi.
tesanj
Posts: 663
Joined: 23/11/2010 23:03

#2393 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by tesanj »

I sto je naj gore kad mu citiras ajet iz Kurana, recimo kao ovaj "NE DRZITE STRANU NEPRAVEDNICIMA JER CE VAS BUDETE LI TAKO CINILI, VATRA PRZIT".(11-13) njegov argument je da je to neko rastumacio, i da on nema pravo raspravljati o tome???
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50653
Joined: 29/12/2005 01:20

#2394 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jeza u ledja »

Tu su saudijski sejhovi da mu to protumace.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#2395 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by theTruePath »

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2396 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Alfons Kauders »

jeza u ledja wrote:
mujke82 wrote:El-Ihvân el-Muslimûn su Haridžije
Govornik: Šejh ´Abdul-Muhsin bin Nâsir el-´Ubejkân
Izvor: Časopis ”al-Madînah”, dio ”ar-Risâlah”, str. 6


Iako postoje ljudi koji pokušavaju opravdati el-Ihvân-ul-Muslimûn, njihova teorija je bez sumnje haridžijska, tekfirska teorija. Njihove knjige svjedoče o tome. Nalazimo kako je Sejjid Kutb postavio temelje za Tekfir i proglasio muslimane nevjernicima. Pozivao je ka nasilju i neposlušnosti vladarima (pobuni). Upravo je ovo metodika Haridžija.
Tek sada su uvidjeli da su pogrješili i da ovaj način razmišljanja nikud ne vodi. Šta su oni dali muslimanima za sve ove godine? Nisu im dali ništa osm žrtve. Jedan biva zatvoren dok drugog vješaju.
Zbog njihovih djela i radnji Da`va se zategnula. Da`va u Egiptu, Siriji, Libiji, Tunisu se zategnula zbog njihovih radnji. Svi pobožni muslimani su dobili probleme zbog skupine koja poziva pobuni i organizuje tajne organizacije kako bi uklonili vladara. Svakako, osobe neće šutjeti ako ih pokušaš ukloniti. Zbog toga vidimo kako su pripremili vladare.
Mi ne branimo vladare. Ima vladara, a zaštitu tražimo od Allâha, koji su daleko od vjere i koji ne primjenjuju njezine sudove. Ali postoji li napredak i korist u onome što ovi ljudi čine ili da li biva samo gore? Svakako biva samo gore.
Na početku, ovi vladari su bili okrenuti od vjere. Ali pored toga, nisu se borili protiv pobožnih i onih koji žele da primjene šerijatske zakone. Džamije su bile pune i ljudi su se slobodno mogli posvetiti obožavanju. Kad su vladari vidjeli da ima religioznih ljudi koji su se borili da šire iskušenja, haos i da ih (vladare) uklone, oni su počeli da se bore protiv svih religioznih ljudi i da pritežu Da`vu.
To nije od metodike Vjerovjesnika (sallallâhu ´alejhi ve sellem), njegovih sljedbenika i ostalog Selefa da se tajno djeluje i pokušava srušiti vladar.

Da nas Allah uputi amin i da olaksa muslimanima u Egiptu amin
Kakvo ocigledno ispiranje mozga za rad necije guzice. Prosto za nepovjerovati!!! Ljudi potpuno kontrolisu sve pore drzavnog i vjerskog zivota, ukljucujuci i te sejhove koji ispiru vjernicima mozak sa idejom da "narod ne smije ustajati protiv svojih vladara". Kaknem se ja na svakog tog vladara i uopste na poimanje da postoji "vladar". Cuj "vladar"??!! Pa nije srednji vijek! I onda jos pride neki kozojeb nadje pametovati vjernicima da znate ne treba citat knjige jer obican insan moze pogresno da ih interpretira! (To je ovaj Mujke isto ranije napisao).

Ovo je najblatantnije ispiranje mozga na nivou najekstremnijih kultova, ono u stilu da slusaju vodju koji im je i duhovni lider, bozanstvo haman, pa ako treba i poubijace se svi ako im to kaze, sto uostalom ovakvi mozgovi i rade evo vec godinama, samo sto umjesto da sebe roknu za sobom vode i hiljade drugih nevinih ljudi.
Sta ces kad je lakse odraditi copy paste nego upalit mozak, barem na tren. Sto razmisljati kad je sejh vec sve reko?
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#2397 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by jastuk1 »

tesanj wrote:I sto je naj gore kad mu citiras ajet iz Kurana, recimo kao ovaj "NE DRZITE STRANU NEPRAVEDNICIMA JER CE VAS BUDETE LI TAKO CINILI, VATRA PRZIT".(11-13) njegov argument je da je to neko rastumacio, i da on nema pravo raspravljati o tome???
Upravo tako. Pored otvorenog zločina na sceni je i podržavanje zločina i proglašavanje žrtve nasilnikom.

Sama činjenica da u najnovijem istraživanju "samo" 73 posto drži Sisija odgovorim za masakre dovoljno govori koliko je određenom sloju Egipćana (najviše iz srednje ka višoj klasi) ispran mozak i koliko se bore da zadrže svoj ekonomski položaj u društvu (izrabljivanje najsiromašnijih slojeva).

New study reveals 73% of Egyptians believe Al Sisi is responsible for massacres

A study conducted by the Egyptian Centre for Media Studies and Public Opinion revealed that 79% of Egyptians believe the massacres on Wednesday are crimes against humanity. 73% hold General Al Sisi, the Defence Minister, responsible for the massacres while 65% believe the Al Jazeera news channels are the most credible media source.

The study surveys Egyptian views of the massacres which took place during the operation to disperse Morsi supporters on Wednesday, August 14. The centre conducted the study on Thursday and Friday August 15 and 16 using a sample of 3678 people, utilising a stratified sampling method with 95% confidence rate.

Researcher Moustafa Khodari has prepared and analysed the study which revealed that 79% of Egyptian society describes Wednesday's massacres as a crime against humanity. The sample is geographically distributed among Al Saied governorate and the cities of Al Qanat, Sinai, Alexandria, Matrouh, Beheira, Kafr El Sheikh, Giza and Qalyubia.

Meanwhile, 19% of Egyptian society considered the incidents necessary to enforce state law and those are from governorates of Cairo, Menoufia, Al Sharqiya, Al Gharbiya, and Dakahlia in addition to some other governorates. The study revealed that 2% of the sample prefer to keep silent and those are mostly affiliated with the Salafi Nour Party or its affiliations.

Khodari believes the study shows that individuals affiliated with Nour Party, who favour silence, decreased from 6% to 2%. The Party supported the removal of President Morsi.

Khodari adds that participants' views, who believe the incidents are necessary to enforce law, vary due to media influence.

The study shows that 73% of Egyptians hold General Al Sisi, the Defence Minister, responsible for those massacres while 19% hold the Muslim Brotherhood responsible and 6% believe all political forces are responsible for the massacre, while 2% were neutral.

Khodari adds that the study shows a 4% positive increase in the sample which opposes the deposition from the centre's previous study, as well as a 4% increase in the number of Nour party members who were neutral in the previous study. The results show a decrease in the sample which supports the coup from 25% to 19% as the 6% of the sample attacked other parties. The sample could possibly join the anti-isolation bloc, become neutral or form a third bloc.

The study surveyed the respondents' opinion of the most credible media sources to follow Wednesday's events.

The study reveals that six media sources were the most credible. 65% of Egyptians believe that Al Jazeera were the most credible to follow Wednesday's events due to their live broadcast whilst social media sites like YouTube, Facebook and Twitter came second. Foreign satellites both - Arabic-speaking and other languages - came third while the Egyptian television came fourth followed by the Egyptian satellite and finally the Arab satellite channels.

Khodari believes the study's results reveal the impact of motion picture and live broadcast on media credibility to broadcast Wednesday's massacres, which indicates the Egyptian society had lost its confidence in televised political analysis and printed or online press.

http://www.middleeastmonitor.com/news/a ... -massacres
mujke82
Posts: 233
Joined: 17/08/2013 12:57

#2398 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by mujke82 »

Sta je bilo miskini heheh

Smijesni ste pravo, samo pricate cula kazala, uzmi knjigu sahih muslim, imas jedno citavo poglavlje o muslimanski vladarima. Vrati te se na pravi put, jer kako kaze tesanj imas razum. Pa tesanj ja tebe sada pitam kako mi to trebamo da razumijemo kur`an i sunnet?

Ovo sto se desava u muslimasnkim zemljama, to se vidi iz prilozenog koliko bih volili isto da se desi i u Saudijskoj Arabiji.

Zbog toga je Saudijska Arabija meta
Autor: Šejh Sâlih bin Fauzân el-Fauzân
Izvor: Kaseta ”El-Hamalât al-L`lâniyyah dhidd Hukkâm ve `Ulemâ` Bilâd-il-Haremejn”

Pitanje:
Pojavljuju se TV-kanali i internet stranice na kojima se poziva ka neposlušnosti prema vladarima ove zemlje. Također se poručuje narodu da im ne odaju povjerenje i poslušnost. Šta kažete o onome ko je prevaren ovim lažima, ko ih je slušao ili učestvovao u njima?

Odgovor:
Da, ova zemlja je i opsjednuta a i meta je, zato što je jedina zemlja koja se još uvijek ispravno drži metoda Selef-us-Sâlih. U ovoj zemlji ne vladaju neredi, revolucija i nasilnički prevrati. Ova zemlja je puna sigurnosti i metode Selef-us-Sâlih. Oni hoće da iskorijene ove osobine a umjesto njih da nametnu nered i zbrku.
Oni bi htjeli da u ovoj zemlji vlada ubistvo i smrt, baš kao što to vlada i u drugim zemljama. Ne dozvolimo u domovima ovakve kanale našoj djeci da bi gledali takvo zlo i nered, odrastajući sa tim. Domovi treba da se riješe ovakvih kanala i također treba zabraniti djeci da ulaze na ovakve web-stranice koje sadrže razor. Roditelji su odgovorni za svoju djecu.

Ovo vi hocete da se desi i u Saudiji. Ja molim Allaha da sacuva muslimane svakog zla amin


Da i mene i vas uputi na pravi put amin

Pogled Selefa na ogovaranje vladara
Autor: Šejh ´Abdus-Selâm bin Berdžes Âl ´Abdilkerîm
Izvor: Mu´âmalat-ul-Hukkâm, str. 178-183

Ibn Ebî Šejbe prenosi da je Tâvûs rekao:
”Neko je spomenuo vođe u prisustvu Ibn ´Abbâsa kad ih jedan čovjek poče žestoko osuđivati. On postade toliko visok da pored Ka´be nisam vidio nikog višeg od njega. Tada sam čuo Ibn ´Abbâsa kako kaže: ”Nemoj sam sebe činiti iskušenjem nepravednima.” Tada je čovjek postao toliko nizak da pored Ka´be nisam vidio nikog nižeg od njega.” [1]
Ibn ´Abdilberr je prenio od Ebûd-Derdâ’ koji je rekao:
”Prvo licemjerstvo jedne osobe se nalazi u ogovaranju svog vođe.” [2]
El-Buhârî je prenio od Ebû Umâme koji je rekao:
”Ne ogovaraj el-Hadždžadža. On je tvoj vođa, ali nije moj.” [3]
To znači da je Ebû Umâme bio u Šamu dok je el-Hadždžadž bio u Iraku.
El-Buhârî je prenio od Ebû Džeme ed-Duba´î koji je rekao:
”Otišao sam u Mekku kada sam saznao da je Ka´ba spaljena. Počeo sam posjećivati Ibn ´Abbâsa sve dok me nije prepoznavao i osjećao se ugodno samnom. Jedne prilike sam ogovarao el-Hadždžadža u prisustvu Ibn ´Abbâsa. On tada reče:
”Nemoj biti šejtanov pomoćnik.”” [4]
Ibn Sa´d je prenio od Hilâla bin Ebî Humejda koji je rekao da je čuo ´Abdullâha bin ´Ukajmu kako kaže:
”Poslije ´Usmâna nikada više neću pomoći u ubistvu jednog halife.”
Rečeno je:
”Ebû Ma´bad! Zar si pomogao njegovo ubistvo?”
On je tada odgovorio:
”Ja smatram da je čovjek pomogao u njegovom ubistvu ukoliko spomene njegove loše osobine.” [5]
Hannâd je prenio od ez-Zibrikâna koji je rekao:
”Bio sam kod Ebû Vâ’ila – Šekîka bin Seleme – kada sam počeo klevetati el-Hadždžâdža i spominjati njegove loše strane. On je tada rekao:
”Ne govori loše o njemu! Šta ti znaš da li je on rekao: ‘Allâh! Oprosti mi!’ pa mu je zatim oprošteno?”
Ibn Ebî Dunjâ i Ebû Nu´ajm su prenijeli od Zâ’ida bin Kudâme koji je rekao:
”Pitao sam Mensûra bin el-Mu´tamira: ”Da li smijem govoriti loše o vladaru kada postim?” On je rekao: ”Ne.” Zatim sam pitao: ”Da li smijem govoriti loše o ehl-ul-ahvâ’?” On je rekao: ”Da.” [6]
Ibn ´Abdilberr je prenio da je Ebû Ishâk es-Sabî´î rekao:
”Nikada jedan narod nije ogovarao svog vođu a da nisu lišeni njegove dobrote.” [7]
Ibn Zandžûja je prenio od Ebû Midžlaza koji je rekao:
”Ogovaranje vođe je odsjecanje. Ne mislim na odsjecanje kose već vjere.” [8]
On je također prenio od Ebû Idrîsa el-Havlânîa koji je rekao:
”Upozoravam vas na ogovaranje vođa. Ogovoranje njih je odsjecanje. Ono odsjeca vjeru, ne kosu. Oni koji ogovaraju su gubitnici i najgori među najgorim.” [9]
U ovim i sličnim predajama se nalaze jasni i jaki dokazi da je strogo zabranjeno loše govoriti o vladarima i spominjati njihove grijehe.
Zato jedan musliman mora stati tamo gdje su i ovi ljudi stali. Oni su najbolji ljudi shodno svjedočenju najboljeg čovjeka, sallâllâhu ´alejhi ve sellem. Oni su sa znanjem stali tamo gdje su stali. Onaj ko se nađe ispod njih je nepotpun a onaj ko se nađe iznad njih izmoren. Onaj ko se suprostavlja ovoj selefijskoj metodologiji i slijedi svoju strast, njegovo srce je puno mržnje. Jer ogovaranje se suprostavlja savjetu vladaru.
Onaj ko misli da ogovaranje i ponižavanje vladara spada u Allâhovu, te´âlâ, vjeru ili jedan od načina osuđivanja zla ili nešto slično, je daleko odlutao i govorio neistinu o Allâhovoj vjeri. Činjenica je da se on suprostavio Kur’ânu i sunnetu i izjavama selefa.
Prema tome, obavezno je svakom onome ko poznaje ove jasne tekstove da osudi svakog onoga ko ogovara vladare. Ovo će raditi sa nadom za nagradom kod Allâha i kao savjet državljanima.
Ovo je postupak učenjaka i pobožnih; oni ne ogovaraju vođe i oni ljudima naređuju da ih ne ogovaraju. Na kraju svega, njihovo znanje čini da tako rade.
Učenjak Ibn Džemâ´ah je rekao kada je spomenuo neka od prava vladara:
”Da čovjek povrati ljude vladaru i da učini da ga zavole. To je dobro za ummet i doprinosi organiziranju vjerskih pitanja. Čovjek će ga također braniti riječima, djelima, imetkom, životom i familijom, tajno kao i otvoreno, skriveno kao i javno.” [10]
[1] El-Musannaf (15/75).
[2] Et-Tamhîd (21/287).
[3] Et-Târîkh el-Kebîr (7/18).
[4] Et-Târîkh el-Kebîr (8/104).
[5] et-Tabakât el-Kubrâ (6/115).
[6] es-Samt ve Âdeb-ul-Lisân; str. 145, i Hiljat-ul-Evlijâ’ (5/41).
[7] et-Tamhîd (21/287).
[8] Kitâb-ul-Emvâl (1/78).
[9] Ibid (1/80).
[10] Tahrîr-ul-Ahkâm; str. 64.

Pitanje: Da li je dozvoljeno u islamu da se prodaje droga, da se siluju zene i da krades(mislim zapad)? Gdje ja zivim za tekfirijun je dozvoljeno, oni to rade ovdje i znas li koliku stetu prave islamu i muslimanima.


Da Allah olaksa muslimanima i da uputi muslimansske vladare amin
Last edited by mujke82 on 24/08/2013 15:13, edited 1 time in total.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#2399 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Lakat Jebić »

na stranu kolonijalizam i imperijalizam zapada, ali saudijska arabija sa svojom truhlom kraljevskom porodicom, militantnom i agresivnom vehabijskom ideologijom i neobjasnjivom mrznjom prema sijjama, najvece je zlo islamskog svijeta i za islamski svijet danas.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#2400 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Lakat Jebić »

na stranu kolonijalizam i imperijalizam zapada, ali saudijska arabija sa svojom truhlom kraljevskom porodicom, militantnom i agresivnom vehabijskom ideologijom i neobjasnjivom mrznjom prema sijjama, najvece je zlo islamskog svijeta i za islamski svijet danas.
Post Reply