nemam ništa protiv, čak podržavam ako je protiv pravila foruma... no ima i gorih primjera... naravno odbijam bilo kakvu pomisao o privatizovanju foruma, a nije baš svakome svaka rasprava glupa ja bi ipak predložio da takve riječi izbacimo iz diskusija...nepass1 wrote: ne neko banovati pa nek se prebace na pm. opet njih dvojica privatizuju forum i vode glupe rasprave stranicama.
"Majstori" parkiranja
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#23676 Re: "Majstori" parkiranja
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#23677 Re: "Majstori" parkiranja
Sto se mene tice, javni prostor nije i ne smije biti na raspolaganju za uzurpiranje za privatnu djelatnost, pa makr to bilo i parkiranje osnovnog sredstva.
Ako otvaras RaC agenciju, onda moras dostaviti dokaz o posjedovanju tacno onoliko parking prostora koliko ti treba za automobile koje imas.
Moze li kamiondzija parkirati sleper na javnom parkingu? Autobuski prevoznik? Mogu li ja svoje kedije izbaciti na javni parking da mi u krugu firme bude vise mjesta za kamione?
Nije u redu ni privatna neregistrovana auta zadrzavati na javnom parkingu, ali ni to niko ne istjeruje. Na Otoci ima brat-bratu 30-40 auta bez tablica, godinama parkiranih. Niko tome u kraj da stane, dok se istovremeno auti sa uredno placenim registracijama moraju ostavljati fakticki po trotoarima jer mjesta nema.
Ukratko ako zakon nije jasno ovo regulisao, a nije ocigledno jer se rasprava o besmislici razvukla na markove konake, onda zakon treba popraviti.
Ili donijeti lokalni, opstinski ili kantonalni propis koji bi pojasnio ovu materiju i donio reda u ovaj haos.
Ako otvaras RaC agenciju, onda moras dostaviti dokaz o posjedovanju tacno onoliko parking prostora koliko ti treba za automobile koje imas.
Moze li kamiondzija parkirati sleper na javnom parkingu? Autobuski prevoznik? Mogu li ja svoje kedije izbaciti na javni parking da mi u krugu firme bude vise mjesta za kamione?
Nije u redu ni privatna neregistrovana auta zadrzavati na javnom parkingu, ali ni to niko ne istjeruje. Na Otoci ima brat-bratu 30-40 auta bez tablica, godinama parkiranih. Niko tome u kraj da stane, dok se istovremeno auti sa uredno placenim registracijama moraju ostavljati fakticki po trotoarima jer mjesta nema.
Ukratko ako zakon nije jasno ovo regulisao, a nije ocigledno jer se rasprava o besmislici razvukla na markove konake, onda zakon treba popraviti.
Ili donijeti lokalni, opstinski ili kantonalni propis koji bi pojasnio ovu materiju i donio reda u ovaj haos.
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#23678 Re: "Majstori" parkiranja
Nema zakona, ali bi trebao biti. Zakon da vozilo firme NE MOŽE biti na parkingu duže od 12h, ako isti nije zakupljen i cao.azdralovic wrote:a koji tacno zakon ? sta sprjecava taksistu da parkira na parking i tu ostavi auto? i sta ga sprjecava kad ga nazove musterija da je primi u auto na tom istom parkingu?Haris.ba wrote:U čemu je razlika taksiste koji čeka putnike na javnom parkingu (a ne na taksi stajalištu) i rentakar koji izdaje vozila sa javnog parkinga?
Isti zakon se odnosi na njih.
Ne kontam stvarno, branite rentacar, a kada se pomenu kamioni, radne mašine i slično ušutite se.
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#23679 Re: "Majstori" parkiranja
Ima dovoljno zakona, provođenje zakona je problem...
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ila/282296
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... eka/332942
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ila/282296
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... eka/332942
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#23680 Re: "Majstori" parkiranja
a jesu po mojoj mahali zavladali ovi idioti, ja par puta slao slike na onaj viber broj i nistaTravnički Noćni Šetač wrote:Ima dovoljno zakona, provođenje zakona je problem...
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ila/282296
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... eka/332942
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
#23681 Re: "Majstori" parkiranja
Pa ne sutim, samo govorim uporno da to na sta se stanari zale nije definisano nikakvim zakonom i ni po kakvom osnovu ih nemaju pravo ukloniti...seoBIH wrote:Nema zakona, ali bi trebao biti. Zakon da vozilo firme NE MOŽE biti na parkingu duže od 12h, ako isti nije zakupljen i cao.azdralovic wrote:a koji tacno zakon ? sta sprjecava taksistu da parkira na parking i tu ostavi auto? i sta ga sprjecava kad ga nazove musterija da je primi u auto na tom istom parkingu?Haris.ba wrote:U čemu je razlika taksiste koji čeka putnike na javnom parkingu (a ne na taksi stajalištu) i rentakar koji izdaje vozila sa javnog parkinga?
Isti zakon se odnosi na njih.
Ne kontam stvarno, branite rentacar, a kada se pomenu kamioni, radne mašine i slično ušutite se.
I kod mene u ulici ostanu parkiran kombi od Konzuma ili nekog im dobavljaca, ostane od toplana, bude par taksija, i sta sad da radim, da se jadam portalima kako konzum ili toplane rade s parkinga?! uostalom kad se radila ulica do nase bili su parkirani i kamioni i bageri itd po okolnim parkinzima dok ulica nije zavrsena...
Kad uvedu u zakon onda ok, ovako bezveze naglabamo da li je eticno i moralno ili nije ...
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#23682 Re: "Majstori" parkiranja
Tako je. Bezveze se razvukla priča.
Međutim makar možemo pokušati vršiti pritisak na MZ, opštine i Kanton da se nešto pokrene. Pa možda i pisanje po forumu o ovom problemu pomakne za milimetar stvar.
Međutim makar možemo pokušati vršiti pritisak na MZ, opštine i Kanton da se nešto pokrene. Pa možda i pisanje po forumu o ovom problemu pomakne za milimetar stvar.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#23683 Re: "Majstori" parkiranja
Ne pravi se lud. Koriste i prebacuju auto gdje im treba, a znaju ga i rentati sa istog. Je li to nesto novo???[/quote]konektovan wrote:
Rade sa parkingu?
Imaju li tamo zaposlenog, kancelariju, nesto, ides li tamo da ugovaras najam, placa itd ili to sve radis na aerodromu, a oni tamo samo drze vozila i po potrebi ih prebacuju na aerodrom gdje ih klijent preuzima?
Ne pravim se lud, nego se ti i tebi slicni gadjate izrazima, jer prebacivanja auta to nije rad, a to apsolutno nije zabranjeno (mada nije uredu). Zna se sta je rad, da se sve obavlja tu na parkingu, od rezervacije, ugovaranja, placanja, izdavanja peuzimanja itd sto vec ne bi bilo po zakonu.
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#23684 Re: "Majstori" parkiranja
ne znam kako se uhvatite za tempusera i udjete snjim u raspravu. a stvarno nepisano je pravilo ako se dva sudionika foruma raspravljaju nakon odredjenog vremena predju na pmTravnički Noćni Šetač wrote:nemam ništa protiv, čak podržavam ako je protiv pravila foruma... no ima i gorih primjera... naravno odbijam bilo kakvu pomisao o privatizovanju foruma, a nije baš svakome svaka rasprava glupa ja bi ipak predložio da takve riječi izbacimo iz diskusija...nepass1 wrote: ne neko banovati pa nek se prebace na pm. opet njih dvojica privatizuju forum i vode glupe rasprave stranicama.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#23685 Re: "Majstori" parkiranja
Ima li ovo gdje zakonom definisano ili je to kako ti zamisljas da bi trebalo biti?drug_profi wrote:Sto se mene tice, javni prostor nije i ne smije biti na raspolaganju za uzurpiranje za privatnu djelatnost, pa makr to bilo i parkiranje osnovnog sredstva.
Ako otvaras RaC agenciju, onda moras dostaviti dokaz o posjedovanju tacno onoliko parking prostora koliko ti treba za automobile koje imas.
Moze li kamiondzija parkirati sleper na javnom parkingu? Autobuski prevoznik? Mogu li ja svoje kedije izbaciti na javni parking da mi u krugu firme bude vise mjesta za kamione?
Nije u redu ni privatna neregistrovana auta zadrzavati na javnom parkingu, ali ni to niko ne istjeruje. Na Otoci ima brat-bratu 30-40 auta bez tablica, godinama parkiranih. Niko tome u kraj da stane, dok se istovremeno auti sa uredno placenim registracijama moraju ostavljati fakticki po trotoarima jer mjesta nema.
Ukratko ako zakon nije jasno ovo regulisao, a nije ocigledno jer se rasprava o besmislici razvukla na markove konake, onda zakon treba popraviti.
Ili donijeti lokalni, opstinski ili kantonalni propis koji bi pojasnio ovu materiju i donio reda u ovaj haos.
Posjeduje li ijedna r-a-c agencija sa poslovnicom na aerodromu ijedno parking mjesto?
Naravno da mozes izbaciti svoje kedije, sleperima i autobusima gabaritima nije dovoljeno.
Zakon je jasan, parking je javna povrsina namjenjena za registrovana vozila, sve dok su r-a-c i tvoji kediji registrovani ti nemas prepreka da ih drzis.
Tacno je da zakon treba dopuniti i popraviti, ali dok se to ne desi nema nista sporno niti treba ismisljati nepostojece zakone.
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#23686 Re: "Majstori" parkiranja
Ćumure, ako nisi shvatio da ti pojasnim. Ovo gore je moje stav kako bi trebalo da bude, a ne kako je sad. Nemam pojma kako je sad, ali vidim da nije dobro.
I hajd ne kvotaj me, nemam vremena za tebe.
I hajd ne kvotaj me, nemam vremena za tebe.
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#23687 Re: "Majstori" parkiranja
Po članu 84. Zakona o uređenju saobraćaja u KS Ministarstvo je nadležno za planiranje, organizaciju, unapređenje i nadzor javnog parkiranja u Kantonu Sarajevo... kako je od strane Ministarstva već prepoznata zloupotreba javnih parkinga, svako ko misli da ima problem može se upitom obratiti u Ministarstvo jer je isto nadležno za te stvari... prije smo već utvrdili da postoji zakonska mogućnost preko općina dobiti određene saglasnosti kad su u pitanju javni parkinzi koji gravitiraju stambenim zgradama...
Rješenja postoje ali potrebno je aktivirati se i raditi na tome....
Rješenja postoje ali potrebno je aktivirati se i raditi na tome....
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#23688 Re: "Majstori" parkiranja
Pa onda napises "ja mislim bla, bla bla... a ne palamuditi "Ako otvaras RaC agenciju, onda moras dostaviti dokaz bla. bla, bla...drug_profi wrote:Ćumure, ako nisi shvatio da ti pojasnim. Ovo gore je moje stav kako bi trebalo da bude, a ne kako je sad. Nemam pojma kako je sad, ali vidim da nije dobro.
I hajd ne kvotaj me, nemam vremena za tebe.
Trenutno je tako da nema nista neregularno i slazem se da nije dobro.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#23689 Re: "Majstori" parkiranja
To se odnosi na postavljanje rampi, znakova da je parking iskljucivo za stanare itd, ali sama stambena zgrada kao i sam parking moraju zadovoljiti uslove za te stvari.Travnički Noćni Šetač wrote:Po članu 84. Zakona o uređenju saobraćaja u KS Ministarstvo je nadležno za planiranje, organizaciju, unapređenje i nadzor javnog parkiranja u Kantonu Sarajevo... kako je od strane Ministarstva već prepoznata zloupotreba javnih parkinga, svako ko misli da ima problem može se upitom obratiti u Ministarstvo jer je isto nadležno za te stvari... prije smo već utvrdili da postoji zakonska mogućnost preko općina dobiti određene saglasnosti kad su u pitanju javni parkinzi koji gravitiraju stambenim zgradama...
Rješenja postoje ali potrebno je aktivirati se i raditi na tome....
U zgradi mojih roditelja imaju konstantan problem sa manjkom parkinga + vozila dvije r-a-c agencije. Postoje cak i tehnicki uslovi za ranpu (odvojen plato), medjutim zgrada ima poslovne prostore i prvi se javio jedan od vlasnik tih prostora, vrlo razuman lik, i lijepo upitao:
Ok, vasi stanovi u prosejku vrijede 150-300k KM i vi se zalazete na parking sa rampom za stanare. Moj poslovni prostor je 5 x veci od najveceg stana i vrijedi 7 x vise od najskupljeg stana, koliko mene parking mjesta zapada? Naravno, ni blizu dovoljno za sve, a vlasnicima, korisnicima poslovnih prostora i njihovim zaposlenicima ne mozes braniti koristenje parkinga u stambrnoj zgradi jer su i oni vlasnici zajednickih prostorija itd.
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#23690 Re: "Majstori" parkiranja
Kao što rekoh Ministarstvo je nadležno, a po Zakonu o upravnom postupku u zakonskom roku su dužni donijeti rješenje po zahtjevu stranaka...
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#23691 Re: "Majstori" parkiranja
Post počinje sa "što se mene tiče".tempuser wrote:Pa onda napises "ja mislim bla, bla bla... a ne palamuditi "Ako otvaras RaC agenciju, onda moras dostaviti dokaz bla. bla, bla...drug_profi wrote:Ćumure, ako nisi shvatio da ti pojasnim. Ovo gore je moje stav kako bi trebalo da bude, a ne kako je sad. Nemam pojma kako je sad, ali vidim da nije dobro.
I hajd ne kvotaj me, nemam vremena za tebe.
Trenutno je tako da nema nista neregularno i slazem se da nije dobro.
Što znači da lični stav iznosim u nastavku.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#23692 Re: "Majstori" parkiranja
Da, ali se to radi za svaki zahtjev tj parking zasebno, a ne na nivou zakona da to bude pravilo za sve, a sam zahtjev u istom zakonskom roku moze biti i odbijen.Travnički Noćni Šetač wrote:Kao što rekoh Ministarstvo je nadležno, a po Zakonu o upravnom postupku u zakonskom roku su dužni donijeti rješenje po zahtjevu stranaka...
Zakonska mogucnost potoji, ali nema nikakvog automatizma da ce svaki zahtjev biti prihvacen, za rampu i znak se moraju ispuniti uslovi, od imovinsko-pravnih do dogovora i pristanka svih vlasnika.
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#23693 Re: "Majstori" parkiranja
Oko cega se vi natezete na 4 stranice...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39558
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#23695 Re: "Majstori" parkiranja
stae? more se proc..
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#23696 Re: "Majstori" parkiranja
Dobra šara

-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
#23697 Re: "Majstori" parkiranja
Bijednik nema za ljetnjih guma ali ima za zatamniti stakla.mk ultra wrote:Dobra šara![]()
Koji bolidi, a pun ih grad.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39558
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#23698 Re: "Majstori" parkiranja
ta ti znas heiteru
-
Naslovnica
- Posts: 35460
- Joined: 20/03/2013 15:38
#23699 Re: "Majstori" parkiranja
Hejtanje oslobađabitanga_sa_otesa wrote:ta ti znas heiteru
- hopi
- Posts: 7259
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#23700 Re: "Majstori" parkiranja
mene bi bilo stid ne samo se ovako parkirati, nego ući u ovo auto kao suvozač
btw ovo je sava s3 ljeto zima neate poooojma
btw ovo je sava s3 ljeto zima neate poooojma

