KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#2301 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by BIONA »

:roll:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2302 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by kerima1 »

nicy wrote:MOLIM za pomoc, savjet....ocajna sam

mom vjereniku je jucer na UZ pregledu dr. Mornjakvic radiolog, rekla da ima metastaze na jetri, pankreasu, limfi u stomaku..ili kako vec, upiutila ga je na rtg pluca i CT abdomena,to cemo obaviti u ponedjeljak

ne znamo jos sta je primarni karcinom...al postoji li sansa da se izlijeci s obzirom da ima te metastaze....odakle da krenemo?

ja nisam spavala od jucer, hocu da ga spasim, al kako :(
Nabavite kanabisovo ulje,treba love,a nije problem doci do lijeka.Imas temu karcinom i kanabisovo ulje pa malo pregledaj.Clan Dozer je pisao opsirno o tom ulju i dobrog utjecaja na metastaze.
User avatar
nicy
Posts: 80
Joined: 16/09/2008 00:38

#2303 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by nicy »

hvala sve cu nabaviti samo da ga spasim

nisam ni sanjalaprolaze kroz ovakve stvari :(
bumerangss
Posts: 4543
Joined: 12/01/2015 16:47

#2304 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by bumerangss »

nicy wrote:MOLIM za pomoc, savjet....ocajna sam

mom vjereniku je jucer na UZ pregledu dr. Mornjakvic radiolog, rekla da ima metastaze na jetri, pankreasu, limfi u stomaku..ili kako vec, upiutila ga je na rtg pluca i CT abdomena,to cemo obaviti u ponedjeljak

ne znamo jos sta je primarni karcinom...al postoji li sansa da se izlijeci s obzirom da ima te metastaze....odakle da krenemo?

ja nisam spavala od jucer, hocu da ga spasim, al kako :(
Koliko ima godina? To je bitan faktor u prognozi svake bolesti... i kakve je imao simltome, sta ga ne natjeralo da uradi UZ?
User avatar
nicy
Posts: 80
Joined: 16/09/2008 00:38

#2305 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by nicy »

bumerangss wrote:
nicy wrote:MOLIM za pomoc, savjet....ocajna sam

mom vjereniku je jucer na UZ pregledu dr. Mornjakvic radiolog, rekla da ima metastaze na jetri, pankreasu, limfi u stomaku..ili kako vec, upiutila ga je na rtg pluca i CT abdomena,to cemo obaviti u ponedjeljak

ne znamo jos sta je primarni karcinom...al postoji li sansa da se izlijeci s obzirom da ima te metastaze....odakle da krenemo?

ja nisam spavala od jucer, hocu da ga spasim, al kako :(
Koliko ima godina? To je bitan faktor u prognozi svake bolesti... i kakve je imao simltome, sta ga ne natjeralo da uradi UZ?
ima 44 godine...prije 15 do 20 dana poceo je imati intezivnije probleme sa zelucem, imao je nadimanja i podrigivanja, ali posto je i prije imao gastritis nije se puno obazirao dok nije poceo imati bolove u ledjima, tacnije u bubrezima, i zato je odlucio da ode na UZ
na UZ dr nije nista vidjela na bubrezima, sem malo pijeska. ovako glasi zakljucak sa UZ:

Nalaz odgovara multiplim sekundarnim promjenama na jetri, pankreasu, desnom nadbubregu, retroperitonealnim limfonoidima gornjeg dijela abdomena, te suspektno na lijevom nadbubregu, a cija primarna lokalizacija nije jasno demarkirana. Eventualno jedna od fokalnih lezija na pankreasu moze odgovarati primarnoj leziji. Nalaz na ostalim pregledanim organima je u ref.granicama. Preporucuje se uraditi RTG pluca i CT abdonena, a s obzirom na bolove javiti se ljekaru porodicne medicine
bumerangss
Posts: 4543
Joined: 12/01/2015 16:47

#2306 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by bumerangss »

Mlad je... ali glavu gore, nema vam druge nego boriti se... sta god da je! Budi uz njega, budi mu podrska i psihicki ali i u svemu sto mu treba...
Treba STO PRIJE doci do tacne konacne dijagnoze a zatim poceti sa adekvatnom terapijom.
Treba svom ljekaru po uputnice za RTG i CT a ja bih zahtjevao od dr i uputnice za tumor-markere a s obzirom na simptome trebalo bi uraditi i gastroskopiju... ne znam... ne mojte klonuti duhom, nek odmah pocne piti nesta za podizanje imuniteta a drugo... moliti se Bogu i nadati se boljem...
Sretno
User avatar
nicy
Posts: 80
Joined: 16/09/2008 00:38

#2307 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by nicy »

bumerangss wrote:Mlad je... ali glavu gore, nema vam druge nego boriti se... sta god da je! Budi uz njega, budi mu podrska i psihicki ali i u svemu sto mu treba...
Treba STO PRIJE doci do tacne konacne dijagnoze a zatim poceti sa adekvatnom terapijom.
Treba svom ljekaru po uputnice za RTG i CT a ja bih zahtjevao od dr i uputnice za tumor-markere a s obzirom na simptome trebalo bi uraditi i gastroskopiju... ne znam... ne mojte klonuti duhom, nek odmah pocne piti nesta za podizanje imuniteta a drugo... moliti se Bogu i nadati se boljem...
Sretno

ma bicu uz njega, sve sto treba, sve bih dala samo da ga sacuvam

nadam se da nece biti toliko teska konacna dijagnoza

hvala na lijepim rijecima, mnogo mi znaci
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#2308 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by ZenaZbrkovima »

:(
Sretno!
Nedavno smo imali u porodici slican slucaj, samo mogu reci - ne dao Bog nikome..
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#2309 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by DZONPI »

Ljudi ta bolest te sjebe kako onog ko boluje tako i porodicu i sve.U mene je mati rahmetli 2 godine se borila ti ovamo hoces da vodis normalan zivot a neide.U mene zena trudna treba da se porodi mati na samrti hejd reko samo bar da vidi unuku ako nista nije ni to uspjelo.Ta bolest je zlo nit pomoc nit odmoc.Za ovu curu gore sto joj je mati bolesna reci svom babi da izvines da se ne glupira i da neplace pred njom i sazeljava sviju samo pravi jos tezi slucaj.Ako mu se place nek izadje vani nek odpuse i nek se vrati.Najgore je kad si covjeka vec otpiso koda si ga zivog sahranio.
User avatar
Janjicar
Posts: 5461
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#2310 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Janjicar »

Dozer wrote:Znam da nije lako, ali....zivot ide dakje, htjeli mi to ili ne.

Ja ti mogu reci kako ja licno na sve to gledam, pa ako ti je od pomoci....

A gledam tako sto znam da je smrt jedino sigurno u zivotu, tj. na njegovom kraju. Od toga niko od nas ne moze oobjeci ni na koji nacin i to je jedino garantovano. Sve ostalo je relativno i nesigurno.
Ako se desi neka bolest, poput ove o kojoj ovdje pricamo, i ako je se definitivno ne mozemo rijesiti, tada mislim da je bolje otici prije nego kasnije. Zasto se muciti, patiti i sebe i okolinu...?

A mislim da sam samo realan s ovakvim stavom...
Upravo tako :thumbup:
Mislim da je za bolesnika najgora lazna nada, i ja kada sam bolovao tog' sam se najvise bojao.
Bolje mi je da se bude iskreno i kaze tako je i tako, to i to je i gotovo a ne dobro je itd...
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#2311 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by lokalni_razdjevicar »

otac mi skoro nece nista da jede i ako jede povraca. zna li neko sta mi je ciniti.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2312 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

A dijagnoza, stadij, stanje....?
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#2313 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by lokalni_razdjevicar »

Dozer wrote:A dijagnoza, stadij, stanje....?
karcinom prostate koji se prosirio.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2314 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Pa na sta, koliko, koja je faza, da li je operisan...?
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#2315 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by lokalni_razdjevicar »

Dozer wrote:Pa na sta, koliko, koja je faza, da li je operisan...?
izgleda da se ne moze operisati. u petak ce na prvi pregled kod onkologA
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3051
Joined: 25/06/2014 14:16

#2316 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by kakotakonikako »

Moze li odgovor od ovih koj znaju:
- Koje test markere treba uraditi iz predostroznosti da se sazna ima li osoba u sebi celije karcinoma ? Da li postoji i neki drugi nacin da se to sazna.
Hvala unaprijed.
User avatar
Janjicar
Posts: 5461
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#2317 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Janjicar »

kakotakonikako wrote:Moze li odgovor od ovih koj znaju:
- Koje test markere treba uraditi iz predostroznosti da se sazna ima li osoba u sebi celije karcinoma ? Da li postoji i neki drugi nacin da se to sazna.
Hvala unaprijed.
Zavisi koji je karcinom, ja ti mogu reci za karcinom testisa da je dovoljno uzeti Test za Trudnocu i izmokrit se na njega. Ako pokaze da si "trudan" znaci da imas karcinom testisa a ako ne 99% nemas.
Takodje za karcinom testisa se vadi AFP, BetaHCG i LDH.

Mislim da se trazi BetaHCG i LDH i kod drugih oblika karcinoma

PS: Zasto ne otici doktoru opste prakse i reci da zeli da se kontrolise ? On bi morao dati sve uputnice i objasnit sta.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#2318 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Chuckie »

kakotakonikako wrote:Moze li odgovor od ovih koj znaju:
- Koje test markere treba uraditi iz predostroznosti da se sazna ima li osoba u sebi celije karcinoma ? Da li postoji i neki drugi nacin da se to sazna.
Hvala unaprijed.
Markere ne mozes raditi preventive radi, jer ne znace nista. Tek kod potvrđene phd dijagnoze malignoma ima smisla raditi ih i pratiti tok bolesti. Koje ces markere raditi, za koju vrstu karcinoma, ako ne znas da si bolestan?

Ima li nacin? Ima. Pet ct sken, ali i on moze dati lazni nalaz.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3051
Joined: 25/06/2014 14:16

#2319 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by kakotakonikako »

Chuckie wrote:
kakotakonikako wrote:Moze li odgovor od ovih koj znaju:
- Koje test markere treba uraditi iz predostroznosti da se sazna ima li osoba u sebi celije karcinoma ? Da li postoji i neki drugi nacin da se to sazna.
Hvala unaprijed.
Markere ne mozes raditi preventive radi, jer ne znace nista. Tek kod potvrđene phd dijagnoze malignoma ima smisla raditi ih i pratiti tok bolesti. Koje ces markere raditi, za koju vrstu karcinoma, ako ne znas da si bolestan?

Ima li nacin? Ima. Pet ct sken, ali i on moze dati lazni nalaz.
Sta je phd analiza/dijagnoza i kako se ona radi ? Sta je pet ct sken ?
Po ovome vasem, ne moze se preduprijetiti karcinom. Cudno, ako je tako. Nadam se da ce neko ko je strucniji i ko vise zna, ipak nesto vise napisati kako da se u najranijoj fazi otkrije karcinom. Takodjer, sta treba koristiti da se preduprijeti to zlo. Ja sam cuo da treba raditi na podizanju imuniteta, kao i na ph vrijednost. Ova pitanja i odgovori na njih su dobrodosli za sve.
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#2320 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by neretvanac »

kakotakonikako wrote:
Chuckie wrote:
kakotakonikako wrote:Moze li odgovor od ovih koj znaju:
- Koje test markere treba uraditi iz predostroznosti da se sazna ima li osoba u sebi celije karcinoma ? Da li postoji i neki drugi nacin da se to sazna.
Hvala unaprijed.
Markere ne mozes raditi preventive radi, jer ne znace nista. Tek kod potvrđene phd dijagnoze malignoma ima smisla raditi ih i pratiti tok bolesti. Koje ces markere raditi, za koju vrstu karcinoma, ako ne znas da si bolestan?

Ima li nacin? Ima. Pet ct sken, ali i on moze dati lazni nalaz.
Sta je phd analiza/dijagnoza i kako se ona radi ? Sta je pet ct sken ?
Po ovome vasem, ne moze se preduprijetiti karcinom. Cudno, ako je tako. Nadam se da ce neko ko je strucniji i ko vise zna, ipak nesto vise napisati kako da se u najranijoj fazi otkrije karcinom. Takodjer, sta treba koristiti da se preduprijeti to zlo. Ja sam cuo da treba raditi na podizanju imuniteta, kao i na ph vrijednost. Ova pitanja i odgovori na njih su dobrodosli za sve.
PET/CT raditi samo preventivno? Nema smisla. To je pretraga kojom se primarno prati tok bolesti, odgovor na terapiju itd pri vec utvrdjenoj dijagnozi.
Vecina ljudi koji saznaju da imaju rak:
1. Ga otkriju slucajno (radeci neke druge pretrage, pa mu se udje u trag)
2. Odu doktoru radi simptoma, problem s ovim je sto kad nastupe jasni simptomi, ako je malign oboljenje, cesto je prekasno za kurativnu terapiju, povecana je mogucnost da je vec probio u limfu/krvotok, povecana malignost (dediferencijacija celija itd.). Maligni tumor u ranoj fazi obicno ne boli (bol je symptom na koji ljudi primarno reaguju).
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#2321 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by neretvanac »

Dupli.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3051
Joined: 25/06/2014 14:16

#2322 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by kakotakonikako »

neretvanac wrote:
kakotakonikako wrote:[
Sta je phd analiza/dijagnoza i kako se ona radi ? Sta je pet ct sken ?
Po ovome vasem, ne moze se preduprijetiti karcinom. Cudno, ako je tako. Nadam se da ce neko ko je strucniji i ko vise zna, ipak nesto vise napisati kako da se u najranijoj fazi otkrije karcinom. Takodjer, sta treba koristiti da se preduprijeti to zlo. Ja sam cuo da treba raditi na podizanju imuniteta, kao i na ph vrijednost. Ova pitanja i odgovori na njih su dobrodosli za sve.
PET/CT raditi samo preventivno? Nema smisla. To je pretraga kojom se primarno prati tok bolesti, odgovor na terapiju itd pri vec utvrdjenoj dijagnozi.
Vecina ljudi koji saznaju da imaju rak:
1. Ga otkriju slucajno (radeci neke druge pretrage, pa mu se udje u trag)
2. Odu doktoru radi simptoma, problem s ovim je sto kad nastupe jasni simptomi, ako je malign oboljenje, cesto je prekasno za kurativnu terapiju, povecana je mogucnost da je vec probio u limfu/krvotok, povecana malignost (dediferencijacija celija itd.). Maligni tumor u ranoj fazi obicno ne boli (bol je symptom na koji ljudi primarno reaguju).
Znaci, ne moze se preduprijediti karcinom. Da li je to do farmaceutskih kompanija ili do manjka znanja onih koji tragaju za time ?
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2323 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

U tom kontekstu nije ni do jednih.
Ako nema kancerogenih celija, ne mogu se ni otkriti.
S druge strane, nismo mi na tehnicko-tehnoloskom nivou jos uvijek dosli dotle da bi mogli prepoznati te celije u nastanku. Postoje neki indeksi rizika, ali to, sustinski, ne znaci nista i nema neke garancije da je tacno.

"Preduprijediti karcinom" je u danasnje vrijeme jednostavno je prakticno nemoguce s obzirom na zagadjenje u kojem zivimo, GMO hranu, silnom hemijom koju svjesno unosimo u sebe na XY nacina, pusenjem, droga, lijekova, nepoznatom kolicinom doze raznoraznih zracenja koja svi primamo svakodnevno (od raznorazne tehnike poput mobitela, TV-a, racunara , itd., pa do raznoraznih antena koje emituju ko zna sta).

Na neki nacin, najsigurniji su oni koji zive dalje od urbanih centara, tj. na selima i u prirodi, koji nemaju potrebu ili mogucnost nabavljanja fabrickih prehrambenih proizvoda i koji se hrane onim sta sami uzgoje i proizvedu. Kod njih je procenat oboljenja drasticno manji nego kod "asfaltcadi".
User avatar
nicy
Posts: 80
Joined: 16/09/2008 00:38

#2324 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by nicy »

evo mene opet, sad sa nekim malo drugacijim vijestima
vjerenik je uradio CT abdomena, i tu pise da ima meta na jetri, najveca je 20 mm.
u lijevoj nadbubreznoj zlijezdi se vidi okrugla promjena, al ne pise kakva
zatim pise da ima uvecanih limfatika, a ispod lijeve dijafragme se vidi meta depozit na peritoneumu dijametra 35 mm

svi ostali nalazi su uredni, na pankreasu nema nista, kako CT pokazuje. radio je i pregled zeluca i debelog crijeva, sve je ok

onkolog je predlozio da se uradi biopsija jetre pomocu CT, pa da se onda krene dalje...

malo me strah dok sve to traje da se stanje ne pogorsa...al krenuli smo sa poboljsanjem imuniteta...

da li da cekamo nalaz biopsije pa onda da krenemo agresivnije sa alternativom, ili ?
bumerangss
Posts: 4543
Joined: 12/01/2015 16:47

#2325 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by bumerangss »

nicy wrote:evo mene opet, sad sa nekim malo drugacijim vijestima
vjerenik je uradio CT abdomena, i tu pise da ima meta na jetri, najveca je 20 mm.
u lijevoj nadbubreznoj zlijezdi se vidi okrugla promjena, al ne pise kakva
zatim pise da ima uvecanih limfatika, a ispod lijeve dijafragme se vidi meta depozit na peritoneumu dijametra 35 mm

svi ostali nalazi su uredni, na pankreasu nema nista, kako CT pokazuje. radio je i pregled zeluca i debelog crijeva, sve je ok

onkolog je predlozio da se uradi biopsija jetre pomocu CT, pa da se onda krene dalje...

malo me strah dok sve to traje da se stanje ne pogorsa...al krenuli smo sa poboljsanjem imuniteta...

da li da cekamo nalaz biopsije pa onda da krenemo agresivnije sa alternativom, ili ?
Nemojte nista cekati, svaki sat je veliki... ali ne znam sta konkrentno mislis pod agresivnom alternativom? Ako je to nesta tipa curekotovo ulje ili od konoplje, zdrava prehrana, suplementi vitamini omega 3 masne kiseline, tablete brokule, košpice kajsije, cijedjena kunica, soda-bikarbona... sve to moze ali petrolej ili neki cajevi ili djemici od nekih travara... protiv toga su i onkolozi na KCUS-u konkretno i dr Ceric i dr Banjin, jer kako oni kazu samo bezveze opterecuje ionako opterecenu jetru.
Ne znam sta da ti kazem... ne bih da te ubijam u pojam ali... ne moj previse biti optimista... ti ali zbog njegove psihe moras "glumiti" da ce sve biti ok i nadati se je da ako Bog da hoce. Nastojte zivjeti sto normalnije iako znam da je to nemoguce ni psihicki a ni fizicki, sve se okrene za 360 stepeni... znam na zalost iz iskustva :sad:
Post Reply