Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#2301 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Dzontra_Volta wrote:
promaha wrote:
I ono sto su svi spominjali CPC5 se maalo brze trosi od michelina al opet buduci da na jednom setu vozam max 2 sezone to mi i nije toliki problem :D
Ja bih iskreno volio da izdrže bar 4 sezone (cca 30-35 hiljada km), tako da mi je bitan faktor izdržljivost gume.
kako rekoh nabrao sam oko 25K na ovom setu. Dubina sare je jos znacajna (nisam mjerio jer je ocigledno daleko dublja od minimuma) tako da sam ubjedjen da cu preci jos minimum jedno ljeto sa njima (cca.8-9K km) Moja standradna kilometraza je oko 1000-1100 mjesecno, plus ljeti malo vise radi vikendice i izleta, plus 2-3 ture do raznih lokacija na jadranu od cega Istra bar jednom. Znaci sigurnih 8-9 hiljada.
Nabrace one tih 35K i bice i kusura cini mi se.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2302 Re: Ljetne gume

Post by ado-šampion »

Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.
Zasto Energy Saver a ne Primacy 3?

Ja sam u toj dilemi uzeo Primacy 3. Mislim da su one oko 145, ako se ne varam.

PC 5 imam na dva auta u porodici, jedno od njih sam do prije par godina ja koristio, isto odlicne gume.

Jedini problem koji ja imam s Continental gumama (imam i Winter Contact takodjer) je sto su previse mekane u odnosu na Michelin, i ljetne i zimske.

Elem, ako ti Primacy 3 nije opcija, ja bih ovdje isao na PC 5. Energy Saver jednostavno nije guma u istoj kategoriji.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#2303 Re: Ljetne gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Continental su definitivno u samom vrhu ali zaista su dosta mekane ( zato dobro i drze cestu) ... vozio sam ih na 2 auta i zimske i ljetne komplete... ljetni komplet je uspio preci 35 k i poceo je pokazivati znakove nestabilnosti i dosta su bile potrosene... ali je vrhunski drzao cestu do tog momenta... sada sam dobio na autu Primacy 3 dosta ocuvane i sa finim DOTom pa cu njih vjerovatno zadrzati ovo ljeto....
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2304 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

ado-šampion wrote:
Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.
Zasto Energy Saver a ne Primacy 3?

Ja sam u toj dilemi uzeo Primacy 3. Mislim da su one oko 145, ako se ne varam.

PC 5 imam na dva auta u porodici, jedno od njih sam do prije par godina ja koristio, isto odlicne gume.

Jedini problem koji ja imam s Continental gumama (imam i Winter Contact takodjer) je sto su previse mekane u odnosu na Michelin, i ljetne i zimske.

Elem, ako ti Primacy 3 nije opcija, ja bih ovdje isao na PC 5. Energy Saver jednostavno nije guma u istoj kategoriji.
Cijene sam skinuo iz ponude Guma M i Makbela. Nisam vidio da imaju Peimacy 3 u ovoj dimenziji. Mada mi se čini da je previše 145 KM za ljetnu gumu u ovoj dimenziji.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2305 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

condy wrote: Jako dobra guma, dobar izbor. Gledao sam rezencije, nisam imao lično iskustva. Na rezenzijama je vrh. Ujednačena guma u svim uvjetima vožnje, što je jako bitno. Nisi pogriješio, to je bila i moja preporuka @amaru :)
Nisu jos iskljucene , posto mi nema continetala u indexu 91V (nije planiran uvoz u BiH) :-) :-) :D :bih: , dunlop ovaj je 20KM jeftiniji , a nije skoro nimalo losiji :) :thumbup:
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#2306 Re: Ljetne gume

Post by nivla »

Dzontra_Volta wrote:
ado-šampion wrote:
Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.
Zasto Energy Saver a ne Primacy 3?

Ja sam u toj dilemi uzeo Primacy 3. Mislim da su one oko 145, ako se ne varam.

PC 5 imam na dva auta u porodici, jedno od njih sam do prije par godina ja koristio, isto odlicne gume.

Jedini problem koji ja imam s Continental gumama (imam i Winter Contact takodjer) je sto su previse mekane u odnosu na Michelin, i ljetne i zimske.

Elem, ako ti Primacy 3 nije opcija, ja bih ovdje isao na PC 5. Energy Saver jednostavno nije guma u istoj kategoriji.
Cijene sam skinuo iz ponude Guma M i Makbela. Nisam vidio da imaju Peimacy 3 u ovoj dimenziji. Mada mi se čini da je previše 145 KM za ljetnu gumu u ovoj dimenziji.

Code: Select all

http://total-trade.ba/sr/webshop-gume-12#/sirina-205/visina-55/precnik-16/sezona-ljetne_gume  
plus montaza balans 5km po gumi pazi na DOT al kazu ako je stariji
u makbelu je primacy 140 i sigurno ce trajati duze od cpc5

Code: Select all

http://makbel.ba/product/20555-r16-michelin-primacy-3-91v/
nije nesto pretjerano skupa dimenzija, kad skontam da je 195/50/15 prije 5-6 godina bila oko 200km zimske i ljetne 130-140 po gumi
ima povoljnih guma i u unitrade.ba, ali jos cijene nisu izbacili pa zovi i vidi koliko su
sava.ba relativno poskupe gume
tsc.ba svaki dan druge cijene,jedna na stranici, kad god nazoves variraju 10-15 km po gumi
majagume.ba cijene ko na stranici ali su uglavnom sa ponudom continental grupacije
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#2307 Re: Ljetne gume

Post by Leon16v »

Ja se dvoumim između

Nexen Hd Blue plus i
Hankook k425

Za dimenziju 14, cijena je tu negdje od 75 do 80km.

Kolko para tolko muzike :-D
Sta vi mislite otprilike?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2308 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Leon16v wrote:Ja se dvoumim između

Nexen Hd Blue plus i
Hankook k425

Za dimenziju 14, cijena je tu negdje od 75 do 80km.

Kolko para tolko muzike :-D
Sta vi mislite otprilike?
Ako je suditi po ovome , nexen jer nije glupa ECO guma :P :)
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen ... D-Plus.htm
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2309 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

ma hankok
imamo mi neke na poslu u dimenziji 195 65r15 ljetne, rade svoj posao sasvim ok, nemam zamjerki
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2310 Re: Ljetne gume

Post by commendatore »

da pitam forumsko pucansko strucnjastvo valjaju l sta Firestonke ljetne.... da se ne istalizem nedje :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2311 Re: Ljetne gume

Post by drndalo »

Ma sto bi, zlatni prosjek po definiciji. Budzet brend Bridgestona...
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2312 Re: Ljetne gume

Post by commendatore »

drndalo wrote:Ma sto bi, zlatni prosjek po definiciji. Budzet brend Bridgestona...
zahvaljotiram
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#2313 Re: Ljetne gume

Post by kikilika »

dimenzija 225/50/17, šta mislite o:

- BRAVURIS-3 HM BARUM
- SPORTIVA PERFORMANCE 98Y XL FR
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2314 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

commendatore wrote:da pitam forumsko pucansko strucnjastvo valjaju l sta Firestonke ljetne.... da se ne istalizem nedje :lol:
nisam ih mislio kupiti, ali uzeo felge i bile već gotovo nove te firestone ljetne na njima i haj reko što da ne, malo skeptičan bio
dimenzija 205 55 r16, sasvim se ok pokazale, dosta se i navozale prošlo ljeto i na autoputu i kiše i vrućine, dobre se pokazale, a nije ni neko slabo auto, 103kw
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2315 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2316 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Dzontra_Volta wrote:Image
koja firma :?
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2317 Re: Ljetne gume

Post by Qler »

Kad otvoris sliku u posebnom tabu vidis u linku da je unitrade u pitanju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2318 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Qler wrote:Kad otvoris sliku u posebnom tabu vidis u linku da je unitrade u pitanju.
:thumbup:
User avatar
corsa
Posts: 2592
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#2319 Re: Ljetne gume

Post by corsa »

Nije im neka akcija, ove cijene imas u Makbelu kad dodas montazu i balansiranje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2320 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Svi su u 10 deka :thumbup:

Samo je unitrade-u bezveze stranica jer nema WEB katalogue
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2321 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

corsa wrote:Nije im neka akcija, ove cijene imas u Makbelu kad dodas montazu i balansiranje.
Kad se sve ukalkuliše, u Makbelu su opet skuplje za cca 5 KM (Dunlop i GY, ostale nisam gledao).
A da ne govorimo odnos prema klijentu u Makbelu i Unitrade, jedni kao da si došao na autopijacu, a kod drugih od "dobar dan, kako vam možemo pomoći", pa da sjedneš, popiješ kafu, gledaš kroz unutrašnji prozor dok ti ne završe auto, koje će sami uvesti u garažu itd.
User avatar
pepeljara
Posts: 7354
Joined: 22/08/2003 00:00

#2322 Re: Ljetne gume

Post by pepeljara »

Dzontra_Volta wrote:
corsa wrote:Nije im neka akcija, ove cijene imas u Makbelu kad dodas montazu i balansiranje.
Kad se sve ukalkuliše, u Makbelu su opet skuplje za cca 5 KM (Dunlop i GY, ostale nisam gledao).
A da ne govorimo odnos prema klijentu u Makbelu i Unitrade, jedni kao da si došao na autopijacu, a kod drugih od "dobar dan, kako vam možemo pomoći", pa da sjedneš, popiješ kafu, gledaš kroz unutrašnji prozor dok ti ne završe auto, koje će sami uvesti u garažu itd.

U Makbelu uzmu 10 milja brat bratu samo na zamjeni guma u 1 mj, kolko garaza i zamjena imaju :D
Meni su btw zeznuli gumu kod zamjene...pa nema zamjene, pa malo je ostecena, zalijepili onaj dio kod felge.
Poslije sam skontao da sam trebao ipak traziti novu gumu, al et..
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2323 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

U unitrade su super ljubazni i usluzni, ali meni su stegnuli sarafe tako, da su se ljudi sat vremena patili da odvrnu. Kao da su fapu 13 stezali.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#2324 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Kod maje mi se cini da podese obrtni moment na ključu tako da su stegnuti po nekom defaultu.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2325 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

Ja m islim da mali broj majstora, vulkanizera, koristi moment kljuc kako treba.
Post Reply