Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 93827
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2251 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

onde postoji plan za zgrade od 2000. ja mislim
čak su i reklame bile po novinama kako će zgrade izgledati
ondje je ograđena zemlja bila ove godine
već je tada bilo jasno da je neko zapikirao
srušena je ćevabdžinica i onaj salon što je bio kasnije second hand ako se sjećam i dugo prazan

šta će nam biti s pijacom?
User avatar
le piaf
Posts: 420
Joined: 13/12/2006 23:25
Location: sarajevo

#2252 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by le piaf »

Ljudi sta mislite o ovim stanovima Miljacka. Nema bas puno komentara na temi o njima a bit ce dosta stanova.
Molim da komentarisu oni koji traze stan ili su ga frisko kupili i koji znaju kako je to tesko. Nema savrsenog stana, pa treba biti spreman na kompromise. Da li je iko upoznat sa kvalitetom gradnje, ili koje bi bile vrline i mane tih objekata. Provenstveno mislim na ove nove zgrade, ne na zgradu Zice.

Takodjer ima li nekih novih iskustava zgrada Epsilon, Buca Potok. Ostali su samo stanovi na prvom i na zadnjem spratu. Islati li se ulaziti u tu investiciju?
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2253 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Ne znam za ove nove zgrade (cuo sam da fusere i jeftine materijale koriste, od ljudi koji tamo rade, ali to je sve rekla-kazala) ali ona prva zgrada, tu sam imao kancelariju 5 godina, i ja iskreno tamo ne bih kupio stan da je 500KM kvadrat. Ono je komunisticka zgrada napravljena za kancelarijski prostor, gdje su oni samo izgradili pregradne zidove i napravili tu stanove. I jos oni balkoni, ako se neko sjeca, su bili manje betonske zastite od sunca, koje nisu bile vezane za zgradu cijelom duzinom nego samo na krajevima, a ostalo je bila rupa jedno 10cm udaljena od zgrade. Tu su rupu popunili, uvezali dvije te zastet i napravili balkon... mislim fuseraj na zgradi koja nije predvidjena za tu namjenu. Za kancelarijskog prostora je bilo super, ali za stana nije ni blizu... Ali eto, mozda su one nove zgrade OK...
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2254 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#2255 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by cpu_fan »

iceman2010 wrote:Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
Isto kao i u 90% ostalih naselja u Sarajevu.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2256 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

cpu_fan wrote:
iceman2010 wrote:Ranije je bilo relativno tesko naci parking mjesto kod tibre u nocnim satima. Kako napreduje prodaja stanova to postaje pravi dozivljaj. Naci parking mjesto oko 22:00-23:00 postaje nocna mora. Po 7-8 automobila kruzi oko kompleksa i pokusava naci makar jedan komadic slobodnog prostora da prisloni automobil. Kada se desi da neko izlazi sa parking mjesta, a to primjeti dva ili vise vozaca nastaje "borba" za to parking mjesto. Pravi cirkus.
Isto kao i u 90% ostalih naselja u Sarajevu.
Nije. Znam da je i drugim naseljima parking problem, ali ovo sto se desava trenutno kod Tibre prevazilazi sve iole normalne okvire. Dalje, evo recimo, skoro citava opcina Novi Grad nema vecih problema sa parking mjestima (Dobrinja, A.polje, Saraj polje, Olimpijsko naselje.....). Da ne spominjem i to da dobar dio stanova jos uvijek nije useljen. Sta ce biti kada se useli jos jedno 100-200 stanova? Jos 100-200 novih automobila? Za to vrijeme ce se otvoriti jos neka mesara ili frizerski salon koji ce da blokira 3 parking mjesta radi prilaza. Prestace mi ljudi dolaziti u goste, a ja cu auto ostavljati na alipasinom polju, pa cu pjeske ili tramvajem kuci :lol: Ili cu bjezati s posla da stignem prije drugih da parkiram auto i nigdje necu izlaziti iz stana jer necu naci naci parking mjesto kada se vratim. Ko nije probao ne zna o cemu pricam.


Da ne pricam o tome da je ovo novogradnja i da bi taj problem u startu morao biti rijesen. Nije stari grad i Centar u pitanju majka mu stara.
User avatar
Qler
Posts: 25832
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2257 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Znas kako je Tibra to rijesio, kaze kupi u garazi mjesto...
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2258 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by StupskaBitanga »

uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2259 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

Qler wrote:Znas kako je Tibra to rijesio, kaze kupi u garazi mjesto...
Nisam se jos nakanio da odem tamo, a da mi to kaze poslao bih ga u tri lijepe. To mi je trebao reci kada sam kupovao stan, a ne sada. Mozda i svojim potencijalnim gostima da kazem da kupe parking mjesto da mi mogu doci na kafu? I sto je najgore, sve i da nadjem lovu za parking mjesto i odlucim se da kupim nece ni njih biti vise. Cak ni njih nema dovoljno. Da ne govorim o nekim standardima, zakonima i slicnim klincima-palcima. Ne znam na kraju gdje da dizem frku. U Tibri ili u općini Ilidza. Vjerovatno je ova druga instanca prava adresa.

Ko nije probao ne zna o cemu pricam.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2260 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
Uz duzno postovanje ne znas za koga sam glasao. Jos manje znas za koga su glasali svi stanari MZ-a. Na kraju, jos uvijek nisam imao prilike da glasam na lokalnim izborima u opcini Ilidza. Kada sam ja useljavao bilo je dovoljno parking mijesta. Jako je nekorektno kriviti nekoga ko rjesava stambeno pitanje za nerad i korupciju opcinske administracije.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#2261 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by StupskaBitanga »

Ne znam niti me interesuje ko je za koga pojedinačno glasao ali stoji činjenica da SDA dominira ovim mjesnim zajednicama pa je i u mojoj najveći problem bio što nemamo džamije pa valjda sada nakog izgradnje iste teče med i mlijeko.
Opet ponavljam na ovoj temi za Tibru
Što niko od vas koji imate tamo stan a ima vas i koji imate djecu ne ide kod Memića i tražiti obećano tj da Tibra sagradi školu ili je to obećanje ludom radovanje
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2262 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

StupskaBitanga wrote:Ne znam niti me interesuje ko je za koga pojedinačno glasao ali stoji činjenica da SDA dominira ovim mjesnim zajednicama pa je i u mojoj najveći problem bio što nemamo džamije pa valjda sada nakog izgradnje iste teče med i mlijeko.
Opet ponavljam na ovoj temi za Tibru
Što niko od vas koji imate tamo stan a ima vas i koji imate djecu ne ide kod Memića i tražiti obećano tj da Tibra sagradi školu ili je to obećanje ludom radovanje
Za skolu se nesto jos i kotrlja. Vjerovatno ce biti svecano otvaranje u septembru 2016 ili pocetkom oktobra :D . Negdje u tom vaktu ce nam mozda malo srediti onu cestu. Sto se tice parking mijesta tu je situacija vec sada haoticna bez ikakavih izgleda za bilo kakvo poboljsanje. Tacnije, situacija je iz dana u dan sve gora i gora.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#2263 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by OldMayor »

StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
:thumbup:
Bravo.

Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?

Jer on nije imao dozvolu kad je napravio te temelje za 13 spratova, jedino je mogao imati Memicevo obecanje da ce mu to srediti.

I ja sam trazio stan, ali Tibru nisam ni pogledao, jebote bolje kupit polovan stan na Dobrinji, Alipasinu za manje para gdje imas svu infrastrukturu, tu su i Nedzarici, Vojnicko itd.

Pa sta su ljudi ocekivali da ce 6-7 zgrada zjapit prazno zauvijek. Jos ce se tu ljudi naselit. A koliko znam i preko puta ce se praviti jos zgrada, gdje vec stoje one dvije Okijeve.

Meni je zao sto su se ljudi zajebali, ali brate niko te nije tjerao da kupujes. A sta se dobije nije ni jeftino, jer kazem ako je dole kvadrat 1400-1500 za taj novac je bolje kupiti stan na Ilidzi ili polovan stan u gore pomenutim naseljima, jos ti ostane love da ga napucas.

Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#2264 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kockica_kockica »

Da li ovdje iko zna proceduru za otvaranje jos jedne skole u Kantonu Sarajevo?

Ne ne znate ... ali je vazno to sto Tibra nije sagradila skolu za koju trebaju dozvolu ministarstva obrazovanja. i nece Tibra slati zahtjev Ministarstvu obrazovanja za skolu, i raditi procjenu koliko je to djece da bi se otvarala skola vec Opcina...

A sad svi oni koji svaki put na izborima glasaju za SDA mogu lijepo kod Memica pa nek im on objasni sta radi na tom pitanju... Za one koji nisu glasali za Memica mogu napisati prigovor Opcini sto se nesto ne radi na tom pitanju i to poslati Memicu na razmatranje. Mozda dobijete odgovor u ovom vijeku, ako vam se posreci.

A za parking... Mislim da jedino naselje koje ima dovoljno parking mjesta je Alipasino polje.. Sva druga naselja ukljucujuci i ona hit skupa naselja nemaju uopce parking oko zgrada ili vrlo oskudan broj... I de vise sjasite sa parking mjesta na Stupu... Kao da je parking mjesto na Stupu jedino sto nedostaje ovom gradu...

I za one koji misle da je normalno recimo da je aerodrom u sred grada... vjerujte da nije.. aerodromi u svim zemljama su izvan grada da nebi dolazilo do glupavih rasprava hoce li neko napraviti zgradu ili ne jer to moze zasmetati avionima, koji polijecu tik pred tramvajsku prugu... nes ti aerodroma i sile...

Za one kojima nedostaje parking mjesta, smeta im sto nema skole, ja stvarno ne znam koji vrag su kupovali stan tamo... Mozda i znam... cijena je povoljna da ne moze nize... novo je novo pa ne moras tudje hale i kuhinje renovirati i ibretiti se kako neko nije zamijenio parket 45 godina... i sad bi za te jeftine pare svi neku komociju, da imaju skolu ispred zgrade, dzamiju ili crkvu s druge strane, da imaju zelenu povrsinu i igraliste za djecu, da nema lopova, da imaju sve shopping centre i prodavnice i da po mogucnosti imaju malog roba koji ce ih ceskiti da ne kazem gdje...

Meni tamo vise smeta sto ljudi u kucama drze ovce krave i ostalu zivinu pa su nam muhe ko krokodili od kojih ne mozemo otvoriti prozore... Smeta mi ljeti kad otvorim balkonska vrata sto osjetim smrad balege ovih zivotinja.. smeta mi sto komsije ne znaju za kucni red i sto su im djeca nevaspitana pa zvone i ismijavaju prezimena ljudi, sto smece ostavljaju pred zgradom i u zgradi kod vrata iako je kontejner udaljen samo 40 koraka, itd... Parking nadjem lako, ali uhljupi su se nastanili i remete svaki oblik normalnog zivota...
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#2265 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by OldMayor »

@kockica_kockica

Samo jedna isrpavka, ubjedljivo najvise slobodnog parkinga ima na Dobrinji.

Jedan parking velicine stadiona je vjecito prazan. Ali bukvalno prazan.
Ni na Alipasinu nije bas idelna situacija sto se tice parkinga, ali je 100 puta bolja nego kod Tibre.

Sto se tice skole normalno da nije Tibra kriv, nije on kriv ni za hrpu zgradurina bez ikakvog reda...

Pa ko da bi i komunjare pravile uredjena naselja, da im nije bilo tako naredjeno, da sve mora pod konac. Bi malo sutra.

Glavni krivac je ponavljam Opstina. Opstina je ta koja je dala dozvolu i nijemo gledala kako se unistava nesto sto je moglo biti prelijepo naselje.

Da su barem ostavili spratnost kao na renderima, ljepse bi izgledalo, ne bi bilo onako nagomilano.
Image
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#2266 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miki123 »

daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje.. :D jer ja to zaslužujem!
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2267 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

Miki123 wrote:daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje.. :D jer ja to zaslužujem!
Nista onda. Ko nema 500.000 za kakav luksuzni smjesta neka crkne k'o podstanar. Hebo te gdje ja zivim. Ljudi naprave privatnu kucu, na svojoj zemlji i imaju pravo na normalnu infrastrukturu i nadlezna instutucija je duzna da je obezbjedi. Sada mi dezurni dusebriznici kojima je trenutno stanje sasvim normalno (dobro se valjda snalaze u njemu) kazu da sutim i da ne trazim bolje. Hebi ga dao si samo 1.500 po kvadratu. To je kao malo. Hebem ti logiku i mozak kojem je luksuz dovoljan broj parking mjesta. Kako i za koga je napravljeno Alipasino polje i opet obilje parking mjesta. Koja pamet u PM. Hebo regulacione planove i standarde. Hebo i to sto je nadlezna inspekcija utvrdila da nema dovoljan broj parking mjesta (dobio sam takvu informaciju). Neeeee. Nije kriv niko osim stanara. Nije kriva Tibra, nije kriva opcina, nije kriv niko drugi. Svako dobro BiH sa ovakvim gradjanima.
User avatar
macmoodan
Posts: 346
Joined: 14/09/2013 14:27

#2268 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by macmoodan »

OldMayor wrote:Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?
Ja sam ispitao, cak i zahtjevao podatke o otpornosti na zemljotrese ;-)
OldMayor wrote:Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
Nikakve lijepe rijeci, samo cijena je presudna za kupovinu stana u Tibri :|
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2269 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by madner »

Kriva je i opcina i Tibra.

Postoje standardi sto se tice broja parking mjesta, pa nema na AP i Dobrinji onoliko mjesta za parking slucajno. Naravno da se ne mogu kriviti stanari za rad opcinske inspekcije, no sigurno bi stanovi bili skuplji da su ispostovane norme.
milojicabrzi
Posts: 2626
Joined: 18/11/2009 12:43

#2270 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by milojicabrzi »

Realno, bilo bi to sasvim ok naselje da je ostalo sa 6 spratova.

Kako je doslo do 13 spratova, to neka istrazuju nadlezni organi.

U SA prostora nema, kao sto je bilo prije rata, vidim i da u Centru i S.Gradu, gdje god je ostao dulum prazan, neko je nesto sazidao...

Tibri opcina nije dala zemlju, a niko nece kupiti gradjevinsko zemljiste, pa praviti parking, bilo bi logicno da opcina da povrsinu za parking, ako je ima.

Prema standardima, mora postojati parking mjesto ili garaza ali nije navedeno da to mora biti BESPLATNO. Kod Tibre mislim da ima dovoljno garaznih mjesta, a sad sto nisu dzaba, to je drugi par rukava.

Dolazi polako kod nas i zapad, kad smo se cudili kako ljudi daju stara auta besplatno, uz uslov da se vozi sa parkinga.

Realno, parking postaje problem u cijelom gradu, u nekim naseljima je manje u nekim je vise izrazen.

Sto se tice skole, morat ce je neko napraviti, jal opstina, jal Tibra, jer tamo vec ima djece dovoljno za jednu skolu, a nacuo sam da ce se po tom pitanju nesto poduzimati.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#2271 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mahalas505 »

Zemlju za parking bi trebala dati opstina "besplatno". Pod navodnicima besplatno zato sto je kroza samu cjenu gradevinskog zemljista pored parkinga vec uracunato u cjenu zemlja za parking(ovo je pro forme radi toga da parking ostane u vlasnistvu opstine/drzave). Tako je barem tamo gdje se drze neki standarda u pravljenu regulacionih planova.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#2272 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by TheHound »

iceman2010 wrote:
Miki123 wrote:daj za 50 milja nov stan, parking za moje auto i za goste kad mi dođu na sjedanje.. :D jer ja to zaslužujem!
Nista onda. Ko nema 500.000 za kakav luksuzni smjesta neka crkne k'o podstanar. Hebo te gdje ja zivim. Ljudi naprave privatnu kucu, na svojoj zemlji i imaju pravo na normalnu infrastrukturu i nadlezna instutucija je duzna da je obezbjedi. Sada mi dezurni dusebriznici kojima je trenutno stanje sasvim normalno (dobro se valjda snalaze u njemu) kazu da sutim i da ne trazim bolje. Hebi ga dao si samo 1.500 po kvadratu. To je kao malo. Hebem ti logiku i mozak kojem je luksuz dovoljan broj parking mjesta. Kako i za koga je napravljeno Alipasino polje i opet obilje parking mjesta. Koja pamet u PM. Hebo regulacione planove i standarde. Hebo i to sto je nadlezna inspekcija utvrdila da nema dovoljan broj parking mjesta (dobio sam takvu informaciju). Neeeee. Nije kriv niko osim stanara. Nije kriva Tibra, nije kriva opcina, nije kriv niko drugi. Svako dobro BiH sa ovakvim gradjanima.
Cekaj, ako sam dobro skontao ti smatras da u Njemackoj, Svicarskoj, Americi svako ima svoj stan ili kucu?
Pola Amerike podstanari a ti bi da u BiH svi imaju svoj stan, mislim da nije realno razmisljanje. Ko nema 100.000 za stan na solidnoj lokaciji (ja nemam) on kupuje stan u Tibri (i nema pravo da se zali na parking i ostalo jer je kupio najjeftiniji moguci stan) ili zivi kao podstanar. Radije kao podstanar u normalnom naselju nego u kredit do grla i zivjeti u takvom naselju gdje nemas nista.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2273 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

milojicabrzi wrote:
Prema standardima, mora postojati parking mjesto ili garaza ali nije navedeno da to mora biti BESPLATNO. Kod Tibre mislim da ima dovoljno garaznih mjesta, a sad sto nisu dzaba, to je drugi par rukava.
Mislim da nema. Cak ni sa parking mjestima u garazama ispd zgrada nema dovoljno parking mjesta za sve stanove. Zao mi sto ne zapisa podatke, ali ljudi su obisli sve i izbrojali. Zvuci smijesno, ali malo je pravih, stalnih parking mjesta vani. Cekas otvaranje novog kafica, prodavnice, frizerskog salona i ode jos poneko parking mjesto.
milojicabrzi wrote: Sto se tice skole, morat ce je neko napraviti, jal opstina, jal Tibra, jer tamo vec ima djece dovoljno za jednu skolu, a nacuo sam da ce se po tom pitanju nesto poduzimati.
Za skolu sa optimista. Vjerovatno ce biti, ali kako to kod nas obicno biva, nekada, pred neke izbore.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#2274 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman2010 »

TheHound wrote:
Cekaj, ako sam dobro skontao ti smatras da u Njemackoj, Svicarskoj, Americi svako ima svoj stan ili kucu?
Pola Amerike podstanari a ti bi da u BiH svi imaju svoj stan, mislim da nije realno razmisljanje. Ko nema 100.000 za stan na solidnoj lokaciji (ja nemam) on kupuje stan u Tibri (i nema pravo da se zali na parking i ostalo jer je kupio najjeftiniji moguci stan) ili zivi kao podstanar. Radije kao podstanar u normalnom naselju nego u kredit do grla i zivjeti u takvom naselju gdje nemas nista.
Covjece, postoje standardi, zakoni, regulacioni planovi. Ti zakoni propisuju minimalan broj parking mjesta u zavisnosti od broja stanova. Nema to veze sa cijenom stana. Taj minimum mora biti ispostovan. Siguran sam da ni u Njemackoj, ni u Svicarskoj ne moze biti napravljana ni najjeftinija zgrada bez dovoljnog broja parking mjesta.
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#2275 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by cpu_fan »

OldMayor wrote:
StupskaBitanga wrote:uz dužno poštovanje prema svima i svakome ali vi koji ste kupili stan u tibri znali ste za to jer Tibra pravi zgradu na zgradu u kojoj nema ni sunca ni mjeseca. Isto tako ste znali da Tibra ne poštuje niti treba da poštuje zakonske rincipe o broju raspoloživih parinkg mjesta po m2 mimo garaže koje je dužna po RP. Naravno to za Tibru ne važi jer je za nju Memić i SDA promijenila RP za 24h i oni sve mogu
Svi vi opet isto glasate za ove koji donose ovakve sulude odluke mimo zakona i propisa i sada zašto se žalite i očekujete uređenu zemlju poput Švicarske i Njemačke kad svjesno birate Zanzibar
:thumbup:
Bravo.

Kao prvo ljudi su se trebali zapitati kako to da je Tibra u medjuvremenu skontao da umjesto 5 napravi 13 spratova? Je li uopste iko ispitao kakvi su temelji te zgrade, moze li se uopste nadjidjati toliko spratova?

Jer on nije imao dozvolu kad je napravio te temelje za 13 spratova, jedino je mogao imati Memicevo obecanje da ce mu to srediti.

I ja sam trazio stan, ali Tibru nisam ni pogledao, jebote bolje kupit polovan stan na Dobrinji, Alipasinu za manje para gdje imas svu infrastrukturu, tu su i Nedzarici, Vojnicko itd.

Pa sta su ljudi ocekivali da ce 6-7 zgrada zjapit prazno zauvijek. Jos ce se tu ljudi naselit. A koliko znam i preko puta ce se praviti jos zgrada, gdje vec stoje one dvije Okijeve.

Meni je zao sto su se ljudi zajebali, ali brate niko te nije tjerao da kupujes. A sta se dobije nije ni jeftino, jer kazem ako je dole kvadrat 1400-1500 za taj novac je bolje kupiti stan na Ilidzi ili polovan stan u gore pomenutim naseljima, jos ti ostane love da ga napucas.

Ruglo za koje nije kriv tibra, nego redoslijedom opstina koja mu je ono dozvolila, te kupci koji su pali na lijepe rijeci.
Pa i nije ti baš dobra računica. Kupiš stan na Alipašinom, Dobrinji ili Vojničkom i još se zavališ za renoviranje i izađe te skuplje kvadrat u novogradnji, a nisi još ni namještaj unio. Kod nas je problem u cijeni što je kvadrat u zgradama starim preko 35 godina i starije nerealno visoka. A ovako platiš i samo namještaj ubaciš. Konkretno za tibru je problem parking al' to treba Memiću leči na grbaču. Šta zna prijeratni mašin bravar šta je urbanizacija.
Post Reply