Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23251 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 11/01/2025 00:34
Baton_Ilirski wrote: 11/01/2025 00:33
Ozimician wrote: 11/01/2025 00:17 Pa gdje se onda isplati seliti iz tih razloga? :-)
Oj grb Freistatt Bayerna kao avatar. Samo Bosnjo to moze. Jel vozis Golfa ili Audija?
Jaguara. 8)
Ozi jel stvarno vozis Jaguara ili zafrakavas? Ja sam te to pitao vec jednom, jel imas mozda zadnju kameru? Pravi li problem kada tek startas auto pa software sistem traje duze? Jebe me to u pm vec mjesecima.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23252 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

elcaliente wrote: 11/01/2025 11:55
stubrijez wrote: 11/01/2025 07:48
elcaliente wrote: 10/01/2025 20:35

Ne moze se to opet tako pausalizirati. Jedna stvar je otvoriti firmu a druga stavr raditi za platu.


Navesti cu ti prijmer sa tim zanacijama, uzeti cu elektricara
znam ih puno, svaki elektricar ima u startu najmanje milju i pol eura platu manju nego ja sa fakultetom u svojoj struci.
On stema po bausteli u hladnom, prlja ruke, prljav a ja sjedim u toplom, namirisan, cistih ruku, pijem kafu i gledam guzove.

A da ne pricam o zidarima, mehanicarima itd.
To si napisao generalno a ne napisa sta ti radis. Nije bas tako... svjestan si valjda da ima tehnicara koji su proveli cijeli radni vijek na toplom u uredu ko ti isto tako inzenjera koji ne izlaze iz pogona ili sa gradilista. I primanja takodje raznorazna al sigurno se ne moze ovako generalizovat kao sto si napisao u startu milja i po isl. Sto se tice elektricara to je ponajbolje placen zanat svugdje s tim da svi fush rade za minimalno 20EUR.
Sat fush? Kada fusrere i rade los posao?
Evo plata Elektricara statisticki iz 2024 u Njemckoj.
Wie viel verdient man als Elektriker 2024?
Somit ist ein Stundenlohn von 20 € zu erwarten. Das Einstiegsgehalt liegt etwa bei 36.000 €. * Die Obergrenze im Beruf Elektroniker/in liegt bei 47.100 € pro Jahr und 3.925 € im Monat. Die Untergrenze hingegen bei rund 33.000 € im Jahr und 2.750 € im Monat.

Ja radim u osiguranju.
Ako si u DE tesko da zaradjujes vise od elektricara kao sluzbenik osiguranja (ne znam ti radno mjesto, i to je uglavnom sa SSS tehnicka skola isl.), bar ne znatno. Ovih 20eur ti je pomocnik sto stema i nosa kablove, jirget. Znas sta je fush valjda... rad na crno, svi zanatlije to rade ovde tj. omrazeni SSSovci. I tu je 20eur sam mislio kao pomocnik zato sam stavio minimalno a instalater tehnicar duplo toga i vise. Ovi zvanicni podaci ne daju bas pravu sliku.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23253 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

stubrijez wrote: 11/01/2025 12:06
elcaliente wrote: 11/01/2025 11:55
stubrijez wrote: 11/01/2025 07:48
To si napisao generalno a ne napisa sta ti radis. Nije bas tako... svjestan si valjda da ima tehnicara koji su proveli cijeli radni vijek na toplom u uredu ko ti isto tako inzenjera koji ne izlaze iz pogona ili sa gradilista. I primanja takodje raznorazna al sigurno se ne moze ovako generalizovat kao sto si napisao u startu milja i po isl. Sto se tice elektricara to je ponajbolje placen zanat svugdje s tim da svi fush rade za minimalno 20EUR.
Sat fush? Kada fusrere i rade los posao?
Evo plata Elektricara statisticki iz 2024 u Njemckoj.
Wie viel verdient man als Elektriker 2024?
Somit ist ein Stundenlohn von 20 € zu erwarten. Das Einstiegsgehalt liegt etwa bei 36.000 €. * Die Obergrenze im Beruf Elektroniker/in liegt bei 47.100 € pro Jahr und 3.925 € im Monat. Die Untergrenze hingegen bei rund 33.000 € im Jahr und 2.750 € im Monat.

Ja radim u osiguranju.
Ako si u DE tesko da zaradjujes vise od elektricara kao sluzbenik osiguranja (ne znam ti radno mjesto, i to je uglavnom sa SSS tehnicka skola isl.), bar ne znatno. Ovih 20eur ti je pomocnik sto stema i nosa kablove, jirget. Znas sta je fush valjda... rad na crno, svi zanatlije to rade ovde tj. omrazeni SSSovci. I tu je 20eur sam mislio kao pomocnik zato sam stavio minimalno a instalater tehnicar duplo toga i vise. Ovi zvanicni podaci ne daju bas pravu sliku.
A sta daje pravu sliku ako zvanicni podatci ne daju pravu sliku?
To sa fush nisam nikada cuo da je neko rekao, svi kazu rad na crno.
Kada nekoga hoces da upozoris da uradi posao kako treba onda kazes nemoj mi tog fuseraja.
Opet kazem znam bas puno elektricara raznih generacija znam kako zive.
Ja sam u DE tacno 33 godine.
Dobre plate imaju majstori elektricari ali ni tu ne pricamo o nekim ekstravagatnim iznosima.
Moj radnik u osiguranju ima u startu vecu platu od svakog elektricara koji pocinje da radi kod neke firme.
Nije mi jasno odakle se ti neki mitovi izvlace da svaki elektricar dobro zaradjuje ili neko sa zanatom.
Znam isto puno molera, zidara itd. Zarada im je je uredu ali nista sada ekstravagatno.
Ko ima porilicno dobre plate to su keramicari.
A sve se to da provjeriti, odes indeed ili stepstone i vidis kakve se plate nude elektricarima.
Prije par godina su elektricari bili trazeni njih ih bilo na trzistu sada ih ima ko mrava.
Znam par nasih ljudi su ostali bez posla pa vec mjesicima na Birou jer nema posla u gradjevini.
Last edited by elcaliente on 11/01/2025 13:00, edited 1 time in total.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23254 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

_BataZiv_0809 wrote: 11/01/2025 11:31
izvrsni direktor wrote: 10/01/2025 20:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktor- ... /komentari

Procitati komentare i razmisliti zasto jucer nisi otisao :run:
Vise od pola tih komentatora je isto otislo vani
Znam, slazem se. To su oni sto odu u bosnu i govore kako su svabe glupe, ne znaju zivit, tjeraju im sinove da oblace haljine, itd.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23255 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 11/01/2025 12:00
Ozimician wrote: 11/01/2025 00:34
Baton_Ilirski wrote: 11/01/2025 00:33

Oj grb Freistatt Bayerna kao avatar. Samo Bosnjo to moze. Jel vozis Golfa ili Audija?
Jaguara. 8)
Ozi jel stvarno vozis Jaguara ili zafrakavas? Ja sam te to pitao vec jednom, jel imas mozda zadnju kameru? Pravi li problem kada tek startas auto pa software sistem traje duze? Jebe me to u pm vec mjesecima.
On vozi elektricnog jaguara
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83397
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23256 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 11/01/2025 13:00
_BataZiv_0809 wrote: 11/01/2025 11:31
izvrsni direktor wrote: 10/01/2025 20:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktor- ... /komentari

Procitati komentare i razmisliti zasto jucer nisi otisao :run:
Vise od pola tih komentatora je isto otislo vani
Znam, slazem se. To su oni sto odu u bosnu i govore kako su svabe glupe, ne znaju zivit, tjeraju im sinove da oblace haljine, itd.
Nista od naprednog drustva u kojem zive nisu usvojili.
Ali ih ne mozes iz Svabije puskom natjerat.

Ti nisi taj. Ti si cool :thumbup:
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23257 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

elcaliente wrote: 11/01/2025 12:42
stubrijez wrote: 11/01/2025 12:06
elcaliente wrote: 11/01/2025 11:55

Sat fush? Kada fusrere i rade los posao?
Evo plata Elektricara statisticki iz 2024 u Njemckoj.
Wie viel verdient man als Elektriker 2024?
Somit ist ein Stundenlohn von 20 € zu erwarten. Das Einstiegsgehalt liegt etwa bei 36.000 €. * Die Obergrenze im Beruf Elektroniker/in liegt bei 47.100 € pro Jahr und 3.925 € im Monat. Die Untergrenze hingegen bei rund 33.000 € im Jahr und 2.750 € im Monat.

Ja radim u osiguranju.
Ako si u DE tesko da zaradjujes vise od elektricara kao sluzbenik osiguranja (ne znam ti radno mjesto, i to je uglavnom sa SSS tehnicka skola isl.), bar ne znatno. Ovih 20eur ti je pomocnik sto stema i nosa kablove, jirget. Znas sta je fush valjda... rad na crno, svi zanatlije to rade ovde tj. omrazeni SSSovci. I tu je 20eur sam mislio kao pomocnik zato sam stavio minimalno a instalater tehnicar duplo toga i vise. Ovi zvanicni podaci ne daju bas pravu sliku.
A sta daje pravu sliku ako zvanicni podatci ne daju pravu sliku?
To sa fush nisam nikada cuo da je neko rekao, svi kazu rad na crno.
Kada nekoga hoces da upozoris da uradi posao kako treba onda kazes nemoj mi tog fuseraja.
Opet kazem znam bas puno elektricara raznih generacija znam kako zive.
Ja sam u DE tacno 33 godine.
Dobre plate imaju majstori elektricari ali ni tu ne pricamo o nekim ekstravagatnim iznosima.
Moj radnik u osiguranju ima u startu vecu platu od svakog elektricara koji pocinje da radi kod neke firme.
Nije mi jasno odakle se ti neki mitovi izvlace da svaki elektricar dobro zaradjuje ili neko sa zanatom.
Znam isto puno molera, zidara itd. Zarada im je je uredu ali nista sada ekstravagatno.
Ko ima porilicno dobre plate to su keramicari.
A sve se to da provjeriti, odes indeed ili stepstone i vidis kakve se plate nude elektricarima.
Prije par godina su elektricari bili trazeni njih ih bilo na trzistu sada ih ima ko mrava.
Znam par nasih ljudi su ostali bez posla pa vec mjesicima na Birou jer nema posla u gradjevini.
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23258 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

stubrijez wrote: 11/01/2025 13:18
elcaliente wrote: 11/01/2025 12:42
stubrijez wrote: 11/01/2025 12:06
Ako si u DE tesko da zaradjujes vise od elektricara kao sluzbenik osiguranja (ne znam ti radno mjesto, i to je uglavnom sa SSS tehnicka skola isl.), bar ne znatno. Ovih 20eur ti je pomocnik sto stema i nosa kablove, jirget. Znas sta je fush valjda... rad na crno, svi zanatlije to rade ovde tj. omrazeni SSSovci. I tu je 20eur sam mislio kao pomocnik zato sam stavio minimalno a instalater tehnicar duplo toga i vise. Ovi zvanicni podaci ne daju bas pravu sliku.
A sta daje pravu sliku ako zvanicni podatci ne daju pravu sliku?
To sa fush nisam nikada cuo da je neko rekao, svi kazu rad na crno.
Kada nekoga hoces da upozoris da uradi posao kako treba onda kazes nemoj mi tog fuseraja.
Opet kazem znam bas puno elektricara raznih generacija znam kako zive.
Ja sam u DE tacno 33 godine.
Dobre plate imaju majstori elektricari ali ni tu ne pricamo o nekim ekstravagatnim iznosima.
Moj radnik u osiguranju ima u startu vecu platu od svakog elektricara koji pocinje da radi kod neke firme.
Nije mi jasno odakle se ti neki mitovi izvlace da svaki elektricar dobro zaradjuje ili neko sa zanatom.
Znam isto puno molera, zidara itd. Zarada im je je uredu ali nista sada ekstravagatno.
Ko ima porilicno dobre plate to su keramicari.
A sve se to da provjeriti, odes indeed ili stepstone i vidis kakve se plate nude elektricarima.
Prije par godina su elektricari bili trazeni njih ih bilo na trzistu sada ih ima ko mrava.
Znam par nasih ljudi su ostali bez posla pa vec mjesicima na Birou jer nema posla u gradjevini.
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.

Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.

Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23259 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

elcaliente wrote: 11/01/2025 13:53
stubrijez wrote: 11/01/2025 13:18
elcaliente wrote: 11/01/2025 12:42

A sta daje pravu sliku ako zvanicni podatci ne daju pravu sliku?
To sa fush nisam nikada cuo da je neko rekao, svi kazu rad na crno.
Kada nekoga hoces da upozoris da uradi posao kako treba onda kazes nemoj mi tog fuseraja.
Opet kazem znam bas puno elektricara raznih generacija znam kako zive.
Ja sam u DE tacno 33 godine.
Dobre plate imaju majstori elektricari ali ni tu ne pricamo o nekim ekstravagatnim iznosima.
Moj radnik u osiguranju ima u startu vecu platu od svakog elektricara koji pocinje da radi kod neke firme.
Nije mi jasno odakle se ti neki mitovi izvlace da svaki elektricar dobro zaradjuje ili neko sa zanatom.
Znam isto puno molera, zidara itd. Zarada im je je uredu ali nista sada ekstravagatno.
Ko ima porilicno dobre plate to su keramicari.
A sve se to da provjeriti, odes indeed ili stepstone i vidis kakve se plate nude elektricarima.
Prije par godina su elektricari bili trazeni njih ih bilo na trzistu sada ih ima ko mrava.
Znam par nasih ljudi su ostali bez posla pa vec mjesicima na Birou jer nema posla u gradjevini.
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.

Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.

Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
Možda on i misli na ove obične službenike u osiguranju, ne na ove više referente sa završenim fakultetima.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23260 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 11/01/2025 14:05
elcaliente wrote: 11/01/2025 13:53
stubrijez wrote: 11/01/2025 13:18
Pa tu na indeedu za tvoj posao ne stoji koliko ti kazes. Ja nisam u Njemackoj ni 3 godine prvi dan sam naucio sta znaci radit u fushu. Zvanicni podaci su zvanicni podaci...
Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.

Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.

Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
Možda on i misli na ove obične službenike u osiguranju, ne na ove više referente sa završenim fakultetima.
Ok, onda mozda nije skontao.
Krenula je prica SSS vs VSS.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23261 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

elcaliente wrote: 11/01/2025 14:09
sehohari wrote: 11/01/2025 14:05
elcaliente wrote: 11/01/2025 13:53

Ja to za fush nikada cuo, njemci tako ne govore niti nasi Bosnaci.
Mi pricamo fakultet vs zanat.
Ne kontam to sto kazes da ne pise za moj posao na indeed.
Ni jedan referent za 2 ili 4 godine fakulteta nece poceti raditi ispod 65 hiljada.
Moji radnici svi imaju bachelor osim dvoje troje bas koji su pred penziju i sam tarifni ugovor im nalaze platu od najmanju platu od 62 hiljade eura uz nju dolaze bonusi.
Koja elektrofirma nudi u startu takvu platu elektricarima.
Nemoj zajebavati, kazem znam ih bas puno, pogotovo nasih ljudi u dzematu Minhen. Na gradjevini je trenutno katastrofa, nema posla, masa ljudi kod kuce i dobijaju kes sa biroa.

Da se pogresno ne razumijemo, pricamo o radnicima koji su zaposleni sa srednjom skolom i sa onima sa fakultetom i njohovim platama u firmama.

Da su na Bausteli kosntatno dobre pare ne bi tamo vecina bili Albanci, Poljaci( sve manje, vracaju se za Poljsku, Rumuni, Bugari, ex-Yu i sada Arapi)
Turaka skoro da nema osim u kreamici gdje se dobre pare uzimaju.
Možda on i misli na ove obične službenike u osiguranju, ne na ove više referente sa završenim fakultetima.
Ok, onda mozda nije skontao.
Krenula je prica SSS vs VSS.
Ne bih vise ko je sta skontao, nismo na istoj talasnoj svakako mi sa 3 i vi sa 33 godine :thumbup:
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#23262 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by corolla02 »

Baton_Ilirski wrote: 11/01/2025 00:35
Ozimician wrote: 11/01/2025 00:34
Baton_Ilirski wrote: 11/01/2025 00:33

Oj grb Freistatt Bayerna kao avatar. Samo Bosnjo to moze. Jel vozis Golfa ili Audija?
Jaguara. 8)
Geparda?
a mozda mu je deduka u handjar vodu nesto demetio, pa eto ostalo :mrgreen:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23263 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 11/01/2025 13:00
_BataZiv_0809 wrote: 11/01/2025 11:31
izvrsni direktor wrote: 10/01/2025 20:56 https://www.klix.ba/vijesti/bih/doktor- ... /komentari

Procitati komentare i razmisliti zasto jucer nisi otisao :run:
Vise od pola tih komentatora je isto otislo vani
Znam, slazem se. To su oni sto odu u bosnu i govore kako su svabe glupe, ne znaju zivit, tjeraju im sinove da oblace haljine, itd.
Drugi ekstrem ode na Bjelašnicu pa između sebe pričaju njemački, pa u Benettonu čuješ kako muž ženi govori "Gib mir das šac" sa bosanskim akcentom :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#23264 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dale cooper »

sehohari wrote: 11/01/2025 18:40
izvrsni direktor wrote: 11/01/2025 13:00
_BataZiv_0809 wrote: 11/01/2025 11:31

Vise od pola tih komentatora je isto otislo vani
Znam, slazem se. To su oni sto odu u bosnu i govore kako su svabe glupe, ne znaju zivit, tjeraju im sinove da oblace haljine, itd.
Drugi ekstrem ode na Bjelašnicu pa između sebe pričaju njemački, pa u Benettonu čuješ kako muž ženi govori "Gib mir das šac" sa bosanskim akcentom :lol:


:mrgreen:
Baton_Ilirski
Posts: 232
Joined: 28/08/2013 01:49

#23265 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Baton_Ilirski »

corolla02 wrote: 11/01/2025 18:06
Baton_Ilirski wrote: 11/01/2025 00:35
Ozimician wrote: 11/01/2025 00:34

Jaguara. 8)
Geparda?
a mozda mu je deduka u handjar vodu nesto demetio, pa eto ostalo :mrgreen:
Uspomene na dedu mu rahmetli velis 😁
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23267 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Svabe su prodale najprofitabilniju bransu DBa danskoj firmi za cca 15tak biliona evri, to meni dovoljno govori u kakvim su problemima i sa materijalne i sa psiholoske strane.
Sutra ce prodati nesto drugo, prekosutra nesto trece i tako dalje.
Vec sad sigurno nisu ni u top 5 najpozeljnijih zemalja za zivot u zapadnoj Europi.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#23268 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Karikaturist wrote: 12/01/2025 07:51 Svabe su prodale najprofitabilniju bransu DBa danskoj firmi za cca 15tak biliona evri, to meni dovoljno govori u kakvim su problemima i sa materijalne i sa psiholoske strane.
Sutra ce prodati nesto drugo, prekosutra nesto trece i tako dalje.
Vec sad sigurno nisu ni u top 5 najpozeljnijih zemalja za zivot u zapadnoj Europi.
Pozeljnost je manje bitna stvar, bitnija je otvorenost ka imigraciji.

Tj. dzaba bilo kojem Bosancu i Hercegovcu sto je npr. Danska mnogo pozeljnija od Njemacke, kad su mu sanse da emigrira tamo tanke, nikakve.
izvrsni direktor
Posts: 14707
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23269 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Karikaturist wrote: 12/01/2025 07:51 Vec sad sigurno nisu ni u top 5 najpozeljnijih zemalja za zivot u zapadnoj Europi.
Kome bi tmurna njemacka uopce bila pozeljna za zivot pored jednog portugala, spanije, francuske obale, malte, sardinije, kalabrije, malte,...ali sta s tim?
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23270 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Direktore, malo obnoviti gradivo iz zemljopisa ili posjetiti ocnog..
toska
Posts: 5009
Joined: 26/09/2016 14:08

#23271 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by toska »

elcaliente wrote: 11/01/2025 11:55
stubrijez wrote: 11/01/2025 07:48
elcaliente wrote: 10/01/2025 20:35

Ne moze se to opet tako pausalizirati. Jedna stvar je otvoriti firmu a druga stavr raditi za platu.


Navesti cu ti prijmer sa tim zanacijama, uzeti cu elektricara
znam ih puno, svaki elektricar ima u startu najmanje milju i pol eura platu manju nego ja sa fakultetom u svojoj struci.
On stema po bausteli u hladnom, prlja ruke, prljav a ja sjedim u toplom, namirisan, cistih ruku, pijem kafu i gledam guzove.

A da ne pricam o zidarima, mehanicarima itd.
To si napisao generalno a ne napisa sta ti radis. Nije bas tako... svjestan si valjda da ima tehnicara koji su proveli cijeli radni vijek na toplom u uredu ko ti isto tako inzenjera koji ne izlaze iz pogona ili sa gradilista. I primanja takodje raznorazna al sigurno se ne moze ovako generalizovat kao sto si napisao u startu milja i po isl. Sto se tice elektricara to je ponajbolje placen zanat svugdje s tim da svi fush rade za minimalno 20EUR.
Sta je fush? Kada fusrere i rade los posao?
Evo plata Elektricara statisticki iz 2024 u Njemckoj.
Wie viel verdient man als Elektriker 2024?
Somit ist ein Stundenlohn von 20 € zu erwarten. Das Einstiegsgehalt liegt etwa bei 36.000 €. * Die Obergrenze im Beruf Elektroniker/in liegt bei 47.100 € pro Jahr und 3.925 € im Monat. Die Untergrenze hingegen bei rund 33.000 € im Jahr und 2.750 € im Monat.

Licno poznajem puno elektricara i moleranasih ljudi raznih gerneracija. Nije bas da u luksuzu zive.

Ja radim u osiguranju.
Osiguranje je svugdje u vrhu primanja, nije bas relevantno.

Nego, te eletricare sto poznaješ, koliko njih ima da bi im povjerio npr. zamjenu table sa osiguračima, hoćeš automatske?
Ili da ti samo provjere-urade uzemljenje ili nulovanje kućnih utičnica?
Znaci, ne dodavace alata i štemanja zidova.
User avatar
pepeljara
Posts: 7347
Joined: 22/08/2003 00:00

#23272 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by pepeljara »

Evo kolona kilometarska se formirala na granici koliko imamo povratnika iy Njemacke i ostalih EU zemalja.
ludnica :D

milja je milja :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23273 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 10/01/2025 16:26
jeza u ledja wrote: 10/01/2025 16:26 Pokusavam da se ne mijesam u ovu vasu malu raspravu, ali optuzio si covjeka da frca od kompleksa, dok ja prvi, a vidim i po reakcijama vecina tvoje postove tumaci kao autosovinisticke.

Sta je smisao vase price oko Indijaca, Pakistanaca ili ostalih srodnih naroda. Svi znamo da su pametni izrazito, i znamo da ih ima uspjesnih, i da ih ima medju najbogatijima. Neki od nas su radili s njima i imaju losa iskustva(da izbjegajem poslovnu interakciju sa njima gdje god je moguce), ne valja praviti generalizaciju ali mozes suditi samo na osnovu uzorka koji si upoznao. Tebe sam vise puta uhvatio na raznim temama kako pricas bullshit o Arapima, Palestincima, i kome vec ne. Oblikovan si na osnovu toga koga si upoznao, i vjerovatno o tome kako okolina oko tebe se odnosi prema istima.

Da smo ne znam pricali o Eskimima ti bi nasao nacin da objasnis forumskom pucanstvu zasto su Eskimi bolji od nas, i koliko se moramo ugledat na njih. Doduse oko Eskima bih se slozio s tobom.

Nego udrimo brigu na veselje, bolje da pricamo o ladyboy-evima iz Tajlanda.
Pokusavas, jel? Ali ti nikako ne ide, vec uporno nastavljas svaki put kad se prica zavrsi.

Vidis ja uopste to spominjanje "autosovinizma" (izraz koji sam jedino ikad vidio na forumu) obicno tumacim kao klasicno ispoljavanje tih kompleksa, tako da vjeruj mi osjecaj je uzajaman. :wink:

Ova tema i forum su puni "ovo samo kod nas ima" i "treba bjezat odavde" forumasa. Ja nisam jedan od tih, ali nemam ama bas nikakvu potrebu da upirem prstom u takve ljude jer mi se kao seru u neki ceif, u neku viziju BiH ili Bosanaca i naseg meraka koju mi taj neko kvari. Vecina ljudi voli da brani svoje zivotne odluke i to je donekle normalno, no neki tacno dolaze ovdje iskljucivo da ismijavanjem drugih uzdizu sebe.

Pitas sta je poenta price o Indijcima? Ne znam, mozes li mi ti reci? Jer ja sam se na tu temu javio tek nakon sto je ispisano haman nekoliko stranica o tome, sve i jedan s ciljem ismijavanja istih. Boli me kurac za Indijce, poenta je u nama i nasem shvatanju svijeta. Ne pricam ja da je neko bolji od nas, vec vi pricate da smo mi bolji od drugih. Kad vam neko sugerise da malo introspekcije i manje generalizacije nije naodmet onda je on valjda "autosovinista", jel? :oops:

Na svakoj temi u vezi svake zemlje i u vezi svakog problema isticem rad na sebi umjesto upiranja prstom u druge, isticem individualizam umjesto skrivanja iza mase i coporativnog razmisljanja, bilo o sebi, bilo o drugima. Nekom klincu koji cita ovu temu prvo to savjetujem.
(I seruckanje po domovini i svom narodu je neka vrsta sakrivanja iza mase i okrivljavanja drugih za svoj eventualni neuspjeh.)

O Arapima sam na ovom forumu procitao toliko bljuvotina tokom godina (mislim bas na ovoj i slicnim temama). Znaci otvorenih rasistickih komentara o njihovoj kulturi i ponasanju. Ja nikad nista takvo nisam napisao niti tako mislim o bilo kome, tako da ne dozvoljavam da mi prisivas svoje fikcije jer ti se ne svidja moja politika.
Sve za 10 majstore :D onda da ti u buduce svaki put quotam post kad napises kako smo siromasni, neobrazovani, glupi, mozda da nam treba sapun, a da si ti u USA superiorna rasa, i sve to svilenim rukavicama metarskog teksta, ili ces da procitas dva puta i podcrtas sebi autosovinizam pa razmislis dva puta? Osim ako je namjerno, sto u svakom slucaju nije :)

A sto se tice mog autosovnizma(posto je osjecaj uzajaman velis) na nacin da ipak ne dozvoljavam ljudima koji misle da im je uspjeh jer su pobjegli iz domovine da pisu smece o istoj, dok stalno vise na BH forumu umjesto u Wallmartu, onda mozda si u upravu. Mozda je kod mene vise griznja savjesti nego sto je autosovinizam, ali tesko je suditi sam o sebi.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23274 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

pepeljara wrote: 12/01/2025 10:22 Evo kolona kilometarska se formirala na granici koliko imamo povratnika iy Njemacke i ostalih EU zemalja.
ludnica :D

milja je milja :D
Jos malo pa ce se morat termin ganjat za povratak.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23275 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

A vi sto mislite vamo niposto!
Bolje su vam dole dnevnice, ljudi ovde leze na birou... :mrgreen:
Post Reply