Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Rugafet
Posts: 5471
Joined: 14/12/2015 17:52

#2276 Re: Ljetne gume

Post by Rugafet »

Black swan wrote:ova promjena guma je takva ubleha za nas iz ravnice sto malo vozimo
lakse se strpiti dok je snijeg i dok ne ociste
Za vas petoricu iz ravnice sto malo vozite najlakse je da uopste nemate auto
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2277 Re: Ljetne gume

Post by Truba »

vjeruj mi da sam i o tome razmisljao

ali promatram gume....dosta ljetnih zimi
dosta zimskih ljeti
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#2278 Re: Ljetne gume

Post by 2002 »

MrShadow wrote:
2002 wrote:Uh to fakat izgleda lose, ako je tako ja na njegovom mjestu to ne bih niposto radio pa taman da moram prodati auto :D
Mislim da sam negdje vidio da Shadow vozi CLS Mercedesa.
Jeste cls, prednje su mi 245 a zadnje 275 i nije da sitnicarim i gledam da ustedim na gumama, inace ne bi uzimao cont, vec mi je tip u servisu nabacio da nema potrebe da pare bacam pa sada provjeravam.

inace cls fabricki ljetne ima 245 naprijed, a 275 nazad.
zimske su fabricki sve 4 245. Zasto ova razlika i zasto zadnje ljetne 275 to se i ja pitam.
Kako izgledaju te zimske 245 na zadnjim felgama? Ako izgledaju normalno a ne ovako kao sto je @amar postavio, onda zasto ne ustediti 400KM i na ljetnim.
Ja bih ipak sacekao da se javi neko kompetentniji od mene, znam i da @mirzet87... isto vozi CLS-a pa mozda i on bude imao koju informaciju ako nije banovan :D ili @jefferson
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2279 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

MrShadow wrote:
2002 wrote:Uh to fakat izgleda lose, ako je tako ja na njegovom mjestu to ne bih niposto radio pa taman da moram prodati auto :D
Mislim da sam negdje vidio da Shadow vozi CLS Mercedesa.
Jeste cls, prednje su mi 245 a zadnje 275 i nije da sitnicarim i gledam da ustedim na gumama, inace ne bi uzimao cont, vec mi je tip u servisu nabacio da nema potrebe da pare bacam pa sada provjeravam.

inace cls fabricki ljetne ima 245 naprijed, a 275 nazad.
zimske su fabricki sve 4 245. Zasto ova razlika i zasto zadnje ljetne 275 to se i ja pitam.
Zadnji pogon veca povrsina na asfaltu
Zimi je uza guma bolja po snijegu zato je razlika
Kod tog vulkanizera ne bi vise ni napumpao gume kamoli mjenjao
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2280 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Zna cojk bolje od fabrike :lol: :lol:

18x9,5 je zadnja felge , kakava 245 :-) , da ti kazem iskreno , vrijedi dati pare jer vozis takav auto , ako ti ne vrijedi ima Matador :lol: :D

Evo ti po mercedesu https://www.wheel-size.com/size/mercede ... lass/2006/

Image

:run:
User avatar
Rugafet
Posts: 5471
Joined: 14/12/2015 17:52

#2281 Re: Ljetne gume

Post by Rugafet »

Nemoj slučajno da sam cuo da je neko stavio gumu koju 'fabrika' nije preporučila i na taj način da vam ostane neka kinta u dzepu. Udarit će munje i gromovi, nastat ce vjeciti mrak i evropi ce zastati dah ako stavite dimenziju koja nije preporucena.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2282 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Rugafet wrote:Nemoj slučajno da sam cuo da je neko stavio gumu koju 'fabrika' nije preporučila i na taj način da vam ostane neka kinta u dzepu. Udarit će munje i gromovi, nastat ce vjeciti mrak i evropi ce zastati dah ako stavite dimenziju koja nije preporucena.
mozes ti siru malo staviti , al da je streĆujes ne ide , pogotovo ne na jakom autu .

Ja sam naveo razloge zasto cu siru , hocu malo bolje drzanje auta , veci izbor guma i proizvodjaca , a na zadnjem mjestu mi je cijena :thumbup:
205 na 17" meni bezveze , nekakva guma izgleda usko i izduzeno :D

On , ako mu je skupo neka stavi 17" felge mercedesove i one po fabrici sve 4 idu 245 :) :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#2283 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Ako hoces da budes Gay strecuj gume
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2284 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

MrShadow wrote: inace cls fabricki ljetne ima 245 naprijed, a 275 nazad.
zimske su fabricki sve 4 245. Zasto ova razlika i zasto zadnje ljetne 275 to se i ja pitam.
Pitanje je širine zadnjih felgi. Uostalom pitaj u Mercedesovom servisu, trebalo bi da ti ljubazno objasne sve zašto i kako, i koje su felge i gume predviđene za tvoj auto.
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2285 Re: Ljetne gume

Post by mayab »

Ja opet samo da ponovim, da izvan homologiranih dimenzija za neki auto ne bi trebalo ići !
User avatar
DoradO
Posts: 4635
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#2286 Re: Ljetne gume

Post by DoradO »

Ima li neko iskustva sa Pirelli cinturato P7 :? imam ponudu za 225/45/17 - 170KM/kom pa reko da vidim jel dobra varijanta ili da trazim dalje :)
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#2287 Re: Ljetne gume

Post by basicm »

Ovo 245 i 275 ne bi trebao biti problem, zadnja gelga je vjerovatno 1 jot sira i ta guma ne izgleda strecovano. Imao sam isto na zadnjim felgama 255 na 10 jota a inace idu na 9 jota na prednjima. Samo u kombinovanim gumama nemoj da iskaces iz fabrike, imao bi esp upaljen sigurno, a na 4x4 je jos gore.
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#2288 Re: Ljetne gume

Post by milann1971 »

Barum Bravuris-2 92H

iskustva sa ovom gumom neko imao ??? :? :?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2289 Re: Ljetne gume

Post by mali_milojica »

DoradO wrote:Ima li neko iskustva sa Pirelli cinturato P7 :? imam ponudu za 225/45/17 - 170KM/kom pa reko da vidim jel dobra varijanta ili da trazim dalje :)
Imao Pirelli P7 gume,doduse ne u toj dimenziji.
Preporuka :thumbup:
User avatar
DoradO
Posts: 4635
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#2290 Re: Ljetne gume

Post by DoradO »

mali_milojica wrote:
DoradO wrote:Ima li neko iskustva sa Pirelli cinturato P7 :? imam ponudu za 225/45/17 - 170KM/kom pa reko da vidim jel dobra varijanta ili da trazim dalje :)
Imao Pirelli P7 gume,doduse ne u toj dimenziji.
Preporuka :thumbup:

hvala, ali u medjuvremenu nestalo ovih tj. bile samo dvije pa sam kupio dunlop u istoj dimenziji... cemo da vidimo kako leze uskoro :-D

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2291 Re: Ljetne gume

Post by mali_milojica »

Dunlop je dobar. Nisi pogresio.
Sretno :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2292 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Extra , obavezno javi iskustvo :thumbup:

Btw.

Za sirinu felgi bas sam gledao , na golfovima 6-7 je 17x7J felge i fabricki su 225/45 gume na 2,4 bara :) :thumbup: , tako da idem i ja sa istom :-D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2293 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Odluceno , ide conti :D

Ovo me je uvjerilo da vrijede :thumbup: , a i zimske me stavrno dobro sluze :)

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Image

:)
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#2294 Re: Ljetne gume

Post by ElRe »

Vidim Conti je pomeo konkurenciju u obje kategorije (zima, ljeto).
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2295 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#2296 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Kod mene je CPC5 na 195/60 R15. Sad će četvrto ljeto. Prešle do sada oko 25K.
Vozio ih ono ljeto prije 2-3 godine kad je non stop kiša padala.
Nekoliko puta od/do Jadrana po prolomu oblaka. Nikad aquaplana, u krivini ko na šinama.
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#2297 Re: Ljetne gume

Post by promaha »

Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.

Ja sam na trenutnom autu dobio CPC5 iz fabrike i proslo ljeto presao na njima cca 15k

Prije toga sam dosta dugo vozao na Michelin primacy 3 i ono sto mi se kod CPC5 vise svidjalo je to sto se guma dosta brze ugrije i imao sam dojam da u krivinama stvarno bolje drzi al opet gume sam koristio na razlicitim autima pa to bas nije relevatno toliko..

I ono sto su svi spominjali CPC5 se maalo brze trosi od michelina al opet buduci da na jednom setu vozam max 2 sezone to mi i nije toliki problem :D
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2298 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

promaha wrote:
Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.

Ja sam na trenutnom autu dobio CPC5 iz fabrike i proslo ljeto presao na njima cca 15k

Prije toga sam dosta dugo vozao na Michelin primacy 3 i ono sto mi se kod CPC5 vise svidjalo je to sto se guma dosta brze ugrije i imao sam dojam da u krivinama stvarno bolje drzi al opet gume sam koristio na razlicitim autima pa to bas nije relevatno toliko..

I ono sto su svi spominjali CPC5 se maalo brze trosi od michelina al opet buduci da na jednom setu vozam max 2 sezone to mi i nije toliki problem :D
Ja bih iskreno volio da izdrže bar 4 sezone (cca 30-35 hiljada km), tako da mi je bitan faktor izdržljivost gume.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#2299 Re: Ljetne gume

Post by nivla »

Dzontra_Volta wrote:
promaha wrote:
Dzontra_Volta wrote:Conti PC 6 nema u dimenziji 205/55R16, ako se ne varam?
U toj dimenziji je još uvijek CPC 5.

Pošto bih uzeo premium gumu, u konkurenciju su ušle:

Continental ContiPremiumContact 5 91W - 135 KM
MICHELIN ENERGY-SAVER 91V- 132 KM
Goodyear EfficientGrip Performance 91W - 125 KM
Dunlop Bluresponce 91W - 125 KM
BRIDGESTONE T001EVO 91V - 125 KM
Pirelli P7 91V - 110 KM

Ima li neko neki savjet, od onih koji su koristili navedene gume? Uloženo/dobijeno.

Ja sam na trenutnom autu dobio CPC5 iz fabrike i proslo ljeto presao na njima cca 15k

Prije toga sam dosta dugo vozao na Michelin primacy 3 i ono sto mi se kod CPC5 vise svidjalo je to sto se guma dosta brze ugrije i imao sam dojam da u krivinama stvarno bolje drzi al opet gume sam koristio na razlicitim autima pa to bas nije relevatno toliko..

I ono sto su svi spominjali CPC5 se maalo brze trosi od michelina al opet buduci da na jednom setu vozam max 2 sezone to mi i nije toliki problem :D
Ja bih iskreno volio da izdrže bar 4 sezone (cca 30-35 hiljada km), tako da mi je bitan faktor izdržljivost gume.
onda michelin energy saver plus, gurace bez znacajnih gubitaka u performansama tu kilometrazu, nesto su losije po mokrom od konkurencije daleko od tog da nisu sigurne, michelin primacy 3 bi trebao isto bez problema tu kilometrazu preci a skuplje su 8km po gumi od savera
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2300 Re: Ljetne gume

Post by condy »

DoradO wrote:
mali_milojica wrote:
DoradO wrote:Ima li neko iskustva sa Pirelli cinturato P7 :? imam ponudu za 225/45/17 - 170KM/kom pa reko da vidim jel dobra varijanta ili da trazim dalje :)
Imao Pirelli P7 gume,doduse ne u toj dimenziji.
Preporuka :thumbup:

hvala, ali u medjuvremenu nestalo ovih tj. bile samo dvije pa sam kupio dunlop u istoj dimenziji... cemo da vidimo kako leze uskoro :-D

Image
Jako dobra guma, dobar izbor. Gledao sam rezencije, nisam imao lično iskustva. Na rezenzijama je vrh. Ujednačena guma u svim uvjetima vožnje, što je jako bitno. Nisi pogriješio, to je bila i moja preporuka @amaru :)
Post Reply