Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2251 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote:
madner wrote: Druga mjera sa povecanjem budzeta kroz izdavanje obaveznica je zapravo genijalna, dali smo sami sebi 3 godine povecanja budzeta od 400 miliona. Ako to iskoriste za prave stvari, to ce biti puni pogodak. Ako iskoriste na plate i socijalna davanja, onda je to autogo. Ali sama mjera nema losu stranu.
Cim postoji "ako" postoji i mogucnost da, inace korektna, mjera bude samo jos jedan teret... Zasto prije emisije ne daju biznis plan utroska novca...?
nema plana, niti ce ga biti... radi se o krpljenju rupa... :D zapravo postoji plan - rijec je o budzetu :D

problem je sto se ujedno ne vodi dovoljno paznje o kantonima, koji lagano idu u kurac, pogotovo manji... cak i da srede situaciju na federalnom nivou, a nece, opet cemo se za koju godinu naci u situaciji da federacija salje nekoliko miliona mjesecno u gorazde, orasje, livno itd... a prihodi kantona padaju brze od prihoda fbih, sto niko ne pominje... a upravo kantoni moraju finansirati skolstvo, zdravstvo i policiju - dok fbih finansira... nista...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2252 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

To isto da neko namjerno to radi kako bi natjerao kantone da prenesu svoje nadleznosti :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2253 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Sto se tice MMF-a, sa revizijom boraca bice ispunjeni uslovi.

Izdaci za plate su smanjeni, izdaci za socijalna davanja takodje. Traze jos reviziju peMzija ali to nije toliko velik zalogaj. Sama cinjenica da se budzet dize za 400 miliona ti kaze da to nije (samo) za odplatu. Jer prosli budzeti su drzani na tom nivou zahvaljujuci MMF injekcijama a sada nisu planirane.
nisam siguran, revizija ide sporo - 2 i kusur hiljade izbacenih iz prava, za 9 mjeseci... ovim tempom bi do kraja mandata mogli imati 10 hiljada, mozda koju hiljadu vise... daj boze da su to svi...

a za mmf... ne vidim svrhu da se nastave zaduzivati ako nece kresati potrosnju... plate su ostavili na manje-vise istom nivou, ali opet se vracam na kantone - oni ce dobiti mrvice i na kraju ce se svi rezovi slomiti na policiji, skolstvu itd... dok ce vecinu love mmf-a potrositi federalni nivo, koji se brine za vise esalone budzetskih korisnika... debilno je kresati mizerne plate policiji u posavini, profesorima u tuzli, a ujedno se zaduzivati da ionako previsoke plate u federalnim institucijama ostanu iste
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2254 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
nosara wrote:
madner wrote: Druga mjera sa povecanjem budzeta kroz izdavanje obaveznica je zapravo genijalna, dali smo sami sebi 3 godine povecanja budzeta od 400 miliona. Ako to iskoriste za prave stvari, to ce biti puni pogodak. Ako iskoriste na plate i socijalna davanja, onda je to autogo. Ali sama mjera nema losu stranu.
Cim postoji "ako" postoji i mogucnost da, inace korektna, mjera bude samo jos jedan teret... Zasto prije emisije ne daju biznis plan utroska novca...?
nema plana, niti ce ga biti... radi se o krpljenju rupa... :D zapravo postoji plan - rijec je o budzetu :D

problem je sto se ujedno ne vodi dovoljno paznje o kantonima, koji lagano idu u kurac, pogotovo manji... cak i da srede situaciju na federalnom nivou, a nece, opet cemo se za koju godinu naci u situaciji da federacija salje nekoliko miliona mjesecno u gorazde, orasje, livno itd... a prihodi kantona padaju brze od prihoda fbih, sto niko ne pominje... a upravo kantoni moraju finansirati skolstvo, zdravstvo i policiju - dok fbih finansira... nista...
Nije bas tako, ali nema veze... Postoje tekuci grantovi prema kantonima... I to je finansiranje, u neku ruku...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2255 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:To isto da neko namjerno to radi kako bi natjerao kantone da prenesu svoje nadleznosti :D
jok, ja sam davno govorio da bi na kantone trebalo prenijeti neke nadleznosti - npr. borce... :D pa da vidimo kako ce onda ici revizija u toplijim dijelovima drzave, gdje ljetos skidose 68 od 70 boraca u reviziji... :D

ovako se kantoni trude da isisu sto vise "nicijih para" s federalnog nivoa i uopste nisu motivisani da dovode stanje u red, naprotiv - vise im odgovara haos
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2256 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2257 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:Sto se tice MMF-a, sa revizijom boraca bice ispunjeni uslovi.

Izdaci za plate su smanjeni, izdaci za socijalna davanja takodje. Traze jos reviziju peMzija ali to nije toliko velik zalogaj. Sama cinjenica da se budzet dize za 400 miliona ti kaze da to nije (samo) za odplatu. Jer prosli budzeti su drzani na tom nivou zahvaljujuci MMF injekcijama a sada nisu planirane.
nisam siguran, revizija ide sporo - 2 i kusur hiljade izbacenih iz prava, za 9 mjeseci... ovim tempom bi do kraja mandata mogli imati 10 hiljada, mozda koju hiljadu vise... daj boze da su to svi...

a za mmf... ne vidim svrhu da se nastave zaduzivati ako nece kresati potrosnju... plate su ostavili na manje-vise istom nivou, ali opet se vracam na kantone - oni ce dobiti mrvice i na kraju ce se svi rezovi slomiti na policiji, skolstvu itd... dok ce vecinu love mmf-a potrositi federalni nivo, koji se brine za vise esalone budzetskih korisnika... debilno je kresati mizerne plate policiji u posavini, profesorima u tuzli, a ujedno se zaduzivati da ionako previsoke plate u federalnim institucijama ostanu iste
Nema veze, bitno je da se taj balon dalje ne puse. 2007 smo imali balansiran budzet a stanje nije tako crno da se mora ista radikalno kresat.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2258 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
Vec duze vrijeme ima slicnih planova za jos cetiri kantona, ta inicijativa je sire poznata pod imenom "treci entitet"
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2259 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote: Nije bas tako, ali nema veze... Postoje tekuci grantovi prema kantonima... I to je finansiranje, u neku ruku...
ma ima, ali mislim da se generalno ne radi o velikim parama... nemam tacne podatke, ako imas gdje listu bilo bi zanimljivo pogledati...

to je problem i sa mmf-om i sa ovim obveznicama - kako ce se utrositi? meni se cini da ce samo presipati iz supljeg u prazno... budzeti za 2011 i 2012 uopste nemaju razvojnu komponentu, nema nikakvih kapitalnih investicija, zanemarivo... sve ide u potrosnju, a otprilike jedna od pet maraka ce biti zaduzenje...

ja nemam nista protiv da se uzme par milijardi ako treba, pa da se pocnu graditi nove elektrane i infrastruktura, ali ovako...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2260 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
Vec duze vrijeme ima slicnih planova za jos cetiri kantona, ta inicijativa je sire poznata pod imenom "treci entitet"
Kao prvo o takvim planovima mozemo govoriti u 2 kantona. Kakva crna 4, pratis li ti izborne rezultate. :D

Kao drugo, ovi planovi ne zahtjevaju apsolutno nikakve promjene Deytona.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2261 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
Vec duze vrijeme ima slicnih planova za jos cetiri kantona, ta inicijativa je sire poznata pod imenom "treci entitet"
ma o "ukrupnjavanju" kantona se prica haman 15 godina... s nikakvim rezultatima...

cak nisu bili u stanju olovo pripojiti sk ili tk, tako da jadnici moraju voziti kroz sarajevo da dodju do jebenih kantonalnih institucija u zenici... isto vazi i za gorazde... svake godine se prebaci par desetina miliona, umjesto da kanton jednostavno spojimo sa sarajevskim... samo sto bi onda sdp-u falio jedan hrvat za dom naroda :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2262 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
Vec duze vrijeme ima slicnih planova za jos cetiri kantona, ta inicijativa je sire poznata pod imenom "treci entitet"
ma o "ukrupnjavanju" kantona se prica haman 15 godina... s nikakvim rezultatima...

cak nisu bili u stanju olovo pripojiti sk ili tk, tako da jadnici moraju voziti kroz sarajevo da dodju do jebenih kantonalnih institucija u zenici... isto vazi i za gorazde... svake godine se prebaci par desetina miliona, umjesto da kanton jednostavno spojimo sa sarajevskim... samo sto bi onda sdp-u falio jedan hrvat za dom naroda :D
Ovo ne bi opste diralo izbore. Samo bi federalno ministarstvo zdravlja bilo zaduzeno za te kantone koje se slobodarsku odreknu tih nadleznosti.

Ostaju izbori, ostaje Dom Naroda itd...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2263 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Alfons Kauders wrote:
VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Iz dobro informisanih krugova :D cujem da Washinton dozvoljava kantonima da prenesu nadleznosti na visi nivou. Tako da ako bi recimo 5 kantona ujedinili obrazovanje, zdravsto itd, pod uslovima koji ce redistribuirati i lovu, mogli bi dobiti zdravo tkivo koje nece biti optereceno viskom administracije.

S tim da je to plan ako propadnu dogovori.
Vec duze vrijeme ima slicnih planova za jos cetiri kantona, ta inicijativa je sire poznata pod imenom "treci entitet"
ma o "ukrupnjavanju" kantona se prica haman 15 godina... s nikakvim rezultatima...

cak nisu bili u stanju olovo pripojiti sk ili tk, tako da jadnici moraju voziti kroz sarajevo da dodju do jebenih kantonalnih institucija u zenici... isto vazi i za gorazde... svake godine se prebaci par desetina miliona, umjesto da kanton jednostavno spojimo sa sarajevskim... samo sto bi onda sdp-u falio jedan hrvat za dom naroda :D
Rezultati su nikakvi jer bi sa bilo kakvim presedanom bila otvorena Pandorina kutija. Ako bi se spojilo Gorazde sa Sarajevom, zasto se onda ne bi spojila i tri hercegovacka kantona?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2264 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote: Ovo ne bi opste diralo izbore. Samo bi federalno ministarstvo zdravlja bilo zaduzeno za te kantone koje se slobodarsku odreknu tih nadleznosti.

Ostaju izbori, ostaje Dom Naroda itd...
dobro, ali i za to su potrebne ustavne promjene... :D jer je npr. federalno ministarstvo obrazovanja haman neustavno :D

i sta bi na kraju dobili - manje vise isti ustav sa istim mogucnostima opstrukcije, a zauzvrat bi federacija finansirala ekonomski neodrzive kantone (sto u nekoj mjeri radi i sad)...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2265 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote: Rezultati su nikakvi jer bi sa bilo kakvim presedanom bila otvorena Pandorina kutija. Ako bi se spojilo Gorazde sa Sarajevom, zasto se onda ne bi spojila i tri hercegovacka kantona?
ja nemam nista protiv - ako za prijedlog prikupe dovoljno politicke podrske... a nece za tri, vec eventualno za dva kantona, tj zapadnohercegovacki i kanton 10... koji finansijski jako dobro stoje :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2266 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote: Ovo ne bi opste diralo izbore. Samo bi federalno ministarstvo zdravlja bilo zaduzeno za te kantone koje se slobodarsku odreknu tih nadleznosti.

Ostaju izbori, ostaje Dom Naroda itd...
dobro, ali i za to su potrebne ustavne promjene... :D jer je npr. federalno ministarstvo obrazovanja haman neustavno :D

i sta bi na kraju dobili - manje vise isti ustav sa istim mogucnostima opstrukcije, a zauzvrat bi federacija finansirala ekonomski neodrzive kantone (sto u nekoj mjeri radi i sad)...
Nisu, jer po postojecem Ustavu kantoni mogu prenjeti tu nadleznost na visi nivo. To sto su ovi formirali federalno ministarstvo bez takvog prenosenja je njihova greska. Po ustavu ne postoji mogucnost opstrukcije, problem je bio u CiKu koji nije radio svoj posao.

Dobijas kantone kao superopstine, ovaj iz Ilijasa se moze lijeciti gdje hoce, a smanjuje se administracija. Jer ne moras vise imat 11 ministara obrazovanja nego samo 3 :D (ako ova dva kantona odluce da ne zele :D )
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2267 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2268 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Budzet se povecava za 490 miliona, dok su proicirana primanja na istom nivou kao i ove godine. Razlika su obaveznice. Dakle rijec je o spinu, mogao je ici isti ovakav budzet bez ikakvih problema.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2269 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

madner wrote:
sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Budzet se povecava za 490 miliona, dok su proicirana primanja na istom nivou kao i ove godine. Razlika su obaveznice. Dakle rijec je o spinu, mogao je ici isti ovakav budzet bez ikakvih problema.
OK, znaci razlika je ipak kako se prica 490 miliona. Obveznice za cijeli iznos od 490 ili ce biti i nekog drugog zaduzivanja? Kada dospijevaju (ako prodje aukcija kako treba) i jel ono 3% ili ce morati vise da ponude?

Zanima me kako se vrednuju obveznice/rizik, sa kojim rejtingom npr. preduvjet da neki strani investicioni fond kupio obveznice ili projeciraju kopletnu prodaju samo u federaciji BiH?

Poznat mi rejting BiH- trenutno smo B, visok kreditni rizik, spekulacije (...jer ako smije kupovati firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije, postavlja se pitanje koliko rizicne papire smiju kupovati)

A po kojim stavkama se povecava budzet (iapk 490 nije malo)...kome konkretno ide vise, koji ministarstvima, kojim agencijama, itd. investicije?? Ima li gdje link sa nacrtom?

na kraju se postavlja pitanje, mora li doci tolikog povecanja?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2270 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Nisam ja Ante Krajina :D
Mislim da ce ici po istim uslovima i po istom modelitetu.

Plate i socijalna primanja ce vjerovatno ostati na istom nivou a ovo je stavka za taj famozni razvoj. Kako ce se tacno podijeliti taj kolac ne znam, samo ne moze niko apriori tvrditi da je to losa zamisao.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2271 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

madner wrote:Nisam ja Ante Krajina :D
Mislim da ce ici po istim uslovima i po istom modelitetu.

Plate i socijalna primanja ce vjerovatno ostati na istom nivou a ovo je stavka za taj famozni razvoj. Kako ce se tacno podijeliti taj kolac ne znam, samo ne moze niko apriori tvrditi da je to losa zamisao.
Niko nista ne tvrdi :D samo se zanimamo. jer velika je cifra za zaduzivanje. Jer kritika je bila za sklapanje zaduzivanja sa MMF-om...pa kontam valjda ce biti sira ekonomska rasprava, a ono se izgleda svelo na forum :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2272 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

MMFu su pare moraju vratiti, ovima ce se samo isplacivati 3% svake godine :D

Bitno je da se nesto sa tim parama napravi.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2273 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

madner wrote:MMFu su pare moraju vratiti, ovima ce se samo isplacivati 3% svake godine :D

Bitno je da se nesto sa tim parama napravi.
Na kraju se mjeri rezultat...isplacivace se godisnje 3% od lupam cijele sume 490 - ca. 15 milx10god=150 (ako tako bude) ali isto tako za 10 godina (ako bude ovaj period) u budzetu mora biti planiramo tih 490...ta sigurnost mora biti, jer ako ne bude ko ce uloziti ako se bude morao sekirati... more bit bidne a more bit nebidne :D

Ne znam, rekao sam da mi ideja nije dobra u ovom momentu jer nismo rijesili preduvjete za dobru ekonomiju, dzaba 500 miliona ako npr. zakonski okvir koci, al rekli smo da se na kraju mjeri...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2274 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Pa sam znas kolika je inflacija. Svaki budzet tako fercera, od Njemackog do USA.

Slazem se, i po tome cemo vidjeti da li su dobra vlada ili ne.
Ja im samo odajem priznanje na tome da su o ovoj krizi nasli tih 500 miliona da se igraju.
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#2275 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by SSemir »

sanaman wrote:
madner wrote:
sanaman wrote:Ima li neko da potvrdi ili demantuje informaciju da prema predvidjenom nacrtu budzeta Federacije u narednoj godini nedostaje ca. 490 miliona maraka...
Budzet se povecava za 490 miliona, dok su proicirana primanja na istom nivou kao i ove godine. Razlika su obaveznice. Dakle rijec je o spinu, mogao je ici isti ovakav budzet bez ikakvih problema.
OK, znaci razlika je ipak kako se prica 490 miliona. Obveznice za cijeli iznos od 490 ili ce biti i nekog drugog zaduzivanja? Kada dospijevaju (ako prodje aukcija kako treba) i jel ono 3% ili ce morati vise da ponude?

Zanima me kako se vrednuju obveznice/rizik, sa kojim rejtingom npr. preduvjet da neki strani investicioni fond kupio obveznice ili projeciraju kopletnu prodaju samo u federaciji BiH?

Poznat mi rejting BiH- trenutno smo B, visok kreditni rizik, spekulacije (...jer ako smije kupovati firme koje su u vecinskom vlasnistvu federacije, postavlja se pitanje koliko rizicne papire smiju kupovati)

A po kojim stavkama se povecava budzet (iapk 490 nije malo)...kome konkretno ide vise, koji ministarstvima, kojim agencijama, itd. investicije?? Ima li gdje link sa nacrtom?

na kraju se postavlja pitanje, mora li doci tolikog povecanja?
ideja sa ovim oveznicama je bila da te obveznice kupe domace firme koje su u vlasnistvu federacije. znaci, nece ucestvovati inostrani iv. fondovi, nece biti rizika da se ne prodaju obveznice, tako da nece morati ni povecavati ovih 3% kamate. na neki nacin, pare opet ostaju u bih..

za ostala pitanja bi trebao nekog kometentnijeg sacekati (niksic? :D )
Post Reply