jastuk1 wrote:
Ja pomno odvažem svaku riječ prije je napišem ili izustim, da ne boh nepravedno optužio. Naravno da znam šta je genocid:
Genocid je, u najširoj definiciji, namjerno uništavanje socijalnog identiteta. Razni subjetki su genocid često definisali u užem smislu. Jedan od takvih pristupa je ograničavanje genocida na namjerno ubijanje, pristup koji je prva formalna definicija genocida pod ženevskom konvencijom odbacila kao nepotpun. Ženevska konvencija je ograničila socijalne identitete u definiciji na nacionalne identitete. Drugi su ograničili genocid na etnicitet, rasu i religiju kao socijalne identitete. Ponekad su i politički identiteti pokriveni definicijom.
Genocid ima svoju definiciju u UNu i kao takav ne obuhvata politicke grupe. Misljenje nekih akademika koje obuhvata i politicke grupacije nije misljenje koje preovladava, ni u medjunarodnim zakonima , a ni kolokvijalno, POGOTOVO ne u BiH, odnosno na podrucju bivse YU.
Politicke grupe su privremene, i zbog toga sam pojam unistenja jedne takve grupacije nema istu konotaciju kao unistenje naroda ili vjerske grupe. U protivnom, raznorazni sukobi i rezimi bi se mogli proglasiti genocidnim, Spanski gradjanski rat, Pinocheov rezim u Cileu, cistke anitkomunista u SSSRu, Kini, zatvaranja ljevicara u Iranu nakon revolucije, svasta nesto. Svaka zemlja je onda imala neki genocid u zadnjih 100injak godina.
Poenta moje reakcije je da ako olako upotrebljavamo termin "genocid" time relativiziramo ono sto se desilo u BiH, a sto jeste, nepobitno bio genocid.