Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2276 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#2277 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by SSemir »

negdje sam citao da elektroprivreda telecom i slicni, imaju oko milijardu km u obliku orocene stednje u raznim bankama. znaci da mogu da dobro zive bez tih para, tako da oni to nece osjetit...
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2278 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

SSemir wrote:negdje sam citao da elektroprivreda telecom i slicni, imaju oko milijardu km u obliku orocene stednje u raznim bankama. znaci da mogu da dobro zive bez tih para, tako da oni to nece osjetit...
elektorprivreda monopolista...

nije valjda da ne mislis da se telekomu nece razbiti o glavu to sto ne ulaze u infrastrukturu i bolju ponudu, ili stvarno mislis da su konkuretni?

bumo vidjeli...mozda ima neko kokretnije informacije kako to sve streba da izgleda i kako se misli taj novac potrosti...link sa nacrtom budzta bi se ubio :D ili to sa obveznicama da djaba ne naglabamo bez konkretnoh nacrta, prijedloga i zvanicnih stavova.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2279 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

sanaman wrote:za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
pa takve uslove i mogu dobiti samo od drzavnih preduzeca - niko nije lud da ulaze lovu za 3%...

ideja nije losa za aktiviranje kapitala u pojedinim javnim preduzecima... medjutim... kako ce se iskoristiti ta sredstva? ako ce opet sve otici na potrosnju, tj. na plate u javnom sektoru i socijalna davanja... onda ce dobar dio love"iscuriti" jer ce na kraju doci u ruke obicnih gradjana, u krajnju potrosnju, u kojoj dominira uvozna roba...

kad bi sredstva ulozili u konkretne projekte, npr. da pocnu barem graditi onu jebenu HE vranduk, puteve ili raditi bilo sta konkretno, bio bi presretan... znaci bilo sta sto bi angazovalo domace resurse, a gradjevina je tu najbolja opcija... ali imam osjecaj da taj film necemo gledati
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2280 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Alfons Kauders wrote:
sanaman wrote:za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
pa takve uslove i mogu dobiti samo od drzavnih preduzeca - niko nije lud da ulaze lovu za 3%...

ideja nije losa za aktiviranje kapitala u pojedinim javnim preduzecima... medjutim... kako ce se iskoristiti ta sredstva? ako ce opet sve otici na potrosnju, tj. na plate u javnom sektoru i socijalna davanja... onda ce dobar dio love"iscuriti" jer ce na kraju doci u ruke obicnih gradjana, u krajnju potrosnju, u kojoj dominira uvozna roba...

kad bi sredstva ulozili u konkretne projekte, npr. da pocnu barem graditi onu jebenu HE vranduk, puteve ili raditi bilo sta konkretno, bio bi presretan... znaci bilo sta sto bi angazovalo domace resurse, a gradjevina je tu najbolja opcija... ali imam osjecaj da taj film necemo gledati
Alfonse, koliko je tu para u opticaju, onako realno gledano?

Minimalac...ca.?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2281 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
sanaman wrote:za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
pa takve uslove i mogu dobiti samo od drzavnih preduzeca - niko nije lud da ulaze lovu za 3%...

ideja nije losa za aktiviranje kapitala u pojedinim javnim preduzecima... medjutim... kako ce se iskoristiti ta sredstva? ako ce opet sve otici na potrosnju, tj. na plate u javnom sektoru i socijalna davanja... onda ce dobar dio love"iscuriti" jer ce na kraju doci u ruke obicnih gradjana, u krajnju potrosnju, u kojoj dominira uvozna roba...

kad bi sredstva ulozili u konkretne projekte, npr. da pocnu barem graditi onu jebenu HE vranduk, puteve ili raditi bilo sta konkretno, bio bi presretan... znaci bilo sta sto bi angazovalo domace resurse, a gradjevina je tu najbolja opcija... ali imam osjecaj da taj film necemo gledati
Apsolutno, samo svi potezi dosad pokazuju da su poprilicno svjesni da tih Miloradija dugorocno samo boli glava.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2282 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

ReD aka Socijalista wrote:
Alfons Kauders wrote:
sanaman wrote:za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
pa takve uslove i mogu dobiti samo od drzavnih preduzeca - niko nije lud da ulaze lovu za 3%...

ideja nije losa za aktiviranje kapitala u pojedinim javnim preduzecima... medjutim... kako ce se iskoristiti ta sredstva? ako ce opet sve otici na potrosnju, tj. na plate u javnom sektoru i socijalna davanja... onda ce dobar dio love"iscuriti" jer ce na kraju doci u ruke obicnih gradjana, u krajnju potrosnju, u kojoj dominira uvozna roba...

kad bi sredstva ulozili u konkretne projekte, npr. da pocnu barem graditi onu jebenu HE vranduk, puteve ili raditi bilo sta konkretno, bio bi presretan... znaci bilo sta sto bi angazovalo domace resurse, a gradjevina je tu najbolja opcija... ali imam osjecaj da taj film necemo gledati
Alfonse, koliko je tu para u opticaju, onako realno gledano?

Minimalac...ca.?
ne kontam, mislis u gradjevini?

nemam pojma, ali mi se cini kao ubjedljivo najbolja opcija za ulaganje "nasih" para...

nigdje drugo ne mozes uposliti tako puno radnika u relativno kratkom roku, i to mahom nekvalifikovanih - dakle relativno siromasnih ljudi koji za svoje niske plate nece kupovati svicarske cokolade i italijansku kafu u mercatoru, vec najosnovnije zivotne potrepstine, mahom domace...

dosta velikih gradjevinskih firmi je u drzavnom vlasnistvu, npr. zgp i hidrogradnja bi jedva docekali da rade na HE, mostovina, saobracajnicama, stanovima za mlade i socijalno ugrozene... to bi im bio veliki plus i u buducim medjunarodnim tenderima, ukljucujuci projekte koje finansira npr. ebrd kod nas... ne treba zaboraviti da su upravo te firme zijanile stotine miliona vrijedne ugovore u libiji i da ce im trebati pomoc...

dalje... posredno bi se angazovala jos masa drzavnih i privatnih firmi - kamen, sljunak, drvo, stolarija itd... ima dosta prostora za koristenje domacih sirovina i resursa... multiplier effect sto bi se reklo... struja iz neretve i banovickog uglja pravi aluminij u mostaru, feal pravi profile za stolariju od tog aluminija, neko pravi i ugradjuje stolariju u zgrade koje su zidane domacim blokom, sa domacim cementom i kamenom itd... dakle ista lova se vise puta "izvrti" na domacem trzistu prije nego sto neki mate iz feala i huso iz sirbegovica skupe para da uvezu golfa cetvorku dizel...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2283 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
sanaman wrote:za ovo nije problematicno?

Jer ovako ispade umjesto da se vlada zaduzi, to ce uraditi preko svojih firmi. Da bi te firme kupile obveznice moraju imati lovu. Lovu imaju ili u steku ili od dobiti. Ako uloze dio dobiti bice uskraceni za reinvestiranje u nove tehnologije, u bolju produktivnost itd. To znaci da bi mozda mogle ostati bez dijela trzista jer nisu konkuretni zbog manjka investicija, znaci manje prometa, manja dobit....ovo je sve ako, ako...

Al mi se tek sada ne svidja ideja ako su stvarno planirali da to kupuju firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije a ne fondovi i gradjani...
pa takve uslove i mogu dobiti samo od drzavnih preduzeca - niko nije lud da ulaze lovu za 3%...

ideja nije losa za aktiviranje kapitala u pojedinim javnim preduzecima... medjutim... kako ce se iskoristiti ta sredstva? ako ce opet sve otici na potrosnju, tj. na plate u javnom sektoru i socijalna davanja... onda ce dobar dio love"iscuriti" jer ce na kraju doci u ruke obicnih gradjana, u krajnju potrosnju, u kojoj dominira uvozna roba...

kad bi sredstva ulozili u konkretne projekte, npr. da pocnu barem graditi onu jebenu HE vranduk, puteve ili raditi bilo sta konkretno, bio bi presretan... znaci bilo sta sto bi angazovalo domace resurse, a gradjevina je tu najbolja opcija... ali imam osjecaj da taj film necemo gledati
Apsolutno, samo svi potezi dosad pokazuju da su poprilicno svjesni da tih Miloradija dugorocno samo boli glava.
jebiga, ali ako ce se raditi po tom sablonu, gube izbore... a ako ne znaju bolje, neka fino podnesu ostavke i povuku se iz politike, koji ce nam kurac? :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2284 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Odgovor je "Da". U ekonomskoj teoriji, a bogme i praksi, taj nedostatak se definiše kao razlika između budžetskih rashoda i budžetskih prihoda. Među ekonomistima koji se služe maternjim jezikom ona se zove "Proračunska rupa". Oni koji više vole tuđice ga zovu "Budžetski deficit". Rupa se krpi na razne načine- povećanjem poreza, posudbama, prodajom postojeće imovine (čitaj- nekretnine, dionice, vlasnički udjeli i sl.), prodajom nepostojeće imovine (čitaj- obveznice), a zna završiti i bankrotom.
Izbjegava se poštovanjem jednog od 5 osnovnih načela javnih rashoda, a koje se zove "Načelo podudarnosti prihoda i rashoda", i vrlo je jednostavno: Rashodi trebaju biti usklađeni sa prihodima, tj. treba ih planirati u vremenu i iznosu kada očekujemo prihode.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2285 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

Corto Maltese wrote:
sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Odgovor je "Da". U ekonomskoj teoriji, a bogme i praksi, taj nedostatak se definiše kao razlika između budžetskih rashoda i budžetskih prihoda. Među ekonomistima koji se služe maternjim jezikom ona se zove "Proračunska rupa". Oni koji više vole tuđice ga zovu "Budžetski deficit". Rupa se krpi na razne načine- povećanjem poreza, posudbama, prodajom postojeće imovine (čitaj- nekretnine, dionice, vlasnički udjeli i sl.), prodajom nepostojeće imovine (čitaj- obveznice), a zna završiti i bankrotom.
Izbjegava se poštovanjem jednog od 5 osnovnih načela javnih rashoda, a koje se zove "Načelo podudarnosti prihoda i rashoda", i vrlo je jednostavno: Rashodi trebaju biti usklađeni sa prihodima, tj. treba ih planirati u vremenu i iznosu kada očekujemo prihode.
Tehnicki izrazi su jasni :D nego mene je vise zanimalo da li je uopce informacija isitna, jer neki su govorili da mozda nije. Elem sada kada znamo da je tako planirano, postavlja se sljsede pitanje. Kako je toliki deficit ili razlika ili manjak...kako god da ga nazovemo. Ipak se ne radi ni o 5 ni 15% koji fale...radi se oko 25%, cetvrtina planiranih izdataka nije pokrivena prihodima.

Bice stvarno interesantno vidjeti kada se pojavi prvi zvanicni nacrti i po kodovima vidjeti povecanja...do tada cekamo :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2286 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Odgovor je "Da". U ekonomskoj teoriji, a bogme i praksi, taj nedostatak se definiše kao razlika između budžetskih rashoda i budžetskih prihoda. Među ekonomistima koji se služe maternjim jezikom ona se zove "Proračunska rupa". Oni koji više vole tuđice ga zovu "Budžetski deficit". Rupa se krpi na razne načine- povećanjem poreza, posudbama, prodajom postojeće imovine (čitaj- nekretnine, dionice, vlasnički udjeli i sl.), prodajom nepostojeće imovine (čitaj- obveznice), a zna završiti i bankrotom.
Izbjegava se poštovanjem jednog od 5 osnovnih načela javnih rashoda, a koje se zove "Načelo podudarnosti prihoda i rashoda", i vrlo je jednostavno: Rashodi trebaju biti usklađeni sa prihodima, tj. treba ih planirati u vremenu i iznosu kada očekujemo prihode.
posto vidim da vladas teorijom, molim te usput objasni i prakticnu stranu - koja je struktura tog deficita i kad su nastale navedene obaveze... tj. za koliko su uvecane u 2011 i 2012...

hvala :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2287 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

sanaman wrote:
Corto Maltese wrote:
sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Odgovor je "Da". U ekonomskoj teoriji, a bogme i praksi, taj nedostatak se definiše kao razlika između budžetskih rashoda i budžetskih prihoda. Među ekonomistima koji se služe maternjim jezikom ona se zove "Proračunska rupa". Oni koji više vole tuđice ga zovu "Budžetski deficit". Rupa se krpi na razne načine- povećanjem poreza, posudbama, prodajom postojeće imovine (čitaj- nekretnine, dionice, vlasnički udjeli i sl.), prodajom nepostojeće imovine (čitaj- obveznice), a zna završiti i bankrotom.
Izbjegava se poštovanjem jednog od 5 osnovnih načela javnih rashoda, a koje se zove "Načelo podudarnosti prihoda i rashoda", i vrlo je jednostavno: Rashodi trebaju biti usklađeni sa prihodima, tj. treba ih planirati u vremenu i iznosu kada očekujemo prihode.
Tehnicki izrazi su jasni :D nego mene je vise zanimalo da li je uopce informacija isitna, jer neki su govorili da mozda nije. Elem sada kada znamo da je tako planirano, postavlja se sljsede pitanje. Kako je toliki deficit ili razlika ili manjak...kako god da ga nazovemo. Ipak se ne radi ni o 5 ni 15% koji fale...radi se oko 25%, cetvrtina planiranih izdataka nije pokrivena prihodima.

Bice stvarno interesantno vidjeti kada se pojavi prvi zvanicni nacrti i po kodovima vidjeti povecanja...do tada cekamo :D
zvanicno se ocekuje 350... a te procjene vazda fulaju, zato me ne bi cudilo ni da bude stotinjak miliona vise, dakle i 490 je moguce, mada ce vjerovatno biti izmedju 400-450 ako je suditi po dosadasnjoj praksi laganja i friziranja podataka :D

u cijeloj prici je najvaznija priroda tog deficita i struktura dugova... fbih se bas i nije plaho zaduzivala ove godine, a budzet ce vjerovatno i s prihodovne i rashodovne strane morati biti nizi od proslog, jer i prihodi padaju vec par kvartala... medjutim i iducih 2-3 godine se mora otplatiti pun kurac duga medjunarodnim finansijskim institucijama, na sredsva koja smo povukli prosle i pretprosle godine...
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2288 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Da, ali otkud u p...u m......u 490 milja? I t odjednom...bummmm
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2289 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

krivolovac wrote: sve je to jasno, ali KO da to uradi ???
neće oni sami protiv sebe i svojih amidžića, tečića, snaha, zetova, švalerki, kuma, kumova.... i ostale bande parazita koje su posmještali po adminsraciji i javnim kućama, pardon, preduzećima, iako je to isto
kakvi ba amidzici i snahe, oni bi mater rodjenu za vlast prodali... :D

rijec je o glasacima, :D koji su puno vazniji :D

a viskova ima u cijelom javnom sektoru, ne samo u administraciji... vidi npr. obrazovanje... skoro 2,000 zaposlenih u zadnje 2 godine... i pored cinjenice da je natalitet otisao u kurac prije desetak godina i potrebe za obrazovnim kadrom u osnovnom i srednjem obrazovanju ima sve manje... :D na kraju cemo imati razrede od 3 ucenika haman :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2290 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ReD aka Socijalista wrote:Da, ali otkud u p...u m......u 490 milja? I t odjednom...bummmm
Ante Krajina je najavio rupu od 350 miliona, i to uz predviđeno smanjenje bužeta od 30%. Prošlogodišnji je bio skoro milijardu i sedamsto, od čega je 55% išlo socijalnim kategorijama, a za razvoj svega 0.75%. Nema šansi da ga srežu na samo milijardu i dvjesto, jer nemaju od čega da otkinu. Svi putevi vode do manjka od 450 miliona, plus- minus dva, tri posto.
Kao so na ranu ide vijest da pola milijarde maraka MMF, potrošenih prošle i pretprošle godine, stiže na naplatu 2013. i 2014. godine.
Šta drugo nego kokice u ruke. Jebi ga, barem kukuruz nije skup.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2291 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

ReD aka Socijalista wrote:Da, ali otkud u p...u m......u 490 milja? I t odjednom...bummmm
"Što se tiče planiranih rashoda, federalni dopremijer je kazao kako je u Prednacrtu predviđeno da oni iznose 1,95 milijardi konvertibilnih maraka, što znači da će deficit za iduću godinu iznositi 423 miliona konvertibilnih maraka."

http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/ ... /111201143

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... html?print
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2292 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »


TRANSPARENCY INTERNATIONAL BiH: BiH nema razloga za slavlje u povodu Međunarodnog dana borbe protiv korupcije
09.12.2011.

BiH nema razloga za slavlje u povodu Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, koji se obilježava danas, saopćio je Transparency International BiH
U ovoj organizaciji kažu da tokom osam godina, koliko se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, BiH nije napravila nikakav napedak u suzbijanju korupcije.

Upravo s tim ciljem će TIBiH organizovati konferenciju povodom Dana borbe protiv korupcije koja će biti održana 12. decembra u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu, gdje će okupiti predstavnike institucija koje provode antikorupcijske zakone, kako iz BiH tako i iz regiona, u nadi da će predstavnici BiH institucija pokupiti uspješne primjere iz država regiona, koje su prema svim pokazateljima uspješnije u borbi protiv korupcije, i primjeniti ih u BiH.
Vjerujem da će se TIBiH sutra dotaći i ovog slučaja.

Transparency International

Ispituje se transparentnost Memoranduma sa "Shellom"


Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije pri "Transparency Internationalu BiH" pokrenuo je slučaj ispitivanja transparentnosti Memoranduma o razumijevanju koji je Vlada FBiH potpisala sa naftnim gigantom, kompanijom Shell Exploration Company B.V.
18.11.2011
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2293 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Sve to lijepo, ali pitam se OTKUD tolika rupetina??? Ne moze s jedne na drugu godinu budzet biti manji za skoro pola milijarde KM. Dajte uozbiljite se malo :D

Dakle, kako?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2294 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

sanaman wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Da, ali otkud u p...u m......u 490 milja? I t odjednom...bummmm
"Što se tiče planiranih rashoda, federalni dopremijer je kazao kako je u Prednacrtu predviđeno da oni iznose 1,95 milijardi konvertibilnih maraka, što znači da će deficit za iduću godinu iznositi 423 miliona konvertibilnih maraka."

http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/ ... /111201143

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... html?print
Uh, jebo te, ovo mi je promaklo. Znači da neće čak ni gurati spin o smanjenju za 30%. I zvanično smo donji, dogodine, kao i svake naredne.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2295 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

ReD aka Socijalista wrote:Sve to lijepo, ali pitam se OTKUD tolika rupetina??? Ne moze s jedne na drugu godinu budzet biti manji za skoro pola milijarde KM. Dajte uozbiljite se malo :D

Dakle, kako?
pa vidis da se i mi pitamo :D nikom nista nije jasno :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2296 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ReD aka Socijalista wrote:Sve to lijepo, ali pitam se OTKUD tolika rupetina??? Ne moze s jedne na drugu godinu budzet biti manji za skoro pola milijarde KM. Dajte uozbiljite se malo :D

Dakle, kako?
Kvalitetnim planiranjem:
Vlada Federacije BiH usvojila je na sjednici u srijedu Izvještaj o izvršenju budžeta Federacije BiH
U proteklih devet mjeseci ove godine, kako navode iz Federalnog ministarstva finansija, budžet Federacije BiH je ostvaren u iznosu od 1,093 milijarde KM, što predstavlja 62,9 posto u odnosu na rebalans.
Prethodnih 9 mjeseci su fulili samo za trećinu. Sitnica.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2297 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

sanaman wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Sve to lijepo, ali pitam se OTKUD tolika rupetina??? Ne moze s jedne na drugu godinu budzet biti manji za skoro pola milijarde KM. Dajte uozbiljite se malo :D

Dakle, kako?
pa vidis da se i mi pitamo :D nikom nista nije jasno :D
Nista, sve budzetlije koje imaju preko 50 godina poslati u prijevremenu penziju, dati im primanja od 500KM ako se protive dati im socijalnu od 6 mjeseci trajanja. Tako ce nas kostati paraziti samo 500KM a ne kao do sad od 800 do 2000KM. Ustedio novac a aparat parazitski manji.

RAZLOG: KRIZA
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2298 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

http://www.fmf.gov.ba/budzet-2010/Konso ... iranja.pdf

ovo je rebalans za 2010...mene zanima ovaj kod 814000 (zadnja strana)...

dugorocni krediti i zajmovi...

izmjene i dopune 2010: 417.415.498,00 KM
ostvareni prihodi 2010: 322.706.151,64KM

Sta je od ove dvije stavke zapravo bilo stvarno zaduzenje/kredit u 2010. godini?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2299 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Sve to lijepo, ali pitam se OTKUD tolika rupetina??? Ne moze s jedne na drugu godinu budzet biti manji za skoro pola milijarde KM. Dajte uozbiljite se malo :D

Dakle, kako?
Kvalitetnim planiranjem:
Vlada Federacije BiH usvojila je na sjednici u srijedu Izvještaj o izvršenju budžeta Federacije BiH
U proteklih devet mjeseci ove godine, kako navode iz Federalnog ministarstva finansija, budžet Federacije BiH je ostvaren u iznosu od 1,093 milijarde KM, što predstavlja 62,9 posto u odnosu na rebalans.
Prethodnih 9 mjeseci su fulili samo za trećinu. Sitnica.
pa u prva tri kvartala 62.9%... ne u toku cijele godine... :lol: care moj da su "fulali" 37.1% vec davno bi imali raspad sistema... :-) kad se "fula", onda se radi o 2, 5, ili 10%... a ne 37 :lol:

znaci imali su 21% realizacije po kvartalu, s tim da su prvi i cetvrti uvijek najjaci, tako da ce na kraju biti oko 90%

to je isto ko kad se neki dan kukalo kako je cca. 60,000 ljudi ostalo bez posla... samo sto je u istom periodu otprilike isto toliko ljudi zaposleno :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2300 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Corto Maltese wrote:
sanaman wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Da, ali otkud u p...u m......u 490 milja? I t odjednom...bummmm
"Što se tiče planiranih rashoda, federalni dopremijer je kazao kako je u Prednacrtu predviđeno da oni iznose 1,95 milijardi konvertibilnih maraka, što znači da će deficit za iduću godinu iznositi 423 miliona konvertibilnih maraka."

http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/ ... /111201143

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... html?print
Uh, jebo te, ovo mi je promaklo. Znači da neće čak ni gurati spin o smanjenju za 30%. I zvanično smo donji, dogodine, kao i svake naredne.
btw... kad je najavljeno da ce se budzet smanjiti 30% iduce godine?

jer se toga ne sjecam... na stranu sto je manje-vise nemoguce smanjiti budzet u toj mjeri za samo 12 mjeseci... pogotovo imajuci u vidu koliko ucesca u budzetu ima servisiranje duga...

ako je krajina to lupio, onda potpisujem peticiju da ga odmah smijenimo :D
Post Reply