Pošto dajem priliku da sagovornik detaljnije objasni svoj stav, pokušaću pojasniti pitanja na koja mi je P.K. ponovo dao neodređene, deklarativne i uopštene odogovore.
Pedja Kojovic wrote:draganbi
Ja sam izlozio politicke stavove stranke o svim ovim pitanjima.
Tehnika i metodologija pretvaranja ovih stavova u zakone je vrlo jednostavna.
Na primjer.
Stranka donese politicku odluku da ce traziti da pacijenti imaju pravo da biraju gdje ce se lijeciti.
Zakoni EU predvidjaju i taj model zdravstva i set zakona koji ih implementira po njihovim pravilima i standardima je spreman. Stranka donese odluku da ce penzioni fond vezati za drzavni energetski sektor i primjeni zakone EU koji tako regulisu penzijski fond.
Ovo sam ja mogao uz jutarnju kafu sa kolegama isto zaključiti. Šta si ovim dijelom rekao: Da treba riješiti problem jedinstvenog zdravstvenog fonda po standardima EU? Nemoj pričati. Pa to znam i bez vas. Ja pitam KAKO: Koji su koraci u rješavanju, kada proces integracije počinje, koliko će trajati, koliko će koštati, ko će biti zadužen, kada će se donijeti zakoni, gdje će biti sjedište, koji su potrebni kapaciteti, koji su benefiti, koji su rizici, ima li štete, šta su posljedice, koji su otežavajući faktori, itd. itd
Pedja Kojovic wrote:
Nasa je velika prednost sto znamo gdje hocemo da idemo- idemo u EU - tako da su nam na raspolaganju i tehnicka zakonska rjesenja i prevod koji nam je Hrvatska velikodusno poklonila.
(Prevod zakona EU traje godinama i kosta milione maraka. I Srbiji je Hrvatska poklonila prijevod)
Imamo mi stotine zakona koji su mrtvo slovo na papiru. Nama treba kompletna zakonska regulaziva, podzakonski akti, pravilnici, propisi, procedure, tijela, sistem odgovornosti u lancu upravljanja... Interesuju me konkretne stvari: termini, ljudi, metode, koliko košta implementacija projekta... Ja kada nešto dogovaram ili obećavam da ću nešto uraditi, nije dovoljno reći: Ja ću to uraditi, ja to znam. Moram objasniti kako ću uraditi, kada ću završiti i koliko će to koštati. Bez tih informacija nema povjerenja.
Pedja Kojovic wrote:
Sve nase politicke odluke, dakle, recimo, zabrana ljekarima da rade i u drzavnoj i u privatnoj praksi, su ekonomski i socijalno prostudirane od strane odgovarajucih strucnih tijela u stranci i stranih eksperata koji su nam pomagali i ocjenjene kao izvodljive, u praksi.
Znaš li ti koliko ima ovih situacija koje treba regulisati. Nisam ljekar, na svoju sreću zdrav sam, ali hajde da i tu pitam. Koliko je ljekara u BiH, koliko ih je zaposleno u državnim a koliko u privatnim? Koliko je onih koji imaju sukob interesa? Koliko je onih koji imaju želju da rade i privatno i u državnom? Koliko je onih koji su izgubili licencu za rad? Kako ujediniti proces dobijanja licence? Kako se taj proces odvija u RS, kako u FBiH? Da li je u svakom kantonu isto stanje? Koliki je uticaj Komora doktora? Koliki je uticaj Ministarstava na proces licenciranja? Šta je sa medicinskim fakultetima i njihovom ulogom? Kakav je trenutni stav fonda o ovome?
Pedja Kojovic wrote:
Zasto ne iznosimo konkretne prijedloge?
Za sada ih predstavljamo ih na tribinama koje organizujemo po zemlji-sada vise u unutrasnjosti (Recimo za vikend- Bihac, Cazin, Krupa, G.Vakuh, Travnik, sljedece sedmice Vogosca, Ilidza, Istocno Sarajevo, itd)
Kad bude vrijeme i kad budemo sigurni da su sve stranke svoje prijedloge predale nadleznom tijelu (Kako se ne bi krale ideje) prezentiracemo ih u medijima.
p.k.
Kada će biti to vrijeme, kada ćete biti sigurni da vas neće pokrasti? Koje medije ćete koristiti, kakav je plan prezentovanja ideja, sa čime počinjete: sa zakonima, projektima, planovima, kakav je tempo predstavljanja ideja, koje ideje su u potpunosti osmišljene, koje su u razradi, u kojim oblastima imate spremljene zakone, u kojim oblastima ste najjači, gdje ste "tanki" sa idejama, ko vam pomaže, ko vas ometa...