tandmand wrote:Ko se jednom opeće i u hladno puše, pa tako i na ovu ideju o Mostaru kao glavnom gradu Federacije. Ukoliko dođe do formiranja trećeg entiteta ili nečeg sličnog u prikrivenoj formi, to neminovno vodi nasilju i općoj nesigurnosti. Tada bi za Bošnjake postojanje takve BiH gdje svaki narod ima svoj entitet predstavljalo besmisao. Vrlo brzo bi zaključili da je bolja opcija definitvno podijeliti BiH, formirati mini nacionalnu državu Bošnjaka, nego imati vlast u jednom od entiteta ali u svakom drugom pogledu (unutrašnja i spoljna politika) biti blokiran i ucjenjivan od druga dva naroda. Definitivno bi se Bošnjaci našli u jednoj specifičnoj kurdsko-palestinskoj ulozi. SDA nema dovoljno hrabrosti da nastupi otvoreno u zaokruživanju bošnjačkog geta, pa se to prikriva truhlim kompromisima "u interesu euroatlanskog puta BiH". Već smo i na forumu više puta čuli stidljive konstatacije kako bi neke Bošnjake Hercegovine trebalo prepustiti trećem entitetu, jer se moraju i određeni gubici ukalkulisati zarad nekih lažnih viših ciljeva. De neka nam neko iz SDA objasni kakva je to svijetla budućnost BiH, članice EU/NATO, u kojoj će Bošnjaci biti građani 10-og reda na većini teritorije države. Šta će im euroatlanske integracije ako npr. nemaju prava na svoj jezik, ako su žrtve aparthejda.
Incijativa je realno bezveze. Zasto se mi prije svega moramo bojati da je ovo put ka trecem entitetu, nasilju i opcoj nesigurnosti? Ne podrzavam ovu incijativu iz SDA, ali ne vidim da ovo vodi bas u sve pobrojano. Hrvati nas bas i ne mogu ucjenjivati na nivou FBIH, takva politika im u konacnici ne bi donjela rezultate jer i SDA kao i SDP s narednim izborima moze biti jednako neprincipijelna prema njima. Na kraju sa SDA dobili su sve sto su sa SDP-om izgubili i moze se reci da SDA gura svoje interese, a ne dira tudje, sto sa SDP-om nije slucaj, a kad je tako prilike u drustvu su stabilnije. SDP je poprilicno destabilizovao odnose u FBIH svojom politikom prema HDZ-u, koja je htijeli mi priznati ili ne najaca stranka kod Hrvata. Ova incijativa bi mozda napokon stabilizovati Mostar i ujediniti taj grad, ojacati institucije grada i pogurati taj grad prema naprijed.
Mi bi svakako kad bi pukao novi rat bili Palestinci, ma da i tada bi Hrvate mogli ucijeniti, oni nas jedino mogu ako bi saveznistvo gradili ponovo sa Srbima. U miru imamo jednake sanse da se politickim sredstvima borimo protiv politike Srba i Hrvata. Kompromisima svak ponesto dobija, a ponesto gubi.
Nek udjemo u NATO, vidio bih ti u ovakvoj BiH pozitivne promjene. Napadi na jezik su stali otkad je EU bosanski i crnogorski priznala. Isto tako sa ulaskom u NATO, sumanuti srpski napadi na suverenitet i integritet BiH bi stali. Moglo bi se jedino raditi na ustavnim promjenama i reustrojstvu BiH, po nekome interesantnom modelu, ukoliko ne budemo isfiltrirali Dejton. Albanija je samo za sest godina clanstva napravila skok do danas i od jedne prcije infrastrukturalno pretekla i neke bivse drzave Jugoslavije, sve su prilike da ce jos vise napredovati.
Jedino u RS-u postoji institucionalni aparthejd, zato se i nasrce na RS s pravom jer Dodik ne zeli relaksaciju odnosa izmedju Bosnjaka i Srba u tome entitetu, kao ni povratak nesrba u taj entitet. Do sada je imao vremena da RS napravi mjestom jednakim za sve njegove gradjane, ali nije jer se to ne uklapa u fasisticku politiku RS-a.