Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51419
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23351 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

JavierBosnia wrote:
konektovan wrote:
Nije moglo nista jeftinije?? Puno majku mu.....
Klasika neka cijena 450 reparacija, 100 ruke, 120 ulje i filteri
Gdje si radio reparaciju?? Pretpostavljam da ti je to Dzeno montirao???
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#23352 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Štedljivi dizelaši. Štediš godinama, nestane u trenu. :kakoste:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23353 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

konektovan wrote:
Gdje si radio reparaciju?? Pretpostavljam da ti je to Dzeno montirao???
Mislim da je Turbo Service, to je onaj swedish kao
Jeste on ko ce drugi :D
User avatar
konektovan
Posts: 51419
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23354 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Štedljivi dizelaši. Štediš godinama, nestane u trenu. :kakoste:
Nije to ništa naspram zadovoljstva koje ti daje obrtni..... :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#23355 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ja kad cujem to gusce ulje zbog nekih kilometara proljev dobijem.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23356 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

basicm wrote:Ja kad cujem to gusce ulje zbog nekih kilometara proljev dobijem.
Nemoj se usrat puno samo
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23357 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

Kakav je 1.6 turbo benzinac sa 150 ks u Peugeotu 308? Pretpostavljam problematican lanac ili se varam?!
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#23358 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

Romeo 80 wrote:Kakav je 1.6 turbo benzinac sa 150 ks u Peugeotu 308? Pretpostavljam problematican lanac ili se varam?!
Postoji update rješenje za taj razvodni mehanizam (nije samo lanac u pitanju), kada se on postavi onda je navodno sve ok duže vremena (ništa nije vječno jbg).
Ja sam se bio interesovao za taj motor pa mi to rekoše u zvaničnom servisu.
Inače je to mašina koja se lako diže na 200 KS, naravno kome je to interesantno .
Meni se sviDZa :)
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23359 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

@Me_again

Hvala na pojasnjenju! :thumbup: Svidja se i meni i lomim se da li da ga stavim u uzi izbor, ali me taj razvodni mehanizam iskreno malo plasi. Skontam valjda nesto :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83426
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23360 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote:@Me_again

Hvala na pojasnjenju! :thumbup: Svidja se i meni i lomim se da li da ga stavim u uzi izbor, ali me taj razvodni mehanizam iskreno malo plasi. Skontam valjda nesto :)
Ode Alfa u povijest? :-?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23361 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

_BataZiv_0809 wrote:
Romeo 80 wrote:@Me_again

Hvala na pojasnjenju! :thumbup: Svidja se i meni i lomim se da li da ga stavim u uzi izbor, ali me taj razvodni mehanizam iskreno malo plasi. Skontam valjda nesto :)
Ode Alfa u povijest? :-?
A nakon 7 godina i vrijeme joj je da ide :-D Ganjacu ja Giuliju kad joj cijena bude 10 milja marona :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83426
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23362 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote:
A nakon 7 godina i vrijeme joj je da ide :-D Ganjacu ja Giuliju kad joj cijena bude 10 milja marona :lol:
Dobar si :thumbup: Giulia se i meni svidja, gošparsko je auto :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#23363 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

Romeo 80 wrote:@Me_again

Hvala na pojasnjenju! :thumbup: Svidja se i meni i lomim se da li da ga stavim u uzi izbor, ali me taj razvodni mehanizam iskreno malo plasi. Skontam valjda nesto :)
To ti je nekih 600 do 700 kmica, u zvaničnom (ne svakom baš 8-) )
Pa nije ni zamjena remena jeftinija.
Ne bih se ja oko toga baš nešto sekirao, riješi se to. Ako je sve ostalo ok i cijena prihvatljiva - nema dileme.
I meni je bio za oko zapeo jedan Gal sa tim motorom, malo veči, domačinsko auto sa malo kilometara, ali mi je izmakao pa sam se i ja odmakao od te ideje.
Mislim da je taj motor u 308 prilična mećava, ide to dobro....
User avatar
konektovan
Posts: 51419
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#23364 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Pa nije to neka cifra, ako ce covjek biti miran. Mislim da je bitanga ovdje spominjao neku cifru, koja uoošte nije puno veca od zupcastog, kad se radi njegova zamjena...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23365 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

200 markica ruke
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23366 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Romeo 80 wrote:Kakav je 1.6 turbo benzinac sa 150 ks u Peugeotu 308? Pretpostavljam problematican lanac ili se varam?!
Preuzeo novog THP-a u Bloku 2007. godine, koza, panorama krov, ide ko mahnit dok mu se poslije 20k km nije desio taj problem sa istezanjem lanca, izlazak iz faze i safe mode na 700 km poslije svakog ponistenja greske. Hebavali se vise od 1/2 godine dok nisu skontali sta je, mijenjali lambda sonde, qurce-palce, pa se azuto svima vec prilicno ogadio U medjuvremenu nije bio vise pod mojom komandom, ali ako se dobro sjecam u garanciji je zamjenjen novi motor jer su se prvi put susreli s tim problemom i htjeli su da ga pregledaju u "vidjenom" stanju. Navodno se isti takav problem pojavio i na drugom THP-u jer ih je tad bilo svega 2 prodatih.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#23367 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Šta reći...
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#23368 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

JavierBosnia wrote:
basicm wrote:Ja kad cujem to gusce ulje zbog nekih kilometara proljev dobijem.
Nemoj se usrat puno samo
Ne brini, ja necu, kod mene je ulje kako tvornica kaze. A do ulja za mjenjace ima jos gradacija, samo postepeno da se motor navikne.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#23369 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Samo fabrika rodjo moj
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23370 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

samo ateef :thumbup:
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#23371 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

Hajde da malo oživimo temu, mada moje pitanje je vise za električare već za mehaničare ali da ne komplikujemo...

Pitanje se odnosi na zamjenu baterije/akumulatora kod novijih auta koja su ono napakovana elektronikom, tipa bluetootha, dugmeta za paljenje, paljenja na daljinu, otvaranje na senzor, multimedija, kamere, praćenje života ulja i sl. Naime, nakon 3g akumulator je zreo za prvu zamjenu, sad je pitanje dal je na novijim autima jednostavno zamjeniti bateriju, ono tipa minus na minus plus na plus bas kao na starim autima, il je poželjno tj. Neophodno sačuvati napon u autu preko nekog uređaja eto nekih 5min da se sačuvaju fabricke elektronske postavke dok traje proces zamjene istog

Hvala za prijedloge i iskustva!
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#23372 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

na nekim autima koji imaju start stop moras kodirati novi akumulator
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23373 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

corolla02 wrote: Hvala za prijedloge i iskustva!
ja na nekim novijim autima preklemam s drugog akumulatora i bez prekida napajanja zamijenim ,da se ne bi izlagao nezeljenim sranjima :-D
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#23374 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

hvala drugovi :thumbup: :thumbup:

isto sam nesto tako konto ali mi treba ipak nesto civilizacijki prihvatljivo :-D pa sam narucio neki nastavak koji ide sa jednog auta na drugo koji odrzava napon na autu; u nedelju je red zamjene akumulatora, eto tik prije zime...
User avatar
B6Redhell
Posts: 7815
Joined: 25/12/2010 04:56

#23375 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Bez obzira nekad i kad klemas sa drugog akulumatora zna zajebavati, vag grupacija porsche, audi vw na svojim originalnim akulumatorima ima ko bejagi bar šifru i kod, koju programiras na auto, zbog vece voltaze novog akulumatora i punjenja.

Meni se desilo da sam kod ovlastenog kupio akulumator poznajem tipa koji tu radi, i na njegovu sugestiju iznio mi gidore i alat iz servisa da ne bi platio sat vremena ruke ili nekih 60-80KM. i ja na parkingu zamijenim, auto upali bez problema. Izlazim na auto put koji je tik uz ovlasteni auto nece da presalta iz 3 (dsg mjenjac). Stanem pored, gledo ponovo vozi auto vristi na velikim obrtajima ali ne prebacuje. Mali mi u skoli bio vec kasnim da ga pokupim, ljudi mi sviraju obilaze,, jedva doso kuci motor se usijao ko peci u zenickoj zeljezari, ugasim auto pregledam sve sa kineksim vag-com, nema greski. Sledeci dan auto normala opet,... zbog drugacije voltaze i koja cak moze biti 0.5v auto osijeti, bar novija....
Post Reply