Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2326 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:Sve ostalo (opet) imamo, samo Charlie fali.
Svijet je postao pomalo histeričan. Srijeda - Trump feed. Petak - Cohen feed. Sutra će biti nešto treće. U nedjelju dan odmora. Jedva čekam nedjelju. :D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#2327 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

piupiu wrote:
Krokodajl wrote:Sve ostalo (opet) imamo, samo Charlie fali.
Svijet je postao pomalo histeričan. Srijeda - Trump feed. Petak - Cohen feed. Sutra će biti nešto treće. U nedjelju dan odmora. Jedva čekam nedjelju. :D

Kakav dan odmora, tek u nedjelju slijedi sikirancija. :D :D

User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2328 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:Good night, my fallen star, laki ti putevi nebeski... au revoir. :(

http://www.youtube.com/watch?v=okaqXB6Ns5s
Hineni, hineni, I am ready my Lord!
(Milosni, milosni, spreman sam gospodaru moj!)


Zbogom! :(
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2329 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Divan mu je oproštajni album. Smiren. Poetičan. Dostojanstven.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2330 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:Kakav dan odmora, tek u nedjelju slijedi sikirancija. :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=eAwLS-1ofFM
Ma, ja bih sve ove korake pobrkala. :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2331 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

uh.
Image
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2332 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Na današnji dan ...

... 1821. rodio se Fedja Dostojevski ...


Last edited by piupiu on 11/11/2016 15:01, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2333 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

hadzinicasa wrote:uh.
Baš. Ono, kad ti iščupa utrobu. Ili zdrobi kosti.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2334 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote:
hadzinicasa wrote:uh.
Baš. Ono, kad ti iščupa utrobu. Ili zdrobi kosti.
e da. u prah. to mi, ovi krnjavi....prepoznamo.

- a jesi li ti ikada potrazila prevod one Marizine pjesme - Primavera (ako nisi, toplo preporucujem);
kaze jedan stih: What does the heart matter, whatever it says, yes or no, if it keeps on living.

joj kako mi je ovo "saka u stomak" misao....
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2335 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Auuu, ta je baš samodestruktivna. Prava dostojevska misao. :oops:

Sad slušam neko predavanje o Dostojevskom, pa čiko podsjeća na činjenicu da je Fedja rodjen u trenutku kada je 90% ruske populacije bilo nepismenim (namjerno sprječavanim da se opismene) robljem. 90%. Početak devetnaestog vijeka. Biće mu dvjestogodišnjica rodjenja za četiri godine. Prije 150 godina, dakle, u Rusiji je 90% stanovništva živjelo u ropstvu. Pa mi smo sretni koliko smo teški što živimo u ovom, kao, strašnom vremenu Donalda Trumpa. Mi smo se rodili u vrijeme najvećeg civilizacijskog, tehnološkog, ljudskog napretka ikad.
Nocni Monni
Posts: 367
Joined: 06/10/2016 18:07

#2337 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Nocni Monni »

O mjestu rođenja našeg slavljenika koji se rodio na ovaj dan:

"Mjesto u koje se, po svojoj novoj duznosti, preselio stazista armijske bolnice i gdje je došao na svijet njegov slavni sin (Fjodor Mihajlovič)- od starine je smatrano kao jedno od najtuznijih područja stare Moskve.Još početkom 19. vijeka na toj periferiji Suščevskog rejona nalazilo se groblje tadašnjih odbačenih od društva: skitnica, samoubica, zločinaca i njihovih neidentifikovanih zrtava.
Čitav ovaj kraj se zvao "ubogi dom" .
A čuvari tih najsiromašnijih grobalja dobijali su nadimak "bozedomni".
Tu se nalazilo i sirotište za nahočad i ludnica.
Godine 1806. na ovom mjestu patnji i tuge, arhitekta Ziljardi je izgradio velelepnu zgradu u ampir stilu, sa zabatom i dorskim stubovima. Bila je namijenjena za dobrotvornu ustanovu- bolnicu za siromašne.
Ulicu koja se spuštala pored ograde ovoga doma nazvali su Bozedomka.
Baš tu je budući umjetnik velikog grada rano zavirio u njegove najnize slojeve. Taj sivi svijet privukao je njegovu paznju, punu sazaljenja, i ušao u njegovo stvaralaštvo kao jedan od glavnih objekata prikazivanja."

Sretan rođendan Fedja, nadam se da si na ovome svijetu imao poneku glavicu luka koja će te izvući od kuka na onome svijetu.

O davljeniku koji je umro na današnji dan, danas, Koenu.
Kada vidim slike iz njegovih posljednjih dana, konkretno danas kada sam vidio sliku, odmah mi je naumpala riječ mudrost.
Ne bi me iznenadilo da je kao starac Zosima odrzao propovijed prije nego je umro. :-D

John Cleese
Posts: 42925
Joined: 25/05/2010 18:30

#2338 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: postoji jedna prelijepa solo pjesma koju pokušavam pronaći na netu, ali ne ide. Stihovi su Matoševi, ''Suza'', a melodija....divna.
To je sve što znam. :| :D

Eto, ako slučajno nabasaš na pomenutu pjesmu, moliću da je postaviš ovdje...

Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski. :D

P. S. Pjesmu je možda komponovao Nikola Hercigonja, ali nisam sigurna... ovo nagađam po sjećanju...
NeJma :|

Otpjevao bih ti ja to, da imam barem notni zapis... ali da jos i komponujem - mrsko mi, izvini :| :D :lol: :run:
John Cleese
Posts: 42925
Joined: 25/05/2010 18:30

#2339 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski. :D
Profesor uporno ignoriše naše molbe, žalbe, intervencije, preporuke, ponude mita, forumske audicije ... ništa, ama baš ništa. Nikakvog efekta, Kliz — postojano kano klisurine — ne progovara. :D
Sto je vise kleveta i lazi - sam sam sebi miliji i drazi :|
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#2340 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

John Cleese wrote:
¤ jelena ¤ wrote: postoji jedna prelijepa solo pjesma koju pokušavam pronaći na netu, ali ne ide. Stihovi su Matoševi, ''Suza'', a melodija....divna.
To je sve što znam. :| :D

Eto, ako slučajno nabasaš na pomenutu pjesmu, moliću da je postaviš ovdje...

Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski. :D

P. S. Pjesmu je možda komponovao Nikola Hercigonja, ali nisam sigurna... ovo nagađam po sjećanju...
NeJma :|

Otpjevao bih ti ja to, da imam barem notni zapis... ali da jos i komponujem - mrsko mi, izvini :| :D :lol: :run:
JELOOOO!
MoRe l' ova :D
Nije komponovao Hercigonja, al' da ne bi mor'o Cleese komponovati... :-?

Kompozitor: Josip Ivanković
Autor teksta: Antun Gustav Matoš
Aranžer: Josip Ivanković
Album: Pjevaj kad duša boli (1989.)
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2341 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski. :D
Profesor uporno ignoriše naše molbe, žalbe, intervencije, preporuke, ponude mita, forumske audicije ... ništa, ama baš ništa. Nikakvog efekta, Kliz — postojano kano klisurine — ne progovara. :D
Sto je vise kleveta i lazi - sam sam sebi miliji i drazi :|
Znači, Jela uhor? :serbo: :sretan:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2342 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote:...
Išla sam vidjeti kako izgleda ova vipera. Mislila sam da je neko bobičasto voće, ja l' ljekovita biljka.

Kad ono :shock:



... s psihodeličnim okicama ... :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2343 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Nocni Monni wrote:Sretan rođendan Fedja, nadam se da si na ovome svijetu imao poneku glavicu luka koja će te izvući od kuka na onome svijetu.
Njega ni vijenac, struk (kako li se već zove) luka spasiti ne može, a nanizao je pola bar. Ali—zato je tu Džizs Krajst, pa nek' umire opet za Fedjine grijehe! :D
Ne bi me iznenadilo da je kao starac Zosima odrzao propovijed prije nego je umro. :-D
Ovaj zadnji album baš tako nekako. Malčice seksipilnijim glasom. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2344 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Stavila sam ovo već na Cohenovu temu, ali vrijedi ponoviti. Cohenov intervju za The New Yorker Radio Hour - kratki radio-dokumentarac - snimljen krajem ovog ljeta u Cohenovoj kući u Los Angelesu. Intervju počinje na 28:05 (prvi dio traje do 41:00), pa opet od 41:55...

http://www.newyorker.com/podcast/the-ne ... first-term
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2345 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Nakon onih prvih 7, zaboravih da nastavim. :oops:

Ova je prva odlična - al' d'prostiš ukaki ga s onim zadnjim paragrafom. Totalno bespotrebno, odnosno - ne bespotrebno, nego loše izvedeno. Suviše eksplicitno. Kao kraj eseja nekog srednjoškolca. Treća je baš dobra. Kompletna, dramski lijepo zaokružena priča. Ova četvrta, 'nako. Ni njen me kraj nije oduševio.
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2346 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..

četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2347 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by arzuhal »

Ne znam na kojoj temi da pitam, na malo ih raja čita i kultiviše, pa da ne ispadnem snob, al: jel ko kupio zadnji Školegijum? Kaka je knjiga? Jelena?
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2348 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..

četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
Vjerovao ili ne - i ja sam se na tome saplela. Ne bih je nazvala ohološću, nego tom nekom vještačkom dihotomijom izmedju smislenog života profesorice književnosti i 'besmisla' prodavačice u supermarketu, taj malogradjanski vrijednosni sud... :|

P.S. Evo i ja iznesoh vrijednosni sud. :lol: :oops: :roll:
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#2349 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

piupiu wrote:
medvjed23 wrote:jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..

četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
Vjerovao ili ne - i ja sam se na tome saplela. Ne bih je nazvala ohološću, nego tom nekom vještačkom dihotomijom izmedju smislenog života profesorice književnosti i 'besmisla' prodavačice u supermarketu, taj malogradjanski vrijednosni sud... :|

P.S. Evo i ja iznesoh vrijednosni sud. :lol: :oops: :roll:
eto, slažemo se, s tim da je to što nama smeta prije mana glavnog lika, nego priče.. sama priča je fino posložena.. što bi članovi žirija rekli, autor je vješt i lijepo vlada tekstom :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#2350 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:eto, slažemo se, s tim da je to što nama smeta prije mana glavnog lika, nego priče.. sama priča je fino posložena.. što bi članovi žirija rekli, autor je vješt i lijepo vlada tekstom :D
Ma, ne znam. Dobre su joj crtice, scene, miševi, crtanje karaktera. Možda vlada tekstom, ali ne vlada jezikom i strukturom, pristupa tekstu kao dramaturg - površinskom organizacijom teksta, nema emocije... meni čitava priča zvuči nekako pretenciozno. Šta znam. :roll:
Post Reply