Novogradnja u Sarajevu?
- Truba
- Posts: 93827
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#2251 Re: Novogradnja u Sarajevu?
onde postoji plan za zgrade od 2000. ja mislim
čak su i reklame bile po novinama kako će zgrade izgledati
ondje je ograđena zemlja bila ove godine
već je tada bilo jasno da je neko zapikirao
srušena je ćevabdžinica i onaj salon što je bio kasnije second hand ako se sjećam i dugo prazan
šta će nam biti s pijacom?
čak su i reklame bile po novinama kako će zgrade izgledati
ondje je ograđena zemlja bila ove godine
već je tada bilo jasno da je neko zapikirao
srušena je ćevabdžinica i onaj salon što je bio kasnije second hand ako se sjećam i dugo prazan
šta će nam biti s pijacom?
- le piaf
- Posts: 420
- Joined: 13/12/2006 23:25
- Location: sarajevo
#2252 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ljudi sta mislite o ovim stanovima Miljacka. Nema bas puno komentara na temi o njima a bit ce dosta stanova.
Molim da komentarisu oni koji traze stan ili su ga frisko kupili i koji znaju kako je to tesko. Nema savrsenog stana, pa treba biti spreman na kompromise. Da li je iko upoznat sa kvalitetom gradnje, ili koje bi bile vrline i mane tih objekata. Provenstveno mislim na ove nove zgrade, ne na zgradu Zice.
Takodjer ima li nekih novih iskustava zgrada Epsilon, Buca Potok. Ostali su samo stanovi na prvom i na zadnjem spratu. Islati li se ulaziti u tu investiciju?
Molim da komentarisu oni koji traze stan ili su ga frisko kupili i koji znaju kako je to tesko. Nema savrsenog stana, pa treba biti spreman na kompromise. Da li je iko upoznat sa kvalitetom gradnje, ili koje bi bile vrline i mane tih objekata. Provenstveno mislim na ove nove zgrade, ne na zgradu Zice.
Takodjer ima li nekih novih iskustava zgrada Epsilon, Buca Potok. Ostali su samo stanovi na prvom i na zadnjem spratu. Islati li se ulaziti u tu investiciju?
- Qler
- Posts: 25832
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#2253 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ne znam za ove nove zgrade (cuo sam da fusere i jeftine materijale koriste, od ljudi koji tamo rade, ali to je sve rekla-kazala) ali ona prva zgrada, tu sam imao kancelariju 5 godina, i ja iskreno tamo ne bih kupio stan da je 500KM kvadrat. Ono je komunisticka zgrada napravljena za kancelarijski prostor, gdje su oni samo izgradili pregradne zidove i napravili tu stanove. I jos oni balkoni, ako se neko sjeca, su bili manje betonske zastite od sunca, koje nisu bile vezane za zgradu cijelom duzinom nego samo na krajevima, a ostalo je bila rupa jedno 10cm udaljena od zgrade. Tu su rupu popunili, uvezali dvije te zastet i napravili balkon... mislim fuseraj na zgradi koja nije predvidjena za tu namjenu. Za kancelarijskog prostora je bilo super, ali za stana nije ni blizu... Ali eto, mozda su one nove zgrade OK...
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2254 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
- cpu_fan
- Posts: 1693
- Joined: 24/06/2009 14:38
#2255 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Isto kao i u 90% ostalih naselja u Sarajevu.iceman2010 wrote:Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2256 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Nije. Znam da je i drugim naseljima parking problem, ali ovo sto se desava trenutno kod Tibre prevazilazi sve iole normalne okvire. Dalje, evo recimo, skoro citava opcina Novi Grad nema vecih problema sa parking mjestima (Dobrinja, A.polje, Saraj polje, Olimpijsko naselje.....). Da ne spominjem i to da dobar dio stanova jos uvijek nije useljen. Sta ce biti kada se useli jos jedno 100-200 stanova? Jos 100-200 novih automobila? Za to vrijeme ce se otvoriti jos neka mesara ili frizerski salon koji ce da blokira 3 parking mjesta radi prilaza. Prestace mi ljudi dolaziti u goste, a ja cu auto ostavljati na alipasinom polju, pa cu pjeske ili tramvajem kucicpu_fan wrote:Isto kao i u 90% ostalih naselja u Sarajevu.iceman2010 wrote:Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
Da ne pricam o tome da je ovo novogradnja i da bi taj problem u startu morao biti rijesen. Nije stari grad i Centar u pitanju majka mu stara.
- Qler
- Posts: 25832
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#2257 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Znas kako je Tibra to rijesio, kaze kupi u garazi mjesto...
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#2258 Re: Novogradnja u Sarajevu?
uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2259 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Nisam se jos nakanio da odem tamo, a da mi to kaze poslao bih ga u tri lijepe. To mi je trebao reci kada sam kupovao stan, a ne sada. Mozda i svojim potencijalnim gostima da kazem da kupe parking mjesto da mi mogu doci na kafu? I sto je najgore, sve i da nadjem lovu za parking mjesto i odlucim se da kupim nece ni njih biti vise. Cak ni njih nema dovoljno. Da ne govorim o nekim standardima, zakonima i slicnim klincima-palcima. Ne znam na kraju gdje da dizem frku. U Tibri ili u općini Ilidza. Vjerovatno je ova druga instanca prava adresa.Qler wrote:Znas kako je Tibra to rijesio, kaze kupi u garazi mjesto...
Ko nije probao ne zna o cemu pricam.
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2260 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Uz duzno postovanje ne znas za koga sam glasao. Jos manje znas za koga su glasali svi stanari MZ-a. Na kraju, jos uvijek nisam imao prilike da glasam na lokalnim izborima u opcini Ilidza. Kada sam ja useljavao bilo je dovoljno parking mijesta. Jako je nekorektno kriviti nekoga ko rjesava stambeno pitanje za nerad i korupciju opcinske administracije.StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#2261 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ne znam niti me interesuje ko je za koga pojedinačno glasao ali stoji činjenica da SDA dominira ovim mjesnim zajednicama pa je i u mojoj najveći problem bio što nemamo džamije pa valjda sada nakog izgradnje iste teče med i mlijeko.
Opet ponavljam na ovoj temi za Tibru
Što niko od vas koji imate tamo stan a ima vas i koji imate djecu ne ide kod Memića i tražiti obećano tj da Tibra sagradi školu ili je to obećanje ludom radovanje
Opet ponavljam na ovoj temi za Tibru
Što niko od vas koji imate tamo stan a ima vas i koji imate djecu ne ide kod Memića i tražiti obećano tj da Tibra sagradi školu ili je to obećanje ludom radovanje
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2262 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Za skolu se nesto jos i kotrlja. Vjerovatno ce biti svecano otvaranje u septembru 2016 ili pocetkom oktobraStupskaBitanga wrote:Ne znam niti me interesuje ko je za koga pojedinačno glasao ali stoji činjenica da SDA dominira ovim mjesnim zajednicama pa je i u mojoj najveći problem bio što nemamo džamije pa valjda sada nakog izgradnje iste teče med i mlijeko.
Opet ponavljam na ovoj temi za Tibru
Što niko od vas koji imate tamo stan a ima vas i koji imate djecu ne ide kod Memića i tražiti obećano tj da Tibra sagradi školu ili je to obećanje ludom radovanje
- OldMayor
- Posts: 2999
- Joined: 30/10/2013 11:21
#2263 Re: Novogradnja u Sarajevu?
StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
Bravo.
Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?
Jer on nije imao dozvolu kad je napravio te temelje za 13 spratova, jedino je mogao imati Memicevo obecanje da ce mu to srediti.
I ja sam trazio stan, ali Tibru nisam ni pogledao, jebote bolje kupit polovan stan na Dobrinji, Alipasinu za manje para gdje imas svu infrastrukturu, tu su i Nedzarici, Vojnicko itd.
Pa sta su ljudi ocekivali da ce 6-7 zgrada zjapit prazno zauvijek. Jos ce se tu ljudi naselit. A koliko znam i preko puta ce se praviti jos zgrada, gdje vec stoje one dvije Okijeve.
Meni je zao sto su se ljudi zajebali, ali brate niko te nije tjerao da kupujes. A sta se dobije nije ni jeftino, jer kazem ako je dole kvadrat 1400-1500 za taj novac je bolje kupiti stan na Ilidzi ili polovan stan u gore pomenutim naseljima, jos ti ostane love da ga napucas.
Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
- kockica_kockica
- Posts: 4654
- Joined: 04/07/2008 20:06
- Location: Iza ormara skupljam prasinu
#2264 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Da li ovdje iko zna proceduru za otvaranje jos jedne skole u Kantonu Sarajevo?
Ne ne znate ... ali je vazno to sto Tibra nije sagradila skolu za koju trebaju dozvolu ministarstva obrazovanja. i nece Tibra slati zahtjev Ministarstvu obrazovanja za skolu, i raditi procjenu koliko je to djece da bi se otvarala skola vec Opcina...
A sad svi oni koji svaki put na izborima glasaju za SDA mogu lijepo kod Memica pa nek im on objasni sta radi na tom pitanju... Za one koji nisu glasali za Memica mogu napisati prigovor Opcini sto se nesto ne radi na tom pitanju i to poslati Memicu na razmatranje. Mozda dobijete odgovor u ovom vijeku, ako vam se posreci.
A za parking... Mislim da jedino naselje koje ima dovoljno parking mjesta je Alipasino polje.. Sva druga naselja ukljucujuci i ona hit skupa naselja nemaju uopce parking oko zgrada ili vrlo oskudan broj... I de vise sjasite sa parking mjesta na Stupu... Kao da je parking mjesto na Stupu jedino sto nedostaje ovom gradu...
I za one koji misle da je normalno recimo da je aerodrom u sred grada... vjerujte da nije.. aerodromi u svim zemljama su izvan grada da nebi dolazilo do glupavih rasprava hoce li neko napraviti zgradu ili ne jer to moze zasmetati avionima, koji polijecu tik pred tramvajsku prugu... nes ti aerodroma i sile...
Za one kojima nedostaje parking mjesta, smeta im sto nema skole, ja stvarno ne znam koji vrag su kupovali stan tamo... Mozda i znam... cijena je povoljna da ne moze nize... novo je novo pa ne moras tudje hale i kuhinje renovirati i ibretiti se kako neko nije zamijenio parket 45 godina... i sad bi za te jeftine pare svi neku komociju, da imaju skolu ispred zgrade, dzamiju ili crkvu s druge strane, da imaju zelenu povrsinu i igraliste za djecu, da nema lopova, da imaju sve shopping centre i prodavnice i da po mogucnosti imaju malog roba koji ce ih ceskiti da ne kazem gdje...
Meni tamo vise smeta sto ljudi u kucama drze ovce krave i ostalu zivinu pa su nam muhe ko krokodili od kojih ne mozemo otvoriti prozore... Smeta mi ljeti kad otvorim balkonska vrata sto osjetim smrad balege ovih zivotinja.. smeta mi sto komsije ne znaju za kucni red i sto su im djeca nevaspitana pa zvone i ismijavaju prezimena ljudi, sto smece ostavljaju pred zgradom i u zgradi kod vrata iako je kontejner udaljen samo 40 koraka, itd... Parking nadjem lako, ali uhljupi su se nastanili i remete svaki oblik normalnog zivota...
Ne ne znate ... ali je vazno to sto Tibra nije sagradila skolu za koju trebaju dozvolu ministarstva obrazovanja. i nece Tibra slati zahtjev Ministarstvu obrazovanja za skolu, i raditi procjenu koliko je to djece da bi se otvarala skola vec Opcina...
A sad svi oni koji svaki put na izborima glasaju za SDA mogu lijepo kod Memica pa nek im on objasni sta radi na tom pitanju... Za one koji nisu glasali za Memica mogu napisati prigovor Opcini sto se nesto ne radi na tom pitanju i to poslati Memicu na razmatranje. Mozda dobijete odgovor u ovom vijeku, ako vam se posreci.
A za parking... Mislim da jedino naselje koje ima dovoljno parking mjesta je Alipasino polje.. Sva druga naselja ukljucujuci i ona hit skupa naselja nemaju uopce parking oko zgrada ili vrlo oskudan broj... I de vise sjasite sa parking mjesta na Stupu... Kao da je parking mjesto na Stupu jedino sto nedostaje ovom gradu...
I za one koji misle da je normalno recimo da je aerodrom u sred grada... vjerujte da nije.. aerodromi u svim zemljama su izvan grada da nebi dolazilo do glupavih rasprava hoce li neko napraviti zgradu ili ne jer to moze zasmetati avionima, koji polijecu tik pred tramvajsku prugu... nes ti aerodroma i sile...
Za one kojima nedostaje parking mjesta, smeta im sto nema skole, ja stvarno ne znam koji vrag su kupovali stan tamo... Mozda i znam... cijena je povoljna da ne moze nize... novo je novo pa ne moras tudje hale i kuhinje renovirati i ibretiti se kako neko nije zamijenio parket 45 godina... i sad bi za te jeftine pare svi neku komociju, da imaju skolu ispred zgrade, dzamiju ili crkvu s druge strane, da imaju zelenu povrsinu i igraliste za djecu, da nema lopova, da imaju sve shopping centre i prodavnice i da po mogucnosti imaju malog roba koji ce ih ceskiti da ne kazem gdje...
Meni tamo vise smeta sto ljudi u kucama drze ovce krave i ostalu zivinu pa su nam muhe ko krokodili od kojih ne mozemo otvoriti prozore... Smeta mi ljeti kad otvorim balkonska vrata sto osjetim smrad balege ovih zivotinja.. smeta mi sto komsije ne znaju za kucni red i sto su im djeca nevaspitana pa zvone i ismijavaju prezimena ljudi, sto smece ostavljaju pred zgradom i u zgradi kod vrata iako je kontejner udaljen samo 40 koraka, itd... Parking nadjem lako, ali uhljupi su se nastanili i remete svaki oblik normalnog zivota...
- OldMayor
- Posts: 2999
- Joined: 30/10/2013 11:21
#2265 Re: Novogradnja u Sarajevu?
@kockica_kockica
Samo jedna isrpavka, ubjedljivo najvise slobodnog parkinga ima na Dobrinji.
Jedan parking velicine stadiona je vjecito prazan. Ali bukvalno prazan.
Ni na Alipasinu nije bas idelna situacija sto se tice parkinga, ali je 100 puta bolja nego kod Tibre.
Sto se tice skole normalno da nije Tibra kriv, nije on kriv ni za hrpu zgradurina bez ikakvog reda...
Pa ko da bi i komunjare pravile uredjena naselja, da im nije bilo tako naredjeno, da sve mora pod konac. Bi malo sutra.
Glavni krivac je ponavljam Opstina. Opstina je ta koja je dala dozvolu i nijemo gledala kako se unistava nesto sto je moglo biti prelijepo naselje.
Da su barem ostavili spratnost kao na renderima, ljepse bi izgledalo, ne bi bilo onako nagomilano.

Samo jedna isrpavka, ubjedljivo najvise slobodnog parkinga ima na Dobrinji.
Jedan parking velicine stadiona je vjecito prazan. Ali bukvalno prazan.
Ni na Alipasinu nije bas idelna situacija sto se tice parkinga, ali je 100 puta bolja nego kod Tibre.
Sto se tice skole normalno da nije Tibra kriv, nije on kriv ni za hrpu zgradurina bez ikakvog reda...
Pa ko da bi i komunjare pravile uredjena naselja, da im nije bilo tako naredjeno, da sve mora pod konac. Bi malo sutra.
Glavni krivac je ponavljam Opstina. Opstina je ta koja je dala dozvolu i nijemo gledala kako se unistava nesto sto je moglo biti prelijepo naselje.
Da su barem ostavili spratnost kao na renderima, ljepse bi izgledalo, ne bi bilo onako nagomilano.

- Miki123
- Posts: 1788
- Joined: 23/09/2007 12:44
#2266 Re: Novogradnja u Sarajevu?
daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje..
jer ja to zaslužujem!
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2267 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Nista onda. Ko nema 500.000 za kakav luksuzni smjesta neka crkne k'o podstanar. Hebo te gdje ja zivim. Ljudi naprave privatnu kucu, na svojoj zemlji i imaju pravo na normalnu infrastrukturu i nadlezna instutucija je duzna da je obezbjedi. Sada mi dezurni dusebriznici kojima je trenutno stanje sasvim normalno (dobro se valjda snalaze u njemu) kazu da sutim i da ne trazim bolje. Hebi ga dao si samo 1.500 po kvadratu. To je kao malo. Hebem ti logiku i mozak kojem je luksuz dovoljan broj parking mjesta. Kako i za koga je napravljeno Alipasino polje i opet obilje parking mjesta. Koja pamet u PM. Hebo regulacione planove i standarde. Hebo i to sto je nadlezna inspekcija utvrdila da nema dovoljan broj parking mjesta (dobio sam takvu informaciju). Neeeee. Nije kriv niko osim stanara. Nije kriva Tibra, nije kriva opcina, nije kriv niko drugi. Svako dobro BiH sa ovakvim gradjanima.Miki123 wrote:daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje..jer ja to zaslužujem!
- macmoodan
- Posts: 346
- Joined: 14/09/2013 14:27
#2268 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Ja sam ispitao, cak i zahtjevao podatke o otpornosti na zemljotreseOldMayor wrote:Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?
Nikakve lijepe rijeci, samo cijena je presudna za kupovinu stana u TibriOldMayor wrote:Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#2269 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Kriva je i opcina i Tibra.
Postoje standardi sto se tice broja parking mjesta, pa nema na AP i Dobrinji onoliko mjesta za parking slucajno. Naravno da se ne mogu kriviti stanari za rad opcinske inspekcije, no sigurno bi stanovi bili skuplji da su ispostovane norme.
Postoje standardi sto se tice broja parking mjesta, pa nema na AP i Dobrinji onoliko mjesta za parking slucajno. Naravno da se ne mogu kriviti stanari za rad opcinske inspekcije, no sigurno bi stanovi bili skuplji da su ispostovane norme.
-
milojicabrzi
- Posts: 2626
- Joined: 18/11/2009 12:43
#2270 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Realno, bilo bi to sasvim ok naselje da je ostalo sa 6 spratova.
Kako je doslo do 13 spratova, to neka istrazuju nadlezni organi.
U SA prostora nema, kao sto je bilo prije rata, vidim i da u Centru i S.Gradu, gdje god je ostao dulum prazan, neko je nesto sazidao...
Tibri opcina nije dala zemlju, a niko nece kupiti gradjevinsko zemljiste, pa praviti parking, bilo bi logicno da opcina da povrsinu za parking, ako je ima.
Prema standardima, mora postojati parking mjesto ili garaza ali nije navedeno da to mora biti BESPLATNO. Kod Tibre mislim da ima dovoljno garaznih mjesta, a sad sto nisu dzaba, to je drugi par rukava.
Dolazi polako kod nas i zapad, kad smo se cudili kako ljudi daju stara auta besplatno, uz uslov da se vozi sa parkinga.
Realno, parking postaje problem u cijelom gradu, u nekim naseljima je manje u nekim je vise izrazen.
Sto se tice skole, morat ce je neko napraviti, jal opstina, jal Tibra, jer tamo vec ima djece dovoljno za jednu skolu, a nacuo sam da ce se po tom pitanju nesto poduzimati.
Kako je doslo do 13 spratova, to neka istrazuju nadlezni organi.
U SA prostora nema, kao sto je bilo prije rata, vidim i da u Centru i S.Gradu, gdje god je ostao dulum prazan, neko je nesto sazidao...
Tibri opcina nije dala zemlju, a niko nece kupiti gradjevinsko zemljiste, pa praviti parking, bilo bi logicno da opcina da povrsinu za parking, ako je ima.
Prema standardima, mora postojati parking mjesto ili garaza ali nije navedeno da to mora biti BESPLATNO. Kod Tibre mislim da ima dovoljno garaznih mjesta, a sad sto nisu dzaba, to je drugi par rukava.
Dolazi polako kod nas i zapad, kad smo se cudili kako ljudi daju stara auta besplatno, uz uslov da se vozi sa parkinga.
Realno, parking postaje problem u cijelom gradu, u nekim naseljima je manje u nekim je vise izrazen.
Sto se tice skole, morat ce je neko napraviti, jal opstina, jal Tibra, jer tamo vec ima djece dovoljno za jednu skolu, a nacuo sam da ce se po tom pitanju nesto poduzimati.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#2271 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Zemlju za parking bi trebala dati opstina "besplatno". Pod navodnicima besplatno zato sto je kroza samu cjenu gradevinskog zemljista pored parkinga vec uracunato u cjenu zemlja za parking(ovo je pro forme radi toga da parking ostane u vlasnistvu opstine/drzave). Tako je barem tamo gdje se drze neki standarda u pravljenu regulacionih planova.
- TheHound
- Posts: 1209
- Joined: 12/07/2013 15:26
#2272 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Cekaj, ako sam dobro skontao ti smatras da u Njemackoj, Svicarskoj, Americi svako ima svoj stan ili kucu?iceman2010 wrote:Nista onda. Ko nema 500.000 za kakav luksuzni smjesta neka crkne k'o podstanar. Hebo te gdje ja zivim. Ljudi naprave privatnu kucu, na svojoj zemlji i imaju pravo na normalnu infrastrukturu i nadlezna instutucija je duzna da je obezbjedi. Sada mi dezurni dusebriznici kojima je trenutno stanje sasvim normalno (dobro se valjda snalaze u njemu) kazu da sutim i da ne trazim bolje. Hebi ga dao si samo 1.500 po kvadratu. To je kao malo. Hebem ti logiku i mozak kojem je luksuz dovoljan broj parking mjesta. Kako i za koga je napravljeno Alipasino polje i opet obilje parking mjesta. Koja pamet u PM. Hebo regulacione planove i standarde. Hebo i to sto je nadlezna inspekcija utvrdila da nema dovoljan broj parking mjesta (dobio sam takvu informaciju). Neeeee. Nije kriv niko osim stanara. Nije kriva Tibra, nije kriva opcina, nije kriv niko drugi. Svako dobro BiH sa ovakvim gradjanima.Miki123 wrote:daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje..jer ja to zaslužujem!
Pola Amerike podstanari a ti bi da u BiH svi imaju svoj stan, mislim da nije realno razmisljanje. Ko nema 100.000 za stan na solidnoj lokaciji (ja nemam) on kupuje stan u Tibri (i nema pravo da se zali na parking i ostalo jer je kupio najjeftiniji moguci stan) ili zivi kao podstanar. Radije kao podstanar u normalnom naselju nego u kredit do grla i zivjeti u takvom naselju gdje nemas nista.
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2273 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Mislim da nema. Cak ni sa parking mjestima u garazama ispd zgrada nema dovoljno parking mjesta za sve stanove. Zao mi sto ne zapisa podatke, ali ljudi su obisli sve i izbrojali. Zvuci smijesno, ali malo je pravih, stalnih parking mjesta vani. Cekas otvaranje novog kafica, prodavnice, frizerskog salona i ode jos poneko parking mjesto.milojicabrzi wrote:
Prema standardima, mora postojati parking mjesto ili garaza ali nije navedeno da to mora biti BESPLATNO. Kod Tibre mislim da ima dovoljno garaznih mjesta, a sad sto nisu dzaba, to je drugi par rukava.
Za skolu sa optimista. Vjerovatno ce biti, ali kako to kod nas obicno biva, nekada, pred neke izbore.milojicabrzi wrote: Sto se tice skole, morat ce je neko napraviti, jal opstina, jal Tibra, jer tamo vec ima djece dovoljno za jednu skolu, a nacuo sam da ce se po tom pitanju nesto poduzimati.
-
iceman2010
- Posts: 4640
- Joined: 08/07/2010 11:36
#2274 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Covjece, postoje standardi, zakoni, regulacioni planovi. Ti zakoni propisuju minimalan broj parking mjesta u zavisnosti od broja stanova. Nema to veze sa cijenom stana. Taj minimum mora biti ispostovan. Siguran sam da ni u Njemackoj, ni u Svicarskoj ne moze biti napravljana ni najjeftinija zgrada bez dovoljnog broja parking mjesta.TheHound wrote:
Cekaj, ako sam dobro skontao ti smatras da u Njemackoj, Svicarskoj, Americi svako ima svoj stan ili kucu?
Pola Amerike podstanari a ti bi da u BiH svi imaju svoj stan, mislim da nije realno razmisljanje. Ko nema 100.000 za stan na solidnoj lokaciji (ja nemam) on kupuje stan u Tibri (i nema pravo da se zali na parking i ostalo jer je kupio najjeftiniji moguci stan) ili zivi kao podstanar. Radije kao podstanar u normalnom naselju nego u kredit do grla i zivjeti u takvom naselju gdje nemas nista.
- cpu_fan
- Posts: 1693
- Joined: 24/06/2009 14:38
#2275 Re: Novogradnja u Sarajevu?
Pa i nije ti baš dobra računica. Kupiš stan na Alipašinom, Dobrinji ili Vojničkom i još se zavališ za renoviranje i izađe te skuplje kvadrat u novogradnji, a nisi još ni namještaj unio. Kod nas je problem u cijeni što je kvadrat u zgradama starim preko 35 godina i starije nerealno visoka. A ovako platiš i samo namještaj ubaciš. Konkretno za tibru je problem parking al' to treba Memiću leči na grbaču. Šta zna prijeratni mašin bravar šta je urbanizacija.OldMayor wrote:StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar![]()
Bravo.
Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?
Jer on nije imao dozvolu kad je napravio te temelje za 13 spratova, jedino je mogao imati Memicevo obecanje da ce mu to srediti.
I ja sam trazio stan, ali Tibru nisam ni pogledao, jebote bolje kupit polovan stan na Dobrinji, Alipasinu za manje para gdje imas svu infrastrukturu, tu su i Nedzarici, Vojnicko itd.
Pa sta su ljudi ocekivali da ce 6-7 zgrada zjapit prazno zauvijek. Jos ce se tu ljudi naselit. A koliko znam i preko puta ce se praviti jos zgrada, gdje vec stoje one dvije Okijeve.
Meni je zao sto su se ljudi zajebali, ali brate niko te nije tjerao da kupujes. A sta se dobije nije ni jeftino, jer kazem ako je dole kvadrat 1400-1500 za taj novac je bolje kupiti stan na Ilidzi ili polovan stan u gore pomenutim naseljima, jos ti ostane love da ga napucas.
Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
