Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2251 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

buzzer wrote:
draganbl wrote:Nijednog pametnog, drskog, odlučnog odgovora nismo čuli. Neodređenost i vaganje svake riječi kako se ne bi naljutila "druga strana" nisu mamac za apstitente.
Sve najbolje u još četiri godine boravka na margini političke scene.
da nisi na drugoj temi reagovao na drske i odlucne odgovore zeljka komsica onako kako si reagovao, nebi me ni iznenadio.
Nije ti dobro poređenje. Kada (ko)predsjednik države izjavi kako ne poštuje odluke haškog tribunala, ili obmani javnost tako što iznese laž o navodnom ilegalnom ulasku Tadićevog naoružanog obezbjeđenja, to ne zovem pametnim, drskim i odlučnim izjavama, već pogreškama nezrelog političara.
Na forumu važe druga pravila. Ja sam prvi pitao P.K. da li je Republika Srpska genocidna tvorevina? A on mi je odgovorio da je Republika Srpska entitet priznat Dejtonskim sporazumom. Pa šta sam ja, kreten koji ne zna da je RS entitet? Kada forumaši pitaju, a definitivno je to ogromnom broju Bošnjaka bitno, da li je Naša stranka za ukidanje RS-a, onda dobijemo odgovor: postoji ustavna procedura za ukidanje entiteta. I time planiraju da privuku apstinente?
Što fino ne kažu: Nismo za ukidanje RS-a. Zato i zato. Ili da kaže, nismo još za ukidanje RS-a. Ili da kaže, jesmo za ukidanje, ili jesmo za transformisanje u takav i takav oblik, ili nismo za ukidanje, ali jesmo za promjenu naziva. Pa i moja baba zna da postoji ustavna procedura za promjenu naziva ili ukidanje entiteta. Kada bih dobio odlučan odgovor, podkrijepljen poštenim, drskim obrazloženjem, lakše i bolje bih ga prihvatio koliko god se ne slagao sa njim.
Sa druge strane, neprecizni, mlaki, neodređeni i politikantski odgovori koje je P.K. dao na ovoj temi su me totalno odvratili od Naše stranke. Zato sam i napisao onaj prethodni post.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2252 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

jeza u ledja wrote:
draganbl wrote: A i ovo učešće na forumu je smiješno. Nijednog pametnog, drskog, odlučnog odgovora nismo čuli. Neodređenost i vaganje svake riječi kako se ne bi naljutila "druga strana" nisu mamac za apstitente.
.
Ja se bas ne slazem, cak naprotiv.

Sve ovo sto imali do sad je bila plejada 'drskih i odlucnih politicara'.
Ne mora Bajić da u sred Banjaluke drsko izjavi da je za ukidanje RS-a, ili u sred Sarajeva da nije. Ali, naglašavam, ovo je forum, ovdje se igra otvorenih karata, svaka riječ se analizira, svaki post može odrediti tok dalje diskusije, a slabost i nepreciznost u odgovorima se uglavnom odražavaju negativno na autora takvog odgovora...
Recimo, P.K. je izjavio da je Srbija izvršila agresiju na BiH. To je po mom mišljenju najbolji odgovor koji je on dao na ovoj temi. Drzak, odlučan, na ovom forumu uglavnom prihvatljiv odgovor, iako ne postoji sudski dokaz o postojanju (ili nepostojanju, kako hoćeš) agresije. Ja taj odgovor mogu prihvatiti i više cijenim Našu stranku što sam dobio odlučan odgovor iako se sa njime možda ne slažem, nego da sam dobio nešto neodređeno što sam znao i prije postavljanja pitanja.

Ipak, da se vratim na temu mog prvog posta u ovoj sesiji, naglašavam da Našoj stranci želim sve najbolje, ali bi svima nama bolje bilo da su ovoj kampanji pristupili ozbiljnije, napravili ili barem pokušali napraviti sveobuhvatnu koaliciju i širi društveni pokret koji bi se mogao suprotstaviti nacionalistima. Ovako, neozbiljno i neodređeno, čine kontrauslugu građanima BiH, jer ionaku prigušenu ideju građanstva još više vode u slijepu ulicu u kojoj se SDP odavno zaglavio.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2253 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

draganbl wrote:
buzzer wrote:
draganbl wrote:Nijednog pametnog, drskog, odlučnog odgovora nismo čuli. Neodređenost i vaganje svake riječi kako se ne bi naljutila "druga strana" nisu mamac za apstitente.
Sve najbolje u još četiri godine boravka na margini političke scene.
da nisi na drugoj temi reagovao na drske i odlucne odgovore zeljka komsica onako kako si reagovao, nebi me ni iznenadio.
Nije ti dobro poređenje. Kada (ko)predsjednik države izjavi kako ne poštuje odluke haškog tribunala, ili obmani javnost tako što iznese laž o navodnom ilegalnom ulasku Tadićevog naoružanog obezbjeđenja, to ne zovem pametnim, drskim i odlučnim izjavama, već pogreškama nezrelog političara.
Na forumu važe druga pravila. Ja sam prvi pitao P.K. da li je Republika Srpska genocidna tvorevina? A on mi je odgovorio da je Republika Srpska entitet priznat Dejtonskim sporazumom. Pa šta sam ja, kreten koji ne zna da je RS entitet? Kada forumaši pitaju, a definitivno je to ogromnom broju Bošnjaka bitno, da li je Naša stranka za ukidanje RS-a, onda dobijemo odgovor: postoji ustavna procedura za ukidanje entiteta. I time planiraju da privuku apstinente?
Što fino ne kažu: Nismo za ukidanje RS-a. Zato i zato. Ili da kaže, nismo još za ukidanje RS-a. Ili da kaže, jesmo za ukidanje, ili jesmo za transformisanje u takav i takav oblik, ili nismo za ukidanje, ali jesmo za promjenu naziva. Pa i moja baba zna da postoji ustavna procedura za promjenu naziva ili ukidanje entiteta. Kada bih dobio odlučan odgovor, podkrijepljen poštenim, drskim obrazloženjem, lakše i bolje bih ga prihvatio koliko god se ne slagao sa njim.
Sa druge strane, neprecizni, mlaki, neodređeni i politikantski odgovori koje je P.K. dao na ovoj temi su me totalno odvratili od Naše stranke. Zato sam i napisao onaj prethodni post.
a da li ti mislis da je p.k. kreten koji ne zna da je genocid mogao bez po muke biti dokazan na puno vecem broju opstina, odnosno u velikom dijelu republike srpske, sto bi potvrdilo mladiceve rijeci da ista nije ni mogla biti uspostavljena bez genocida? i da je upravo zbog toga sto bi takva presuda bila pocetak kraja nacionalisticke koalicije sda poletila pojacati advokatski tim sakibom softicem kako im se koncepcija ne bi sjebala? i da bi jasan pozitivan ili negativan odgovor na tvoje pitanje bio kraj ideje nase stranke, ideje o relaksaciji tenzija medju narodima bavljenjem lakse rjesivim i ne manje vaznim problemima do trenutka kad i ti teski problemi budu rjesivi na civiliziran nacin, bez rata? nista efikasnije ne zamrzava trenutnu situaciju od drskih i odlucnih istupa politicara. svijet je kod nas isfrustriran do bola i ko god da drsko i odlucno istupi i kaze stagod, cak i najcistiju istinu, makar pola stanovnistva ce mu hebati mater.
onaj drsko ukida, onaj odlucno osamostaljuje, a albanija nam bjezi sve vecom prednoscu.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2254 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

draganbl wrote:Ipak, da se vratim na temu mog prvog posta u ovoj sesiji, naglašavam da Našoj stranci želim sve najbolje, ali bi svima nama bolje bilo da su ovoj kampanji pristupili ozbiljnije, napravili ili barem pokušali napraviti sveobuhvatnu koaliciju i širi društveni pokret koji bi se mogao suprotstaviti nacionalistima. Ovako, neozbiljno i neodređeno, čine kontrauslugu građanima BiH, jer ionaku prigušenu ideju građanstva još više vode u slijepu ulicu u kojoj se SDP odavno zaglavio.
s kim, bolan ne bio? evo dogovorili su se s krsmanovicem i ovaj ih je vec doveo u neugodnu situaciju neki dan svojom neopreznom izjavom. velika koalicija svega neophodnog za rusenje nacionalista treba izdasnu podrsku medjunarodne zajednice kao sto ju je imala i alijansa. trenutno takve podrske nema, ali nije iskljuceno da eventualni uspjeh ns/nsp i kogod im se pridruzi zadobije podrsku mz. treba, medjutim, raditi pametno i ne dozvoliti da to, poput ondasnje alijanse, bude kratkog daha zbog prevelikih untuarkoalicionih razlika.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2255 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

buzzer wrote:
a da li ti mislis da je p.k. kreten koji ne zna da je genocid mogao bez po muke biti dokazan na puno vecem broju opstina, odnosno u velikom dijelu republike srpske, sto bi potvrdilo mladiceve rijeci da ista nije ni mogla biti uspostavljena bez genocida? i da je upravo zbog toga sto bi takva presuda bila pocetak kraja nacionalisticke koalicije sda poletila pojacati advokatski tim sakibom softicem kako im se koncepcija ne bi sjebala?
Zašto ovo što si ti napisao nije napisao P.K. kada sam ga to pitao? Tvoj odgovor je odlučan i bolji od njegovog 1000 puta. Druga je to stvar da li se ja sa odgovorom slažem.
buzzer wrote: i da bi jasan pozitivan ili negativan odgovor na tvoje pitanje bio kraj ideje nase stranke, ideje o relaksaciji tenzija medju narodima bavljenjem lakse rjesivim i ne manje vaznim problemima do trenutka kad i ti teski problemi budu rjesivi na civiliziran nacin, bez rata?
Nije kraj Naše stranke, ovo je forum, ja sam uputio pitanje jer me interesuje stav Naše stranke o tome, ja prihvatam i jedan i drugi odgovor, nije mi taj odgovor presudan da li ću galasati za Našu stranku ili ne. Međutim, ako na forumu, gdje nema persiranja, gdje su dozvoljene žustre rasprave bez posljedica, gdje se, kako kažem, igra otvorenih karata, ne dobijem odgovor, onda ja ili ne znam šta je forum, ili ne znam šta su prava pitanja za forum.
buzzer wrote: nista efikasnije ne zamrzava trenutnu situaciju od drskih i odlucnih istupa politicara. svijet je kod nas isfrustriran do bola i ko god da drsko i odlucno istupi i kaze stagod, cak i najcistiju istinu, makar pola stanovnistva ce mu hebati mater.
onaj drsko ukida, onaj odlucno osamostaljuje, a albanija nam bjezi sve vecom prednoscu.
Da naglasim i da se vratim na osnovni koncept mojih skorijih postova, meni je žao što će Naša stranka najvjerovatnije propasti na izborima. Imaju potencijal (kao i svaka građanska opcija), ali ne znaju šta da urade sa njime. Priča o forumu i nevještom učešću P.K. je ipak marginalna i ja sam je pomenuo usput, bez želje da toj priči dajem ovoliku važnost.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2256 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

buzzer wrote:
draganbl wrote:Ipak, da se vratim na temu mog prvog posta u ovoj sesiji, naglašavam da Našoj stranci želim sve najbolje, ali bi svima nama bolje bilo da su ovoj kampanji pristupili ozbiljnije, napravili ili barem pokušali napraviti sveobuhvatnu koaliciju i širi društveni pokret koji bi se mogao suprotstaviti nacionalistima. Ovako, neozbiljno i neodređeno, čine kontrauslugu građanima BiH, jer ionaku prigušenu ideju građanstva još više vode u slijepu ulicu u kojoj se SDP odavno zaglavio.
s kim, bolan ne bio? evo dogovorili su se s krsmanovicem i ovaj ih je vec doveo u neugodnu situaciju neki dan svojom neopreznom izjavom. velika koalicija svega neophodnog za rusenje nacionalista treba izdasnu podrsku medjunarodne zajednice kao sto ju je imala i alijansa. trenutno takve podrske nema, ali nije iskljuceno da eventualni uspjeh ns/nsp i kogod im se pridruzi zadobije podrsku mz. treba, medjutim, raditi pametno i ne dozvoliti da to, poput ondasnje alijanse, bude kratkog daha zbog prevelikih untuarkoalicionih razlika.
Koalicija sa Krsmanovićem je samo potvrda moje teze o neozbiljnoj kampanji. Ko ih je tjerao da se udružuju sa njim pa sad moraju da strepe svaki put kad mu neko podmetne mikrofon pred usta?
Sa ovim tvojim postom se uglavnom slažem, ja sam zapravo to i napisao, malo detaljnije, jer smatram da velika koalicija mora imati široku podršku raznih domaćih i stranih institucija.
I samo to sam i konstatovao, evo još jednom:

... Nemate akademsku i studentsku podršku, nemate novca, nemate eksperte, slabi ste sa kadrom, jednim autom hoćete da obiđete Bosnu u kampanji, nemate ni pošten sajt.... Da naglasim, ne mislim da ste loši, naprotiv, ali NE MOŽETE SAMI! Stoga je vaša kampanja unaprijed propala, utonućete u blato kvazigrađanstva u kojem se SDP iz sličnih razloga već godinama nalazi... Umjesto da ste zajedno iz tog blata izašli dok niste propali do pojasa, jedni ćete druge gurnuti još dublje. A nama ćete ostaviti razjarene nacionaliste, dok će nada u građansku opciju ostati zaglibljena u blatu vaše i SDP-ovske socijaldemokratije.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2257 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Corto Maltese »

hercegovac_pravi wrote:
Real Khan wrote: Pored ovoga, Agencija za statistiku je obznanila jedan još alarmantniji podatak, a to je prosječna starost stanovništva u RS-u koja je za 3,8 godina veća nego u Federaciji BiH. Ovo je posljedica odseljavanja mladih ljudi iz RS-a u Srbiju, što govori da se u RS-u povećava udio starih u odnosu na mlade.
Samo da se zna, zbog informisanja šire javnosti, ovo boldirano nisu riječi forumaša real khana@ već nikog drugog do Bojana Bajića predsjednika NS-a.
evo i link
http://nasastranka.ba/index.php?option= ... ng=bosnian
Šta je bilo patrioti na tregere?
Vi bi i da beskrajno volite svoju zemlju, i da to bude u razumnim granicama!?
Da li je teritorija koja se trenutno naziva RS dio moje domovine?
Jeste!
Da li je meni dobro ako u nekom djelu moje domovine nekome nije dobro, ako stvari ne štimaju?
Nije!
Da li stvari dobro štimaju ako, na primjer, u nekom dijelu moje domovine starci ostaše, a djeca odoše?
Ne štimaju.
Da li je taj podatak alarmantan.
Meni jeste.
Ima l' ko da mu baš to štima?
Ima!
Ko je taj?
Haris i ostalim patrioti na tregere koji se u Bajićevom tekstu spominju.
Šta je u Bajićevom tekstu sporno? (osim lošeg stila, što je zaista čudno od predsjednika stranke u kojoj ima toliko mnogo onih koji umiju sa riječima)

Vi kažete odoše mladi iz Republike Srpske, ja čujem, mladost napušta Bosnu i Hercegovinu!
Vi kažete RS- ja kažem jebla vas RS!
Vi kažete RS, ja kažem jebla vas i RS i Federacija!
Da ne zaboravim Brčko Distrikt.
Jebo vas i on!

Od moje pokojne babe, a i od rahmetli nene ovdje se 6 država izmjenjalo. Pretpostavljam da će se promijeniti bar još tri do mojih praunuka, ako Bog da, Inshallah! I, gdje smo sad? Nakon jednog zemljotresa, dva svjetska i jednog lokalnog rata, Sarajevo je i dalje ispod Trebevića, Banja Luka i dalje na Vrbasu, jedino je Tuzla na Panonskom Jezeru, a prije nije bila.
U svih tih 6 prethodnih i u tri buduće države, nije se desilo da u isto vrijeme Sarajevu bude loše a Banjoj Luci, Tuzli, Mostaru, Bihaću dobro. Iako zlo nije bilo jednako raspoređeno, iako je bilo trenutaka kad je nekome bilo dobidus grozno a drugima podnošljivo, iako smo jedni drugima zlo nanosili, priča u kojima je, u isto vrijeme, jednom gradu bilo loše a drugom, trećem dobro još nije napisana. Jebe nas geografija. Preblizu smo. Jebe nas demografija. Prešareni smo. Jer, između ostalog, moje Sarajevo su i onih 12.000 sugrađana ubijenih od "92-95. ali i onih 140.000 Srba koje su sa SDS-om odselili u Februaru i Martu "95-te, kao što moju Banja Luku čine i srušena Ferhadija, i uskoro obnovljena Ferhadija, i onih desetak hiljada Bošnjaka koji su se u nju vratili, i oni koji su ih protjerali, i oni koji nisu ometali one koji su ih prije toga protjerali.
Da, moju zemlju čine čak i oni kojih se gnušam. Nije ovo Amerika ili Australija u kojima možeš birat komšije. Ovdje ti je komšija ko te zapadne, pa ti je s njim jal' ratovat, jal' drugovat. (ima i treća varijanta- ratovat i drugovat u isto vrijeme, ali ona je rezervisana samo za vrhunske davaoce tuđe krvi kao što su bili Alija, Radovan i Boban)

Vama kažu RS а čujete Dodik. Do jučer ste čuli Karadžić, dakle mnogo se promijenilo nije.
Meni kažu RS, ja čujem Banja Luka, Vrbas, Kozara, Srebrenica (da i Srebrenica je u RS, i ona ulazi tu lošu statistiku) Fadil Banjanović, Duško Kondor, БУКА, Ormar Biblioteka, Srđan Aleksić. Može l' se i tako gledati na stvar? Može, ali to te lišava one silne radosti kad saznaš da je komšiji crkla krava. A gorepomenuto sveto trojstvo je dovelo do toga, da se ovdje čovjek baš i nema mnogo čemu radovati Daj šta daš. Crkla komši krava! Ha. ha, ha! Još kad uhvatiš nekog da se dovoljno glasno ne smije! Uuuuu, veselju i deranju i crkavanju kraja nema.

Ko god se prepoznao u ovome sto napisah, taj i treba da se prepozna.
Ko god se nije prepoznao, taj treba još jednom da pročita.
Last edited by Corto Maltese on 26/05/2010 01:52, edited 3 times in total.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2258 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

draganbl wrote:
buzzer wrote:
a da li ti mislis da je p.k. kreten koji ne zna da je genocid mogao bez po muke biti dokazan na puno vecem broju opstina, odnosno u velikom dijelu republike srpske, sto bi potvrdilo mladiceve rijeci da ista nije ni mogla biti uspostavljena bez genocida? i da je upravo zbog toga sto bi takva presuda bila pocetak kraja nacionalisticke koalicije sda poletila pojacati advokatski tim sakibom softicem kako im se koncepcija ne bi sjebala?
Zašto ovo što si ti napisao nije napisao P.K. kada sam ga to pitao? Tvoj odgovor je odlučan i bolji od njegovog 1000 puta. Druga je to stvar da li se ja sa odgovorom slažem.
ja nisam politicar i mogu svoje stavove iznositi bez opterecenja koje bavljenje politikom nosi. neko ce se sa mnom sloziti, neko nece. medjutim kad vidis kako se seciraju pedjine rjeci, kako se u bojanovim rjecima nalazi velikosrpska politika, kako se dizdarevicu podmece sukob interesa, seri kriminal, a sve to s ciljem diskreditacije ns i ocuvanja statusa quo, shvatis (ako hoces) da se mora debelo vagati svaka rjec, jer jastrebovi samo vrebaju.
draganbl wrote:
buzzer wrote:
buzzer wrote: i da bi jasan pozitivan ili negativan odgovor na tvoje pitanje bio kraj ideje nase stranke, ideje o relaksaciji tenzija medju narodima bavljenjem lakse rjesivim i ne manje vaznim problemima do trenutka kad i ti teski problemi budu rjesivi na civiliziran nacin, bez rata?
Nije kraj Naše stranke, ovo je forum, ja sam uputio pitanje jer me interesuje stav Naše stranke o tome, ja prihvatam i jedan i drugi odgovor, nije mi taj odgovor presudan da li ću galasati za Našu stranku ili ne. Međutim, ako na forumu, gdje nema persiranja, gdje su dozvoljene žustre rasprave bez posljedica, gdje se, kako kažem, igra otvorenih karata, ne dobijem odgovor, onda ja ili ne znam šta je forum, ili ne znam šta su prava pitanja za forum.
uh, kako bi veliki bio naslov u nezavisnim ili avazu.
politicka scena u bih je mala bara puna krokodila. da bi ns postigla ono sto je sebi postavila za cilj ne smije sebi dozvoliti da zaglibi u bari. shvatam da bi mnogi radije culi kratko i jasno (kao sto mnogi ovdje na temi traze od pedje odgovore da ili ne), ali zaista nema jednostavnih odgovora na komplikovana pitanja.
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2259 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Corto Maltese wrote:Vi kažete RS- ja kažem jebla vas RS!
Vi kažete RS, ja kažem jebla vas i RS i Federacija!
Da ne zaboravim Brčko Distrikt.
Jebo vas i on!
ovo je bilo u grahinom maniru. :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#2260 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Corto Maltese »

buzzer wrote:
Corto Maltese wrote:Vi kažete RS- ja kažem jebla vas RS!
Vi kažete RS, ja kažem jebla vas i RS i Federacija!
Da ne zaboravim Brčko Distrikt.
Jebo vas i on!
ovo je bilo u grahinom maniru. :D
Odavno mi niko nije ovako šukno ko ti sad. Gdje ćeš me sa njim :(
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#2261 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by buzzer »

Corto Maltese wrote:
buzzer wrote:
Corto Maltese wrote:Vi kažete RS- ja kažem jebla vas RS!
Vi kažete RS, ja kažem jebla vas i RS i Federacija!
Da ne zaboravim Brčko Distrikt.
Jebo vas i on!
ovo je bilo u grahinom maniru. :D
Odavno mi niko nije ovako šukno ko ti sad. Gdje ćeš me sa njim :(
take it as a compliment.
izvinjavam se za off topic.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2262 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

@buzzer
Ako je tačno ovo što pišeš, a ne mislim da nije, onda postavljam pitanje: Šta je svrha ove teme? Da se postave pitanja, a da se na njih ne daju odgovori, da autor teme ne bi snosio odgovornost za odgovore?

Moj je stav da je većina forumaša razočarana odgovorima P.K. Možda nisam u pravu, ali se trudim da obrazložim svoj stav. Apstinent neće prihvatiti mlak i nedorečen odgovor. A onaj ko je zatucan i ko bi taj odgovor možda i prihvatio, svejedno ne glasa za Našu stranku.
annes
Posts: 29
Joined: 08/04/2008 13:01

#2263 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by annes »

Bolje bih bilo da pomognete ovoj sirotinji nego sto beze tipkate gluposti jebo republiku srpsku i ostale manje entitete,pustimo se politike neki od nas umiru od gladi a mo o politici supljimo..

Pomozimo: Majka i sin iz Breze ne znaju kako je biti sit

http://tm87-breza.com.ba/index.php?opti ... d=1:vijest
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#2264 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by NKVD »

draganbl wrote:@buzzer
Ako je tačno ovo što pišeš, a ne mislim da nije, onda postavljam pitanje: Šta je svrha ove teme? Da se postave pitanja, a da se na njih ne daju odgovori, da autor teme ne bi snosio odgovornost za odgovore?

Moj je stav da je većina forumaša razočarana odgovorima P.K. Možda nisam u pravu, ali se trudim da obrazložim svoj stav. Apstinent neće prihvatiti mlak i nedorečen odgovor. A onaj ko je zatucan i ko bi taj odgovor možda i prihvatio, svejedno ne glasa za Našu stranku.

Vidi bldragane, ti mora da imaš neke povjerljive a nesumljivo tačne i iscrpne podatke o postocima forumaša koji su ili nisu razočarani Peđinim pokušajem i naporom. Pa si, na osnovu toga a nikako putem kašika u službi nauke, zauzeo svoj kokucu stav spram ove teme.

Apstitent, o kojem ti ovdje pričaš je kreten (glasač je, da se razumijemo, procentualno i tradicionalno degenerik). On (ti?) će svaki odgovor koji nije instant Džirlo melem za njegove frustracje proglasiti mlakim i nedorečenim. Naravno, postoje i 100% ublehaši koji su spremni ponuditi latiničnu ili ćiriličnu varijantu pjesme koju bi takvi čuli, sve sa čvrstim stavom koji vodi, naravno, nidgje. Vrtog, vir. Umjesto da se fatamo za slamku seremo o tome kakve su trebe na suhom, na obali i kakav je roštilj i kako moramo, pripadamo tamo, odmah. Jebo slamku, gdje je šesta flota (bonska ovlaštenja, ukidanje, secesija, agresija i ine melem ublehe...)?

NS igra pošteno, daju koliko mogu, i ako pukne, a neće, otići će ispod tri posto uzdignutog čela kako i treba. Nema nerealnih obećanja, kula i gradova, nema sve ili ništa jer toga, jarane, nema sem ako nisi nazi prodavač magle (Haris, Dodik ili ovaj skot Fahro recimo)ili zločinac koji će to pokušati realizovati (RandR bagra). Prateći šta NS radi, inkluding forumi, nemam nikakvih dilema za koga ću glasati - poslije silnih SDP razočarenja moj glas ide njima. Kompletno moje okruženje plus kancelarija i porodica će zaokružiti NS. A, tu je puno apstinenata malo drugačijih od ovih iz prvog pasusa.
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#2265 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kecher II »

Real Khan wrote:
buzzer wrote:
Real Khan wrote: Da se razumijemo, kada sam čuo da se formira neka nova stranka, liberalnog profila, Danis Tanović i Dino Mustafić,... bilo mi je drago čuti da se napokon počinje stvarati građanska politička svijest...međutim, odmah nakon ulaska Bojana Bajića (moderne verzije Dr. Uroša Krulja, pročitati Bajićevu "teoriju opasnosti od bošnjačke demografije") i raznih ublehaša poput Šere i raznih drugih "šera", razočarao sam se jer su nam velikosrpski agenti vješto uzurpirali i ovaj pokušaj zdravog političkog rezonovanja... Umjesto istinske GRAĐANSKE stranke dobili smo nekog mutanta koji zarad očekivanja onih par glasova u RS-u vagaju na tankoj žici i stavljaju znak jednakosti između velikosrpskih pretenzija i pitanja suvereniteta i FUNKCIONALNOSTI DRŽAVE Bosne i Hercegovine. Pitam se kada će većina ljudi shvatiti da Bosna nikada neće biti funkcionalna država koja je u stanju da se bori za svoje građane (i za njihov standard) sve dok postoje mehanizmi blokade u rukama bradatih i golobradih četnika (poput SNSD, SDS, Radikala, PDP, svejedno jer se oni samo razlikuju po imenu stranke i imenu lidera, dok im je odnos prema BiH potpuno ISTI... neprijateljski)

Da još nešto razjasnim, meni se niti jedna stranka koja je sada u vlasti ne sviđa, i znam da sa njima nikada nećemo na zelene grane (možda baš zato što su "zelene" :D )... ali sa njima barem znam na čemu smo...jer se narod zna braniti od onih bradatih četnika sa kokardom na glavi, ali postavlja se pitanje da li se znaju braniti od maskirane velikosrpske ideologije upakovane u celofan sa tufnicama...
Eto, toplo preporučujem svim "apstinentima" da izađu na izbore i daju glas Našoj stranci da napokon vidimo ta grandiozna djela i političku mudrost...promjene, CHANGE...
8-)
mozes li biti malo jasniji? da li si se razocarao jer si shvatio da su mustafic i tanovic ti velikosrpski agenti koji su vješto uzurpirali i ovaj pokušaj zdravog političkog rezonovanja..., ili su oni samo naivni i glupi, pa dozvolili da im velikosrpski agenti bajic i sero uzurpiraju stranku?
gdje si procitao bajicev tekst pod naslovom "teorija opasnosti od bošnjačke demografije"?
Pročitao sam u Danima jedan jako indikativan članak o geopolitici, demografiji i kako je demografski rast Bošnjaka implicitno alarmantan, a eksplicitno je starost stanovništva u RS-u "još alarmantniji podatak" u kontekstu rasta bošnjačke populacije...
...Međutim, šta imamo danas? Po prvi put, nakon 150 godina, javlja se natpolovična većina jednog naroda. Ova činjenica je isto tako jak istorijski događaj za BiH, kao gore pomenuti istorijski datumi u XX vijeku, a vrlo vjerovatno i prekretnica bh. budućnosti. Uzmimo samo procjenu Agencije za statistiku BiH: ukupan broj stanovnika u BiH je 3.447.156. Po entitetima: Federacija 64,2% ili 2.213.074, RS 33,8% ili 1.165.138, Brčko 2% ili 68.943. Ako su tačne biskupske procjene da je optimistična prognoza za broj Hrvata u BiH negdje do 450.000 ili 12-13%, dok s druge strane Srba ima maksimalno 1.150.000 ili 32-33%, preostaje da Bošnjaka ima oko 1.850.000 ili 53-54%. Pored ovoga, Agencija za statistiku je obznanila jedan još alarmantniji podatak, a to je prosječna starost stanovništva u RS-u koja je za 3,8 godina veća nego u Federaciji BiH. Ovo je posljedica odseljavanja mladih ljudi iz RS-a u Srbiju, što govori da se u RS-u povećava udio starih u odnosu na mlade. Ovaj trend osigurava siguran rast broja Bošnjaka u budućnosti u odnosu na Srbe i Hrvate, a proces će se postepeno ubrzavati kako se procentualna razlika bude povećavala.
... Samo me ubijedite da ovako treba da piše lider "građanske stranke"...[Citat preuzet iz istog teksta]
...Ništa Srbima ne znači postojanje Republike Srpske kada budu činili zanemarljiv udio u procentu stanovništva, kao što Bošnjacima na referendumu o nezavisnosti BiH iz 1992. godine ništa ne bi značio "turski paragraf" iz vremena Mehmeda Spahe da ih je tada bilo dvadesetak posto, a Srba, npr. 57%. Znači da je referendum uspio zbog politike nataliteta, a ne neke međunarodne urote. Da su Srbi od popisa iz 1910. kada su imali 43,5% do 1991. godine porasli za samo 10% (dakle za 81 godinu), onda se '92. ne bi održavao Referendum o nezavisnosti BiH, već bi bio referendum o ostanku BiH u krnjoj Jugoslaviji (u zajednici sa Srbijom). Ove brojke su kroz istoriju uvijek bile argumenti i uvijek će biti. Brojke su važnije bile Bošnjacima od "turskog paragrafa", koji je svakako kasnije izbrisan, kao što se ustavi i nadležnosti uvijek mijenjaju, ali ako narod ostane u snazi, onda taj narod ima šanse.

Bošnjačka politika zna da je srpska zabluda o vječnoj zaštiti nadležnosti RS-a promašaj, jer srpski narod curi u Srbiju. Rezonujući na ovaj način, Bošnjaci će imati višestruke i dugoročne koristi od postojanja Republike Srpske, jer im nedovršeni Karadžićev projekt (a dovršen je jedino otcijepljen) pomaže da ostvare dvotrećinsku većinu. A kad je ostvare, onda se napravi šestomjesečna kampanja među Bošnjacima da 500.000 Bošnjaka izvadi ličnu kartu u RS-u i onda potpuno legitimno izaberu vladu, predsjednika, naprave skupštinsku većinu i donesu odluke koje se tiču postojanja RS-a. Zbog ovoga su amandmani o konstitutivnosti naroda veoma, veoma dalekovidi. Bez obzira što je ovaj primjer teoretska simulacija, on šalje jasnu poruku da onaj koji ima natalitet, ne mora uzimati pušku u ruke.
U političkoj psihologiji se proučava i analizira ne samo način pisanja i ono što piše, nego se traži i ona skrivena nit koja odgovara na pitanje ZAŠTO SE O NEČEMU PIŠE KAKO SE PIŠE... Vjerujte, osoba koja se upušta u ovakvu temu u kojoj pravi koktel geopolitike, geostrategije, demografije, historiografije...i farba u negativnim bojama demografiju jednog od naroda, nije baš toliko ni naivan koliko želi da se predstavi... Opasne su to teme, pogotovo kada dolaze iz pera jednog "građanskog političara"...Opasno je zato što je Bojanu Bajiću natalitet Bošnjaka ni manje ni više nego "alarmantan" (!), što u interpretaciji prosječnog ravnogorskog mikro-mozga znači: "mora se pobiti još Bošnjaka"... Ovakva priča je mimikrirani i podsvjesni poziv na novo istrebljenje i genocid. Ja ovo razumijem kao poziv na tihu mobilizaciju velikosrpskih egzekutora...a nikako kao pisanje umjerenog "građanskog političara koji svima želi jednak prosperitet".
I na kraju (da ne razvlačim priču): ponekad je korisnije vidjeti O ČEMU NEKO RAZMIŠLJA I PIŠE, pa tek onda čitati šta je i kako napisano... Ako je Bojanu Bajiću "alarmantan" bošnjački natalitet, i ako je takav čovjek predsjednik stranke koja pretendira biti nekakva alternativa nacional-šovinistima, onda smo fakat zaglibili duboko u govna, jer je ovaj tekst Bojana Bajića izljev čistog i koncentrovanog nacional-šovinizma! Hajde da sam ovako nešto pročitao iz pera Dobrice Ćosića, ne bih se ni malo iznenadio nego bih samo klimnuo glavom, slegnuo ramenima i konstatovao kako mu stvarno nema pomoći...
halo ba ril kane, covjek je u danasnjoj postavci i situaciji u BiH ''srbin'', da moze biti mozda bi bio bosanac, ali to opet ne mijenja nista, opet je ''protiv'' bosnjackog naroda jer i bosanci samo razvodnjavaju taj bosnjacki hegemonizam, ovo sam na ovom forumu procitao milion puta, tako da je za bosnjake isto i srbin i bosanac,
sta ti hoces da kazes da su bosnjaci (muslimani) mehlem, da odredjeni krugovi u bosnjackom vrhu nemaju svoju neku politiku i strategiju poput albanske na kosovu u pogledu nataliteta (nas i albanca 20mil), zvucili ti poznato?
sta bi bilo od tog bajica i slicnih bajicu kad bi se prepustili ovim ''nas i albanca 20mil'' a slicnih prica mozes naci i na ovom forumu, sto bajicu svakako moze biti alarmantno kada ti neko otvoreno ''prijeti'' natalitetom, ne njemu kao srbinu vec njemu kao gradjaninu BiH.
ali mislim da je ta prica izvrnuta i da je bajic pricao o iseljavanju ''srba'' i da te ''srbe'' treba privoliti da ostanu u svojoj zemlji i da BiH prihvate kao svoju zemlju.

http://www.sarajevo-x.com/svijet/regija ... /090809004
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#2266 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by hercegovac_pravi »

Corto Maltese wrote:
hercegovac_pravi wrote:
Real Khan wrote: Pored ovoga, Agencija za statistiku je obznanila jedan još alarmantniji podatak, a to je prosječna starost stanovništva u RS-u koja je za 3,8 godina veća nego u Federaciji BiH. Ovo je posljedica odseljavanja mladih ljudi iz RS-a u Srbiju, što govori da se u RS-u povećava udio starih u odnosu na mlade.
Samo da se zna, zbog informisanja šire javnosti, ovo boldirano nisu riječi forumaša real khana@ već nikog drugog do Bojana Bajića predsjednika NS-a.
evo i link
http://nasastranka.ba/index.php?option= ... ng=bosnian
Šta je bilo patrioti na tregere?
Vi bi i da beskrajno volite svoju zemlju, i da to bude u razumnim granicama!?
Da li je teritorija koja se trenutno naziva RS dio moje domovine?
Jeste!
Da li je meni dobro ako u nekom djelu moje domovine nekome nije dobro, ako stvari ne štimaju?
Nije!
Da li stvari dobro štimaju ako, na primjer, u nekom dijelu moje domovine starci ostaše, a djeca odoše?
Ne štimaju.
Da li je taj podatak alarmantan.
Meni jeste.
Ima l' ko da mu baš to štima?
Ima!
Ko je taj?
Haris i ostalim patrioti na tregere koji se u Bajićevom tekstu spominju.
Šta je u Bajićevom tekstu sporno? (osim lošeg stila, što je zaista čudno od predsjednika stranke u kojoj ima toliko mnogo onih koji umiju sa riječima)

Vi kažete odoše mladi iz Republike Srpske, ja čujem, mladost napušta Bosnu i Hercegovinu!
Vi kažete RS- ja kažem jebla vas RS!
Vi kažete RS, ja kažem jebla vas i RS i Federacija!
Da ne zaboravim Brčko Distrikt.
Jebo vas i on!


Od moje pokojne babe, a i od rahmetli nene ovdje se 6 država izmjenjalo. Pretpostavljam da će se promijeniti bar još tri do mojih praunuka, ako Bog da, Inshallah! I, gdje smo sad? Nakon jednog zemljotresa, dva svjetska i jednog lokalnog rata, Sarajevo je i dalje ispod Trebevića, Banja Luka i dalje na Vrbasu, jedino je Tuzla na Panonskom Jezeru, a prije nije bila.
U svih tih 6 prethodnih i u tri buduće države, nije se desilo da u isto vrijeme Sarajevu bude loše a Banjoj Luci, Tuzli, Mostaru, Bihaću dobro. Iako zlo nije bilo jednako raspoređeno, iako je bilo trenutaka kad je nekome bilo dobidus grozno a drugima podnošljivo, iako smo jedni drugima zlo nanosili, priča u kojima je, u isto vrijeme, jednom gradu bilo loše a drugom, trećem dobro još nije napisana. Jebe nas geografija. Preblizu smo. Jebe nas demografija. Prešareni smo. Jer, između ostalog, moje Sarajevo su i onih 12.000 sugrađana ubijenih od "92-95. ali i onih 140.000 Srba koje su sa SDS-om odselili u Februaru i Martu "95-te, kao što moju Banja Luku čine i srušena Ferhadija, i uskoro obnovljena Ferhadija, i onih desetak hiljada Bošnjaka koji su se u nju vratili, i oni koji su ih protjerali, i oni koji nisu ometali one koji su ih prije toga protjerali.
Da, moju zemlju čine čak i oni kojih se gnušam. Nije ovo Amerika ili Australija u kojima možeš birat komšije. Ovdje ti je komšija ko te zapadne, pa ti je s njim jal' ratovat, jal' drugovat. (ima i treća varijanta- ratovat i drugovat u isto vrijeme, ali ona je rezervisana samo za vrhunske davaoce tuđe krvi kao što su bili Alija, Radovan i Boban)

Vama kažu RS а čujete Dodik. Do jučer ste čuli Karadžić, dakle mnogo se promijenilo nije.
Meni kažu RS, ja čujem Banja Luka, Vrbas, Kozara, Srebrenica (da i Srebrenica je u RS, i ona ulazi tu lošu statistiku) Fadil Banjanović, Duško Kondor, БУКА, Ormar Biblioteka, Srđan Aleksić. Može l' se i tako gledati na stvar? Može, ali to te lišava one silne radosti kad saznaš da je komšiji crkla krava. A gorepomenuto sveto trojstvo je dovelo do toga, da se ovdje čovjek baš i nema mnogo čemu radovati Daj šta daš. Crkla komši krava! Ha. ha, ha! Još kad uhvatiš nekog da se dovoljno glasno ne smije! Uuuuu, veselju i deranju i crkavanju kraja nema.

Ko god se prepoznao u ovome sto napisah, taj i treba da se prepozna.
Ko god se nije prepoznao, taj treba još jednom da pročita.
Dobar termin...čuj "patriote na tregere"... :lol:
Vidi ...ti kada kažeš, "jebala vas pc" ja to čujem kao "jebala vas Srebrenica i onih hiljade poklanih i pobijenih i protjeranih " i da kada kažeš "jebao vas i Distrikt Brčko" ja to čujem kao "jebo vas logor Luka i onih hiljade Bošnjka i ne Srba poklanih u njemu". ....a za federaciju..nemam adekvatan odgovor ali mi je odvrtna sama od sebe...moj multizaboravni.
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2267 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

NKVD wrote:
draganbl wrote:@buzzer
Ako je tačno ovo što pišeš, a ne mislim da nije, onda postavljam pitanje: Šta je svrha ove teme? Da se postave pitanja, a da se na njih ne daju odgovori, da autor teme ne bi snosio odgovornost za odgovore?

Moj je stav da je većina forumaša razočarana odgovorima P.K. Možda nisam u pravu, ali se trudim da obrazložim svoj stav. Apstinent neće prihvatiti mlak i nedorečen odgovor. A onaj ko je zatucan i ko bi taj odgovor možda i prihvatio, svejedno ne glasa za Našu stranku.

Vidi bldragane, ti mora da imaš neke povjerljive a nesumljivo tačne i iscrpne podatke o postocima forumaša koji su ili nisu razočarani Peđinim pokušajem i naporom. Pa si, na osnovu toga a nikako putem kašika u službi nauke, zauzeo svoj kokucu stav spram ove teme.

Apstitent, o kojem ti ovdje pričaš je kreten (glasač je, da se razumijemo, procentualno i tradicionalno degenerik). On (ti?) će svaki odgovor koji nije instant Džirlo melem za njegove frustracje proglasiti mlakim i nedorečenim. Naravno, postoje i 100% ublehaši koji su spremni ponuditi latiničnu ili ćiriličnu varijantu pjesme koju bi takvi čuli, sve sa čvrstim stavom koji vodi, naravno, nidgje. Vrtog, vir. Umjesto da se fatamo za slamku seremo o tome kakve su trebe na suhom, na obali i kakav je roštilj i kako moramo, pripadamo tamo, odmah. Jebo slamku, gdje je šesta flota (bonska ovlaštenja, ukidanje, secesija, agresija i ine melem ublehe...)?

NS igra pošteno, daju koliko mogu, i ako pukne, a neće, otići će ispod tri posto uzdignutog čela kako i treba. Nema nerealnih obećanja, kula i gradova, nema sve ili ništa jer toga, jarane, nema sem ako nisi nazi prodavač magle (Haris, Dodik ili ovaj skot Fahro recimo)ili zločinac koji će to pokušati realizovati (RandR bagra). Prateći šta NS radi, inkluding forumi, nemam nikakvih dilema za koga ću glasati - poslije silnih SDP razočarenja moj glas ide njima. Kompletno moje okruženje plus kancelarija i porodica će zaokružiti NS. A, tu je puno apstinenata malo drugačijih od ovih iz prvog pasusa.
Cijenim tvoj post, iako se ne slažem sa većim dijelom.
Ti kažeš da NS igra pošteno, tako je, ali ja od njihovih tri posto uzdignuta čela ništa nemam. Meni treba 50%, 60%, tako se osvaja vlast, a ako i uzmu par procenata, biće podjednako beznačajni kao i sada. Jedino što ćemo imati kao posljedicu jeste još jedna stranka "građanske" orijentacije koja se zajedno sa SDP-om guši u nevještim pokušajima da proture jedan ili dva zakona za četiri godine parlamentarnog djelovanja.
Da naglasim, dobra je NS, ali ne može sama. Jednostavno, nema snagu, infrastrukturu, kadar, eksperte, uticajnu omladinsku organizaciju, novac, jednostavno ne mogu privući šire narodne mase, koliko god bili politička nevinašca u odnosu na "razočaravajući" SDP i nacionaliste. Niko ne kaže da trebaju da prodaju maglu i lažu građane, ali deklarativnim pristupom, načelnim stavovima bez plana konkretne realizacije ekonomskih i drugih projekata ispadaju neozbiljni. Ja to njima prigovaram i navodim kao direktan razlog zašto ću ostati kreten - apstinent.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2268 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Ja zaista ne znam koliko se puta jedan te isti forumas moze razocarat u, ili odbaciti svaku primisao da glasa, u Nasu stranku prije nego sto smogne snage da ne klikne na ovu temu i satima pise postove.( Ja zaista ne mogu ni da zamislim sta bi me ponukalo da svaki dan iz sedmice u sedmicu, idem, recimo, na forum SDS-a i satima se raspravljam s njima o njihovom programu i stavovima).

Za one kojima se osnovna ideja Nase stranke dopada ali im se ne svidjaju pojedine odluke ili stavovi...
Na politiku i stavove Nase strake se ne moze uticati putem foruma ili tako sto se popije kafa s nekim iz stranke.
Uticaj na ideologiju stranke se moze izvrsiti samo iznutra, radom u stranci. Mi smo vrlo otvorena stranka koja u svom statutu podrzava demokraticnost i ohrabruje postojanje razlicitih stavova - jedino sto obavezuje su odluke koje organi stranke donesu nakon rasprave u kojoj se izloze svi argumenti za i protiv neke ideje. Za rad u pojedinim organima kao sto su savjeti stranke (Politicki, ekoomski, obrazovni, itd) nije cak nuzno ni biti clan stranke niti dijeliti nasu ideologiju.

Nasa stranka je moderna, liberalna stranka okrenuta buducnosti i nas cilj je da oko sebe one glasace koji niti zele zaboraviti proslost niti zele biti njeni robovi. Nas zanimaju progresivni, liberalni, glasaci koji zele da zive u zemlji u kojoj se ekonomski i socijalno napreduje zahvaljujuci sopstvenom znanju ili radu, a ne zbog pripadnosti odredjenoj naciji, stranci ili klanu.

Sadasnja vlast koja zemlju vodi vec vise manje 20 godina je mislim jasno demonstrirala za sta je sposobna.(Kao sto fabrika cokolade proizvodi cokolade tako i nacionalne/vjerske stranke proizvode medjunacionalne/vjerske sukobe - to nije samo kod nas, tako je svuda u svijetu)

Ne postoji niti jedan znacajn projekat kojim se sadasnja vlast moze pohvaliti. Sistem se odrzava zahvaljujuci infrastrukturi koja je postojala i prije rata. Svi ekonomski i socijalni pokazatelji kazu da BiH iz godine u godinu tone sv dublje u krizu, da njeni gradjani postaju sve siromasniji, neobrazovaniji, da je vlast sve vise korumpirana i sasvim logicnu vodi zemlju sve dalje i dalje od EU.
Ne sumnjam da je nekim upravo u ovakvom "sistemu" dobro i da ce se oni svim silama zalagati za kontinuitet sadasnje ili slicne vlasti. Kako? Pa fino. U saradnji sa nacionalistima " s druge strane", a po principu spojenih posuda.
Umjesto da vlast na predstojecim izborima snosi odgovornost za ekonomski i socijalni debakl koji je skrivila, za ogroman vanjski dug koji ostavljamo onima koji su sada djeca i za cinjenicu da bi najveci broj BiH gradjana radije zivjeli negdje drugo a ne u svojoj zemlji oni ce se putem medija svadjati o stvarima o kojima se vadjaju vec skoro 20 godina.

Nekoliko redovnih forumasa na kraju svakog svog posta iznova i iznova zakljucuje da nece glasati za Nasu stranku.
Tako i treba. Ako se ne slazes sa idejama Nase stranke onda i ne treba da glasas za nju. Imamo visepartijski sistem i stranaka, koliko ja vidim, ne fali, a broj niej zakonom ogranicen tako da je uvijek moguce registrovati i nove.
Ja, takodje, nikad ne bih glasao za nekoga koga smatram nacionalistom. Oni koji misle da je Nasa stranka probosnjacka odnosno velikosrpska stranka ne treba da glasaju za nas bez obzira na nase programe. (Mene, stvarno, uopste ne zanima kakvu ekoomsku politiku predlaze srpska radikalna stranka ili recimo BOSS)

Dakle, kome je dobro i ko misli da se BiH krece u dobrom pravcu u zadnjih 15-tak godina neka podrzi ove koje su sada na vlasti. Samo oni koji misle da je zemlji neophodna radikalna moralna reforma, reforma koja ce stvoriti drustvo u kojem se velica i cijeni znanje, rad i postenje treba da glasaju za nas.


A sto se tice koalicije, mogu samo da ponovim...

Nasa stranka i NSP su dva politicka subjekta, dvije partije, i nasa se koalicija zasniva na promoviranju onoga sto smo zajednicki dogovorili, a sto je vjerujemo vazno za buducnost BiH. Mi zapravo mislimo da je to jedini nacin da se BiH spasi od faktickog raspada u koju je vode srpski, bosnjacki i hrvatski nacionalisti.
Mi se sa Zdravkom slazemo da je BiH nasa zajednicka drzava, da nacionalisticke stranke sprjecavaju obnovu bosanskohercegovackog drustva uporno namecuci teme o kojima nisu u stanju donositi objektivne sudove, kao sto je pitanje karaktera rata, nacionalizma i medjunacionalne podjele i u kojima su one sampioni bez premca.
Slazemo se s njim da je prioritet nove vlasti da se posveti ekonomiji i podizanju zivotnog standarda gradjana, da vlast u BiH mora na svakom pedlju i u svakom pojedinacnom slucaju stititi ljudska prava po najvisim evropskim standardima i da nam je cilj da se fokusiramo na sto brzi ulazak u EU, itd.
To je ono sto politicke stranke treba da rade. Oni koji od politicara ocekuju da se bave istorijom treba da glasaju za nekog drugog, a ne za Nasu stranku.

Mnogo ce godina i ljudskih zivota proci prije nego se postigne suglasnost o tome sta se i zasto dogodilo u periodu 92-95 u BiH. Odgovor sasvim sigurno nece ponuditi politicari nego istoricari. (To sto ne postoji cinjenicna baza podataka o ratu u BiH a sto omogucava da svako ima svoju verziju istine i sto se svakome njegova istina cini ocigledna i neupitna samo je dodatni dio problema).

Oni kojima zele da ostatak svog i zivot svoje djece provedu u sadasnjem status quo, da besmopocno gledaju kako ih nacionalni dusebriznici kradu, da i dalje ekonomski nazaduju od Evrope svadjajuci se sa sa onima sa druge strane da li su njihove zrtve i tragedije "bajke" ili nisu treba da glasaju za politicari koji zastupaju te iste ideje.

Nasa stranka se zalaze za jednu sasvim novu politiku i odbija da budu uvucena u nacionalisticko ratno huskacko blato koje niti je pripremala niti se u njemu valjala niti je iz njega materijalno profitirala.
Nasi stavovi o tome su vrlo jasni.
Mi smo uvijek na strani zrtve i uvijek protiv zlocinaca i nikakvim ALI na kraju recenice necemo relativizirati taj svoj stav.


Jesam "razvukao" ovaj post, izvinjam se...

p.k.
Last edited by Pedja Kojovic on 26/05/2010 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#2269 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sorge_sa »

Real Khan
Da još nešto razjasnim, meni se niti jedna stranka koja je sada u vlasti ne sviđa, i znam da sa njima nikada nećemo na zelene grane (možda baš zato što su "zelene" :D )... ali sa njima barem znam na čemu smo...jer se narod zna braniti od onih bradatih četnika sa kokardom na glavi, ali postavlja se pitanje da li se znaju braniti od maskirane velikosrpske ideologije upakovane u celofan sa tufnicama...
Eto, toplo preporučujem svim "apstinentima" da izađu na izbore i daju glas Našoj stranci da napokon vidimo ta grandiozna djela i političku mudrost...promjene, CHANGE...
Toliko o neovisnosti objektivnog promatraca " ta tlane ", vrlog dopisnika,analiticara Americkih i Europskih instituta za Geopoliticke studije, satro neovisan, a ubi se iz dana u dan kilometarskim postovima, da dokaze kako je N.S. "PU PU KAKA", koji licemjer, ove izjave su kao ona Radonciceva na samom pocetku politickog djelovanja kroz projekat SBB BIH, "Mi kao SBB BIH boricemo se za naklonost Avaza", neofiran i nezavisan si kao Orucevicev portal "Sve Vijesti", i Haris "Kalimero" Silajdzic se bori za naklonost njihovu, a bogami i Senada Pecanina, kome je obecao mens'cini, neko diplomatsko predstavnistvo, pa sad posto N.S. nece ici sa kandidatom za predsjednistvo, sam sebi amandman potpiso, da u Danima, moze u isto vrijeme i velicat Kalimera iz interesa (diplomatskog), a ono "srcem" lafo gurat N.S.
Toliko i o neovisnosti citavog tog medijskog sektora, tih tzv. moralnih gromada i novinarskih i analiticarskih velicina koje se kupuju ko u pjesmi Ede Maajke, "snimice Zera duet, dacemo mu flasu viskija", ti politicki prebjezi, pred svake izbore promjene dres, svaki put u skladu sa obecanjima kako iz koje stranke im se obeca,druge medijski poguraju, nikad i nigdje vecih licemjera, a pisu se i kartice i kartice "Vanish" tekstova, pere se neoperivo, skace se samom sebi u usta, sebi samom od prije par mjeseci,godina, nigdje digniteta i karaktera, i tako svojom jeftinocom i niskoscu ovim nasim "politicarima" kradu ulogu glavnih negativaca.
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#2270 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sorge_sa »

Pedja Kojovic
Ja zaista ne znam koliko se puta jedan te isti forumas moze razocarat u, ili odbaciti svaku primisao da glasa, u Nasu stranku prije nego sto smogne snage da ne klikne na ovu temu i satima pise postove.( Ja zaista ne mogu ni da zamislim sta bi me ponukalo da svaki dan iz sedmice u sedmicu, idem, recimo, na forum SDS-a i satima se raspravljam s njima o njihovom programu i stavovima).
mogu "placenici", kako domaci tako i ovi "neovisni" sto hljeb nasusni po bjelosvjetskim virtualnim bespucima zaradjuju pisuci virtualne analize "poltickog nestanja" u Bih, boze me sacuvaj njihove nezavisnosti, nazavisni su kao sto je "beba od sise" nezavisna
User avatar
draganbl
Posts: 2095
Joined: 21/06/2009 00:59

#2271 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by draganbl »

Pedja Kojovic wrote:...
Za one kojima se osnovna ideja Nase stranke dopada ali im se ne svidjaju pojedine odluke ili stavovi...
Na politiku i stavove Nase strake se ne moze uticati putem foruma ili tako sto se popije kafa s nekim iz stranke.
Uticaj na ideologiju stranke se moze izvrsiti samo iznutra, radom u stranci. Mi smo vrlo otvorena stranka koja u svom statutu podrzava demokraticnost i ohrabruje postojanje razlicitih stavova - jedino sto obavezuje su odluke koje organi stranke donesu nakon rasprave u kojoj se izloze svi argumenti za i protiv neke ideje. Za rad u pojedinim organima kao sto su savjeti stranke (Politicki, ekoomski, obrazovni, itd) nije cak nuzno ni biti clan stranke niti dijeliti nasu ideologiju.
p.k.
Pošto se prepoznajem u ovom boldiranom, da napomenem: Niti se bavim, niti se želim aktivno baviti politikom, na ovom forumu sam samo da bih unaprijedio svoje mišljenje o političkoj situaciji i vidio kako ramišljaju komšije iz drugog entiteta. Nije mi cilj da svoj stav ikome namećem, a rasprave usmjeravam u onom pravcu koji mi može pomoći da više saznam o mišljenju drugih.
Još jednom, puno sreće na izborima i ugodan četvorogodišnji boravak na margini političkih dešavanja.
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#2272 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by NKVD »

Dragane, pored svjesne "pogršnosti", sitnospostveništva i lopovluka odmah na top listi destrukcije sjaji površnost, pogotovo ako je u kombinaciji sa nerealnim očekivanjima i apatijom!

Vidiš, kod tebe prepoznajem površnost a donekle i elemnete frustracija. Dozvoli da tvoj "nastup" tako isčitavam bio ja u pravu ili ne. Vidi, ti kažeš bez plana konkretne realizacije. A ja kažem da se ti nisi potrudio pronaći informacije.

Sigurno da stoji fakt da NS ima problema iskomunicirati svoje programe i planove ali to svakako ne znači da ih nema. Ima ih, itekako. I puno su ozbiljniji nego što možeš pretpostaviti.

Naravno, možeš reći - amateri, karine, nemaju razrađene mehanizme da planove i programe doture potencijalnim glasačima i inim zainteresovanim. I to donekle stoji. Ali, ne stoji da je to isključivo njihov nego i naš problem i zajednički trebamo raditi da se približimo jedni drugima. Od ovakvog ujedanja nema ništa.

Svaki put kada bi neka alternativa napala žabokrečinu mejnstrima, morali su se koristiti alternativni kanali - bilo da se radi o muzici, književnosti ili ozbiljnijim stvarima. Pogovotovo ako bank drže, a ovjde ga grčevito ne daju, lopine i nazi krimosi za koje svaka promjena znači bajbuk i kraj lijepe trazicijske priče/pljačke.

Iznimno bi glupo a nadasve kontraproduktivno bilo nastupati sa stanovišta - šta će levati, trebali bi žestoko a nikako deklarativno a sve sa pozicije ušuškanog komentatora iza kompjutera. Pa čak i preko tog nesretnog komjputera, uz malo truda (mora li sve biti servirano, razmaženi?!) možeš doći do vrlo knokretnih planova i programa po određenim pitanjima koje nudi NS.

E, sad ako ti se to ne radi ili ti se ne sviđa ono što vidiš - ima vazda alternativa, status quo. Odavno, a možda nikad se nije pojavila ovakva stranka na ovim prostorima. Sasjecati je znači samo jedno - mazohizam.

Što bi peščanik rekao - ako ti je dobro onda ništa. Ili amandman na peščanik - ako misliš da možeš bolje, bujrum pomozi, priključi se.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#2273 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

draganbi

Ja, doduse, nisam u svom postu mislio na vas, ali ako ste se vi sami prepoznali...
U svakom slucaju, hvala.

p.k.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#2274 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Real Khan »

Pedja Kojovic wrote: Samo oni koji misle da je zemlji neophodna radikalna moralna reforma, reforma koja ce stvoriti drustvo u kojem se velica i cijeni znanje, rad i postenje treba da glasaju za nas.
Vidiš p.k. izdvojio sam i podebljao ključnu rečenicu iz tvog izlaganja sa namjerom da podsjetim na nekoliko činjenica:

1. Razočaran sam jer ne mogu glasati za vas (a imao sam namjeru kada ste se osnivali)
2. Ja iz vašeg programa i izlaganja na forumu nisam vidio nikakve NAZNAKE radikalne reforme...uključujući i moralnu reformu (iz odgovora vaših simpatizera, aktivista i članova i njihovog agresivnog stava prema mojim kritikama, ne vidim ništa novo u odnosu na sve druge pljuvače koji brane svoje stranke)
3. Iz komentara poštovanih forumaša sorge_sa, buzzera i sličnih (a uz vaše slaganje i podstrekavanje dragi p.k.) vidim na djelu koliko cijenite znanje, i koliko aktivno radite na stvaranju "društva u kojem se veliča i cijeni ZNANJE, RAD i POŠTENJE"...ja pokušah cijeniti i veličati te tri vrijednosti, a sa druge strane zagraktaše buzzeri i sorgovi (Borgovi? :D ) kako se ja hvališem, koji sam ja klinac, 'ta će ba Rilkan i sl. Ne, dragi Peđa, vi ne cijenite znanje, a kako vidim ni vaši simpatizeri baš ne gotive ljude koji kažu da imaju više obrazovanja nego mnogi drugi (dva fakulteta i postdiplomski pri kraju ja zovem stručnošću i cijenim svakoga ko to posjeduje)

@draganbl, svaka čast za prethonih par komentara a pogotovo ovaj :thumbup:
draganbl wrote:Pošto sam i ja spomenut u nekim prethodnim postovima, kratko ću ponoviti svoj stav o Našoj stranci i ostalim našim strankama.
Ne može drugovi tako. Nijednog apstinenta nećete ovako privući. Sami ne možete, ne možete ni sa problematičnim osobama tipa Krsmanović, jer koliko vam on glasova donese, najmanje duplo vam oduzme. Nemate ničiju podršku, nema institucije koja je sa vama, koja vas podržava, ni udruženje pecaroša ne možete privući, jer i oni idu "za krupnijim ribama". Nemate akademsku i studentsku podršku, nemate novca, nemate eksperte, slabi ste sa kadrom, jednim autom hoćete da obiđete Bosnu u kampanji, nemate ni pošten sajt... Za vas niko nije ni čuo, ja jesam i to na ovom forumu, ali ne od vas, već od drugih forumaša prošle godine. Da naglasim, ne mislim da ste loši, naprotiv, ali NE MOŽETE SAMI! Stoga je vaša kampanja unaprijed propala, utonućete u blato kvazigrađanstva u kojem se SDP iz sličnih razloga već godinama nalazi... Umjesto da ste zajedno iz tog blata izašli dok niste propali do pojasa, jedni ćete druge gurnuti još dublje. A nama ćete ostaviti razjarene nacionaliste, dok će nada u građansku opciju ostati zaglibljena u blatu vaše i SDP-ovske socijaldemokratije.

A i ovo učešće na forumu je smiješno. Nijednog pametnog, drskog, odlučnog odgovora nismo čuli. Neodređenost i vaganje svake riječi kako se ne bi naljutila "druga strana" nisu mamac za apstitente.
Sve najbolje u još četiri godine boravka na margini političke scene.
Prvo boldano u draganovom komentaru: To je srž zavrzlame u koju sami upadaju i ne kontaju da samo sebi prave štetu drskim odbrusivanjem dobronamjernim kritičarima ovdje na forumu, kao i primjenjenom "pljuvačkom metodologijom". Loš odnos sa SDP-om mogu prvenstveno "zahvaliti" Fadilu Šeri, Bajiću i inim nogiranim bivšim SDP-ovcima koji sada žele liječiti nekakve svoje frustracije...a u međuvremenu tako lijepe namjere i ideje propadaju. Kada sam ih kritikovao zbog ovoga popljuvali su me sa svih strana optužujući me da radim za nacionalističke stranke...Ma jah, to je onaj stari princip "ako nisi s nama - protiv nas si!" (prava demokratija na djelu, zar ne?)

Drugo boldano: "U sridu!" :D Ovakav nastup na forumu bez jasno izrečenih stavova je klasični primjer pojma "političke prostitucije" (izvinite me što psujem, ali ovaj termin se također često pominje na Političkim naukama)...takva politika "ni tamo ni ovamo" nigdje nije prispjela i u pravilu nikada ne pređe izborni prag jer stranka koja nema muda nešto reći, nema muda ni provesti u djelo svoje neodređene stavove.

Što se tiče "podrške međunarodne zajednice", možda su aktivisti zajedno sa p.k. već popljuvali tu ruku koja im se pruža(la)...ali jadni nisu skontali šta piše "između redova kritike" :mrgreen:

Ja više neću komentarisati na ovoj strani, odoh da vidim šta druge stranke rade :D Odoh sada u Fahrinu pljuvaonicu :D Puno pozdrava i neka vam je sretno na izborima, ali na ovakav način ni vaši članovi neće glasati za vas.

Yours sincerely,

Real Khan :D
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2275 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Ja imam osjecaj da mnogi ovdje, na forumu, ali i generalno u drzavi, smatraju i misle da se sve promjene mogu desiti na nacin "abraka-dabra".
Moguce je da smo svi mi presiti s(r)tanja u kojem zivimo vec predugo, jer 20 godina nije malo vremena ako se gleda na zivotni vijek pojedinca, i sada ocekujemo da se ta neka promjena na bolje moze i mora desiti u roku odmah...

A ne moze ljudi moji, jednostavno ne moze...
Ne znam koliko je ko star ovdje, pojedine znam i poznajem i za njih znam, ali za vecinu ne, pa tako ne zelim ulaziti u pricu o pojedinacnim komentarima ili misljenjima.
Medjutim, bez obzira na starost forumasa, svi bi trebali biti svjesni da svi mi u postojecu situaciju i stanje nismo ni dosli po principu "abraka-dabra" ili u roku odmah.
Traje sve ovo vrlo dugo, upravo onih 20 godina nasih zivota...a tokom tog vremena danasnje vlasti, a i tadasnje ili ondasnje, kako ko voli, sebi su stvarale podlogu, gradile temelje na osnovu kojih ce ostati na vlasti i narednih 20 godina.

Sve to je radjeno na mnostvo perfidnih, ali i vrlo dobro isplaniranih nacina, a samo neki od njih su:
- namjerno stvaranje ogromnog administrativnog aparata, na svim nivoima, cime su sebi dugorocno osigurali fiksno glasacko tijelo
- namjerno slabljenje ekononomije, uz nakaradnu i lopovsku privatizaciju, cime su, opet sebi i opet dugorocno, obezbijedili kontrolu svih ekonomskih procesa i tokova u zemlji, ali i sire, kroz uvozne lobije u kojima imaju talove
- kroz slabljenje ekonomije su se potrudili i da kreiraju veliki broj socijalnih slucajeva, oept namjerno, kojima su kroz zakonske regulative namijenili odredjena primanja (socijalna davanja), i na taj nacin ogroman broj ljudi ucinili zavisnima od sebe, tj. od vlasti i budzeta
- obrazovni sistem su, pod krinkom reformi, do te mjere prilagodili odgajanju buducih etno-nacionalista, pa i klerika, cime su samo dodali ojacanje temeljima svoje buduce vladavine
- zdravstveni sistem su takodjer "poklopili" i, generalno, unazadili
Itd. itd.

Ako se sve ovo sagleda kroz vremensku prizmu, pa ako se onda sve fino poslozi i sortira, nije tesko doci do zakljucka da su ti etno-nacionalisti odradili ogroman posao na infiltraciji, a onda i bukvalnom zauzimanju svih mogucih pora drustva, koje su onda polako prilagodjavali licno sebi. Danas imamo stanje kakvo imamo i u kojem je vrlo tesko, bilo kome ko se ne slaze s tim i takvim sistemom, da uopste pridje na nivo ravnopravne borbe i da uvede bilo kakve promjene.

Zato se nemojte zavaravati da ce NS ili bilo koja druga stranka, pa cak i bilo kakva koalicija (NS nije potpisala kolaciju sa NSP, nego samo sporazum po 5 tacaka oko kojih su se slozili), uspjeti "u trku' napraviti bilo kakvu vecu promjenu.
Etno-nacionalisti su na stvaranje danasnjeg stanja potrosili 20 godina, a krenuli su sa krvavim ratom, i svako ko misli da ce sve kreirano tokom tih 20 godina nestati kao rukom odnesneo, taj je u debeloj zabludi. I proces promjena ce biti dug, mozda ne 20 godina, ali 10 sigurno, a meni je vise nego drago vidjeti da su te promjene konacno krenule, i da se polako, ali sigurno, formiraju snage poput NS koje ce te promjene u narednim godinama zasigurno uspjeti donijeti.
Last edited by Dozer on 26/05/2010 11:48, edited 1 time in total.
Locked