Vlada FBiH (2011 - .........?)
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2326 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
...
Last edited by Corto Maltese on 13/12/2011 22:05, edited 2 times in total.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#2327 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Jos uvijek ne vidjeh ni 'e' od ekonomske politike, valjda bi prvo trebao ici nekakav program, sa listom nekakvih ciljeva, mjera, itd.ultima_palabra wrote: Pa ako je budžet znatno veći u odnosu na prethodnu godinu, pretpostavljam da će razlika većinom biti uložena u razvojne projekte. A država je kao i firma, dobro je da se određenim dijelom koristi posuđenim kapitalom sve dok taj dio nije prevelik i dok se taj kapital koristi u razvojne svrhe a ne u potrošnju. Googlati "efekat poluge"![]()
Znači tih 450 miliona su loši ako bi išli u povećanje plata budžetskim korisnicima, a dobri su ako idu u ubrzanu izgradnju autoputa npr. A logično je da se tim parama pokrene investicijski ciklus u Federaciji, ne zato što u vladi sjede anđeli, nego zato što znaju da je to jedini način da u foteljama ostanu duže od 4 godineJoš ako se taj kapital može pribaviti po vrlo jeftinoj cijeni od 3%, onda po prvi put imamo solidnu ekonomsku politiku neke vlade u zadnjih 15-20 godina.
S obzirom da za autoput pare daje EBRD, pare tamo definitivno ici nece.
Od 1990. do danas, niko jos nije izbacen iz fotelje zbog lose ekonomije, jos uvijek ko fol ukidamo RS, a oni se ko fol otcjepljuju.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2328 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Poenta je da je budzet namjerno uvecan. Po vasoj da su planirali budzet na istom nivou kao i ove godine to bi bio pravi potez
Bezvezna kritika bez ikakve sustine.
Bezvezna kritika bez ikakve sustine.
- ultima_palabra
- Posts: 59302
- Joined: 15/12/2008 16:53
#2329 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Pa na šta bi ta dodatna sredstva trebala ići?VjecitiStudent wrote:Jos uvijek ne vidjeh ni 'e' od ekonomske politike, valjda bi prvo trebao ici nekakav program, sa listom nekakvih ciljeva, mjera, itd.ultima_palabra wrote: Pa ako je budžet znatno veći u odnosu na prethodnu godinu, pretpostavljam da će razlika većinom biti uložena u razvojne projekte. A država je kao i firma, dobro je da se određenim dijelom koristi posuđenim kapitalom sve dok taj dio nije prevelik i dok se taj kapital koristi u razvojne svrhe a ne u potrošnju. Googlati "efekat poluge"![]()
Znači tih 450 miliona su loši ako bi išli u povećanje plata budžetskim korisnicima, a dobri su ako idu u ubrzanu izgradnju autoputa npr. A logično je da se tim parama pokrene investicijski ciklus u Federaciji, ne zato što u vladi sjede anđeli, nego zato što znaju da je to jedini način da u foteljama ostanu duže od 4 godineJoš ako se taj kapital može pribaviti po vrlo jeftinoj cijeni od 3%, onda po prvi put imamo solidnu ekonomsku politiku neke vlade u zadnjih 15-20 godina.
S obzirom da za autoput pare daje EBRD, pare tamo definitivno ici nece.
Od 1990. do danas, niko jos nije izbacen iz fotelje zbog lose ekonomije, jos uvijek ko fol ukidamo RS, a oni se ko fol otcjepljuju.
Na čemu je SDA izgubila izbore 2000, SDP 2002. ili SBiH 2010? Mislim da je itekako vezano za ekonomiju.
-
sanaman
- Posts: 1040
- Joined: 31/05/2004 20:19
#2330 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
ovo je odlucujuce, oko toga se svi slazemo da nije problem...znaci neka se zaduze ako ce ovako investirati sredstva. Medjutim mi raspravljamo i zajebavamo se, ipaka je ovo forumultima_palabra wrote:Pa ako je budžet znatno veći u odnosu na prethodnu godinu, pretpostavljam da će razlika većinom biti uložena u razvojne projekte. A država je kao i firma, dobro je da se određenim dijelom koristi posuđenim kapitalom sve dok taj dio nije prevelik i dok se taj kapital koristi u razvojne svrhe a ne u potrošnju. Googlati "efekat poluge"sanaman wrote:Ne znam kako ko sta tumaci i kojim tehinckim izrazima barata....pozicija to povecava a opozicija naziva deficit, ali onako laicki promatrano...ako u dzepu imas sigurnih ca. 1,532 a planiras da potrosis ca. 1,95 onda nesto ne stima. Fali novca il sredstava
![]()
Tu razliku, koju usput mozes povecavati do iznemoglosti na nacin da planiras praviti spejs satl ili obecavati nesto sto se ekonomski podnijeti ne moze nije nikakav problem. Znaci mozes planirati i potrosnju do 3 milijarde i naravno povecao si budzet.
Al nagradno pitanje i dalje ostaje kako namiriti razliku? Zaduziti se kod banaka ili negdje drugo? Izabrao se ovaj drugi put izgleda, preko obveznica i trezorskih zapisa. Ali nece promijenti sustinu da ce to sve jednog dana prispjeti na naplatu.
Ko ce platiti![]()
Znači tih 450 miliona su loši ako bi išli u povećanje plata budžetskim korisnicima, a dobri su ako idu u ubrzanu izgradnju autoputa npr. A logično je da se tim parama pokrene investicijski ciklus u Federaciji, ne zato što u vladi sjede anđeli, nego zato što znaju da je to jedini način da u foteljama ostanu duže od 4 godineJoš ako se taj kapital može pribaviti po vrlo jeftinoj cijeni od 3%, onda po prvi put imamo solidnu ekonomsku politiku neke vlade u zadnjih 15-20 godina.
- CaCO3
- Posts: 727
- Joined: 18/03/2011 12:58
#2331 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Vec 15 godina se zaduzujemo i kao pare ce ici u ifrastrukturne projekte (ni jednog ja ne vidjeh), a firme koje se mogu privatizirati propadaju i gube na vrijednosti svake godine, valjda da ih neko uzme za 1 KM kad krahiraju kao recimo Energopetrol sto je bio doveden do prosijackog stapa prije privatizacije.
Budzet se smanji kad je ne-izborna godina, a onda se prenapuse kad je izborna pa izgleda kao 40% veci nego proslogodisnji - stara fora
Budzet se smanji kad je ne-izborna godina, a onda se prenapuse kad je izborna pa izgleda kao 40% veci nego proslogodisnji - stara fora
-
SSemir
- Posts: 4584
- Joined: 26/02/2009 08:42
#2332 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
ma nemamo sta cekati nacrt, vec su rekli da je i ovaj budzet stabilizacijski, znaci samo da se prezivi, nikakvih ulaganja, poboljsanja...i jos su dodali nesto u smislu: da bi ovaj "stabilizacijski" budzet postigao svoj cilj, moramo se zaduziti jos 450 miliona..ne znam sta su htjeli time reci 
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2333 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Mislim da u BiH nikad nikakvi izbori nisu imali nikakve veze s ekonomijom, niti će ikada imati.ultima_palabra wrote:
Na čemu je SDA izgubila izbore 2000, SDP 2002. ili SBiH 2010? Mislim da je itekako vezano za ekonomiju.
-
miop
- Posts: 1200
- Joined: 13/10/2005 12:50
#2334 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
REVIZIJA: Učinci od jula do septembra 2011.
Na kontrolu boraca potrošeno 1.180.000 KM
Zukan Helez: Glavni i odgovorni za kontrolu boračke populacije;
12/12/11 04:02
Bez prava na mirovinu ostalo 210 vojnih penzionera • Ocjenu invaliditeta na Institutu za vještačenje izbjeglo 380 ratnih vojnih invalida • Na place revizorskih timova otislo je 517.202 KM
U informaciji o dosadašnjim učincima revizije boračke populacije (koja traje već 15 mjeseci, op. a.) piše kako je, isključivo njoj zahvaljujući, iz prava izvedeno 730 korisnika. Ako se tome dodaju i oni koji su po raznim osnovama (smrt...) ostali bez prava, onda brojka izvedenih iz prava naraste na 2.053.
Revizijom je bez prava na ličnu i porodičnu invalidninu ostalo 230 korisnika, bez lične invalidnine ostalo je 118 osoba, te ih je 103, odnosno 277 ostalo bez novčane naknade jer se nisu odazvali na poziv Instituta za medicinsko vještačenje. Revizijom je bez prava na povoljnu starosnu mirovinu ostalo 210 penzionera, a zahvaljujući inspekciji Ministarstva, bez naknade su ostale 52 osobe.
Opstrukcija ministara
Informacija donosi i spiskove osoba koje su ostale bez prava, no Oslobođenje je te spiskove u većini i objavilo. Vidljiv je, zaključuje se u informaciji, trend pada broja korisnika prava. U julu 2010. godine naknade za porodične i lične invalidnine isplaćivane su za 102.602 korisnika, a za septembar 2011. za 99.799 korisnika.
Dva revizorska tima (broj četiri i šest), navodi se u informaciji, resorni ministar Posavskog kantona je spriječio da rade svoj posao. Slično se dešavalo u Ljubuškom, kada je vraćen tim br. 4 i u Mostaru, kada nije dozvoljen rad istom timu.
- Neki kantonalni ministri traže da na "njihovom" terenu radi tim koji je formiran po njihovom prijedlogu i od domaćih kadrova. Upravo ta činjenica je u prethodnom periodu dovela do rasformiranja sedam timova koji su radili na lokalnom prostoru i to po paroli da pregledaju što veći broj predmeta, koji su sigurno ispravni, a sve predmete koji upućuju na neispravnost su ostavljali po strani. Cilj je bio naplatiti premije i paušale, a nikoga ne izvesti iz prava. Nasuprot tom principu, svugdje gdje su radili eksteritorijalni revizorski timovi, imali su vidljive rezultate. S terena se daje podrška za provođenje revizije sve dok revizorski timovi na tom terenu ne počnu s izdavanjem naloga za obrazac FMB 2 kojim se izvodi iz prava. Tada podrška prestaje i traži se obustava procesa revizije, piše u informaciji.
Zukan Helez, federalni ministar za boračka pitanja, u informaciji koju je ponudio Vladi FBiH na usvajanje, podsjeća kako je isključivo on odgovoran za reviziju, kako je pozvao sve kantonalne ministre da predlože popune revizorskih timova, uz napomenu da "resorni federalni ministar odlučuje gdje će uputiti određeni revizorski tim u kontrolu, odnosno revizorski timovi neće raditi samo na području kantona sa kojeg je došao prijedlog za formiranje".
Timovi od pola miliona KM
Informacija donosi i brojke koje govore koliko nas je kontrola boracke populacije stajala. Dakle, u 2011. godini poreski obveznici su kontrolu ratnih vojnih invalida, povoljnih vojnih penzionera platili 1.180.000 KM. Od toga, na place revizorskih timova otislo je 517.202 KM, Tim za koordinaciju kostao nas je oko 38.000, vozaci jos i vise - 38.778 KM. Ona, revizija, zahtijevala je i osobe koje ce Ministarstvo angazovati te su nas oni stajali 151.736 KM, volonteri - oko 35.000. Ni kancelarijski materijal nije bio besplatan - 42.913 KM. Seminar-dva kostao je gradjane FBiH 22.600 KM, a rekonstrukcija objekta u kojem se arhiviraju zapisnici - 35.254 KM. Ni Institut za medicinsko vjestacenje nije radio mufte - 117.400 KM.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#2335 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#2336 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
'Ta će Oslobođenjemiop wrote:REVIZIJA: Učinci od jula do septembra 2011.
Na kontrolu boraca potrošeno 1.180.000 KM
Informacija donosi i brojke koje govore koliko nas je kontrola boracke populacije stajala. Dakle, u 2011. godini poreski obveznici su kontrolu ratnih vojnih invalida, povoljnih vojnih penzionera platili 1.180.000 KM. Od toga, na place revizorskih timova otislo je 517.202 KM, Tim za koordinaciju kostao nas je oko 38.000, vozaci jos i vise - 38.778 KM. Ona, revizija, zahtijevala je i osobe koje ce Ministarstvo angazovati te su nas oni stajali 151.736 KM, volonteri - oko 35.000. Ni kancelarijski materijal nije bio besplatan - 42.913 KM. Seminar-dva kostao je gradjane FBiH 22.600 KM, a rekonstrukcija objekta u kojem se arhiviraju zapisnici - 35.254 KM. Ni Institut za medicinsko vjestacenje nije radio mufte - 117.400 KM.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#2337 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
U nedostatku SB clanaka izmedju dva petka valja i Oslobodjenje 
- svjezi_ustipak
- Posts: 1840
- Joined: 13/12/2010 16:28
#2338 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
kome bi se i pricalo o ekonomiji na predizbornim skupovima? malo je takvih ovdje.Banksy wrote:Mislim da u BiH nikad nikakvi izbori nisu imali nikakve veze s ekonomijom, niti će ikada imati.ultima_palabra wrote:
Na čemu je SDA izgubila izbore 2000, SDP 2002. ili SBiH 2010? Mislim da je itekako vezano za ekonomiju.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#2339 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Izvjestaj sa 29. Sjednice
UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O PARNIČNOM POSTUPKU
Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, kojoj je prisustvovao potpredsjednik FBiH Svetozar Pudarić, utvrdila i u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku uputila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o parničnom postupku.
Cilj izmjene je da sve stranke u postupku imaju ravnopravan položaj što do sada, kada su u pitanju pravobranioci u Federaciji BiH, nije bio slučaj.
Naime, prema sadašnjim odredbama zakona, pravobranioci, kao zakonski zastupnici FBiH, kantona i općina imaju pravo samo na naknadu troškova, a ne i na nagradu za radnje poduzete u zastupanju prema Tarifi o nagradama i naknadama troškova za rad advokata.
Novopredloženo rješenje je značajno, tim prije, što sredstva za nagradu ne pripadaju pravobraniocima, već budžetu zavisno od nivoa vlasti za koje je pravobranilaštvo formirano.
UTVRĐEN NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PREUZIMANJU PRAVA I OBAVEZA OSNIVAČA NAD USTANOVAMA SOCIJALNE ZAŠTITE U FBiH
Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o preuzimanju prava i obaveza osnivača nad ustanovama socijalne zaštite u FBiH, utvrđen na današnjoj sjednici Federalne vlade ima za cilj da propiše zakonsko ovlaštenje, odnosno zakonski osnov za donošenje podzakonskih akata kojima se omogućuje provođenje zakona.
U tom cilju propisano je da će federalni ministar rada i socijalne politike, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu zakona, donijeti propis o standardima za rad i pružanje usluga u ustanovama socijalne zaštite u Federaciji BiH i propis o vršenju nadzora nad stručnim radom i pružanju stručne pomoći ovim ustanovama.
Prema Zakonu o preuzimanju prava i obaveza osnivača nad ustanovama socijalne zastite u FBiH Federalni parlament je osnivač pet ovakvih ustanova u Federaciji BiH a to su zavodi za zbrinjavanje mentalno invalidnih lica u Fojnici i Bakovićima, Zavod za zaštitu djece i omladine u Pazariću, Zavod za vaspitanje muške djece i omladine u Sarajevu i Zavod za vaspitanje ženske djece i omladine Ljubuški.
Kako ovim zakonom nisu regulisana pitanja vezana za standarde za rad (prostor, oprema i potrebni stručni i drugi radnici) i pružanje usluga, kao ni pitanja vezana za ostvarivanje nadzora bilo je neophodno utvrditi njegove izmjene i dopune koje su u formi Nacrta upućene u parlamentarnu proceduru.
UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O EVIDENCIJAMA U ZDRAVSTVU
Vlada FBiH je utvrdila Prijedlog zakona o evidencijama u oblasti zdravstva, kojim se osiguravaju uvjeti za kvantitativnu i kvalitativnu informaciju o zdravlju i zdravstvenom stanju stanovništva, zatim o zdravstvenom sistemu, obimu i kvalitetu rada zdravstvene službe, kao i o ostalim relevantnim podacima za vođenje zdravstvene politike.
Donošenjem ovog akta će se urediti prikupljanje podataka od značaja za praćenje stanja u ovoj oblasti. Usklađivanjem sa evropskim standardima u ovoj oblasti će se osigurati razvoj sveobuhvatnog sistema statistike u zdravstvenoj zaštiti.
Kod vođenja statistike, prema predloženim rješenjima, osigurava se primjena jedinstvene metodologije statističkih standarda i postupaka za oblikovanje i slanje izvještaja.
Utvrđeno je da nadzor nad sprovođenjem Zakona i pratećih propisa obavljaju nadležne uprave za inspekcije i propisane su mjere koje zdravstveni inspektori mogu poduzimati.
UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O STOMATOLOŠKOJ DJELATNOTI
Uzimajući u obzir primjedbe i sugestije iz parlamentarne rasprave o Nacrtu, Vlada FBiH je danas utvrdila Prijedlog zakona o stomatološkoj djelatnosti.
Njime se regulišu načela, mjere, način organiziranja i provođenja stomatološke djelatnosti u skladu s društvenim interesom za osiguranje oralnog zdravlja stanovništva, kao i prava i obaveze osoba u pružanju i korišćenju usluga ove djelatnosti. U skladu s tim, posebna pažnja je posvećena informiranosti pacijenta o njegovim pravima, posebno u slučajevima kad nije zadovoljan pruženom uslugom, te općenito odnosu doktora stomatologije, kako prema pacijentu, tako i prema državnim tijelima i organima.
SAGLASNOST ZA OTVARANJE RAČUNA
Današnjom Odlukom, Vlada FBiH dala je saglasnost privrednom društvu ,,Pretis" d.d. Vogošća da, u cilju pokretanja proizvodnje, otvori namjenski račun kod komercijalne banke radi obavljanja platnih transakcija.
Iste saglasnosti date su PS „Vitezitu“ d.o.o. Vitez i „Agrokomercu“ d.d. Velika Kladuša.
BEZ STEČAJNOG POSTUPKA
Vlada Federacije BiH donijela je Odluku kojom daje suglasnost na akt Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije kojim se, na zahtjev Općinskog suda u Travniku od 22.11.2011. godine, uskraćuje predhodna suglasnost za otvaranje stečajnog postupka nad PS ,,Vitezit" d.o.o. Vitez.
Stečajni postupak je predložilo PPTD ,,Grom - L" d.o.o. Vitez.
O OBRAZOVANJU I NAUCI
Vlada FBiH razmatrala je danas nekoliko informacija Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
Prihvatajući Informaciju „Federacija Bosne i Hercegovine u kontekstu medunarodne naučno-tehnološke saradnje Bosne i Hercegovine“, Vlada FBiH je usvojila niz preporuka koje imaju za cilj promovirati i poticati saradnju, partnerstvo i aktivno učešće naučnih i visokoškolskih ustanova sa područja Federacije BiH u evropskim naučnoistraživačkim i istraživačko-razvojnim programima, kao i međunarodnoj razmjeni znanja.
Nadalje, preporuke imaju za cilj i inicirati uspostavu ili intenziviranje bilateralne naučno-tehnološke saradnje sa zemljama članicama EU i drugim zemljama za koje postoji interes od strane domaćih institucija i istraživača, uspostaviti kontakte s bosanskohercegovačkom naučnom dijasporom i ustrojiti odgovarajuće baze podataka, te povećati ulaganja u oblast međunarodne naučno-tehnološke saradnje.
Razmatrajući Analizu dostignutih standarda na privatnim univerzitetima/sveučilištima na području Federacije BiH, Vlada je ocijenila da Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalieta BiH nije donijela odluku o normama kojim se određuju minimalni standardi u oblasti visokog obrazovanja, kao ni formirala stručnu komisiju sa zadatkom da napravi izvještaj o ispunjenosti kriterija za akreditaciju visokoškolskih ustanova. Uz to, niti jedno nadležno ministarstvo nije vršilo inspekcijski nadzor o ispunjenosti standarda i normativa na privatnim visokoškolskim ustanovama u FBiH.
Zbog ovoga nije bilo moguće uspostaviti sistem unutrašnjeg osiguranja kvalitete u ovoj oblasti kao ni okvir za vanjsko osiguranje kvalitete visokoškolskih ustanova i njihovih studijskih programa, navodi se u Analizi.
Razmatrane su, također, informacije o upisu učenika u osnovne i srednje škole u Federaciji BiH u ovoj školskoj godini, o implementaciji bolonjskog procesa u FBiH i o stanju objekata studentskog standarda.
Uz ocjenu da su objekti studentskog standarda u lošem stanju, konstatuje se i nedostatak smještajnih kapaciteta, što potvrđuje i podatak da je ukupan kapacitet studentskih domova od 3.146 mjesta tri puta manji od stvarnih potreba. U ovom je pogledu najlošija situacija u Bihaću, gdje ne postoje kapaciteti za smještaj studenata, dok je Studentski centar Univerziteta „Đemal Bijedić“ u Mostaru u izuzetno lošem stanju i ispod je standarda za ove namjene.
Zbog toga je potrebno iznaći finansijska sredstva za rekonstrukciju, izgradnju ili opremanje ovakvih objekata, pri čemu se mogu koristiti i kreditna sredstva. Neophodno je da se harmoniziraju zakonska rješenja koja se odnose na standard studenata, kako bi njihov pravni status na svim područjima bio jednak.
SAGLASNOST NA UPIS PRAVA RASPOLAGANJA NA NEKRETNINAMA
Na današnjoj sjednici Vlade FBiH donesena je Odluka kojom se „Terminalima Federacije" d.o.o. Sarajevo daje saglasnost za upis prava raspolaganja na nekretninama Terninala u Živinicama. Radi se o upisu prava raspolaganja na zemljištu s ,,Energopetrola" d.d. Sarajevo u korist FBiH.
Danas je premijer FBiH Nermin Nikšić ovlašten da, u ime Vlade FBiH, potpiše zahtjev za upis prava raspolaganja na nekretninama, a „Terminali Federacije“ da ovaj zahtjev predaju Općinskom sudu u Živinicama.
O STANJU PROJEKTA NA DIONICI DRIVUŠA - KAKANJ
Vlada Federacije BiH prihvatila je danas Informaciju o zatečenom stanju projekta autoceste na Koridoru Vc, dionica Drivuša - Kakanj, sa analizom rokova i financijskih efekata. Ova dionica sastoji se od tri poddionice: Bilješevo-Kakanj (10 km), Gorica- Bilješevo (3 km) i Drivuša- Gorica (3 km).
Ugovor za izgradnju poddionice Bilješevo - Kakanj potpisan je 27.4.2010. godine između Federalne direkcije za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta i Joint Venture Viadukt d.d. - Hering d.o.o. Ukupna vrijednost ugovora je 43.197.084 euraa. Predmet ugovora je izgradnja punog profila autoceste no postojećoj magistralnoj cesti, što uključuje rekonstrukciju magistralne caste, izgradnju dvije nove trake autoceste i izgradnju nedostajućeg dijela buduće regionalne ceste R445 . Trenutni stepen izvršenja ugovora je oko 60 posto, dok je ugovorni rok za izvođenje radova gotovo istekao. U toku realizacije Ugovora došlo je do neslaganja u načinu vrjednovanja radova između izvođača i investitora. Do rješavanja spora, JP Autoceste FBiH plaća izvedene radove prema privremeno datim cijenama u skladu sa obračunom nadzora, a prema zahtjevu izvođača, što omogućuje nesmetan nastavak radova do okončanja spora. Predviđeni budžet za ovu dionicu iznosi 48 miliona eura. Trenutna projekcija ukupne vrijednosti radova na osnovu potraživanja izvođača je 52,2 miliona eura, ne računajući kliznu skalu. Zbog vremenskih nepogoda i dodatnih radova, rok za završetak ugovora je produžen do 31.5.2012. godine.
Ugovor za izgradnju poddionice Gorica – Bilješevo potpisan je 4.5.2011. godine izmedu JP Autoceste FBiH i Primorje d.d. Ajdovščina nakon što je ugovor raskinut sa kompanijom SCT d.d. iz Slovenije. Ukupna vrijednost ugovora je 62.081.529,52 eura, a odnosi se na izgradnju tunela Vijenac s pristupnim putevima i sanacijom klizišta Gorica. Trenutni stepen izvršenja ugovora je četiri posto, što je u skladu s ugovorenom dinamikom radova. Ugovor je opterećen brojnim neusaglašenostima izmedu projektne dokumentacije i ugovornog troškovnika, što ima za posljedicu manjak ugovorenih radova u vrijednosti od 9,4 miliona eura. Do usaglašavanja troškovnika, a u cilju nesmetanog izvođenja radova, JP Autoceste FBiH plaća izvedene radove prema privremeno datim cijenama u skladu sa obračunom nadzora, a prema zahtjevu izvođača. Projekcija ukupne vrijednosti radova na osnovu potraživanja izvođača je trenutno 68 miliona eura, dok je predviđeni budžet 66,7 miliona eura.
Ugovor za izgradnju poddionice Drivuša - Gorica potpisan je 29.9.2010. godine između Federalne direkcije za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta i Joint Venture Euraoasfalt - ŽGP - Hidrogradnja (BH konzorcij). Ukupna vrijednost ugovora je 23.996.710,84 eura. Predmet ugovora je izgradnja punog profila autoceste od sjevemog portala tunela Vijenac do petlje Drivuša.
Vlada Federacije BiH zatražila je danas od JP Autoceste F BiH d.o.o. Mostar da nastave aktivnosti u okviru svojih nadležnosti, uključujući i obezbjeđenje nedostajućih financijskih sredstava u saradnji sa Federalnim ministarstvom prometa i komunikacija i Federalnim ministarstvom finansija.
O REVIDIRANOM FINANSIJSKOM IZVJEŠTAJU ,,KRIVAJA 1884"
Vlada FBiH usvojila je danas Izvještaj Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o revidiranom finansijskom izvještaju „Krivaja 1884“ d.o.o. Zavidovići za 2008., 2009. i 2010. godinu. Mišljenje revizora je da finansijski izvještaji ne daju istinit i fer pregled o finansijskom položaju „Krivaja 1884" d.o.o. Zavidovići na dan 15.10.2010. godine i da nisu u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardima.
Stoga, kako se navodi, nije moguće donijeti objektivnu ocjenu o finansijskom položaju privrednog društva, pozicijama dugoročne i kratkoročne imovine, dugoročnih i kratkoročnih obaveza i kapitala, koji na direktan način govore o finansijskom stanju.
Kako je danas ocijenjeno, Vlada FBiH je, sa svoje strane, poduzela sve aktivnosti u cilju otklanjanja nedostataka koji su onemogućavali pravosnažnost Rješenja o upisu u sudski registar novoosnovanog privrednog društva, kao i provedbu svih ostalih ugovornih odredbi.
SUGLASNOST ZA ZAMJENU DUGA
Današnjom Odlukom je Vlada FBiH dala suglasnost za zaključivanje Zamjenskog sporazuma o zaduživanju između Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW), Frankfurt am Main i Bosne i Hercegovine, kao i Federacije BiH i Republike Srpske za “Zamjenu duga III".
U cilju smanjenja vanjskog duga BiH do iznosa od 12.821.343,85 eura, Vlada FBiH prihvata obvezu da iz Federalnog proračuna, na grant osnovi do 30. rujna 2014. godine, financira Projekt rekonstrukcije rudarskog kompleksa Vihovići - Mostar, u ukupnom iznosu od 1.830.169,91 eura ili 71,372 posto ukupnih obveza BiH.
Projekt rekonstrukcije rudarskog kompleksa Vihovići zadovoljava kriterije koji su postavljeni kao uvjet za zamjenu duga, odnosno spada u grupu projekata koji zadovoljava uvjete zaštite i očuvanja okoline. Temeljni cilj ovog projekta je unaprjeđenje životnih uvjeta u Mostaru putem smanjenja onečišćenja okoliša uzrokovanog starim rudnikom ugljena.
Za potpisivanje Zamjenskog sporazuma je, u ime Federacije BiH, ovlašten federalni ministar financija.
Federalno ministarstvo financija će s Gradom Mostarom sklopiti odgovarajući sporazum i na godišnjoj osnovi, prema dinamici realizacije Projekta, osigurati proračunska sredstva.
INFORMACIJA O IMPLEMENTACIJI FAZE
XIII DEMINIRANJA ZA DEVET MJESECI 2011. GODINE
Vlada FBiH je usvojila Informaciju Federalne uprave civilne zaštite o implementaciji faze XIII Programa deminiranja za devet ovogodišnjih mjeseci.
U ovom je periodu ukupno pregledano 338,79 hiljada kvadratnih metara sumnjive površine, te pronađeno i uništeno 49 protivpješadijskih i protivtenkovskih mina i 70 komada različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava. Uspješno su deminirana tri građevinska objekta.
Deminerski su timovi bili u ovoj godini angažovani na ukupno 24 zadatka, a njih 13 je završeno i predato BH MAC-u i krajnjim korisnicima.
Uz deminerske timove u ovom su periodu bili angažirani i pripadnici ukupno devet timova CZ za uklanjanje i uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava. Oni su se odazvali na ukupno 2.289 prijava pronalaska ovih sredstava i tom su prilikom prikupili i uništili 5.626 komada različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava. Uz to su uništitli i 515 komada protivpješadijskih i protivtenkovskih mina, a izvršili su i 133 izviđanja terena.
USVOJEN PLAN UPRAVLJANJA ZA NACIONALNI PARK „UNA“
Vlada FBiH usvojila je danas Plan upravljanja za Nacionalni park ,,Una“, koji obuhvata razvojne smjernice, način zaštite, korištenja i upravljanja ovim područjem, te konkretne smjernice za zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti zaštićenog područja, uz uvažavanje potreba lokalnog stanovništva.
Plan ima za cilj da postavi načine i ponudi mehanizme za stvaranje dugoročnog sistema zaštite biodiverziteta i pejzaža, te dodatno, da ponudi sistem upravljanja Nacionalnim parkom koji je u skladu sa principima održivog korištenja prirodnih, kulturnih i drugih resursa. Za upravitelje Nacionalnog parka ovaj dokument osigurava jasne smjernice o načinu konzervacije, korištenja i upravljanja resursima, zaštiti i očuvanju vrijednog kulturnog i historijskog naslijeđa i poštivanju potreba lokalnih zajednica.
Pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnosti u Nacionalnom parku dužne su, zaključila je Vlada, pridržavati se Plana upravljanja, o čijem je provođenju Javno preduzeće dužno svake dvije godine izvještavati Vladu.
Konzultantski tim je u pripremi Plana upravljanja za Nacionalni park „Una“ imao potporu predstavnika Općine Bihać, ministarstava i javnih institucija Unsko-sanskog kantona, federalnih ministarstava okoliša i turizma i prostornog uređenja, nevladinih i profesionalnih udruga, te svih zaljubljenika u prirodne ljepote Une. Posebno su u izradi ovog dokumenta pomogli stanovnici Kulen Vakufa i Martin Broda, iskazujući predanost zaštiti Une, uz ukazivanje na probleme svojih lokalnih zajednica.
USVOJENO IZVJEŠĆE O „KONJUHU“
Na današnjoj sjednici Federalne vlade usvojeno je Izvješće Tima formiranog odlukom Vlade Tuzlanskog kantona u vezi sa stanjem u„Konjuhu“ d.d. Živinice. Ovom je gospodarskom društvu predloženo maksimalno angažiranje kompletne upravljačke strukture, koja treba da sačini realan i cjelovit program, temeljem kojega će moći ponovo, sukladno zakonskim procedurama i propisima, aplicirati kod Razvojne banke FBiH.
POMOĆ RUKOMETAŠIMA
Iz sredstava ,,Tekuće rezerve Vlade FBiH“, na današnjoj sjednici Federalne vlade, je Rukometnom savezu BiH odobreno 60.000 KM. Iznos je dat na ime sufinansiranja troškova muške seniorske i juniorske reprezentacije BiH u kvalifilkacijama za Svjetsko i Evropsko prvenstvo.
ZAKLJUČCI O FONDU ZA PROFESIONALNU
REHABILITACIJU I ZAPOŠLJAVANJE OSOBA SA INVALIDITETOM
Razmatrajući danas stanje u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, Vlada Federacije BiH je zaključkom obavezala Federalno ministarstvo finansija da, u skladu sa zakonom, izvrši nadzor nad korištenjem sredstava Fonda.
Također, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je zaduženo da pripremi i Vladi dostavi izvještaj o poslovanju Fonda, broju u njemu zaposlenih i visini njihovih mjesečnih primanja. Upravni odbor Fonda dužan je, zaključila je Vlada, da odmah raspiše javni konkurs za direktora ove institucije, u skladu sa Zakom o formiranju Fonda.
KADROVSKA RJEŠENJA
Federalna vlada danas je dala prethodne saglasnosti Nadzornom odboru „Igmana“ d.d. Konjic za imenovanje Džahida Muratbegovića za direktora ovog privrednog društva, Šaćira Herića za izvršnog direktora Proizvodno-tehničkog sektora, Miroslava Šaina za izvršnog direktora Sektora osiguranja kvaliteta, te Bernadina Alagića za izvršnog direktora Sektora marketinga, finansija, pravnih, kadrovskih i općih poslova. Svi se imenuju na period od četiri godine.
Danas su van snage stavljene odluke o pokretanju procedure raspisivanja Javnog oglasa za izbor i imenovanje jednog člana Nadzornog odbora ArcelorMittal Zenica d.o.o. ispred Federacije Bosne i Hercegovine i o utvrđivanju kriterija za ovaj izbor i imenovanje, kao i Rješenje o imenovanju Komisije za provođenje postupka izbora. Istovremeno, donesene su nove odluke o pokretanju procedure raspisivanja Javnog oglasa i o utvrđivanju kriterija za izbor i imenovanje jednog člana Nadzornog odbora ArcelorMittal d.o.o. ispred Federacije Bosne i Hercegovine. Doneseno je i Rješenje o imenovanju Komisije koja će obaviti ovu proceduru (Stipo Buljan, Edina Zukić, Mirsada Jahić, Jasmina Pašić i Marinko Bošnjak).
* * *
Sjednica Vlade FBiH završena je u 15.45 sati.
-
SSemir
- Posts: 4584
- Joined: 26/02/2009 08:42
#2340 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
stani, pa mogao je i uvecati taj budzet za 2 milijarde, i reci da se moramo zaduziti 2 milijarde/prodati telecom/elektroprivredu da bi dobili tih 2 milijarde. i ti bi opet rekao, svaka cast, povecali ste budzet u odnosu na prethodnu godinu!!madner wrote:Poenta je da je budzet namjerno uvecan. Po vasoj da su planirali budzet na istom nivou kao i ove godine to bi bio pravi potez![]()
Bezvezna kritika bez ikakve sustine.
svi bi voljeli povecanje budzeta, ali da je ono izazvano nekim drugim stvarima, a ne zaduzenjem. ako se ne moze povecati, ne moze, daj da vidimo sta mozemo sa ovim uradit i gotovo.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2341 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Poenta je sto je to prividno zaduzenje, kada dodje vrijeme za odplatu izdaju se nove obaveznice po istim uslovima. Vlada placa 3%, koje inflacija pojede i nema direktno negativne strane. Sa MMFom imas odplatu koju ne mozes prebiti.SSemir wrote:stani, pa mogao je i uvecati taj budzet za 2 milijarde, i reci da se moramo zaduziti 2 milijarde/prodati telecom/elektroprivredu da bi dobili tih 2 milijarde. i ti bi opet rekao, svaka cast, povecali ste budzet u odnosu na prethodnu godinu!!madner wrote:Poenta je da je budzet namjerno uvecan. Po vasoj da su planirali budzet na istom nivou kao i ove godine to bi bio pravi potez![]()
Bezvezna kritika bez ikakve sustine.
svi bi voljeli povecanje budzeta, ali da je ono izazvano nekim drugim stvarima, a ne zaduzenjem. ako se ne moze povecati, ne moze, daj da vidimo sta mozemo sa ovim uradit i gotovo.
-
sanaman
- Posts: 1040
- Joined: 31/05/2004 20:19
#2342 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Upravo je u ovom problem. Jer ni Grci ni Talijani nisu sanjali da ce morati nekom obecavati preko 6%...Njemacka iako je zaduzena sa 2000 milijardi bez problema dobije lovu za 1% na trzistu...znaci radi se o realnoj ekonomiji koja je jaka, koja stvara nove vrijednosti i novci dolaze kroz poreze u budzet.madner wrote:Poenta je sto je to prividno zaduzenje, kada dodje vrijeme za odplatu izdaju se nove obaveznice po istim uslovima. Vlada placa 3%, koje inflacija pojede i nema direktno negativne strane. Sa MMFom imas odplatu koju ne mozes prebiti.SSemir wrote:stani, pa mogao je i uvecati taj budzet za 2 milijarde, i reci da se moramo zaduziti 2 milijarde/prodati telecom/elektroprivredu da bi dobili tih 2 milijarde. i ti bi opet rekao, svaka cast, povecali ste budzet u odnosu na prethodnu godinu!!madner wrote:Poenta je da je budzet namjerno uvecan. Po vasoj da su planirali budzet na istom nivou kao i ove godine to bi bio pravi potez![]()
Bezvezna kritika bez ikakve sustine.
svi bi voljeli povecanje budzeta, ali da je ono izazvano nekim drugim stvarima, a ne zaduzenjem. ako se ne moze povecati, ne moze, daj da vidimo sta mozemo sa ovim uradit i gotovo.
Kod nas to sigurno nece biti slucaj, a nije ni danas. Ako investitori primjete da se ekonomija ne razvija dinamicno, znaci da ulaganje postaje rizicno (sto i danas jeste sa B rejtingom). Onda se nece zadovoljiti sa 3%, vec mozda sa 4% ili 5% ako ne i vise.
I tako se vracamo opet na pocetak. Nije problem u zaduzivanju vec:
stvaranje ambijenta za ekonomiju, reforme, zakoni, itd. kako bi se novo zaduzenje moglo odplatiti i pokazati da privreda ima koliko/toliko potencijala kako bi se jos jeftnije dobio novac na trzistu...pa tek onda obveznice itd. Jer na kraju ipak to placaju poreski obveznici, zar ne...
U cijeli rizik naravno nije ukljucena politicka situacija. Jer 2000 niko nije mislio da ce danas biti ovoliko lose. Elem nagradno pitanje kako ce biti 2021? Onaj ko ne zna odgovor nece svoj novac uloziti.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2343 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Taj rizik naravno postoji, samo postoji i mogucnost da ce te mjere ponovo ubrzati rast ekonomije i time proizvesti novi suficit.
Tacno je da niko ne zna sta ce biti, ali rizik je relativno ogranicen.
Tacno je da niko ne zna sta ce biti, ali rizik je relativno ogranicen.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#2344 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
A prividnost zaduženja se ogleda u tome da je proračunski minus za tekuću godinu bio 150.000.000,00, a plan za iduću 423.000.000,00. Jer ti "skoro pa besplatni" krediti u vidu obveznica se moraju vraćati. A nisu utrošeni u nikakav razvoj, nikakav obrt kapitala sa njima nije napravljen. Samo su se krpile rupe. Koje će dogodine biti još veće. Ali to je samo prividno, jer kako reče Desnica Radivojević:
pa začini sa:Ako od ukupnih prihoda oduzmete rashode, u ovoj godini imamo deficit od oko 423 miliona maraka. On je bio prošle godine oko 150 miliona. Sad je veći zato što su u ovoj godini izdaci veći po osnovu već emitovanih trezorskih zapisa,
Pored postojećih, Vlada planira ući u dodatna zaduženja preko trezorskih zapisa,
-
sanaman
- Posts: 1040
- Joined: 31/05/2004 20:19
#2345 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Novac je jako plasljivmadner wrote:Taj rizik naravno postoji, samo postoji i mogucnost da ce te mjere ponovo ubrzati rast ekonomije i time proizvesti novi suficit.
Tacno je da niko ne zna sta ce biti, ali rizik je relativno ogranicen.
Rezovi i reforme su teski, bolni i naravno izbori se gube
-
Konsenzus
- Posts: 84
- Joined: 17/11/2011 22:38
#2346 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Federacija ima 3,5 milijardi direktnih poreza godisnje ( dok RS oko 800mil)
2,3 milijardi indirektni poreza
Smatram da novac u Federaciji nije dobro rasporedjen zbog ustavne strukture i strukture nadleznosti itd.
Previse se novca rasipa i obican gradjanin od toga nema koristi.
2,3 milijardi indirektni poreza
Smatram da novac u Federaciji nije dobro rasporedjen zbog ustavne strukture i strukture nadleznosti itd.
Previse se novca rasipa i obican gradjanin od toga nema koristi.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#2347 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Nivo federalne administracije treba okvirno svesti na nivo do uvodjenja PDV-a. Uvodjenjem PDV-a se tad stvorio suficit. Od tada su se prihodi drasticno povecali. Federacija je jednako kompleksna (cak i manje) nego sto je bila tad tako da nema razloga zasto javna uprava ne bi mogla biti smanjena na taj nivo pogotovo uz informatizaciju i modernizaciju.Konsenzus wrote:Federacija ima 3,5 milijardi direktnih poreza godisnje ( dok RS oko 800mil)
2,3 milijardi indirektni poreza
Smatram da novac u Federaciji nije dobro rasporedjen zbog ustavne strukture i strukture nadleznosti itd.
Previse se novca rasipa i obican gradjanin od toga nema koristi.
Para ima ko blata, samo je problem sto ih paraziti proseru umjesto da se stvaraju nove vrijednosti.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2348 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Apsolutno je tacno, kada bi FBiH imala istu strukturu kao i RS ta razlika bi bila puno dramaticnija.Konsenzus wrote:Federacija ima 3,5 milijardi direktnih poreza godisnje ( dok RS oko 800mil)
2,3 milijardi indirektni poreza
Smatram da novac u Federaciji nije dobro rasporedjen zbog ustavne strukture i strukture nadleznosti itd.
Previse se novca rasipa i obican gradjanin od toga nema koristi.
@heckler, tesko. Primanja administracije se mogu srezat, ali druga komponenta koja je puno vise eksplodirala su socijalni izdaci. Puno je lakse nekoga uvesti u pravo nego izvesti. Brankovic sei dank.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#2349 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Za pocetak bi bilo dovoljno prestati zaposljavati ljude u javnom sektoru... Zadnjih par godina trend se nastavio, nekoliko hiljada novih "radnih" mjesta, mada u isto vrijeme imamo pad zaposlenosti u privredi. Neki dan je neko ostavio statistiku - u 2 godine smo imali oko 2,000 novih zaposlenih u skolstvu, mada je djece sve manje...madner wrote:Apsolutno je tacno, kada bi FBiH imala istu strukturu kao i RS ta razlika bi bila puno dramaticnija.Konsenzus wrote:Federacija ima 3,5 milijardi direktnih poreza godisnje ( dok RS oko 800mil)
2,3 milijardi indirektni poreza
Smatram da novac u Federaciji nije dobro rasporedjen zbog ustavne strukture i strukture nadleznosti itd.
Previse se novca rasipa i obican gradjanin od toga nema koristi.
@heckler, tesko. Primanja administracije se mogu srezat, ali druga komponenta koja je puno vise eksplodirala su socijalni izdaci. Puno je lakse nekoga uvesti u pravo nego izvesti. Brankovic sei dank.
Sto se tice kresanja plata, do tog ce morati doci. Moglo je i puno bezbolnije, da se prestalo dijeliti sakom i kapom nakon uvodjenja PDV-a... A onda zamrznuti plate i pustiti da inflacija odradi svoje. Samo na konto inflacije bi u tih zadnjih pet godina imali realno smanjenje plata od 10-15%... (Ne znam tacno koja je stopa, valjda ima ekonomista pri ruci da kazu ako sam se zajebo)
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2350 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)
Prosjecno oko 3.1% sto je za 5 godina nekih 17%.

