Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#2326 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

paladinka wrote:
HAVANA wrote:Provaljen sam.Odo na pijacu. :(
Sto puta smo culi , Belgija , vratio se , pokreno bizniz i majstori skupi i nenaju vremena . Gdje je empantija za obicnog radnika ?
Zasto izvrces moje rijeci? Sta ti konkretno smeta kod mene? Sta sam ti uradio? Ima li iko da sam mu ja sta nazao ucinio ili nisam pomogao kad sam mogao? Stotine puta sam pisao, uvijek reagujuci na vjecite negativnosti koje su ne stotinu ,vec hiljade puta napisane,na njih ne reagujes? Uvijek kada pisem i o cemu pisem,pisem iz vlastitog iskustva,u drugo se ne petljam.Ne mogu pametovati o necemu sto ne znam i nemam iskustva.Ja rado cujem neciju dobru pricu,pozitivnu,i danas sa 48 godina.Uvijek se nesto nauci,zapamti,olaksa neki potez u buducnosti...Zato i pisem,u svemu napisanom dao sam neku smjernicu sta neko i kako moze uraditi i mozda uspjeti.Bilo bi mi drago.Kmecat ne znam.Nisam kmecao ni kad mi je najgore bilo.Empantije nemam garant :oops: a ni empatije za neradnika.Njih prezirem i ne mogu ih smisliti.Dobrog radnika cijenim i placam ih svakodnevno.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2327 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali jomu »

HAVANA wrote: ..... o cemu pisem, pisem iz vlastitog iskustva, u drugo se ne petljam.

Kmecat ne znam. Nisam kmecao ni kad mi je najgore bilo.

za neradnika. Njih prezirem i ne mogu ih smisliti. Dobrog radnika cijenim i placam ih svakodnevno.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2328 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali jomu »

Njemačka “kao Ahiret”

Dok varioci, medicinski tehničari, njegovatelji, IT profesionalci i kvalificirani radnici svih drugih profila čekaju na poziv za razgovor za radnu dozvolu u Njemačkoj, i nadaju se da će taj proces uskoro biti olakšan i vremenski skraćen, iz njemačke ambasade u Sarajevu putem društvenih mreža te nade donekle razbijaju objavom da bitne promjene, u administrativnom smislu, ne očekuju.

I u beznadežnosti koja ih tjera na odlazak, Bosanci i Hercegovci, u svom tipičnom stilu, nađu mjesta humoru, pa kažu da je odlazak u Njemačku kao preseljenje na Ahiret (drugi svijet u islamu) - ko jednom ode, više se ne vraća.



https://www.radiosarajevo.ba/biznis/eko ... aca/321666 :mrgreen:
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2329 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

mali jomu wrote:Njemačka “kao Ahiret”

Dok varioci, medicinski tehničari, njegovatelji, IT profesionalci i kvalificirani radnici svih drugih profila čekaju na poziv za razgovor za radnu dozvolu u Njemačkoj, i nadaju se da će taj proces uskoro biti olakšan i vremenski skraćen, iz njemačke ambasade u Sarajevu putem društvenih mreža te nade donekle razbijaju objavom da bitne promjene, u administrativnom smislu, ne očekuju.

I u beznadežnosti koja ih tjera na odlazak, Bosanci i Hercegovci, u svom tipičnom stilu, nađu mjesta humoru, pa kažu da je odlazak u Njemačku kao preseljenje na Ahiret (drugi svijet u islamu) - ko jednom ode, više se ne vraća.



https://www.radiosarajevo.ba/biznis/eko ... aca/321666 :mrgreen:
Logicno da se ne vraca. Ko ima namjeru da ode (evo npr. ja ovdje), on je vjerovatno o tome dosta razmisljao, i ako mu je porodica ovdje, ako mu je rodbina ovdje, ako ovdje ima prijatelje, vjerovatno je jako dosta o tome razmisljao, cak i tada odlucio se na taj korak jer stvarno ne moze ovdje da ostane koliko god se cak mozda i prisiljavao neko vrijeme.
Naravno i onda kada ode, tesko da ce se vratiti, jer zna gdje ce se vratiti, a i zna zbog cega je otisao. Jedini razlog sto bi se vratio je jer je skupio toliko love da se moze vratiti i u Bosni raditi neki svoj biznis, a ako mu slucajno zatreba doktor da odleti u Minhen preko dana i vrati se prije rucka kuci.
I to je jedini razlog zasto bi se vratio, ja ne vidim neki drugi, posebno uzimajuci u obzir ovo sto sam prethodno napisao.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#2330 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bumerangss »

kloniran wrote:
mali_balon wrote:
Lajavikrelac wrote: Image
Prije bi reko da je ovo drugo
cuj zanatlija 3 milje :lol:
cega, koja profesija, zlatar?
zaradi ovdje 3 milje i onda da otkaz i ode u njemacku da radi za 2 eura :lol:
Keramicari, vodoinstalateri... u Sarajevu zaradjuju u prosjeku oko 3000 KM mjesecno! Zimi manje a ljeti ga moraš rezervisati i to masno platiti jer sarajlije nece lopate, fangle u ruke a Sarajevo se širi, renovira...
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2331 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

Haj nek je tako :lol:
A budale svakodnevno pred ambasadama, idu raditi za manje :lol:
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#2332 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bumerangss »

kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Meni moler uzme 200 Km da okreci stan od 55 kvadrata i to uradi za 2 dana laganini uz kafe cigare i muziku. Dnevnica 100 KM jer moj je materijal. 30 dana 3000 km ali eto nek ne radi vikend i još koji radni dan opet bude oko 2000 km. Zar to nije dovoljno, nit treba škola niti znanje niti iskustvo, samo dobra volja
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2333 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Zar ima ista na svijetu da za to ne treba znanje i iskustvo. Bez toga ces naplatiti mozda jednom
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2334 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

Prijateljica u Engleskoj ima Poljaka koji radi sve sto treba oko kuce - handyman-naplati oko 150 $ bez pauze radi 8 sati.
User avatar
Edin H.
Posts: 53572
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2335 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Edin H. »

Kakv je to klosar sto naplacuje u dolarima?

Ja Poljake uvijek placam u zlotama :oops:
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#2336 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

bumerangss wrote:
kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Meni moler uzme 200 Km da okreci stan od 55 kvadrata i to uradi za 2 dana laganini uz kafe cigare i muziku. Dnevnica 100 KM jer moj je materijal. 30 dana 3000 km ali eto nek ne radi vikend i još koji radni dan opet bude oko 2000 km. Zar to nije dovoljno, nit treba škola niti znanje niti iskustvo, samo dobra volja
Ako radi na crno to vrijedi. Ali ako radi preko firme, a kako bi trebalo, i kako ce doci polako i takvo vrijeme, onda najmanje pola od toga odbij.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2337 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

bumerangss wrote:
kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Meni moler uzme 200 Km da okreci stan od 55 kvadrata i to uradi za 2 dana laganini uz kafe cigare i muziku. Dnevnica 100 KM jer moj je materijal. 30 dana 3000 km ali eto nek ne radi vikend i još koji radni dan opet bude oko 2000 km. Zar to nije dovoljno, nit treba škola niti znanje niti iskustvo, samo dobra volja
Misliš ti da taj moler ima posla a radi svaki dan osim vikenda i da mu je uvijek konstantno popunjen termin?
I misliš li da ima i 30% ljetnog prometa zimi?
Tom moleru može biti 1000 do max 1500 godišnji prosjek što je i dalje odlična zarada.

Pojedini zaraditi mogu i to nije sporno, ali to je kap u moru.
Da je tako nijedan moler ne bi vozao ispod lupam šestice golfa, jar ga tom logikom može ispišati za godinu a ne zaraditi.

Opet kažem može se zaraditi i ima ih takvih, ali to je zanemariva brojka.
Mnogo je više onih koji jedva sastavljaju kraj s krajem.

I što neko reče, ne vrti se svijet oko sarajeva
Šta je s onima u zavidovićima, bihaću, cazinu, jajcu i ostalim manjim gradovima
Da je tako dobro ne bi ih bila puna hrvatska gdje leđa odvaljuju za 6000-65000 kuna
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2338 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Po njegovoj racunici doktori i inzinjeri bi postajali moleri
Melbourne_Australia
Posts: 2768
Joined: 06/11/2012 14:20

#2339 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Melbourne_Australia »

Moj vodoinstalater dnevno u prosjeku uzme 100 maraka...Znaci lik poslije 2 popodne ce doci samo ako je pukla solja :lol: jer tada puca cifru....Ne moze da stigne pola od posla....Radi za sebe i privatno...
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2340 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

insomnia78 wrote:Po njegovoj racunici doktori i inzinjeri bi postajali moleri
i ma ih jos ovdje koji tako razmisljaju :-)
pa i da je u brutu sto govore opet bi bilo odlicno a porez oko 57%

okrecili bi bosnu za godinu :mrgreen:
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2341 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

Otisle budale da rade za 1000 ojra a i ovdje mogu toliko ako ne i više :evil:
https://www.klix.ba/biznis/u-sloveniji- ... /181218144
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#2342 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Jimmy McNulty »

Levati, nisu se sjetili da kreče i lijepe pločice.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2343 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

150KM zamjena 8 osiguraca na razvodnoj tabli, posao od 1h polahko (bez materijala)
I to frajer dosao popodne, i to je bio drugi posao u tom danu...
Uvijek se nadju ovce za sisanje :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2344 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Pa eto sto ti ne krenes mjenjati narodu. Danas dvije table to je tri glave. Puta 30 dana. Tol’ko nema ni Bakir Izetbegovic
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2345 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

mk ultra wrote:150KM zamjena 8 osiguraca na razvodnoj tabli, posao od 1h polahko (bez materijala)
I to frajer dosao popodne, i to je bio drugi posao u tom danu...
Uvijek se nadju ovce za sisanje :-)
A jes te odero :mrgreen:
Samo pitanje je koliko on takvih dana u godini ima.

Imam ja druga elektricara, znamo se 100 godina, jedno vrijeme radili zajedno.
Bilo mu je godina gdje je 20-30 milja godišnje uzimao, a bilo je i godina gdje je jedva na 7 izlazio.
Naleti dobar period, naleti loš, teško je imati konstantnu zaradu u tom poslu.

I to da napomenem to je sve privatno i na crno rađeno.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#2346 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Nivelacija »

kloniran wrote:Haj nek je tako :lol:
A budale svakodnevno pred ambasadama, idu raditi za manje :lol:
Znas postoji moda i trend necega, tako su bile 80-tih one konjske duge frizure, pa poslije traperice muske itd itd, pa se evo sada moda i trend odlaska.

Ko je mogao onog ubijediti sa konjskom frizurom da je ruzan kada je to 98% drzave nosalo kada si u trendu i modi , ili one traperice sto se sire od koljena prema dole :lol:

Tako je sada moda i trend odlaska i ne pitaj puno, neka radi ko sta hoce :mrgreen:

Ono sto je jasno da ce majstori vec ovu sezonu 2019 podici cijene do astronomskih visina.

Dobar zidar, tesar, moler, vodoinstalater vec sada uzima 2000 KM+u sezoni , nazalost velika vecina je na birou i to je sve na crno a tu ce poslije imati problema pred penziju.

A sto se tice odlazaka, neka svako ide gdje mu je dusi cejf, znas da englezi vijekovima nisu lutali po svijetu nikada onakav London danas ne bi izgradili. ;-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2347 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Maraschino »

mk ultra wrote:150KM zamjena 8 osiguraca na razvodnoj tabli, posao od 1h polahko (bez materijala)
I to frajer dosao popodne, i to je bio drugi posao u tom danu...
Uvijek se nadju ovce za sisanje :-)
Zasto to sebi dozvoljavas?

Kako znam, kompletna razvodna ploca se racuna od 3-5 izlaza. Neka je glavna razvodna 5 izlaza puta 10 km je 50 km ali komplet. Zamjena osiguraca, 30 maruna puna saka brade.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2348 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

Nivelacija wrote:
kloniran wrote:Haj nek je tako :lol:
A budale svakodnevno pred ambasadama, idu raditi za manje :lol:
Znas postoji moda i trend necega, tako su bile 80-tih one konjske duge frizure, pa poslije traperice muske itd itd, pa se evo sada moda i trend odlaska.

Ko je mogao onog ubijediti sa konjskom frizurom da je ruzan kada je to 98% drzave nosalo kada si u trendu i modi , ili one traperice sto se sire od koljena prema dole :lol:

Tako je sada moda i trend odlaska i ne pitaj puno, neka radi ko sta hoce :mrgreen:

Ono sto je jasno da ce majstori vec ovu sezonu 2019 podici cijene do astronomskih visina.

Dobar zidar, tesar, moler, vodoinstalater vec sada uzima 2000 KM+u sezoni , nazalost velika vecina je na birou i to je sve na crno a tu ce poslije imati problema pred penziju.

A sto se tice odlazaka, neka svako ide gdje mu je dusi cejf, znas da englezi vijekovima nisu lutali po svijetu nikada onakav London danas ne bi izgradili. ;-)
Ima i do trendova
Bas bih volio da se javi neki majstor ili radnik iz, dzekosa, unigradnje, butmira, famus gradnje, interclime, clima tradea, prunusa, bosmana, euroasfalta... da nam kaze kolika mu je plata pa da zavrsimo s tom pricom, ovako samo bezveze pretpostavljamo.
To za 2000+ mjesečno ja iskreno baš i ne vjerujem, vjerovatno ima, ali sigurno nema više od 500 ljudi u Sarajevu koji imaju toliko na zidariji, a i tu cifru sam vjerovatno pretjerao.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2349 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Maraschino wrote:
mk ultra wrote:150KM zamjena 8 osiguraca na razvodnoj tabli, posao od 1h polahko (bez materijala)
I to frajer dosao popodne, i to je bio drugi posao u tom danu...
Uvijek se nadju ovce za sisanje :-)
Zasto to sebi dozvoljavas?

Kako znam, kompletna razvodna ploca se racuna od 3-5 izlaza. Neka je glavna razvodna 5 izlaza puta 10 km je 50 km ali komplet. Zamjena osiguraca, 30 maruna puna saka brade.
Nije meni, nedaj boze :lol:
Struju radim sam

A to je naplatio covjeku kojem sam dolazio na pregled. Izlazio prvi dan, u kuci dvopolni aa okidanjem nule, Krupp industrijski osiguraci C40, C50 po uticnicama i rasvejti na 2.5mm2 i 1.5mm2
I morao mjenjati
Kaze donio babo iz njemacke :mrgreen:
Pita me iduci dan jel puno 150 :lol:

Ja samo racunam po mojoj 1000% legalnoj dnevnici magistra elektrotehnike, ako trazi vise u danu od toga a majstorise nece dobiti pa makar sve zapalio :D
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#2350 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bumerangss »

kloniran wrote:
insomnia78 wrote:Po njegovoj racunici doktori i inzinjeri bi postajali moleri
i ma ih jos ovdje koji tako razmisljaju :-)
pa i da je u brutu sto govore opet bi bilo odlicno a porez oko 57%

okrecili bi bosnu za godinu :mrgreen:
Uclanite se u fb grupu Tražim majstora Sarajevo pa cete vidjeti kako ljudi rade i uzmaju lopatom i jos se solidarišu i javno mole da ne obaraju cijene svog rada! Neki dan jedan objavio da ga je jedna mušterija zamolila da probuši rupu u betonu nešta fi110 slabo se u to razumijem i majstor mu reko može to ti je 100KM i ovaj mu reko ma daj ima ljudi koji ce to uraditi za 50 do 80 KM, covjek pokušo da se cjenka šta fali. Majstor mu reko eto paša nek ti buši taj za 50 80 a ja ispod 100 KM necu i on to javno iznio slike dopisivanja u toj grupi i moli kolege da niko ne pristane da cijene svoj rad i mašine :lol:
Post Reply