Masala, iliti taman.madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...
Masala, iliti taman.madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Alfons Kauders wrote:Masala, iliti taman.madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...
S te strane ne mora, iduca godina ok. Ali ako ne budemo imali rasta iduce 2-3 godine, a vjerovatno ce rast biti zanemariv, tada ce nam na naplatu doci pun kurac stvari... To me brine.madner wrote:Alfons Kauders wrote:Masala, iliti taman.madner wrote:Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.
Znaci ako ne budu dirali iduce tri godine, inflacija jede oko 11%? Ne znam da li je to dovoljno brzo, vjerovatno ce morati ipak rezati...
Ja se ubijam ponavljajuci, primanja i izdaci su ponovo na istom nivou sa ovom godinom. Ne mora se vise ni marka kresati.
Ako pametno odrade svakako... Ali ako bude previse pritisaka da se krpe dubioze u javnim preduzecima i sl. onda se bas i necemo usrecit...madner wrote:Pa upravo zato podrzavam ovu mjeru kako bi ponovo doslo do rasta privrede. U recesiji je vlada ta koja treba djelovati anticiklicno.
To je neka nova matematika po kojoj je 1.530.000.000 jednako 1.950.000.000. Treba o tome obavijestiti i ove iz Federalne Vlade, da ne lupaju o nekakvom deficitu od 423.000.000.madner wrote: Ja se ubijam ponavljajuci, primanja i izdaci su ponovo na istom nivou sa ovom godinom. Ne mora se vise ni marka kresati.
Vlada FBiH, na današnjoj je sjednici u Mostaru, usvojila Prednacrt budžeta Federacije BiH za 2012. godinu u iznosu od 1,53 milijarde konvertibilnih maraka, što je za tri posto manje u odnosu na budžet za ovu godinu.
Što se tiče planiranih rashoda, federalni dopremijer je kazao kako je u Prednacrtu predviđeno da oni iznose 1,95 milijardi konvertibilnih maraka, što znači da će deficit za iduću godinu iznositi 423 milijuna konvertibilnih maraka.
Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine?
A koja je struktura obaveza? Koliko budzeta sljedece godine otpada na servisiranje dugova?Corto Maltese wrote:Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Dogodine ćemo zaraditi manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine?
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
Ne nego su revidirani prihodi 102% od planiranih, sto je dovelo do rebalansa budzeta.Corto Maltese wrote:Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine?
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
madner wrote:Ne nego su revidirani prihodi 102% od planiranih, sto je dovelo do rebalansa budzeta.Corto Maltese wrote:Po avgustovskoj reviziji, uplanirani rashodi za ovu godinu su bili 1.735.797.007. Planiran, a po Revicon-u sudeći, neostvaren prihod je bio 1.699.318.442. Dogodine ćemo zaraditi još manje a potrošiti više. Matrica za bankrot.madner wrote:A koliki su bili rashodi ove godine?
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/budzet/index.php
Pusti covjeka da nam objasni.madner wrote:Nisi nimalo precizan.
"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.
Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.
Nemoj vise Kine ti i Japana.
po meni ulazimo u detalje a na kraju se sustina gubi...ovi pokazatelji su za cijelu godinu, do sada je realizovano tj. za prvih 9 mjeseci 1.029.017.007 a zadnji kvartal cemo vidjeti...ako se bude racunalo linerano kao u septembru (154.241.746 x 3 mjeseca = 462.725.238) bice na kraju ispod gore planiranih 1,58 ...al rekoh bavimo se grubim matematickim detaljima. Ako budu prihodi zaista 1,58 to opet ne mijenja problem koji kaze da vlada namjerava da potrosi 1,9...znaci razlika je tu i to poprilicna. Koliko ce od tih 1,9 otici na servisiranje duga? Ako odbijemo navednih 90 mil trezorskih zapisa koji prispijevaju naredne godine...ostane 1,8 na raspolaganju i naravno servisiranje duga koji svakako postoji...madner wrote:Nisi nimalo precizan.
"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.
Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.
Nemoj vise Kine ti i Japana.
Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:Alfons Kauders wrote:Pusti covjeka da nam objasni.madner wrote:Nisi nimalo precizan.
"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.
Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.
Nemoj vise Kine ti i Japana.
Ko i prosli put.
Postoji li opcija da eventualno ovaj segment budžeta ima veze sa tim koliko trošimo ?Corto Maltese wrote:Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:Alfons Kauders wrote:Pusti covjeka da nam objasni.madner wrote:Nisi nimalo precizan.
"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.
Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.
Nemoj vise Kine ti i Japana.
Ko i prosli put.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
To je naravno greška SDP-a. Ne smiju da režu a zaslužni su što je toliki %. Bilo bi malo nemira i malo više mrtvih. Onda bi se pojavili likovi kao što si ti, Katarina i govorili, eto vidite, šta uradiše dušmani, kritiv su za nemire, ostaviše ljude na uliciCorto Maltese wrote: Prošlogodišnji je bio skoro milijardu i sedamsto, od čega je 55% išlo socijalnim kategorijama
Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...Corto Maltese wrote:Zašto bih se ja zamarao kada je sve objašnjeno na zvaničnoj strani Vlade FBiH. A tamo su brojevi bitno drukčiji nego ovi koje pojedini forumaši iz glave izbacuju. A ko zna, možda tako i treba. Možda zvanična stranica Vlade FBiH treba da postavi link na ovaj forum, a ne obrnuto. Sve u svemu, trošimo više nego što zarađujemo, dogodine će ta razlika biti još veća, a neko će, prije ili kasnije, to morati da vrati:Alfons Kauders wrote:Pusti covjeka da nam objasni.madner wrote:Nisi nimalo precizan.
"Stvarni" prihodi su 1.587.122.107 i iznose 109,73% planiranih prihoda.
Planirano zaduzenje je bilo 252.938.620 KM, dok je stvarno zaduzenje smanjeno za 104.263.720 KM. Trezorski zapisi su tu 90 miliona. I nije bilo uzimanja dodatnih MMF transi.
Nemoj vise Kine ti i Japana.
Ko i prosli put.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/bu ... s/Bos1.pdf
madner wrote:Razlika je sto ti postavljas plan, a ja govorimo o zavrsnom rebalansu budzeta iz 2011. Razlika je sto ti ne pratis temu nego zelis samo poentirati protiv vlade. Inace ne bi govorio o MMFu i transama istog.
Budžet je, po definiciji, plan. Zato je dobro koristiti domaću riječ: proračun, koja to podrazumjeva. U svakom slučaju, kako je @sanaman napomenuo, za mjesec, dva ćemo govoriti o završnom finansijskom izvještaju, koji će biti dat skupštini FBiH i tamo biti usvojen ili ne. Tek tada ćemo znati stvarne brojeve.sanaman wrote: Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...
Samo da provjerim da li si ozbiljan ili se zajebavas? Hajde reci iskreno. Ako si ozbiljan replicirat cu.Corto Maltese wrote:madner wrote:Razlika je sto ti postavljas plan, a ja govorimo o zavrsnom rebalansu budzeta iz 2011. Razlika je sto ti ne pratis temu nego zelis samo poentirati protiv vlade. Inace ne bi govorio o MMFu i transama istog.Budžet je, po definiciji, plan. Zato je dobro koristiti domaću riječ: proračun, koja to podrazumjeva. U svakom slučaju, kako je @sanaman napomenuo, za mjesec, dva ćemo govoriti o završnom finansijskom izvještaju, koji će biti dat skupštini FBiH i tamo biti usvojen ili ne. Tek tada ćemo znati stvarne brojeve.sanaman wrote: Vidi ovaj link: konsolidovani pregled prihoda...http://www.fmf.gov.ba/budzet-2011/1_9/K ... iranja.pdf i ovdje se pojavljuje planirana cifra od 1,58...a da li ce biti ostvarena ili mozda prebacen saznacemo tek kada bude izvjestaj kompletan za 2011 a prihodi i primitci su bili planirani u iznosu od ca. 1,445 (tvoj link) tako ta razlika izmedju prvog i konsolidovanog iznosi ca. 140 miliona ili onih navednih ca. 9% vise...
Kad smo već kod razlike između prvobitnog plana i revizije, najveću promjenu su napravile stavke:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000Dakle, odustalo se od dvije tranše MMF i rupa se popunila parama iz domaćih rezervi. Ne ulazeći u kvalitet te odluke, ostaje činjenica da je rupa i dalje rupa, jer te pare nisu pale s neba.
Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto. A onda slijedi vađenje treće kartice, pa dizanje kredita, pa novog kredita i tako dalje. U tom presipanju iz šupljeg u prazno su Bosanci i Hercegovci jako vješti, ali to ima svoj rok trajanja, o čemu svjedoči ogroman broj ojađenih žiranata u našoj zemlji
Jedan od najvećih stručnjaka u tom sportu je Ante Krajina, što se da vidjeti iz stanja kase kantona čije finansije je vodio u prethodnom mandatu.
Ali jebeš uvalu od 450 miliona, kad se zna koliko su uštedili na onom autobusu do Tuzle.
Priznajem da sam se u ovome dijelu zajebavao:madner wrote: Samo da provjerim da li si ozbiljan ili se zajebavas? Hajde reci iskreno. Ako si ozbiljan replicirat cu.
Corto Maltese wrote:Ali jebeš uvalu od 450 miliona, kad se zna koliko su uštedili na onom autobusu do Tuzle.
Dobiti nije sahara, nije stek, nije kredit. Dobit se isplacuje svake godine i nije stvorilo manjak u nekim drzavnim firmama.Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto
Da, taj dio sam pogrešno prenio. U pitanju je podstavka, što se vidi i iz završne kalkulacije. Brojevi se na kraju slažu. Deficit je manji za oko 100 miliona.madner wrote:Dakle ozbiljan si. Bez uvrede, ali ne znas citati.
Stavka:
-Prihodi od dividendi i udjela u profitu u javnim preduzecima i finansijskim institucijama: +116.000.000
je podstavka:
-Prihodi od preduzetnickih aktivnosti i imovine i prihodi od pozitivnih kursnih razlika: +111.575.961KM
Dakle najveca razlika je profit u javnim preduzecima dok su ostale stavke bile negativne. Ne zbrajaju se te dvije stavke.![]()
Analogija ti je potpuno pogresna, plan prijasnje vlade je bio uzeti krediti i tako zacepiti rupu. Ova je podigla sebi platu.
Sto je najgore je ova recenicaDobiti nije sahara, nije stek, nije kredit. Dobit se isplacuje svake godine i nije stvorilo manjak u nekim drzavnim firmama.Ukoliko je, na teret domaće sehare, deficit nominalno pao sa 250 na 150 miliona, to je stvorilo manjak u nekim od državnih firmi. To je kao pokrivanje minusa na jednoj kreditnoj kartici drugom, koja kasnije dospjeva na naplatu, i obrnuto