Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2351 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Masala, iliti taman. :D

Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2352 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Masala, iliti taman. :D

Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...

Ja se ubijam ponavljajuci, primanja i izdaci su ponovo na istom nivou sa ovom godinom. Ne mora se vise ni marka kresati.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2353 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Masala, iliti taman. :D

Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...

Ja se ubijam ponavljajuci, primanja i izdaci su ponovo na istom nivou sa ovom godinom. Ne mora se vise ni marka kresati.
S te strane ne mora, iduca godina ok. Ali ako ne budemo imali rasta iduce 2-3 godine, a vjerovatno ce rast biti zanemariv, tada ce nam na naplatu doci pun kurac stvari... To me brine.

Dodatni problem je kantonalni nivo, vec se najavljuju rezovi, prihodi ne da ne rastu, vec padaju.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2354 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Pa upravo zato podrzavam ovu mjeru kako bi ponovo doslo do rasta privrede. U recesiji je vlada ta koja treba djelovati anticiklicno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2355 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Pa upravo zato podrzavam ovu mjeru kako bi ponovo doslo do rasta privrede. U recesiji je vlada ta koja treba djelovati anticiklicno.
Ako pametno odrade svakako... Ali ako bude previse pritisaka da se krpe dubioze u javnim preduzecima i sl. onda se bas i necemo usrecit...
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2356 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote: Ja se ubijam ponavljajuci, primanja i izdaci su ponovo na istom nivou sa ovom godinom. Ne mora se vise ni marka kresati.
To je neka nova matematika po kojoj je 1.530.000.000 jednako 1.950.000.000. Treba o tome obavijestiti i ove iz Federalne Vlade, da ne lupaju o nekakvom deficitu od 423.000.000.
Vlada FBiH, na današnjoj je sjednici u Mostaru, usvojila Prednacrt budžeta Federacije BiH za 2012. godinu u iznosu od 1,53 milijarde konvertibilnih maraka, što je za tri posto manje u odnosu na budžet za ovu godinu.

Što se tiče planiranih rashoda, federalni dopremijer je kazao kako je u Prednacrtu predviđeno da oni iznose 1,95 milijardi konvertibilnih maraka, što znači da će deficit za iduću godinu iznositi 423 milijuna konvertibilnih maraka.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2357 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

A koliki su bili rashodi ove godine? :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2358 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine? :D
Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2359 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine? :D
Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Dogodine ćemo zaraditi manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
A koja je struktura obaveza? Koliko budzeta sljedece godine otpada na servisiranje dugova?

Znas sta bi bio bankrot? Pa upravo kada ne bi pokrili te obaveze...

Ti haman ocekujes da se u samo jednoj godini balansira budzet koji je vec dvije godine na koljenima. Moze se i to. Skresemo plate cijelom javnom sektoru za jedno 40-50%, socijalna davanja takodjer, i rijesen problem. S tim sto bi bilo mrtvih, al' et...

Uspjeh ce biti ne povlaciti dodatna sredstva u narednih par godina, mada mislim da je to nemoguce ako se ne desi neko privredno cudo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2360 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine? :D
Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
Ne nego su revidirani prihodi 102% od planiranih, sto je dovelo do rebalansa budzeta.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2361 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:
Corto Maltese wrote:
madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine? :D
Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
Ne nego su revidirani prihodi 102% od planiranih, sto je dovelo do rebalansa budzeta.

Da budemo precizni, stvarni prihodi za ovu godinu su samo 1.446.379.822,00KM. Razlika od 252.938.620,00KM je namirena zaduživanjem kod Evropske Komisije i dvije tranše MMF-a.
Sljedeće godine su zamislili da se zadužimo dodatnih 170.000.000,00KM. Ko će to vraćati? Unuci?
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2362 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2363 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
Pusti covjeka da nam objasni.

Ko i prosli put.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2364 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

madner wrote:Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
po meni ulazimo u detalje a na kraju se sustina gubi...ovi pokazatelji su za cijelu godinu, do sada je realizovano tj. za prvih 9 mjeseci 1.029.017.007 a zadnji kvartal cemo vidjeti...ako se bude racunalo linerano kao u septembru (154.241.746 x 3 mjeseca = 462.725.238) bice na kraju ispod gore planiranih 1,58 ...al rekoh bavimo se grubim matematickim detaljima. Ako budu prihodi zaista 1,58 to opet ne mijenja problem koji kaze da vlada namjerava da potrosi 1,9...znaci razlika je tu i to poprilicna. Koliko ce od tih 1,9 otici na servisiranje duga? Ako odbijemo navednih 90 mil trezorskih zapisa koji prispijevaju naredne godine...ostane 1,8 na raspolaganju i naravno servisiranje duga koji svakako postoji...

Stvarno bih volio da vidim nacrt i raspodjelu sredstava po kodovima...i kolika ce biti ulaganja

P.S Talijani obecavaju 6,47% za nove obveznice sa rokom od 5 godina...ovo je strasno opasno, jer mi smo tako mali, tako nebitni i ako crknemo nece se niko pocesati tj.. nikog nece biti briga ako nam neko ne bude htio pozajmiti novac po povoljnim kamatama.

Vidimo na primjeru drugih drzava da to obveznicama nije lako ni jednostavno...sve ce doci na naplatu kad-tad. Samo ko ce platiti....?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2365 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
Pusti covjeka da nam objasni.

Ko i prosli put.
Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2366 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Razlika je sto ti postavljas plan, a ja govorimo o zavrsnom rebalansu budzeta iz 2011. Razlika je sto ti ne pratis temu nego zelis samo poentirati protiv vlade. Inace ne bi govorio o MMFu i transama istog.
User avatar
nemam_ideje
Posts: 875
Joined: 29/03/2011 20:04

#2367 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nemam_ideje »

Corto Maltese wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
Pusti covjeka da nam objasni.

Ko i prosli put.
Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
Postoji li opcija da eventualno ovaj segment budžeta ima veze sa tim koliko trošimo ?
Corto Maltese wrote: Prošlogodišnji je bio skoro milijardu i sedamsto, od čega je 55% išlo socijalnim kategorijama
To je naravno greška SDP-a. Ne smiju da režu a zaslužni su što je toliki %. Bilo bi malo nemira i malo više mrtvih. Onda bi se pojavili likovi kao što si ti, Katarina i govorili, eto vidite, šta uradiše dušmani, kritiv su za nemire, ostaviše ljude na ulici :oops:
Last edited by nemam_ideje on 14/12/2011 14:58, edited 1 time in total.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2368 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

Corto Maltese wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Nisi nimalo precizan.

"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.

Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.

Nemoj vise Kine ti i Japana.
Pusti covjeka da nam objasni.

Ko i prosli put.
Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2369 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:Razlika je sto ti postavljas plan, a ja govorimo o zavrsnom rebalansu budzeta iz 2011. Razlika je sto ti ne pratis temu nego zelis samo poentirati protiv vlade. Inace ne bi govorio o MMFu i transama istog.
sanaman wrote: Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...
Budžet je, po definiciji, plan. Zato je dobro koristiti domaću riječ: proračun, koja to podrazumjeva. U svakom slučaju, kako je @sanaman napomenuo, za mjesec, dva ćemo govoriti o završnom finansijskom izvještaju, koji će biti dat skupštini FBiH i tamo biti usvojen ili ne. Tek tada ćemo znati stvarne brojeve.
Kad smo već kod razlike između prvobitnog plana i revizije, najveću promjenu su napravile stavke:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000

Dakle, odustalo se od dvije tranše MMF i rupa se popunila parama iz domaćih rezervi. Ne ulazeći u kvalitet te odluke, ostaje činjenica da je rupa i dalje rupa, jer te pare nisu pale s neba.
Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto. A onda slijedi vađenje treće kartice, pa dizanje kredita, pa novog kredita i tako dalje. U tom presipanju iz šupljeg u prazno su Bosanci i Hercegovci jako vješti, ali to ima svoj rok trajanja, o čemu svjedoči ogroman broj ojađenih žiranata u našoj zemlji
Jedan od najvećih stručnjaka u tom sportu je Ante Krajina, što se da vidjeti iz stanja kase kantona čije finansije je vodio u prethodnom mandatu.
Ali jebeš uvalu od 450 miliona, kad se zna koliko su uštedili na onom autobusu do Tuzle.
Last edited by Corto Maltese on 14/12/2011 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2370 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:Razlika je sto ti postavljas plan, a ja govorimo o zavrsnom rebalansu budzeta iz 2011. Razlika je sto ti ne pratis temu nego zelis samo poentirati protiv vlade. Inace ne bi govorio o MMFu i transama istog.
sanaman wrote: Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...
Budžet je, po definiciji, plan. Zato je dobro koristiti domaću riječ: proračun, koja to podrazumjeva. U svakom slučaju, kako je @sanaman napomenuo, za mjesec, dva ćemo govoriti o završnom finansijskom izvještaju, koji će biti dat skupštini FBiH i tamo biti usvojen ili ne. Tek tada ćemo znati stvarne brojeve.
Kad smo već kod razlike između prvobitnog plana i revizije, najveću promjenu su napravile stavke:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000
Dakle, odustalo se od dvije tranše MMF i rupa se popunila parama iz domaćih rezervi. Ne ulazeći u kvalitet te odluke, ostaje činjenica da je rupa i dalje rupa, jer te pare nisu pale s neba.
Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto. A onda slijedi vađenje treće kartice, pa dizanje kredita, pa novog kredita i tako dalje. U tom presipanju iz šupljeg u prazno su Bosanci i Hercegovci jako vješti, ali to ima svoj rok trajanja, o čemu svjedoči ogroman broj ojađenih žiranata u našoj zemlji
Jedan od najvećih stručnjaka u tom sportu je Ante Krajina, što se da vidjeti iz stanja kase kantona čije finansije je vodio u prethodnom mandatu.
Ali jebeš uvalu od 450 miliona, kad se zna koliko su uštedili na onom autobusu do Tuzle.
Samo da provjerim da li si ozbiljan ili se zajebavas? Hajde reci iskreno. Ako si ozbiljan replicirat cu.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2371 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote: Samo da provjerim da li si ozbiljan ili se zajebavas? Hajde reci iskreno. Ako si ozbiljan replicirat cu.
Priznajem da sam se u ovome dijelu zajebavao:
Corto Maltese wrote:Ali jebeš uvalu od 450 miliona, kad se zna koliko su uštedili na onom autobusu do Tuzle.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2372 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Dakle ozbiljan si. Bez uvrede, ali ne znas citati.

Stavka:
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000

je podstavka:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM

Dakle najveca razlika je profit u javnim preduzecima dok su ostale stavke bile negativne. Ne zbrajaju se te dvije stavke. :roll:

Analogija ti je potpuno pogresna, plan prijasnje vlade je bio uzeti krediti i tako zacepiti rupu. Ova je podigla sebi platu.

Sto je najgore je ova recenica
Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto
Dobiti nije sahara, nije stek, nije kredit. Dobit se isplacuje svake godine i nije stvorilo manjak u nekim drzavnim firmama.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2373 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:Dakle ozbiljan si. Bez uvrede, ali ne znas citati.

Stavka:
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000

je podstavka:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM

Dakle najveca razlika je profit u javnim preduzecima dok su ostale stavke bile negativne. Ne zbrajaju se te dvije stavke. :roll:

Analogija ti je potpuno pogresna, plan prijasnje vlade je bio uzeti krediti i tako zacepiti rupu. Ova je podigla sebi platu.

Sto je najgore je ova recenica
Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto
Dobiti nije sahara, nije stek, nije kredit. Dobit se isplacuje svake godine i nije stvorilo manjak u nekim drzavnim firmama.
Da, taj dio sam pogrešno prenio. U pitanju je podstavka, što se vidi i iz završne kalkulacije. Brojevi se na kraju slažu. Deficit je manji za oko 100 miliona.
Što se drugog djela tiče, u pitanju je sehara ili štek. Ugrubo, rađeno je po ovom scenariju. Firme sa većinskim vlasničkim udjelom su imale dobit od preko 200 miliona. Prvobitno je odlučeno da se 120 miliona podijeli kroz dividendu, a 100 da se uložu u investicije, rezerve... Nakon par mjeseci plan se mijenja. Jebeš investicije, dodaj tih 100 miliona da popunimo rupu. Time je stvoren manjak je stvoren u razvojnom dijelu.
Već sam napisao da ne ulazim u to da li je taj potez bio pogrešan. Možda i nije. Te pare su nešto jeftinije od MMF-ovih. Pogrešno je na to gledati kao na pare koje su pale s neba, i zbog kojih niko nije na gubitku. Ne postoji nešto za ništa.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2374 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

To je sada u sferi nagadjanja. Isto tako mogu reci da je to do novih uprava u tim firmama koje savjesnije rade posao i cinjenice da su firme koje su bile samo nominalno pod kontrolom federalne vlade stavljenje pod kontrolu i/ili pocele isplacivat dividende.

Problem firmi u vecinskom vlasnistvu federacije nije manjak kapitala, na raznim racunima imaju puno vece iznose od ovoga sto isplacuju.

Sada mijesas trezorske zapise sa isplatom dobiti. Sto se federalne vlade tice, povecanje prihoda, bilo od poreza ili dobiti je jednako param sa neba.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2375 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

sam reko da pustis covjeku da objasni?
Post Reply