Svijet je postao pomalo histeričan. Srijeda - Trump feed. Petak - Cohen feed. Sutra će biti nešto treće. U nedjelju dan odmora. Jedva čekam nedjelju.Krokodajl wrote:Sve ostalo (opet) imamo, samo Charlie fali.
Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Moderator: Chloe
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2326 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#2327 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
piupiu wrote:Svijet je postao pomalo histeričan. Srijeda - Trump feed. Petak - Cohen feed. Sutra će biti nešto treće. U nedjelju dan odmora. Jedva čekam nedjelju.Krokodajl wrote:Sve ostalo (opet) imamo, samo Charlie fali.
Kakav dan odmora, tek u nedjelju slijedi sikirancija.
- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2328 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Hineni, hineni, I am ready my Lord!piupiu wrote:Good night, my fallen star, laki ti putevi nebeski... au revoir.![]()
http://www.youtube.com/watch?v=okaqXB6Ns5s
(Milosni, milosni, spreman sam gospodaru moj!)
Zbogom!
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2329 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Divan mu je oproštajni album. Smiren. Poetičan. Dostojanstven.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2330 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Ma, ja bih sve ove korake pobrkala.Krokodajl wrote:Kakav dan odmora, tek u nedjelju slijedi sikirancija.![]()
![]()
http://www.youtube.com/watch?v=eAwLS-1ofFM
- hadzinicasa
- Posts: 13620
- Joined: 08/11/2005 16:08
- Location: u tranziciji
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2332 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Na današnji dan ...
... 1821. rodio se Fedja Dostojevski ...
... 1821. rodio se Fedja Dostojevski ...
Last edited by piupiu on 11/11/2016 15:01, edited 1 time in total.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2333 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Baš. Ono, kad ti iščupa utrobu. Ili zdrobi kosti.hadzinicasa wrote:uh.
- hadzinicasa
- Posts: 13620
- Joined: 08/11/2005 16:08
- Location: u tranziciji
#2334 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
e da. u prah. to mi, ovi krnjavi....prepoznamo.piupiu wrote:Baš. Ono, kad ti iščupa utrobu. Ili zdrobi kosti.hadzinicasa wrote:uh.
- a jesi li ti ikada potrazila prevod one Marizine pjesme - Primavera (ako nisi, toplo preporucujem);
kaze jedan stih: What does the heart matter, whatever it says, yes or no, if it keeps on living.
joj kako mi je ovo "saka u stomak" misao....
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2335 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Auuu, ta je baš samodestruktivna. Prava dostojevska misao.
Sad slušam neko predavanje o Dostojevskom, pa čiko podsjeća na činjenicu da je Fedja rodjen u trenutku kada je 90% ruske populacije bilo nepismenim (namjerno sprječavanim da se opismene) robljem. 90%. Početak devetnaestog vijeka. Biće mu dvjestogodišnjica rodjenja za četiri godine. Prije 150 godina, dakle, u Rusiji je 90% stanovništva živjelo u ropstvu. Pa mi smo sretni koliko smo teški što živimo u ovom, kao, strašnom vremenu Donalda Trumpa. Mi smo se rodili u vrijeme najvećeg civilizacijskog, tehnološkog, ljudskog napretka ikad.
Sad slušam neko predavanje o Dostojevskom, pa čiko podsjeća na činjenicu da je Fedja rodjen u trenutku kada je 90% ruske populacije bilo nepismenim (namjerno sprječavanim da se opismene) robljem. 90%. Početak devetnaestog vijeka. Biće mu dvjestogodišnjica rodjenja za četiri godine. Prije 150 godina, dakle, u Rusiji je 90% stanovništva živjelo u ropstvu. Pa mi smo sretni koliko smo teški što živimo u ovom, kao, strašnom vremenu Donalda Trumpa. Mi smo se rodili u vrijeme najvećeg civilizacijskog, tehnološkog, ljudskog napretka ikad.
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
-
Nocni Monni
- Posts: 367
- Joined: 06/10/2016 18:07
#2337 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
O mjestu rođenja našeg slavljenika koji se rodio na ovaj dan:
"Mjesto u koje se, po svojoj novoj duznosti, preselio stazista armijske bolnice i gdje je došao na svijet njegov slavni sin (Fjodor Mihajlovič)- od starine je smatrano kao jedno od najtuznijih područja stare Moskve.Još početkom 19. vijeka na toj periferiji Suščevskog rejona nalazilo se groblje tadašnjih odbačenih od društva: skitnica, samoubica, zločinaca i njihovih neidentifikovanih zrtava.
Čitav ovaj kraj se zvao "ubogi dom" .
A čuvari tih najsiromašnijih grobalja dobijali su nadimak "bozedomni".
Tu se nalazilo i sirotište za nahočad i ludnica.
Godine 1806. na ovom mjestu patnji i tuge, arhitekta Ziljardi je izgradio velelepnu zgradu u ampir stilu, sa zabatom i dorskim stubovima. Bila je namijenjena za dobrotvornu ustanovu- bolnicu za siromašne.
Ulicu koja se spuštala pored ograde ovoga doma nazvali su Bozedomka.
Baš tu je budući umjetnik velikog grada rano zavirio u njegove najnize slojeve. Taj sivi svijet privukao je njegovu paznju, punu sazaljenja, i ušao u njegovo stvaralaštvo kao jedan od glavnih objekata prikazivanja."
Sretan rođendan Fedja, nadam se da si na ovome svijetu imao poneku glavicu luka koja će te izvući od kuka na onome svijetu.
O davljeniku koji je umro na današnji dan, danas, Koenu.
Kada vidim slike iz njegovih posljednjih dana, konkretno danas kada sam vidio sliku, odmah mi je naumpala riječ mudrost.
Ne bi me iznenadilo da je kao starac Zosima odrzao propovijed prije nego je umro.
"Mjesto u koje se, po svojoj novoj duznosti, preselio stazista armijske bolnice i gdje je došao na svijet njegov slavni sin (Fjodor Mihajlovič)- od starine je smatrano kao jedno od najtuznijih područja stare Moskve.Još početkom 19. vijeka na toj periferiji Suščevskog rejona nalazilo se groblje tadašnjih odbačenih od društva: skitnica, samoubica, zločinaca i njihovih neidentifikovanih zrtava.
Čitav ovaj kraj se zvao "ubogi dom" .
A čuvari tih najsiromašnijih grobalja dobijali su nadimak "bozedomni".
Tu se nalazilo i sirotište za nahočad i ludnica.
Godine 1806. na ovom mjestu patnji i tuge, arhitekta Ziljardi je izgradio velelepnu zgradu u ampir stilu, sa zabatom i dorskim stubovima. Bila je namijenjena za dobrotvornu ustanovu- bolnicu za siromašne.
Ulicu koja se spuštala pored ograde ovoga doma nazvali su Bozedomka.
Baš tu je budući umjetnik velikog grada rano zavirio u njegove najnize slojeve. Taj sivi svijet privukao je njegovu paznju, punu sazaljenja, i ušao u njegovo stvaralaštvo kao jedan od glavnih objekata prikazivanja."
Sretan rođendan Fedja, nadam se da si na ovome svijetu imao poneku glavicu luka koja će te izvući od kuka na onome svijetu.
O davljeniku koji je umro na današnji dan, danas, Koenu.
Kada vidim slike iz njegovih posljednjih dana, konkretno danas kada sam vidio sliku, odmah mi je naumpala riječ mudrost.
Ne bi me iznenadilo da je kao starac Zosima odrzao propovijed prije nego je umro.
-
John Cleese
- Posts: 42925
- Joined: 25/05/2010 18:30
#2338 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
NeJma¤ jelena ¤ wrote: postoji jedna prelijepa solo pjesma koju pokušavam pronaći na netu, ali ne ide. Stihovi su Matoševi, ''Suza'', a melodija....divna.
To je sve što znam.![]()
Eto, ako slučajno nabasaš na pomenutu pjesmu, moliću da je postaviš ovdje...
Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski.![]()
P. S. Pjesmu je možda komponovao Nikola Hercigonja, ali nisam sigurna... ovo nagađam po sjećanju...
Otpjevao bih ti ja to, da imam barem notni zapis... ali da jos i komponujem - mrsko mi, izvini
-
John Cleese
- Posts: 42925
- Joined: 25/05/2010 18:30
#2339 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Sto je vise kleveta i lazi - sam sam sebi miliji i drazipiupiu wrote:Profesor uporno ignoriše naše molbe, žalbe, intervencije, preporuke, ponude mita, forumske audicije ... ništa, ama baš ništa. Nikakvog efekta, Kliz — postojano kano klisurine — ne progovara.¤ jelena ¤ wrote:Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski.![]()
![]()
- Vipera berus
- Posts: 21996
- Joined: 02/02/2010 10:48
- Location: Još uvijek u opancima...
#2340 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
JELOOOO!John Cleese wrote:NeJma¤ jelena ¤ wrote: postoji jedna prelijepa solo pjesma koju pokušavam pronaći na netu, ali ne ide. Stihovi su Matoševi, ''Suza'', a melodija....divna.
To je sve što znam.![]()
Eto, ako slučajno nabasaš na pomenutu pjesmu, moliću da je postaviš ovdje...
Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski.![]()
P. S. Pjesmu je možda komponovao Nikola Hercigonja, ali nisam sigurna... ovo nagađam po sjećanju...
Otpjevao bih ti ja to, da imam barem notni zapis... ali da jos i komponujem - mrsko mi, izvini![]()
![]()
![]()
MoRe l' ova
Nije komponovao Hercigonja, al' da ne bi mor'o Cleese komponovati...
Kompozitor: Josip Ivanković
Autor teksta: Antun Gustav Matoš
Aranžer: Josip Ivanković
Album: Pjevaj kad duša boli (1989.)
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2341 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Znači, Jela uhor?John Cleese wrote:Sto je vise kleveta i lazi - sam sam sebi miliji i drazipiupiu wrote:Profesor uporno ignoriše naše molbe, žalbe, intervencije, preporuke, ponude mita, forumske audicije ... ništa, ama baš ništa. Nikakvog efekta, Kliz — postojano kano klisurine — ne progovara.¤ jelena ¤ wrote:Unaprijed zahvalna, buduća članica hora, Jela - mecosopran, dramski.![]()
![]()
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2342 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Išla sam vidjeti kako izgleda ova vipera. Mislila sam da je neko bobičasto voće, ja l' ljekovita biljka.Vipera berus wrote:...
Kad ono
... s psihodeličnim okicama ...
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2343 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Njega ni vijenac, struk (kako li se već zove) luka spasiti ne može, a nanizao je pola bar. Ali—zato je tu Džizs Krajst, pa nek' umire opet za Fedjine grijehe!Nocni Monni wrote:Sretan rođendan Fedja, nadam se da si na ovome svijetu imao poneku glavicu luka koja će te izvući od kuka na onome svijetu.
Ovaj zadnji album baš tako nekako. Malčice seksipilnijim glasom.Ne bi me iznenadilo da je kao starac Zosima odrzao propovijed prije nego je umro.![]()
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2344 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Stavila sam ovo već na Cohenovu temu, ali vrijedi ponoviti. Cohenov intervju za The New Yorker Radio Hour - kratki radio-dokumentarac - snimljen krajem ovog ljeta u Cohenovoj kući u Los Angelesu. Intervju počinje na 28:05 (prvi dio traje do 41:00), pa opet od 41:55...
http://www.newyorker.com/podcast/the-ne ... first-term
http://www.newyorker.com/podcast/the-ne ... first-term
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2345 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Nakon onih prvih 7, zaboravih da nastavim.medvjed23 wrote:http://www.oslobodjenje.ba/kun/kultura/jama/182576
http://www.oslobodjenje.ba/kun/kultura/ ... ode/182547
http://www.oslobodjenje.ba/kun/kultura/ ... cku/182634
tobre, tobre..
ja sam očekivao da ova
http://www.oslobodjenje.ba/kun/kultura/ ... obe/182670
bude među nagrađenim
Ova je prva odlična - al' d'prostiš ukaki ga s onim zadnjim paragrafom. Totalno bespotrebno, odnosno - ne bespotrebno, nego loše izvedeno. Suviše eksplicitno. Kao kraj eseja nekog srednjoškolca. Treća je baš dobra. Kompletna, dramski lijepo zaokružena priča. Ova četvrta, 'nako. Ni njen me kraj nije oduševio.
- medvjed23
- Posts: 30194
- Joined: 16/07/2010 13:49
- Location: https://poezijaisve.blog/
- Contact:
#2346 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..
četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#2347 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Ne znam na kojoj temi da pitam, na malo ih raja čita i kultiviše, pa da ne ispadnem snob, al: jel ko kupio zadnji Školegijum? Kaka je knjiga? Jelena?
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2348 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Vjerovao ili ne - i ja sam se na tome saplela. Ne bih je nazvala ohološću, nego tom nekom vještačkom dihotomijom izmedju smislenog života profesorice književnosti i 'besmisla' prodavačice u supermarketu, taj malogradjanski vrijednosni sud...medvjed23 wrote:jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..
četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
P.S. Evo i ja iznesoh vrijednosni sud.
- medvjed23
- Posts: 30194
- Joined: 16/07/2010 13:49
- Location: https://poezijaisve.blog/
- Contact:
#2349 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
eto, slažemo se, s tim da je to što nama smeta prije mana glavnog lika, nego priče.. sama priča je fino posložena.. što bi članovi žirija rekli, autor je vješt i lijepo vlada tekstompiupiu wrote:Vjerovao ili ne - i ja sam se na tome saplela. Ne bih je nazvala ohološću, nego tom nekom vještačkom dihotomijom izmedju smislenog života profesorice književnosti i 'besmisla' prodavačice u supermarketu, taj malogradjanski vrijednosni sud...medvjed23 wrote:jeste, kraj jame nekako narušava atmosferu koja je do tog momenta lijepo građena.. iz "lijepe" alegorije nepotrebno se prelazi u manje lijepu doslovnost..
četvrta je meni vrlo dobra, ako izuzmemo jedan, meni odbojan, trun oholosti..
P.S. Evo i ja iznesoh vrijednosni sud.![]()
![]()
- piupiu
- Posts: 16761
- Joined: 05/01/2008 05:08
#2350 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))
Ma, ne znam. Dobre su joj crtice, scene, miševi, crtanje karaktera. Možda vlada tekstom, ali ne vlada jezikom i strukturom, pristupa tekstu kao dramaturg - površinskom organizacijom teksta, nema emocije... meni čitava priča zvuči nekako pretenciozno. Šta znam.medvjed23 wrote:eto, slažemo se, s tim da je to što nama smeta prije mana glavnog lika, nego priče.. sama priča je fino posložena.. što bi članovi žirija rekli, autor je vješt i lijepo vlada tekstom

