Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
axxo
Posts: 40
Joined: 10/11/2013 22:32

#2251 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by axxo »

continental ,16-ka zimska guma, mislim da je točan naziv wintercontact8, prezadovoljan, koristio 2 sezone sad ću opet kupit iste
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2252 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Qler wrote:Jebi ga, ja sam morao kupiti nove gume, 4 komada zimske, jer ih nisam imao nikako. Trazio sam dobre gume, birao izmedju GY, Dunlop i Conti. Kazu Conti najbolji, ja kupio, i sad odjednom conti ne valja.. e jebi ga...
Uzeo si super gume. Svako ima svoja iskustva i ne treba od toga praviti dramu.
A da su dobre, jesu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2253 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

direstraits0078 wrote:Oni koji su imali priliku gledati kako se pneumatici prave i razumiju se u tehnologiju i materijale koji se ugradjuju, znaju i zasto Michelin kosta nesto vise, kao i zasto je otporniji na "zlostavljanje".
Zadnjih nekoliko godina Michelin je poceo masovno koristiti kevlar.
Bridgestone opasno prati Michelin, ali su poznate kao malo "teze" na volanu za razliku od Michelina.
peli
Posts: 122
Joined: 30/04/2012 09:22

#2254 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by peli »

gdje se mogu kupiti Semperit ili Barum gume u Sarajevu....

hvala
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#2255 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sencci »

Trebam se snabdjeti sa 4 nove zimske gume 205-55 R16. Za Michelin, GY i slicne paprenih cijena nisam spreman platiti, jer imam jos nekih ulaganja u auto. Dilema je izmedju Save S3 i Hankook W442. Iste su cijene. Koje su bolje??
User avatar
drug_profi
Posts: 65428
Joined: 16/07/2012 16:00

#2256 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

peli wrote:gdje se mogu kupiti Semperit ili Barum gume u Sarajevu....

hvala
Pitaj u Makbelu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65428
Joined: 16/07/2012 16:00

#2257 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

sencci wrote:Trebam se snabdjeti sa 4 nove zimske gume 205-55 R16. Za Michelin, GY i slicne paprenih cijena nisam spreman platiti, jer imam jos nekih ulaganja u auto. Dilema je izmedju Save S3 i Hankook W442. Iste su cijene. Koje su bolje??
S3+ su sasvim pristojne gume. Pretpostavka je da ti je auto malo jace, pa malo popusti gas zimi ako nisi spreman za premium gume. S3+ ce sasvim dobro odraditi posao.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#2258 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sencci »

drugi profil wrote:
sencci wrote:Trebam se snabdjeti sa 4 nove zimske gume 205-55 R16. Za Michelin, GY i slicne paprenih cijena nisam spreman platiti, jer imam jos nekih ulaganja u auto. Dilema je izmedju Save S3 i Hankook W442. Iste su cijene. Koje su bolje??
S3+ su sasvim pristojne gume. Pretpostavka je da ti je auto malo jace, pa malo popusti gas zimi ako nisi spreman za premium gume. S3+ ce sasvim dobro odraditi posao.
Ima neka akcija u Makbelu, pa jednim i drugim cijena dodje na isto. Istina, do sada sam koristio Savu, ali po testovima se dosta hvali Hankook, tj. spada u neku zlatnu sredinu, pa se pitam da li je ipak bolje uzeti njih nego Savu :?:
proud
Posts: 45
Joined: 21/04/2010 13:23

#2259 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by proud »

Ja gužve u Savi danas..

Od 9 do 12.30, nikad duža 3 sata!

Al fino čuče ove GY Ultra Grip što jes' jes'. 8-)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2260 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

sencci wrote:Trebam se snabdjeti sa 4 nove zimske gume 205-55 R16. Za Michelin, GY i slicne paprenih cijena nisam spreman platiti, jer imam jos nekih ulaganja u auto. Dilema je izmedju Save S3 i Hankook W442. Iste su cijene. Koje su bolje??
hankok, vozim ga na autu od 130 KS sa pogonom na sva 4 tocka, u dimenziji 15, sava bi bila vec bivsa kako ja vozim a isti se jos dobro drzi
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#2261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

Eh ja sam svoje proslogodisnje Tigar jucer nabacio na auto, sad jos samo moram lance da zbavim, imam jedne al mi ne odgovara dimenzija :) .
Usput mene Tigar dobro sluzi za moju penzionersku voznju, a zimi rjetko da predjem vise od 2-3000km.
User avatar
drug_profi
Posts: 65428
Joined: 16/07/2012 16:00

#2262 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

U onom snijegu od prije dvije zime jedan golf 5 je napravio zastoj na tigar gumama, na suhom snijegu dubokom par centimetara. Pokusali su i drugi vozaci da mu pomognu da izadje uz osrednju uzbrdicu (2-3°) ali nisu mogli. Jednostavno nema gripa, a kaze da su mu gume godinu stare. Sklonili smo ga u stranu i prosli, kao i ja na UG7 kojima je to bila vec 4-ta sezona.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#2263 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

E ne znam jbga :), mozda ih je vozio i ljeti, a ja sam probleme imao i sa savom i sa semperit-om i sa tigrom i sa bilo kojom drugom gumom na ledu.
Prosle zime sam isao uz uzbrdice sa snijegom i nisam imao tih problema, i vece od te na kojoj je taj zapeo. Mozda je jednostavno uklizao i napravio led pod sobom a u tom slucaju ti ne znam kakve gume nisu od koristi, osim onih fazona naprijed nazad, hvatanje svjezeg snijega kao i skroz lagano kretanje.
Elem ne zelim reci da je tigar savrsen, nije ni dobar, jbga cijena govori sve al eto mene sluze dosta solidno.
Ljeti ljetni set, zimi zimske i no problemo.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2264 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

drugi profil wrote:U onom snijegu od prije dvije zime jedan golf 5 je napravio zastoj na tigar gumama, na suhom snijegu dubokom par centimetara. Pokusali su i drugi vozaci da mu pomognu da izadje uz osrednju uzbrdicu (2-3°) ali nisu mogli. Jednostavno nema gripa, a kaze da su mu gume godinu stare. Sklonili smo ga u stranu i prosli, kao i ja na UG7 kojima je to bila vec 4-ta sezona.
Mogle su biti i 1/2 god stare ako presle ko normalne za 2 sezone pogotovo ako ih je obrusio ne skidajuci ih preko ljeta.

EDIT: Poenta je je starost gume u gubljenju njenih svojstava zanemarivo mala u odnosu na faktor kilometraze i uslova u kojima je vozena da bi se kvaliteta gume ocjenjivala kroz performansama prema godinama starosti. I najskuplju gumu mozes potrositi na jednu kalendarsku godinu da od nje nema nista, nemoj je skinuti preko ljeta i predji 40-50k km za godinu i onda sljedece sezone zakljuciti kako ne valja nista, nema gripa, a samo godinu stara.
Armin2013
Posts: 912
Joined: 19/08/2013 15:37

#2265 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Armin2013 »

Samo da dobacim u vezi TIGAR guma.
Koristio sam TIGAR zimeske gume u dimenziji 205/55 R16 3-4 sezone, i ove zime na zadnjim točkovima imam te gume, nikad nisam uletio u kritičnu situaciju, niti sam imao problema ali sam uvijek vozio u skladu sa okolnostima, znači lagana vožnja i držanje malo dužeg odstojanja nego što inače držim, a kada je bilo malo više snijega koristio i lance.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2266 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Armin2013 wrote:Samo da dobacim u vezi TIGAR guma.
Koristio sam TIGAR zimeske gume u dimenziji 205/55 R16 3-4 sezone, i ove zime na zadnjim točkovima imam te gume, nikad nisam uletio u kritičnu situaciju, niti sam imao problema ali sam uvijek vozio u skladu sa okolnostima, znači lagana vožnja i držanje malo dužeg odstojanja nego što inače držim, a kada je bilo malo više snijega koristio i lance.
To je u biti najvaznija stvar, sa svakom gumom koja nije neki no name i koja ima dovoljno sare, da ne kazem novom, neces zapeti nigdje i bez problema ces doci gdje si krenuo sve dok vodis racuna o tome kakve su ti gume na autu i da na Savi i Tigru istu uzbrdicu, nizbrdicu i krivinu neces moci proci istom brzinom kao na Michelinu.
E sad mozda se neko nece sloziti ali mislim da su zbog saobracaja i konfiguracije cesta brzine kojima vozimo takve da ce u 90% slucajeva pokriti i Tigar i Sava.
User avatar
drug_profi
Posts: 65428
Joined: 16/07/2012 16:00

#2267 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Hoce slazem se. Ali ima onih 10% koje ne mozes birati, nego te snadju. E jedno zapinjanje na cesti u vijavici i mraku vrijedi razliek u parama.
Ko ne dolazi u takvu situaciju, ili ne vozi takvim cestama, njemu je i AllSeason dobra.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#2268 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sencci »

Jeli ko isao ovih dana u http://www.majagume.ba/autoshop-gume.html ? Rekose mi preko telefona da imaju Semperit zimske u dimenziji 205-55R16 za 160KM. Dvoumim se izmedju Save S3, Hankook (koje su tu negdje po cijeni oko 140KM) i Semperit-a koji je za nekih 20KM skuplji. Vidim da Semperit na ADAC dosta dobro kotira, mada je i Hankook preporucnjiv :) i za dobru cijenu.

ADAC/2012: 205-55R16
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2269 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

drugi profil wrote:Hoce slazem se. Ali ima onih 10% koje ne mozes birati, nego te snadju. E jedno zapinjanje na cesti u vijavici i mraku vrijedi razliek u parama.
Ko ne dolazi u takvu situaciju, ili ne vozi takvim cestama, njemu je i AllSeason dobra.
Proci ces ti u 100% slucajeva, tih 10% otpada na one sa jacim i brzim autima za koje su Sava i Tigar poddimenzionirane i kojima jedostavno treba "jaca" guma.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#2270 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

sencci wrote:Jeli ko isao ovih dana u http://www.majagume.ba/autoshop-gume.html ? Rekose mi preko telefona da imaju Semperit zimske u dimenziji 205-55R16 za 160KM. Dvoumim se izmedju Save S3, Hankook (koje su tu negdje po cijeni oko 140KM) i Semperit-a koji je za nekih 20KM skuplji. Vidim da Semperit na ADAC dosta dobro kotira, mada je i Hankook preporucnjiv :) i za dobru cijenu.

ADAC/2012: 205-55R16
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
Evo ja cu ti reci bez testa... Semperit je odlicna guma. Vozio u dimenziji 165/13, ne sjecam se modela ali su mi ostale u sjecanju kao par maraka skuplje od Save i 3x bolje od Save
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#2271 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

sencci wrote:Jeli ko isao ovih dana u http://www.majagume.ba/autoshop-gume.html ? Rekose mi preko telefona da imaju Semperit zimske u dimenziji 205-55R16 za 160KM. Dvoumim se izmedju Save S3, Hankook (koje su tu negdje po cijeni oko 140KM) i Semperit-a koji je za nekih 20KM skuplji. Vidim da Semperit na ADAC dosta dobro kotira, mada je i Hankook preporucnjiv :) i za dobru cijenu.

ADAC/2012: 205-55R16
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
Semperit je odlicna guma. Imao zimske u 17 inch verziji, kupljene takodjer kod Maja Autoshop.
Ali, razmisli o varijanti stavljanja dimenzije 195/65/15 sa posebnim celicnim felgama koje su danas jeftine (ili alu felge ako naletis na nesto povoljno), to je po meni i po svima drugima provjereno bolja varijanta za zimske uslove voznje.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2272 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

citro wrote:
Semperit je odlicna guma. Imao zimske u 17 inch verziji, kupljene takodjer kod Maja Autoshop.
Ali, razmisli o varijanti stavljanja dimenzije 195/65/15 sa posebnim celicnim felgama koje su danas jeftine (ili alu felge ako naletis na nesto povoljno), to je po meni i po svima drugima provjereno bolja varijanta za zimske uslove voznje.
I to ne samo finansijski jer jedan model gume u zavisnosti od dimenzije ima razlicite rezultate, ako je u jednoj dimenziji bolja od konkurencije u drugo moze biti losija, a ista guma.
amir79
Posts: 316
Joined: 01/07/2008 19:00

#2273 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amir79 »

Poz,

da li neko ima iskustva sa Dunlop Winter Response gumama, kako se ponasa na mokrom, suhom, snijegu...?

hvala
User avatar
Svicko
Posts: 314
Joined: 19/09/2007 15:30

#2274 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Svicko »

Evo i ja sam se ponovio sa 2 Michelinke.
Nazad ostale 2 komada Tigar, aBd naredne godine idemo još 2 Michelinke i dobar.

Samo moram reći i ja da sam sa Tigar winter gumama vozio 3 godine ljeto/zima bez prekida, i super su me poslužile.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#2275 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sencci »

Jeli ko vozio na Vredestein Snowtrac 3 gumama? Kakve su se pokazale?? Dilema je izmedju njih i Hankook-a w442...
Post Reply